Giro: V záverečnej časovke triumfoval skvelý Ganna, Tao Hart vyhral ružový dres

25.10.2020, 13:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
giro gt visual rev
21. 25.10. rovinata etapa ciel rovina Cernusco sul Naviglio > Miláno 15,7 km Ganna
 
21
profil etapy, 5 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Netradičná edícia podujatia Giro d'Italia končila 15-kilometrovou časovkou s cieľom v Miláne. Po komplikovanom priebehu a množstve pozitívnych testov by si len málokto trúfal povedať, že sa podujatie ukončí podľa pôvodného plánu. Posledný deň nemal iba symbolický charakter, tak ako to býva zvykom na Tour de France alebo Vuelte. Malo sa v ňom rozhodnúť o celkovom víťazovi stotretieho ročníka.
 
Rozdať si to mali dvaja mladíci Jai Hindley a Tao Geoghegan Hart, ktorí mali totožný čas. Obaja patrili k prekvapeniam, pretože ani jeden z nich sem pôvodne neprišiel v pózícii lídra svojho tímu. Najväčším favoritom na zisk etapy bol taliansky časovkár Filippo Ganna, ktorý cielil už na svoje štvrté víťazstvo na tomto podujatí.
 

 
 
Boj o cyklámenový aj modrý dres bol už rozhodntý. Víťazmi sa stali Arnaud Démare a Rubén Guerreiro. Obom v dnešnej etape stačilo už len prísť do cieľa v limite a následne si mohli vychutnať slávnostnú ceremóniu.
 
Ako prvý podal kvalitný výkon Miles Scotson z FDJ, ktorý dosiahol priebežne najrýchlejší čas na medzičase, aj v cieli. Časomiera sa mu zastavila v čase 17:57. Austrálsky rovinár zajazdil veľmi dobre už úvodnú časovku, v ktorej si pripísal umiestnenie v prvej desiatke.
 
Následne prišiel do cieľa poľský časovkár a verný domestik Petra Sagana Maciej Bodnar. Jeho čas však na Austrálčana nestačil a stratil 23 sekúnd. O niečo lepšie zajazdil Kamil Gradek. Na vedúceho Scotsona stratil šesť sekúnd a zaradil sa pred Bodnara na priebežné druhé miesto.
 
Následne sa dostal na trať jeden z dnešných favoritov. Victor Campenaerts sa zaradil na prvú priečku na medzičase a takisto aj v cieli. Jeho čas bol na úrovni 17:48. Medzičasom dokončil svoje posledné preteky v roku 2020 aj Peter Sagan. Slovenský pretekár nepatril medzi favoritov a cieľovú pásku preťal v čase 19:12. Josef Černý si, naopak, do dnešnej etapy veril a povzbudený piatkovým víťazstvom prišiel do cieľa za osemnásť minút na priebežnom treťom mieste.
 

 
 
"Som veľmi rád, že som šiel Giro. Bola to pre mňa intenzívna sezóna, pretože som šiel dve Grand Tours tesne za sebou. Giro ma veľmi bavilo, ale som rád, že to už mám celé za sebou. Na tieto tri týždne budem rád spomínať. Podarilo sa mi tu štýlovo zvíťaziť a skvelí boli tiež všetci fanúšikovia, ktorí nás povzbudzovali popri trati," vyjadril sa bezprostredne po skončení etapy Peter Sagan.
 
Chad Haga viedol na medzičase o sekundu pred belgickým časovkárom, avšak v druhej časti spomalil a do cieľa prišiel napokon za osemnásť minút na priebežnom štvrtom mieste.
 
Potom sa už na medzičas dostal najväčší favorit dnešnej etapy. Filippo Ganna išiel senzačne, oproti Hagovi bol o dvadsať sekúnd rýchlejší a šiel si už za štvrtým triumfom. V druhej časti sa mu podarilo zrýchliť a do cieľa prišiel v čase 17:16. Campenaertsa porazil rozdielom triedy, teda až o 32 sekúnd.
 

 
 
Jediným konkurentom Filippa Gannu mal byť jeho tímový kolega Rohan Dennis. Ten mal však po fantastických výkonoch v horách, ktorými defacto rozhodol celé Giro, ťažšie nohy ako Ganna, a tak sa od neho dnes víťazstvo príliš neočakávalo. Na prvom medzičase figuroval na štvrtom mieste, ale iba o dve sekundy za Hagom. Na Gannu však strácal pomerne dosť, a to vyše dvadsať sekúnd. Do cieľa napokon prišiel na tretej priečke s totožným časom ako Campenaerts. Austrálsky jazdec predvádzal počas celého Gira úctyhodné výkony a bol kľúčovým mužom Ineosu. V rozhovore po pretekoch priznal vyčerpanie a zároveň obrovskú úľavu, že sa pretey dneškom končia.
 
Z favoritov ako prvý odštartoval Domenico Pozzovivo. Taliansky vrchár stratil v predchádzajúcich etapách cenný čas, ktorý ho katapultoval až na jedenáste miesto. Doplatil najmä na nepríjemné zranenie lakťa. Dnes sa však hecol a prišiel do cieľa na solídnej šestnástej priečke so stratou 1:10. 
 
Medzi Patrickom Konradom a Vincenzom Nibalim bolo iba devätnásť sekúnd. Rakúsky pretekár ho dnes chcel vyzvať a zopakovať svoje umiestnenie spred dvoch rokov. Nibali bol však na prvom medzičase o niečo rýchlejší ako rakúsky pretekár a vyzeralo to, že si siedmu priečku v celkovom poradí napokon postráži. Jakob Fuglsang mal pred siedmym Nibalim pohodlný, viac než minútový náskok o šieste miesto v poradí už prísť nemal. Prvý medzičas prešiel s podobným časom ako Konrad. Patrick Konrad napokon finišoval v čase 18:51. Nibali bol o osem sekúnd rýchlejší a totožný čas napokon zaknihoval aj Fuglsang. Žiadna zmena v celkovom poradí medzi týmito tromi pretekármi po dnešku nenastane.
 
Joao Almeida šiel veľmi dobre. Všetky časovky na Gire mu zatiaľ sadli a dnes tomu nebolo inak. Na prvom medzičase strácal iba 24 sekúnd a bol na priebežnom piatom mieste. Pello Bilbao strácal o tridsať sekúnd viac a virtuálne sa prepadával za portugalského pretekára. Almeida napokon finišoval veľmi solídne na štvrtom mieste s 41-sekundovou stratou. Bilbao zajazdil časovku horšie a musel sa napokon uspokojiť s piatym miestom v poradí.
 
Veľmi dobre šiel aj Wilco Kelderman. V cieli skončil na jedenástej priečke a poistil si pódiové umiestnenie. Podstatný bol však súboj Harta s Hindleym. Obaja šli veľmi dobre, avšak britský pretekár potvrdil papierové predpoklady a každým šliapnutím navyšoval svoj náskok na novozélandského pretekára. Na medzičase bol o 22 sekúnd rýchlejší a šiel si za prelomovým úspechom vo svojej kariére.
 
Tao Hart finišoval v čase 18:14 a pripísal si na svoje konto víťazstvo na Grand Tour. Fantastický výkon mladého britského talentu, ktorý sem pôvodne neprichádzal so žiadnymi ambíciami. Jai Hindley napokon stratil ružový dres o 39 sekúnd a umiestnil sa na celkovom druhom mieste.
 

 
 
Tao Geoghegan Hart zvládol výborne aj poslednú previerku na Gire a stal sa novým víťazom Gira. 25-ročný pretekár v uplynulých dňoch po odstúpení Gerainta Thomasa dokonale dorástol na pozíciu lídra a po mohutných výkonoch v horských etapách zdvihol nad hlavu cennú trofej. Prelomový výsledok zaznamenal aj Jai Hindley, ktorý síce nezvíťazil, ale spravil si tu veľké meno a v budúcnosti na neho Sunweb určite bude spoliehať. Tretí Wilco Keldermann v budúcom roku posilní Boru a nemecký celok s ním určite bude chcieť podobný výsledok napodobniť.
 
 
hart 20 giro hidley ruky rcsfl
Tao Hart a Jai Hindley (© LaPresse/Jennifer Lorenzini)

 
Etapový triumf ukoristil Filippo Ganna, ktorý si na svoje konto pripísal už desiate profesionálne víťazstvo a z toho siedme v tomto roku. Taliansky časovkár jazdí v životnej forme a na jeho tempárske kvality sa momentálne nikto nechytá. Dobré výkony predvádzal aj Peter Sagan, ktorý účasťou na Gire spravil dobré rozhodnutie. Jazdil tu v omnoho lepšej forme ako na Tour de France a všetkým neprajníkom ukázal, že sa s ním ešte musí počítať. Cyklámenový dres však nevyhral. Po výborných výkonoch a štyroch triumfoch sa do neho obliekol Francúz Arnaud Démare.
 
Tohtoročné Giro dokonale demonštrovalo predávanie pomyselnej štafety. Starší pretekári, ako Vincenzo Nibali, Jakob Fuglsang či Domenico Pozzovivo pohoreli a výkonnostne ich predstihli tí mladší. Vo skvelom svetle sa tu okrem dvojice Hart-Hindley prezentoval aj Joao Almeida, ktorý po pátnástich dňoch strávených v ružovom drese berie celkovú štvrtú priečku a takisto si na seba vypýtal pozornosť. Po zranení Remca Evenepoela bol pre Quick-Step viac než dôstojnou alternatívou.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Filippa Gannu (víťaz etapy)
"Po tých troch týždňoch to bolo vyčerpávajúce. Dnes som nechcel zbytočne riskovať. Chcel som najmä dokončiť Giro. Časovka mi však sadla, lebo nebola taká technická. Bola celkom priamočiara a mohol som v nej zapnúť svoj motor. Šiel som uvoľnene. Neriskoval som, tak ako naposledy. Je to pre mňa emotívne víťazstvo a som veľmi šťastný aj za Taa. Bojovali sme spolu každý deň a bol som si istý, že to dnes zvládne. Počas celého Gira jazdil veľmi pokojne, no odhodlane a je super, že dnes zvíťazil."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Taa Harta (celkový víťaz)
"Ani v mojich najdivokejších snoch som si myslel, že by som tu mohol zvíťaziť. Keď sme pred troma týždňami štartovali na Sicílii, sústredil som sa najmä na Gerainta, ktorý tu bol našim jasným lídrom. Celú svoju kariéru som sníval o tom, že sa presadím na Grand Tours. Veril som si v nejaký úspech v top 10 alebo top5, ale toto je niečo úplne odlišné. Myslím si, že potrvá dlho, kým si to ešte naplno uvedomím."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Wilca Keldermanna (3. miesto)
"Myslím si, že s výsledkom môžeme byť spokojní. Stratili sme síce ružový dres v poslednej etape, ale predviedli sme tu skvelé výkony a môžeme byť na seba pyšní. Jai skončil na driuhom mieste, ja som si udržal tretie. Podporoval nás tu skvelý tím, mrzí ma jedine strata Michaela Matthewsa. Ráno bol Jai trochu nervózny, ale to sme boli všetci. Myslím si, že odviedol skvelý výkon a čaká ho ešte veľká budúcnosť. Teraz nás už čaká zaslúžený odpočinok. Teším sa, ako si konečne nalejem pivo."
 
 
Výsledky
1. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 17:16 100
2. CAMPENAERTS Victor NTT Pro Cycling 00:32 40
3. DENNIS Rohan link ikonka INEOS Grenadiers 00:32 20
4. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:41 12
5. SCOTSON Miles Groupama - FDJ link ikonka 00:41 4
6. ČERNÝ Josef CCC Team link ikonka 00:44  
7. HAGA Chad Team Sunweb link ikonka 00:44  
8. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates link ikonka 00:46  
9. GRADEK Kamil CCC Team link ikonka 00:47  
10. TRATNIK Jan Bahrain - McLaren 00:47  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Konečné poradie Giro d'Italia 2020
1. GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers 85:40:21 850
2. HINDLEY Jai Team Sunweb link ikonka 00:39 680
3. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 01:29 575
4. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 02:57 460
5. BILBAO Pello Bahrain - McLaren 03:09 380
6. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 07:02 320
7. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 08:15 260
8. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 08:42 220
9. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step link ikonka 09:57 180
10. PERNSTEINER Hermann Bahrain - McLaren 11:05 140
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 233
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 184
3. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 108
4. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 87
5. ČERNÝ Josef CCC Team link ikonka 78
6. VENDRAME Andrea Ag2r La Mondiale link ikonka 78
 
 
 
Prémie na trase etapy:
ciel Cieľ - MILANO (15-12-9-7-6-5-4-3-2-1)
 
Krátke preview etapy:
Záverečná časovka naposledy rozhodla o majiteľovi ružového dresu v roku 2017, keď Tom Dumoulin vyzliekol z najcennejšieho trička Naira Quintanu. Všetky predpovede favorizujú Tao Harta, ktorý bol jasne silnejší v druhej ITT ako Jai Hindley. V úvodnej jazde proti chronometru bol síce Hindley lepší o štyridsať sekúnd, ale Hart štartoval na konci etapy a v jeho neprospech prehovorili horšie poveternostné podmienky. Britský pretekár porazil svojho hlavného súpera aj v ITT na Tirrene a v doterajšej kariére podával v tejto disciplíne jednoducho lepšie výkony ako Hindley. Na konci GT, v súboji o celkový titul to však bude aj mentálna záležitosť a to len umocní dramatickosť finálnej časovky. Hindley môže len prekvapiť, pre Harta bude všetko okrem víťazstva veľkým sklamaním. Wilco Kelderman by mal bez problémov zostať na tretej pozícii a stále to bude jeho najlepší výsledok v kariére. Na Pella Bilbaa bude tlačiť Joao Almeida a môžeme si byť istý, že mladý portugalský jazdec bude veľmi túžiť po štvrtej priečke. V najlepšej desiatke je malý rozdiel medzi Nibalim a Konradom, ale na to sa nemusí sústrediť ani jeden z nich. Zaujímavý súboj sa ponúka z hľadiska etapového víťazstva. Tretiu jazdu proti chronometru na podujatí si môže podmaniť Filippo Ganna, ktorému náramne sedí dĺžka etapy a aj profil. Ak si zachoval svoju najvyššiu kondíciu, súperi sa budú musieť skloniť pred úradujúcim svetovým šampiónom aj tentoraz. V treťom týždni jazdí na mimoriadnej úrovni Rohan Dennis, ale pod jeho výsledok sa môžu podpísať výkony v ostatných horských etapách. Na konci pretekov sa prezentovali vo veľmi dobrej forme Josef Černý či Jan Tratnik a na výsledok si musia trúfať kvalitní tempári Campenaerts, Dowsett, Brändle, Bjerg alebo Bodnar. V minulom ročníku sa presadil vo finálnej časovke Chad Haga a americký cyklista môže znovu patriť medzi favoritov.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Taliansku Grand Tour definitívne uzatvorí časovka jednotlivcov odohrávajúca sa v hlavnom meste krajiny. V Miláne je pripravených vyše pätnásť kilometrov na úplnej rovine a trasa neobsahuje ani výrazné technické momenty. Naopak, na dlhších priamočiarych úsekoch budú dominovať špecialisti na túto disciplínu. V klasifikácii už budú vytvorené veľké rozdiely, ale ak by bolo ešte treba vyriešiť nejakú nezrovnalosť, vrchári budú v Miláne ťahať za kratší koniec oproti univerzálnejším konkurentom.
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop