Giro: Etapu vyhral Caicedo z úniku, lídrom Almeida, Thomas a Yates nečakane odpadli

5.10.2020, 11:00 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
giro gt visual rev
3. 5.10. rovinata etapa ciel rovina Enna > Etna 150 km Caicedo
 
03
profil etapy, 3516 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Prvý horský dojazd na podujatí nenechal na seba dlho čakať a na stúpaní Etna sa očakával vrchársky súboj medzi favoritmi na titul. Pred dvomi rokmi predviedol na sicílskej sopke výborný výkon Simon Yates a britský jazdec aj dnes patril medzi najviac sledovaných pretekárov. Po výkone v časovke mal na dosah ruky ružový dres Geraint Thomas a ostatní jazdci na celkové poradie si už nemohli dovoliť ďalšie zaváhanie.
 
Na podujatí nefiguroval Alexander Vlasov z Astany, ktorého zastavili žalúdočné problémy hneď počas druhého dňa. Oficiálny štart etapy bol posunutý kvôli pádu Gerainta Thomasa v neutrálnej zóne, ale líder tímu Ineos mal byť v poriadku. Za istých okolností sa mohli na cieľovom stúpaní presadiť utečenci. V klesajúcej pasáži sa odpútali od balíka Jonathan Caicedo, Lawson Craddock (obaja EF Pro), Mikkel Bjerg (UAE Emirates), Victor Campenaerts (NTT), Matthew Holmes (Lotto-Soudal), Josip Rumač (Androni Giocattoli), Francesco Romano (Bardiani), Giovanni Visconti (Vini Zabu) a vytvorili dobrú, motivovanú skupinu, ktorá bola pripravená zaskočiť pelotón.
 
 
Pre vedúcu skupinu však nebolo pozitívnou správou, že v pelotóne sa ihneď poskladal na vedúcich priečkach tím Mitchelton - Scott, čo bol jasný zámer vyhrať etapu so Simonom Yatesom. Britský cyklista síce pred pretekmi tvrdil, že na podujatí bude najskôr jazdiť konzervatívne, ale príjemné spomienky na Etnu museli povzbudiť nielen jeho, ale celú austrálsku zostavu. So situáciou na trati mohol byť spokojný celok Ineos, ktorý nemusel jazdiť na čele pelotónu.
 
Spomedzi utečencov mal najlepšiu pozíciu v celkovom poradí Jonathan Caicedo, aktuálny ekvádorský šampión strácal 95 sekúnd, a spoločne s Lawsonom Craddockom tvorili kvalitnú dvojicu vrchárov, ktorí si mohli významne pomôcť na cieľovom kopci. Ak by brejk bojoval o etapový triumf, pre všetkých by bol veľkou hrozbou Giovanni Visconti, ktorý chce stále vyhrávať a na Giro prichádza vo veľmi dobrej forme. Vedúcu skupinu mali potiahnuť dvaja časovkári Campenaerts s Bjergom a dopĺňali ich traja debutanti na Grand Tour. Josip Rumač vyhral v júni chorvátsky šampionát v časovke i cestných pretekoch a nedávno jazdil na Okolo Slovenska.
 
 
Náskok utečencov sa pohyboval v okolí štyroch minút, pretože Mitchelton - Scott nepoľavoval vo svojej snahe. Aj keď sa nachádzalo v brejku osem jazdcov, nedokázali si vybudovať väčší náskok, ktorý by im dával komfortnejšiu pozíciu na čele pretekov. V polovici etapy sa zvýšil rozdiel medzi skupinami na päť minút. Za Mitcheltonom bol zoradený tím Ineos, ktorý mohol šetriť energiu pre Gerainta Thomasa na cieľový kopec. Líder britského celku mal po páde roztrhnutý dres na ľavom boku. Tím Mitchelton - Scott viedol pelotón svižným tempom, ale vedúca skupina vzdorovala a udržiavala 5-minútový náskok, čo jej zdvihlo sebavedomie. Stále však platilo, že sa museli dostať na cieľový kopec s dostatočným náskokom a že pelotón bude postupne len zrýchľovať.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Ani päťdesiat kilometrov pred cieľom sa nemenila situácia na trati. Utečenci naďalej jazdili s náskokom cez päť minút, ktorý dlhú dobu zostával na nezmenenej úrovni. Pretekárom z tímu Mitchelton pracujúcim na čele balíka pomaly dochádzala energia a vedúca skupina nestrácala nádej, že môže vyhrať etapu. Na prvej rýchlostnej prémii zobral maximum bodov Josip Rumač. V balíku si už začali viaceré celky vytvárať pozície a tempo sa malo zvyšovať. Na nehodnotenom kopci medzi rýchlostnými prémiami skutočne klesol náskok vedúcej skupiny, v balíku si sledoval vedúce priečky Trek - Segafredo a zaútočil Stéphane Rossetto z Cofidisu.
 
Tím Trek - Segafredo podporoval Vincenza Nibaliho na jeho domovských cestách a držal ho mimo akýchkoľvek problémov. Ich aktivita výrazne znížila náskok utečencov a chytila aj Rossetta. Oveľa zaujímavejšia situácia sa odohrávala na konci balíka, kde zaostával Geraint Thomas. Na predposlednom kopci etapy vypadol z pelotónu a pomáhali mu dvaja kolegovia. Jeho pád ešte v neutrálnej zóne bol vážnejší, ako sa predpokladalo, a jeden z hlavných kandidátov na celkové víťazstvo v tomto momente šokujúco strácal Giro. Britský jazdec sa nevzdával, približoval sa k pelotónu, ale na cieľovom kopci ho nečakalo nič jednoduché. Druhú šprintérsku prémiu ovládol Lawson Craddock.
 
 
 
 
Na začiatku cieľového stúpania na Etnu jazdila vedúca skupina s náskokom tri minúty, čo favorizovalo jazdcov v pelotóne na získanie etapového triumfu, a Simon Yates alebo Joao Almeida si mohli trúfať aj na ružový dres. Filippo Ganna sa staral o Thomasa za balíkom. Na čele pretekov mali najviac energie Visconti a Caicedo, ktorí sa zbavili ostatných utečencov a vytvorili odhodlanú dvojicu. V pelotóne stále diktoval tempo Trek - Segrafredo, ale potom nasadil ešte tvrdšiu jazdu Bora - hansgrohe pre Rafala Majku. Nemecký celok udrel celou silou na hlavný balík a okrem Majku jazdili pozorne, na predných pozíciách aj Nibali, Fuglsang alebo Kelderman.
 
Desať kilometrov pred cieľom mala vedúca dvojica náskok dvoch minút, ale pelotón spomalil. O malú chvíľu neskôr sa prekvapujúco objavil za hlavnou skupinou aj Simon Yates. Počas cieľového kopca sa pohyboval na konci balíka, ale aj tak bolo nečakané, že nestačil tempu ostatných favoritov, najmä keď jeho kolegovia kontrolovali celý deň utečencov. Medzitým Visconti a Caicedo stále bojovali na čele pretekov a ako prvý zaútočil v balíku Jonathan Castroviejo z Ineosu. Pridal sa k nemu Vanhoucke (Lotto-Soudal), no päť kilometrov pred vrcholom už zvýšili tempo aj samotní favoriti. Súperov najskôr otestoval Fuglsang, ale nikam to neviedlo.
 
 
thomas 20 giro dotrhany rcsfa
Geraint Thomas (© LaPresse/Marco Alpozzi)
 
 
Pred záverečnou prudkou pasážou ukázal svoju silu Caicedo a zbavil sa Viscontiho. Favoriti taktizovali a využil to Kelderman s dynamickým útokom. Na vrchole stúpania začalo pršať a cyklisti sa práve dostali na najťažšie úseky. Potom zrýchlil Nibali a keď ho napodobnil aj Fuglsang, zostali pri sebe iba dánsky jazdec, Nibali, Majka, Pozzovivo a Kruijswijk. Pred nimi sa stále pohyboval Kelderman.
 
Ekvádorský jazdec Jonathan Caicedo využil celodenný únik na získanie etapového triumfu, najväčšieho víťazstva v svojej kariére. Na druhej priečke skončil Giovanni Visconti so stratou 21 sekúnd. Potom prišiel do cieľa Harm Vanhoucke  a so stratou 39 sekúnd Wilco Kelderman. Ostatní favoriti Fuglsang, Nibali, Majka, Pozzovivo, Kruijswijk a medzi nimi aj Castroviejo zaostali 51 sekúnd. Potom sme čakali na Simona Yatesa a jeho manko v cieli dosiahlo takmer štyri minúty na jazdcov na celkové poradie.
 
 
caicedo 20 giro triumf rcsfg
Jonathan Caicedo (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
Tretia etapa vytvorila po časovke ďalšie zásadné zmeny v klasifikácii. Sledovali sme prekvapujúce zaváhanie dvoch britských jazdcov, hlavných favoritov na celkový titul, a na cieľovom kopci tvrdú cyklistiku, akú sme na Etne dlhú dobu nevideli. Na vrchole stúpania sa presadili utečenci a to bolo tiež prekvapujúce, lebo Mitchelton - Scott aktívne pracoval počas celého dňa, ale ich snaha vyšla nazmar. V úniku boli najsilnejší Jonathan Caicedo a Giovanni Visconti a koncovku lepšie zvládol ekvádorský borec. Pomohlo mu, že v brejku mal pri sebe tímového kolegu a mohol viac šetriť energiu ako Visconti. Jonathan Caicedo vo veku 27 rokov jazdí len druhý rok na úrovni WT a na začiatku sezóny skončil tretí na Tour Colombia. Pri dosiahnutí najväčšieho triumfu v kariére prekonal takého skúseného mazáka ako Giovanni Visconti, ktorý mal na dosah tretí etapový triumf na Gire.
 
Zaujímavé veci sa diali aj v skupine favoritov. Ešte pred cieľovým kopcom sa ocitol vo veľkých ťažkostiach Geraint Thomas a po úvodnej časovke najväčší kandidát na výhru vypadol z pelotónu. Spôsobil to pád v neutrálnej zóne, po ktorom si zranil ľavú časť tela a jednoducho nemohol podať želaný výkon. V cieli stratil cez dvanásť minút, v klasifikácii skončil a uvidíme, aký bude rozsah jeho zranení, či bude schopný pokračovať ďalej. Na kopci Etna potom nasadil tvrdé tempo Bora - hansgrohe, ktorý výrazne okresal balík a prekvapujúco odhalil slabinu Simona Yatesa. Druhý britský pretekár nestačil ostatným favoritom a zaknihoval veľké manko na súperov v klasifikácii. Až v ďalších dňoch uvidíme, či to bola len jednorazová záležitosť, alebo ho trápia nejaké problémy.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Ostatní jazdci na celkové poradie podali v podstate rovnaký výkon. Nikto nechcel vyraziť do predčasného útoku a sústredili sa len na najtvrdšie úseky pred vrcholom. Ostatným ušiel Wilco Kelderman, ale v cieli získal "iba" dvanásť sekúnd, a Jakog Fuglsang, Vincenzo Nibali, Rafal Majka a aj Domencio Pozzivovo sa držali pri sebe až do konca, miernu stratu dostal tesne pred vrcholom Steven Kruijswijk. Práve toto by mali byť najsilnejší jazdci na podujatí, ale určite sa bude chcieť k nim pridať aj Joao Almeida. Dĺžka cieľového kopca bola trochu nad jeho sily, ale aj tak predviedol výborný výkon a na podujatí môže dosiahnuť pekné výsledky.
 
Napriek tomu sa stal novým lídrom práve protugalský jazdec a vo veku 22 rokov, pri premére na GT, si oblečie ružový dres. Na úkor dnešného víťaza etapy ho získal za svoj výkon v časovke. Na druhej priečke je tak ďalší mladík Caicedo a uvidíme, akú dobu vydržia na týchto pozíciách. Dnes si trošku polepšil Kelderman a Nibali, Fuglsang, Majka a Kruijswijk nemajú medzi sebou veľké rozdiely, čo sľubuje atraktívnu bitku o najcennejší dres. Ani jeden z nich nepredviedol očakávaný výkon v ITT, ale po dnešnom dni je všetko inak. Po problémoch Thomasa s Yatesom máme pred sebou bláznivé Giro. Peter Sagan prišiel do cieľa so stratou cez 25 minút a vrchársky dres predal Jonathanovi Caicedovi.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jonathana Caiceda (víťaz)
"Splnil sa mi sen. Mali sme plán, že pôjdeme do úniku a zabojujeme o etapový triumf. V niektorých momentoch som sa necítil úplne najlepšie, ale veril som si. Vo finále najskôr zaútočil Visconti a práve vtedy som si uvedomil, že mám dobré nohy a vyrazil som dopredu aj ja. Pre takéto momenty som tvrdo pracoval a ďakujem mojim kolegom, ako mi pomáhajú."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Joaa Almeidu (líder GC)
"Nedokážem nájsť tie správne slová, aby som opísal, aký som šťastný. Na cieľovom kopci bolo vysoké tempo a ja som sa snažil kontrolovať môj výkon. Na konci začalo fúkať a urobil som všetko preto, aby som zostal v skupine favoritov aj cez bolesť. Bolo to veľké utrpenie, ale nevzdal som sa. Som veľmi šťastný, že mám ružový dres, a môžem sľúbiť, že ho budem brániť zo všetkých síl."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mattea Tosatta (DS Ineos)
"Mali sme za sebou dva veľmi pekné dni, ale v dnešnej etape, ešte v neutrálnej zóne, bidón zasiahol Geraintove predné koleso a spadol. Najskôr nemal žiadne bolesti, normálne pokračoval ďalej a na bicykli sa cítil dobre. V závere sa však ozvala bolesť v ľavej nohe a na posledných kopcoch prežil zlý deň. Rozhodol sa dokončiť etapu svojím tempom, prísť do cieľa a počkať na to, čo ukáže lekárske vyšetrenie."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mtta Whitea (DS Mitchelton - Scott)
"Sme jedným z favoritov pretekov, preto sme v etape prebrali zodpovednosť a chceli sme ju vyhrať. V tom čase sme nemali informáciu, že sa Simon necíti dobre. Keď sme ju dostali, prestali sme pracovať v balíku, ale potom prebral iniciatívu Trek - Segafredo. Na cieľovom kopci Simon len limitoval svoje straty. Prežili sme zlý deň a veríme, že to bolo naposledy. Uvidíme, ako budeme pokračovať, lebo Giro sa vyhráva v poslednom týždni. Našu situáciu musíme prehodnotiť a potom sa rozhodneme, ako budeme ďalej pristupovať k pretekom."
 
 
Výsledky etapy
1. CAICEDO Jonathan Klever EF Pro Cycling 4:02:33 100
2. VISCONTI Giovanni Vini Zabù - KTM 00:21 40
3. VANHOUCKE Harm Lotto Soudal link ikonka 00:30 20
4. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:39 12
5. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:51 4
6. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:51  
7. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:51  
8. CASTROVIEJO Jonathan INEOS Grenadiers 00:51  
9. POZZOVIVO Domenico link ikonka NTT Pro Cycling 00:51  
10. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 00:56  
140. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 25:12  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 7:44:25 20
2. CAICEDO Jonathan Klever EF Pro Cycling 00:00  
3. BILBAO Pello Bahrain - McLaren 00:37  
4. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:42  
5. VANHOUCKE Harm Lotto Soudal link ikonka 00:53  
6. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:55  
7. POZZOVIVO Domenico link ikonka NTT Pro Cycling 00:59  
8. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates link ikonka 01:11  
9. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 01:13  
10. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 01:15  
110. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 25:26  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 25
2. CAICEDO Jonathan Klever EF Pro Cycling 23
3. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 19
4. ALMEIDA João Deceuninck - Quick-Step link ikonka 17
5. VISCONTI Giovanni Vini Zabù - KTM 16
6. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 15
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
sprint-20 42,6 km - Zafferana Etnea (12-8-5-4-3-2-1)
sprint-20 19,1 km - Linguaglossa (3 - 2 - 1 bonusových sekúnd)
1 20 Cieľ - Etna: dĺžka 18,8 km; sklon 6,6 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
ciel Cieľ - Etna (15-12-9-7-6-5-4-3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Stúpanie Etna máva na začiatku Gira úlohu otestovať vrchársku formu favoritov, ale niektorí kandidáti na titul môžu po nezdare v časovke vytiahnuť odvážnejší prístup. Určite by stálo za pokus využiť posledné dva kilometre na útok a získať nejaký čas na konkurenciu. Prvú horskú previerku si vyhliadnu útočníci do kopcov a budú dúfať, že v pelotóne dostanú povolenie na získanie etapového triumfu. Kľúčom k ich úspechu, alebo neúspechu bude tím Ineos. Ak sa držitelia ružového dresu rozhodnú pustiť líderstvo v klasifikácii, únik dostane na trati dobrý priestor, lebo ostatné celky nedisponujú takou kvalitou, aby mohli hneď na začiatku podujatia míňať energiu na kontrolu takejto ťažkej etapy. Tím Ineos vie, že Filippo Ganna sa neudrží s vrchármi na cieľovom kopci, ale na výbornej pozícii v poradí sa nachádza Geraint Thomas, ktorý ho môže vystriedať v ružovom drese. Preto bude záležať na motíve britského celku, či bude chcieť poskytnúť  Thomasovi príležitosť na maglia rosa. V každom prípade vzhľadom na svoju silnú zostavu bude Ineos ovládať cieľový kopec a bude prekvapujúce, ak by favoriti útočili z veľkej diaľky. Medzi nimi disponuje najlepšou akceleráciou Yates, dobrú koncovku vie vytiahnuť aj Thomas a v kopci dokáže zrýchliť Fuglsang. Majka, Konrad, Kelderman, Kruijswijk si nemôžu dovoliť už žiadnu zbytočnú stratu a preto sa musia maximálne sústrediť pred vrcholom cieľového kopca, aby dokázali reagovať na prípadné nástupy konkurentov. V úniku môžeme uvidieť dobré vrchárske mená, ktoré plánujú na Gire útoky na etapový triumf. Z domácich jazdcov to môžu vyskúšať Masnada, Villella či stále motivovaný Visconti a v prípade potrebnej výkonnosti sa môžu ukázať Bilbao, Zakarin alebo De la Parte.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Program na Sicílii sa nemôže obísť bez výstupu na sopku Etna a hneď skraja pretekov sa musia predstaviť kandidáti na titul v špičkovej forme. Úvodná klesajúca pasáž etapy natiahne pelotón a nasledujúcich desať kilometrov sa zase odohrá len v stúpaní. Miestami cesta vyskočí až na osem percent a bude to výborná ponuka pre útočiacich vrchárov, aby sa dostali do brejku a pokúsili sa vyhrať etapu týmto spôsobom. V druhej polovici zaujme dlhší kopec Nicolosi, kde však nenájdeme väčšie prevýšenie ako štyri percentná. Ďalšie dva kopce budú kratšie, len o čosi málo náročnejšie a na cieľový výstup sa dostane pelotón v rýchlom klesaní. Kopec Etna (18,2 km; 6,8 %) zaujme pravidelným prevýšením na úrovni sedem percent, čo bude vyžadovať náležitú lezeckú vytrvalosť. Pred vrcholom cesta na chvíľu mierne povolí na štyri percentná a potom záverečných dvetisíc metrov vybehne na deväť percent s maximálnym sklonom jedenásť percent. Aj keď je Etna náročné stúpanie, na začiatku pretekov sa budú favoriti na titul sústrediť najmä na to, aby si postrážili súperov a nestrácali čas. Finálne úseky však budú pre nich dostatočným lákadlom, aby zaútočili, otestovali konkurenciu a pokúsili sa získať nejaké sekundy k dobru.
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop