giro 18
19. 25.5. rovinata etapa ciel rovina Venaria Reale > Bardonecchia 184 km Froome
 
etapa 19
profil etapy, 5195 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Jedna z najočakávanejších, ak vôbec nie najočakávanejšia etapa 101. ročníka Gira, smerovala z Venaria Reale do Bardonecchie. Mala 184 ostrých kilometrov, počas ktorých museli pretekári vystúpať až 5195 metrov aj cez legendárne kopce Colle delle Finestre a Sestriere. V závere bolo pripravené sedemkilometrové deväťpercentné stúpanie Jafferau. Dali sa tam čakať nemalé rozdiely.
 
Podľa očakávania sa od úvodu šlo veľmi rýchlo a únik sa dve hodiny nedokázal vytvoriť. Okrem záujmov rôznych tímov hral proti skupine aj bočný vietor, ktorý udržiaval favoritov na pozore, a keďže sa tlačili dopredu, tempo bolo aj vďaka tomu vysoké. Mitchelton ani ďalšie tímy tiež nechceli pustiť ľudí ako Sergio Henao či David De la Cruz (2x Sky) alebo Davide Formolo (Bora), Carlos Betancur (Movistar). Videli v tom nebezpečenstvo v neskoršej pomoci lídrom.
 
Už počas stúpania na prvú horskú prémiu Colle del Lys (13,8 km; 4,3 %) na konci prvej hodiny prišli správy o odstúpení Fabia Arua (UAE), ktorý sa posledný týždeň necítil dobre a hoci v časovke predviedol skvelý výkon, telo mu nedovolilo pokračovať. Do zoznamu pretekárov bez koncovky v Ríme sa dopísal aj Vasil Kirienka (Sky).
 
Na pár desiatok minút sa vpredu usídlila veľká skupina, kde boli napríklad Sergio Henao a David De La Cruz (2x Sky), Davide Formolo (Bora), Laurens Ten Dam (Sunweb), Giovanni Visconti (Bahrajn-Merida), Luis Leon Sánchez (Astana), Carlos Betancur (Movistar), ale aj Giulio Ciccone (Bardiani), Zdeněk Štybar (Quick-Step) a ďalší. Na rovine pred začiatkom stúpania na Colle delle Finestre bolo ale aj po tejto skupine.
 
 
yates s 18 giro ruzovy stupa z boku rcsf
Simon Yates možno ešte nevedel, akú krízu prežije (© LaPresse/Marco Alpozzi)
 
 
Skúšali to noví ľudia a deväť aj odišlo. Vypracovali si ale iba štyridsať sekúnd náskoku. Mitchelton ich držal na krátko a už v samotnom kopci sa rozhodli urobiť z etapy peklo jazdci Sky. Skupina sa hneď rozbila a zakrátko vpreduz nej  ostal už iba Luis Leon Sánchez z Astany. Napríklad Darwin Atapuma (UAE) na to sily nemal.
 
Už v prvej časti veľmi dlhého Colle delle Finestre (18,5 km; 9,2 %) brutálnemu tempu Sky podľahol Simon Yates a vzhľadom na to, že začal strácať trinásť kilometrov pred vrcholom, bolo zjavné, že je po ňom. Stiahli sa k nemu Jack Haig aj Mikel Nieve, no vpredu šla naplno mašina Sky ešte v päťčlennom zložení. Mitchelton bol zrazu úplne bez šance. Giro sa im rozplynulo pod rukami, hoci ešte pred polhodinou viedli balík a robili etapu rýchlou.
 
Toto perfektné tempo robilo divy. V čase, keď v skupine favoritov ostalo dvadsať ľudí, mal veľké problémy Miguel López (Astana), ktorého mnohí favorizovali na víťaza etapy. Držal sa tam, no na poslednej figúre, a Richard Carapaz (Movistar) sa prekvapujúco mohol nadýchnuť do boja o biely dres. Z Top 10 tam už neboli ani Rohan Dennis (BMC) a Patrick Konrad (Bora). Ostatní tam ostávali. Tom Dumoulin mal pri sebe ešte Sama Oomena, ale jednoznačným pánom situácie bol Chris Froome.
 
Už sedem kilometrov pred vrcholom Colle delle Finestre to Kenny Elissonde úplne rozbil. Boli sme svedkami niečoho neuveriteľného. Osemdesiat kilometrov pred páskou sa najprv s Froomom udržali Dumoulin s Pozzovivom a Pinotom, ale následne zaútočil štvornásobný víťaz Tour de France a na to nezareagoval nikto. Chris šiel úplne sám.
 
 
froome 18 giro atak 19 etapa rcsff
Moment ataku Chrisa Frooma (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Za ním bolo chvíľu štartové pole totálne rozbité. Úplne vytuhol Domenico Pozzovivo (Bahrajn-Merida), ktorý za dva kilometre nabral minútovú stratu. Zdalo sa, že podobu Top 10 po dnešnom dni ani nespoznáme. Na začiatku poslednej tretiny kopca sa za Froomom vytvorila patria Tom Dumoulin (Sunweb), Richard Carapaz (Movistar) a Thibaut Pinot (FDJ). Ťahal iba Holanďan, bol to teda prakticky súboj jeden na jedného. Na dohľad tejto trojky ostával Miguel López (Astana), ktorý šiel veľmi umne svoje tempo. Následne sa trápil osamotený Pello Bilbao (Astana), za ním ešte sám Sebastien Reichenbach (FDJ) a tak šla partia vedená Domenicom Pozzovivom (Bahrajn-Merida), kde boli aj Oomen, Bennett, Poels, Formolo a O'Connor.
 
Simon Yates už bol úplne mimo. Strácal viac ako desať minút a dokonca ho opustil Rohan Dennis so svojim domestikom a nasadili rýchlejšie tempo. Bola to obrovská kríza. Už mu prakticky ostala iba vrchárska súťaž, no Froome za Cima Coppi získal 45 bodov a už mal 81, iba o desať menej ako jeho krajan.
 
Situácia na vrchole Colle delle Finestre (73,3 km pred páskou):
Froome
Dumoulin, Pinot, Carapaz, López +0:42
Reichenbach +0:52
Pozzovivo, Bilbao, Bennett, O'Connor, Oomen, Poels +2:10
 
 
giro 18 etapa 19 favoriti rcsf
Skupina Toma Dumoulina (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
V zjazde naďalej Dumoulinovi parťáci odmietali ťahať, a tak sa náskok Frooma zdvojnásobil až na 1:20. Pinot argumentoval blížiacim sa Reichenbachom. Kým ho ale počkali, stratili vyše štyridsať sekúnd. To by ani iný Švajčiar, Cancellara, nestiahol späť, nieto ešte unavený Reichenbach. Desať kilometrov zjazdu trvalo, kým sa k nim pripojil, a to si ešte potreboval trochu oraziť, a nie sa hneď založiť na čelo už päťčlennej skupiny.
 
Sestriere zo strany od Finistre malo 16,2 km, no priemerný sklon iba 3,8 % najmä kvôli miernejšiemu začiatku. Vrchol bol 45,6 km pred cieľom. Prvú tretinu stúpania zvládol Froome výborne. K dispozícii mal 1:50 na piatich prenasledovateľov, kde pracovali Dumoulin, Reichenbach i Pinot, no mladíci sa vzadu iba viezli. Pozzovivo strácal tri minúty. Jazdci prešli aj šprintérskou prémiu, kde vzal líder tri sekundy, Dumoulin dve a Pinot jednu.
 
Päťdesiat kilometrov pred cieľom mal Froome k dobru už vyše dvoch minút a desiatich sekúnd na prvú skupinu prenasledovateľov a 3:20 na Pozzovivovu. Holanďan mal teda virtuálne k dispozícii iba štvrťminútu. Na celkovej bedni ostával malý Talian z Bahrajnu-Merida, ale Pinot strácal už iba pol minúty. López sa posunul na piate miesto iba cez Yatesa. Výborne sa ale posúval Carapaz z deviatej na šiestu priečku.
 
Na vrchole Sestriere sme našimi stopkami zmerali stratu päťčlennej partie na 2:47. To bolo už obrovské ohrozenie vyhliadok na ružový dres pre Dumoulina. Pred etapou mal na Frooma náskok 2:54. Počas klesania sa ešte musel líder etapy v tuneli vyhnúť padnutému policajtovi na motorke. Našťastie, videl ho pár sekúnd dopredu a nebol to pre neho problém. Dumoulin s Pinotom mali ďalší problém v tom, že Reichenbach v zjazde nevládal a zaostal. Čakať ho už ale nemohli. Pozitívnou správou zasa bolo, že čoraz viac strácal Pozzovivo a už sa Pinot virtuálne dostal na pódium.
 
 
pozzovivo 18 giro ilustrak rcsf
Domenico Pozzovivo strácal pôdu pod nohami (© LaPresse/Marco Alpozzi)
 
 
Reichenbach bolo dnes veľmi dôležité meno. Bol to posledný domestik, ktorý ostal k dispozícii, no znova na neho skupina musela čakať a bolo veľmi otázne, či je to správny ťah, pretože Froome vybudoval tri minúty náskoku. Pinot sa navyše veľmi hneval na Lópeza s Carapazom, ktorí sa už vyše hodinu a pol viezli. Nebola to z ich strany sympatická jazda, veď obaja stúpali v celkovom hodnotení, chceli sa zbaviť Pozzoviva. López ale veľmi dobre vedel, že ak dostatočne našetrí za chrbtom Pinota, môže mať šancu predbehnúť aj samotného Pinota a dostať sa na bedňu. Potreboval na to pol minúty. Najmä preto bol Pinot veľmi rozčúlený, pre neho už Froome nebol súperom.
 
Hádala sa aj skupina Pozzoviva, kde sa dostal desiaty muž poradia Patrick Konrad z Bory, no strácali už šesť a pol minúty. Z Top 10 tam teda boli Pozzovivo, Bilbao i Konrad ostatní vpredu, teda z hry vypadli iba Yates s Dennisom. Ich miesta sa hodlali zabrať Bennett s O'Connorom. Na jedenáste miesto šiel virtuálne Oomen. Napokon to bolo ale desiate, pretože prišli informácie od Dimesion Data, že Ben O'Connor v zjazde zo Sestriere spadol a musel odstúpiť.
 
S blížiacim sa záverom Pinot prestal striedať a nechal to iba na Reichenbachovi, už sa výhradne sústredil na Lópeza za chrbtom. To bola veľmi zlá správa pre Dumoulina, ktorý musel ťahať a strácal pôdu pod nohami. Pozzovivova skupina tiež nespolupracovala dobre a Carapaz sa dokonca vyšvihol na piatu pozíciu. Bolo ale pravdepodobné, že sa v záverečnom kopci väčšia skupina úplne rozbije a tí, ktorí šetrili, ešte možno niečo stiahnu.
 
 
froome 18 giro stupanie detail rcsf
Chris Froome a jeho veľká sláva (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Cieľový kopec Jafferau nad dedinou Bardonecchia mal 7200 metrov a priemerný sklon 9,1 %. Froome do neho naletel s náskokom 3:20 pred päticou Dumoulin, Pinot, López, Carapaz a Reichenbach. Pozzovivovci strácali už obrovských osem minút.
 
Chris Froome si, pochopiteľne, šiel svoje tempo nemal sa na koho pozerať. Za ním to ale bolo zaujímavé. Thibaut Pinot sa snažil rozbiť skupinu, kde ešte stále bol jeho kolega. To na chvíľu odpáralo Dumoulina, no aj on je známy svojim dôsledným a dobre premysleným tempom a po chvíli sa vrátil späť. Prišiel tak ďalší atak Francúza. Ten bol už úspešný a vzdialil sa na desať sekúnd. Trojka za ním ho ale aj po druhý raz dotiahla a odišiel López. Chytil sa ho Carapaz, no Pinot sa po chvíli spamätal tiež. Dumoulin, samozrejme, nepanikáril a šiel si svoje za nimi.

Froome s blížiacim sa cieľom mierne strácal z náskoku. Dalo sa to čakať, vpredu bol osemdesiat kilometrov úplne sám. Dumoulinovi ale tiež nepomáhal nikto takmer vôbec a v druhej polovici kopca jeho strata klesať prestala. Stále to bolo nad tromi minútami. Chris sa v cieli zjavil v čase 5:12:26 a čakal na súperov. Frustrovanému Dumoulinovi nie a nie niekto potiahnuť. Napokon ešte atakoval Carapaz a do cieľa sa vyrútil s mankom 3:00. Pinot 3:07, López 3:12, úplne vyšťavený Dumoulin dostal až 3:23. Znamenalo to jediné, že Froome sa o vyše pol minúty dostal do čela pretekov a obliekol si dres, ktorý na sebe nikdy predtým nemal.
 
 
froome 18 giro triumf oslava rcsf
Veľký triumf Chrisa Frooma (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
Po Reichenbachovi sa prvý zjavil v cieli Davide Formolo s mankom 8:22 a hneď za ním tam boli Sam Oomen, Patrick Konrad, Pello Bilbao, Domenico Pozzovivo a George Bennett. Pre úplnosť dodajme, že siedmy muž GC Rohan Dennis stratil 14 minút na 18. pozícii a Yatesa v cieli zaznamenali o takmer 39 minút neskôr ako Frooma. Ten mal za sebou už aj pódium.
 
Chrisovi Froomovi pod pódiom povedali, že k dispozícii bude mať zajtra štyridsať sekúnd. Tie teda stráca po dnešnom dni Tom Dumoulin. Potom je veľká medzera a 4:17 stráca Thibaut Pinot, Miguel López 4:57 a Richard Carapaz 5:44. Domenico Pozzovivo aj napriek vypadnutiu Yatesa klesol z tretej priečky na šiestu už s masívnou stratou 8:03. Nasledujú jeho dnešní kolegovia v skupine, teda Bilbao, Konrad, Bennett a Oomen. Dennis padol na trinástu, Yates osemnástu priečku.
 
V bodovacej súťaži sa nič nezmenilo, Viviani už potrebuje iba prežiť zajtrajší deň a Bennett ho už v nedeľu obroziť nemôže. Vo vrchárskej súťaži skočil Froome na prvú pozíciu ziskom takmer všetkých dostupných bodov dnešného dňa a tam je to zrejme tiež vybavené. To by musel ísť zajtra Yates do úniku a vyhrať aspoň dve prémie a ešte dúfať, že etapu nevezme Froome. Najotvorenejšia bude súťaž do 25 rokov, kde Lópezovi ostalo 47 sekúnd náskoku pred Carapazom.
 
 
pinot 18 giro atak 19 etapa rcsf
Thibaut Pinot pri jednom zo svojich atakov (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Klišé o tom, že v celkovom poradí neostal kameň na kameni po 19. etape, použiť celkom nemôžeme, ale zmenilo sa toho veľmi veľa. Na svojej pozícii ostal iba Dumoulin, ktorý ale musí byť veľmi sklamaný. Keď odstránili Yatesa, určite sa cítil výborne a myslel si, že to má pod kontrolou. Sky ale predviedol svoju smrtiacu silu ako v predchádzajúcich ročníkoch Tour de France a bol to veľký Froomov comeback. Po dnešku bude mať asi ešte viac nepriateľov ako doteraz, no tieto momenty si nestranný fanúšik, ktorý nechce riešiť doping, určite zapamätá. Bola to jedna z najepickejších etáp tohto milénia. Osemdesiatkilometrový úspešný sólo únik za ružovým dresom, to tu ešte nebolo. Pripomíname, že v prvej polovici pretekov nabral stratu 3:20. Dnes ale všetko znegoval. Ešte nie je koniec, no ak by napokon celkovo zvíťazil, tak trochu by pripomenul perfektnú jazdu Vincenza Nibaliho posledným týždňom pred dvoma rokmi. Nikto by naňho pred záverečným blokom etáp nestavil ani cent, no v Turíne sa radoval. U Frooma je to teraz podobné, no zajtrajšok môže byť úplne iný. Na inšpiráciu po zvraty ďaleko chodiť nemusíme...
 
Dumoulinovi sa nedá veľa vyčítať, pomoci sa nedočkal, bolo to o individuálnom výkone, rozum nestrácal, no nemal na to. Po včerajšom zaváhaní sa výborne vrátil do hry aj Pinot. Dnes mohol ďakovať svojmu kolegovi a sám vie, že tretie miesto je vyťaženie maxima. S Lópezom to na Finestre vyzealo veľmi bledo, ale zabojoval a napokon sa zaradil medzi veľkých víťazov. Prekvapením dňa je ale mladučký Carapaz, ktorý poskočil na piate miesto a to sa o zostave Movistaru rozprávalo ako o slabučkej bez lídra a šancí v celkovom poradí. Sklamaný Pozzovivo padol na šieste miesto. Síce možno bude čiernym koňom zajtrajšej etapy a asi sa nevzdá, musel by niekde získať vyše dve minúty, a to bude veľmi náročné. Pred sebou má ale oveľa menej skúsenú dvojicu. Zo zvyšku sveta sa výborne ukázal Bilbao. So siedmou priečkou by mal byť spokojný. U ľudí v druhej polovici Top 10 sa ale extrémne náročný dnešok môže ešte negatívne prejaviť a asi nastanú ďalšie posuny.
 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Chrisa Frooma (víťaz)
"Nemôžem tomu uveriť. Tak ďaleko od cieľa som ešte nikdy neútočil. Tím odviedol fantastickú prácu. Všetci prežívame výnimočné momenty. Nečakal som, že skočím zo štvrtého na prvé miesto. Stúpanie Colle delle Finestre bolo perfektné, bol to dokonalý odrazový mostík na únik. Je to skoro ako v Afrike, kde sa často jazdilo po šotoline. Musel som to skúsiť, buď teraz alebo nikdy. Je skvelé, že mám teraz okolo štyridsať sekúnd náskoku, no bol to ťažký deň. Na týchto pretekoch som sa cítil lepšie a lepšie, verím, že sa mi podarí udržať si ten pocit. Snažil som sa predtým na stúpaniach jazdiť s rezervou, neísť cez limit. Teraz sa mi to vypláca."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Nicolasa Portala (DS Sky)
"Zabúdame na to, že je to Chris Froome. Už súťažil aj s Contadorom, Quintanom a Nibalim a oni takéto veci robiť vedia. Verili sme, že sa to môže stať. Videli ste to posledné dva týždne v médiách - každý vravel, "Čo budete robiť?" Froome sa nikdy v súboji nevzdal, bojoval až do konca. A dnes ukázal, aký je silný. Nezáleží na tom, akí sú silní, na svete existuje len málo šampiónov, ktorí toto dokážu. Nebolo to dvadsať sekúnd, boli to tri minúty a dvadsať sekúnd, je to neuveriteľné. Väčšinou jazdievame defenzívne, lebo bránime žltý dres, ale tu je to iné. Tu sme neboli v ideálnom postavení, Chris na začiatku Gira padal, včera sme spozorovali Yatesovu slabosť a chceli sme to využiť. Každý deň je tím lepší a lepší. Finestre je vabank - buď tam skončíte, alebo budete jazdiť dobre. Nič medzi tým. Dnes sme veľa netaktizovali, bolo to celé o nohách. Je neuveriteľné, čo dokázal."
 
 
Výsledky
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 5:12:26 100
2. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 03:00 40
3. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 03:07 20
4. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 03:12 12
5. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 03:23 4
6. REICHENBACH Sebastien Groupama - FDJ 06:13  
7. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 08:22  
8. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 08:23  
9. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 08:23  
10. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 08:23  
11. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 08:29  
12. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 08:38  
13. GENIEZ Alexandre Ag2r La Mondiale link ikonka 09:45  
14. HENAO Sergio Team Sky link ikonka 11:09  
15. POELS Wout Team Sky link ikonka 11:09  
16. HERMANS Ben Israel Cycling Academy 14:00  
17. BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo link ikonka 14:20  
18. DENNIS Rohan link ikonka BMC Racing Team link ikonka 14:38  
19. GONCALVES José Kaťuša - Alpecin link ikonka 14:55  
20. GESINK Robert Team LottoNL - Jumbo link ikonka 15:41  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sky
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 80:21:59 20
2. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:40  
3. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 04:17  
4. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 04:57  
5. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 05:44  
6. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 08:03  
7. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 11:08  
8. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 12:19  
9. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 12:35  
10. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 14:18  
11. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 15:16  
12. GENIEZ Alexandre Ag2r La Mondiale link ikonka 16:29  
13. DENNIS Rohan link ikonka BMC Racing Team link ikonka 16:38  
14. POELS Wout Team Sky link ikonka 17:40  
15. HENAO Sergio Team Sky link ikonka 26:02  
16. GONCALVES José Kaťuša - Alpecin link ikonka 28:16  
17. REICHENBACH Sebastien Groupama - FDJ 35:29  
18. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 35:42  
19. BETANCUR Carlos Movistar Team link ikonka 40:47  
20. PREIDLER Georg Groupama - FDJ 53:55  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 290
2. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 232
3. BALLERINI Davide Androni - Sidermec - Bottecchia 119
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 123
2. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 91
3. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 70
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 80:26:56
2. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 00:47
3. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 09:21
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
2 20 135,1 km - Colle del Lys: dĺžka 13,8 km; sklon 4,3 %
hc 20 modre 73,3 km - Colle delle Finestre: dĺžka 18,5 km; sklon 9,2 %
3 20 45,6 km - Sestriere: dĺžka 16,2 km; sklon 3,8 %
1 20 Cieľ - Bardonecchia (Jafferau): dĺžka 7,2 km; sklon 9,1 %
 
 
Krátke preview etapy:
Najťažšia etapa tohto ročníka nemá toľko favoritov ako iné. Zdá sa, že spomedzi favoritov sa dá najviac veriť Froomovi, Pozzovivovi a Dumoulinovi, no rovnako ako včera bude mať výhodu Miguel Angel López, po ktorom nemusia ísť a prudký záver je pre Kolumbijčana ako stvorený. Prebrať sa môže ale aj Simon Yates. Nebolo by to prekvapením. Taký dominantný deň úniku ako včera už nečakáme. Nebola tam žiadna hviezda a viacerí si verili. Príkladne spolupracovali. V pelotóne zasa nikto nechcel vymeniť Mitchelton. Tentoraz to bude iné. Takýto deň nedokáže ovládnuť hocikto a o to viac sa dá vsadiť na ľudí ako Fabio Aru. Otázkou je, či s ním niekto bude spolupracovať. Je tiež možné, že sa dlho-predlho nebude vedieť vytvoriť skupina. Ak sa aj vytvorí a pobije o etapu, je možné, že sa presadí niekto zo známych, ale dosiaľ veľmi nevýrazných vrchárov, ktorý sa šetril práve na túto etapu. Ak by sme si ale mali tipnúť, tak podľa nás zvíťazí niekto z tých najviditeľnejších.
 
 
Krátky opis trasy:
Najťažšia previerka tretieho týždňa natlačila do svojej druhej časti tri zaujímavé stúpania, kde nájdeme Cima Coppi a skutočne náročný cieľový kopec. Krásny pohľad na vrchárov poskytne hneď Colle delle Finestre, kde na cyklistov čaká nepretržitá prevádzka na deviatich percentách. A bonusom bude deväť kilometrov na štrkových cestách, ktoré sa objavia pred vrcholom. Nepochybujeme, že náročnosť Finestre sa prejaví aj na poslednom kopci. Potom sa začne štverať na Sestriere, úlohou tohto výstupu bude kumulovať únavu v skupine favoritov. Po tejto ťažkej lezeckej kombinácii príde každému vhod dlhý zjazd, ktorý poskytne priestor na načerpanie energie a môže odrádzať favoritov, aby pomysleli na ďaleký útok. Ale motivovaní vrchári, ktorí budú potrebovať útočiť, o nič neprídu. Jafferau je výborným kopcom na tvorenie rozdielov, najmä, ak je situovaný na konci tretieho týždňa a ťažkej etapy, kde sa bude únava krájať. Toto bude dojazd pre najlepších vrchárov na pretekoch, ktorí si tu musia vychutnať dlhé úseky s desiatimi percentami.
 
 
etapa 19 ciel
profil Colle delle Finestre (© giroditalia.it)
 
 
etapa 19 ciel
profil záverečných kilometrov etapy (© giroditalia.it)