giro 18
2. 5.5. rovinata etapa ciel rovina Haifa > Tel Aviv 167 km Viviani
 
etapa 02
profil etapy, 910 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Preteky Giro d'Italia čakala prvá klasická etapa. Odštartovala z tretieho najväčšieho mesta Izraela Haify, ktoré je len o čosi väčšie ako sú naše Košice. Cieľovou destináciou bolo zase hlavné mesto Tel Aviv, ktoré je pre zmenu o čosi menšie ako je naša Bratislava. Na pretekárov čakalo 167 rovinatých kilometrov, len zriedkakde sa objavil menší kopček. Najväčší z nich sa volal Zikhron Ya'aqov, ktorý však neprekročil ani dĺžku troch kilometrov.

V permanencii tak mali byť rýchli muži. Aru, Froome, Dumoulin a ostatní lídri si mohli "oddýchnuť", k slovu sa prihlásili Elia Viviani, Sam Bennett, Andrea Guardini, Niccolo Bonifazio, Sacha Modolo či Jakub Mareczko. Viacerí pretekári na čele s Fabiom Aruom sa pred pretekmi sťažovali na vysoké teploty. A mali prečo. I napriek tomu, že meteorológovia hlásili "len" 25 stupňov nad nulou, o slovo sa prihlásil aj vietor. A ak zoberieme do úvahy to, že veľká čas dnešnej etapy sa išla popri pobreží, o zábavu bolo postarané.

Prvý zápas našich reprezentantov na MS v ľadovom hokeji konajúcom sa v Dánsku mal svoj štart až o 20:15, druhá etapa našich pretekov už krátko po 13:00. Fanúšikovia teda absolútne nestresovali, ako cyklistiku, tak aj hokej stihli bez toho, aby prišli o niečo dôležité. Začalo sa zostra. Ako prvý sa o útok pokúsil Davide Ballerini (Androni). To povzbudilo aj Guya Niva (Israel Cycling Academy) a Victora Campenaertsa (Lotto Soudal). To druhé meno sa ale nepáčilo BMC a ani Sunwebu. Trojica sa tak vrátila nazad.

Ballerini bol ale neodbytný. Svoj tím chcel prezentovať stoj čo stoj. Pridal sa k nemu aj Lars Bak (Lotto Soudal), ktorý vyhral etapu na Gire ešte v roku 2012. Belgický tím chcel eliminovať možnosť získania bonusových sekúnd na blížiacej sa šprintérskej prémii. Tú si napokon v meste Acres podelila útočiaca dvojica. Victor Campenaerts bol nateraz v bezpečí. Potom prišlo na úzkych cestách k pádu. Našťastie sa nikto vážnejšie nezranil. Pelotón ale spomalil a dvojčlenný únik sa tak výraznejšie vzdialil. Vyzeralo to tak, že sa definitívne vytvoril únik etapy.
 
Neskôr sa k nimi pridal aj Guillaume Boivin z domáceho celku Israel Cycling Academy. Jazdci tohto tímu jazdili aktívne, už predtým sa chceli dostať do úniku Guy Niv či Guy Sagiv, podarilo sa to ale až kanadskému reprezentantovi. Veľkú snahu o ružový dres predviedol aj už spomínaný Victor Campenaerts, ktorý sa ale napokon poslušne vrátil nazad. Následne sa etapa trochu upokojila.
 
 
giro 18 izrael ilustrak efef
Ilustračný záber z etapy cdtf..
 
 
Opäť sa to zvrtlo tesne pred jedinou vrchárskou prémiou. "Štvorkový" kopec ani tak veľmi nezaujal, išlo skôr o následnú šprintérsku prémiu a bonusové sekundy, ktoré mohli niekoho vyzliecť a niekoho obliecť do ružového dresu. Náskok trojice na čele sa nebezpečne znižoval, za všetko mohla hlavne práca tímu BMC. Rohan Dennis si veril.
 
Vrchol Zikhron Ya'aqov nakoniec zdolal ako prvý Enrico Barbin. Jazdec Bardiani bol omnoho čerstvejší ako traja utečenci, a tak si zajtra oblečie dres pre najlepšieho vrchára. Po prémii teda zanikol únik, pelotón bol opäť spolu a na jeho čele pracovalo BMC. Všetci sa začali sústreďovať na šprintérsku prémiu Caesarea. A červeno-čierni chlapci vedeli, čo robia. Na šprintérskej prémii bol najrýchlejší Dennis, ktorý sa tak dostal do virtuálneho ružového dresu! Pre Toma Dumoulina to boli, naopak, komplikácie.
 
Táto situácia vyprovokovala zas a opäť nezmara Victora Campenaersta, ktorý sa už po tretí raz v etape pokúsil získať ružový dres. Ani do tretice mu to ale nevyšlo. Nahradil ho o nič menší nezmar Guillaume Boivin, ktorý sa po druhý raz v etape ocitol v riadnom úniku. Proti boli ale dve veci. Chuť šprintérskych tímov a vietor. Videli sme tam prácu od Rémiho Cavagnu (Quick-Step) a Cesareho Benedettiho (Bora - Hansgrohe). Osud etapy bol skrátka napísaný vopred. Hrdina Boivin to, samozrejme, napokon prehral.
 
Najprv sme videli tímy ako Astana či Sky, ktoré sa snažili ochrániť si svojich lídrov. Potom už ale prišli na scénu šprintérske zoskupenia. Quick-Step v záverečnej naháňačke najprv mierne strácal, ale napokon sa jeho jazdci zorganizovali. Rovnako boli na tom aj Bora a Bardiani, čo svedčilo o značnom chaose.
 
 
viviani 18 triumf giro efef
Elia Viviani s triumfom (© Slipstream Sports)
 
 
Záver však najlepšie zvládol Elia Viviani, ktorý vyhral už siedmykrát v sezóne. Po Okolo Dubaja a Abu Dhabi Tour mu teda patrí púšť aj v ďalekom Izraeli. Druhý v poradí, Jakub Mareczko, vsadil na dlhý špurt, ktorý mu ale nevyšiel. Tretí skončil Sam Bennett, Bora bol v závere zoradená dobre, jeho nástup ale prišiel o čosi neskôr ako mal. Štvrtý finišoval Niccolo Bonifazio a piaty Sacha Modolo. Potvrdili sa tak papierové predpoklady o hlavných protagonistoch dnešnej etapy. A bol z toho tiež celkom úspešný taliansky deň.
 
Veľmi šťastným pretekárom musí byť aj Rohan Dennis. Po žltom tričku na Tour a červenom na Vuelte sa oblečie aj do ružového dresu na Gire. Zbierka je tak kompletná. Poďakovať sa za to môže predovšetkým svojmu tímu BMC, ale aj víťaznej prémii v meste Caesarea. Druhú priečku udržal Tom Dumoulin (Sunweb) a tretiu sympatický bojovník Victor Campenaerts (Lotto Soudal), ktorý počas dnešnej etapy niekoľkokrát ukázal veľkú chuť.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Eliu Vivianiho (víťaz)
"Nebolo ľahké vyhrať. Zvyčajne som pokojný, ale nebolo jednoduché dobre si počínať po dobrom štarte do sezóny, potom si urobiť prestávku a následne znovu začať. Cítil som tlak, že som tým jadzcom, ktorého mali ostatní prekonať. Vo finále bolo ťažké zostať pospolu, no môj tím mi pomohol udržať vysokú rýchlosť. Potom som sa zavesil na Bennettovo koleso. Ostatní váhali, ale vedel som, že niekto urobí výrazný pohyb a na to som bol pripravený. Keď tak spravil Mareczko, zavesil som sa zaňho a začal šprintovať. Bolo dôležité tento pohyb správne prečítať."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Rohana Dennisa (líder GC)
"Tím ma perfektne dopravil do dobrej pozície na prémiu a potom to bolo o tom, aby som vo finále nestratil čas. Bola to masívna tímová práca. Myslím si, že Viviani šprintoval, ale nešiel naplno. Bolo dobré vidieť ho získať etapový triumf, nedaroval mi ho, ale buďme úprimní: bol milý. Samozrejme, že by som si rád udržal ružový dres, ale devätnásť etáp je ešte dlhá cesta. Musím sa naučiť plno vecí predtým, než pomyslím na ružovú a Rím. Je to sen. Musím byť realistický a usilovať sa učiť od jazdcov ako Dumoulin. Ale idem si tento ružový dres užiť. Je to česť."
 
 
Výsledky
1. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 3:51:20 100
2. MARECZKO Jakub Wilier Triestina - Selle Italia 00:00 40
3. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 20
4. BONIFAZIO Niccolo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 12
5. MODOLO Sacha EF Education First - Drapac link ikonka 00:00 4
6. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
7. GIBBONS Ryan Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00  
8. BELLETTI Manuel Androni - Sidermec - Bottecchia 00:00  
9. PLANCKAERT Baptiste Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
10. DRUCKER Jean-Pierre BMC Racing Team link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
bmc
Priebežné poradie pretekov po etape
1. DENNIS Rohan link ikonka BMC Racing Team link ikonka 4:03:21 20
2. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:01  
3. CAMPENAERTS Victor Lotto Soudal link ikonka 00:03  
4. GONCALVES José Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:13  
5. DOWSETT Alex Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:17  
6. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 00:19  
7. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:21  
8. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 00:22  
9. MARTIN Tony link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:28  
10. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:28  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 68
2. MARECZKO Jakub Wilier Triestina - Selle Italia 35
3. DENNIS Rohan link ikonka BMC Racing Team link ikonka 32
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BARBIN Enrico Bardiani - CSF 3
2. BOIVIN Guillaume Israel Cycling Academy 2
3. BALLERINI Davide Androni - Sidermec - Bottecchia 1
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov
1. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 4:03:43
2. CONTI Valerio UAE Team Emirates link ikonka 00:08
3. WÜRTZ Mads Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:09
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
4 20 modre 76 km - Zikhron Ya'aqov: dĺžka 2,6 km; sklon 5,3 %
 
 
Krátke preview etapy:
Prvá klasická etapa ponúkne jednu z mála príležitostí pre šprintérov. Hornaté preteky tie najväčšie rýchle hviezdy neprilákali, a tak dostanú príležitosť jazdci z druhej vlny. Každý si spomenie na minuloročnú prvú etapu a chaotický špurt, ktorý ovládol Lukas Pöstlberger. Zástupca Bory - Hansgrohe sa tento rok v Taliansku neprestaví, no jeho kolega, ktorému vtedy rozbiehal špurt áno. A práve Sam Bennett je snáď tým najväčším favoritom etapy spájajúcej Haifu a Tel Aviv. Sekundovať by mu mal Elia Viviani, ktorý by rád pridal ďalšie púštne víťazstvo, ale tiež jazdci ako Sacha Modolo, Jakub Mareczko, Andrea Guardini či Niccolo Bonifazio, ktorý vyhral prvú etapu na Okolo Chorvátska.
 
 
Krátky opis trasy:
Druhý deň spojí významný izraelský prístav Haifa s hlavným mestom krajiny. Trasa je priamočiara, celý čas bude lemovať pobrežie Stredozemného mora a len v polovici etapy sa objavia menšie stúpania. Šprintérske zoskupenia nebudú mať žiadny problém, aby zariadili hromadný dojazd, ale v blízkosti pobrežia vždy panuje hrozba nepríjemného vetra. V samotnom Tel Avive si musia jednotlivé formácie poradiť s tradičným mestským finišom, ale záverečné úseky neobsahujú žiadne nepríjemné zákruty.