Giro: V krátkom stúpaní dominoval Ulissi, Sagan po silnom závere druhý, získal dres

4.10.2020, 11:00 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
giro gt visual rev
2. 4.10. zvlnena etapa ciel rovina Alcamo > Agrigento 150 km Ulissi
 
02
profil etapy, 2083 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Druhý deň na talianskej Grand Tour ponúkol zaujímavý profil pre odolných šprintérov alebo klasikárov. Nešťastník včerajšej časovky Miguel López (Astana) z pádu vyviazol bez zlomením, ale s hlbokou ranou, ktorú museli operovať a hojiť sa bude niekoľko týždňov. Informáciu priniesol jeho zamestnávateľ na Twitteri. Okrem neho sa na štart nepostavil ani Luca Covili (Bardiani CSF), ktorý včera nestihol časový limit. 
 
Veľký deň čakal na Filippa Gannu (Ineos). Majster sveta v ITT sa dnes prvýkrát obliekol do ružového dresu. Biely dres si obliekol Joao Almeida (Deceuninck - Quick-Step), cyklamenový Mikkel Bjerg (UAE Team Emirates) a modrý Rick Zabel (Israel Start-Up Nation). Od začiatku sa tvrdo bojovalo o únik, aktivitou hýrili predovšetkým ľudia z prokontinentálnej scény.
 
Dopredu sa dostala pätica Ben Gastauer (AG2R La Mondiale), Mattia Bais (Androni Giocattoli - Sidermec), Thomas de Gendt (Lotto Soudal), Alessandro Tonelli (Bardiani CSF) a Etienne Van Empel (Vin Zabú - KTM). Predovšetkým tretie meno bolo obrovským výkričníkom pre pelotón. Práve Belgičan bol po časovke najvyššie postaveným jazdcom, na Gannu strácal 62 sekúnd. 
 
 
 
 
V hlavnej skupine sa pustili do práce ľudia z Ineosu, ktorý bránili ružový dres. Spomedzi ich pretekárov sa mohol v závere presadiť Ben Swift. V úniku skončil na zemi Van Empel, ktorý nedobrzdil jednu zo zákrut. Našťastie sa mu nič nestalo a Holanďan mohol pokračovať ďalej. Vedúca skupina dostala k dobru tri minúty a tridsať sekúnd. Viac jej pelotón nedovolil.
 
Pre Baisa a Van Empela ide o prvú Grand Tour v živote. Na druhej strane, pre De Gendta je to devätnásta GT, na Gire štartuje štvrtýkrát. Holandský cyklista musel meniť bicykel, ktorý sa mu pri páde poškodil. V hlavnej skupine boli za ľudmi z Ineosu zoradení zástupcovia Astany. Jakob Fuglsang dnes nechcel nabrať ďalšie sekundy po nevydarenej časovke. Van Empel využil služby lekárskeho auta a nechal sa ošetriť.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Vpredu sa nachádzal aj Ben Gastauer, ktorý celú kariéru strávil v AG2R. Spoločnosť mu robili zástupcovia prokontinentálnych celkov, ktoré tak splnili svoju úlohu na dnešnú previerku. Únik sa už blížil k prvej horskej prémií dnešného dňa Santa Ninfa (5,6 km, 4,2%). Tri body tam získal De Gendt a načrtol tak svoje ambície pre nasledujúce dni. Nasledoval zjazd a rýchlostná prémia v Partanne.
 
Unikajúcej skupine sa darilo navýšiť svoj náskok na viac ako štyri minúty. Okrem Sagana patril medzi dnešných favoritov na víťazstvo aj Michael Matthews (Sunweb) či Diego Ulissi (UAE Team Emirates). Prvý menovaný sa vytiahol na nedávnych MS v Imole, kde držal krok s Valverdem či Dumoulinom a napokon skončil siedmy. Talian pre zmenu predvádzal svoje kvality na Tour de Luxembourg, kde oslavoval celkové víťazstvo.
 
Tesne pred rýchlostnou prémiou sa úniku priplietol do cesty pes a dvanásť bodov vzal De Gendt po dlhom nástupe. Sto kilometrov pred páskou prekročil náskok úniku päť minút. Pre pelotón zostali tri body a vzal ich Fernando Gaviria (UAE Team Emirates). Za ním skončil na zemi Elia Viviani a o pár minút neskôr ho napodobnil jeho kolega Simone Consonni (Cofidis).
 
 
 
 
V hlavnej skupine zostávala všetka práca na tíme Ineos, čo sme v predchádzajúcich rokoch zvykli vídavať najmä na Tour de France. Thomas de Gendt sa virtuálne obliekal do ružového dresu, no bola veľmi malá šanca, že ho udrží až do cieľa. Pre prvého muža GC Filippa Gannu prebiehala dnešná previerka zatiaľ bezproblémovo. Spomedzi pretekárov, ktorí štartovali na Gire, mal najviac pretekových dní v tomto roku Pello Bilbao (Bahrain - McLaren), ktorý minulý rok vyhral dve etapy.
 
75 kilometrov pred cieľom začali diktovať tempo hlavnej skupiny aj ľudia z UAE a Sunwebu, konkrétne Mikkel Bjerg a Nico Denz. Nemec nedávno bojoval o celkové víťazstvo na Okolo Slovenska. Náskok úniku začal postupne klesať. Zlý začiatok Gira pre Astanu pokračoval, odstúpiť vinou žalúdočných problémov musel aj Aleksandr Vlasov. Rus patril medzi najpríjemnejšie prekvapenia sezóny.
 
Denz a Bjerg pracovali spoľahlivo, 62 kilometrov pred páskou nemal De Gendt a jeho kolegovia k dobru ani tri minúty. Jeden z pretekárov v úniku Ben Gastauer mal na konte už viac ako sto etáp na Gire. Dnešná previerka bola pre Luxemburčana s poradovým číslom 104. Peter Sagan jazdil v obkolesení dvoch kolegov. Slovák čakal na víťazstvo od júla minulého roka.
 
 
{module [205]}
 
 
Dopredu sa vydali aj borci z Deceunincku. Joao Almeida v dnešnom dojazde nepatril medzi hlavných favoritov, no na druhej strane, nebol ani bez šancí na dobrý výsledok. Bjergovi a Denzovi vpredu pomáhal už aj Patrick Gamper (Bora - hansgrohe). Pre Rakúšana ide o premiéru na Grand Tour. Štyridsať kilometrov pred cieľom malo vedúce kvinteto k dobru dve minúty.
 
Dvanásť kilometrov pred páskou bola prichystaná ešte jedna rýchlostná prémia Porto Empedocle, kde sa bojovalo o tri bonusové sekundy. Osud vedúcej skupiny bol viac-menej spečatený, 21 kilometrov pred páskou už mala k dobru len minútu. O kilometer neskôr skončilo na zemi viacero ľudí - Brent Bookwalter (Mitchelton - Scott), Nicolas Edet (Cofidis), Alessandro Bisolti (Androni Giocattoli - Sidermec) a Aurélien Paret-Peintre (AG2R La Mondiale). Druhého menovaného museli ošetrovať, no zatiaľ pokračoval. Vpredu jazdili už aj tímy na GC, napríklad Trek - Segrafredo.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
detske oblecenie motiv cyklistika
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Na poslednú rýchlostnú prémiu prišiel ako prvý únik a tri sekundy uchmatol De Gendt. Belgičan si následne vystúpil z úniku a deväť kilometrov pred páskou bol pred pelotónom už len Gastauer, Bais a Tonelli. Druhý menovaný ešte bojoval, no jeho snaha vyšla nazmar a balík bol pokope. V závere sa tlačili dopredu všetky tímy, nechýbali ani ľudia z CCC či Jumba - Visma.
 
Do záveru sa nezapojil Oscar Rodriguez (Astana), ktorý dostal defekt. Na zemi skončil James Whelan (EF Pro Cycling). Záverečné kilometre manažovali cyklisti z Groupamy - FDJ, ktorí vytvárali pozíciu pre Arnauda Démara. Francúz sa však začal prepadávať a bolo jasné, že sa do záverečného šprintu nezapojí. Vpredu sme videli aj dresy Mitcheltonu, Sunwebu či AG2R.
 
V závere zaútočil Luca Wackermann (Vin Zabú - KTM), pred cieľom si ho dorazil Peter Sagan a napokon zvíťazil Diego Ulissi. Sagan skončil druhý, stupne víťazov doplnil Mikkel Honoré (Deceuninck - Quick-Step). Päť sekúnd dostal štvrtý Michael Matthews (Sunweb), Wackermann uzavrel Top 5. V top 10 finišoval spomedzi adeptov na celkové víťazstvo aj Vincenzo Nibali. Ružový dres udržal Filippo Ganna.
 
 
ulissi 20 giro triumf rcsfg
Triumf Ulissiho pred Saganom (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
Dnešnú etapu zaslúžene ovládol Diego Ulissi. Talian patril v doterajšom priebehu sezóny medzi najsilnejších jazdcov a dnes svoju formu len potvrdil. Zástupca UAE nečakal na záverečný šprint a spolu s Honorém a Wackermannom v závere ušli z hlavnej skupiny. Odtiaľ za nimi vyrazil ešte Peter Sagan a náš pretekár urobil dobre, pretože napokon dobehol vedúcu trojicu a zostali mu sily aj na šprint. Tam však našiel premožiteľa, pre ktorého je to siedme víťazstvo na Gire a tretie v tejto sezóne. Dnes teda pre Petra veľká škoda, ale šiel výborne, nemohol spraviť nič inak. Aspoň si urobil menší náskok v boji o bodovaciu súťaž, hoci dnešná etapa bola len stredne bodovaná. Kuriozitou je, že keďže sa udeľovali aj vrchárske body v závere a bodoval aj včera, dostal sa do modrého dresu najlepšieho vrchára.
 
Po dnešku bude patriť medzi sklamaných jazdcov Michael Matthews. Austrálčan so svojimi kolegami nezachytil rozhodujúci atak a napokon mu zostalo len štvrté miesto. Aj dnes sa do súboja o víťazstvo zapojil Joao Almeida a vysoko finišovali aj Geraint Thomas či Jakob Fuglsang. Spokojný po dnešku nemôže byť ani Arnaud Démare, ktorý v závere nedokázal držať krok s pelotónom. Ulissi sa po dnešku oblečie do cyklaménového dresu a Sagan do modrého pre najlepšieho vrchára. Všetci kandidáti na GC prešli dnešnou previerkou bez problémov. Zajtra budú v permanencii predovšetkým vrchári, čaká ich tradičný výstup na sopku Etna.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečného kilometra
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Diega Ulissiho (1. miesto, cyklaménový dres)
"Som naozaj šťastný, že som získal svoje siedme víťazstvo na Gire. Je to pre mňa aj mojich kolegov obrovské zadosťučinenie. Toto Giro sme odštartovali skvele. Splnili sme to, čo sme si povedali na tímovej porade. Bjerg, Gaviria a Richeze odviedli skvelú prácu. V záverečnom stúpaní som požiadal Contiho, aby zvýšil tempo a unavil šprintérov. Valerio bol perfektný a vďaka nemu som mohol vyložiť svoje karty v závere, najmä vtedy, keď sa Sagan vrátil."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (2. miesto, modrý dres)
"Asi som to mal na konci urobiť ináč. Mal som po dobehnutí súperov hneď začať špurtovať, nie chvíľu počkať. Ale zasa bol som už za limitom, veď som ich musel dobiehať. Stálo to strašne veľa síl. Jasné, že v tom špurte som šiel na maximum, ale Diego bol silnejší. Môžeme byť spokojný aj s druhým miestom, veď to bol na konci ťažký kopec, 3,7 km a šli sme ho naplno.
Je to pre mňa veľmi zvláštny pocit, že si oblečiem zajtra dres pre najlepšieho vrchára. Uvidíme ako sa vyvinie súťaž o ten dres, ktorý ma zaujíma viac. Zajtra to bude ťažké, ale postupne uvidíme."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Filippa Gannu (ružový dres)
"Záverečné stúpanie bolo naozaj tvrdé, ale nie príliš strmé. Pelotón sa na konci poriadne natiahol, ale dokázal som ukontrolovať ružový dres. Zajtra budem pracovať pre tím. Čaká nás naozaj ťažký deň, ktorý môže rozhodnúť o GC na niekoľko dní. Som tu preto, aby som podporil Gerainta Thomasa a rád tak urobím.
Byť v ružovom je naozaj pekné. Ten dres mi dal silu dokončiť etapu v balíku. Mať ho o jeden deň viac je super. Prial som si, aby som v drese strávil čo najviac času."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jakoba Fuglsanga (12. miesto)
"Bohužiaľ, dnes sme stratili Aleksandra. Bola to jeho prvá účasť a bol v skvelej forme. Je škoda, že sme po Lopezovi stratili aj jeho, ale s tým nemôžeme nič urobiť. Prajem mu skoré uzdravenie. Dnes to bola prvá normálna etapa, bola dosť nervózna a rýchla. Manuele Boaro odviedol skvelú prácu a udržiaval vysoké tempo. Etapa sa skončila podľa očakávania v šprinte menšej skupiny. Som celkom spokojný so svojim výsledkom. Zajtra to bude ťažký boj až k sopke."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Michaela Matthewsa (4. miesto)
"Nico Denz dnes celý deň odvádzal skvelú prácu. Zvyšok chalanov odviedol dobrú prácu na záverečných štyroch kilometroch pred stúpaním. Sam Oomen pri mne zostal až do finále. Tempo bolo naozaj šialené a myslel som si, že ich dotiahneme späť, ale nepodarilo sa nám to a tak som vyhral len štvrté miesto. Som sklamaný, ale čaká nás ešte veľa etáp, kde môžeme dosiahnúť víťazstvo."
 
 
Výsledky etapy
1. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 3:24:58 100
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 40
3. HONORÉ Mikkel Frølich Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 20
4. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:05 12
5. WACKERMANN Luca Vini Zabù - KTM 00:05 4
6. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:05  
7. BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo link ikonka 00:05  
8. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:05  
9. BILBAO Pello Bahrain - McLaren 00:05  
10. HAMILTON Lucas Mitchelton - Scott link ikonka 00:05  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 3:40:27 20
2. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:22  
3. THOMAS Geraint link ikonka INEOS Grenadiers 00:23  
4. FOSS Tobias Team Jumbo - Visma link ikonka 00:31  
5. ČERNÝ Josef CCC Team link ikonka 00:36  
6. SOBRERO Matteo NTT Pro Cycling 00:40  
7. TRATNIK Jan Bahrain - McLaren 00:42  
8. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:49  
9. KANGERT Tanel EF Pro Cycling 00:49  
10. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:54  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 

Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 25
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 19
3. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 17
4. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 15
5. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 12
6. HONORÉ Mikkel Frølich Deceuninck - Quick-Step link ikonka 12
 
 
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 4
2. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 3
3. ZABEL Rick Israel Start-Up Nation 3
4. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 3
5. BAIS Mattia Androni Giocattoli - Sidermec 2
6. HONORÉ Mikkel Frølich Deceuninck - Quick-Step link ikonka 1
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
4 20 modre 111,5 km - Santa Ninfa: dĺžka 5,6 km; sklon 4,2 % (3-2-1)
sprint-20 103 km - Partanna (12-8-5-4-3-2-1)
sprint-20 12,1 km - Porto Empedocle (3-2-1 bonusových sekúnd)
ciel Cieľ - Agrigento (25-18-12-8-6-5-4-3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Druhý deň budú bojovať o etapový triumf odolní klasikári, ktorí disponujú kvalitnou koncovkou do kopca. Na zvlnenom začiatku etapy sa môže dostať dopredu silná skupina, ktorá potrápi pelotón. Na trati nebude chcieť riešiť žiadne problémy tím Ineos ako ochranca ružového dresu a nemal by pustiť do úniku nebezpečných jazdcov. Hneď po štarte prejavia rovnaký záujem celky Bora - hansgrohe a Sunweb, ktoré disponujú hlavnými favoritmi na výhru v etape a ktoré budú chcieť zariadiť, aby na záverečnom stúpaní šprintovali o výhru práve Peter Sagan s Michaelom Matthewsom. Pre obidvoch je cieľový kopec ideálny, pretože môžu na ňom ukázať svoju odolnosť a zároveň šprintérske schopnosti. V samotnom finále sa objavia na stúpaní aj dlhšie úseky s priemerom sedem percent a Bora so Sunwebom sa musia postarať aj o to, aby z balíka nikto nezaútočil z väčšej diaľky pred cieľovou páskou. Peter Sagan s Michaelom Matthewsom budú pripravení na ich prvý vzájomný súboj na Gire a v šprinte do kopca budú mať vyrovnané šance na etapový triumf. V takejto koncovke sa im v tohtoročnej štartovej listine môže vyrovnať len málokto. Jedným z konkurentov bude Diego Ulissi, ktorý má potrebnú akceleráciu, aby sa pokúsil zabojovať o etapový triumf. Zrýchlenie v kopci dokáže vytiahnuť aj Enrico Battaglin, v tíme Ineos môže dostať šancu Jhonatan Narváez a prekvapiť by mohol mladý Tobias Foss.  Uvidíme, čo vymyslí Arnaud Démare, či si trúfne na záverečný kopec, ktorý môže byť príliš dlhý na jeho schopnosti.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Pelotón sa bude celý deň pohybovať po západnom pobreží ostrova. Hneď po štarte sa objaví zaujímavá pasáž s dvomi nehodnotenými kopcami s priemerným sklonom cez tri percentná a horskou prémiou s prevýšením štyroch percent. Na prvú rýchlostnú prémiu sa dostanú jazdci po miernom klesaní a potom už nabehnú na zľahka zvlnený profil. Až do historického cieľového mestečka Agricento nestriehnu na trati žiadne významné prekážky, ale koncovka bude rozhodne napínavá. Posledných tritisícsedemsto metrov preskočí prevýšenie päť percent a na začiatku tejto rozhodujúcej pasáže sa vyskytne pasáž s deviatimi percentami. Tesne pred cieľom klesne cesta na dve percentá, ale záverečných dvesto metrov vystúpi na päť percent. Tradičný klasikársky finiš pre cyklistov s potrebným zrýchlením v kopci bude najmä o správnom načasovaní šprintu.
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop