TDF: Kráľovskú etapu vyhral Van Aert, zlomil vrchárov na Mont Ventoux, Vingegaard potrápil Pogačara, Sagan prišiel do cieľa v limite

7.7.2021, 13:30 | Preteky vo svete | Juraj Janoťák
TDF: Kráľovskú etapu vyhral Van Aert, zlomil vrchárov na Mont Ventoux, Vingegaard potrápil Pogačara, Sagan prišiel do cieľa v limite
(© A.S.O. / Pauline Ballet)

tdf2020 banner update
11. 7.7. rovinata etapa ciel rovina Sorgues > Malaucéne 199 km Van Aert
zprofil etapy
profil etapy, 4650 nastúpaných metrov (© letour.fr)
Stredu sa 108. ročník Tour de France prehupol do svojej druhej polovice. V jedenástom dni čakal všetkých účastníkov podujatia jeden z jeho vrcholov, a to etapa, v ktorej až dvakrát museli vyliezť na bájny Mont Ventoux, a to nebolo jediné stúpanie v itinerári dnešnej horskej previerky. Pod Mont Ventoux totiž pretekárov priviedli ďalšie tri hodnotené kopce, najmä Col de la Liguière nebola žiadna ľahká výzva. Celkovo dnes museli cyklisti nastúpať viac ako štyri a pol tisíc výškových metrov, najviac v tomto ročníku v niektorej z etáp. Preto jedenásta etapa dostala prívlastok kráľovská. 

Profil dnešnej etapy vyhovoval predovšetkým jazdcom, ktorí obľubujú jazdu smerom hore. Dalo sa preto očakávať, že do celodenného úniku si budú chcieť naskočiť práve takéto typy cyklistov, pretože dnešná previerka mohla priniesť úspech pretekárom v úniku. Medzi širšiu skupinu favoritov na víťazstvo etapy patrili Michael Woods, Nairo Quintana, Wout Poels, Sepp Kuss, Simon Yates alebo Sergio Higuita. Zabudnúť nebolo treba ani na možnosť, že by sa únik ďaleko nedostal a o výhru by bojovali adepti na celkové víťazstvo. V tom prípade by bol najväčším favoritom Tadej Pogačar.

Štart etapy bol odmávaný presne o štvrť na jednu miestneho času. Hneď od úplného začiatku sa do úniku snažilo dostať veľké množstvo cyklistov. Najaktívnejší bol Julian Alaphilippe z celku Deceuninck Quick-Step, ktorý sa pred hlavným balíkom objavil dvakrát. Raz bol neúspešný, druhýkrát už si vytvoril väčšiu medzeru. Pri druhom pokuse bol s ním Nairo Quintana z tímu Arkéa – Samsic. Obaja prišli na prvú prémiu v programe dnešného dňa pred pelotónom, ale bod získal iba Alaphilippe. Potom sa Quintana odpojil a vrátil do hlavnej skupiny. Z nej definitívne odstúpil Tony Martin z Jumbo – Visma, ktorý znovu spadol. Tentokrát už na bicykel nenasadol. 

Celodenný únik nebol vytvorený ani na šprintérskej prémii. Prvý na ňu prišiel úradujúci majster sveta, ďalšie body brali cyklisti, ktorí sa rozhodli stíhať vedúceho muža. Boli nimi Dan Martin z Israel Start-Up Nation, Anthony Perez z Cofidisu, Neilson Powless z EF Education - Nippo, Elie Gesbert z Arkéa – Samsic a Jakob Fuglsang z Astany. Tesne za prémiou sa pätica dotiahla k prvému mužovi a vpredu tak bolo šesť cyklistov. Pre šprintérov tak zostalo iba deväť bodov, získal ich Jasper Philipsen z Alpecin – Fénix. Peter Sagan z Bory – hansgrohe získal tri body. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Lenže Alaphilippe (Quick-Step) na druhej prémii znovu zatúžil po bodoch a pred vrcholom on a Martin (ISN) odskočili od ostatných členov úniku. Z pôvodnej skupiny ich dobehol už iba Perez (Cofidis), ale do čela sa dostal aj Rolland (B&B), ktorý využil skutočnosť, že pelotón bol stále na dostrel. Po druhej prémii sa ale tempo balíka spomalilo a štyria muži vpredu si začali vytvárať čoraz väčší náskok. Spomalenie hlavného poľa zas chceli využiť ďalší cyklisti, ktorí sa snažili dostať sa do vedúcej skupiny. Medzi čelom a pelotónom tak operovala až trinásťčlenná skupina, v ktorej bol napríklad Mollema (Trek).
Situácia na ceste sa dlhší čas nezmenila. Kvarteto vpredu každým metrom získavalo k dobru zopár sekúnd pred trinástkou prenasledovateľov, strata pelotónu sa zvyšovala rýchlejšie. Rýchlosť balíka už nebola taká veľká, čo vyhovovalo Pogačarovi (UAE), pretože ešte pred kopcom Col de la Liguière (9,3 km - 6,7 %) musel vymeniť svoj bicykel pre technické problémy. Výmena prebehla bleskovo, Slovinec sa dlho za pelotónom neukazoval. Už v nájazde na tretie hodnotené stúpanie bol na svojej pozícii v balíku.  
Trinásť cyklistov v druhej skupine sa snažilo dotiahnuť do čela. Išlo o Laengena (UAE), Bernarda, Mollemu a Elissonda (všetci traja z Treku), Politta (Bora), MeuriseehoSbaragliho (obaja Alpecin), Durbridgea (BikeExchange), Pachera (B&B), Van Aerta (Jumbo), Van AvermaetaCosnefroya (Ag2r) a Périchona (Cofidis). Lenže pre vedúce kvarteto išlo o veľké ohrozenie a skupina okolo Alaphilippa (Quick-Step) robila čo vedela, aby trinásť vlkov nechali za sebou. V pelotóne prevzali kontrolu nad rýchlosťou jazdci z Ineos Grenadiers.   
Na Col de la Liguière sa začalo vytvárať grupeto tvorené šprintérmi. Už v úplnom začiatku etapy sa za hlavným poľom objavili niektorí šprintéri a s nimi aj Thomas (Ineos), ale potom, čo pelotón spomalil, tak sa do neho dokázali vrátiť. No v presnej polovici tretieho hodnoteného stúpania sa odpojili Cavendish (Quick-Step) alebo Colbrelli (Bahrajn). Krátko na to sa z pelotónu odpojil tiež Peter Sagan (Bora). Do cieľa bolo treba prejsť ešte skoro 120 kilometrov, teda šprintéri mali pred sebou ešte poriadny kus cesty. 
- reklama -
- reklama -
Do úniku sa v kráľovskej etape nedostali najvyššie postavení jazdci v horskej súťaži, takže dnes sa mohli do bitky o bodkovaný dres prihlásiť ďalší pretekári. Úvodné dve horské prémie vyhral Alaphilippe (Quick-Step), Martin (ISN) vyhral tretiu prémiu. Pre Íra išlo o prvé body do horskej súťaže v tomto ročníku Tour, Alaphilippe ich pred začiatkom jedenásteho dňa mal dva. Na Col de la Liguière si body pripísali aj cyklisti zo skupiny prenasledovateľov, z ktorej sa porúčal Cosnefroy (Ag2r). Konkrétne Sbaragli (Alpecin) a Pacher (B&B).  
Už úvodná polovica dnešnej etapy si vyžiadala niekoľko obetí. Krátko po štarte z Tour odstúpil Martin (Jumbo), pre pád, ale postupom času prichádzali z trate informácie o ďalších odstúpených cyklistoch. Boli nimi Scotson (FDJ), Van der Sande (Lotto) a Russo (Arkéa). Pelotón tak bol zas o niečo menší, a to balík čakali ešte dva výjazdy na Mont Ventoux, kde sa mohli zrodiť ďalšie odstúpenia. Z hľadiska časového limitu, pod kopcom malo grupeto stratu na čelo okolo ôsmich minút, čo bola dobrá správa pre šprintérov.  
Presne v polovici etapy sa situácia v čele zmenila. Kvarteto utečencov dobehlo dvanásť prenasledovateľov a vpredu tak bolo šestnásť jazdcov. Na opačnom fronte sa v kolóne áut zjavil O'Connor (Ag2r), pretože mal technické problémy na svojom bicykli. Priebežne druhý muž v celkovej klasifikácii však nestrácal čas, svoje problémy vyriešil v čas a ešte v údolí pod Mont Ventoux sa vrátil na pozície v pelotóne. Zavesil sa za vláčik celku UAE Team Emirates, ktorý bol poskladaný za vláčikom Ineosu Grenadiers.
Potom už začali pretekári vyliezať prvýkrát na Mont Ventoux (22 km - 5,1 %). Už na jeho dne sa začal trápiť Fuglsang (Astana), ale ešte sa dokázal udržať v pelotóne. Slabší deň si však vybral Gaudu (FDJ), priebežne desiaty muž v celkovej klasifikácii až príliš skoro stratil kontakt a z reči jeho tela bolo jasné, že dnes si vypije kalich horkosti až do dna. Tiež vpredu sa začali diať veci. Režíroval ich Alaphilippe (Quick-Step), ktorý zaútočil a vyselektoval čelnú skupinu. Po jeho boku zostalo šesť jazdcov.
- ponuka z nášho ehopu -
- ponuka z nášho eshopu -
Na vrchole Mont Ventoux sa začínalo zmrákať, a rovnako sa začalo zmrákať aj nad ambíciami pretekárov v skupine prenasledovateľov. Alaphilippe (Quick-Step), Van Aert (Jumbo), Elissonde a Bernard (obaja z Treku), Meurisse (Alpecin), Perez (Cofidis) a Durbridge (BikeExchange) totiž každým metrom získavali čoraz väčší náskok. Na méte päť kilometrov pred vrcholom štvrtého hodnoteného stúpania mala sedmička vpredu už minútový náskok. Členovia druhej skupiny museli reagovať a zrýchlili, na čo nenašiel odpoveď Martin (ISN). 
Nakoniec skupinu prenasledovateľov tvorili dvaja cyklisti, Mollema (Trek) a Rolland (B&B). Snažili sa vrátiť do hry o etapu. Postupom času sa im podarilo skresať medzeru na 40 sekúnd. Stále však boli dosť ďaleko od úplného čela. Zmena stráži nastala aj v pelotóne, keďže Thomas (Ineos) už nediktoval tempo hlavnej skupiny. Dnes odviedol dobrú prácu pre svojho lídra, pretože strata pelotónu na čelo bola niečo cez päť minút, keď on zmizol z čela balíka. Teda v hre o etapu stále zostávali aj borci z balíka. 
Mollema (Trek) sa dotiahol do úplného čela ešte pred vrcholom kopca, keď pochopil, že Rolland (B&B) mu s tým už nepomôže, tak sa zdvihol a opustil ho. Mohol sa tak zapojiť do bitky o body, ale záverečné metre boli pre neho príliš drastické a nakoniec si po plný počet bodov prišiel Alaphilippe (Quick-Step). Druhé miesto na prémii obsadil Perez (Cofidis), Mollema bol tretí. Na vrchole štvrtej prémie strácal Rolland presne pol minútu, teda stále mal šancu vrátiť sa naspäť, len musel v zjazde zariskovať. Pelotón strácal päť minút, Gaudu (FDJ) sedem. 
Klesanie dianie na ceste nezmenilo, ale viac-menej definitívne popravilo šance Rollanda (B&B), pretože medzera medzi ním a ôsmimi utečencami sa zväčšila o celú minútu. Postarali sa o tom predovšetkým Alaphilippe (Quick-Step), ktorý sa z vrcholu pustil doslova bezhlavo, neskôr ho v čele skupiny vystriedal Van Aert (Jumbo). Belgický majster tiež príliš brzdu nestláčal. Dobrou správou bolo, že v zjazde nikto nespadol, takže žiadne nové odstúpenia ani športové tragédie sme nesledovali. 
Všetci účastníci podujatia sa pomaly blížili opäť k Mont Ventoux (15,7 km - 8,8 %), dnes už po druhýkrát. Ešte pred tým ako sa oficiálne začal kopec si z úniku vystúpil Perez (Cofidis), ktorý už nevedel nájsť silu na to, aby dokázal držať tempo Bernarda (Trek). Ten sa obetoval pre svojich dvoch kolegov a hneď ako sa začal kopec tak si aj on vystúpil z úniku. V momente, kedy si Bernard vyvesil zaútočil Elissonde (Trek) a na jeho útok spočiatku nikto nereagoval. Až po istom čase sa spamätali Alaphilippe (Quick-Step), Van Aert (Jumbo) a s nimi išiel ešte Mollema (Trek).  
Van Aert (Jumbo) dlho v skupine prenasledovateľov neoperoval, pretože sa zdvihol a opustil Alaphilippa (Quick-Step) s Mollemom (Trek). Krátko na to už robil spoločnosť Elissondovi (Trek). Takže vpredu boli dvaja cyklisti, dvadsať sekúnd za nimi bolo ďalšie duo. Ostatní pretekári z úniku už boli mimo hru. Do cieľa bolo treba prejsť ešte 35 kilometrov, na vrchol kopca 13 kilometrov. Situácia v pelotóne bola stále pokojná. Zatiaľ v ňom nikto nenastupoval, ale očakával sa najmä útok Carapaza (Ineos), pretože jeho kolegovia z tímu dnes neopustili čelo pelotónu. 
Úradujúci majster sveta stratil šancu vyhrať etapu na méte 33 kilometrov pred páskou, kedy od neho ušiel Mollema (Trek). Francúz bojoval, ale už jeho zásobáreň síl bola úplne prázdna. Na úplnom čele sa Van Aert (Jumbo) definitívne zbavil Elissonda (Trek). Zaujímavé veci sa začali diať aj v pelotóne, kde Ineos držal vysoké tempo a po boku žltého trička zostalo už iba dvadsať cyklistov. Vypadli Fuglsang (Astana), Valverde (Movistar) a na samom chvoste balíka sa objavoval Bilbao (Bahrajn).  
Presne desaťtisíc metrov pred vrcholom Mont Ventoux sa zo svojho sna začínal prebúdzať O'Connor (Ag2r). Síce robil všetko, čo ešte vedel, ale medzi ním a posledným cyklistom v skupine favoritov sa vytvorila medzera a zväčšovala sa. Austrálčan tak postupne strácal priebežné druhé miesto v celkovej klasifikácii. Pogačar (UAE) zatiaľ nedal na sebe poznať nejaké utrpenie. Rovnako ani Carapaz (Ineos), ktorý mal po ruke stále dvoch svojich kolegov. So žltým mužom zostali ešte Urán (EF), Kelderman (Bora), Vingegaard (Jumbo), Mas (Movistar), Lutsenko (Astana), Woods (ISN) a Martin (Cofidis).
Van Aert (Jumbo) v úplnom čele zvyšoval svoj náskok na ostatných členov celodenného úniku, a tiež pelotón stále držal na uzde. Za ním spojili sily Mollema a Elissonde (obaja Trek), lenže tritisíc metrov pred vrcholom kopca strácali minútu a pol. Boli už veľmi ďaleko, aby ešte mohli dobehnúť Belgičana. Ten zas vyzeral, že by dokázal ísť vysoké tempo ešte aspoň dvadsať kilometrov. V skupine favoritov začal diktovať tempo Kwiatkowski (Ineos), obsahovala už iba osem jazdcov. O'Connor (Ag2r) na nich strácal už dve minúty. 
Dvetisíc metrov pred koncom stúpania sa zo sedla zdvihol Vingegaard (Jumbo) a zavesil sa na neho iba Pogačar (UAE). Ale ani Slovinec nie je nesmrteľný a tempo dánskeho cyklistu ustál iba pár sekúnd. Potom si aj on musel vystúpiť a nájsť si rytmus, v ktorom bude eliminovať straty. Carapaz (Ineos) a Urán (EF) sa ešte do konca stúpania dotiahli na muža v žltom, ale ich strata na mladého Dána bola viac ako pol minútu. Medzičasom na Mont Ventoux vyliezol Van Aert (Jumbo), pred ktorým bol už iba zjazd do cieľa. 
Lenže Wout van Aert je výborný zjazdár a predviedol to aj v záverečnom klesaní do cieľovej destinácie v Malaucéne. Zbytočne v klesaní neriskoval a nakoniec si prišiel po víťazstvo v kráľovskej etape v 108. ročníku Tour de France. Van Aert dnes predviedol všetky svoje silné stránky. Kopce preliezol po boku kvalitných vrchárov, a v záverečnom výstupe na Mont Ventoux sa ich dokázal zbaviť. Posledných trinásť kilometrov v stúpaní udržiaval konštatne tempo. Belgický majster tak dokázal to, čo sa mu nepodarilo v hromadných dojazdoch. Vyhral a Jumbo - Visma z Tour bez výhry neodíde. 
Druhé a tretie miesto putovalo do tímu Trek - Segafredo. Kenny Elissonde a Bauke Mollema mali scénu pripravenú na výbornú. Julien Bernard sa pre nich obetoval, lenže jeho skvelú prácu nedokázal využiť ani Elissonde, ani Mollema. Nad ich sily bol belgický majster a preto bude dnes v tíme s americkou licenciou veľké sklamanie. Elissonde skúsil získať výhodu na svoju stranu v poslednom kopci, ale keď ho dobehol muž v belgickom drese a začal sa prispôsobovať jeho tempu, tak tušil, že dnes nevyhrá.    
Dnešná etapa naplnila všetky predpoklady. Ukázali sa v nej najsilnejší jazdci v boji o žltý dres. Hrdinom bol Jonas Vingegaard, aj keď nakoniec nezískal na žltého muža ani sekundu. Dán totiž v poslednom kopci ukázal, že aj Tadej Pogačar je cyklista z mäsa a kostí a za dva kilometre mu naparil celú pol minútu. Lenže v zjazde si nemal s kým pomôcť a nakoniec ho Slovinec, Rigoberto Urán a Richard Carapaz dobehli. Prvé miesto a žltý dres tak aj zajtra ponesie Pogačar, na druhé miesto sa posunul Urán so stratou päť minút a osemnásť sekúnd a na pomyselnom stupni víťazov je aj Vingegaard. Štvrtý je Carapaz.  
Na piate miesto klesol Ben O'Connor, ktorý by si tiež zaslúžil cenu pre najbojovnejšieho pretekára. Austrálčan stratil kontakt s favoritmi desať kilometrov pred vrcholom posledného kopca a nakoniec do cieľa prišiel iba o štyri minúty neskôr. Dokázal eliminovať svoje straty a udržal sa v najlepšej desiatke, čo je jeho cieľom na tohtoročnej Tour. Ďalším mužom, ktorý stratil zopár miest bol Enric Mas, ktorý klesol zo šiestej pozície na ôsmu. Dostali sa pred neho Wilco Kelderman a Alexej Lutsenko. Do najlepšej desiatky sa dostal aj Pello Bilbao, pretože David Gaudu prežil veľkú športovú tragédiu. 
Dnešná etapa mala poriadne premiešať poradie v horskej súťaži, v ponuke bolo totiž 62 bodov. Bodkovaný dres aj zajtra ponesie Nairo Quintana, ktorý sa síce do úniku nedostal, ale nakoniec si víťazstvá na prémiách rozložili viacerí cyklisti a to mu zabezpečilo, že o bodkovaný dres neprišiel. Na druhé miesto sa dnes dostal Wout van Aert, a to najmä vďaka víťazstvu na poslednej horskej prémii, kde bolo v ponuke až 40 bodov. Belgičan ich má po dnešnom dni o šesť menej ako Quintana. Na tretie miesto klesol Michael Woods, ktorý má 42 bodov. Bez šance nie je ani Bauke Mollema, ktorý má 36 bodov. 
Z pohľadu bodovacej súťaže nebola dnešná etapa príliš zaujímavá. Zelený dres ubránil Mark Cavendish, ktorému sa na šprintérskej prémii nepodarilo zabodovať. Bodové žatvy neprežili ani ďalší kandidáti na zelený dres. Michael Matthews zostal na druhom mieste, pričom získal iba jeden bod. Na tretie miesto sa posunul Jasper Philipsen, pretože na šprintérskej prémii uchmatol deväť bodov. Sonny Colbrelli na štvrtej priečke získal dva body. Bez bodu neodišiel ani Peter Sagan, získal tri. Pre všetkých týchto mužov bolo dnes najdôležitejšie prísť do cieľa v limite, a to sa im podarilo. 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Wouta van Aerta (víťaz)
"Nemám slov. Na začiatku tejto Tour som nečakal, že vyhrám túto etapu. Až včera som tomu začal veriť. Je to najikonickejšie stúpanie v cyklistickom svete. Je to asi moje najväčšie víťazstvo vôbec. V úniku bolo niekoľko silných vrchárov. Tiež trpeli. Dnes to bol tvrdý boj, dostať sa do úniku. Alaphilippe už v tejto časti stratil veľa síl. Je to samozrejme emotívne. Na začiatku tejto Tour som nebol v optimálnej forme, vtedy to bolo pre mňa veľmi ťažké. Tiež náš tím mal veľkú smolu. Aj dnes sme stratili Tonyho Martina."
Sumár reakcií vyjde vo večerných hodinách...
Výsledky etapy
1. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 05:17:43 120
2. ELISSONDE Kenny Trek-Segafredo 01:14 50
3. MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo 01:14 25
4. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 01:38 15
5. URAN Rigoberto EF Education-NIPPO 01:38 5
6. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 01:38
7. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 01:38
8. LUCENKO Alexej Astana-Premier Tech 01:56
9. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 01:56
10. MAS Enric Movistar Team 03:02
140. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 37:26
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 43:44:38
2. URAN Rigoberto EF Education-NIPPO 05:18
3. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 05:32
4. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 05:33
5. O'CONNOR Ben AG2R Citroën Team 05:58
6. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 06:16
7. LUCENKO Alexej Astana-Premier Tech 06:30
8. MAS Enric Movistar Team 07:11
9. MARTIN Guillaume Cofidis 09:29
10. BILBAO Pello Bahrain Victorious 10:28
109. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 02:00:43
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. CAVENDISH Mark Deceuninck - Quick-Step 218
2. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 160
3. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 142
4. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 138
5. ALAPHILIPPE Julian Deceuninck - Quick-Step 119
6. BOUHANNI Nacer Arkéa-Samsic 117
9. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 95
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. QUINTANA Nairo Arkéa-Samsic 50
2. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 44
3. WOODS Michael Israel Start-Up Nation 42
4. POELS Wout Bahrain Victorious 39
5. MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo 36
6. ELISSONDE Kenny Trek-Segafredo 27
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 43:44:38
2. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 05:32
3. PARET-PEINTRE Aurélien AG2R Citroën Team 24:44
4. GAUDU David Groupama-FDJ 30:51
5. HIGUITA Sergio EF Education-NIPPO 54:41
6. DONOVAN Mark Team DSM 01:18:23
Všetky prémie na trase etapy:
4-20 166,8 km - Côte de Fontaine-de-Vaucluse: dĺžka 1,9 km; sklon 6 % (1)
sprint-20 158,7 km - LES IMBERTS (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 155,2 km - Côte de Gordes: dĺžka 2,5 km; sklon 5,1 % (1)
1 20 115,3 km - Col de la Liguière: dĺžka 9,3 km; sklon 6,7 % (10-8-6-4-2-1)
1 20 76,4 km - Mont Ventoux: dĺžka 22 km; sklon 5,1 % (10-8-6-4-2-1)
hc 20bonus tdf 20 22 km - Mont Ventoux: dĺžka 15,7 km; sklon 8,8 % (40-30-24-20-16-12-8-4) (bonusové sekundy 8-5-2)
ciel Cieľ - MALAUCÈNE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Po rovinatej etape sa cyklisti vracajú naspäť do hôr. Dvojnásobný prejazd cez Mont Ventoux spĺňa všetky predpoklady na ďalšie posuny v celkovom poradí. Doterajší priebeh Tour zvláda na výbornú Tadej Pogačar. Slovinec teraz môže čakať na útoky konkurencie, no v poslednej horskej etape sme videli, že nepohrdne ani ďalšími príležitosťami na navýšenie svojho náskoku. Na druhom mieste sa po víťazstve na Montée de Tignes ocitol Ben O'Connor a uvidíme, ako sa Austrálčan popasuje s ďalšou veľkou výzvou. Oproti konkurencii má menej pomocníkov do hôr a na celkové poradie na Grand Tour ide len druhýkrát v živote. Na priebežnom pódiu sa nachádza aj Rigoberto Urán a líder EF Education bude patriť medzi favoritov na etapu. Profil vyhovuje aj Enricovi Masovi a Jonasa Vingegaarda čaká ďalší test jeho schopností. V poslednej horskej etape sa s favoritmi neudržal Wilco Kelderman, David Gaudu ani Alexej Lutsenko. Holanďanovi však takéto dlhé kopce vyhovujú a k dispozícií má aj silnú podporu v podobe Emanuela Buchmanna a Patricka Konrada. Naopak, Gaudu má k sebe už len štyroch ľudí a v kopcoch mu môže pomôcť len Valentin Madouas a Bruno Armirail. Druhý menovaný však v utorkovej etape signalizoval zdravotné problémy. Na vrchársku podporu sa nemôže sťažovať Alexej Lutsenko, ktorý má v tíme ľudí ako Fraile, I. Izagirre či Fuglsang. Druhý muž tohtoročného Critérium du Dauphiné však nedisponuje skúsenosťami s jazdou na celkové poradie na Grand Tour.
Na horských prémiach bude v stredu k dispozícii 62 bodov a ak chce Nairo Quintana udržať bodkovaný dres až do Paríža, tak by mal uchmatnúť čo najväčšiu porciu. Ako jeho najväčší konkurenti sa javia Michael Woods a Wout Poels. Kanaďana však môže limitovať absencia zjazdárskych kvalít v porovnaní s jeho súpermi. Z celkového poradia už vypadol Esteban Chaves a Kolumbijčan by sa víťazstvom zaradil do partie cyklistov s triumfom na každej Grand Tour. Zo zástupcov prokontinentálnej scény sa v dobrom svetle ukazuje Frank Bonnamour a žiadnu akciu sme doposiaľ nevideli od jeho skúsenejšieho kolegu Pierra Rollanda či Warrena Barguila. O etapový triumf z úniku by mohol zabojovať Bauke Mollema, Sergio Henao, ale aj Julian Alaphilippe. V prospech Francúza by mal hrať fakt, že etapa končí v zjazde. Po prvej nenáročnej horskej prémií je pripravená šprintérska prémia a na tú sa bude sústrediť Sonny Colbrelli a Michael Matthews, aby znížili manko na Cavendisha. My veríme, že sa k ním pridá aj Peter Sagan. 
Krátky opis trasy etapy:
Jedenásta etapa vyvoláva veľké očakávania, lebo na Tour de France sa nikdy neprechádzalo dvakrát cez Mont Ventoux počas jedného dňa. Už na kopci Col de la Liguière nájdeme zaujímavé sklony na úrovni siedmich percent, ktoré majú za úlohu unaviť pretekárov. Prvý výjazd na Mont Ventoux sa pôjde z netypickej strany, ktorá je dlhá, ale väčšinou poskytuje prijateľné sklony v okolí piatich percent a v strede sa objavia aj takmer rovinaté pasáže. Posledných päť kilometrov však vybehne na osem až deväť percent. Potom si pretekári vyskúšajú klesanie, ktoré ich na konci etapy privedie do cieľa, a chvíľu sa budú pohybovať v okolí mesta Malaucéne. Tradičný výjazd na Mont Ventoux umorí cyklistov svojou dĺžkou a tvrdými sklonmi v okolí sedem až deväť percent. Posledné dva kilometre presahujú deväť percent. Celý kopec je mimoriadne vyčerpávajúci a po jeho prekonaní čaká na cyklistov ešte 22-kilometrové klesanie. Bezprecedentná koncovka s Mont Ventoux vyžaduje nielen vrchársku formu, ale aj jazdeckú šikovnosť, čo môže v cieli spôsobiť prekvapenie.
zprofil etapy
prvý prejazd Mont Ventoux (© letour.fr)
zprofil etapy
druhý prejazd Mont Ventoux (© letour.fr)
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 13:15 štúdio, následne živý prenos
moderátorka štúdia: Oľga Konečná
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
hosť, spolukomentátor: Martin Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop