Rafal Majka vyhral aj svoju druhú horskú etapu, Velits bol v úniku

21.6.2014, 12:38 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Včera sme videli len predohru toho, čo sa môže stať v Pyrenejách, keď sa niekto rozhodne roztočiť na stúpaniach poriadny kolotoč. Štyri ťažké kopce v sedemnástej etape však poskytovali oveľa väčšiu možnosť na odpálenie vrchárskeho ohňostroja, preto z nej mali všetci favoriti právom najväčší strach.
     
17. etapa Tour de France 2014 (UCI World Tour, Francúzsko)
23.7. streda horská ciel rovina

St-Gaudens > St-Lary

124,5 km víťaz: Majka
 
Mimoriadne vzrušujúci profil mohol inšpirovať najlepších vrchárov k útokom na akomkoľvek mieste, ktoré tak mohli rozpútať domino efekt a vytvoriť na trati zmätky. V minulom roku sa v podobnej etape podarilo izolovať Chrisa Frooma od jeho spolujazdcov, pred podobnou hrozbou sa dnes mohol ocitnúť ocitol aj Vincenzo Nibali
 
Hneď po opustení neutrálnej zóny sa vpredu usadila skupina ôsmich jazdcov, v ktorej však chýbali silné lezecké mená. Kaťuša však mala dostatočnú palebnú silu na plochých úsekoch a držala ich odstup na nízkej úrovni. Aktivita
25°C
ruského celku jasne signalizovala Puritov záujem o dnešné vrchárske body, a teda prísnu kontrolu nad tvorbou a odstupom úniku.
 
Kaťuša nakoniec pustila preč partiu, v ktorej boli Cyril Gautier (Europcar), Tom-Jelte Slagter (Garmin-Sharp), Martin Elmiger (IAM Cycling), Yukio Arashiro (Europcar), Nicolas Edet (Cofidis), Blel Kadri (Ag2r), Jens Voigt (Trek) a Sergio Paulinho (Tinkoff-Saxo), ale vôbec im neponechala úplnú voľnosť, takže ich náskok sa dvíhal len veľmi pomaly. Tieto prvé kilometre atakovali priemernú rýchlosť 60 km/h.
 
Slagter a Gautier boli v brejku aj včera a spoločne s dvomi francúzskymi bojovníkmi Edetom a Kadrim, ktorý vyhral v tomto ročníku ôsmu etapu, patrili medzi najlepších vrchárov v tejto skupine. Voigt, Elmiger si už rovnako vyskúšali na Tour jazdu pred pelotónom. Títo cyklisti ale museli ťažko bojovať
Bodovanie vrch. klasifikácie:
HC: 25-20-16-14-12-10-8-6-4-2
1. kategória: 10-8-6-4-2-1
2. kategória: 5-3-2-1
3. kategória: 2-1
4. kategória: 1 bod
o svoj minútový náskok, pretože Kaťuša stále jazdila veľmi tvrdo. Blel Kadri potom prebehol šprintérskou prémiou ako prvý. V pelotóne to bol Bryan Coquard, za ktorým ňou prešiel Peter Sagan so ziskom šiestich bodov. 
 
Ruský celok pokračoval vo svojom snažení, ale medzitým ho postihla značná strata, keď kvôli žalúdočným problémom odstúpil Simon Špilak, ktorý mal byť dôležitým motorom v kopcoch pre Rodrígueza. Potom si pelotón urobil malú odbočku do Španielska, kde ho čakalo dnešné prvé stúpanie. Na jeho začiatku boli utečenci čoraz bližšie k svojmu pohtleniu.
 
Na stúpaní prebrala taktovku nad pelotónom Astana, aby si kontrolovala útoky nebezpečných jazdcov. A tie začali skutočne vo veľkom meradle. Vpredu sa postupne vytvorila skupina, v ktorej bolo 21 jazdcov, vrátane Rodrígueza, Majku, Fuglsanga, Hornera, Mollemu, Rocha či De Marchiho. Peter Velits bol takisto v tomto úniku. Astane sa zatiaľ darilo udržiavať ich odstup na dvadsiatich sekundách. Situácia bola však veľmi neprehľadná, pelotón sa delil z obidvoch strán. 
 
Pred vrcholom prvého kopca sa usadili na čele Rodríguez, Roche, Mollema, Lopez, Durašek a De Marchi. Pre maximum bodov si vyšprintoval Joaguim Rodríguez a znovu sa ocitol na čele vrchárskej súťaže. Za nimi sa pohybovala skupina so šestnástimi borcami, medzi ktorými sa nachádzal aj Peter Velits, so stratou približne dvadsať sekúnd. Hlavná skupina s Astanou zaostávala jednu minútu.
 
Za chvíľu sa vedúce skupiny spojili a vpredu jazdilo 22 jazdcov - Rolland, Van Den Broeck,  Schleck, Gautier, Dumoulin, Fuglsang, Izagirre, Visconti, Moinard, Arashiro, Herrada, Kiryienka, Kadri, Taaramae, Mollema, Roche, Rodríguez, Durašek, Lopez a de Marchi. V tejto skupine sa stále nachádzal aj Peter Velits, ktorý sa prvýkrát na Tour ukázal v úniku, a to hneď vo veľmi ťažkej etape. Na Peyresourde ako prvý útočil Vasil Kiriyenka.
 
Na čele pretekov bol najvyššie postaveným jazdcom Mollema, ktorý sa nachádzal na desiatom mieste, ale svoje šance dostať sa do top 10 cítili van den Broeck a Rolland, luxemburský pretekár Frank Schleck tiež od nej nebol veľmi ďaleko. Zaujímavou tu bola aj prítomnosť troch jazdcov z tímu Movistar. Medzitým si Kiriyenka vybudoval už 90-sekundový náskok, pelotón zaostával tri minúty.
 
Vo veľkej vedúcej skupine sa niektorí jazdci nechceli zmieriť s bieloruským jazdcom na čele pretekov, preto vyrazil dopredu Mollema, za ktorého sa zavesilo päť jazdcov aj s Velitsom, ale nepodarilo sa im odpútať od svojich súperov a všetci znovu postupovali spoločne za Kiriyenkom. Potom sa predsa len dostali dopredu Roche a Herrada. Ale tempo nevydržal napríklad Jakob Fuglsang
 
Kiriyenkovi vôbec nevadilo, že nemá za sebou Wigginsa či Frooma, a svojím strojovým tempom si vybudoval na vrchole druhého kopca pre dvojicou prenasledovateľov náskok 1:13. Druhá skupina prenasledovateľov aj s Petrom Velitsom zaostávala 1:48. Purito tu vyhral bitku o štvré miesto na prémii s Majkom a zvýšil svoj náskok na jedenásť bodov. Pelotón, v ktorom sa stále nachádzal Peter Sagan, zatiaľ jazdil s mankom 5:30.
 
Pred tretím kopcom sa vrátili späť do druhej skupiny Roche a Herrada, kde bolo momentálne sedemnásť jazdcov. Bieloruský jazdec si stále udržiaval náskok 83 sekúnd. Pred dvomi záverečnými kopcami sa v hlavnom balíku dostali do čela FDJ a Ag2r, hneď za nimi sa pohyboval aj Movistar. Bolo isté, že skutočné preteky začnú už čoskoro. Pre Petra Sagana sa však v tomto mieste skončili, keďže si spolu s ním vystúpili z tempa aj ostatní borci a do cieľa došli vlastným tempom.
 
Tempo v hlavnej skupine sa potom zvýšilo a podarilo sa im znížiť manko na Kiriyenku na štyri minúty. Početnej partii prenasledovateľov sa však nedarilo eliminovať atak jazdca tímu Sky, stále na neho strácali jednu minútu. Na vrchole tretej vrchárskej prémie však dochádzali bieloruskému jazdcovi sily a napokon ho skupina idúca za Nicolasom Rochom dobehla. Preto sa mohol Purito tešiť z vyhratého súboja nad Majkom a ziskom maximálneho počtu bodov si znovu pripísal dva body k dobru. V hlavnej skupine potom začal jazdiť veľmi tvrdo Ag2r, ktorému sa podarilo preriediť jej rady.
 
Francúzskemu celku sa podarilo stiahnuť odstup na utečencov na hodnotu 2:30, po ich zrýchlení zostali medzi favoritmi iba Bardet, Nibali, Kangert, Peraud, Valverde, van Garderen, Gadret, Ten Dam, Pinot, Nieve a van Garderen. V zjazde sa potom podarilo vytvoriť si 30-sekundový náskok Romainovi Bardetovi. Potom sa k favoritom dokázali vrátiť niektorí borci, ale chýbal tam Leo Konig.
 
Na začiatku posledného stúpania útočil vpredu Rolland, za ktorého sa zavesili Moinard, Visconti a Roche. Hlavná skupina strácala v tej chvíli dve minúty, Bardet si dokázal pred nimi udržať svoj náskok. Deväť kilometrov pred cieľom atakoval Giovanni Visconti, ktorému sekundoval iba Roche. Taliansky jazdec sa ale nechcel deliť o vedúcu pozíciu a jazdcovi Tinkoff-Saxo sa vzdialil. Skupina Petra Velitsa strácala zatiaľ 40 sekúnd.
 
7,5 km pred cieľom atakoval Rafal Majka, ktorému sa podarilo vzdialiť od Rodrígueza. V tej chvíli sa táto skupina potrhala a Peter Velits sa ocitol vzadu. Poľský jazdec sa za chvíľu pripojil k Rochovi, Moinardovi a Rollandovi. Bardet mal pred Pinotom náskok už iba 15 sekúnd, ich odstup na Viscontiho bol dve minúty.
 
Potom sme videli dva ataky, vpredu išiel za šancou vyhrať etapu Majka, medzi favoritmi zas útočil Peraud, ktorému sa podarilo zbaviť Valverdeho. S Peraudom sa udržali len Nibali, van Garderen, Pinot, za chvíľu sa k nim pridal aj Bardet. Šesť kilometrov pred cieľom útočil aj Vincenzo Nibali, za ktorého sa zavesil len Peraud. Rafal Majka medzitým dobehol Viscontiho.
                   
Dva kilometre pred vrcholom sa podarilo poľskému jazdcovi osamostatniť na čele a dostal tak veľkú šancu vyhrať svoju druhú etapu v tomto ročníku. Rafal Majka nakoniec dokázal svoju parádnu formu pretaviť do ďalšieho triumfu a suverénne sa dostal aj na čelo vrchárskej súťaže.
 
Na druhom mieste skončil Giovanni Visconti. Tretí dorazil Vincenzo Nibali, spolu s ním preťal cieľovú čiaru iba Peraud. Valverde potom stratil na Nibaliho 49 sekúnd, Bardet, Pinot a van Garderen 54 sekúnd. Laurens ten Dam prišiel do cieľa s mankom 1:50. Van den Broeck zaknihoval stratu 2:52. Najväčšiu krízu z favoritov si dnes prežil Leo Konig, ktorý stratil 3:54. Peter Velits skončil dvadsiaty siedmy so stratou cez päť minút. Peter Sagan finišoval za víťazom necelých 24 minút.
 
majka-rafal-bodkovanyRafal Majka dnes poctivo striehol na svoju šancu v úniku a počkal si na ňu až do záverečného stúpania, kde bol spomedzi utečencov najrýchlejší. Tím Tinkoff-Saxo tak vyhral už svoju tretiu etapu, pričom všetky boli horské, a má na dosah aj vrchársky dres. V skupine favoritov si poslednom kopci najskôr prežil malú krízu Alejandro Valverde, ktorú sa snažil využiť Jean-Christophe Peraud. Ten potom dorazil spoločne do cieľa s Nibalim, ktorý znovu ukázal svoj útok. Jazdec tímu Ag2r si preto pripísal k dobru dôležité sekundy, podobne ako už niekoľkokrát aj Vincenzo Nibali.
 
Valverde, Pinot, Bardet a van Garderen finišovali spolu, takže v tomto ohľade sa v klasifikácii nič nemenilo. S dnešnou stratou sa o dve miesta zosunul Leopold König, ale miesto v najlepšej desiatke je stále parádnym výsledkom. Na jej poslednú priečku sa znovu vrátil Pierre Rolland, ktorý využil nedostatočnú vrchársku formu Michala Kwiatkowskeho.
 
Peter Velits jazdil celý deň v úniku výborne, keď sa držal na predných pozíciách až do posledného kopca, kde už ale nestačil reagovať na nástupy silnejších pretekárov. Napriek tomu sa konečne ukázal v úniku a potvrdil, že má dobrú výkonnosť. Peter Sagan sa pohyboval v hlavnej skupine až do predposledného kopca, po ktorom si už zvolil vlastné tempo.
 
V bodovacej súťaži sa nič dramatické nekonalo, rovnako ako v klasifikácii do 25 rokov, i keď sa na konci snažil Romain Bardet v zjazde útočiť na Thibauta Pinota. Bodkovaný dres tiež nezmenil majiteľa, ale zajtra sa môžeme tešiť na dvoch ťažkých kopcoch na parádnu bitku, ktorá rozhodne o  definitívnom víťazovi vrchárskej súťaže.
 
 
Rafal Majka (Tinkoff-Saxo): "Veľmi sa teším z úspechu, ktorý som dnes dosiahol, a z výsledkov, ktoré sa nám podarili v posledných dňoch. Dnes na mňa moji spolujazdci tvrdo pracovali, najmä Nico Roche, ktorý ma poriadne nakopol na záverečnom kopci. Nebol som si istý, ako sa mám správať počas tejto etapy, ale Bjarne mi povedal, aby som si išiel pre etapové víťazstvo, a keď sa mi podarí vyhrať, budeme mať aj bodkovaný dres."                        
 
 
 
 
VÝSLEDKY 17. ETAPY:
1. vlajka MAJKA Rafal TEAM TINKOFF - SAXO 3h 35' 23''
2. vlajka VISCONTI Giovanni MOVISTAR TEAM + 00' 29''
3. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 00' 46''
4. vlajka PERAUD Jean-Christophe AG2R LA MONDIALE + 00' 46''
5. vlajka DE MARCHI Alessandro CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 49''
6. vlajka ROLLAND Pierre TEAM EUROPCAR + 00' 52''
7. vlajka SCHLECK Frank TREK FACTORY RACING + 01' 12''
8. vlajka MOLLEMA Bauke BELKIN PRO CYCLING TEAM + 01' 12''
9. vlajka ROCHE Nicolas TEAM TINKOFF - SAXO + 01' 25''
10. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 01' 35''
11. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 01' 40''
12. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 01' 40''
27. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 05' 25''
114. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 23' 42''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 17. ETAPE:
1. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM 76h 41' 28''
2. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 05' 26''
3. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 06' 00''
4. vlajka PERAUD Jean-Christophe AG2R LA MONDIALE + 06' 08''
5. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 07' 34''
6. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 10' 19''
7. albansko MOLLEMA Bauke BELKIN PRO CYCLING TEAM + 11' 59''
8. albansko TEN DAM Laurens BELKIN PRO CYCLING TEAM + 12' 16''
9. vlajka KÖNIG Leopoldpold TEAM NETAPP - ENDURA + 12' 40''
10. vlajka ROLLAND Pierre TEAM EUROPCAR + 13' 15''
11. vlajka ZUBELDIA Haimar TREK FACTORY RACING + 16' 08''
12. albansko VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO BELISOL TEAM + 16' 08''
13. vlajka SCHLECK Fränk TREK FACTORY RACING + 18' 03''
14. vlajka TROFIMOV Jurij KATUSHA TEAM + 28' 00''
26. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 53' 48''
57. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 2h 22'14''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 17. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 408 bodov
2. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR 233 bodov
3. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM 217 bodov
      
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PO 17. ETAPE:
1. vlajka MAJKA Rafal TEAM TINKOFF - SAXO 149 bodov
2. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM 118 bodov
3. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM 112 bodov
 
 
SÚŤAŽ DO 25 ROKOV PO 17. ETAPE:
1. vlajka PINOT Thibaut FDJ 76h 47' 28''
2. vlajka

BARDET Romain

AG2R LA MONDIALE + 01' 34''
3. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 30' 41''
 
 
 
Horské a rýchlostné prémie:
sprint-20 93,5 km - St-Béat (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
1-20 67 km - Col du Portillon (1 292 m.n.m.): 8,3 km (7,1 %)
1-20 42,5 km - Col de Peyresourde (1 569 m.n.m.): 13,2 km (7 %)
1-20 22 km - Col de Val Louron-Azet (1 580 m.n.m.): 7,4 km (8,3 %)
hc-20 Cieľ - Montée de Saint-Lary Pla d'Adet (1 680 m.n.m.): 10,2 km (8,3 %)
body v cieli: 20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1
spolu: 39,1 km stúpania; priemer 7,6 %; 3920 nastúpaných metrov
 
 
Krátke preview etapy:
Únik by dnes mohol opäť byť úspešný. Zvedaví budeme najmä na duel Rodríguez - Majka. Na zreteli musia mať aj to, že za tri stúpania v etape získa víťaz spolu 30 bodov, ale za cieľový bude 50. Medzi favoritmi na celkové poradie predpokladáme ďalšie zmeny. Včerajšok poprehadzoval Top 10 tak, ako by sme ani neverili, dnešok sa možno postará o niečo podobné. Na víťazstvo v etape favorizujeme trojicu Nibali, Pinot, Majka. Veríme, že to bude oslava cyklistiky.
 
 
Krátky opis trasy:
Po najdlhšej prichádza najkratšia etapa, ktorá ponúka štyri ťažké stúpania. Pred vrchármi teraz stoja dva kľúčové horské dni, v ktorých musia získať čas na lepších časovkárov. V sedemnástej etape majú počas celého dňa výbornú príležitosť, ako dostať svojich konkurentov pod veľký tlak, pretože tieto kopce skutočne vzbudzujú rešpekt. V tejto fáze sa už ani jeden líder neschová za svojich domestikov, všetci budú proti sebe bojovať len svojou výkonnosťou. Najťažším stúpaním je Col de Peyresourde (13,2 km; 7 %), ale záverečný kopec Pla d'Adet (10,2 km; 8,3 %) poskytuje na samom začiatku prudké úseky, ktoré môžu byť výbornou rampou pre nezabudnuteľný útok. Lenže táto typická pyrenejská zubatá etapa je ťažko ovládateľná a od začiatku sa pôjde veľmi vysoké tempo, ktoré prežijú len tí najsilnejší.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 14:10 živý prenos, koniec cca. 17:35
komentátor RTVS: Ivan Niňaj
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť - spolukomentátor: Marek Čanecký
 
 
tdf-2014-profil-17
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop