Giro: Po útoku na záverečnom kopci vyhral Ganna, jazdci na GC finišovali bez zmien

7.10.2020, 10:30 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
giro gt visual rev
5. 7.10. rovinata etapa ciel rovina Mileto > Camigliatello Silano 225 km Ganna
 
05
profil etapy, 4686 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Náročnosť úvodného týždňa pokračovala ďalšou horskou etapou, v ktorej zohralo hlavnú úlohu stúpanie prvej kategórie nachádzajúce sa tesne pred cieľom. Kopec Valico di Montescuro neobsahoval prudké sklony, čo potrebujú kandidáti na titul na vytvorenie rozdielov, ale na Gire nemá nikto nič garantované. Vysoké šance na etapový triumf  striehli v úniku a náročnosť dňa malo ešte zmocniť daždivé počasie.
 
Po včerajšom páde spôsobenom helikoptérou odstúpil Luca Wackermann z tímu Vini Zabú. Taliansky jazdec utrpel otras mozgu, zlomeninu lícnych kostí, viaceré tržné rany na tvári a ľavom kolene a poškodil si aj panvovú kosť. Na zemi sa ocitol aj jeho kolega Etienne van Empel, ktorí si len poranil prst na ruke. Organizátor Gira následne rozbehol vyšetrovanie incidentu.
 
Na začiatku etapy sme sledovali záujem mnohých jazdcov na vytvorení vedúcej skupiny. Najskôr rozbehol akciu Peter Sagan, ku ktorému sa pridali aj De Gendt alebo Narváez. Slovenský pretekár jazdil prvýkrát v kariére v cyklámenovom drese a mieril za rýchlostnou prémiou, aby zveľadil svoj náskok v bodovacej súťaži, no tím Deceuninck - Quick-Step bol na začiatku nekompromisný. Za každú cenu chcel udržať ružový dres a do brejku pustiť len jazdcov, ktorí neohrozovali pozíciu Joaa Almeidu, preto chytil aj Saganovu skupinu. Aktivita belgického celku spôsobila, že brejk sa definitívne odpojil len po šesťdesiatich kilometroch na nehodnotenom kopci.
 
 
 
 
Do úniku sa dostali Filippo Ganna, Salvatore Puccio (obaja Ineos), Jan Tratnik (Bahrajn-McLaren), Carl Fredrik Hagen (Lotto-Soudal), Valerio Conti (UAE Emirates), Hector Carretero (Movistar), Jhonatan Restrepo (Androni-Giocattoli), Edoardo Zardini (Vini Zabù) a vedúca skupina zmohla zveľaďovať svoj náskok. Tím Deceuninck - Quick-Step však nemohol úplne zvesiť nohy, lebo do úniku naskočil aj Fredrik Hagen so stratou 8:23 v klasifikácii, pričom nórsky jazdec skončil v minulom roku ôsmy na Vuelte.
 
Utečenci zobrali všetky body na rýchlostnej prémii a maximálny počet ukoristil Jhonatan Restrepo. V rýchlom slede nasledovala horská prémia, kde bol úspešný Edoardo Zardini. Zostava Deceuninck - Quick-Step bola veľmi motivovaná. V plnom počte sa zoradila na čele pelotónu a držala náskok brejku pod štyrmi minútami. Nemusela nevyhnutne chytiť vedúcu skupinu, stačilo jej, aby sa Hagen nepriblížil k ružovému dresu.
 
 
 
 
Na čele pretekov boli najlepšími vrchármi Valerio Conti a Hector Carretero. Prvý menovaný vyhral v roku 2016 etapu na Vuelte a v minulom roku na Gire skončil v šiestej etape druhý a odvtedy niesol šesť dní ružový dres. Carretero predvádzal v minulej edícii na talianskej GT výborné výkony ako podpora pre Landu s Carapazom a nedávno na Tirrene vybojoval vrchársky dres. Obaja sa mali najviac snažiť na poslednom kopci, aby sa zbavili svojich konkurentov. Carl Hagen je nezlomným pretekárom a jeho odolnosť im mohla na konci spôsobiť problémy. Filippo Ganna mohol v dnešnej etape len prekvapiť. Pomáhal mu Puccio a keďže záverečný kopec bol tempársky, v aktuálnej forme určite nebol bez šance. Ak by sa udržal na čele pretekov, na páske by bol veľmi rýchly. Časovkárskymi kvalitami disponoval aj Tratnik, Restrepo je predovšetkým šprintér a 30-ročný Zardini v posledných sezónach len hľadá svoju najlepšiu formu.
 
V polovici etapy sa objavili na trati dažďové kvapky, ale pršať nezačalo. Z pretekov odstúpil Pieter Weening (Trek-Segafredo), ktorý včera spadol na hlavu. Pred etapou sa cítil pomerne dobre, ale v jej priebehu mal menšie závraty, preto bol z pretekov stiahnutý. Aj na druhej horskej prémii sa presadil Edoardo Zardini. Po bufete stále kontroloval vedúcu skupinu iba Deceuninck - Quick-Step a strata balíka sa pohybovala na stabilnej úrovni piatich minút. Naďalej to bola výhodná pozícia pre utečencov, ktorí sa museli obávať iba toho, či sa k belgickej zostave napokon nepridá aj nejaký ďalší celok.
 
 
 
 
Rozdiel medzi skupinami zostával na úrovni piatich minút a ak by vedúca skupina dorazila na úpätie záverečného kopca s podobným náskokom, mala by veľmi dobrú šancu vyhrať etapu. Zatiaľ to nevyzeralo tak, že by sa v pelotóne schyľovalo k nejakej aktivite. Najdlhšie dnešné stúpanie motivovalo jazdcov na celkové poradie, aby sa posunuli na čelo balíka a na mokrých cestách tadiaľ previedli svojich lídrov čo najbezpečnejšie. V pozičnej bitke sa presadil Jumbo - Visma a Steven Kruijswijk dostal v  klesaní najlepšiu pozíciu. Náskok brejku klesol na štyri minúty. Kvôli zdravotným problémom a prechladnutiu opustil preteky Benjamin Thomas z FDJ. Ešte pred záverečným stúpaním vypadlo z pelotónu niekoľko jazdcov a medzi nimi aj Démare, Gaviria či Viviani, ktorí sa rozhodli neplytvať energiou.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Spomedzi favoritov predvádzali dobrú pozičnú jazdu Kedlerman a Fuglsang, ktorých kolegovia sa nahádzali na vedúcich priečkach pelotónu. Aj z tohto bolo zrejmé, že obaja si veria a chcú vybojovať čo najvyššiu priečku v klasifikácii. Na druhej rýchlostnej prémii vybojoval tri bonusové sekundy Carl Hagen a únik začal okamžite stúpať na kopec Valico di Montescuro s náskokom  tri minúty na pelotón. Utečenci potrebovali väčší náskok, aby sa mohli s istotou sústrediť na etapový triumf. V balíku opäť kontroloval situáciu Deceuninck - Quick-Step a belgický celok sa musel zamerať najmä na Jonathana Caiceda, aby ekvádorský borec na kopci nezaútočil na ružový dres.
 
Vo vedúcej skupine tlačil na súperov Carretero a jeho útoky neustáli Restrepo a prekvaujúco aj Hagen. Keďže balík strácal niečo cez dve minúty, ataky sa vyskytli aj v hlavnej skupine. Vyskúšali to Thomas De Gendt a Augusto Rubio z Movistaru. Peter Sagan sa už nachádzal za pelotónom. Thomas De Gendt mal v sebe veľkú energiu a postupne sa približoval k vedúcej skupine, pričom bral zo sebou aj mladého kolumbijského pretekára Rubia. V hlavnej skupine ťahal Sunweb. Na najprudších úsekoch sa únik znovu okresal a vpredu zostali len Ganna, Carretero, Tratnik a Zardini. Tieto úseky boli príliš ťažké pre Contiho a z balíka vypadol aj Caicedo, takže ružový dres bol dnes nad jeho sily.
 
 
 
 
V úniku sa odohrávala pekná bitka o etapový triumf. Znovu zaútočil Carretero, za ktorým sa vydal iba Ganna, ale v hre zostával aj Zardini. A napokon sa k nim priblížili aj De Gendt s Rubiom. Táto pätica sa spojila pred vrcholom a to predovšetkým zásluhou De Gendta. Bol to práve belgický jazdec, ktorý pokračoval o vysokom tempe, na ktoré reagovali iba Ganna a Rubio. Potom však zrýchlil Filippo Ganna a získal na svoju stranu kľúčový náskok pred spomínanou dvojicu. Hlavný balík tiež nebol ďaleko, lebo Trek - Segafredo sa snažil unaviť súperov. Pred vrcholom sa vrátili späť do balíka De Gendt a Rubio, keď hlavnú skupinu už viedol tím Astana. Na konci stúpania sa objavila hmla a na jazdcov čakal nepríjemný zjazd. Filippo Ganna si vybudoval kľúčový odstup. V klesaní musel ustriehnuť minútový náskok. Na vrchole sa ešte zrýchlilo a do problémov sa dostal Simon Yates.
 
Jazdec tímu Ineos neurobil vo finále žiadnu chybu a Filippo Ganna zaknihoval svoj druhý triumf na podujatí. Tentoraz po perfektnom výkone na dlhom kopci. Hlavná skupina stratila v cieli 35 sekúnd a v šprinte o druhé miesto sa presadil Patrick Konrad. Ako tretí finišoval Joao Almeida.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
V horskej etape sa radovali utečenci a výhru získal jasne najsilnejší z pôvodnej 8-člennej skupiny. Počas celého dňa kontroloval brejk tím Deceuninck -Quick-Step a vďaka tejto aktivite sme sledovali napínavú jazdu na poslednom kopci. Mohol tam zaútočiť z balíka Thomas de Gendt a vytvoriť dramatickú zápletku. Nič z toho však nevyhodilo z miery Filippa Gannu, ktorý potvrdil skvelú formu a perfektne si poradil aj s dlhým tempárskym stúpaním. Jazdci na celkové poradie sa držali celý čas pri sebe a najväčšie starosti im narobili mokré zjazdy. Najmä ten vedúci do cieľa si vyžadoval ostražitosť, ale žiadne komplikácie sa neodohrali na finálnych kilometroch.
 
 
ganna 20 giro triumf lorenzinif
Gannov triumf (© LaPresse/Jennifer Lorenzini)
 
 
Víťaz etapy Filippo Ganna bol veľmi silný na záverečnom kopci. Pochytal všetky útoky, ktoré predviedol Carretero a nevystrašila ho ani prítomnosť Thomasa de Gendta. Skvelé nohy potvrdil rozhodujúcim nástupom približne štyri kilometre pred vrcholom a potom už mohol využiť svoje tempárske schopnosti. Dnes ich predviedol na 6-percentných sklonoch a všetkých musel prekvapiť svojou výkonnosťou. Tím Ineos potešil druhou výhrou na podujatí a s takouto formou bude taliansky borec jazdiť s veľkou chuťou aj v nasledujúcich etapách. Zajtra si navyše oblečie vrchársky dres. V úniku predviedol sympatický výkon Hector Carretero, ale nestačilo to, a veľmi pekným pokusom sa prezentoval Thomas de Gendt, no ani on nemal na neskoršieho víťaza etapy.
 
Medzi favoritmi sa nevytvoril žiadne rozdiely. Posledný kopec nebol dostatočne náročný, ani samotní jazdci na GC neprejavili vôľu otestovať svojich konkurentov a nikto z nich nechcel míňať energiu pred dôležitejšími etapami, ktoré sú ešte v programe. Joao Almeida tak zostal v ružovom drese a v cieli ešte získal štyri bonusové sekundy. Okrem Deceuninck - Quick-Step predviedli dobré tímové výkony aj Trek, Sunweb, Astana, ktoré sa v dôležitých momentoch pohybovali na čele hlavnej skupiny.
 
Peter Sagan mal plán dostať sa do brejku, na začiatku etapy sa snažil vytvoriť vedúcu skupinu, ale jeho pokus skončil neúspešne. Počas celého dňa jazdil v pelotóne, z ktorého si vystúpil na poslednom kopci a do cieľa prišiel so stratou cez 26 minút. Aj v zajtrajšej etape bude jazdiť v cyklámenovom drese a tentoraz opäť dostane šancu získať etapový trumf.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Filippa Gannu (víťaz)
"Včera som komunikoval s Geraintom Thomasom a napísal mi, aby som išiel do brejku, aby som to vyskúšal, lebo mám na to, aby som vyhral aj takúto etapu. Skúsil som to a získal som úžasné víťazstvo nielen pre mňa, ale aj celý tím. Som ťažší ako vrchári a nebolo jednoduché prekonať záverečné stúpanie. Keď som zostal vpredu sám, akoby som absolvoval do cieľa časovku. Vo vysielačke som nepočul, aký mám náskok na súperov. Opakoval som si, aby som šiel úplne naplno až do cieľa."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Joaa Almeidu (víťaz)
"Cítil som sa dobre a potvrdil som to aj na poslednom kopci. Nemal som žiadne problémy. Na páske som chcel šprintovať, aby som dokázal, že chcem jazdiť a nielen sa voziť za niekoho zadným kolesom. Vedel som, že Caicedo vypadol z hlavnej skupiny a upokojilo ma to. Ružový dres mi dodáva špeciálnu energiu a budem bojovať zo všetkých síl až do konca."
 
 
Výsledky etapy
1. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 5:59:17 100
2. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:34 40
3. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:34 20
4. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:34 12
5. HAMILTON Lucas Mitchelton - Scott link ikonka 00:34 4
6. HINDLEY Jai Team Sunweb link ikonka 00:34  
7. VANHOUCKE Harm Lotto Soudal link ikonka 00:34  
8. BILBAO Pello Bahrain - McLaren 00:34  
9. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:34  
10. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:34  
124. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 26:35  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 17:06:23  
2. BILBAO Pello Bahrain - McLaren 00:43  
3. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:48  
4. VANHOUCKE Harm Lotto Soudal link ikonka 00:59  
5. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 01:01  
6. POZZOVIVO Domenico link ikonka NTT Pro Cycling 01:05  
7. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 01:19  
8. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 01:21  
9. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 01:26  
10. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 01:32  
115. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 51:27  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 57
2. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 52
3. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 45
4. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 29
5. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 27
6. BALLERINI Davide Deceuninck - Quick-Step link ikonka 25
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
sprint-20 144,8 km - Catanzaro Lido (12-8-6-5-4-3-2-1)
3 20 133,1 km - Catanzaro: dĺžka 4 km; sklon 4,7 % (9-4-2-1)
3 20 113,7 km - Tiriolo: dĺžka 10,6 km; sklon 5,3 % (9-4-2-1)
sprint-20 37,5 km - Cosenza (3 - 2 - 1 bonusových sekúnd)
1 20 11,6 km - Valico di Montescuro: dĺžka 24,2 km; sklon 5,6 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
ciel Cieľ - CAMIGLIATELLO SILANO (25-18-12-8-6-5-4-3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Aj druhá horská etapa môže skončiť v rukách utečencov. Favoriti na titul prežívajú hektický vstup do pretekov, po ťažkostiach Thomasa s Yatesom sa všetci držia pri sebe v klasifikácii a keďže na záverečnom kopci sa neobjavujú prudké sklony, všetci kandidáti na titul budú spokojní, ak si na Valico di Montescuro len postrážia svoju pozíciu a prídu do cieľa bez komplikácii. Navyše, tímy favoritov nie sú natoľko silné, aby sa odhodlali v tomto momente Gira míňať energiu pred ťažkou druhou polovicou podujatia. Nibali, Fuglsang, Kruijswijk, Kelderman, Majka a aj Almeida by sa mali vzájomne kontrolovať na poslednom stúpaní, ale vzhľadom na jeho značnú dĺžku ich nebude čakať jednoduchá záležitosť. Po dynamických dňoch však nebudeme prekvapení, ak by sa odohralo ďalšie prekvapenie. Na začiatku etapy sa ocitne v ťažkej pozícii  tím Deceuninck - Quick-Step, ktorý musí pustiť dopredu len takých jazdcov, ktorí neohrozujú ružový dres, ak chce teda ponechať Almeidu v najcennejšom drese. V prvom rade si musia dať pozor na Jonathana Caiceda, ktorý má formu a aj motiváciu, aby sa dostal na vedúce miesto v poradí. V štartovom poli sa už nachádza mnoho tímov a kvalitných cyklistov, ktorí musia útočiť na etapové triumfy, ale keďže na začiatku etapy sa nenachádza žiadne stúpanie, vrchárom sa nebude ľahko naskakovať do úniku. V celku Mitchelton - Scott panuje neistá situácia ohľadom Simona Yatesa, preto môžu dostať voľnú ruku Chris Hamilton alebo Jack Haig, aby vyrazili za etapovým triumfom a v ideálnom prípade aj ružovým dresom. V Ineose si udržal po Tour veľmi dobrú formu Castroviejo, takže si môže vychutnať náročný deň vo vedúcej skupine, a do brejkov bude skákať aj Jhonatan Narváez. Aktuálnu dobrú formu bude chcieť využiť Visconti, ktorému zahrá do kariet, že etapa končí po klesaní. V tíme Movistar už majú dostatočnú stratu v klasifikácii Villella, Cataldo, čo ich favorizuje na útočnú jazdu, a pridať sa môžu napríklad Dombrowski alebo Conti.  
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Pelotón privíta po presune na Apeninský polostrov nepríjemná kopcovitá etapa s mohutnou dĺžkou, ktorá bude šitá na mieru pre utečencov. Od začiatku sa bude bojovať o únik na krátkom výstupe s prevýšením štyri percentná a dramatickosť úvodných kilometrov umocní aj následná klesajúca pasáž. Potom bude nasledovať najjednoduchšia časť piateho dňa, ale akonáhle sa dostanú pretekári na horskú prémiu Catanzaro (3,6 km; 5,2 %), na trati už nebude priestor na odpočinok. Kopec Tiriolo bude dlhou previerkou, po ktorom bude nasledovať séria menších výstupov s priemerným sklonom cez päť percent. Táto pasáž vyčerpá pelotón, po nej sa bude klesať a do rany príde ďalšie nehodnotené stúpanie Rogliano (4,8 km; 6,2 %). Po ňom sa bude znovu pokračovať na nepravidelnom teréne, až sa cyklisti dostanú na kľúčovú vrchársku prekážku. Stúpanie Valico di Montescuro (22,7 km; 5,7 %) preverí vytrvalosť každého pretekára na konci dlhej etapy. Prvá časť kopca ponúka nepravidelné sklony a aj maximá na úrovni osemnásť percent. Posledných trinásť kilometrov so stabilným prevýšením na úrovni šesť percent bude tempárskou záležitosťou a pred vrcholom aj dobrým miestom na útok, keďže stúpanie vrcholí jedenásť kilometrov pred páskou a do cieľa sa bude len klesať. Takáto dlhá a náročná etapa bude ťažko kontrolovateľná z balíka, preto šanca na etapový triumf striehne v brejku. Záverečný kopec so šiestimi percentami nie je náročný, aby delil favoritov na titul, ale nikto ho nemôže podceniť. Zlý deň niektorého z nich bude mať kruté následky.
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop