giro 18
14. 19.5. rovinata etapa ciel rovina San Vito > Monte Zoncolan 186 km Froome
 
etapa 14
profil etapy, 4355 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Jedna z najočakávanejších etáp na podujatí a Monte Zoncolan mali dať úplne nový rozmer pomerom v priebežnom poradí. Aj keď sa objavovali hlasy, že toto rázovité cieľové stúpanie doteraz na Gire nevytváralo veľké rozdiely medzi favoritmi, brutálna vrchárska bitka strašila každého jedného cyklistu. Na Zoncolane sa mohlo stať čokoľvek.
 
Legendárny kopec lákal na začiatku etapy mnohých jazdcov, ktorí ho chceli pokoriť z úniku, preto sa vedúca skupina definitívne odtrhla až na stúpaní tretej kategórie. Na jej sklonoch sa dostali najskôr dopredu Enrico Barbin (Bardiani), Francesco Gavazzi (Androni Giocattoli), Mads Pedersen (Trek-Segafredo) a Valerio Conti (UAE Emirates). Za nimi sa vytvorila ďalšia naháňačka a dopredu sa dostali ešte Matteo Montaguti (Ag2r), Laurent Didier (Trek-Segafredo) a Jacopo Mosca (Wilier Triestina), hoci záujem bol väčší. Od toho momentu sa situácia ustálila a tím Mitchelton - Scott sa poskladal na čele balíka.
 
Bolo zaujímavé, že do brejku sa nedostali silné vrchárske osobnosti, ktoré mohli odolať tlaku zo strany favoritov aj na Zoncolane, takto pelotón dostal peknú šancu, aby si to na konci rozdali o etapový triumf jazdci na celkové poradie. Najlepšími vrchármi vo vedúcej skupine boli Valerio Conti a Matteo Montaguti, ale aj oni by potrebovali veľký náskok pred cieľovým kopcom, aby sa im podarilo uspieť.
 
Mitchelton - Scott však nedával utečencom nádej a nedoprial im viac ako štyri a pol minúty. Najskôr sa jazdilo v slnečnom počasí, potom sa obloha zatiahla a objavila sa dažďová prehánka, no najdôležitejšie bolo to, že pršalo aj na cieľovom kopci. A mokrá cesta na Zoncolane s prudkými pasážami mohla ovplyvniť súboj favoritov. Ťažšie by sa útočilo zo sedla. Už druhé hodnotené stúpanie obsahovalo dvojciferné sklony, na čo doplatil Mads Pedersen, ktorému ušli ostatní utečenci. Prémiu získal Montaguti. Pedersen zvládol zjazd a dokázal sa vrátiť späť.
 
Po druhej horskej prémii sa snažil zvýšiť tempo tím Sky a na vedúcich priečkach sa pohyboval aj Froome. Britská zostava síce rozdelila pelotón v klesaní, ale žiadny dôležitý jazdec nezostal vzadu. Preto sa čoskoro stiahli. Pre únik bolo povzbudivou správou, že potom Mitchelton - Scott spomalil a pred Passo Duron stúpol rozdiel medzi skupinami na šesť minút. 
 
Na tomto kopci definitívne vypadli z brejku Pedersen a Mosca, v pelotóne sa už ukazovali silné zoskupenia. Najskôr zdvihol tempo Sunweb, potom ukazovala svoju kvalitu Astana. Dumoulin si očividne veril na cieľový kopec a López mal pred očami etapový triumf. Kazašský celok odvádzal výbornú prácu. Brejk stratil na stúpaní takmer dve minúty a z hlavnej skupiny odpadal jeden jazdec za druhým. Medzi nimi aj Cháves.
 
Na predposledný kopec prichádzala vedúca skupina len s trojminútovým náskokom, ich šance na úspech klesli na minimum. Sella Valcalda rozdelila únik, pred balíkom zostávali bojovať už len Conti a Barbin. Ale mali k dobru iba jednu minútu. Mitchelton - Scott sa vzorne pripravoval na cieľové stúpanie a súperov Simona Yatesa vyčerpávali.
 
Akonáhle sa začalo stúpať na Zoncolan, Astana a Bahrajn chceli ešte viac zvýšiť rýchlosť hlavnej skupiny. Nepršalo. Valerio Conti si užíval pozíciu na čele pretekov na takomto kopci, potom sa k nemu pridal Igor Anton (Dimension Data), ktorý si chcel zaspomínať na svoj triumf na Zoncolane z roku 2011. Títo jazdci boli chytení šesť kilometrov pred cieľom, postaral sa o to Wout Poels. Následne si vybudoval menší náskok Michael Woods. Poels išiel vynikajúco a do problémov sa dostávali aj Aru s Dumoulinom, ale holandský jazdec si volil vlastné tempo a nestrácal.
 
 
giro 18 etapa 14 zoncolan divaci efefv
Jedinečná atmosféra na Zoncolane (© Slipstream Sports / Cor Vos)
 
 
V polovici stúpania dokázali držať tempo tímu Sky všetci favoriti, výnimku tvorili Carapaz a Aru. Najlepšie nohy mali Poels, Froomes, Yates, Pozzovivo, López, Dumoulin, Pinot, Reichenbach, keď štyri kilometre pred vrcholom útočil Chris Froome. Britský jazdec rozkmital vysoké otáčky a bezprostredne za ním zostávali Yates, Pozzovivo a López. Dumoulin s Pinotom išli pravidelným tempom.
 
Frooome sa dnes potreboval dostať späť do hry a snažil sa aj Yates, ktorý chcel ďalšie sekundy na Dumoulina. Preto zvýšil tempo tri kilometre pred páskou a vydal sa sám za Froomom. Za nimi bojoval López, k Pozzovivovi sa blížili Dumoulin a Pinot. Rozdiel medzi britským jazdcom a obhajcom prvenstva bol iba tridsať sekúnd a dva kilometre do konca.
 
Na záverečnom kilometri sa snažil Yates chytiť Frooma a vyhrať ďalšiu etapu, ale chýbalo mu len niekoľko metrov. Chris Froome získal veľmi dôležitú výhru a spokojný mohol byť aj Simon Yates, ktorý získal pekný čas na Dumoulina. Potom preťali pásku Pozzovivo a López s mankom cez dvadsať sekúnd a bojoval aj Dumoulin, v cieli mu namerali stratu 37 sekúnd. Za ním finišoval Pinot.    
 
 
froome 18 giro triumf rcsf
Chris Froome pri prejazde cieľom (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
Obávaný výstup Monte Zoncolan potvrdil svoju náročnosť, všetko dôležité sa odohralo len na tomto stúpaní. Na brutálnych sklonoch sa prebral tím Sky, a to najmä Wout Poels a Chris Froome. Britský cyklista predviedol útok, na aký sme bol naučení v minulých sezónach, a po mentálnej stránke si veľmi pomohol. Sčista-jasna vytiahol svoj najlepší výkon v tomto ročníku. Kto by to bol povedal, že tri dni po slabom predstavení v meste Ossimo bude úradovať na Zoncolane.
 
Na cieľovom kopci si prišiel na svoje aj Simon Yates a rozplynuli sa obavy, či zvládne aj dlhé cieľové stúpanie. Vo finále vyzeral opäť vynikajúco a zdalo sa, že so svojimi súpermi sa hrá, až kým nezaútočil aj on. Mal na dosah tretí triumf v tohtoročnej edícii, ale oveľa viac ho zaujímal náskok na Toma Dumoulina. Holandský pretekár povedal ešte pred štartom etapy, že nebude sledovať útoky, ale pôjde vlastným tempom. A to splnil do bodky a môže si povedať, že aj úspešne. Stratil síce ďalší čas na Yatesa, no perfektne eliminoval svoje manko a na takomto prudkom kopci nevybuchol.
 
Status výbornej vrchárskej formy potvrdil Domenico Pozzovivo, ktorý môže myslieť aj po tomto dni na celkové pódium, a svoje kvality predviedol aj Miguel López. Sme presvedčení, že kolumbijský borec to bude skúšať v každej nasledujúcej horskej etape. Na Zoncolane sa vytrápil Thibaut Pinot, jeho záchranou bol Dumoulin, ktorý ho potiahol až na pásku. Ak dnes francúzsky jazdec prežil zlý deň, nemohlo to pre neho dopadnúť lepšie. Medzi najlepšími finišovali aj dvaja pomocníci, Poels a Reichenbach môžu zohrať dôležitú úlohu v nasledujúcom priebehu pretekov. Naopak, ďalšiu väčšiu stratu zaknihovali Fabio Aru a Davide Formolo, úroveň ostatných jazdcov prevyšuje ich formu.
 
V priebežnom poradí upevnil svoju pozíciu Simon Yates a stále ho môžeme považovať za najsilnejšieho cyklistu na podujatí. Svojim bezprostredným konkurentom sa opäť vzdialil, misia splnená. Časovka drží na dostrel Toma Dumoulina, ale každá ďalšia strata už bude znižovať jeho šance na celkový triumf. Pozzovivo s Pinotom urobia všetko preto, aby sa dostali na pódium, ale zdá sa, že na chrbát im bude nepríjemne dýchať Froome. Ten bude veľmi silný v jazde proti chronometru a to mu len pomôže pred záverečnými horskými etapami. Uvidíme, ako dokáže zužitkovať svoje dnešné nečakané znovuzrodenie. Črtá sa aj pekný súboj o biely dres, López a Carapaz určite ponúknu zaujímavú bitku v kopcoch. Hladnejší po tomto úspechu bude jazdec tímu Astana. 
 
Večer pripravíme článok s reakciami hlavných aktérov...
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Chrisa Frooma (víťaz)
"Je to výnimočný pocit ovládnuť takéto cieľové stúpanie. Je to monumentálne miesto nielen pre Giro, ale pre celú cyklistiku. Po zlom štarte do pretekov je to pre mňa veľmi povzbudivý moment, veľa to pre mňa znamená. Zaútočil som v tom momente, keď sme všetci jazdili na svojom limite. Veľmi mi pomohol Wout Poels a aj to, že som poznal posledné kilometre. Pred páskou som len počul, ako je Simon tesne za mnou, úľava prišla až tesne pred cieľom, keď som si bol istý, že vyhrám."
            
 
Výsledky
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 5:25:31 100
2. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:06 40
3. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:23 20
4. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 00:25 12
5. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:37 4
6. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:42  
7. POELS Wout Team Sky link ikonka 01:07  
8. REICHENBACH Sebastien Groupama - FDJ 01:19  
9. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 01:35  
10. WOODS Michael EF Education First - Drapac link ikonka 01:43  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
mitchelton
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 61:19:51 20
2. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 01:24  
3. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:37  
4. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 01:46  
5. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 03:10  
6. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 03:42  
7. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 03:56  
8. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 04:04  
9. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 04:29  
10. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 04:43  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 237
2. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 197
3. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 98
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 76
2. CHÁVES Esteban link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 47
3. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 40
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 61:23:33
2. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 00:14
3. O'CONNOR Ben Dimension Data for Qhubeka link ikonka 02:00
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 142,7 km - Monte di Ragogna: dĺžka 2,8 km; sklon 10,2 %
3 20 80 km - Avaglio: dĺžka 4,6 km; sklon 7 %
2 20 43,5 km - Passo Duron: dĺžka 4,4 km; sklon 9,6 %
3 20 20,2 km - Sella Valcalda-Ravascletto: dĺžka 7,6 km; sklon 5,6 %
1 20 Cieľ - Monte Zoncolan: dĺžka 10,1 km; sklon 11,9 %
 
 
Krátke preview etapy:
Doterajšie vrchárke previerky síce dokázali vytvoriť rozdiely medzi favoritmi, ale až Zoncolan odhalí skutočnú formu favoritov na titul. Typologicky vhodní pretekári na toto brutálne stúpanie budú dúfať, že práve v štrnástej etape sa otočia karty osudu v ich prospech. Vo vynikajúcej forme sa doteraz prezentoval Domenico Pozzovivo a útlemu talianskemu pretekárovi by mali mimoriadne sadnúť prudké úseky cieľového kopca. Ak sa chce dostať na pódium, na Zoncolane musí predviesť rozhodný výkon a jazdiť aktívne ako na konci deviatej etapy. Prichádzajúca koncovka môže byť zlomovým momentom pre Miguela Lópeza, klasický vrchár nájde vo finále ideálne podmienky a spolu so silnými spolujazdcami by mal udávať tón na konci etapy. López má pred sebou najdôležitejšie predstavenie. Ak v ňom uspeje, nielen z jeho pohľadu dostane Giro atraktívnejšiu podobu.
 
Veľká pozornosť bude smerovať na Simona Yatesa a Toma Dumoulina. Doterajší líder pretekov zatiaľ neukázal slabinu a snažil sa získavať čas, kde sa to dalo, a forma obhajcu prvenstva postupne graduje. Pre obidvoch bude Zoncolan poriadnym testom. Britský cyklista teraz musí predviesť svoje vrchárske kvality aj na dlhých kopcoch, ktoré mu v minulosti nie vždy sadli na GT, a Dumoulin je pripravený na to, že sa poriadne vytrápi na takomto výstupe, pretože má väčšiu váhu ako väčšina jeho protivníkov. Holandský jazdec má síce k dobru ešte časovku, ale ďalšia strata na Yatesa bude pre neho veľmi nepríjemná. A toto si zaiste uvedomuje aj nositeľ ružového dresu, ktorému by sa zišiel ešte jeden nonšalantný atak. Na stupne víťazov odhodlane hľadí Thibaut Pinot a ak sa mu podarí pokračovať v sebavedomých výkonoch z posledného obdobia, v cieli bude patriť medzi víťazov. Etapa pravdy prichádza pre Chrisa Frooma. Britský cyklista doteraz nepresvedčil, že je na Gire konkurencieschopný s najlepšími pretekármi, a Zoncolan mu vystaví tvrdú vizitku, ak sa nič nezlepšilo na jeho výkone. Zatiaľ nemáme dôvod si to myslieť. Podobne je na tom Fabio Aru a aj on má ideálnu príležitosť, aby vytiahol svoje najlepšie nohy práve na takomto stúpaní. Otázne je, či na to bude mať. Budeme zvedaví na Davide Formola, ktorý s výnimkou šiestej etapy zvládol na výbornú všetky doterajšie náročné dojazdy. Vzhľadom na tri ťažké kopce na konci etapy je pravdepodobné, že brejk nevydrží na čele pretekov až do cieľa, v takom prípade by sme videli útočnejšiu jazdu zo strany favoritov, ktorých by motivoval aj prestížny triumf.                    
 
 
Krátky opis trasy:
To pravé lezecké predstavenie odštartuje devätnásteho mája a úlohy konferenciéra sa zhostí smrtiaci Monte Zoncolan. Jedna z najdôležitejších etáp tohtoročnej edície obsahuje tri relevantné stúpania. Už Passo Duron oslabí zloženie hlavnej skupiny a vytvorí priestor pre lezecké typy. Potom bude nasledovať miernejší výstup Sella Valcalda-Ravascletto, kde sa vystupňuje tempo, pretože v krátkom slede, bez možnosti na načerpanie energie, sa vynorí pred cyklistami Monte Zoncolan. Na tento legendárny kopec sa pôjde z tej najťažšej strany, z Ovara, a jazdci okamžite pocítia, s kým majú do činenia. Úvodné dva kilometre sa zdvihnú na deväť percent, potom príde najbrutálnejšia 6-kilometrová pasáž s priemerným sklonom cez štrnásť percent a finálne úseky „zvoľnia“ na osem percent. Tieto hodnoty budú mať devastačný charakter na každého cyklistu, na dlhom úseku s dvojciferným prevýšením budú mať problémy atakovať aj najväčší favoriti. Na konci uvidíme nekontrolovanú selekciu smerom dozadu kvôli únave, na takomto teréne sa nikto neschová a presadí sa len pevná vôľa a sila v nohách. Naposledy tu triumfoval Michael Rogers v ročníku 2014, predtým tu dominovali Anton, Basso a dvakrát Simoni.
 
 
etapa 14 ciel
profil záverečných kilometrov etapy (© giroditalia.it)