TDF: Na Col du Portet Pogačar trápil súperov, získal etapové víťazstvo a demonštroval tak svoju dominanciu

TDF: Na Col du Portet Pogačar trápil súperov, získal etapové víťazstvo a demonštroval tak svoju dominanciu
(© ASO / Fabien Boukla)

tdf2020 banner update
17. 14.7. rovinata etapa ciel rovina Muret > Col du Portet 178 km Pogačar
zprofil etapy
profil etapy, 4370 nastúpaných metrov (© letour.fr)
Stredajšia etapa opäť ponúkla prehliadku pyrenejských masívov. Pelotón štartoval v meste Muret a úvodná polovica sedemnástej previerky sa išla po mierne naklonenej rovine smerom hore. Až do šprintérskej prémie v meste Bagnéres de Luchon bol profil celkovo zhovievavý. Bolo to však ticho pred búrkou, pretože na záverečných 65 kilometroch sa rozprestierali tri kopce, dva boli hodnotené ako stúpania prvej kategórie a cieľové stúpanie Col du Portet dokonca dostalo najvyššie možné hodnotenie. Posledná tretina etapy tak budila veľký rešpekt. 

Medzi favoritov na etapové víťazstvo patrili cyklisti z úniku, ale tiež adepti na celkové víťazstvo. Viacerí avizovali, že sa na dnešnú etapu tešili, preto sa očakávali ich útoky. Preto medzi adeptov na etapový vavrín patrili Tadej Pogačar, aj keď Slovinec nemusel útočiť, stačilo mu brániť, Jonas Vingegaard, ktorý už na Mont Ventoux ukázal, že s ním treba počítať v dlhých a náročných stúpaniach, Rigoberto Urán a tiež Richard Carapaz, pretože zoskupenia posledných dvoch menovaných stále čakajú na etapové víťazstvo na tohtoročnej Tour. V prípade úspechu úniku sa mohli tešiť Wout Poels, Wout van Aert alebo ďalší kandidáti na zisk bodkovaného dresu, či iní skvelí jazdci v horách.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
  
Hneď po ostrom štarte viacerí cyklisti prejavili záujem stráviť deň v úniku. Bol medzi nimi napríklad Pierre Rolland z tímu B&BHOTELS P/B KTM, desať kilometrov sa vetral osamote pred balíkom, potom svoju snahu zabalil. Krátko nato sa vytvoril celodenný únik. Boli v ňom Lukas Pöstlberger z Bora - hansgrohe, Anthony Pérez z Cofidisu, Danny van Poppel z Intermarché-Wanty Gobert a Dorian Godon z Ag2r Citroën. Neskôr sa k nim pripojili ešte Anthony Turgis z TotalEnergies a Maxime Chevalier z B&BHOTELS P/B KTM. Pelotón sa potom upokojil, na jeho čelo sa posadil Vegard Stake Laengen a únik si rázom vytvoril päťminútový náskok. 

Dôležitou správou dnešného dňa bolo odstúpenie Stevena Kruijswijka z Jumbo – Visma, ktorý si nasadol do auta krátko po jednej hodine poobede. Jeho celok tak zostal na Tour už iba vo štvorici. Za vedúcou šesticou sa pohyboval ešte Julien Bernard z Trek – Segafredo, lenže dlho sa mu nedarilo prelomiť minútovú stratu, ktorú mal na utečencov a potom dokonca jeho strata začínala narastať. Francúz dlho bojoval proti veterným mlynom, lenže neúspešne. Na méte 120 kilometrov pred cieľom už bol súčasťou hlavného poľa. Šesť utečencov malo v tej dobe k dobru už celých osem minút.   
Stredu bol vo Francúzsku štátny sviatok Deň dobytia Bastily, kedy na Tour zvykli útočiť domáci borci. Dnes ich bolo v úniku celé kvarteto, najlepším vrchárom z nich bol Pérez (Cofidis), ktorý tak mal najväčšiu šancu z francúzskych utečencov ukončiť čakanie na francúzskeho etapového víťaza v tento sviatok. Posledným domácim jazdcom, ktorý vyhral etapu na Deň dobytia Bastily bol Barguil (Arkéa - Samsic). Tomu sa podarilo triumfovať v roku 2017, v trinástej etape vo finiši porazil Quintanu (Arkéa - Samsic) a Contadora. Barguil na tohtoročnej Tour už nepokračuje. 
Keď náskok vedúcej skupiny vyrástol na osem minút, na čele pelotónu sa zjavili aj iné dresy ako tričká UAE Team Emirates. Boli to zoskupenia Israel Start-Up Nation a Arkéa - Samsic, ktoré sa snažili držať únik na ôsmych minútach. Bola to práca pre Michaela Woodsa a Naira Quintanu, ktorí dnes pokukovali nielen po etapovom víťazstve, ale tiež po bodoch na cieľovom stúpaní, k dispozícii ich bolo až 40. Záujem zbierať body na horských prémiách mal tiež Wout Poels, ktorý pred etapou avizoval, že bude chcieť byť v celodennom úniku. Nedostal sa do neho.  
- reklama -
- reklama -
Situácia na ceste sa dlhšiu dobu nezmenila. Vpredu spolupracovala šestica cyklistov, ktorá sa riadila podľa slovenského príslovia každý chvíľku ťahá pílku, teda poctivo striedali a držali svoj náskok na úrovni ôsmych minút. Na čele balíka sa ukazovali rovnaké tímy ako doposiaľ. Obe skupiny sa tak pomaly blížili k prvej prémii v itinerári sedemnástej previerky. Ňou bola rýchlostná prémia v meste Bagnéres de Luchon, ktoré Tour navštívila už po 60-krát. Naposledy tu končila etapa v roku 2018 a vyhral ju Alaphilippe (Quick-Step). Bolo to jeho druhé víťazstvo na "Starej dáme". 
Dvadsať bodov na šprintérskej prémii získal Van Poppel (Wanty-Gobert), ktorý potvrdil rolu najrýchlejšieho pretekára v úniku. Jediným jeho súperom bol Turgis (TotalEnergies), ale Van Poppel si finančnú odmenu za víťazstvo na prémii nenechal zobrať. Zaujímavejšie vyzeral súboj o siedmu priečku. Matthews (BikeExchange) prejavil o ňu najväčší záujem, a nakoniec ju získal. Cavendish (Quick-Step) finišoval ôsmy a Colbrelli (Bahrajn Victorious) desiaty. Šprintérska prémia tak nemala výrazný vplyv na bodovaciu súťaž. Potom už účastníci etapy zamierili na prvú horskú prémiu. 
V nájazde na kopec Col du Peyresourde (13,2 km - 7 %) mali utečenci k dobru osem a pol minúty, lenže za nimi sa začali diať veci. Gesbert (Arkéa - Samsic) vytiahol Quintanu (Arkéa - Samsic) pred pelotón. Za nich sa okamžite zavesil Poels (Bahrajn Victorious) a v priebehu stúpania sa k nim dotiahol aj Latour (TotalEnergies). Woods (ISN) ani Van Aert (Jumbo - Visma), teda ďalší kandidáti na zisk bodkovaného dresu, nereagovali na túto zmenu. Za pelotónom sa vytvorilo grupeto, boli v ňom nielen šprintéri ale aj Froome (ISN) alebo Kwiatkowski (Ineos).  
Quintana, Gesbert (2x Arkéa - Samsic), Poels (Bahrajn Victorious) a Latour (TotalEnergies) sa každým šliapnutím blížili ku skupine, v ktorej boli Van Poppel (Wanty-Gobert), Pöstlberger (Bora), Pérez (Cofidis), Godon (Ag2r), Turgis (TotalEnergies) a Chevalier (B&B). Lenže veľké tempo išli aj kolegovia Pogačara (UAE), ktorí z pelotónu urobili skupinu o 50 cyklistoch. Dva kilometre pred vrcholom prvého hodnoteného kopca hlavné pole zhltlo Quintanovú skupinu, iba Latour sa udržal pred balíkom. Na vedúcu skupinu, ktorá stále zostávala pokope, strácal štyri a pol minúty.  
- ponuka z nášho eshopu -
eshop tarmac sl6 v2update
- ponuka z nášho eshopu -
Na vrchol Col du Peyresourde vyliezol ako prvý Turgis (TotalEnergies), ktorý sa pár metrov pred hranicou prémie zdvihol zo sedla a prišiel si po desať bodov. Latour (TotalEnergies) sa nevzdával a stále sa približoval k utečencom. Na prvom hodnotenom kopci strácal na šestku vpredu už iba tri a pol minúty, teda o päť minút menej ako na začiatku stúpania. Pelotón na prémiu vyliezol o pol minúty neskôr ako francúzsky vrchár. Nasledoval skoro desaťkilometrový zjazd. 
Klesanie do údolia pod Col de Val Louron - Azet (7,4 km - 8,3 %) príliš nechutilo Latourovi (TotalEnergies), jeho strata na čelo sa zvýšila o pol minútu a nakoniec sa stal súčasťou balíka. Rovnaký problém mal aj Chevalier (B&B), ktorý v zjazde stratil kontakt s ostatnými utečencami. Únik sa stenčil aj potom, čo sa cesta naklonila smerom hore. Van Poppel (Wanty-Gobert) a Pöstlberger (Bora) si vystúpili z tempa ostatných utečencov. Vpredu tak zostali iba Francúzi, a to Pérez (Cofidis), Godon (Ag2r), Turgis (TotalEnergies). 
Päťtisíc metrov pred vrcholom druhej horskej prémie sa vpredu osamostatnil Pérez (Cofidis), zdvihol sa zo sedla a zrýchlil. Godon (Ag2r) a Turgis (TotalEnergies) už nemali silu na to, aby zareagovali. Svoju vlastnú vojnu viedol aj Latour (TotalEnergies), ktorého skupina hlavných favoritov dobehla, ale krátko na to Francúz opäť nastúpil a získal k dobru päť metrov. Tie si udržiaval dva kilometre, potom sa znovu vrátil do skupiny, v ktorej nechýbali Pogačar (UAE), Urán (EF), Vingegaard (Jumbo-Visma) ani Carapaz (Ineos). 
Pérez (Cofidis) vyhral druhú horskú prémiu v dnešnom itinerári a letel aj za cenou pre najbojovnejšieho cyklistu v dnešnom dni. Tesne za ním vyliezol na Col de Val Louron - Azet Godon (Ag2r) a po tretie miesto si prišiel Turgis (TotalEnergies). Pre skupinu hlavných favoritov tak zostalo ešte pár bodov a hráči z horskej súťaže ukázali hlad po nich. Najhladnejší bol Poels (Bahrajn Victorious), za ním skončil Quintana (Arkéa - Samsic) a jeden bod zobral Pogačar (UAE), bez boja. Van Aert (Jumbo-Visma) a Woods (ISN) sa zo sediel nezdvihli. 
Technický zjazd Godon (Ag2r) využil k tomu, aby sa vrátil naspäť do čela, Pérez (Cofidis) bol v ňom opatrnejší. Obaja utečenci sa pod posledným stúpaním ešte občerstvili a potom sa spolu vrhli do záverečného kopca. Bol ním Col du Portet (16 km - 8,7 %), siedmy najvyšší bod v histórii Tour, v ktorom končila niektorá z etáp. Turgis (TotalEnergies), ktorý sa ešte stále nachádzal pred pelotónom, začal liezť na záverečný kopec o minútu a pol neskôr, pelotón o skoro štyri minúty po úniku.  
Obaja členovia vedúcej skupiny si uvedomovali skutočnosť, že jeden z nich bude zajtra nosiť červené číslo. Najskôr ho chcel získať Godon (Ag2r), lenže Pérez (Cofidis) si jeho nástup postrážil. O kilometer neskôr atakoval druhý menovaný a jeho súper naň vôbec nezareagoval. Skupinu favoritov prestal viesť Formolo (UAE) a McNulty (UAE) zvýšil už bez-tak vysoké tempo. Američan išiel hranu presne dva kilometre, ale za tento čas vyselektoval zo skupiny viacero kvalitných vrchárov.  
Kormidla sa ujal Majka (UAE) a hneď ako Poliak začal diktovať tempo skupiny favoritov, objavili sa za ňou Mas (Movistar) a Martin (Cofidis). Na vrchol bolo treba prejsť ešte jedenásť kilometrov. Selekcie však pokračovali ďalej. Zubami-nechtami sa v skupine držal Bilbao (Bahrajn Victorious), zato pred Lutsenkom (Astana) sa otvorila medzera a on ju už zalepiť nedokázal. V okolí Pogačara (UAE) zostávalo už ani nie pätnásť pretekárov. Urán (EF), Vingegaard (Jumbo-Visma) a Carapaz (Ineos) medzi nimi nechýbali. 
Bilbao (Bahrajn - Victorious) na konci skupiny klamal súperov, pretože bol to on, kto deväťtisíc metrov pred vrcholom zaútočil. Lenže jeho atak nemohol uspieť, pretože o päťsto metrov neskôr zaútočil Pogačar (UAE). Udržali sa ho Vingegaard (Jumbo-Visma), Urán (EF), Carapaz (Ineos) a tiež O'Connor (Ag2r). Péreza (Cofidis) zhltli a o víťazstvo v etape tak bojovali favoriti na celkové víťazstvo. Potom Slovinec opäť zaútočil a kontakt stratili Urán a tiež O'Connor. Svojmu lídrovi prišiel pomôcť Higuita (EF).
Päťtisíc metrov pred páskou Pogačar (UAE) spomalil a ukázal svojim súperom, aby mu vystriedali. Na jeho výzvu odpovedal iba Vingegaard (Jumbo - Visma), ktorý dnes potvrdzoval, že je druhým najsilnejším jazdcom na tohtoročnej Tour. Carapaz (Ineos) bol na limite a z jeho tváre sa dala odčítať iba bolesť. Medzičasom z druhej skupiny, v ktorej bol Urán (EF), O'Connor (Ag2r) a Kelderman (Bora) nastúpil Gaudu (FDJ). Urán v tomto okamihu strácal už celú minútu na vedúce trio. 
Gaudu (FDJ) udžoval svoju stratu na úrovni 40 sekúnd, k vedúcemu triu sa nepribližoval. Dva kilometre pred vrcholom Pogačar (UAE) opäť vyskúšal pozornosť súperov, lenže Vingegaard (Jumbo-Visma) a Carapaz (Ineos) sa ho držali ako tieň. Slovinec sa v závere bavil cyklistikou, o tristo metrov neskôr znovu nastúpil a na jeho tvári bol vidieť aj úsmev, ale neušiel súperom. Potom zaútočil Carapaz, dánsky cyklista trochu zaspal a vytvorila sa medzi ním a vedúcim duom medzera.  
Richard Carapaz išiel limit až do úplného finišu, lenže Jonas Vingegaard sa nezlomil, dieru zalepil a nakoniec o víťazovi muselo rozhodnúť posledných sto metrov. Práve vtedy sa zdvihol Tadej Pogačar, ktorý posledný kilometer a pol sa iba vozil na ekvádorským cyklistom a šetril energiu do šprintu. Nakoniec preťal cieľovú čiaru na prvom mieste, keďže v úplnom finále mal najviac síl. Druhé miesto obsadil dánsky pretekár, pre Carapaza zostalo tretie miesto. Všetci traja cyklisti dnes ukázali, že sú najsilnejšími pretekármi na tohtoročnej Tour de France. 
Slovinský cyklista získal druhé víťazstvo v 108. ročníku Tour a celkové svoje piate na "Starej dáme". Tadej Pogačar sa v stredu bavil cyklistikou, v poslednom kopci neustále skúšal svojich súperov. Výbornú prácu odviedol celý jeho tím, jazdci UAE Team Emirates od prvého hodnoteného stúpania pripravovali scénu pre svojho lídra a ten sa im za to odvďačil najlepším možným spôsobom. Pogačar si tak upevnil prvé miesto v celkovej klasifikácii a definitívne rozhodol o svojom víťazstve na Tour. Už iba pád alebo iná športová tragédia ho môže oň pripraviť. 
Ani Mont Ventoux, ani Col du Portet nezlomili Jonasa Vingegaarda, práve naopak. Mladý Dán v oboch stúpaniach naplno ukázal svoj potenciál. Vingegaard v cieľovom kopci išiel výborne, nebolo na ňom javiť žiadnu únavu a aj keď pri útoku Richarda Carapaza ihneď nezareagoval, nakoniec sa vrátil do hry o etapu a skončil na druhom mieste. Na rovnakú pozíciu sa posunul aj v priebežnej klasifikácii. Aj Ekvádorčan sa dnes posunul na stupne víťazov, lenže pravdepodobne pochopil, že tretie miesto bude maximum, ktoré môže v tomto roku dosiahnuť. 
Dnešná etapa naplno naplnila predpoklady. Niektorí cyklisti potvrdili výkony z predchádzajúcich dní, niektorí prekvapili, iní sklamali. Najväčším sklamaním bol Rigoberto Urán. Pred etapou priebežne druhý muž nemal dobré nohy v cieľovom kopci, najskôr stratil kontakt s najlepšími a nakoniec ho za sebou nechali aj ďalší cyklisti. Urán sa z druhého miesta prepadol na štvrté, pričom jeho strata na tretie miesto je minúta a pol. Ďalšími porazenými v dnešnej etape boli Alexej Lutsenko a Guillaume Martin, ktorí vypadli od favoritov už v prvej polovici záverečného stúpania, ale nakoniec dokázali eliminovať svoje straty a udržali sa v Top 10 v priebežnej klasifikácii.  
Medzi milé prekvapenia patril David Gaudu, ktorý v posledných dňoch ukazuje, že s blížiacim koncom podujatia mu forma rastie. Francúz bol v stredu štvrtým najsilnejším jazdcom a priblížil sa k najlepšej desiatke v priebežnej klasifikácii. Wilco Kelderman a Ben O'Connor si udržali svoje pozície, najmä v prípade druhého menovaného sa dá hovoriť o veľkom prekvapení. Austrálsky pretekár neprestáva prekvapovať a už teraz môže hovoriť o najlepších pretekoch vo svojej kariére. O jednu pozíciu si dnes polepšili aj Enric Mas, Pello Bilbao sa udžal na desiatom mieste.   
Dnešná etapa ponúkla aj veľa bodov do horskej súťaže. Wout Poels z nich veľa nezískal, ale napriek tomu si udržal bodkovaný dres. Na druhé miesto poskočil jazdec v žltom drese, ktorý na Poelsa stráca 11 bodov. O bod menej ako Slovinec majú Nairo Quintana a Michael Woods, ktorého dnes príliš vidieť nebolo. Ďalšie dva body stráca Wout van Aert. Z pohľadu bodovacej súťaže dnešná etapa nebola príliš zaujímavá. Mark Cavendish prišiel do cieľa v limite a ubránil tak zelený dres. Michael Matthews dnes získal na Brita jeden bod. 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tadeja Pogačara (víťaz)
"Dnes výborne pracoval celý náš tím. Moji kolegovia museli kontrolovať priebeh etapy. Pred dnešnou etapou sme váhali, či sa pokúsime o víťazstvo alebo budeme kontrolovať žltý dres. V závere som pracoval iba ja s Jonasom a napokon som rád, že som si postrážil víťazstvo. Je skvelé mať žltý dres, fantastický pocit."
Vyjadrenia ostatných aktérov Vám prinesieme vo večerných hodinách.
Výsledky etapy
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 05:03:31 120
2. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 00:03 50
3. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:04 25
4. GAUDU David Groupama-FDJ 01:19 15
5. O'CONNOR Ben AG2R Citroën Team 01:26 5
6. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 01:40
7. BILBAO Pello Bahrain Victorious 01:44
8. HIGUITA Sergio EF Education-NIPPO 01:49
9. URAN Rigoberto EF Education-NIPPO 01:49
10. TEUNS Dylan Bahrain Victorious 01:49
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 71:26:27
2. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 05:39
3. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 05:43
4. URAN Rigoberto EF Education-NIPPO 07:17
5. O'CONNOR Ben AG2R Citroën Team 07:34
6. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 08:06
7. MAS Enric Movistar Team 09:48
8. LUCENKO Alexej Astana-Premier Tech 10:04
9. MARTIN Guillaume Cofidis 11:51
10. BILBAO Pello Bahrain Victorious 12:53
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. CAVENDISH Mark Deceuninck - Quick-Step 287
2. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 251
3. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 201
4. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 178
5. ALAPHILIPPE Julian Deceuninck - Quick-Step 135
6. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 126
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. POELS Wout Bahrain Victorious 78
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 67
3. QUINTANA Nairo Arkéa-Samsic 66
4. WOODS Michael Israel Start-Up Nation 66
5. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 64
6. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 50
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 71:26:27
2. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 05:39
3. GAUDU David Groupama-FDJ 15:42
4. PARET-PEINTRE Aurélien AG2R Citroën Team 31:48
5. HIGUITA Sergio EF Education-NIPPO 01:02:18
6. DONOVAN Mark Team DSM 01:47:47
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 65 km - BAGNÈRES-DE-LUCHON (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
1 20 49,3 km - Col du Peyresourde: dĺžka 13,2 km; sklon 7 % (10-8-6-4-2-1)
1 20 28,9 km - Col de Val Louron - Azet: dĺžka 7,4 km; sklon 8,3 % (10-8-6-4-2-1)
hc 20 Cieľ - Col du Portet: dĺžka 16 km; sklon 8,7 % (40-30-24-20-16-12-8-4)
ciel Cieľ - SAINT-LARY-SOULAN (40-34-30-26-22-20-18-16-14-12-10-8-6-4-2) + bonusové sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Sedemnásta etapa s výstupom na Saint-Lary-Soulan môže dať ďalšiu odpoveď na otázku, či ešte niekto dokáže skompikovať Tadejovi Pogačarovi cestu za obhajobou žltého dresu. Vo výbornej forme stále jazdí Jonas Vingegaard, Rigoberto Urán aj Richard Carapaz, ale ani jeden z nich nedokázal získať v doterajších horských previerkách čas na tohtoročného víťaza Liége - Bastogne - Liége. Na vyššie priečky sa bude chcieť posunúť Enric Mas, naopak, ťažká skúška čaká na Alexeja Lutsenka a v takomto závere môže nabrať časovú stratu aj Wilco Kelderman. Ben O'Connor stále sníva sen o Top 5 a v kráľovskej etape na Okolo Romandie, ktorá mala podobný záver, skončil na druhom mieste. Vo včerajšej etape dokázal držať krok s favoritmi Guillaume Martin, ktorý ale predvádza nevyrovnané výkony. Ak by dostali šancu bojovať o etapu pretekári z úniku, trasa by mohla byť vhodná pre Fuglsanga, Gauda, Formola, Quintanu, Barguila a ďalších. 
Krátky opis trasy etapy:
Všetky tri stúpania sú situované na konci etapy a to vytvára predpoklad na jednu z najdôležitejších vrchárskych súbojov edície. Do brejku sa budú chcieť dostať najmä vrchári, ale rovinatý začiatok etapy môže vytvoriť prekvapujúce zloženie vedúcej skupiny. Kopec Col du Peyresourde sa objaví na trati až po 120 kilometroch a na pravidelných sklonoch sedem percent odštartuje kľúčovú pasáž celých pretekov. Potom nasleduje stúpanie Col de Val Louron – Azet, ktoré v prvej časti vyskočí aj na desať percent, a po 12-kilometrovom klesaní sa postaví pred cyklistov cieľový kopec. Col du Portet má všetky potrebné atribúty, aby vytvoril selekciu aj medzi jazdcami na GC. Je to dlhý kopec, s tvrdými sklonmi na celej dĺžke a vrcholí vo vysokej nadmorskej výške. Cieľové stúpanie je o niečo ťažšie v prvej časti, kde sú úseky na úrovni deväť až desať percent, ale v druhej polovici sa prejaví únava a vysoká nadmorská výška, čo môžu naplno využiť vrchári s najlepšou formou.
zprofil etapy
profil posledného kopca (© letour.fr)
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 13:10 štúdio, následne živý prenos
moderátorka štúdia: Oľga Konečná
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
hosť, spolukomentátor: Peter Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop