V časovke triumfoval presvedčivo Ganna, polepšili si Almeida, Kelderman a McNulty

17.10.2020, 11:30 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
giro gt visual rev
14. 17.10. rovinata etapa ciel rovina Conegliano > Valdobbiadene 34,1 km Ganna
 
14
profil etapy, 502 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
V sobotu pokračovali preteky 34-kilometrovou časovkou, ktorá mala po dlhšom čase výrazne zamiešať kartami v boji o celkové poradie. Vďaka jej dĺžke a kopcovitému charakteru sa dnes v cieli očakávali väčšie odstupy, z ktorých chceli vyťažiť najmä lepší časovkári, akými sú Joao Almeida alebo Wilco Kelderman. Ostatní museli limitovať svoje straty pred náročnými horskými etapami, ktoré cyklistov čakali už zajtra a následne počas tretieho týždňa. Najväčším favoritom bol bezpochyby Filippo Ganna z Ineosu, ktorý si už podmanil tú najkratšiu v samom úvode podujatia. Konkurovať mu chceli najmä Rohan Dennis, Victor Campenaerts, Thomas De Gendt, Josef Černý, Mikkel Bjerg, Wilco Kelderman a Joao Almeida.
 
V piatok prebehlo na podujatí hromadné testovanie, ktorých výsledky boli známe už včera večer. Dobrou správou bolo, že ani jeden z testov nebol pozitívny. Otestovaných však bolo iba jedenásť tímov a ostatné mali prísť na rad až v nasledujúcich dňoch.
 
Hneď na začiatku sa na trati objavili kvalitní časovkári. Matthias Brändle dosiahol priebežne najrýchlejší čas na všetkých troch medzičasoch a v cieli sa takisto usalašil na prvom mieste s časom 45:23. Veľmi dobre šiel aj jeho tímový kolega a víťaz ôsmej etapy. Alex Dowsett bol na všetkých medzičasoch len o pár stotín sekundy pomalší a v cieli to pre neho napokon bolo o necelých šesť sekúnd priebežne druhé miesto.
 

 
 
Následne sa na trať dostali viacerí hlavní favoriti. Ako prvý preťal prvý medzičas Victor Campanaerts. Na Matthiasa Brändla strácal iba jednu sekundu. O poznanie lepší výkon predvádzal Josef Černý, ktorý si pripísal o pol minúty lepší čas. Ešte lepšie bol na tom Rohan Dennis, ktorý bol na prvom medzičase priebežne najrýchlejší s časom 11:08. Ten bol zaručene výzvou pre všetkých ostatných kandidátov na prvenstvo, vrátane Gannu. Rovnaký scenár sa opakoval na oboch ďalších medzičasoch. Český pretekár šiel výborne, na všetkých troch medzičasoch predvádzal vynikajúce časy. Dennis, ktorý štartoval s niekoľkominútovým odstupom bol však zakaždým výrazne rýchlejší.
 
Medzitým sa v cieli objavil Kamil Gradek, ktorý šiel veľmi solídne a vystriedal Brändla v horúcom kresle. Avšak len na veľmi malú chvíľu, pretože Victor Campanaerts preťal cieľovú pásku s časom 44:46 a bol predbežne prvý.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Desať minút pred pol treťou odštartoval najväčší favorit dnešnej časovky Filippo Ganna. Prvý kopec vyššiel veľmi solídne, jeho výkon vo wattoch bol pozoruhodný a na prvom medzičase bol o sekundu rýchlejší ako jeho tímový kolega Rohan Dennis.
 
Do cieľa následne prišiel český majster Josef Černý, ktorý na malý okamih vystriedal Victora Campanaertsa v horúcom kresle. Belgického časovkára porazil presvedčivo, a to o 50 sekúnd. Krátko nato prišiel do cieľa aj Rohan Dennis. Od českého pretekára bol o 50 sekúnd rýchlejší a s časom 43:06 vyzval všetkých ostatných konkurentov.
 

 
 
Následne si vynútil pozornosť Jan Tratnik, ktorý sa solídne prezentoval na všetkých troch medzičasoch. Cieľovú pásku preťal v čase 44:40 na priebežne treťom mieste. Prekvapil aj 23-ročný Talian Matteo Sobrero z NTT, ktorého čas bol na úrovni Victora Campanaertsa. Potom prišiel do cieľa aj Peter Sagan s časom 47:19. Slovenský pretekár nešiel naplno, ale radšej šetril sily do nasledujúcich etáp.
 
Počas celej dnešnej časovky šiel výborne majster sveta Filippo Ganna, ktorý na všetkých medzičasoch porazil Dennisa a stále zrýchľoval. V cieli bol napokon za 42 minút a 40 sekúnd a jeho čas bol natoľko presvedčivý, že sme ho predčasne mohli vyhlásiť za víťaza.
 

 
 
Skvele sa prezentoval aj Thomas De Gendt, ktorý preťal cieľovú pásku na priebežnom treťom mieste, odkiaľ vyradil Josefa Černého. Z hlavných favoritov v boji o celkové poradie odštartoval ako prvý Brandon McNulty. Americký líder tímu UAE Emirates stratil na prvom medzičase iba päť sekúnd na Filippa Gannu. Nasledovali Jakob Fuglsang, Fausto Masnada a Rafal Majka. Všetci traja šli na prvom medzičase podobnou rýchlosťou, ich strata sa pohybovala na úrovni pol minúty. Aj Patrick Konrad, Vinczenzo Nibali a Domenico Pozzovivo prešli prvý kopec s podobnou stratou.
 
Brandon McNulty šiel vynikajúco a oproti ostatným zatiaľ vyčnieval. Na druhom aj treťom medzičase bol priebežne tretí za Gannom a Dennisom. 22-ročný Američan si šiel po výborné umiestnenie a vyzeralo to aj na zaujímavý posun v celkovom poradí. Stále totožnou rýchlosťou išli Majka, Fuglsang a Masnada, ktorí po treťom medzičase strácali približne dve minúty.
 
Podľa predpokladov bol z favoritov najrýchlejší Joao Almeida. Po prvom medzičase strácal iba sedem sekúnd na Filippa Gannu a šiel si po ďalšie výborné umiestnenie.
 
Brandon McNulty napokon prišiel do cieľa predbežne na tretej priečke. Pódiové umiestnenie mu v dnešnej etape mohol vziať už len Almeida. Jakob Fuglsang stratil v cieli tri minúty a 12 sekúnd. Na Brandona McNultyho to bolo viac než dve minúty. Dánsky pretekár stratil v závere oproti McNultymu viac než pol minúty. Fausto Masnada stratil o trinásť sekúnd menej.
 
Do výborného záveru sa nadýchol Rafal Majka, ktorý zajazdil solídnu časovku. Cieľovú pásku preťal v čase 45:17. To bolo takmer o 50 sekúnd rýchlejšie ako Fuglsang. Následne prišiel do cieľa Jay Hindley, ktorý výrazne stratil. Strata 3:38 bola pre neho sklamaním. Podobný výkon predviedol aj Patrick Konrad, ktorý mal v dnešnej časovke na svojich konkurentov získavať. Napokon stratil tri a pol minúty. To ho vo výsledku, v celkovom poradí, katapultuje na nižšie priečky.
 
Lepší výkon sa očakával aj od Vincenza Nibaliho. Almeida aj Kelderman sa mu po dnešku výrazne vzdialili. Jeho strata bola 2:54. Ešte o sedem sekúnd pomalší bol Domenico Pozzovivo, ktorý však so zraneným lakťom, prešiel dobrú časovku. Strata oboch talianskych vrchárov je do nedele a tretieho týždňa hrateľná.
 
Pello Bilbao mal z dnešnej časovky ťažiť. Napokon však po vzore Nibaliho skôr počítal straty. Tá bola napokon 2:53 na Filippa Gannu. Wilco Kelderman patril podľa predpokladov k lepším pretekárom. Jeho strata 1:47 ho zaradila na konečnú deviatku priečku. Výrazne si po dnešku polepšil pred svojimi úhlavnými protivníkmi.
 
Joao Almeida napokon ešte vylepšil svoju pozíciu v ružovom drese. Do cieľa prišiel na konečnom šiestom mieste so stratou minúty a pol. Pred nasledujúcimi horskými etapami má na svojich konkurentov, s výnimkou Keldermana, pohodlný náskok a pre portugalského pretekára to vyzerá veľmi sľubne. Peter Sagan sa napokon umiestnil na 47. pozícii.
 

 
 
Víťazom etapy sa stal presvedčivo Filippo Ganna, ktorý nedal šancu žiadnemu zo svojich súperov. Jeho priemerný výkon vo wattoch sa vyšplhal na 510. To len podčiarkuje jeho ohromnú silu. Najlepšie mu vzdoroval jeho tímový kolega Rohan Dennis, no ani on napokon nemal šancu. Skvelý výkon predviedol aj Josef Černý. Piate miesto je pre neho veľkým úspechom a možno zohrá kľúčovu rolu pri hľadaní nového angažmánu. Z favoritov zajazdil najlepšie prekvapivo Brandon McNulty.
 
V celkovom poradí podľa očakávania nastali veľké rozdiely. Z dnešnej etapy najviac vyťažili Joao Almeida, Wilco Kelderman a Brandon McNulty, ktorí si pred prichádzajúcimi horskými etapami výrazne polepšili. Portugalský líder Quick-Stepu už pred dneškom vyjadril ambíciu udržať si ružový dres až do Milána. Zatiaľ to pre neho vyzerá veľmi sľubne, no pred sebou má ešte tú najťažšiu časť pretekov. Svoju životnú Grand Tour zatiaľ jazdí Wilco Kelderman. Ten je po dnešku stále druhý a pred horskými etapami má ideálnu pozíciu. V najbližších dňoch určite vyzve Almeidu. Priebežne tretí zostáva stále Pello Bilbao. Ten má však po dnešku pomerne veľkú stratu. V prípade, že sa bude chcieť prepracovať vyššie, bude bude musieť v horách predviesť veľké výkony a spoľahnúť sa na slabšie dni či zaváhania Almeidu s Keldermanom. Najviac si polepšil Brandon McNulty a mladý Američan po dnešku figuruje na štvrtom mieste. Jeho posun z jedenástej priečky je veľkým prekvapením a bude zaujímavé, ako sa so svojou pozíciou vysporiada na stúpaniach typu Piancavallo či Stelvio. Pre svojich súperov bude určite veľkou neznámou. 
 
Celkovo piaty zostáva Vincenzo Nibali a sicílsky žralok bude musieť, v snahe posunúť sa vyššie v celkovom poradí, útočiť. O dve priečky poskočil Rafal Majka. Poľský pretekár stále živý nádej v životný úspech v podobe pódiového umiestnenia. Tretí Bilbao je stále v jeho tesnom dosahu. Časovka dnes vôbec nevyšla Patrickovi Konradovi, Jayovi Hindleymu ani Jakobovi Fuglsangovi. Všetci traja trestuhodne stratili cenný čas a v nasledujúcich horských etapách to budú mať veľmi ťažké.
 
V bodovacej súťaži sa dnes nič nezmenilo. Arnaud Démare vedie o 37 bodov pred Petrom Saganom. Vo vrchárskej súťaži je stále prvým Ruben Guerreiro. Súťaž mladých pretekárov do 25 rokov vedie Joao Almeida.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Filippa Gannu (víťaz)
"Som veľmi pyšný na dnešné víťazstvo. Máme tu veľmi silný tím, vyhrávame a sme spokojní. Prvé stúpanie nebolo dlhé. Malo len kilometer a sadlo mi. Vyšiel som ho najrýchlejšie, ako som vedel a potom som už šiel čo najrýchlejšie až do cieľa. Pred nami je posledný týždeň, ktorý bude veľmi náročný. V najbližších etapách pošetrím sily a pokúsim sa opäť zvíťaziť v poslednej etape v Miláne."
 
 
Výsledky
1. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 42:40 100
2. DENNIS Rohan link ikonka INEOS Grenadiers 00:26 40
3. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates link ikonka 01:09 20
4. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 01:11 12
5. ČERNÝ Josef CCC Team link ikonka 01:16 4
6. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:31  
7. KANGERT Tanel EF Pro Cycling 01:33  
8. CASTROVIEJO Jonathan INEOS Grenadiers 01:44  
9. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 01:47  
10. TRATNIK Jan Bahrain - McLaren 02:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 54:28:09 20
2. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:56  
3. BILBAO Pello Bahrain - McLaren 02:11  
4. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates link ikonka 02:23  
5. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 02:30  
6. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 02:33  
7. POZZOVIVO Domenico link ikonka NTT Pro Cycling 02:33  
8. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step link ikonka 03:11  
9. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 03:17  
10. HINDLEY Jai Team Sunweb link ikonka 03:33  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 221
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 184
3. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 83
4. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 77
5. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 66
6. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 51
 
 
Prémie na trase etapy:
4 20 modre 26,7 km - Muro di Ca' del Poggio: dĺžka 1,1 km; sklon 12,3 % (3-2-1)
ciel Cieľ - VALDOBBIADENE (15-12-9-7-6-5-4-3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Najdlhšiu časovku na podujatí bude sprevádzať počasie s teplotami do dvanásť stupňov a v priebehu popoludnia sa očakávajú aj dažďové prehánky, čo môže ovplyvniť výsledkovú listinu. Hlavných favoritov na etapový triumf musíme hľadať v tíme Ineos. Filippo Ganna ako majster sveta v časovke si udržal vynikajúcu formu od svetového šampionátu a znovu môže ukázať svoje kvality na podobnom profile, na ktorom získal v Imole zlatú medailu. V doterajšom priebehu pretekov sa však ukázal v aktívnej polohe a môže mať o čosi viac unavené nohy ako jeho kolega Rohan Dennis. Austrálsky borec sa po súťažnej prestávke dostal do výborného tempa a po nezdare z úvodnej etapy bude mať veľkú motiváciu, aby zaútočil na víťazstvo. Pre obidvoch zástupcov tímu Ineos bude kľúčovým prejazd cez prudkú horskú prémiu. Aj keď môžu byť na nej pomalší ako niektorí súperi, na zvyšnej časti časovky budú mimoriadne silní a ich výkon bude gradovať až do cieľa. Po výbornom výkone v deviatej etapa sa maximálne sústredil len na časovku Jonathan Castroviejo a aj španielsky pretekár môže útočiť na vysoké priečky. Veľmi dobrú formu ukazujú na podujatí Bjerg alebo Dowsett, britský jazdec vyhral ôsmu etapu, a zo špecialistov na jazdu proti chronometru budú patriť medzi sledovaných cyklistov aj  Brändle, Van Emden či Haga, ktorý na Gire ovládol v minulom ročníku poslednú ITT. Budeme zvedaví na výkony Campenaertsa alebo Bodnara, ktorí v posledných dňoch vydali značnú dávku energie pre svojich lídrov. Medzi jazdcami na celkové poradie disponuje najlepšími časovkárskymi schopnosťami Wilco Kelderman, ale holandský borec dlhú dobu nepodal v tejto disciplíne potrebný výkon. Aktuálne však jazdí na výbornej úrovni a môže to znamenať, že bude znovu silný aj na časovkárskom stroji. Na trati môžu využiť svoje univerzálne schopnosti Nibali s Fuglsangom, ktorí sa vedia vyžmýkať k maximálnemu výkonu počas Grand Tour, a nechajme sa prekvapiť, ako sa predvedie Joao Almeida. Líder pretekov síce využil v prvej etape priaznivé poveternostné podmienky, ale nemá veľké skúsenosti s dlhšími ITT a takúto 34-kilometrovú ešte v profesionálnej kariére nešiel. Náročná skúška čaká na Pozzoviva s Bilbaom. Taliansky jazdec neobľubuje časovku a Bilbao len výnimočne obhajuje svoju pozíciu v klasifikácii v jazde proti chronometru. Obidvom však pomôže, že proti nim nestoja v poradí elitní časovkári. Majka s Konradom dokážu podať potrebné výkony v ITT, ale musia mať naozaj dobrý deň. V tejto konkurencii si však musia trúfať na dobrý výsledok.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Pred príchodom do vysokých hôr zamieša poradím zvlnená časovka jednotlivcov v regióne, ktoré sa preslávilo výrobou najlepšieho prosecca. Úvodných šesť kilometrov bude priamočiarych a potom sa objaví na trati prudký kopec Muro di Ca’ del Poggio (1,2 km; 11,2 %); max. 18 %), kde sa dajú získať nejaké sekundy, ale jazdci tu musia šetrne narábať s energiou, aby im nechýbala v druhej časti časovky. Nasledovať bude zvlnený profil a rýchla, mierne klesajúca pasáž vedúca až na prvý meraný úsek. Potom musia pretekári udržať stabilne vysokú rýchlosť až na druhý medzičas a na týchto sedemnástich kilometroch budú vynikať jazdci s tempárskymi schopnosťami. Následne sa trasa opäť začne vlniť a cyklisti musia prekonať aj 2200-metrový úsek s priemerom cez päť percent. Po krátkom stúpaní sa bude pokračovať po falošnej rovine, pred cieľom sa vynorí aj krátky zjazd a posledné stovky metrov znovu vyskočia na necelých šesť percent. Takáto zvlnená časovka so silovými parametrami býva na Giro tradíciou. Vyhovuje špecialistom na túto disciplínu a najmä univerzálnym jazdcom na celkové poradie, ktorý majú v sebe dostatok energie v druhej časti pretekov.
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop