Giro: Favoriti sa šetrili, Almeida nemal problém ubrániť ružový dres, etapa pre O'Connora

21.10.2020, 10:40 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
giro gt visual rev
17. 21.10. rovinata etapa ciel rovina Bassano > Madonna Campiglio 203 km O'Connor
 
17
profil etapy, 6066 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Dôležitá previerka z pohľadu celkovej klasifikácie obsahovala najťažšie stúpania v prvej časti, ale na konci etapy mohla niektorého z favoritov zmoriť vyčerpanosť. Almeida s Taom Hartom nemajú skúsenosti s ostrým súbojmi v treťom týždni a aj Kelderman musel potvrdiť v najťažších horských etapách výkony z predchádzajúcich dní, preto bolo všetko stále otvorené ohľadom ružového dresu. Nesmeli sme zabúdať na Nibaliho, ktorý je majstrom perfektnej kondície záverečného týždňa.
 
Dnešné predstavenie sa muselo brať aj z pohľadu nasledujúcich dní. Len nečakané poveternostné záležitosti mohli prekaziť prejazd cez Stelvio a pelotón teda zajtra čakala kráľovská etapa v plnom znení. Na druhej strane v sobotu mali byť vyradené z programu všetky majestátne kopce a v ponuke zostal len dvojnásobný prejazd cez Sestriere, čo nebolo dostatočné na selekciu medzi favoritmi. Jazdci na celkové poradie tak museli dnes a zajtra predviesť maximálne vrchárske nasadenie.
 
Veľký záujem o účasť v brejku vyvrcholil až na prvej horskej prémii, keď sa odpútalo od balíka až devätnásť cyklistov. Záujem zabojovať o etapový triumf prejavili Héctor Carretero, Dario Cataldo, Davide Villella, Eduardo Sepúlveda (všetci Movistar), Louis Meintjes, Amanuel Ghebreigzabhier, Ben O'Connor (všetci NTT), Victor de la Parte, Ilnur Zakarin (obaja CCC), Thomas De Gendt, Harm Vanhoucke (obaja Lotto-Soudal), Óscar Rodríguez (Astana), Hermann Pernsteiner (Bahrajn-McLaren), Ruben Guerreiro (EF Pro), Kilian Frankiny (Groupama-FDJ), Rohan Dennis (Ineos), Diego Ulissi (UAE Emirates), Geoffrey Bouchard (Ag2r) a Jesper Hansen (Cofidis).
 

V pelotóne musel kontrolovať situáciu Deceuninck - Quick-Step a belgický celok si musel dať pozor najmä na Hermanna Pernsteinera, ktorý strácal v poradí necelých desať minút. Na vrchole stúpania Forcella Valbona bol rozdiel medzi skupinami päť minút a na prémii ukoristil maximum bodov Ruben Guerreiro. Portugalský jazdec sa vrátil na čelo vrchárskej súťaže a mal pred sebou dobrú príležitosť, aby si vytvoril dôležitý odstup od Viscontiho. Už na tomto kopci sa vyčlenilo grupetto aj s Petrom Saganom.
 
Vo vedúcej skupine nasadil ofenzívu Movistar, ktorý dostal do brejku štyroch vrchárov a jasne mieril za etapovým triumfom. Nezaostával ani tím CCC a poľská zostava dostala na čelo pretekov dvoch svojich najsilnejších borcov. Svoju odolnosť si mali vyskúšať De Gendt a najmä Ulissi, ktorý mohol byť na cieľovom kopci veľmi nepríjemný kvôli svojej výbušnej koncovke. Až troch zástupcov dostal do úniku tím NTT a to mohlo signalizovať, že Domenico Pozzovivo plánuje útočnú jazdu. Svojich pomocníkov mali vo vedúcej skupine aj Tao Hart, Fuglsang a Bilbao.
 
 
Pred dnešným najťažším stúpaním Monte Bondone utečenci navýšili náskok na šesť minút a v pelotóne pracoval iba tím Deceuninck - Quick-Step. Na druhej horskej prémii sa však očakávala aktivita celkov Sunweb a Ineos, aby vyskúšali aktuálnu formu Joaa Almeidu. V prvej tretine stúpania sa nekonala na trati žiadna zmena. Vedúca skupina stále dobre spolupracovala a v balíku nemal nikto záujem vystriedať Deceuninck - Quick-Step. Líder pretekov Joao Almeida mal tak nastavené prijateľné tempo. Najťažšie sklony sa objavili v druhej polovici stúpania a všetci favoriti prenechávali aktivitu len na belgický tím. Tomu sa darilo držať stabilný rozdiel medzi skupinami v okolí šiestich minút. Napokon nikto z jazdcov na celkové poradie nepritlačil na lídra pretekov na Monte Bondone a to muselo len a len vyhovovať Almeidovi. Najviac vrchárskych bodov uchmatol Guerreiro a odskočil od Viscontiho na päťdesiat bodov. Vedúca skupina zostala kompletná a zvýšila náskok na sedem minút.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
V klesaní okamžite zaútočil Dario Cataldo a Movistar začal využívať svoju početnú prevahu na čele pretekov. Španielsky tím v takejto konštelácii musel vyraziť za etapovým triumfom agresívnym spôsobom. V balíku nenašiel nikto odvahu využiť Monte Bondone, aby otestoval konkurentov. Jazdcov na celkové poradie odrádzala veľká vzdialenosť od cieľa. Keďže cieľový kopec nebol dostatočne náročný, Sunweb alebo Ineos potrebovali udrieť na hlavnú skupinu už na stúpaní Passo Durone. Ešte pred rýchlostnou prémiou doplnili Catalda na čele pretekov jeho kolega Carretero, Dennis, Zakarin, Vanhoucke, Ghebreigzabhier a O'Connor.
 
Na rýchlostnej prémii bol najrýchlejší Carretero. Movistar mal vpredu dvoch jazdcov a takisto tím NTT, pričom obaja jeho zástupcovia dostali voľnú ruku na etapový triumf, keďže v skupine favoritov sa nič nedialo. V druhej skupine sa stále nastupovalo a ďalší borci sa chceli dostať do vedúcej skupiny. Podarilo sa to De Gendtovi a Pernsteinerovi. Deväť mužov na čele pretekov malo pred predposledným kopcom náskok presahujúci sedem minút na pelotón. Pred vrcholom sa k nim vrátil aj Villella, Movistar sa posilnil o ďalšieho pretekára, a bola takmer jasné, že etapový triumf vybojuje niekto z tejto skupiny. Horskú prémiu vyhral De Gendt, ktorý v týchto momentoch plne pracoval pre Vanhouckeho. V balíku sme neregistrovali žiadnu zmenu ani na predposlednom stúpaní.
 
 
Vedúca skupina sa ešte rozrástla pred cieľovým kopcom. Na čelo pretekov sa vrátili Bouchard, Rodríguez, Frankiny, Hansen a zvýšili zápletku v súboji o etapový triumf. Hlavný balík bol naďalej zoradený za tímom Deceuninck - Quick-Step. Na čele pretekov sa čakalo len na posledný kopec, ktorý neobsahoval prudké sklony, preto sa mohol presadiť aj šikovný nástup menej sledovaného cyklistu. Vedúcu skupinu ťahal najmä De Gendt, ale jeho tempo boli prisilné pre Vanhouckeho, a svoju výhodu strácal Movistar, ktorému vpredu zostal iba Villella. Pred cieľovým kopcom prebiehala pozičná bitka v balíku.
 
Osem kilometrov pred vrcholom atakoval O'Connor a za austrálskym jazdcom sa vydali Zakarin, Pernsteiner a De Gendt. V hlavnej skupine sa snažili zvýšiť tempo Sunweb a Trek - Segafredo. Vedúci muž Ben O'Connor si vybudoval pekný náskok a dokázal ho brániť. Za ním sa nevzdávali Pernsteiner a De Gendt. Tím Sunweb výrazne okresal skupinu favoritov, kde zostali prakticky len lídri tímov a medzi nimi sa nevytvárali žiadne rozdiely. Nikto z nich neprejavil známky únavy. Na tých ľahších sklonoch už kontroloval situáciu Deceuninck - Quick-Step, ktorý nechcel pripustiť nijaké prekvapenie.
 
Etapový triumf si už nenechal vziať Ben O'Connor, ktorý si dokonale vynahradil včerajšiu porážku tesne pred cieľovou páskou. Na druhej priečke finišoval Hermann Pernsteiner, stratil tridsať sekúnd, a potom sa objavili v cieli Thomas de Gendt a Ilnur Zakarin. V skupine favoritov nechýbal žiadny dôležitý jazdec a medzi kandidátmi na titul sa nevytvorili žiadne rozdiely. Joao Almeida zostal bez akýchkoľvek problémov v ružovom drese.
 
 
V ťažkej horskej etape jazdci na celkové poradie šetrili energiu na zajtrajšiu kráľovskú previerku a aktivitu previedli len na cieľovom kopci, ale to nemohlo stačiť, aby dostali do problémov majiteľa ružového dresu. Na etapový triumf tak mohla zaútočiť početná skupina utečencov a na čele pretekov bol najsilnejší Ben O'Connor, ktorý stavil na pekný sólový nástup pomerne ďaleko pred cieľom.
 
Austrálsky jazdec sa ukázal v druhom úniku po sebe a dnes nenechal nič na náhodu. Na záverečnom kopci zaútočil osem kilometrov pred vrcholom, zaskočil svojich súperov a silný výkon udržal až do cieľa. Dosiahol najväčší úspech kariéry, pred dvomi rokmi sa tešil aj na Tour of the Alps, a potešil aj tím NTT, ktorý na podobný výsledok čakal veľmi dlhú dobu. Na konci mu nestíhali Pernsteiner, ktorý sa dostal na jedenáste miesto v klasifikácii, a snaživí De Gendt  so Zakarinom. Finále vôbec nevyšlo celku Movistar, ktorý mal tesne pred cieľovým kopcom na čele pretekov až troch jazdcov, ale nečakane stratil svoju silu, vpredu zostal iba Villella, ale ten nemal energiu, aby sa dostal do hry o etapový triumf.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Kandidáti na titul nevyužili pripravený profil a všetko stavili na zajtrajšiu etapu. Tím Sunweb sa síce chvíľu snažil rozprúdiť akciu na cieľovom kopci, ale súperi mali situáciu pod kontrolou a to platilo najmä o Joaovi Almeidovi. Portugalský jazdec všetko kontroloval v priebehu dňa za pomoci svojich kolegov a mohol byť len spokojný, že sa nikto nepokúsil otestovať jeho kondíciu. Favoriti sa rozhodli staviť všetko na Passo Stelvio. Peter Sagan stratil v cieli 46 minút.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Bena O'Connora (víťaz)
"Vo včerajšej etape sme neplánovali byť v úniku, ale keď sa odtrhla taká veľká skupina, museli sme tam ísť. Dnes sme mali všetko pripravené, že budeme v brejku. Boli sme vpredu traja z tímu a bola to pre nás výhodná situácia. Ak by išiel pelotón rýchlo, čakali by sme vpredu na Domenica. Ak nie, mohli sme ísť za etapovým triumfom. Pomáhali sme si na čele pretekov a skončilo to pre nás perfektne."
              
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Joaa Almeidu (líder GC)
"Dnes to bolo náročné, ale posledný kopec nepatril medzi tie najťažšie. Nebol vôbec prudký. Mojim cieľom bolo udržať ružový dres a aj náskok na čele poradia. Očakával som, že Kelderman bude útočiť. Keď atakoval, cítil som sa dobre. Stelvio sa mi veľmi páči. Viem, že tam môžem stratiť, ale mám ho rád. Verím, že vyhrá najsilnejší jazdec."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Wilca Keldermana (2. miesto GC)
"Na poslednom kopci sme sa snažili eliminovať malý náskok, ktorý má Almeida v klasifikácii, ale stúpanie nebolo náročné a Almeida bol silný, takže na konci etapy sa dalo ťažko niečo vymyslieť. Zajtra to bude ešte náročnejšie a budeme to znovu skúšať."
 
 
Výsledky etapy
1. O'CONNOR Ben NTT Pro Cycling 5:50:59 100
2. PERNSTEINER Hermann Bahrain - McLaren 00:31 40
3. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 01:10 20
4. ZAKARIN Ilnur link ikonka CCC Team link ikonka 01:13 12
5. FRANKINY Kilian Groupama - FDJ link ikonka 01:55 4
6. VANHOUCKE Harm Lotto Soudal link ikonka 02:49  
7. VILLELLA Davide Movistar Team link ikonka 03:29  
8. RODRÍGUEZ Óscar Astana Pro Team link ikonka 03:29  
9. GHEBREIGZABHIER Amanuel NTT Pro Cycling 03:30  
10. HANSEN Jesper Cofidis, Solutions Crédits 04:32  
100. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 46:13  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 71:41:18  
2. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:17  
3. HINDLEY Jai Team Sunweb link ikonka 02:58  
4. GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers 02:59  
5. BILBAO Pello Bahrain - McLaren 03:12  
6. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 03:20  
7. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 03:31  
8. POZZOVIVO Domenico link ikonka NTT Pro Cycling 03:52  
9. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 04:11  
10. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step link ikonka 04:26  
93. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 3:03:51  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 221
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 184
3. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 90
4. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 77
5. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 66
6. VENDRAME Andrea Ag2r La Mondiale link ikonka 66
 
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
1 20 141,8 km - Forcella Valbona: dĺžka 21,9 km; sklon 6,6 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
1 20 85,5 km - Monte Bondone: dĺžka 20,2 km; sklon 6,8 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
sprint-20 49 km - Ponte Arche (12-8-6-5-4-3-2-1)
3 20 38,1 km - Passo Durone: dĺžka 10,4 km; sklon 6 % (9-4-2-1)
sprint-20 17,2 km - Caderzone Terme (3 - 2 - 1 bonusových sekúnd)
1 20 Cieľ - MADONNA DI CAMPIGLIO: dĺžka 12,5 km; sklon 5,7 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
ciel Cieľ - MADONNA DI CAMPIGLIO (15-12-9-7-6-5-4-3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Prvá z troch kľúčových horských etáp sa uskutoční v kompletnom zložení. Tím Deceuninck - Quick-Step nebude mať záujem kontrolovať únik a opäť to bude príležitosť pre silných utečencov. Ak sa vedúca skupina odtrhne len na úvodnej horskej prémii, na čele pretekov sa objavia dobrí vrchári, ktorí môžu dotiahnuť do úspešného konca mimoriadne vyčerpávajúcu previerku. V takejto ponuke môžu vyniknúť Zakarin, De la Parte, Kangert, Cataldo, Villella, Meintjes, Joe Dombrowski, De Gendt a vpredu nesmú chýbať bojovníci vo vrchárskej súťaži Visconti s Guerreirom. V pelotóne sa bude čakať na to, čo vymyslí tím Sunweb a môže sa k nemu pridať aj Ineos. Wilco Kelderman musí využiť tímovú podporu, aby pred cieľovým kopcom čo najviac vyčerpal Joaa Almeidu. Aktivita začatá len na stúpaní Passo Durone na to nemusí stačiť a nemecký celok  musí otestovať vytrvalostné predpoklady 22-ročného majiteľa ružového dresu. Sunwebu môže iba pomôcť, keď sa ukáže v plnej sile aj tím Ineos ako podpora pre ambície Tao Harta. Ak obidve zostavy bude tlačiť na pelotón, etapová výhra utečencov nemusí byť samozrejmosťou. Na cieľovom kopci nenájdeme strmé úseky, ale prostredná časť s priemerom cez sedem percent bude bolieť každého favorita. Joao Almeida včera predviedol obrovskú motiváciu a aj sám bude zvedavý, ako zvládne 6000 výškových metrov po dvoch týždňoch na Gire. Jeho výhodou bude, že posledné dve stúpania sú tempárske prekážky s pravidelným prevýšením, kde dokáže nastaviť potrebné tempo a v prípade potreby minimalizovať stratu. Ak budú favoriti finišovať pri sebe, na páske bude patriť k tým najrýchlejším. Wilco Kelderman takisto obľubuje stúpania s pravidelnými sklonmi, a keďže jazdí vo výbornej forme a disponuje silnou tímovou podporu, musí staviť na to, že Almeidu  jednoducho vyčerpá na cieľovom stúpaní. Ak sa mu to aj nepodarí, pred štvrtkovou kráľovskou etapou ho dostane pod veľký tlak. Šanca na veľký výsledok sa otvára pre Tao Harta a britský pretekár musí potvrdiť, že je pripravený bojovať na najvyššej úrovni aj v horských etapách tretieho týždňa. Tím Ineos má dostatok skúseností, aby svojho najlepšieho pretekára na podujatí pripravil na najdôležitejšie súboje. Na vrchole kopca Madonna Campiglio môže predviesť takú dynamiku ako na konci pätnástej etapy. Pozornosť bude smerovať aj na Vincenza Nibaliho, ktorý je síce bez potrebných pomocníkov do kopcov, ale v najťažších etapách záverečného týždňa vždy podáva svoje najlepšie výkony. Uvidíme však, či to bude stačiť na mladších kolegov. Fuglsang nemal v predchádzajúcich dôležitých previerkach želanú formu a aj Majka našiel silnejších protivníkov. Obaja to budú mať ťažké, aby sa predviedli v maximálnej pohode v závere podujatia. Bilbao je na dosah pódia, ale po vyčerpávajúcich dňoch jeho forma už nemusí vykazovať najlepšiu úroveň, a Pozzovivo s Konradom potrebujú naozaj dobrý deň, aby sa pohybovali na najvyšších miestach.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Vyčerpávajúca horská etapa, ktorá preverí zásobu energie favoritov na víťazstvo. Po štyridsiatich kilometroch sa objaví na ceste najdlhší kopec dňa Forcella Valbona (21,4 km; 6,7 %), ktorý je tempárskou záležitosťou s niekoľkými úsekmi na úrovni osem percent. Po dlhom klesaní príde do rany podobne dlhé stúpanie Monte Bondone (20,5 km; 5,8 %) a to ponúkne pred vrcholom šesť kilometrov s priemerom deväť percent. Po ďalšom zjazde bude čakať na pelotón krátky úsek s prevýšením osem percent a potom sa pôjde na Passo Durone (10,4 km; 6 %), ktorý zaujme stabilným sklonom sedem percent, ale v jeho polovici sa cesta na chvíľu vyrovná. Z vrcholu zostáva na pásku ešte štyridsať kilometrov a na cieľový kopec vedie dlhá cesta údolím, preto hlavná akcia sa uskutoční iba na stúpaní vedúcom do lyžiarskeho strediska Madonna di Campiglio (12,5 km; 5,7 %). Na konci nenájdeme prudké úseky a pretekári musia vytvoriť selekciu na úrovni šesť až sedem percent, pričom posledných dvetisíc metrov je takmer úplne rovinatých. Na cieľovom kopci nenájdeme potrebné sklony, aby rozdelili favoritov, ale v tomto bode pretekov sa už bude prejavovať únava, z čoho môžu vyťažiť najlepšie pripravení cyklisti.
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop