13. etapa Gira: Saganovi sa tesne nepodarilo ostať s vrchármi, triumf Ulissiho

16.10.2020, 11:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
giro gt visual rev
13. 16.10. rovinata etapa ciel rovina Cervia > Monselice 192 km Ulissi
 
13
profil etapy, 852 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Tohtoročné Giro je zvláštne tým, že v prvej polovici bolo ľahšie ako Tour de France, čo absolútne nebýva zvykom, a ani trinásta etapa nemala za úmysel konečne vyselektovať dvoch-troch favoritov na maglia rosa. Bolo zjavné, že ďalší deň iba s 850 nastúpanými metrami asi rozdiely nevytvorí. No profil 192-kilometrového dobrodružstva z Cervili do Monselice bol zaujímavý. V záverečnej hodine totiž boli dve krátke, ale celkom strmé, stúpania. Ich údaje vidíte nižšie. Vzhľadom na očakávané vysoké tempo hlavnej skupiny sa očakávalo, že by tie kopce viacerí šprintéri nemuseli zvládnuť. Otázkou, samozrejme, bolo, čo na to Sagan s Démarom.
 
Bora - hansgrohe od úvodu držala kontrolu nad situáciou a tvrdo sa pozerala po atakoch. Aj tak jej ale odišla až sedemčlenná skupina, čo nebolo ideálne, ale zasa ani nie neriešiteľné. Boli tam dvaja pretekári Androni Simon Pellaud a Simone Ravanelli. S nimi Geoffrey Bouchard (Ag2r), Rodrigo Contreras (Astana), Harm Vanhoucke (Lotto), Alessandro Tonelli (Bardiani) a Lorenzo Rota (Vini Zabú). Sedmička nemohla dostať veľa priestoru. Bora sa ich snažila držať na dvoch minútach, aby sa to nevymklo spod kontroly.
 
 
 
 
Etapa mala klasický rovinatý priebeh bez väčších vzrušení. Bora a Israel viedli hlavné pole. Väčšie divadlo sa očakávalo až 33 kilometrov pred cieľom, keď začínalo prvé stúpanie. Medzi fanúšikmi a aj v médiách sa tak mohla rozoberať pandemická situácia, ktorá sa všade v Európe zhoršuje a v Taliansku to nevyzerá tak ružovo ako by si organizátori predstavovali. Hoci chcú "za každú cenu" Giro dokončiť, EF Pro Cycling ako prvý tím oficiálne požiadal o ukončenie Gira po nedeľňajšej 15. etape. Podľa nich by sa tým dalo zabrániť ďalším pozitívnym testom v pelotóne a ukončiť chaos, ktorý v posledných dňoch panuje.
 
Tímom sa nepáči sa im ani to, že organizátori s hotelmi nevykomunikovali to, aby sa nemiešali s ostatnými  hosťami. Oni totiž urobili klasický trik, že síce splnili literu UCI o jednom tíme na jedno poschodie, ale zároveň tam ubytovali iných hostí. Tímy aj preto očakávajú ďalšie problémy aj odstúpenia. Ani samotná UCI nechce Giro ukončovať a verí, že sa už sezóna podarí odkrútiť do konca. Ostávajú už len posledné dve klasiky v Belgicku a Vuelta, ktorá bude možno ešte väčším problémom ako Giro. Všetci budú určite zvedaví, ako sa to vyvinie v nasledujúcich dňoch a či teda nebude po Gire už túto nedeľu.
 
 
 
 
V meste Rovigo bola šprintérska prémia, kde sa delili body do bodovacej súťaže. Ľudí bolo vpredu sedem, takže vzali všetky. Najviac Pellaud. Trošku dezorientovaný Arnaud Démare sa objavil blízko čela pelotónu, ale kolega mu vysvetlil, že nemá o čo špurtovať. Medzitým spadol Davide Ballerini z Deceunincku. Potreboval ošetrenie tváre. Vzadu krátko pobudol aj jeho kolega Joao Almeida, ktorému by sa v prípade skoršieho ukončenia pretekov rysoval neuveriteľný výsledok. Ak by Giro skončilo skôr, s najväčšou pravdepodobnosťou by boli vyhlásení víťazi.
 
55 kilometrov pred cieľom bola situácia stále pokojná. Únik mal k dispozícii ľahko cez dve minúty. Pracovala stále Bora. Tá očakávala aj to, že v závere sa tempo prirodzene zrýchli aj preto, že vpredu budú chcieť byť ľudia z celkového poradia, ktorí si nesmú dovoliť zaváhanie. Oba kopce majú aj prudké pasáže, takže očakávali sa väčšie selekcie. No z vrcholu druhého kopca bolo do cieľa ešte 16 kilometrov, čo potrebovalo kapitánsky tím, ktorý by situáciu ukontroloval.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
ebikes banner 560x300 v2
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Zbrane dopredu neskladal ani Démare. Celý deň jazdil vpredu s usmievavými grimasami a trúfal si, že by za určitých okolností mohol kopce zvládnuť. Pripomíname, že Peter strácal 37 bodov a dnes sa udeľovalo pre víťaza až päťdesiat. Celý deň sa šiel veľmi rýchlo, priemer dosahoval 45 km/h a pod prvým kopcom sa to ešte stupňovalo. Roccolo mal 4100 metrov a priemerný sklon 8,3 %. Boli tam úzke cesty a hneď od úvodu to bolo veľmi prudké. Únik mal pod ním, teda 33 km pred páskou, už len necelú minútu náskoku a začal sa rozpadávať. Do ťahania sa totiž k Bore pridal aj Ineos, no a postupne ďalšie celky s vrchármi.
 
Hneď na začiatku kopca napálil tempo balíka Matteo Fabbro z Bory a Peter Sagan bol hneď za ním. Blízko čela však šli aj ľudia ako Ben Swift (Ineos) alebo Diego Ulissi (UAE), ktorí číhali na prípadné spomalenie Bory. Na ataky ale ešte bolo skoro. Démare sa začal cediť dozadu rýchlejšie ako chcel. Odpadol v prvej časti kopca, ale nemal veľkú dieru. Boli s ním kolegovia a mohol im vyhovovať technický zjazd. No kopec bol pre Francúza priťažký a strata sa zvyšovala. Už nebolo reálne, aby sa dokázal vrátiť späť.
 
 
 
 
Vpredu šli už len Geoffrey Bouchard (Ag2r) a Alessandro Tonelli (Bardiani). Tí prešli vrcholom kopca ako prví s náskokom pol minúty pred hlavným poľom, ktoré bolo zúžené na asi štyridsať ľudí. Démarova skupina strácala na vrchole takmer minútu, ale v zjazde šli s väčším riskom a dokázali sťahovať aj na rovine. Ešte to s Démarom nebolo vybavené, hoci tam čakal ešte jeden kopec. Ten začínal osemnásť kilometrov pred páskou. Mal 2100 metrov pri sklone 9,5 %.
 
Démarova skupina, kde boli aj Viviani či Consonni, sa spojila s hlavnými favoritmi presne dva kilometre pred začiatkom kopca, takže tí, ktorí chceli, sa ešte dokázali vyštverať do čela a dokonca Groupama začala aj udávať tempo. Hneď sa náskok čelného dua trochu zväčšil späť k 40 sekundám. Pre súperov Démara bolo dôležité, aby sa tempo opäť zvýšilo. Veru sa tak stalo. Prišli tam ľudia z UAE pre Ulissiho, konkrétne Valerio Conti. Ten dokonca natrhal skupinu. Vyzeralo to tak, že Sagan stráca asi pätnásť sekúnd a ďalších desať Démare s ďalšími šprintérmi.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
detske oblecenie biker
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Zostávajúca dvojka z úniku bola dostihnutá a zaútočil Tao Hart (Ineos). Za ním sa pustil modrý Ruben Guerreiro (EF), ktorý získal tri body z vrcholu kopca a zvýšil vedenie na čele vrchárskej súťaže na 11 bodov pred Viscontim. Favoriti sa ale pospájali a šla asi 30-členná skupina. 20 sekúnd za ňou bola partia s Petrom Saganom, kde bolo ale len sedem ľudí a nechceli mu pomáhať. Ďalších 20 sekúnd strácali Démareovci.
 
Dvanásť kilometrov pred páskou mal Peter stále stratu 15 sekúnd, ale dobrou správou bolo, že sa zozadu rútila trošku väčšia skupina, ktorá ho pohltila. No nechcel tam aj tak nikto zásadnejšie ťahať a nemal tam Peter žiadneho kolegu. Majka a Konrad, samozrejme, zostali vpredu. Démare už ale strácal cez 50 sekúnd. Mal tam však obetavých kolegov spolu s Cofidisom. Nevzdávali sa. Úplne na čele ťahal len Quick-Step. Tomu to ale šlo výborne. Knox s Masnadom Petrovu partiu odbili na pol minúty. Tam sa rozhodol konať Thomas De Gendt (Lotto), ktorý skúsil odísť. Chytili sa ho Sagan, Ballerini i Swift. Táto štvorka začala pekne spolupracovať. No mali už priveľký zásek. Bolo neskoro.
 
 
 
 
O etapový triumf si to rozdali vrchári a Quick-Step, ktorý tam bol v presile, veril svojmu ružovému mužovi. Almeida šiel pekne, ale tesne ho porazil na férovku rýchlejší Diego Ulissi (UAE). Medzi Almeidom a Konradom z Bory ešte bol fotofiniš o druhú priečku. Trochu šťastnejší bol Portugalčan, ktorý tak získal k dobru ďalších šesť sekúnd. Rakúšan štyri. Inak medzi vrchármi nenastali rozdiely a Top 10 ostala úplne rovnaká. V čelnej skupine finišovalo presne dvadsať ľudí.

Petrovi Saganovi to dnes tesne nevyšlo. Do cieľa prišiel už so zvesenými nohami na 24. priečke so stratou 23 sekúnd. Démare a Viviani napokon zaostali o štyridsať. Na vrchole kopca mu chýbalo pár sekúnd na to, aby ostal vpredu, alebo aspoň sa dostal späť, kým sa čelo poskladalo. Je to pre neho veľká smola, lebo dnes mal opäť skvelé nohy a blízko bolo päťdesiat cyklámenových bodov. Jeho tím sa veľa nadrel, no všetci domestici už mali dosť, vypadli odtiaľ, a vpredu museli ostať obaja lídri. Taká je cyklistika.
 
 
 
 
Peter zároveň vie, že ak by náhodou preteky skončili predčasne, napríklad po nedeli, víťazom bodovacej súťaže sa určite nestane, pretože zajtra sa jazdí časovka a v nedeľu príde na rad horská etapa. Po dnešku stráca 37 bodov. Doba je však nevyspytateľná, stať sa môže čokoľvek.
 
Zajtra budú všetci veľmi zvedaví na výsledky časovky. Almeida si vypracoval už 40-sekundový náskok na Keldermanna, Bilbao stráca 49. Práve on by mohol byť čiernym koňom, pretože sa v tejto disciplíne dosť posunul. Almeida ale asi o dres nepríde. To by musel byť prekvapujúco slabý. Dokonca by mohol svoj náskok ešte zvýšiť. Zuby si brúsi veľaskúsený Nibali, ktorý by sa po zajtrajšku už mohol dostať na virtuálne pódium.
 
 
Výsledky etapy
1. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 4:22:18 100
2. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 40
3. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 20
4. GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers 00:00 12
5. HONORÉ Mikkel Frølich Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 4
6. SAMITIER Sergio Movistar Team link ikonka 00:00  
7. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:00  
8. BILBAO Pello Bahrain - McLaren 00:00  
9. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
10. HINDLEY Jai Team Sunweb link ikonka 00:00  
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 53:43:58 20
2. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:40  
3. BILBAO Pello Bahrain - McLaren 00:49  
4. POZZOVIVO Domenico link ikonka NTT Pro Cycling 01:03  
5. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 01:07  
6. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 01:17  
7. HINDLEY Jai Team Sunweb link ikonka 01:25  
8. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 01:27  
9. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:42  
10. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 02:26  
70. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 1:30:14  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 221
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 184
3. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 78
4. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 77
5. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 51
6. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 51
 
 
Prémie na trase etapy:
sprint-20 73,5 km - Rovigo (12-8-5-4-3-2-1)
sprint-20 36,8 km - Galzignano Terme (3 - 2 - 1 bonusových sekúnd)
4 20 modre 29,5 km - Roccolo: dĺžka 4,1 km; sklon 8,3 % (3-2-1)
4 20 modre 15,9 km - Calaone: dĺžka 2,1 km; sklon 9,5 % (3-2-1)
ciel Cieľ - MONSELICE (50-35-25-18-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Dve horské prémie na konci etapy budú príliš ťažké pre najrýchlejších jazdcov v balíku, preto šprintérske celky nemajú dôvod kontrolovať brejk. Arnaud Démare však jazdí vo výbornej forme a môže len prekvapiť. Vo finále nemusí tím FDJ nič robiť, len čakať, či líder bodovacej súťaže prejde cez posledné kopce v balíku. Ak sa to nepodarí, nič sa nestane. Na druhej strane dôležitá etapa čaká na celok Bora - hansgrohe s Petrom Saganom z hľadiska cyklámenového dresu a etapového triumfu. Najskôr si potrebuje nemecký celok poradiť s utečencami, na rovinatom teréne nebude mať náročnú úlohu, a na začiatku etapy dostane aj malú psychologickú výhodu, keď všetci budú vedieť, že Bora pôjde tvrdo za vedúcou skupinou a mnohých cyklistov to môže odradiť od úniku. Potom sa musí na horských prémiách zbaviť všetkých rýchlych konkurentov trojnásobného svetového šampióna a zároveň pochytať nové útoky na prudkých sklonoch. Peter Sagan ukázal v desiatej etape perfektnú vrchársku formu a na pripravených stúpaniach bude rovnako sebavedomý, že zostane na čele pretekov a na páske sa presadí svojím šprintom v okresanej skupine. Záverečný profil je vhodný aj pre Bena Swifta, ktorý si dokáže poradiť s prudkými sklonmi a zároveň si zachová svoju rýchlosť na cieľovej páske. Prudké stúpania nachádzajúce sa pred cieľom budú motivovať Diega Ulissiho, aby na prudkých úsekoch podnikol rozhodujúci útok a do cieľového mesta Monselice dorazil v čo najmenšej skupine. Atak na poslednom stúpaní a svoju výbušnosť môže vytiahnuť Ruben Guerreiro, víťaz deviatej etapy, v celku Deceuninck - Quick-Step môže dostať voľnú ruku Honoré, a klasikárskymi schopnosťami s dobrým finišom disponujú Vendrame alebo Battaglin.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Takmer celý deň sa pôjde po úplnej rovine, ale nebude to šprintérska etapa. Organizátori zaradili do finále dve stúpania so strmými úsekmi, cez ktoré sa šprintéri nedostanú. Víťazstvo tak získajú utečenci, alebo odolní a rýchli borci v okresanom balíku. Dlhých 160 kilometrov neposkytne na trati žiadne vzrušenie, len jednu rýchlostnú prémiu. Po tej druhej sa situácia radikálne zmení, lebo kopec Roccolo (4,5 km; 9,8 %; max. 20 %) sa skladá z troch kratších stúpaní, kde priemer neklesne pod deväť percent a na niekoľkých úsekoch vybehne na dvojciferné sklony. Z jeho vrcholu zostane do cieľa tridsať kilometrov a po rýchlom klesaní sa etapa zdramatizuje na stúpaní Muro di Calaone (3,3 km; 6,1 %), ale nájdeme tu 2-kilometrovú pasáž so sklonom necelých deväť percent a maximami 18 percent. Po jeho prekonaní zostáva na pásku pätnásť kilometrov, z toho desať kilometrov po rovine. Na pripravených kopcoch budeme sledovať útoky vedúce za etapovým triumfom a otázkou len zostáva, či sa odohrajú v brejku, alebo v okresanom balíku.
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop