Giro: Ôsma etapa korisťou úniku, zvíťazil Alex Dowsett po dlhom ataku, druhý Puccio

10.10.2020, 11:30 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
giro gt visual rev
8. 10.10. zvlnena etapa ciel rovina Giovinazzo > Vieste 200 km Dowsett
 
08
profil etapy, 2191 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
V sobotu si organizátori pre pretekárov pripravili náročnú zvlnenú previerku s dĺžkou približne 200 kilometrov. Na jej konci sa opäť očakával súboj rýchlych mužov v pelotóne, avšak náročnosť trate s mnohými krátkymi kopcami mohla hrať do karát i útočným klasikárom. Aby sme v závere videli hromadný špurt balíka alebo väčšej skupiny, šprintérske celky si najprv museli ukočírovať utečencov, ktorí v dnešnej etape mohli veriť vo svoj úspech.
 
Najťažším stúpaním na trati malo byť Monte Sant'Angelo (9,6 km; 6,1 %). To sa však nachádzalo až 94 kilometrov pred cieľom, a preto sa tam žiadne výrazné selekcie neočakávali. Šprintérske celky ho však mohli využiť na zbavenie sa niektorých rýchlych pretekárov. Dôležitý test mal následne prísť pri oboch prejazdoch cez kopec Via Saragat (1km; 9%), ktorého vrchol sa nachádzal 25, respektíve desať a pol kilometra pred cieľom. Práve toto miesto sa javilo byť ako ideálne pre prípadné ataky klasikárov, ktorí si do finišu určite nechceli priviesť rýchlejších pretekárov. Medzi hlavných favoritov sa radili Michael Matthews, Árnaud Démare, Diego Ulissi, Davide Ballerini a Peter Sagan, ktorý po troch druhých miestach konečne túžil uspieť.
 

 
 
Na štart sobotňajšej etapy sa nepostavili piati pretekári. Svoju účasť vzdali Sean Bennett (EF Education), Tony Gallopin (AG2R), Patrick Gamper (Bora) a Edoardo Affini a Simon Yates (2x Mitchelton). Posledný menovaný bol nútený odstúpiť po pozitívnom teste na koronavírus. Podľa oficiálneho vyhlásenia austrálskeho celku bol britský cyklista s teplotou a miernymi symptómami okamžite umiestnený do karentény. Testy zvyšných cyklistov a všetkých členov realizačného tímu boli negatívne.
 
Odštartovalo sa o pol dvanástej v príjemnom slnečnom počasí. Teplota sa mala počas dňa vyšplhať na príjemných 23 stupňov Celzia. Únik sa dnes tvoril dlhšie ako v uplynulých dňoch. Napokon si doň naskočila šestica pretekárov. Boli tam Matthias Brändle, Alex Dowsett (2x Izrael), Simone Ravanelli (Androni), Joey Rosskopf (CCC), Matthew Holmes (Lotto) a Salvatore Puccio (Ineos). Ich náskok sa v prvej polovici pretekov vyšplhal až nad desať minút. V pelotóne pracovali najmä pretekári Quick-Stepu, ktorí obraňovali ružový dres a v závere tiež verili v úspech Davide Balleriniho.
 
 
 
 
Šprintérsku prémiu vyhral bez boja Matthew Holmes a pripísal si na svoje konto dvanásť bodov. Osem bodov bral Simone Ravanelli a šesť Joey Rosskopf. V pelotóne sa šprintovalo len o dva body. Tie napokon ukoristil Árnaud Démare, ktorý pred seba nepustil Petra Sagana. Slovenský pretekár bral preto zvyšný jeden bod. Pri nájazde do najdlhšieho stúpania dňa mala predná šestica náskok vyše desiatich minút pred pelotónom. V ňom dosiaľ panovala pokojná atmosféra, na čele pracoval jedine tím Deceuninck - Quick-Step.
 
Belgický tím pracoval ako jediný aj na najdlhšom stúpaní dňa. Bora ani Sunweb sa k nemu prekvapivo nepridali. Náskok úniku bol na jeho vrchole stále vyše desaťminútový a všetko nasvedčovalo tomu, že sa dnes práve čelná šestica pobije o etapové prvenstvo. Matthew Holmes získal na prémii plný počet bodov pred Matthiasom Brändlom a Joey Rosskopfom. Sunweb, Bora aj ďalšie tímy sa dnes radšej rozhodli šestriť sily na nasledujúce náročné etapy.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Maciej Bodnar (Bora) už pred štartom naznačil, že Bora bude pred zajtrajšou horskou previerkou viacej šetriť sily. V celkovom poradí majú totiž vysoko Rafala Majku aj Patricka Konrada. Podobne je na tom aj Sunweb. Wilco Kelderman bol pred dneškom tretí a práve zajtra by to mohol byť jeho deň.
 
Tesne pred vrcholom stúpania spadol Ben Gastauer (AG2R), ktorý si pri chvíľkovej nepozornosti preložil o jazdca pred ním a nepríjemne spadol na chrbát. Luxemburský pretekár sa len veľmi ťažko zdvíhal zo zeme a napokon musel odstúpiť. Pri prejazde vrcholom stúpania sa na čelo naskladal tím Trek aj s Vincenzom Nibalim, ktorý v zjazde nechcel riskovať prípadný pád.
 

 
 
Technické problémy musel medzičasom riešiť Jakob Fuglsang a dánsky pretekár mal následne čo robiť, aby sa vrátil späť do balíka. Jeho strata sa za veľmi krátky čas vyšplhala na viac než minútu. Balík sa v klesaní značne natiahol a na niektorých miestach dokonca vznikli zaujímavé medzery. Trek nasadil veľmi vysoké tempo, celým klesaním doslova letel, čoho dôsledkom klesol aj náskok úniku. Skupina Jakoba Fuglsanga stále strácala približne minútu, jej súčasťou bol aj Peter Sagan. 70 kilometrov pred cieľom sa však z čela Trek Segafredo stiahol a práce sa znovu chopil Deceuninck - Quick Step, ktorý opäť zvoľnil a obe skupiny sa po chvíli spojili. Náskok úniku začal zároveň opäť narastať.
 
60 kilometrov pred cieľom v zákrute nepríjemne spadli Giovanni Carboni (Bardiani) a Gianluca Brambilla (Trek). Obaja však po chvíli nasadli späť na bicykel a boli schopní pokračovať ďalej v pretekoch.
 
Aj posledné kategorizované stúpanie dňa prešiel únik pohromade. Pretekári v ňom zatiaľ dobre spolupracovali a nenastupovali si. Tri body vzal na vrchole Alex Dowsett, dva Matthew Holmes a jeden zostal pre Salvatoreho Puccia. Jazdec tímu Lotto Soudal sa po dnešnom výkone dostal s dvadsiatimi bodmi na tretie miesto vrchárskej klasifikácie.
 
30 kilometrov pred cieľom vyskúšal pozornosť svojich súperov Alex Dowsett. Na jeho útok okamžite zareagoval Salvatore Puccio a po chvíli sa k nim pripojil aj zvyšok skupiny. Na stúpaní Via Saragat (1km; 9%) zaútočila dvojica Matthew Holmes a Salvatore Puccio. Obaja sa zatiaľ v kopcoch prezentovali veľmi dobre. V klesaní sa k ním pripojil aj Joey Rosskopf. Vpredu sa tak ocitla trojica pretekárov. Za nimi sa sformovali prenasledovatelia na čele s tímovou dvojicou izraelského celku. Tí strácali približne 15 sekúnd.
 
 
dowsett 20 giro sam rcsff
Alex Dowsett (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
18 kilometrov pred cieľom bolo všetko opäť pohromade a okamžite zaútočil Matthias Brändle. Jeho atak síce úspešný nebol, avšak dokonale pripravil pôdu pre Alexa Dowsetta, na ktorého útok nedokázal nik patrične zareagovať. Skupina dokonca začala taktizovať, nastúpiť si skúšal Rosskopf, avšak všetko si dobre pokrýval Matthias Brändle. Toto všetko hralo do karát Alexovi Dowsettovi, ktorý navyšoval svoj náskok a pokračoval do cieľa osamotene. Do posledného okruhu prišiel britský pretekár ako prvý s náskokom na úrovni 40 sekúnd.
 
Druhá skupina sa následne v stúpaní rozdelila. Ako prvý z nej, po dobrom tímovom výkone, vypadol Brändle. Zakrátko ho nasledoval aj Ravanelli. Strácať začal aj Rosskopf, ale dvojicu silnejších vrchárov mal stále na dosah a napokon sa k nim opäť v klesaní pridal. Náskok Dowsetta klesol približne o dvadsať sekúnd, stále mu však zostávalo ešte 30 sekúnd. Britský časovkár si následne v zjazde pripísal ďalšie sekundy na svoje konto a smeroval za svojim druhým víťazstvom na Giro d'Italia.
 
Vo Vieste sa po 18-kilometrovom ataku radoval Alex Dowsett a pripísal si na svoje konto veľmi cenné a emotívne víťazstvo. Podčiarkol tak výborný výkon svojho tímu, ktorý bol v dnešnom úniku vo dvojici. Záverečný šprint trojice ovládol Salvatore Puccio, pred Matthew Holmesom. Pre Joeya Rosskopfa zostalo štvrté miesto. Šprint okresaného balíka ovládol Michael Matthews pred Fernandom Gaviriom a znížil stratu v boji o cyklámenový dres o štyri body. Peter Sagan prišiel do cieľa na 100. mieste.
 

 
 
Alex Dowsett si na svoje konto pripísal pätnáste profesionálne víťazstvo vo svojej kariére. Naposledy sa radoval pred 471 dňami na časovkárskych majstrovstvách Veľkej Británie. Jeho prvenstvo je zároveň vôbec prvým víťazstvom tímu Israel Start-Up Nation na Grand Tours a rovnako vo World Tour. Dowsettovi zároveň na konci sezóny vyprší starý kontrakt. Toto víťazstvo mu teda môže pomôcť k jeho predĺženiu. Blízko k prvému profesionálnemu víťazstvu bol dnes Salvatore Puccio z Ineosu, ale napokon sa musí uspokojiť len s druhým miestom. Výborné nohy v kopcoch ukázal Matthew Holmes, ktorý si po dnešku polepšil aj vo vrchárskej klasifikácii. Nachádza sa momentálne na treťom mieste a pred prichádzajúcimi horskými previerkami sa mu otvárajú ďalšie šance. Peter Sagan sa aj napriek priaznivému profilu rozhodol radšej pošetriť sily. Rovnaký postoj zaujali aj ďalší pretekári, ktorí boli pred štartom dnešnej etapy pasovaní do role favoritov.
 
V celkovom poradí sa po dnešku nič nemení. V ružovom drese zostáva naďalej s rovnakým náskokom João Almeida a zajtra ho čaká náročná úloha obrániť ho. V boji o cyklámenový dres navýšil svoje vedenie o jeden bod Arnaud Démare pred Petrom Saganom a na konci etapy ukoristil ešte ďalšie štyri body Michael Matthews. Táto súťaž aj naďalej zostáva otvorená a o jej víťazovi sa rozhodne v druhom a treťom týždni.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alexa Dowsetta (víťaz)
"Je to pre mňa životný úspech. Veľmi sa mi po dnešku uľavilo. Už dlhšie sa mi totiž nedarilo zvíťaziť a dnes som si to naplno vynahradil. Je to pre mňa trochu zvláštne, pretože sa mi zvykne dariť skôr v časovkách, ale dnes som si to veľmi užil a som za to veľmi rád. Verím, že mi to pomôže k zabezpečeniu nového kontraktu. Ten starí mi končí na konci tohto roku. Nicki Sørensen ma dnes po celý čas podporoval z tímového auta. Povzbudzoval ma a vravel mi, ako na tom som. Jemu aj Matthiasovi dnes vďačím za svoje víťazstvo."
 
 
Výsledky etapy
1. DOWSETT Alex Israel Start-Up Nation 4:50:09 100
2. PUCCIO Salvatore INEOS Grenadiers 01:15 40
3. HOLMES Matthew Lotto Soudal link ikonka 01:15 20
4. ROSSKOPF Joey CCC Team link ikonka 01:15 12
5. BRÄNDLE Matthias Israel Start-Up Nation 02:10 4
6. RAVANELLI Simone Androni Giocattoli - Sidermec 02:13  
7. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 13:56  
8. GAVIRIA Fernando link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 13:56  
9. BJERG Mikkel UAE Team Emirates link ikonka 13:56  
10. VENDRAME Andrea Ag2r La Mondiale link ikonka 13:56  
100. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 13:56  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 29:52:34 20
2. BILBAO Pello Bahrain - McLaren 00:43  
3. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:48  
4. VANHOUCKE Harm Lotto Soudal link ikonka 00:59  
5. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 01:01  
6. POZZOVIVO Domenico link ikonka NTT Pro Cycling 01:05  
7. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 01:19  
8. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 01:21  
9. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 01:26  
10. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 01:32  
104. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 51:21  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 163
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 107
3. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 87
4. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 45
5. BALLERINI Davide Deceuninck - Quick-Step link ikonka 40
6. VENDRAME Andrea Ag2r La Mondiale link ikonka 31
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
sprint-20 109,7 km - Manfredonia (12-8-5-4-3-2-1)
2 20 93,8 km - Monte Sant'Angelo: dĺžka 9,6 km; sklon 6,1 % (15-8-6-4-2-1)
4 20 modre 42,7 km - La Guardiola: dĺžka 1,4 km; sklon 6,2 % (3-2-1)
sprint-20 14,5 km - VIESTE (3 - 2 - 1 bonusových sekúnd)
ciel Cieľ - VIESTE (25-18-12-8-6-5-4-3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
V ďalšej lahôdke pre klasikárov sa očakáva selektívnejšia cyklistika v pelotóne, než akú sme sledovali v doterajších náročnejších dojazdoch. Úvodných deväťdesiat kilometrov je úplne plochých, čo vytvára predpoklad, že do brejku sa nemusí dostať nebezpečná skupina a výbušní jazdci v pelotóne dokážu kontrolovať priebeh etapy. Medzi favoritov budú patriť známe mená ako Peter Sagan, Michael Matthews a Diego Ulissi. Najmä austrálsky a taliansky jazdec potrebujú takúto náročnú druhú časť etapy, aby čo najviac vyšťavili konkurenciu, preto UAE Emirates a Sunweb môžu nasadiť svižné tempo už na kopci Monte Sant'Angelo a aktivitu udržať až do cieľa. Je samozrejmé, že postupne budú odpadať z pelotónu menej odolní borci a dôležitý test príde pri prvom prejazde cez kopec Via Saragat, 25 kilometrov pred cieľom, kde striehne 500-metrový úsek s prevýšením necelých dvanásť percent. Už na tomto mieste to môžu vyskúšať niektorí pretekári, aby zaskočili hlavných favoritov, na čo musia byť pripravení UAE Emirates so Sunwebom. Rozhodovať sa bude pri druhom prechode cez Via Saragat. Diego Ulissi sa bude spoliehať, že sa dokáže zbaviť súperov na tomto kopci, a Michael Matthews bude mať sebadôveru, že aj po prudkých sklonoch zostane na čele pretekov a v malej skupine sa presadí v šprinte. Peter Sagan spoločne s kolegami tentoraz nemusí vyvíjať príliš veľkú aktivitu, aby sa zbavil rýchlejších súperov, pre ktorých bude koncovka tak či tak nepríjemná. Môže teda šetriť energiu a potrebnú pomoc len na prejazdy cez Via Saragat a sústrediť sa na to, aby zostal na čele pretekov až na cieľovú pásku. V tom prípade bude mať pri sebe len minimum súperov, ktorí sa mu vyrovnajú v rýchlosti. V šiestej etape získal sebavedomie Fabio Felline, že v náročnejších koncovkách môže bojovať o slušné výsledky, a do dobrej formy sa dostali aj jeho krajania Vendrame, Cimolai, Battaglin. Bez šance nebude ani jazdec Davide Ballerini, ale ten nemôže v počas etapy pracovať na čele balíka, a v takomto dojazde môže belgický celok výborne reprezentovať najmä Mikkel Honoré, ktorý skončil tretí v druhej etape.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Pelotón pokračuje v jazde po východnom pobreží na brehoch Jadranského mora a tentoraz sa bude finišovať na selektívnom okruhu v meste Vieste. Po jednoduchej prvej časti etapy sa nálada na trati radikálne zmení na kopci Monte Sant'Angelo (9,4 km; 6,2 %). Vyčerpávajúci výstup na úrovni šesť až sedem percent prinesie pelotón na zvlnený terén s mnohými menšími stúpaniami, ktorých sklony dosahujú okolo päť percent, a dôležité bude aj to, že na ceste sa neobjavia žiadne ľahšie úseky vhodné na obnovenie síl. Jedným z kopcov bude Coppa Santa Tecla, ktorý na troch kilometroch vyskočí na šesť percent. Po druhej horskej prémii La Guardiola (1,4 km; 6 %) sa dostanú cyklisti do cieľového mesta a hneď si môžu vyskúšať stúpanie Via Saragat (1 km; 9,1 %) s maximami sedemnásť percent. Po druhom prejazde cez tento prudký kopec zostane do cieľa už len desať kilometrov a dva kilometre pred páskou bude striehnuť ešte jedna menšia vlnka. O etapovom triumfe sa bude rozhodovať na Via Saragat, kde môžu atakovať klasikári, alebo sa tam vytvorí kľúčová selekcia a do cieľa dorazí len malá skupina. Etapu si môžu podmaniť aj utečenci, pretože len veľmi motivované a kvalitné tímy so silným lídrom si trúfnu kontrolovať vedúcu skupinu na takom náročnom profile, aký je pripravený v druhej polovici ôsmeho dňa.
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop