Giro: Arnaud Démare je najrýchlejší, získal štvrtý triumf, Sagan skončil opäť za ním

14.10.2020, 10:45 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
giro gt visual rev
11. 14.10. rovinata etapa ciel rovina Porto Sant'Elpidio > Rimini 182 km Démare
 
11
profil etapy, 1150 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
V jedinej šprintérskej etape druhého týždňa smerovala hlavná pozornosť na Arnauda Démara, či po včerajšom perfektnom dni Petra Sagana znovu ukáže svoju šprintérsku dominantnosť na podujatí. Na druhej strane slovenský pretekár bol pri chuti a v technickej koncovke mal dobrú príležitosť zaskočiť francúzskeho cyklistu.

V tíme FDJ v predchádzajúcej etape skončil Ramon Sinkeldam a po včerajšom páde nemusel predviesť stopercentný výkon Fernando Gaviria. Počas dňa nemali komplikovať situáciu na trati poveternostné podmienky. Na začiatku sme nesledovali dramatické momenty pri tvorbe úniku. Pred pelotónom sa rýchlo objavila pätica jazdcov, ktorá si vybudovala potrebný náskok. Na čele pretekov sa nachádzali Sander Armée (Lotto-Soudal), Fabio Mazzucco, Francesco Romano (obaja Bardiani), Mattia Bais (Androni Giocattoli) a Marco Frapporti (Vini Zabú).

V pelotóne sa okamžite vytvorila veľmi dobrá spolupráca šprintérskych tímov. Na čele balíka sa poskladali FDJ, UAE Emirates, Deceuninck - Quick-Step a Cofidis, ktoré vytvorili dostatočnú palebnú silu, aby na konci zariadili hromadný dojazd. Rozdiel medzi skupinami neprekročil tri minúty. Šprintérske celky mali jednu z posledných príležitostí na talianskom podujatí a chceli ju maximálne využiť. Démare mohol zaknihovať ďalší triumf a Gaviria, Viviani, Hodeg alebo Ballerini museli byť mimoriadne motivovaní získať etapové víťazstvo na Gire. Pracoval aj tím UAE Emirates, takže Fernando Gaviria nemohol mať výraznejšie zranenia.
 
 
 
 
Vo vedúcej skupine nechýbal Marco Frapporti, ktorý je pravidelným účastníkom v brejkoch v tohtoročnej edícii a mieri za ocenením pre najusilovnejšieho utečenca. Najvyššie postaveným mužom v klasifikácii bol Sander Armée so stratou takmer 46 minút na Almeidu. Skúsený belgický klasikár vyhral etapu na Vuelte pred tromi rokmi. Ďalšími členmi vedúcej skupiny boli mladí talianski cyklisti, ktorí prežívajú premiéru na GT. Mattia Bais a Fabio Mazzucco jazdia na pro-konti úrovni len prvým rokom a  Francesco Romano prišiel do Bardiani iba v uplynulej sezóne.
 
Pelotón nič nepodceňoval a brejk nepustil ďalej ako na tri minúty. Tím Deceuninck - Quick-Step z toho dôvodu vycúval z kontroly utečencov a šetril svoju zostavu na zajtrajší deň. Kopcovitý profil pôsobil vyzývavo, Joao Almeida ešte neplánoval niekomu predať ružový dres a belgický celok musel teda pôsobiť zajtra v plnej sile. Ani Bora - hansgrohe nemusel kontrolovať vedúcu skupinu, lebo dnes to bola príležitosť najmä pre Arnauda Démara, aby sa pokúsil zveľadiť svoj náskok v bodovacej súťaži. Nemecký celok by nenamietal, ak by únik vyhral etapu, keďže Démare je rýchlejší ako Sagan, no v koncovke s niekoľkými zákrutami šance slovenského cyklistu stúpali.
 
 
 
 
Na prvej rýchlostnej prémii uchmatol maximum bodov Francesco Romano, ktorý bol rýchlejší ako Marco Frapporti. V pelotóne prejavili záujem o zvyšné tri body Démare so Saganom a lepší šprint predviedol francúzsky borec. Do súboj sa zapojil aj Andrea Vendrame. Vedúca skupina si v tomto momente užívala len dvojminútový náskok. Nasledovala vrchárska prémia, na ktorej predviedol pekný útok Mattia Bais. Vedúca skupina sa rozdelila na kopci, ale bola to len chvíľková záležitosť. Po klesaní narástol náskok brejku na tri a pol minúty a v balíku naďalej ťahali Cofidis, FDJ a UAE Emirates. Celý deň sa prechádzalo po pobreží Jadranského mora, ale žiadny vietor sa neobjavil a jazdci na celkové poradie si vychutnávali pre nich pokojný priebeh etapy.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Potom sa jazdilo po zvlnenom teréne a na krátkom stúpaní bola situovaná aj druhá rýchlostná prémia. V tesnom šprinte sa presadil Francesco Romano a opäť bol rýchlejší ako Marco Frapporti. Náročnejšie úseky chcel využiť Sander Armée, aby rozbil vedúcu skupinu. Na aktivitu belgického jazdca úspešne reagoval iba Mattia Bais. Aj v balíku sa diali zaujímavé veci, keď na kruhovom objazde zrazila motorka Eliu Vivianiho. Motorka zavadila o zadné koleso talianskeho pretekára a ten spadol. Dvíhal sa ťažko zo zeme a malo to negatívne ovplyvniť jeho šance na etapový triumf. Po poslednom krátkom stúpaní zostal na čele pretekov už iba Sander Armée, ktorý bol najsilnejší spomedzi všetkých utečencov. Stále mal k dobru dve minúty a do cieľa zostávalo 25 kilometrov. Po páde Eliu Vivianiho sa stiahol tím Cofids z čela pelotónu.
 
Napriek tomu, že na čele pretekov zostali iba Sander Armée, pelotón sa musel poriadne nadrieť, aby chytil belgického cyklistu, ktorý išiel výborne a jeho náskok klesal len minimálne. Hlavná skupina ešte dokázala nabrať väčšiu rýchlosť, zapojili sa aj tímy jazdiace v celkovej klasifikácii, a Sander Armée bol chytený šesť kilometrov pred cieľom. Balík sa už nachádzal v cieľovom meste a favoriti sa museli vysporiadať s technickými úsekmi.
 
Vo finále sa ukazovali farby Israel Start-Up, pozíciu si budoval Fernando Gaviria, toto všetko sledoval Peter Sagan a dvetisíc metrov pred cieľom sa výborne vrátil do hry tím FDJ. Po posledných dvoch zákrutách mal najlepšiu pozíciu Arnaud Démare a na druhej priečke skončil Peter Sagan. Za nimi preťali pásku Álvaro Hodeg a Simone Consonni.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
V rovinatej etape potrápil šprintérske tímy iba Sander Armée, ktorý vo finále statočne vzdoroval celkom FDJ a UAE Emirates, ktoré počas dňa odviedli najväčšie penzum práce v pelotóne. Technické finále si vyžiadalo od všetkých šprintérov perfektnú pozičnú jazdu a koncovku ideálne zvládol Arnaud Démare. Kolegovia mu vytvorili parádnu pozíciu po posledných zákrutách a potom už mohol vyniknúť jeho najsilnejší šprint na podujatí. Tím FDJ sa ocitol trochu vzadu na posledných kilometroch, ale tesne pred páskou zabrali a razantne sa prepracovali na vedúcu pozíciu. Prejavila sa ich tímová kvalita a zohratosť, čo vhodne dopĺňa formu Arnauda Démara. Francúzsky jazdec prežíva životnú Grand Tour, v hromadných dojazdoch nerobí žiadne chyby a súperom nedáva šancu, aby ho v šprinte porazili.
 
 
 
 
Peter Sagan si na to trúfal, ale jazdec tímu FDJ bol znovu rýchlejší. Slovenský pretekár sa zaradil za jeho lead-out a pred ním sa ešte pohyboval Fernando Gaviria. Kolumbijský cyklista vyrazil dopredu ako prvý, ale veľmi skoro zvesil nohy a úplne prestal šprintovať. Na jeho správanie doplatil Peter Sagan, ktorý sa najskôr vydal za ním na pravú stranu, ale veľmi rýchlo sa preorientoval a vyrazil po ľavej strane za Démarom. Dostal sa za jeho zadné koleso, ale nemal takú rýchlosť ako francúzsky pretekár. Druhé miesto je výborný výsledok z hľadiska bodovacej súťaže a proti suverénnemu šprintérskemu súperovi získal pekný bodový zisk. V bodovacej súťaži zaostáva o 36 bodov a v nasledujúcich náročných etapách sa bude snažiť toto manko zmazať.
 
Z ostatných šprintérov vyrazil za etapovým triumfom Álvaro Hodeg, ale kolumbijskému pretekárovi postupne došla rýchlosť oproti Démarovi a Saganovi. V celku Cofidis dostal šancu Simone Consonni, čo pretavil na štvrtú priečku. Elia Viviani v priebehu etapy spadol a skončil na desiatej pozícii. Rick Zabel vybojoval najlepší výsledok na podujatí a Fernando Gaviria obsadil siedme miesto, keď vôbec nepreukázal svoje šprintérske schopnosti. Jazdci na celkové poradie nemali v dnešnej etape žiadne problémy, ale zajtra sa musia vysporiadať s dynamickým, kopcovitým profilom.
 
 
demare 20 giro etapa 11 finis bohfb
Dojazd etapy (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Arnauda Démara (víťaz)
"Moji kolegovia predviedli výborný výkon. Dokázali chytiť vedúcu skupinu, hoci to bolo náročné, a potom ma previedli cez technické finále na najlepšej pozícii. Jacopo Guarnieri bol pred páskou fantastický a ja som si počkal na správny moment, kedy začnem šprintovať. Vedel som, že súperi sa ma pokúsia prekonať, ale bol som rýchly. Nečakal som, že môžem vyhrať štyri etapy. Sú to úspechy celého tímu, lebo všetci tvrdo pracujeme a vypláca sa to."
   
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (2. miesto)
"Nedošlo k žiadnemu prekvapeniu a etapa skončila rýchlym hromadným dojazdom. Tím odviedol veľmi dobrú prácu. Na posledných kilometroch sme sa pohybovali na predných pozíciách a po poslednej zákrute som nabehol na cieľovú rovinku na dobrej pozícii. Predviedol som svoj najlepší šprint, ale na víťazstvo to nestačilo."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Álvara Hodega (3. miesto)
"Som spokojný s výsledkom, ale rád by som vyhral. Veľmi mi pomohli moji kolegovia, vďaka ktorým som mohol získať stupne víťazov v tomto chaotickom šprinte. Niektorí súperi boli rýchlejší, ale neprestávame veriť a budeme sa snažiť nabudúce."
 
 
Výsledky etapy
1. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 4:03:52 100
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 40
3. HODEG Álvaro José Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 20
4. CONSONNI Simone Cofidis, Solutions Crédits 00:00 12
5. ZABEL Rick Israel Start-Up Nation 00:00 4
6. DENZ Nico Team Sunweb link ikonka 00:00  
7. GAVIRIA Fernando link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
8. OLDANI Stefano Lotto Soudal link ikonka 00:00  
9. MOSCA Jacopo Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
10. VIVIANI Elia link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 43:41:57  20
2. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:34  
3. BILBAO Pello Bahrain - McLaren 00:43  
4. POZZOVIVO Domenico link ikonka NTT Pro Cycling 00:57  
5. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 01:01  
6. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 01:15  
7. HINDLEY Jai Team Sunweb link ikonka 01:19  
8. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 01:21  
9. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:36  
10. PERNSTEINER Hermann Bahrain - McLaren 01:52  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 220
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 184
3. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 51
4. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 41
5. BALLERINI Davide Deceuninck - Quick-Step link ikonka 40
6. HODEG Álvaro José Deceuninck - Quick-Step link ikonka 39
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
sprint-20 76,1 km - Pesaro (12-8-6-5-4-3-2-1)
4 20 modre 70,7 km - Monte San Bartolo: dĺžka 3,9 km; sklon 4,1 % (3-2-1)
sprint-20 37,9 km - Coriano (3 - 2 - 1 bonusových sekúnd)
ciel Cieľ - RIMINI (50-35-25-18-14-11-10-8-7-6-5-4-3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Najľahšia etapa druhého týždňa vytvára ideálnu pozíciu pre hromadný dojazd balíka. Na trase sa nachádza len jedna menšia horská prémia a pre šprintérske celky by nemalo byť problém eliminovať únik. Najväčší záujem o záverečný šprint prejaví tím FDJ a v priebehu etapy mu môže pomôcť najmä Deceuninck - Quick-Step. Arnaud Démare predvádza perfektné šprintérske výkony a má okolo seba najlepší lead-out, čo bude jeho veľká výhoda v technickom finále v meste Rimini. Francúzska zostava sa pokúsi ovládnuť posledný kilometer a vytvoriť takú pozíciu pre Démara, aby jeho vysoká rýchlosť triumfovala na podujatí po štvrtýkrát a opäť navýšil svoj náskok v bodovacej súťaži. Vo včerajšej etape síce predviedol s kolegami istú aktivitu, ale na jej konci bol menej vyčerpaný ako Peter Sagan a táto ušetrená energia sa môže prejaviť na konci jedenástej etapy. Slovenský pretekár dokázal znížiť odstup na Démara v bodovacej súťaži, ale aby ho dostal pod ešte väčší tlak, musí predviesť parádny šprint v očakávanom hromadnom dojazde. Dve zákruty po méte flamme rouge  môžu spôsobiť chaos v hlavnej skupine a Saganovi môžu pomôcť, aby si svojou výbornou pozičnou jazdou po nich udržal pozíciu a na krátkej cieľovej rovinke vytiahol svoju akceleráciu. Tím Deceuninck - Quick-Step včera prakticky nemusel ťahať na čele balíka a bude pripravený maximálne podporiť svojich šprintérov. Álvaro Hodeg má asi poslednú šancu ukázať na Gire svoju koncovku a v prípade potreby bude čakať v zálohe Davide Ballerini, ktorý je tiež rýchly a vyhovuje mu aj náročnejší dojazd. V tíme Cofidis musia dôverovať Eliovi Vivianimu, ktorý pre francúzsku zostavu stále predstavuje dobrú šancu na etapový triumf. Ak taliansky jazdec zostane na pozícii po poslednej zákrute, čo by mal zariadiť Consonni, môže zabojovať o tak potrebný výsledok. Včera spadol Fernando Gaviria, udrel si ľavé stehno a jeho kondícia pre hromadný šprint bude otázna. V celku Israel Star-Up stratili Barbiera a túto príležitosť by mali využiť Cimolai so Zabelom.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Jedenástu etapu vybrali organizátori pre šprintérov. Prispôsobili tomu profil, ale v cieľovom meste nebude čakať na šprintérske vláčiky nič jednoduché.  Pelotón bude celý deň kopírovať pobrežia Jadranského mora po jednoduchej trase a jediná horská prémia bude len malým osviežením monotónnej jazdy. Potom sa objaví na ceste niekoľko menších stúpaní s prevýšením cez päť percent, na takomto kopčeku je postavená aj druhá rýchlostná prémia, ale to by nemalo spôsobiť problémy najrýchlejším jazdcom v balíku. Tí však musia spozornieť po príjazde do Rimini, kde ich čaká technický finiš. Najskôr sa bude prechádzať po mestskej trase s niekoľkými zákrutami, 2500 metrov pred páskou sa cesta nepríjemne zúži, po flamme rouge bude ešte treba prejsť cez dve ostré ľavotočivé zákruty a cieľová rovinka meria len 600 metrov. Hektická koncovka bude od každého záujemcu na výhru požadovať sústredenú pozičnú jazdu.
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop