Giro: Kelderman získal čas na Almeidu, ale ten zostal v ružovom, etapu vyhral Tao Hart

18.10.2020, 09:55 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
giro gt visual rev
15. 18.10. rovinata etapa ciel rovina Aerea Rivolto > Piancavallo 185 km Tao Hart
 
15
profil etapy, 4472 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Horská etapa zakončená dlhým cieľovým kopcom mala konečne ukázal skutočnú vrchársku formu jazdcov na celkové poradie. Líder pretekov Joao Almeida sa musel pripraviť na tvrdú skúšku a náročné stúpanie Piancavallo ponúkalo veľmi dobrú šancu pre cyklistov ako Kelderman, Nibali, Bilbao, Majka alebo Pozzovivo.
 
Na štarte chýbal Juan Molano (UAE Emirates), ktorý spadol vo včerajšej časovke. Na rovinatom začiatku sa formoval únik dlhšie, ale postupne terén stúpal a dopredu vyskočila 10-členná skupina. Dostali sa do nej Matthew Holmes, Tomas  de Gendt (obaja Lotto-Soudal), Davide Villella (Movistar), Mark Padun (Bahrajn-McLaren), Daniel Navarro (Israel Start-Up), Andrea Vendrame (Ag2r), Manuele Boaro (Astana), Rohan Dennis (Ineos), Giovanni Visconti, Edoardo Zardini (obaja Vini Zabú), Luca Chirico (Androni Giocattoli) a Nathan Haas (Cofidis). Pelotón vedený tímom Deceuninck - Quick-Step jej doprial takmer sedem minút, no akonáhle sa objavilo prvé stúpanie, belgický celok vystriedali zostavy Sunweb a NTT.
 
 
Na vrchole stúpania Sella Chianzutan sa pripojil do vedúcej skupiny aj Sergio Samitier (Movistar) a rozdiel medzi skupinami sa pohyboval na úrovni šesť a pol minúty. Horskú prémiu ovládol Giovanni Visconti a stal sa virtuálnym lídrom vrchárskej súťaže, keďže Ruben Guerreiro premeškal šancu na únik. Na čele sa vytvorila silná skupina. Dvojica z Movistaru disponovala kvalitnými vrchárskymi schopnosťami a motiváciu prezentoval De Gendt, ktorý v brejku podáva vždy dobré výkony, aj v horských etapách. Na etapu si trúfal aj Visconti, skúseného domáceho cyklistu však najskôr zaujímalo vrchárske tričko, a na svoje najlepšie vrchárske obdobie si chcel spomenúť Navarro. Zvedaví sme boli na Dennisa, ktorý dokáže byť nepríjemný na stúpaniach, ktoré neobsahujú príliš strmé úseky, a prekvapiť mohol Padun. Ukrajinský borec skončil druhý v dvanástej etape.
 
Prvú rýchlostnú prémiu uchmatol Andrea Vendrame a vedúca skupina musela zaregistrovať, že pelotón o čosi zrýchlil. Tímy Sunweb a NTT znížili manko na päť a pol minúty. Wilco Kelderman a Domenico Pozzovivo jazdili vo veľmi dobrej forme a potrebovali využiť dnešné cieľové stúpanie, aby získali čas v klasifikácii. Ak by Sunweb s NTT dokázali nastaviť tvrdé tempo na nasledujúcich dvoch kopcoch, mohli vyčerpať Joaa Almeidu a ich lídri by dostali šancu na etapový triumf.
 
 
Potom sa odohral pád v balíku a na zem bolestivo spadol Matteo Sobrero, práve z tímu NTT, ale taliansky jazdec mohol pokračovať. Oveľa nepríjemnejšia správa prišla celku Trek - Segafredo, pretože na podujatí skončil Gianluca Brambilla a Vincenzo Nibali prišiel aj o druhého dôležitého pomocníka do kopcov. Pred dvomi dňami opustil preteky aj Giulio Ciccone. Gianlucu Brambillu trápili bolesti kolena po páde v ôsmej etape. Po páde pelotón spomalil, náskok znovu vybehol na šesť minút a Sunweb s NTT začali opäť zvyšovať tempo na druhej horskej prémii. Na kopci Forcella di Monte Rest si vystúpil z pelotónu Peter Sagan a spolu s ostatnými šprintérmi sa potreboval dostať do cieľ v časovom limite. Aj na tomto stúpaní zobral maximum vrchárskych bodov Giovanni Visconti. Pelotón dostal stratu pod päť minút a utečencov čakala náročná úloha, aby si pred cieľovým stúpaním udržali potrebný odstup.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Po klesaní sa dostal pelotón k vedúcej skupine na štyri minúty a aktívna jazda Sunwebu a NTT držala v napätí utečencov. Ak chceli oba tímy doviesť na cieľový kopec mimoriadne unavený balík, museli na predposlednom kopci ešte viac zvýšiť rýchlosť. Doteraz sa išlo svižne, ale nijakí dôležití jazdci nemali ťažkosti s ich tempom. Rozdiel medzi skupinami neustále klesal, aj keď pred predposlednou horskou prémiou viedol balík iba Sunweb. V klesaní spadli Narváez, Cepeda, Edet a francúzsky jazdec sa držal za kľúčnu kosť. Potom odstúpil z pretekov Jonathan Narváez.
 
Do stúpania Forcella di Pala Barzana vedúca skupina dobre spolupracovala, ale mala k dobru len tri minúty, preto sa na jeho sklonoch ukázali najsilnejší utečenci. Viedol ich De Gendt, ku ktorému sa pridali Dennis, Visconti a Villella. Na rýchlostnej prémii bol najrýchlejší belgický pretekár a potom sa De Gendt osamostatnil na čele pretekov spoločne s Rohanom Dennisom.
 
 
Silnejší bol jazdec tímu Ineos a na vrchole získal tridsať sekúnd na De Gendta. Rohan Dennis stavil na dlhý sólový útok, ale do cieľa bolo ešte ďaleko a nevzdávali sa ani ďalší utečenci ako Visconti a Samitier. V pelotóne naďalej ťahal iba Sunweb a po predposlednom kopci mal pri sebe Joao Almeida dostatok tímových kolegov. Za Rohanom Dennisom sa vytvorila v klesaní zaujímavá skupina prenasledovateľov, kde sa spojili De Gendt, Visconti, Samitier, Villella a Vendrame. Tridsať kilometrov pred páskou strácal pelotón tri minúty.
 
V klesajúcej pasáži dokázal Dennis získavať dôležité sekundy na druhú skupinu, ale balík sa čoraz viac približoval a bolo čoraz pravdepodobnejšie, že na etapový triumf zaútočia jazdci na celkové poradie. Spolu so Sunwebom diktovala tempo hlavnej skupiny aj Astana.
 
 
Na kopci Piancavallo sa snažili bojovať Visconti a Samitier, aby ešte potrápili Dennisa, ale skôr ako na čelo pretekov sa blížili do hlavnej skupiny, ktorá išla významne rýchlejšie. Obaja boli napokon chytení jedenásť kilometrov pred vrcholom a Dennis mal v tom momente už len minútový náskok. Austrálsky jazdec sa vrátil do balíka deväť kiloemtrov pred cieľom a v tom čase už narobil poriadnu škodu v hlavnej skupine tím Sunweb. Holandský celok doslova rozbil skupinu a v spoločnosti Keldermana zostali iba Almeida, Nibali, Majka a Tao Hart. Všetci ostatní favoriti sa prepadli dozadu. Na prudkých sklonoch sa zlomil aj Nibali, spoločnosť mu robil Konrad a ešte sa nevzdával ani Bilbao. Španielsky jazdec sa pridal k tejto dvojici a za nimi bojoval Fuglsang.
 
V druhej polovici stúpania dostal Sunweb do ťažkostí aj Almeidu, pre Keldermana odvádzal výbornú prácu Hindley. Vydržal s nimi už len Tao Hart, ani Majka nestačil ich tempu. Líder pretekov síce zaostával, ale skúsene držal stabilný odstup a nestrácal veľa času. Portugalský cyklista príkladne bojoval, no Hindley, Kelderman, Tao Hart boli nad jeho sily a manko preskočilo dvadsať sekúnd. Do skupiny k Nibalimu, Bilbaovi, Konradovi sa pridal Fuglsang a pred nimi sa ešte nachádzal na trati Majka.
 
Vedúc trojica držala pokope až do cieľa a v šprinte vyhral etapu, plus získal desať bonusových sekúnd Geoghegan Tao Hart. Wilco Kelmderman získal šesť bonusových sekúnd a potom čakal, koľko stratí Joao Almeida. Líder pretekov na neho stratil 35 sekúnd a udržal ružový dres. Potom prišiel do cieľa Rafal Majka, zaostal 80 sekúnd za Keldermanom, a Nibaliho skupina favoritov dorazila do cieľa až následne.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
V horskej etape sa síce vytvoril početný a pomerne kvalitný brejk, ale tím Sunweb, spoločne s NTT alebo Astanou, vložil počas celého dňa energiu do náročného profilu a na vrchole kopca Piancavallo bojovali o etapový triumf kandidáti na titul. Na cieľovom kopci predviedol perfektnú jazdu tím Sunweb, ktorý dostal do problémov takmer všetkých favoritov a Wilco Kelderman získal dôležitý čas na Joaa Almeidu, no etapu vyhral Geoghegan Tao Hart.
 
Nemecký celok udrel na pelotón poriadnou silou a vytvoril značnú selekciu medzi jazdcami na celkové poradie. Wilco Kelderman využil výbornú formu svojich kolegov a postupne sa zbavil takmer všetkých konkurentov, vrátane Joaa Almeidu. Holandský jazdec chcel získať čo najväčší náskok na lídra pretekov a v cieli výrazne okresal zo svojej straty na ružový dres. Dnes urobil dôležitý krok z hľadiska celkového titulu, ale Joao Almeida zostal v najcennejšom drese o pätnásť sekúnd a Keldermanovi sa nepodarilo ani získať etapový triumf. Portugalský líder pretekov odviedol na Piancavallo príkladnú obrannú jazdu a ružový dres si môže užívať aj v nasledujúcej etape. Spoločne s Wilcom Keldermanom si vytvorili značný náskok v GC a v treťom týždni bude medzi nimi prebiehať dramatický súboj, ktorý ovplyvní aj to, či sa pôjde na všetky naplánované kopce.
 
 
Skvelý výkon predviedol Tao Hart, ktorý ako jediný ustál eliminačnú jazdu Sunwebu a potom nemal problémy vybojovať etapovú výhru, už piatu pre tím Ineos na Gire. Britský jazdec sa po dnešnom dni dostal na štvrté miesto v poradí a keď bude jeho výkonnosť stúpať, stane sa hlavným kandidátom na stupne víťazov. Na začiatku etapy si takýto scenár mohol len ťažko predstaviť.
 
Spomedzi ostatných favoritov vydržal vpredu pomerne dlho Majka, ale aj jeho manko v cieli vyskočilo na vysokú úroveň. Nibali, Bilbao, Fuglsang, Konrad objavili  svoje limity a ešte výraznejšie sa im vzdialil ružový dres. Nibali nemá pri sebe kolegov, Bilbao začne pociťovať únavu po Tour, Fuglsang už nie je vo svojej koži a dvojica z tímu Bora musí nájsť mentálnu silu, aby zabojovala o stupne víťazov. Najhoršie obišiel Pozzovivo, ktorého kolegovia pracovali na čele balíka, ale na cieľovom kopci taliansky borec nepredviedol očakávaný výkon a konečné pódium sa mu vzdialilo. V poradí sa prepadol aj McNulty. Dnes sme videli v cieli viacero porazených, ale o to nás môže čakať atraktívnejší záverečný týždeň.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tao Harta (víťaz)
"Veľmi som chcel vyhrať etapu, lebo nemám na svojom konte veľa výhier. Je neuveriteľné, že sa mi to podarilo. Výhru venujme Nicolasovi Portalovi, ktorého strata nás veľmi zasiahla. Po mojej nevydarenej úvodnej časovke som sa chcel zamerať na etapové triumfy. Netušil som, že sa môžem vrátiť späť v klasifikácii."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Joaa Almeidu (líder GC)
"Musím byť spokojný a musím poďakovať mojim kolegom, ako mi pomáhali. Dnes som sa cítil dobre, ale na cieľovom kopci boli aj silnejší jazdci a chcem im pogratulovať. Keď som vypadol z vedúcej skupiny, myslel som, že sa dokážem vrátiť, ale keď sa mi to nepodarilo, posúval som svoje hranice a bolo to utrpenie až do cieľa. Vytiahol som si vysielačku z ucha, aby som sa sústredil len na môj výkon. Urobil som všetko preto, by som ružový dres udržal."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Wilca Keldermana (2. miesto v GC)
"Celý deň sme jazdili na čele pelotónu, nielen na cieľovom kopci. Všetci moji kolegovia boli dnes veľmi silní a mne stačilo, aby som ich len nasledoval. Bolo šialené, čo predviedli. Nezískali sme ružový dres, ale spôsob, aby sme jazdili, bol neuveriteľný, preto musíme byť spokojný s výsledkami."
 
 
Výsledky etapy
1. GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers 4:58:52 100
2. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:02 40
3. HINDLEY Jai Team Sunweb link ikonka 00:04 20
4. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:37 12
5. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 01:22 4
6. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 01:29  
7. KNOX James Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:36  
8. BILBAO Pello Bahrain - McLaren 01:36  
9. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 01:36  
10. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 01:36  
132. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 40:52  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 59:27:38 20
2. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:15  
3. HINDLEY Jai Team Sunweb link ikonka 02:56  
4. GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers 02:57  
5. BILBAO Pello Bahrain - McLaren 03:10  
6. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 03:18  
7. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 03:29  
8. POZZOVIVO Domenico link ikonka NTT Pro Cycling 03:50  
9. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 04:09  
10. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step link ikonka 04:12  
78. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 2:13:37  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 221
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 184
3. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 90
4. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 77
5. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 66
6. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 56
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
2 20 119,9 km - Sella Chianzutan: dĺžka 10,6 km; sklon 5,4 % (15-8-6-4-2-1)
sprint-20 103,7 km - Villa Santina (12-8-5-4-3-2-1)
2 20 79,8 km - Forcella di Monte Rest: dĺžka 7,4 km; sklon 7,5 % (15-8-6-4-2-1)
sprint-20 49,1 km - Poffabro (3 - 2 - 1 bonusových sekúnd)
2 20 41,6 km - Forcella di Pala Barzana: dĺžka 13,3 km; sklon 4,4 % (15-8-6-4-2-1)
1 20 Cieľ - PIANCAVALLO: dĺžka 14,5  km; sklon 7,8 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
ciel Cieľ - PIANCAVALLO (15-12-9-7-6-5-4-3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Po časovke jednotlivcov sa dostal do výbornej pozície Joao Almeida. Tím Deceuninck - Quick-Step bude spokojný, ak bonusové sekundy na vrchole cieľového kopca získajú utečenci a Almeida potom potrebuje "len" kontrolovať hlavných súperov, ktorými sú najmä Kelderman, Nibali alebo Bilbao. Portugalský jazdec pôsobil v doterajšom priebehu sebavedome a jeho včerajší výkon v ITT ešte viac umocní túžbu vyhrať ružový dres. Jeho kolegovia budú odhodlaní dostať ho pod cieľový kopec v čo najlepšom stave. Ak mu nespôsobia problémy tvrdé sklony na začiatku stúpania Piancavallo, bude mať veľkú šancu zachovať svoje slušný náskok v klasifikácii. Ostatní kandidáti na ružový dres už musia využiť každú príležitosť, aby dostali pod tlak Almeidu. Pripravené stúpania síce neobsahujú prudké gradienty, ale rýchla jazda po kopcoch druhej kategórie môže vyčerpať každého. Tímom Sunweb, Trek, Bahrajn - McLaren však chýbajú potrební potrební pretekári do kopcov, ktorí by rozpútali na trati peklo a snažili sa čo najskôr izolovať Almeidu. Väčšina zoskupení sa však šetrila na záverečné horské etapy a možno sa naozaj niektoré z nich predvedú v aktívnej podobe. Na doterajších stúpaniach vyzeral byť silný Kelderman a práve od holandského pretekára sa očakáva, že bude útočiť, najmä keď mu budú asistovať Hindley alebo Oomen. Uvidíme, či Nibali nájde tie správne pocity na cieľovom kopci, ale veľmi mu bude chýbať Ciccone, ktorý mu mohol rozbehnúť akciu. Stupne víťazov nebude chcieť stratiť Bilbao, ktorému sa bude hodiť pred vrcholom dobré zrýchlenie, ale na druhej strane už môže pociťovať únavu po Tour. V časovke urobil dôležitý krok za úspechom v klasifikácii McNulty a keď americký jazdec predvedie aj kvalitný vrchársky výkon, stane sa vážnym kandidátom na stupne víťazov. V kopcoch môžeme uvidieť aktivitu aj od celkov NTT a Bora. Pozzovivo zostal v hre o pódium aj po časovke a preto bude chcieť maximálne využiť svoju veľmi dobrú formu. Na najvyššie priečky takisto mieri Majka a keďže Bora vždy disponuje vysokými ambíciami, poľského cyklistu môže začať jasne podporovať už aj Konrad. Najlepšiu desiatku majú na dosah Tao Hart alebo Fuglsang. Obaja sa môžu uspokojiť s touto métou, ale viac ich môže lákať etapový triumf. Ak sa bude rozhodovať o etapovom triumfe v skupine favoritov, obaja môžu dostať tesne pred vrcholom akú-takú voľnosť. Etapa štartuje jednoduchým spôsobom a pre vrchárov nebude ľahké naskočiť do úniku. Víťazstvo na čele pretekov môže vylákať do vedúcej skupiny Zakarina, Guerreira, Catalda, Villellu alebo to môže znovu vyskúšať Visconti.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Na poriadne cieľové stúpanie sme si museli počkať až do pätnástej etapy. Úvodných 55 kilometrov môže prebehnúť uvoľneným spôsobom, ale potom už bude potrebné vytiahnuť vrchárske kvality. Všetky tri  kopce dostali označenie druhej horskej kategórie a sú medzi nimi dlhšie presuny, no aj tak majú potenciál, aby vyčerpali jazdcov pred príchodom na cieľové stúpanie. Kopec Sella Chianzutan (9,6 km; 5,6 %) je pravidelným výstupom s priemerom cez päť percent, Forcella di Monte Rest (7,4 km; 7,7 %) zaujme niekoľkými kilometrami s prevýšením vyše osem percent a aj na Forcella di Pala Barzana (9,3 km; 5 %) nájdeme sklony na úrovni sedem percent.  Keďže cieľové stúpanie sa nachádza o ďalších tridsať kilometrov neskôr, všetko podstatné sa odohrá len na Piancavallo (14,5 km; 7,8 %). Rozhodujúci kopec je najťažší na samom začiatku, keď úvodných šesť kilometrov atakuje priemer desať percent. Zvyšných päť kilometrov preskočí sedem percent, potom bude nasledovať o čosi miernejšia pasáž, ale stále s vhodnými 7-percentnými miestami na útok a posledných 1300 metrov bude úplne jednoduchých. Piancavallo má dostatočné parametre na selekciu aj medzi favoritmi a vo finále môžeme sledovať útoky najsilnejších jazdcov na podujatí.
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop