Po dlhom úniku triumfoval Tratnik, zdolal O'Connora, favoriti útočili až na úplnom konci

20.10.2020, 11:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
giro gt visual rev
16. 20.10. rovinata etapa ciel rovina Udine > San Daniele del Friuli 229 km Tratnik
 
16
profil etapy, 4057 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Po druhom voľnom dni čakala na pretekárov kopcovitá previerka. Veľkú šancu dnes cítil najmä únik, pretože favoriti celkového poradia upierali svoju pozornosť na nasledujúce horské etapy a šprintéri, naopak, na piatkovú, ktorá mala byť úplne rovinatá. Zaujímavo vyzeral súboj o modrý dres. Bojovala oň dvojica Ruben Guerreiro a Giovanni Visconti. Obaja sa výrazne vzdialili ostatným konkurentom a aj dnes si to mohli rozdať v boji o 60 bodov. Etapa mohla svedčať aj Petrovi Saganovi, avšak slovenský pretekár sa najprv musel dostať do úniku.
 
Na štarte chýbal Fernando Gaviria, ktorý bol pozitívne testovaný na koronavírus. Kolumbíjsky šprintér mal v tejto sezóne obrovskú smolu, pretože vírus chytil už vo februári na podujatí UAE Tour a odvtedy sa mu už veľmi nedarilo. Na Giro prichádzal s ambíciou získať aspoň jeden etapový zárez. To sa mu však už nepodarí.
 
Medzi favoritov dnešnej etapy sa radili najmä špecialisti na úniky, a to Thomas De Gendt, Ruben Guerreiro, Giovanni Visconti, Enrico Battaglin, Ben Swift a mnohí ďalší. Pre talianske trojtýždňové preteky to bol dnes veľmi významný deň, pretože sa išla už v poradí dvetisíca etapa.
 

 
 
Únik sa vyprofiloval už v úvodnom stúpaní. Ako prvý sa z hlavne skupiny vyčlenil Ruben Guerreiro v snahe získať na vrchole stúpania čo najviac bodov. Za ním sa následne vydal aj Giovanni Visconti. Ako prvý prešiel prémiou pretekár EF Education a pripísal si na svoje konto cenných pätnásť bodov. Visconti ukoristil osem. V zjazde ich dobehla väčšia skupina, v ktorej bolo napokon až 26 cyklistov a únik bol na svete.
 
Peter Sagan v ňom chýbal, ale boli v ňom François Bidart, Geoffrey Bouchard, Andrea Vendrame, Larry Warbasse (4x AG2R), Manuele Boaro, Fabio Felline (2x Astana), Enrico Battaglin, Jan Tratnik (2x Bahrain), Matteo Fabbro, Pawel Poljanski (2x Bora), Kamil Malecki, Joey Rosskopf (2x CCC), Ruben Guerreiro, James Whelan (2x EF Education),  Salvatore Puccio, Ben Swift (2x Ineos), Einer Rubio, Sergio Samitier (2x Movistar), Alessandro Tonelli, Filippo Zanna (2x Bardiani), Alessandro Bissolti, Jefferson Cepeda (2x Androni), Giovanni Visconti, Lorenzo Rota (2x Vini-Zabú), Stefano Oldiani (Lotto), Ben O'Connor (NTT), Valerio Conti (UAE Emirates), Julien Bernard (Trek).
 
Najlepšiu pozíciu mal tím AG2R, ktorému sa podarilo do dnešného úniku podarilo prepašovať až štyroch jazdcov. Vo veľmi početnej prednej skupine bolo zastúpených až štrnásť celkov, a preto v pelotóne ani nemal poriadne kto ťahať. Všetko tak zostalo na pleciach Deceunincku - Quick-Step. Unikajúca skupina si razom vybudovala pohodlný náskok, ktorý v priebehu dňa ďalej navyšovala.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Druhú vrchársku prémiu, tentokrát tretej kategórie, si podmanil, pre zmenu, Giovanni Visconti. Taliansky pretekár uchmatol deväť bodov pred Guerreirom, ktorý bral len štyri. Ešte pred šprintérskou prémiou odstúpil dvorný pomocník Fernanda Gaviriu Maxi Richeze, ktorý sa tu jedenkrát ukázal aj v netradičnej pozícii v úniku. Najviac bodov na šprintérskej prémii ukoristil Andrea Vendrame.
 
Rubena Guerreira vyradili z boja o tretiu vrchársku prémiu mechanické problémy. Giovanni Visconti si preto poľahky vybehol pre najväčší počet bodov a navýšil svoj náskok v tejto súťaži. Priebežne mal už 144 bodov. Druhý Guerreiro na neho strácal 35. Čelná skupina dosiaľ dobre spolupracovala a postupne navyšovala svoj náskok, ktorý sto kilometrov pred cieľom činil osem a pol minúty.
 

 
 
Nasledovala zvlnená pasáž, ktorá pretekárov priviedla až na cieľový okruh. Tomu dominovalo prudké stúpanie Monte di Ragogna (2,8 km; 10,4 %), ktoré sa šlo dohromady tri razy. Na jeho vrchole sa ponúkalo dohromady 27 bodov do vrchárskej súťaže. Náskok úniku pred hlavnou skupinou bol dostatočný. Quick-Step značne zvoľnil. 70 kilometrov pred cieľom sa vyšplhal už na jedenásť minút.
 
Ďaleko pred vrcholom Monte di Ragogna zaútočil Ruben Guerreiro, ktorý sa zbavil Viscontiho a aj všetkých ostatných pretekárov a na vrchole stúpania získal deväť bodov. Visconti bral štyri a zaradil sa do skupiny prenasledovateľov. Guerreiro, naopak, vyzeral odhodlane a pokračoval ďalej osamotene s polminútovým náskokom.
 
Portugalčanovi sa podarilo vyprovokovať ďalších pretekárov. Zaútočil Manuele Boaro a s ním aj Jan Tratnik. Cyklista EF Education medzičasom svoju snahu vzdal. Vpredu sa preto usalašila dvojica pretekárov. Skupina prenasledovateľov za nimi medzitým veľmi zle spolupracovala. Nastúpili si Joey Rosskopf a neskôr aj Kamil Malecki. V jednom momente ušlo ďalších šesť pretekárov, lenže to si postrážila zostava AG2R, ktorá bola v úniku v presile. Nasledovali však ďalšie útoky a skupina prenasledovateľov sa začala triediť.
 

 
 
Ďalší útok podnikli Geoffrey Bouchard, Alessandro Tonelli, Valerio Conti a Ben Swift. Ani potom sa však situácia neupokojila a naďalej sa atakovalo. Táto situácia dokonale nahrávala čelnej dvojici, ktorých náskok sa zatiaľ vyšplhal na 40 sekúnd. Na vrchole stúpania si plný počet bodov pripísal Jan Tratnik. Manuele Boaro s ním v kopci stratil kontakt. Stúpanie nesadlo ani Contimu, ktorého v skupine prenasledovateľov vystriedal papierovo silnejší Ben O'Connor. K stíhajúcej štvorici sa následne pridali aj Kamil Malecki a Enrico Battaglin. Ďaleko však neboli ani ďalší pretekári, ktorí si tieto kľúčové momenty nechceli nechať utiecť.
 
Pod posledný prejazd stúpania Monte di Ragogna prišiel ako prvý Jan Tratnik. Slovinský cyklista mal 40-sekundový náskok pred sedmičkou prenasledovateľov, do ktorej sa pridal aj Manuele Boaro. Tretiu skupinu ťahali pretekári Movistaru, lenže strácali už viac než dve minúty.
 
Hneď v úvode stúpania si nastúpil Ben O'Connor. Udržali sa ho len Ben Swift a Enrico Battaglin. O'Connor však pokračoval vo svojom útoku a napokon sa mu podarilo odpárať oboch súperov. Pred sebou mal už len Tratnika a austrálsky vrchár sa k nemu každým ďalším šliapnutím približoval.
 
Slovinský pretekár sa v stúpaní statočne držal, lenže napokon sa k nemu O'Connor predsa len predral. Klesanie absolvovali vo dvojici, za nimi sa spojila trojica prenasledovateľov - Swift, Battaglin a Malecki. Na čelo pretekov strácali 45 sekúnd. Čelnej dvojici sa však aj v klesaní podarilo navyšovať svoj náskok a bolo jasné, že sa práve oni v závere pobijú o víťazstvo.
 
Rozhodlo sa napokon až v záverečných stovkách metrov. Ben O'Connor podľa predpokladov vyskúšal zaútočiť v prudkých pasážach cieľového stúpania, lenže Tratnika neudolal. Práve naopak, ten si ešte napokon dokázal nastúpiť a O'Connorovi ušiel. V závere tak zaslúžene mohol dvíhať ruky nad hlavu. Na tretej pozícii prišiel Battaglin pred Maleckim a Swiftom. Skupina hlavných favoritov prišla pod cieľové výbušné stúpanie pohromade. Hneď v úvode však zaútočil Joao Almeida. Wilco Kelderman na neho dobre zareagoval. Portugalčan však stále tlačil do pedálov a napokon si vypracoval menšiu, dvojsekundovú medzeru. Ostatní favorti prišli do cieľa spoločne.
 


 
Jan Tratnik triumfoval po dlhom vyčerpávajúcom úniku a stal sa piatym slovinským etapovým víťazom na Gire. Víťaz Okolo Slovenska z roku 2017 si na svoje konto pripísal zároveň deviate profesionálne víťazstvo. Už 62 kilometrov pred cieľom zaútočil spoločne s Manuele Boarom. Slovinec však pôsobil vo všetkých stúpaniach silnejším dojmom a súpera sa mu v jednom okamihu podarilo zbaviť. Iba trinásť kilometrov pred cieľom sa k nemu pridal aj Ben O'Connor, ktorý vyťažil zo svojich vrchárskych dovedností. V závere bol však pomalší a musí sa uspokojiť s druhou priečkou. Na lepšie umiestnenie si veril aj Ben Swift, ktorý však na tejto Grand Tour ukazuje veľmi dobrú formu.
 
Najmenej spokojní dnes budú v tíme AG2R, ktorí do dnešného úniku nominovali až štyroch pretekárov a napriek presile sa im z dnešnej etapy nič vyťažiť nepodarilo. Najlepší výsledok zaznamenal Andrea Vendrame, ktorý skončil šiesty. Favoriti počas dnešnej etapy šetrili sily a útočilo sa až v samom závere. Joao Almeida z toho napokon vyťažil dve sekundy. Z pohľadu celkovej klasifikácie budú kľúčové nasledujúce dva dni v horách.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jana Tratnika (víťaz)
"Tieto etapy sú pre mňa veľmi špeciálne, lebo sa odohrávajú v blízkosti slovinských hraníc. Dnes to bola mimoriadne ťažká etapa a za víťazstvo som rád. Prišli ma sem podporiť môj brat aj priateľka. Chcel som preto niečo vymyslieť. Bola to pre mňa zároveň jedna z posledných príležitostí, pretože na rad prichádzajú ťažké etapy v horách. Posledné tri kilometre som šiel na limite, ale keď som v závere videl svoju priateľku, ako mi fandí, dodalo mi to extra energiu."
 
 
Výsledky etapy
1. TRATNIK Jan Bahrain - McLaren 6:04:36 100
2. O'CONNOR Ben NTT Pro Cycling 00:07 40
3. BATTAGLIN Enrico Bahrain - McLaren 01:14 20
4. MALECKI Kamil CCC Team link ikonka 01:14 12
5. SWIFT Ben INEOS Grenadiers 01:14 4
6. VENDRAME Andrea Ag2r La Mondiale link ikonka 01:21  
7. BOUCHARD Geoffrey Ag2r La Mondiale link ikonka 01:21  
8. FABBRO Matteo BORA - hansgrohe link ikonka 01:25  
9. BOARO Manuele Astana Pro Team link ikonka 01:33  
10. TONELLI Alessandro Bardiani-CSF-Faizanè 01:37  
118. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 22:06  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 65:45:08 20
2. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:17  
3. HINDLEY Jai Team Sunweb link ikonka 02:58  
4. GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers 02:59  
5. BILBAO Pello Bahrain - McLaren 03:12  
6. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 03:20  
7. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 03:31  
8. POZZOVIVO Domenico link ikonka NTT Pro Cycling 03:52  
9. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 04:11  
10. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step link ikonka 04:24  
81. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 2:22:49  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 221
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 184
3. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 90
4. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 77
5. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 66
6. VENDRAME Andrea Ag2r La Mondiale link ikonka 66
 
 
Prémie na trase etapy:
2 20 198 km - Madonnina del Domm: dĺžka 10,8 km; sklon 7,1 % (15-8-6-4-2-1)
3 20 151,8 km - Monte Spig: dĺžka 6,4 km; sklon 7 % (9-4-2-1)
sprint-20 141,2 km - Cividale del Friuli (12-8-5-4-3-2-1)
3 20 106 km - Monteaperta: dĺžka 3,7 km; sklon 7,4 % (9-4-2-1)
3 20 66,9 km - Monte di Ragogna: dĺžka 2,8 km; sklon 10,4 % (9-4-2-1)
sprint-20 48,4 km - Castello di Susans (3 - 2 - 1 bonusových sekúnd)
3 20 40 km - Monte di Ragogna: dĺžka 2,8 km; sklon 10,4 % (9-4-2-1)
3 20 13 km - Monte di Ragogna: dĺžka 2,8 km; sklon 10,4 % (9-4-2-1)
ciel Cieľ - SAN DANIELE (25-18-12-8-6-5-4-3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Etapa šitá na mieru utečencom. Na prvej horskej prémii budeme sledovať ostré súboje pri tvorbe úniku a po stúpaní Madonnina del Domm zostanú na čele pretekov len odolní jazdci. Najväčšiu šancu na etapový triumf budú mať tí utečenci, ktorí sú silní na prudkých sklonoch a disponujú aj patričným zrýchlením. Ďalšie víťazstvo môže získať Diego Ulissi, ktorý má potrebné jazdecké charakteristiky na takýto profil. V dvoch prípadoch rozhodol o svojom triumfe na strmých sklonoch a predvedením stále silného šprintu. Nepochybujeme, že taliansky jazdec prejaví veľkú snahu dostať sa do brejku na prvom kopci. Podobnými vlastnosťami sa vyznačuje aj Ruben Guerreiro a portugalského jazdca môžu na trase motivovať aj vrchárske body. Do správneho tempa sa dostáva Thomas de Gendt, ktorého prípadná prítomnosť na čele pretekov môže rozvíriť hladinu ďaleko pred cieľom, a dobrú formu z ostatných dní môže využiť Andrea Vendrame, ktorý je silný na krátkych kopcoch a má aj dobrý finiš. V Astane by mohol dostať voľnú ruku Fabio Felline a v drese Bahrajn - McLaren sa snažil v posledných dňoch získať etapu v úniku Mark Padun. Ukrajinskému pretekárovi by malo len vyhovovať, že kopce na trati nebudú príliš dlhé, a do brejku by sa hodil aj jeho kolega Enrico Battaglin ako špecialista na ardenské klasiky. Aktívne musia jazdiť vrchári z tímu Movistar, ktorým sa krátia príležitosti na etapový triumf. Jazdcov na celkové poradie čaká dlhá previerka a pred kľúčovými horskými etapami by prijala väčšina z nich pokojnejšiu jazdu do cieľa, o čo by sa mal postarať Deceuninck - Quick-Step. Belgický celok si užíva ďalší deň ružový dres a teraz zameriava svoju pozornosť na  najväčšie vrchárske výzvy pretekov, ale sme v treťom týždni a celky ako Sunweb alebo Ineos môžu testovať Joaa Almeidu hneď po druhom voľnom dni. Sunweb musí byť povzbudený po perfektnom výkone z predchádzajúcej etapy a zároveň si musí pamätať, ako sa Almeida vytrápil na strmých sklonoch na vrchole kopca Roccarasso. Ak partia okolo Wilca Keldermana zacíti šancu, že líder pretekov sa necíti pohodlne na stúpaní Monte di Ragogna, musí agresívne vyraziť za ružovým dresom. Aj tím Ineos pôsobí kvalitným dojmom a keďže sa Tao Hart dostal na vysokú priečku v poradí, britské zoskupenie je dostatočné skúsenosti, aby ešte viac pritlačil na konkurenciu aj na takýchto krátkych, ale strmých kopcoch.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Ani v treťom týždni nebude chýbať útočná etapa obsahujúca krátke, ale prudké stúpania. Na začiatku sa bude čakať na kopec Madonnina del Domm (9,3 km; 7,5 %), ktorý bude tvrdou prekážkou a na jeho sklonoch sa dostane do úniku silná vrchárska skupina. Nasledujúce dve horské prémie budú dosahovať priemerný sklon päť až šesť percent a po nich sa dostaneme do mesta San Daniele del Friuli, kde bude etapa vrcholiť. Pretekári urobia okolo mesta tri okruhy. Najskôr si vyskúšajú strmý kopec Castello di Susans (800 m; 8,9 %; max. 19 %) a hneď potom  Monte di Ragogna (2,8 km; 10,4 %; max. 16 %), kde úvodných 1600 metrov neklesne pod jedenásť percent. Nepríjemný bude aj posledný kilometer etapy, ktorý obsahuje 500-metrový úsek s maximami dvadsať percent a aj samotné finále vybehne na desať percent. V poslednom kole vrcholí Monte di Ragogna trinásť kilometrov pred cieľom a bude ideálnym miestom na selekciu. Nasledovať bude šesť kilometrov v klesaní, ďalších 6000-tisíc metrov na falošnej rovine, kde sa vynoria menšie kopčeky a všetko zakončí prudký záverečný kilometer. Najskôr sa objaví štyristo metrov s prevýšením desať percent a maximami dvadsať percent, potom nasleduje krátky zjazd a finálnych päťsto metrov vybehne na štyri percentná a maximom desať percent. Etapa stvorená na útočné výpady vyhovuje predovšetkým utečencom, ale môže zaskočiť aj niektorého z jazdcov na celkové poradie.
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop