giro 18
20. 26.5. rovinata etapa ciel rovina Susa > Cervinia 214 km Nieve
 
etapa 20
profil etapy, 4249 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Po brutálnom včerajšku bolo veľmi ťažké predpokladať, ako sa budú správať jazdci na celkové poradie na troch dlhých kopcoch. Tím Sky sa dostal do svojej obľúbenej pozície, keď mohol obraňovať dres pre lídra pretekov, čo ich konkurentom situáciu vôbec neuľahčilo.
 
Po tvrdej bitke sa vytvoril početný únik. Montaguti (Ag2r), Gavazzi, Ballerini, Belletti, Frapporti (Androni-Sidermec), Mohorič, Visconti (Bahrajn-Merida), Ciccone, Barbin (Bardiani), Grossschartner, Schillinger (Bora-hansgrohe), Ladagnous (Groupama-FDJ), Neilands (Israel Academy), Kreuziger, Nieve (Mitchelton-Scott), Viviani (Quick-Step), Woods (EF Education), Lammertink, Martin (Kaťuša-Alpecin), Bouwman, Gesink, Lindeman (Lotto-Jumbo), Brambilla (Trek-Segafredo), Conti, Laengen, Marcato (UAE Emirates) a Mosca (Wilier-Selle Italia) si trúfali podmaniť dnešnú etapu.
 
Takéto ciele nemali všetci jazdci vedúcej skupiny, Elia Viviani ukoristil obidve šprintérske prémie a predposledný deň sa pre neho skončil. Už len prísť do cieľa. Brejk si vybudoval aj päťminútový náskok, ale nedostal voľnosť, lebo v balíku zasiahla Astana. Miguel López chcel v poradí poskočiť na pódium a na Gire ešte nevyhral etapu. 
 
 
giro 18 etapa 20 vivini rcsff
Elia Viviani na čele vedúcej skupiny (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Na začiatku prvého kopca klesol rozdiel medzi skupinami pod spomínaných päť minút a postupne zostali na čele pretekov už len Grosschartner, Brambilla, Woods, Nieve, Gesink, Bouwman, Ciccone, Conti, Lammertink a Mohorič. Potom sa neudržal v tejto partii ani Lammertink, v pelotóne Astana pokračovala v udávaní pravidelného tempa. Žiadny z favoritov tu nemal problémy. Medzi nich sme už nemohli radiť Simona Yatesa, ktorý opäť strácal. Na vrchole Col Tsecore zobral maximum bodov Giulio Ciccone a posunul sa na tretie miesto vo vrchárskej súťaži. Ak chcel túto klasifikáciu ovládnuť, musel čo najviac bodovať aj na zvyšných kopcoch.
 
V klesaní zaútočil Matej Mohorič a vo svojej parádnej disciplíne získal na ostatných utečencov tridsať sekúnd pred druhým dnešným stúpaním. Do skupiny prenasledovateľov sa vrátil jeho kolega Visconti, Astana pustila vedúcu skupinu na šesť minút. Kazašský celok si išiel za svojím a oplatilo sa mu to, lebo na začiatku Col Saint Pantaléon prekvapujúco vypadol z hlavnej skupiny Thibaut Pinot, ich hlavný konkurent. Po včerajšom úspešnom predstavení sa úplne zastavil a jeho strata sa veľmi rýchlo vyšplhala na jednu minútu. Pódium bolo minulosťou, francúzsky jazdec prežíval obrovskú krízu, aj keď mu pomáhali traja tímoví kolegovia.
 
Mohorič bol chytený a na čele pretekov sa odohrali ďalšie útoky. V tomto smere boli úspešní Nieve, Brambilla a Grossschartner. Vytvorili trojku na čele a za nimi pokračovali ďalšie partie. Pinot behom Pantaléonu stratil vyše desať minút, takže úplne vypadol z poradia a bolo po Gire. Zdalo sa, že najviac síl vpredu má Mikel Nieve, ktorý tri týždne pracoval pre Yatesa, takže mal možnosť čo-to našetriť. Súperom odišiel 4,5 km pred vrcholom predposledného kopca. Skupinu favoritov naďalej viedla Astana, tam sa nič zásadné nedialo.
 
 
giro 18 etapa 20 ilustrak rcsff
Ilustračný záber z etapy (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Nieve si vybudoval minútu a pol náskoku na prenasledovateľov, ktorí sa postupne spájali a chceli zrejme ešte zjazdovať spolu. Skupina favoritov nešla na sto percent a Nieveho náskok stúpol na vyše osem minút. Už bolo pravdepodobné, že ak udrží skvelé tempo, vyhrá etapu. Hralo mu do karát to, že Astana už nemala toľko síl a zároveň pochopila, že ho nedobehnú. Iniciatívu teda prebralo Sky, ale tí sa nemali kam ponáhľať.
 
Cervinia mala 18,2 km a sklon 5,3 %, no prvé tri kilometre boli veľmi mierne. Na méte 13 km pred páskou mal Nieve náskok už vyše deviatich minút. Sky si lebedilo na čele hlavnej skupiny v pokojnom tempe. Čakalo sa, či ich niekto vystrieda. Astana sa vyčerpala už skôr, FDJ tam už nebolo a ostatní lídri mali pri sebe jedného pomocníka. Napokon sa do udávania tempa pustil Movistar. Carapaz si zrejme ešte veril, že sa pokúsi vyzliecť Lópeza a zároveň sa dostane na pódium. Kto by to bol povedal, že v poslednej horskej etape to bude v hre. Potreboval 47 sekúnd.
 
 
astana 18 giro s lopezom rcsff
Miguel López a jeho tím na čele skupiny favoritov (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Deväť kilometrov pred páskou prišiel prvý atak Toma Dumoulina, udržali sa ho Froome, López, Carapaz, Formolo i Pozzovivo a následne aj ostatní z Top 10. Obhajca prvenstva nemal inú možnosť, len to skúšať znova a znova. Froome vždy odpovedal. Vytvorila sa skupina Froome, Dumoulin, López, Carapaz, Pozzovivo a Oomen. Pred nimi šiel ešte Davide Formolo, ktorý tak trochu nikoho nezaujímal.
 
Po viacerých nástupoch Dumoulina to skúsil Froome a keď sa k nemu pridali López s Carapazom, Dumoulin chytil dieru a zdalo sa, že je po ňom. Vyzeral rezignovane. Dostal sa cez neho i Pozzovivo a vytvoril neskôr duo s Formolom. No aj oni sa pridali do skupiny s lídrom. Potom ale spomalili, nemali už síl. Nevrátil sa iba Dumoulin, ale aj Oomen s Poelsom.
 
Mikel Nieve si prišiel po piaty triumf Mitcheltonu-Scott na týchto pretekoch. S odstupom vyše dvoch minút sa ako druhý v cieli objavil Robert Gesink (LottoNL) a tretí Felix Grosschartner (Bora). Tesne pod pomyselným pódiom ostal Giulio Ciccone (Bardiani), no a Top 5 uzavrel Gianluca Brambilla (Trek).
 
 
nieve 18 giro triumf rcsf
Mikel Nieve v cieli s veľkým víťazstvom (© LaPresse/Marco Alpozzi)
 
 
V samom závere sa ešte chcel v dobrom svetle ukázať Richard Carapaz a skúsil Miguela Lópeza. Ten sa jeho kolesa však nepustil. V samom závere ich ešte ostentatívne ošpurtovali Wout Poels s Chrisom Froomom a doviedli skupinu najväčších favoritov, ktorí sa teda nerozdelili. Do cieľa prišli o šesť minút neskôr ako Nieve. 6:45 dostali Bennett, Konrad a Bilbao, ktorí ako jediní (už nerátajúc Pinota) z Top 10 trochu zaostali.
 
V celkovom poradí, ktoré už by malo byť konečné, sa okrem Pinotovho vypadnutia nič nezmenilo. Chris Froome sa dostane do klubu už siedmich víťazov všetkých GT. Zo súčasného pelotónu je tam iba Nibali. No a teda vyhrá tretiu GT za sebou, čo sa pred ním podarilo iba Mercxovi s Hinaultom. Tom Dumoulin sa bude musieť zmieriť s pozíciou vicešampióna. Byť takto vysoko v dvoch edíciách Gira za sebou je ale úctyhodná bilancia. Tretí skončí Miguel López, ktorý po tom zlom štarte dosiahol to, čo chcel, vyhral aj súťaž mladých. Absolutórium si zaslúži aj Richard Carapaz, ktorý šiel na poradie už na svojej druhej GT života a hneď bral štvrté miesto. Piaty flek patrí sklamanému Domenicovi Pozzovivovi, ktorý má už takýchto výsledkov fúru, sníval o pódiu, kde sa aj dlho držal.
 
 
giro 18 etapa 20 dojazd frooma rcsf
Dojazd Chrisa Frooma (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
V druhej polovici Top 10 sa umiestnili pretekári, ktorí mohli byť veľmi spokojní. Neboli v pozícii favoritov a prežili svoje životné tri týždne. Ukázali, že s nimi môžeme počítať už nielen na týždňových etapákoch, ale aj tých najdlhších a najslávnejších. Pomyselným víťazom z nich sa stal Pello Bilbao z Astany. Siedmu pozíciu bral Patrick Konrad (Bora), ôsmu George Bennett (LottoNL), deviatu iba 22-ročný Sam Oomen (Sunweb) no a napokon do desiatky prenikol aj Davide Formolo. Bora teda aj v tejto zostave bez Majku dostala medzi najlepších dvoch borcov.
 
Ani v ďalších súťažiach sa už nič nemenilo. Elia Viviani si poistil cyklamenový dres, modrý pripadne Froomovi, aj keď Ciccone sa dnešnou jazdou dostal na druhú pozíciu. No a Miguel López si domov odnesie biely dres.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mikela Nieveho (víťaz etapy)
"Vyhral som etapu v deň mojich narodenín, no toto víťazstvo je veľmi dôležité hlavne pre môj tím. Po včerajšku som rozmýšľal o úniku a chcel som vyhrať. Za sebou máme veľmi dobré Giro, celý čas sme tu boli, snažili sme sa vyhrať, so Simonom sme vyhrali tri etapy. Tím fungoval skvele. Veľmi mi pomohol Roman Kreuziger, aby som ostal v úniku a mohol pošetriť nejaké sily."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Chrisa Frooma (líder celkového poradia)
"Na útok som musel odpovedať, ale mal som to pod kontrolou. Mal som dostatok síl na prenasledovanie, na rozdiel od iných, nikto nemal po včerajšku dosť dobré nohy. Prekvapilo ma, že Astana šla tempo . Toto Giro bolo brutálne. Ak niekto má zlý deň, tak nenakupuje sekundy, ale rovno minúty. Sú to naozaj brutálne preteky. Pinot mal dnes zlý deň, čo využila Astana. Náš zámer bol ísť za nimi a dávať si pozor na Toma. Potom sme teda ostali na čele. Vyhral som tiež vrchársku súťaž, takže sme chceli ostať na čele po špurte aj v samotnom závere."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Toma Dumoulina (druhý muž celkového poradia)
"S tímom som tu prežil tri skvelé týždne. Musím svojim kolegom poďakovať. Veľmi rád som vrátil pomoc a na konci som bol Samovi Oomenovi osožný. Som za svoj a tímový výkon rád."
 
 
Na večer posledný raz pripravujeme súhrn reakcií...
 
 
Výsledky
1. NIEVE Mikel Mitchelton - Scott link ikonka 5:43:48 100
2. GESINK Robert Team LottoNL - Jumbo link ikonka 02:17 40
3. GROSSSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 02:42 20
4. CICCONE Giulio Bardiani - CSF 03:45 12
5. BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo link ikonka 05:23 4
6. POELS Wout Team Sky link ikonka 06:03  
7. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 06:03  
8. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 06:03  
9. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 06:03  
10. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 06:03  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sky
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 86:11:50 20
2. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:46  
3. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 04:57  
4. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 05:44  
5. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 08:03  
6. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 11:50  
7. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 13:01  
8. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 13:17  
9. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 14:18  
10. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 15:16  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 306
2. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 232
3. BALLERINI Davide Androni - Sidermec - Bottecchia 127
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 125
2. CICCONE Giulio Bardiani - CSF 108
3. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 91
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 86:16:47
2. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 00:47
3. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 09:21
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 67,5 km - Col Tsecore: dĺžka 16 km; sklon 7,7 %
1 20 28,2 km - Col Saint Pantaléon: dĺžka 16,5 km; sklon 7,2 %
1 20 Cieľ - Cervinia: dĺžka 18,2 km; sklon 5,3 %
  
 
Krátke preview etapy:
Po doslova šialenom včerajšku by sme museli byť veštcami, aby sme vedeli predpokladať záver tejto etapy a tipovať víťaza. Jedno je isté. Určite bude pokojnejšia a určite už nebudú Sky a Froome tak útočiť ako včera. Jeho výkon bol taký enormný, že dnes rozhodne pôjde defenzívne. Ak nie, tak sa ukáže až v samom závere. Myslíme si, že zvíťazí niekto iný z Top 5. Každý už mal perfektné dni, ale aj nejakú krízu. Kto sa bude cítiť najlepšie? To je asi lotéria. Pokojne by to mohol byť aj Pozzovivo, ale aj Dumoulin. Zatipujeme si aspoň to, že v Ríme bude podľa nás rozdiel medzi Froomom a Dumoulinom menší ako štyridsať sekúnd.
 
Keďže sa Sky nemá kam ponáhľať a Mitchelton sa už na to, samozrejme, vykašle, únik môže mať lepšie šance ako včera, no znova pôjde o to, kto sa v ňom ukáže, kedy sa odpojí a či si teda vytvorí potrebný náskok. Tradičné mená ako Fausto Masnada, Giulio Ciccone či niekto dlho šetriaci sa tam môže ukázať a namútiť vodu. Pripomíname, že etapa by mala vrcholiť už o trištvrte hodiny skôr ako zvyčajne, teda pred 16:30.
 
 
Krátky opis trasy:
Finále celých pretekov obstarajú tri dlhočizné stúpania v etape, ktorá presiahne dvesto kilometrov. Tri hodiny v sedle na jednoduchom teréne budú pre cyklistov nekonečné, kým sa pred nich dostane posledná trojica kopcov. A organizátori nešetrili kilometrami ani v horách, všetky tri lezecké previerky merajú vyše šestnásť kilometrov, čo nebude pre slabé povahy. Col Tsecore ponúkne vo finále tri kilometre s prevýšením cez jedenásť percent, aj Col de Saint-Pantaléon je najťažší pred vrcholom, kde sa cesta zdvihne na deväť percent. Obidve stúpania odpudia jazdcov svojou dĺžkou a lezeckou tvrdohlavosťou, na záverečný kopec sa dorazí bez možnosti na odpočinok. Cervinia tak nemusí obsahovať prudké gradienty, aby rozdelila aj skupinu favoritov, ktorá príde pod záverečný výstup podujatia značne vyčerpaná. Cieľový kopec ponúkne dlhé momenty v okolí siedmich percent, kde sa bude lepšie brániť, ako útočiť, ale príklad Fabia Arua z roku 2015 hovorí, že jazdcov na titul tu čaká drsná bitka.       
 
 
etapa 20 ciel
profil Col Tsecore (© giroditalia.it)
 
 
etapa 20 ciel
profil Col de Saint-Pantaléon (© giroditalia.it)
 
 
etapa 20 ciel
profil záverečných kilometrov etapy (© giroditalia.it)