giro 18
4. 8.5. rovinata etapa ciel rovina Catania > Caltagirone 198 km Wellens
 
etapa 04
profil etapy, 3415 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Štvrtá etapa bola s podtitulom "návrat domov". Sicílska prehliadka mala byť ťažkou prekážkou po tamojších kopcoch či kopčekoch, ktoré síce neboli náročné, ale bolo ich toľko, že vytvárali dojem kopcovitej etapy. Na 175 pretekárov čakalo bez dvoch presne dvesto kilometrov. Ostrý štart bol naplánovaný na 12:30.

V pozore mali byť všetci veľkí favoriti, očakával sa totiž útok vrchárov z druhého sledu. Puncherom prialo aj počasie, slniečko svietilo celkom veselo. Svoje ambície mali aj šprintérske tímy, ktoré predsa len cítili svoju príležitosť. Dnešný deň bol ako stvorený pre únik, ktorý sa po zaujímavých súbojoch aj vytvoril. Dostali sa doň viacerí pretekári z domácich tímov. Túto sekciu vyplnili Marco Frapporti (Androni), Enrico Barbin (Bardiani), Jacopo Mosca (Wilier), ktorý doplnili Quentin Jauregui (Ag2r) a Maxim Belkov (Kaťuša).

Po 29 kilometroch mali k dobru 1:40, náskok postupne stúpal až na tri a pol minúty. Z pätice na čele mali byť najaktívnejší Enrico Barbin a Marco Frapporti, ktorí mali bojovať na dvoch vrchárskych prémiách. O korenie etapy bolo teda postarané. Blížila sa prvá "vrchárska" bitka Pietre Calde.
 
 
giro 18 etapa 4 dennis rcsf
Rohan Dennis bezpečne v pelotóne (© LaPresse/Massimo Paolone)
 
 
Zvíťazil tu Enrico Barbin, a to celkom ľahko. K piatim bodom, ktoré už má, pridal ďalšie a upevnil si tak vedúce postavenie v tejto klasifikácii. Marco Frapporti skončil druhý. Po krátkom zjazde prišli na rad ďalšie kopce, čo sa snažili využiť jazdci UAE a zvýšili tempo. To malo za následok roztrhanie balíka. Rozdiely neboli veľké, ale to sa mohlo zmeniť.
 
Neudialo sa tak. Chlapci okolo Fabia Arua poľavili a diery sa zaplátali. Náskok utečencov sa ale predsa len znížil. Prácu UAE potom prevzalo BMC. Marco Frapporti si napravil chuť na prvej šprintérskej prémii Palazzolo Acreide. Objavila sa tiež informácia, že tretia hodina etapy sa išla priemerne za 37,3 km/hod. Aj tento údaj svedčí o tom, aká ťažká dnešná etapa bola.
 
Po pokuse tímu zo Spojených arabských emirátov nastali chvíle pokoja. Tempo sa ustálilo a náskok pätice opäť narástol. Hodinu pred predpokladaným dojazdom chýbalo do cieľa stále 65 kilometrov, čo predznamenávalo oproti pôvodným plánom omnoho dlhší priebeh. Z letargie prítomných prebrala až druhá prémia pre "rýchlych mužov" v Monterosso Almo, ktorú vyhral Jacopo Mosca.
 
Nasledovala druhá vrchárska prémia Vizzini, ktorú si bez väčších problémov postrážil zas a opäť Enrico Barbin. Taliansky pretekár si tak modrý dres oblečie aj zajtra. Na dnešok mal ale odpracované, a tak si z úniku vystúpil. Krátko na to ho nasledoval aj Quentin Jauregui. Matematika bola jasná. Päť mínus dva rovná sa tri.
 
 
giro etapa 4 ilustrak rcsf
Únik s Enricom Barbinom na čele (© LaPresse/Massimo Paolone)
 
 
Dvadsať kilometrov pred páskou sa viditeľne zvýšilo tempo. Z balíka zaútočil Davide Formolo, Bora dnes alternatívu hromadného dojazdu očividne zatrhla. Osud úniku bol tak spečatený. O sedem kilometrov skutočne zanikol. Desať kilometrov pred páskou následne zaútočili Edoardo Zardini (Wilier) a Valério Conti (UAE). Druhý menovaný sa kolegu dokázal zbaviť a päť kilometrov do cieľa mal k dobru 23 sekúnd! Vyzeralo to preňho výborne.
 
Tímy za ním sa ho snažili dobehnúť, z pochopiteľných dôvodov medzi nimi chýbalo UAE. Pre tohto 25-ročného pretekára sa črtala víťazná etapa po Vuelte aj na Gire. Všetko ale napokon dopadlo inak. Rútiacemu sa vlaku, ktorý bol poriadne preriedený, odolať nedokázala a naplnili sa prognózy pred etapou. Etapu číslo štyri vyhral Tim Wellens. Pretekár Lotta Soudal oslávil už piate sezónne víťazstvo. V závere sme mohli vidieť totálny chaos. Druhý finišoval Michael Woods (EFFED), tretí Enrico Battaglin (Lotto NL - Jumbo) a aj medzi favoritmi nastali rozdiely.
 
 
wellens 18 zdravi giro rcsf
Tim Wellens na pódiu (© LaPresse/Massimo Paolone)
 
 
V GC sa na prvých dvoch miestach miernym zázrakom nezmenilo nič, keď Dumoulin s Dennisom finišovali prakticky vedľa seba. Na tretie sa ale posunul Simon Yates (Mitchelton - Scott), ktorý dnes finišoval štvrtý a jediný z top favoritov bez straty. V GC je štvrtý dnešný víťaz a elitnú päťku uzatvára Pello Bilbao (Astana). Úspešný deň zažili aj v Bore, Patrick Konrad skončil siedmy, ale aj Roman Kreuziger. Český pretekár skončil tesne pred Rakúšanom. Zajtra nás čaká podobný deň, takže všetci favoriti budú opäť v strehu.
 
Dnes najhoršie dopadli mladíci Hirt (Astana) či Ciccone (Bardiani), ktorí dostali až minútu a pol, no boj o celkový triumf sa od nich neočakáva. Pantano (Trek) aj Brambilla po Maglia rosa aspoň v niektorej fáze ale pokukovať chceli a dnes dostali až 36 sekúnd straty. Záver nezvládli ideálne ani Froome (Sky) a López (Astana) s 21 sekundami záseku. Chris tak už na obhajcu prvenstva stráca 54 sekúnd čo sa v tejto fáze určite nečakalo. A negatívnym prekvapením bol aj výkon Bena Hermansa, ktorého aj kvôli Giru zlanárili do Cycling Academy a dnešok bol ako stvorený pre neho, ale skončil hlboko v poli porazených.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tima Wellensa (víťaz)
"Tento pocit je oveľa, oveľa špeciálnejší, pretože posledných 150 metrov som si svojím víťazstvom nebol istý, takže keď prejdete páskou, cítite sa veľmi dobre. Celý deň bol ako na húpačke; nebolo to ľahké. Nakoniec ma moji tímoví kolegovia skvele dostali do čela. Adam (Hansen) dlho ťahal, potom ťahal Tosh (Van der Sande) a za nami sa to delilo. Musel som byť opatrný, aby som začal stúpanie ľahko a potom šiel dvesto metrov naplno."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Michaela Woodsa (druhé miesto)
"Prišli sme sem vyhrať etapu, a dve druhé miesta to nekompenzujú. Chceme vyhrať."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Enrica Battaglina (tretie miesto)
"Bol som veľmi blízko, ale prosto to dnes nebolo dobré."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Dennisa Rohana (líder GC)
"Je super udržať si ružový dres o trošku dlhšie. Chlapi robili všetko možné, aby ma dostali do správnej pozície. Vo finále som mal pri sebe De Marchiho a Nica Rocheho v prípade, že by som sa dostal do problémov. Bol tam nejaký stres, ale nie veľa. Dúfal som, že by som možno mohol vyhrať aj šprint. Ale 150 metrov pred cieľom som videl, že nie som na tom dostatočne dobre, tak som sa držal kolesa a uistil sa, že sa nevytvoria žiadne medzery pre Dumoulina."
 
 
Výsledky
1. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 5:17:34 100
2. WOODS Michael EF Education First - Drapac link ikonka 00:00 40
3. BATTAGLIN Enrico Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 20
4. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 12
5. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 4
6. KREUZIGER Roman link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:04  
7. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:04  
8. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 00:04  
9. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:04  
10. CHÁVES Esteban link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:04  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
bmc
Priebežné poradie pretekov po etape
1. DENNIS Rohan link ikonka BMC Racing Team link ikonka 14:23:08 20
2. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:01  
3. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:17  
4. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:19  
5. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 00:25  
6. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 00:28  
7. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:28  
8. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:34  
9. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:35  
10. BETANCUR Carlos Movistar Team link ikonka 00:35  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 130
2. MODOLO Sacha EF Education First - Drapac link ikonka 55
3. MARECZKO Jakub Wilier Triestina - Selle Italia 53
 
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BARBIN Enrico Bardiani - CSF 11
2. FRAPPORTI Marco Androni - Sidermec - Bottecchia 7
3. BOIVIN Guillaume Israel Cycling Academy 3
 
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 14:23:36
2. CONTI Valerio UAE Team Emirates link ikonka 00:25
3. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 00:32
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
4 20 modre 115,6 km - Pietre Calde: dĺžka 9,3 km; sklon 2,8 %
4 20 modre 47,5 km - Vizzini: dĺžka 4,8 km; sklon 4,4 %
 
 
Krátke preview etapy:
Štvrtá etapa sa po krátkej anabáze v Izraeli vracia domov. Na cesty samotnej "čižmy" ešte nie, skôr na cesty "kameňa", do ktorého kope. Štvrtá prekážka, odohrávajúca sa na Sicílii, bude nepríjemnou záležitosťou. Po náročnom presune z Ázie nečaká na cyklistov nič jednoduché, skôr naopak. V pozore budú musieť ostať všetci, ktorí majú záujem o GC. Zvlnený terén, na ktorom sú síce iba dve kategorizované stúpania, môže narobiť problémy. Neočakáva sa síce mohutný súboj elitných vrchárov, no mená ako Tim Wellens, Michael Woods, Simon Yates či Ben Hermans by sa mohli pokúsiť o zisk niekoľkých sekúnd k dobru. Lákavé budú aj šprintérske prémie či body na spomínaných vrchárskych prémiách. Očakáva sa teda silný únik a víťazstvo toho najodolnejšieho punchera. 
 
 
Krátky opis trasy:
Sicília hostila Giro aj v minulom roku, no tentoraz nachystala vyzývavejšie terény. Štvrtá etapa sa odohrá na nevyspytateľnom profile, kde sa takmer nenachádzajú ploché úseky. Neustále striedanie krátkych stúpaní, ktoré dosahujú priemer tri až päť percent, s mnohými klesaniami vytvorí pulzujúce predstavenie, ktoré môže ponúknuť niekoľko scenárov. Šprintérske celky sa stiahnu do úzadia, pretože profil nesedí najrýchlejším cyklistom a na svoje si prídu utečenci, ktorých zámerom je získať etapu na Gire. Jazdci na celkové poradie budú spokojní, ak sa vytvorí silná vedúca skupina a oni budú môcť doraziť do cieľa v pokojnom duchu. Ale zvlnený terén môže byť pre nich lákadlom, aby sa rozhodli otestovať svojich konkurentov. Etapa je zakončená na krátkom stúpaní, ktoré bude lákať puncheurov.
 
 
etapa 04 ciel
profil záverečných kilometrov etapy (© giroditalia.it)