Giro: Súperov si vychutnal Démare a má cyklámenový dres, Sagan na ôsmom mieste

8.10.2020, 10:45 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
giro gt visual rev
6. 8.10. zvlnena etapa ciel rovina Castrovillari > Matera 188 km Démare
 
06
profil etapy, 2856 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Šiesta etapa mala klasikársku podobu. So zvlnenou koncovkou a šprintom do kopca s priemerom troch percent poskytovala šancu odolným šprintérom, pretože jediná horská prémia Galleria Millotta mala byť príliš ťažká pre najrýchlejších jazdcov v pelotóne a to isté platilo o finálnych kilometroch. Po dvoch druhých miestach chcel Peter Sagan konečne vybojovať víťazstvo a do akcie sa mal dostať aj Michael Matthews.
 
Počas dňa teploty vybehli takmer na tridsať stupňov, ale v druhej časti etapy sa očakával silný vietor. Miestami mohol fúkať zboku, ale na konci bol pravdepodobný protivietor, čo mohlo ovplyvniť selektívne predstavenie balíka na kopci Galleria Millotta a následnú jazdu do cieľa. Na štarte sa už neobjavil Brent Bookwalter z Mitchelton - Scott. Skúsený americký cyklista spadol vo štvrtej etape a objavili sa podozrenia na zlomeninu bedrového stavca.
 
 
Na začiatku etapy, na prvom nehodnotenom kopci, sa neodohrala žiadna bitka o vytvorenie úniku. Dopredu si vyskočili James Whelan (EF Pro), Marco Frapporti (Vini Zabu), Mattia Bais (Andron-Giocattoli), Filippo Zana (Bardiani) a nikto ďalší neprejavil záujem. Kandidáti na etapový triumf ako Bora - hansgrohe a Sunweb si nemohli želať lepši vstup do etapy. Ostatní jazdci boli odradení záujmom spomínaných celkov, ktoré chceli za každú cenu vybaviť záverečný šprint hlavného balíka.
 
Najskôr pracoval na čele pelotónu Deceuninck - Quick-Step ako majiteľ ružového dresu, ale belgický tím nemal žiadny záujem jazdiť tvrdo počas dnešného dňa. Utečenci strácali minimálne päťdesiat minút v poradí, preto sa na čele balíka nachádzal len jeden zástupca belgickej zostavy. Po prvom kopci prerástol náskok vedúcej skupiny sedem minút. Na čele pretekov sa pohybovali málo skúsení jazdci, ktorí len štartujú svoju kariéru na najvyššom fóre. Mladíci Zana, Whelan, Bais sa ešte nikdy nepredstavili na Grand Tour a na začiatku kariéry len hľadajú svoje zaradenie. James Whelan v roku 2018 vyhral Okolo Flámska v kategórii do 23 rokov. Dopĺňal ich 35-ročný Marco Frapporti, ktorý sa objavil v úniku aj vo štvrtej etape.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Na druhom kopci narástol náskok brejku takmer na deväť minút a v balíku naďalej pracoval iba Iljo Keisse z Deceuninck - Quick-Step. Odstup už dostával vysoké parametre a postupne už museli zasiahnuť do vývoja etapy Bora alebo Sunweb. Rýchlostnú prémiu, ktorá bola umiestnená na miernom kopci, si podmanil Mattia Bais a na pelotón zostali štyri body. Tie sa snažil získať najmä Peter Sagan, ale nevyšlo mu to. Šprint mu rozbehol Maciej Bodnar, no slovenský jazdec sa trochu zabudol a za Bodnara sa zavesil Arnaud Démare. Ten potom ukradol štyri body a na Petra Sagana zvýšili iba dva body, lebo sa pred ním udržal aj Bodnar. Francúzsky jazdec znížil stratu na Sagana v bodovacej súťaži na tri body.
 
V klesaní spadli Josef Černý (CCC) a Christoph Pfingsten, Tony Martin (obaja Jumbo -Visma) a obaja pokračovali ďalej. Pelotón stále viedol jedine Deceuninck - Quick-Step a ten ponechával nemennú stratu presahujúcu osem minút. Zvolil len udržiavacie tempo. Keď rozdiel medzi skupinami vybehol na deväť minúť, víťazné ambície začal ukazovať Bora - hansgrohe, ktorý vyslal dvoch jazdcov na čelo pelotónu. Dopredu sa posunul aj Sunweb a oba tieto celky už mali ovládať etapu až do samého konca.
 
 
Najmä spolujazdci Petra Sagana zrýchlili pelotón a nepotrebovali veľa času, aby znížili stratu o dve minúty. Pre utečencov to bol jasný signál, že žiadne podcenenie zo strany favoritov sa dnes nebude konať. Keďže Bora všetko zvládala, Sunweb len kontroloval situáciu a neprispieval k tempu na čele balíka. Tím Bora - hansgrohe sa pustil vehementne do svoje prvej úlohy a na bufete klesol náskok brejku na štyri minúty. Potom ho čakala náročnejšia úloha, aby sa na kopci Galleria Millotta zbavil čo najviac rýchlych konkurentov Petra Sagana.
 
 
Nemecký celok nasadil vysoké tempo aj preto, aby vyčerpal rýchlych jazdcov ešte pred jedinou horskou prémiou, a musel cieliť najmä na Arnauda Démara, ktorého sa im nepodarilo dostať do ťažkostí vo štvrtej etape. Na druhej rýchlostnej prémii bol najrýchlejší Marco Frapporti, keď na neho nestačil Mattia Bais. Vedúca skupina mala k dobru už iba dve minúty. Na konci etapy sa naozaj objavil protivietor, ale len spomalil vedúcu skupinku.
 
Pred stúpaním Galleria Millotta sa odohrala netradičná situácia. Joao Almeida zastal na kraji cesty, aby si upravil vysielačku, Brandon McNulty z UAE Emirates si to nevšimol a narazil do lídra pretekov. Nebol to slabý úder do chrbta, ale portugalský cyklista sa čoskoro vrátil na vedúce priečky v pelotóne. Na hodnotenom kopci sa rozbila vedúca skupina, keď najviac síl zostalo Jamesovi Whelanovi. V balíku pracoval Bora - hansgrohe, ale na širokej ceste a v protivetre nebolo ľahké rozdeliť vedúcu skupinu. Zo šprintérov odpadli iba Hodeg a Viviani, ale ani ich strata nebola veľká. Okrem Jamesa Whelana boli chytení všetci utečenci, ale austrálsky jazdec mal náskok už len tridsať sekúnd. Na vrchole sa snažili zaútočiť De Gendt a Ganna, no Bora všetko kontrolovala.
 
Posledný z úniku James Whelan sa vrátil späť do hlavnej skupiny štrnásť kilometrov pred cieľom. Na stúpaní sa balík výrazne neokresal a do klasikárskeho, technického dojazdu nabehol pelotón v kompletnom zložení, čo zvýšilo nároky kladené na dnešných favoritov. Peter Sagan si musel dať pozor najmä na Arnauda Démara, ktorý mal okolo seba čerstvejších kolegov, a Fernando Gaviria mohol len prekvapiť. V hlavnej skupine sa pohybovali aj Viviani s Hodegom. Po príchode do cieľového mesta, päť kilometrov pred cieľom, sa dostali cyklisti na kľúčové pasáže. Všetky tímy sa tlačili dopredu a pozíciu si budoval aj Peter Sagan.
 
Najťažšie krátke stúpanie pred cieľom natiahlo pelotón a aj tento úsek sa snažil využiť Bora - hansgrohe, aby dostal do ťažkostí šprintérov. Spomedzi rýchlych jazdcov držali pozíciu najmä Sagan, Matthews a Ballerini. Koncovku do mierneho kopca napokon uchmatol Arnaud Démare, ktorý sa nečakane zjavil na čele a suverénne vyhral svoju druhú etapu na podujatí. Druhý skončil Michael Matthews. Peter Sagan stratil pozíciu v poslednej zákrute a na čele pretekov nefinišoval. Obsadil ôsme miesto.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
V zvlnenej etape dorazil do cieľového mesta Matera pelotón pokope, lebo v záverečných častiach fúkal protivietor, čo zahralo do kariet menej odolným šprintérom. Na jedinej horskej prémii sa nešlo také tempo, ktoré by ich vypojilo z hry, hoci tím Bora - hansgrohe sa na to pripravoval. Nemecký celok prebral zodpovednosť v balíku sto kilometrov pred cieľom, ale na pásku si doniesli kompletnú konkurenciu. V technickom finále s miernymi stúpaniami rozhodli šprint do mierneho kopca a pozičná jazda, čo perfektne zvládol Arnaud Démare.
 
Francúzsky jazdec pri tom vyzeral byť stratený na posledných dvoch kilometroch, ale potom skvele prebehol cez záverečné dve zákruty, predral sa na samé čelo pelotónu a keď nasadil šprint, nenachádzal sa v okolí žiadny relevantný súper. Preto vyhral s veľkým náskokom a jeho triumf pôsobil dominantne. Na konci si poradil sám, bez pomoci spolujazdcov a to jeho výhru len umocňuje. Získal tretie víťazstvo na Gire v kariére, pokračuje vo výborných výkonoch od spustenia obnovenej sezóny a ukázal, že na talianskej GT si môže veriť nielen v hromadných špurtoch, ale aj klasikárskych koncovkách. Dostal sa na čelo bodovacej súťaže o 39 bodov pred Petra Sagana.
 
 
demare 20 giro triumf rcsfg
Arnaud Démare (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
Na druhej priečke skončil Michael Matthews, ale s týmto výsledokm nemôže byť spokojný. Na konci stratil pozíciu. Keď začal svoj víťazný šprint Démare, bol príliš vzadu, nemal šancu vyzvať na súboj jazdca tímu FDJ a nadrel sa, aby sa vôbec dostal na stupne víťazov. Výbornú koncovku predviedol Fabio Felline, ktorý dostal spoločne s Fuglsangom peknú podporu od tímových kolegov, a svoju šancu dnes využil aj Juan Molano. Kolumbijskému pretekárovi nechýbalo veľa, aby sa dostal na tretiu priečku.
 
Celý deň predvádzal Peter Sagan koncentrovaný výkon a spoločne s tímovými kolegami jazdil sústredene aj v technickom finále. Držal sa na vedúcich pozíciách, ale v jednom momente sa ocitol na samom čele pelotónu a musel počkať na tímového spolujazdca. V tom čase sa posunuli dopredu viacerí súperi a potom sa slovenský cyklista nečakane prepadol dozadu po poslednej zákrute. Odtiaľ už nemal šancu bojovať o vysoké umiestnenie a ôsmu priečku musí považovať za sklamanie, najmä keď Bora investovala toľko energie do kontroly dnešnej etapy.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Arnauda Démara (víťaz)
"Je to úžasný pocit, lebo finále bolo neuveriteľne náročné. Stratil som pozíciu, ale nespanikáril som. Využil som tímovú prácu Astany, ktorá ma v podstate vrátila späť. Dvesto metrov pred páskou som si povedal, že idem do toho a vyhral som. Neveril som tomu, že na konci budem môcť bojovať o víťazstvo, lebo som čakal, že Bora nasadí tvrdú jazdu počas etapy. Predtým som povedal, že ak získam jednu etapu, pridajú sa aj ďalšie výhry."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Michael Matthewsa (2. miesto)
"Etapa odštartovala jednoduchším spôsobom, ako sme čakali. Väčinu dňa sme držali Wilca Keldermana mimo problémov a na konci som dostal aj ja výbornú tímovú podporu. Bolo to šialené finále. Dostal som sa do dobrej pozície a v šprinte som získal druhé miesto. Moja forma sa postupne zlepšuje, cítim sa lepšie ako včera a na Gire chcem vybojovať etapový triumf."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Fabia Felliniho (3. miesto)
"Samozrejme, bol by som radšej vyhral, ale som šťastný za to, že som získal tretie miesto na Grand Tour proti silným šprintérom. Tím odviedol výbornú prácu a poskytol mi podporu najmä na poslednom kilometri. Pomáhal mi aj Jakob Fuglsang, ktorý bojuje v klasifikácii. Vo včerajšej etape sme šetrili energiu a dnes som mohol vyskúšať svoje šťastie."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (8.miesto)
"Moji spolujazdci odviedli výborný výkon. Kontrolovali únik a vo finále mi všetko pripravili. Bohužiaľ, po poslednej zákrute som sa ocitol v nepriaznivej pozícii a nemohol som šprintovať o víťazstvo."
 
 
Výsledky etapy
1. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 4:54:38 100
2. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:00 40
3. FELLINE Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:00 20
4. MOLANO Juan Sebastián UAE Team Emirates link ikonka 00:00 12
5. CIMOLAI Davide Israel Start-Up Nation 00:00 4
6. VENDRAME Andrea Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
7. HONORÉ Mikkel Frølich Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00  
8. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00  
9. BATTAGLIN Enrico Bahrain - McLaren 00:00  
10. NARVÁEZ Jhonatan INEOS Grenadiers 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 22:01:01 20
2. BILBAO Pello Bahrain - McLaren 00:43  
3. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:48  
4. VANHOUCKE Harm Lotto Soudal link ikonka 00:59  
5. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 01:01  
6. POZZOVIVO Domenico link ikonka NTT Pro Cycling 01:05  
7. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 01:19  
8. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 01:21  
9. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 01:26  
10. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 01:32  
112. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 51:27  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 106
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 67
3. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 55
4. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 45
5. VENDRAME Andrea Ag2r La Mondiale link ikonka 30
6. BALLERINI Davide Deceuninck - Quick-Step link ikonka 30
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
sprint-20 125,9 km - San Severino Lucano (12-8-6-5-4-3-2-1)
sprint-20 52,9 km - Craco-Peschiera (3 - 2 - 1 bonusových sekúnd)
3 20 25,7 km - Galleria Millotta: dĺžka 4,7 km; sklon 6,8 % (9-4-2-1)
ciel Cieľ - MATERA (50-35-25-18-14-11-10-8-7-6-5-4-3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Zvlnená etapa určená pre klasikárov obsahuje pre favoritov na etapový triumf niekoľko nástrah. Klasikári nemôžu pustiť do úniku silnú skupinu a na úvodných dvoch nehodnotených kopcoch to bude vyžadovať značnú dávku energie od ich spolujazdcov. Potom nebude náročné kontrolovať vedúcu skupinu, ale strašiakom sa stane kopec  Galleria Millotta s prevýšením sedem percent. Ak pelotón dokáže eliminovať únik, na tomto kopci sa môžu odohrať nové útoky z balíka, čo bude nepríjemné pre tie tímy, ktoré celý deň pracovali na čele balíka. Technická koncovka s niekoľkými menšími výstupmi a cieľová čiara situovaná do mierneho stúpania je presne tým dojazdom, ktorý obľubuje Peter Sagan. Dostal sa do výbornej formy a za pomoci kolegov môže túto príležitosť využiť. Tím Bora - hansgrohe sa nebojí prevziať zodpovednosť počas etapy, ale tentoraz bude potrebovať pomoc aj od ostatných celkov. Nemecký tím môže postrážiť únik, ale dôležité bude pokryť aj posledný hodnotený kopec a samotnú koncovku v meste Matera, kde by Peter Sagan nemal zostať bez podpory. Tím Sunweb doteraz neprekypoval aktivitou, ale pomerne náročné stúpanie na konci pretekov a hektická koncovka ich môžu vyzvať do aktivity, aby sa konečne ukázal Michael Matthews. Ak sa pridajú k Bore, šprint balíka o etapový triumf bude veľmi pravdepodobný. Medzi šprintérmi si bude trúfať na pripravený finiš Arnaud Daémre, ale francúzskeho cyklistu dostane do neistoty stúpanie Galleria Millotta a celok FDJ si radšej počká, ako sa bude situácia vyvíjať. V balíku bude pracovať pri obrane ružového dresu Deceuninck - Quick-Step a belgický celok môže zabiť dve muchy jednou ranou. Joaa Almeidu udrží v najcennejšom drese a vytvorí pozíciu pre Davide Balleriniho na získanie etapy. Taliansky jazdec má formu, je rýchly, odolný a ženie ho veľká túžba vybojovať triumf. Po etape s náročným priebehom stúpnu šance Diega Ulissiho a z rýchlych jazdcov môžu prekvapiť Cimolai alebo Vendrame.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Aj v šiestej etape bude výhodné dostať sa do úniku, lebo na pretekárov čaká nevyspytateľný deň. V meste Matera je pripravený finiš pre výbušných jazdcov a klasikárov, ale títo favoriti nemusia mať istotou, že dostanú šancu na etapový triumf, ak zostanú v pelotóne. Na začiatku sa rozpúta ostrý boj na kopci Valico di Campotenese (11,6 km; 4,8 %), po ktorom bude nasledovať krátky výstup s priemerom šesť percent a po klesaní ďalší 8-kilometrový kopec s prevýšením päť percent. Pre ďalší vývoj etapy bude kľúčové, kto sa dostane do úniku a aký náskok si vytvoria utečenci na úvodných šesťdesiatich kilometroch. Potom sa už nabehne na ľahký profil, ale pre stíhacie tímy v pelotóne môže byť výstrahou kopec Galleria Millotta, ktorý na piatich kilometroch atakuje sedem percent a môže vytrápiť aj výbušných jazdcov alebo klasikárov. V cieľovom meste je pripravených niekoľko krátkych stúpaní. Desať kilometrov pred páskou sa objaví menší výstup s priemerom päť percent a len dva kilometre pred páskou vrcholí kilometrový kopec s prevýšením necelých sedem percent. Potom sa pôjde na falošnej rovine, pred páskou sa ešte vynorí krátky zjazd a posledné stovky metrov sa odohrajú v 3-percentnom stúpaní.
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop