(© A.S.O. / Pauline Ballet)
18. |
15.7. |
|
|
Pau > Luz Ardiden |
130 km |
Pogačar |
profil etapy, 3550 nastúpaných metrov (© letour.fr) |
Po včerajšom výstupe na Col du Portet sa s nepríjemnosťami musí zaoberať tím Bahrain - Victorious. V stredu večer prišli do hotela, kde Bilbao a spol. bývali, policajti a prehľadali izby cyklistov, ako aj zamestnancov tímu. Muži zákona skontrolovali aj tímový autobus, ale nikto nebol zatknutý. Po jednej hodine popoludní prišla informácia, že francúzsky prokurátor začal predbežné vyšetrovanie kvôli možnému používaniu zakázaných látok.
Zoskupenie napriek tejto udalosti pokračovalo v pretekoch a dnes všetkých čakala krátka horská etapa s dojazdom na Luz Ardiden (7,4%; 13,3 km). Hneď po štarte zaútočil Matej Mohorič (Bahrain - Victorious), Sean Bennett (Qhubeka NextHash) a Christopher Juul-Jensen (BikeExchange). Za nimi jazdil osamotený Cyril Barthe (B&B Hotels) a v balíku sa naďalej nastupovalo.
Barthe bol pohltený a vedúce trio si udržiavalo minútu k dobru. Neskôr sa utrhol Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick-Step) a vedúca skupina už začala stúpať na prvú horskú prémiu Côte de Notre-Dame de Piétat (5,6%; 2,6 km), V pelotóne skončil na zemi Sergio Henao (Qhubeka NextHash) a Quentin Pacher (B&B Hotels). Na vrchole vzal jeden bod Juul-Jensen.
Kolumbíjčan a Francúz mali po kolízii odreniny a obidvaja boli ošetrovaní. Z pelotónu sa snažil utrhnúť aj Michael Matthews (BikeExchange), ktorý nevzdával boj o zelený dres. Ku majstrovi sveta sa dotiahol Pierre-Luc Périchon (Cofidis). Defekt musel riešiť Davide Formolo (UAE Team Emirates). Do úniku sa chcel dostať aj Michal Kwiatkowski (Ineos), Pierre Latour (TotalEnergies) či Valentin Madouas (Groupama - FDJ).
Alaphilippe a Périchon sa približovali ku prvej skupine a 97 kilometrov pred cieľom sa stali jej súčasťou. Najvyššie postaveným jazdcom v úniku bol majster sveta, ktorému patrilo v GC 28. miesto. Za pelotónom sa ocitol Pello Bilbao (Bahrain - Victorious). Napriek prítomnosti Mohoriča vo vedúcej skupine udával tempo pelotónu jeho tím, ktorý má za sebou rušný deň.
Pre portál cyclingnews sa ku včerajšej policajnej razii vyjadril generálny manažér tímu Milan Eržen. „Nebolo to nič zvláštne. Navštívili nás policajti, ktorí nás požiadali o tréningové súbory jazdcov, skontrolovali autobus a to bolo všetko. Vyrušili jazdcov na jednu hodinu a na konci poďakovali. Nepovedali nám, aký bol dôvod návštevy, ale dnes sa to dozvieme prostredníctvom našich právnikov." povedal Slovinec.
Vo vedúcej skupine sa prestal otáčať Juul-Jensen a pred päticou unikajúcich jazdcov bola druhá horská prémia Côte de Loucrup (7%; 2 km). Priemerná rýchlosť po prvej hodine jazdy bola 45,3 km/h. Z balíka ušiel Luke Durbridge (BikeExchange) a po ňom sa utrhol Michael Matthews. Pridal sa k ním aj Kasper Asgreen, Davide Ballerini, Dries Devenyns (3x Deceuninck), Sonny Colbrelli (Bahrain - Victorious) Omar Fraile, Alex Aranburu alebo Ion Izagirre (3x Astana).
V úniku vzal jeden bod Alaphilippe. Pelotón skupinu s Matthewsom a Colbrellim ďaleko nepustil a po prémii ju dobehol. Vpredu už nebol Juul-Jensen, ktorý počkal na svojich kolegov. Víťaz úvodnej etapy sa presadil aj na šprintérskej prémii. V pelotóne sa bojovalo o jedenásť bodov a tie získal Mark Cavendish pred Michaelom Mörkövom a Michaelom Matthewsom.
Po prémii atakoval Kasper Asgreen (Deceuninck Quick-Step) a Pierre Rolland (B&B Hotels). Ani jeden z nich sa neodtrhol a neúspešne dopadol aj pokus s Kennym Elissondem (Trek - Segafredo) a Danielom Martinom (Israel Start-Up Nation). Cyklisti už začali stúpať na Col du Tourmalet (7,3%; 17,1 km) a z vedúcej skupiny vypadol Périchon.
O chvíľu neskôr si vystúpil aj Bennett a v balíku opäť atakoval Rolland a Juul-Jensen. Tempo v hlavnej skupine začal udávať tím UAE Team Emirates a doplatil na to Cavendish, ktorý si vycúval. Dnešnú etapu priamo v centre diania sledoval aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ďalšími cyklistami, ktorí ušli z pelotónu, boli Latour a Elissonde.
Latour a Elissonde sa pridali ku Rollandovi a neskôr ich doplnil aj Madouas. Následne vyrazil z hlavnej skupiny Miguel López (Movistar) a o chvíľu neskôr ho doplnil Ion Izagirre, Omar Fraile (2x Astana), Ruben Guerreiro (EF Education), Nairo Quintana (Arkéa Samsic) a David Gaudu (Groupama - FDJ). Do tejto skupiny sa stiahol aj Madouas.
V pelotóne začal udávať tempo Ineos a skupina s Gaudom sa pridala do partie Latoura. Quintana a López sa čoskoro vrátili do balíka a neskôr ich nasledoval Rolland. Štyridsaťjeden kilometrov pred páskou sa Alaphilippe a Mohorič pridali do skupiny prenasledovateľov. Z nej po chvíli odpadol Madouas a s jedenástym mužom v GC Gaudom ostal len majster sveta Alaphilippe a víťaz modrého dresu z vlaňajšieho Gira Guerreiro.
Neskôr ich doplnil ešte Latour, ale necelé štyri kilometre pred vrcholom strácal balík len štyridsať sekúnd. Z vedúcej skupiny vypadol aj Alaphilippe a v pelotóne sa ocitol v problémoch Rigoberto Urán, ktorý stratil kontakt z balíkom veľmi skoro pred cieľom. Naopak, zaútočil Michael Woods (Israel Start-Up Nation) a zavesil sa za neho Wout Poels (Bahrain - Victorious). Z vedúcej skupiny vycúval Guerreiro.
Na vrchole vzal dvadsať bodov Latour a desať bodov si pripísal Wout Poels, ktorý tak zvýšil svoj náskok v súťaži o bodkovaný dres pred Pogačarom. Urán preťal vrchol s minútovou stratou na pelotón a priebežne sa v GC nachádzal na šiestom mieste. V zjazde sa Gaudu osamostatnil na čele etapy a Latoura dobehli Poels, Fraile a Guerreiro. Neskôr bolo toto trio pohltené pelotónom.
David Gaudu vstúpil na záverečné stúpanie len s pätnásťsekundovým náskokom. Skupina s Uránom strácala necelé dve minúty. Carapaz mal k dispozícii ešte Castrovieja, Kwiatkowského a Harta. Gaudu sa stal súčasťou pelotónu 9500 metrov pred vrcholom. Pogačar mal pri sebe už len Majku a Vingegaard mal okolo seba Kussa aj Van Aerta.
Rigoberto Urán nabral viac ako päť minút a do problémov sa dostal aj Alexej Lutsenko. O chvíľu neskôr sa z balíkom rozlúčil aj David Gaudu. Obidvaja sa neskôr spojili a spoločne šli do cieľa. Tri kilometre pred páskou zaútočil Pogačar a krok s ním udržal iba Carapaz, Vingegaard a Mas. S Dánom tam ostal ešte Sepp Kuss. V druhej skupine ostal O'Connor, Kelderman, Bilbao, Guillaume Martin, Daniel Martin, Higuita, Valverde, Castroviejo a Buchmann.
Z druhej skupiny si nastúpil Ír a z vedúcej skupiny vystúpil Kuss. Sedemsto metrov pred cieľom nastúpil Mas, no dobehol ho Pogačar, hneď na to nastúpil a súperi už nenašli odpoveď. Drobnú stratu dostal Vingegaard a Carapaz. Po svojom najlepšom výkone si prišiel po štvrté miesto Mas, ktorý dostal trinásť sekúnd. Top 5 uzavrel Daniel Martin. Slovinec si tak pripísal už šieste etapové víťazstvo na Tour de France.
34 sekúnd dostal Kelderman a O'Connor. Víťaz deviatej etapy opäť prekvapil cyklistický svet a rozhodne patrí medzi najväčšie prekvapenia tohtoročnej Starej dámy. Slušne šiel aj Guillaume Martin a Bilbao, ktorí nakúpili 45 sekúnd. Napriek skoršiemu odpadnutiu svoju stratu slušne limitoval Lutsenko. Druhý muž Critérium du Dauphiné stratil len minútu a osem sekúnd.
Spomedzi cyklistov, ktorí dnes bojovali o etapový triumf a domestikov, dnes slušné výkony podali okrem už spomínaného Martina aj Sergio Higuita, Sepp Kuss, Alejandro Valverde alebo Emanuel Buchmann. Hlavným porazeným dnešného dňa je Rigoberto Urán, ktorý napokon stratil deväť minút a preskočil ho O'Connor, Kelderman, Mas, Lutsenko, Guillaume Martin a Pello Bilbao. Kolumbíjčan tak ostal aspoň v Top 10. Po dnešnej etape bude smutný Wout Poels, ktorému Pogačar vzal bodkovaný dres. Naopak, spokojný môže byť Mark Cavendish, ktorý opäť stihol limit, navýšil svoj náskok v súťaži o zelený dres a v zajtrajšej rovinatej etape môže zabojovať o rekordné 35. etapové víťazstvo na Starej dáme.
Tadej Pogačar (víťaz etapy, žltý, biely a bodkovaný dres) |
"Je to neuveriteľný pocit. Opäť som sa cítil dobre a chcel som vyhrať. Zatiaľ si tie preteky naozaj užívam, takže musím byť šťastný. Baví ma to. Stále sú pred nami tri dni a stále musíme byť koncentrovaní. Ale moja pozícia je, samozrejme, skvelá. Dnes to nebolo jednoduché. Už na Col du Tourmalet sa šlo poriadne tempo. Snažil som sa byť koncentrovaný, sústredený a predviesť maximum.
Nemal by som sa nikoho báť. Vingegaard má dobrú časovku, ale prečo by som sa ho mal báť? Pred nami je časovka, v ktorej ide vždy naplno. Mám veľký náskok a bude to pre mňa niečo nové - ísť s takýmto náskokom v časovke. Ale pôjdem naplno. V časovke môžete kľudne stratiť šesť minút, ale ja som sebavedomý a cítim sa dobre. "
|
Sumár reakcií aktérov etapy vyjde vo večerných hodinách...
Videosumár etapy |
11. |
|
BILBAO Pello |
Bahrain Victorious
|
00:45 |
|
12. |
|
MARTIN Guillaume |
Cofidis
|
00:45 |
|
13. |
|
LUCENKO Alexej |
Astana - Premier Tech
|
01:08 |
|
14. |
|
BUCHMANN Emanuel |
BORA - hansgrohe
|
01:15 |
|
15. |
|
MEINTJES Louis |
Intermarché - Wanty-Gobert
|
01:43 |
|
16. |
|
MAJKA Rafal |
UAE Team Emirates
|
01:46 |
|
17. |
|
CASTROVIEJO Jonathan |
Ineos Grenadiers
|
01:56 |
|
18. |
|
POELS Wout |
Bahrain Victorious
|
02:32 |
|
19. |
|
GAUDU David |
Groupama - FDJ
|
02:50 |
|
20. |
|
MEURISSE Xandro |
Alpecin - Fenix
|
03:07 |
|
21. |
|
CHAVES Esteban |
Team BikeExchange
|
03:15 |
|
22. |
|
GUERREIRO Ruben |
EF Education - Nippo
|
03:15 |
|
23. |
|
TEUNS Dylan |
Bahrain Victorious
|
03:15 |
|
24. |
|
CATTANEO Mattia |
Deceuninck - Quick-Step
|
03:45 |
|
25. |
|
BONNAMOUR Franck |
B&B Hotels p/b KTM
|
03:57 |
|
26. |
|
RODRIGUEZ Cristian |
Team TotalEnergies
|
03:57 |
|
27. |
|
MOLLEMA Bauke |
Trek - Segafredo
|
04:05 |
|
28. |
|
HIRSCHI Marc |
UAE Team Emirates
|
04:05 |
|
29. |
|
GEOGHEGAN HART Tao |
Ineos Grenadiers
|
04:34 |
|
30. |
|
PARET-PEINTRE Aurélien |
Ag2r Citroën Team
|
05:23 |
|
31. |
|
QUINTANA Nairo |
Arkéa - Samsic
|
05:57 |
|
32. |
|
SCHÄR Michael |
Ag2r Citroën Team
|
06:18 |
|
33. |
|
DE LA PARTE Victor |
Team TotalEnergies
|
06:18 |
|
34. |
|
KONRAD Patrick |
BORA - hansgrohe
|
06:18 |
|
35. |
|
MOHORIČ Matej |
Bahrain Victorious
|
06:31 |
|
36. |
|
VAN AERT Wout |
Jumbo - Visma
|
06:37 |
|
37. |
|
PACHER Quentin |
B&B Hotels p/b KTM
|
07:15 |
|
38. |
|
MCNULTY Brandon |
UAE Team Emirates
|
08:09 |
|
39. |
|
HENAO Sergio |
Qhubeka NextHash
|
08:09 |
|
40. |
|
LÓPEZ Miguel Ángel |
Movistar Team
|
08:09 |
|
41. |
|
WOODS Michael |
Israel Start-Up Nation
|
08:58 |
|
42. |
|
CORT Magnus |
EF Education - Nippo
|
08:58 |
|
43. |
|
URAN Rigoberto |
EF Education - Nippo
|
08:58 |
|
44. |
|
POWLESS Neilson |
EF Education - Nippo
|
08:58 |
|
45. |
|
NAESEN Oliver |
Ag2r Citroën Team
|
08:58 |
|
46. |
|
LATOUR Pierre |
Team TotalEnergies
|
10:27 |
|
47. |
|
MADOUAS Valentin |
Groupama - FDJ
|
11:02 |
|
48. |
|
IZAGIRRE Ion |
Astana - Premier Tech
|
12:05 |
|
49. |
|
DILLIER Silvan |
Alpecin - Fenix
|
13:43 |
|
50. |
|
KÜNG Stefan |
Groupama - FDJ
|
13:43 |
|
51. |
|
ARCAS Jorge |
Movistar Team
|
13:43 |
|
52. |
|
ROTA Lorenzo |
Intermarché - Wanty-Gobert
|
14:05 |
|
53. |
|
CHEVALIER Maxime |
B&B Hotels p/b KTM
|
14:05 |
|
Výsledky etapy |
1. |
|
POGAČAR Tadej |
UAE Team Emirates |
03:33:45 |
120 |
2. |
|
VINGEGAARD Jonas |
Jumbo-Visma |
00:02 |
50 |
3. |
|
CARAPAZ Richard |
INEOS Grenadiers |
00:02 |
25 |
4. |
|
MAS Enric |
Movistar Team |
00:13 |
15 |
5. |
|
MARTIN Daniel |
Israel Start-Up Nation |
00:24 |
5 |
6. |
|
KUSS Sepp |
Jumbo-Visma |
00:30 |
|
7. |
|
HIGUITA Sergio |
EF Education-NIPPO |
00:33 |
|
8. |
|
O'CONNOR Ben |
AG2R Citroën Team |
00:34 |
|
9. |
|
KELDERMAN Wilco |
BORA-hansgrohe |
00:34 |
|
10. |
|
VALVERDE Alejandro |
Movistar Team |
00:40 |
|
11. |
|
BILBAO Pello |
Bahrain Victorious
|
00:45 |
|
12. |
|
MARTIN Guillaume |
Cofidis
|
00:45 |
|
13. |
|
LUCENKO Alexej |
Astana - Premier Tech
|
01:08 |
|
14. |
|
BUCHMANN Emanuel |
BORA - hansgrohe
|
01:15 |
|
15. |
|
MEINTJES Louis |
Intermarché - Wanty-Gobert
|
01:43 |
|
16. |
|
MAJKA Rafal |
UAE Team Emirates
|
01:46 |
|
17. |
|
CASTROVIEJO Jonathan |
Ineos Grenadiers
|
01:56 |
|
18. |
|
POELS Wout |
Bahrain Victorious
|
02:32 |
|
19. |
|
GAUDU David |
Groupama - FDJ
|
02:50 |
|
20. |
|
MEURISSE Xandro |
Alpecin - Fenix
|
03:07 |
|
21. |
|
CHAVES Esteban |
Team BikeExchange
|
03:15 |
|
22. |
|
GUERREIRO Ruben |
EF Education - Nippo
|
03:15 |
|
23. |
|
TEUNS Dylan |
Bahrain Victorious
|
03:15 |
|
24. |
|
CATTANEO Mattia |
Deceuninck - Quick-Step
|
03:45 |
|
25. |
|
BONNAMOUR Franck |
B&B Hotels p/b KTM
|
03:57 |
|
26. |
|
RODRIGUEZ Cristian |
Team TotalEnergies
|
03:57 |
|
27. |
|
MOLLEMA Bauke |
Trek - Segafredo
|
04:05 |
|
28. |
|
HIRSCHI Marc |
UAE Team Emirates
|
04:05 |
|
29. |
|
GEOGHEGAN HART Tao |
Ineos Grenadiers
|
04:34 |
|
30. |
|
PARET-PEINTRE Aurélien |
Ag2r Citroën Team
|
05:23 |
|
31. |
|
QUINTANA Nairo |
Arkéa - Samsic
|
05:57 |
|
32. |
|
SCHÄR Michael |
Ag2r Citroën Team
|
06:18 |
|
33. |
|
DE LA PARTE Victor |
Team TotalEnergies
|
06:18 |
|
34. |
|
KONRAD Patrick |
BORA - hansgrohe
|
06:18 |
|
35. |
|
MOHORIČ Matej |
Bahrain Victorious
|
06:31 |
|
36. |
|
VAN AERT Wout |
Jumbo - Visma
|
06:37 |
|
37. |
|
PACHER Quentin |
B&B Hotels p/b KTM
|
07:15 |
|
38. |
|
MCNULTY Brandon |
UAE Team Emirates
|
08:09 |
|
39. |
|
HENAO Sergio |
Qhubeka NextHash
|
08:09 |
|
40. |
|
LÓPEZ Miguel Ángel |
Movistar Team
|
08:09 |
|
41. |
|
WOODS Michael |
Israel Start-Up Nation
|
08:58 |
|
42. |
|
CORT Magnus |
EF Education - Nippo
|
08:58 |
|
43. |
|
URAN Rigoberto |
EF Education - Nippo
|
08:58 |
|
44. |
|
POWLESS Neilson |
EF Education - Nippo
|
08:58 |
|
45. |
|
NAESEN Oliver |
Ag2r Citroën Team
|
08:58 |
|
46. |
|
LATOUR Pierre |
Team TotalEnergies
|
10:27 |
|
47. |
|
MADOUAS Valentin |
Groupama - FDJ
|
11:02 |
|
48. |
|
IZAGIRRE Ion |
Astana - Premier Tech
|
12:05 |
|
49. |
|
DILLIER Silvan |
Alpecin - Fenix
|
13:43 |
|
50. |
|
KÜNG Stefan |
Groupama - FDJ
|
13:43 |
|
51. |
|
ARCAS Jorge |
Movistar Team
|
13:43 |
|
52. |
|
ROTA Lorenzo |
Intermarché - Wanty-Gobert
|
14:05 |
|
53. |
|
CHEVALIER Maxime |
B&B Hotels p/b KTM
|
14:05 |
|
54. |
|
FRAILE Omar |
Astana - Premier Tech
|
14:07 |
|
55. |
|
HOULE Hugo |
Astana - Premier Tech
|
14:15 |
|
56. |
|
VAN BAARLE Dylan |
Ineos Grenadiers
|
14:47 |
|
57. |
|
KWIATKOWSKI Michal |
Ineos Grenadiers
|
14:47 |
|
58. |
|
GESCHKE Simon |
Cofidis
|
16:12 |
|
59. |
|
THOMAS Geraint |
Ineos Grenadiers
|
16:37 |
|
60. |
|
HERRADA Jesus |
Cofidis
|
16:37 |
|
61. |
|
VERONA Carlos |
Movistar Team
|
16:37 |
|
62. |
|
DE GENDT Thomas |
Lotto Soudal
|
17:05 |
|
63. |
|
COLBRELLI Sonny |
Bahrain Victorious
|
18:35 |
|
64. |
|
TEUNISSEN Mike |
Jumbo - Visma
|
18:35 |
|
65. |
|
BAKELANTS Jan |
Intermarché - Wanty-Gobert
|
18:35 |
|
66. |
|
BERNARD Julien |
Trek - Segafredo
|
18:35 |
|
67. |
|
FERNANDEZ Ruben |
Cofidis
|
18:35 |
|
68. |
|
ERVITI Imanol |
Movistar Team
|
18:35 |
|
69. |
|
DOUBEY Fabien |
Team TotalEnergies
|
18:35 |
|
70. |
|
STUYVEN Jasper |
Trek - Segafredo
|
18:35 |
|
71. |
|
RUTSCH Jonas |
EF Education - Nippo
|
18:35 |
|
72. |
|
SWEENY Harry |
Lotto Soudal
|
18:35 |
|
73. |
|
FUGLSANG Jakob |
Astana - Premier Tech
|
18:35 |
|
74. |
|
VALGREN Michael |
EF Education - Nippo
|
18:35 |
|
75. |
|
SKUJINŠ Toms |
Trek - Segafredo
|
18:35 |
|
76. |
|
ROLLAND Pierre |
B&B Hotels p/b KTM
|
18:35 |
|
77. |
|
ELISSONDE Kenny |
Trek - Segafredo
|
19:54 |
|
78. |
|
ALAPHILIPPE Julian |
Deceuninck - Quick-Step
|
19:54 |
|
79. |
|
GRUZDEV Dmitriy |
Astana - Premier Tech
|
20:48 |
|
80. |
|
SCHELLING Ide |
BORA - hansgrohe
|
21:08 |
|
81. |
|
GARCIA Ivan |
Movistar Team
|
23:13 |
|
82. |
|
OSS Daniel |
BORA - hansgrohe
|
23:13 |
|
83. |
|
BOIVIN Guillaume |
Israel Start-Up Nation
|
23:13 |
|
84. |
|
BARTHE Cyril |
B&B Hotels p/b KTM
|
23:13 |
|
85. |
|
BISSEGGER Stefan |
EF Education - Nippo
|
23:13 |
|
86. |
|
HALLER Marco |
Bahrain Victorious
|
23:13 |
|
87. |
|
FORMOLO Davide |
UAE Team Emirates
|
23:13 |
|
88. |
|
SBARAGLI Kristian |
Alpecin - Fenix
|
23:13 |
|
89. |
|
GODON Dorian |
Ag2r Citroën Team
|
23:13 |
|
90. |
|
GOLDSTEIN Omer |
Israel Start-Up Nation
|
23:13 |
|
91. |
|
GAUTIER Cyril |
B&B Hotels p/b KTM
|
23:13 |
|
92. |
|
RICKAERT Jonas |
Alpecin - Fenix
|
23:13 |
|
93. |
|
WRIGHT Fred |
Bahrain Victorious
|
23:13 |
|
94. |
|
BARBERO Carlos |
Qhubeka NextHash
|
23:13 |
|
95. |
|
GESBERT Elie |
Arkéa - Samsic
|
23:13 |
|
96. |
|
VAN MOER Brent |
Lotto Soudal
|
23:13 |
|
97. |
|
PHILIPSEN Jasper |
Alpecin - Fenix
|
23:13 |
|
98. |
|
ZIMMERMANN Georg |
Intermarché - Wanty-Gobert
|
23:13 |
|
99. |
|
DONOVAN Mark |
eam DSM |
23:13 |
|
100. |
|
VAN POPPEL Danny |
Intermarché - Wanty-Gobert
|
23:13 |
|
101. |
|
PORTE Richie |
Ineos Grenadiers
|
23:13 |
|
102. |
|
VAN POPPEL Boy |
Intermarché - Wanty-Gobert
|
23:13 |
|
103. |
|
SIMON Julien |
Team TotalEnergies
|
23:13 |
|
104. |
|
SWIFT Connor |
Arkéa - Samsic
|
23:13 |
|
105. |
|
DURBRIDGE Luke |
Team BikeExchange
|
23:13 |
|
106. |
|
JUUL-JENSEN Christopher |
Team BikeExchange
|
23:13 |
|
107. |
|
STAKE LAENGEN Vegard |
UAE Team Emirates
|
23:13 |
|
108. |
|
ARANBURU Alex |
Astana - Premier Tech
|
23:13 |
|
109. |
|
ARMIRAIL Bruno |
Groupama - FDJ
|
23:13 |
|
110. |
|
COSTA Rui |
UAE Team Emirates
|
23:13 |
|
111. |
|
CABOT Jérémy |
Team TotalEnergies
|
23:13 |
|
112. |
|
TURGIS Anthony |
Team TotalEnergies
|
23:13 |
|
113. |
|
PEDERSEN Casper |
eam DSM |
23:13 |
|
114. |
|
CLARKE Simon |
Qhubeka NextHash
|
23:13 |
|
115. |
|
BJERG Mikkel |
UAE Team Emirates
|
23:13 |
|
116. |
|
VAKOČ Petr |
Alpecin - Fenix
|
23:13 |
|
117. |
|
POLITT Nils |
BORA - hansgrohe
|
23:13 |
|
118. |
|
LAPORTE Christophe |
Cofidis
|
24:34 |
|
119. |
|
MATTHEWS Michael |
Team BikeExchange
|
24:49 |
|
120. |
|
EEKHOFF Nils |
eam DSM |
25:03 |
|
121. |
|
VAN AVERMAET Greg |
Ag2r Citroën Team
|
25:03 |
|
122. |
|
PEREZ Anthony |
Cofidis
|
26:37 |
|
123. |
|
ASGREEN Kasper |
Deceuninck - Quick-Step
|
27:36 |
|
124. |
|
NIEUWENHUIS Joris |
eam DSM |
27:36 |
|
125. |
|
GILBERT Philippe |
Lotto Soudal
|
27:57 |
|
126. |
|
GREIPEL André |
Israel Start-Up Nation
|
27:57 |
|
127. |
|
ZABEL Rick |
Israel Start-Up Nation
|
27:57 |
|
128. |
|
HOLLENSTEIN Reto |
Israel Start-Up Nation
|
27:57 |
|
129. |
|
FROOME Christopher |
Israel Start-Up Nation
|
27:57 |
|
130. |
|
COSNEFROY Benoît |
Ag2r Citroën Team
|
27:57 |
|
131. |
|
MEZGEC Luka |
Team BikeExchange
|
27:57 |
|
132. |
|
PÉRICHON Pierre-Luc |
Cofidis
|
27:57 |
|
133. |
|
PEDERSEN Mads |
Trek - Segafredo
|
27:57 |
|
134. |
|
THEUNS Edward |
Trek - Segafredo
|
27:57 |
|
135. |
|
WALSCHEID Max |
Qhubeka NextHash
|
27:57 |
|
136. |
|
PÖSTLBERGER Lukas |
BORA - hansgrohe
|
27:57 |
|
137. |
|
WALLAYS Jelle |
Cofidis
|
27:57 |
|
138. |
|
BENNETT Sean |
Qhubeka NextHash
|
28:10 |
|
139. |
|
BOL Cees |
eam DSM |
29:35 |
|
140. |
|
MÖRKÖV Michael |
Deceuninck - Quick-Step
|
32:06 |
|
141. |
|
DECLERCQ Tim |
Deceuninck - Quick-Step
|
32:06 |
|
142. |
|
DEVENYNS Dries |
Deceuninck - Quick-Step
|
32:06 |
|
143. |
|
BALLERINI Davide |
Deceuninck - Quick-Step
|
32:06 |
|
144. |
|
CAVENDISH Mark |
Deceuninck - Quick-Step
|
32:06 |
|
Priebežné poradie pretekov po etape |
1. |
|
POGAČAR Tadej |
UAE Team Emirates |
75:00:02 |
|
2. |
|
VINGEGAARD Jonas |
Jumbo-Visma |
05:45 |
|
3. |
|
CARAPAZ Richard |
INEOS Grenadiers |
05:51 |
|
4. |
|
O'CONNOR Ben |
AG2R Citroën Team |
08:18 |
|
5. |
|
KELDERMAN Wilco |
BORA-hansgrohe |
08:50 |
|
6. |
|
MAS Enric |
Movistar Team |
10:11 |
|
7. |
|
LUCENKO Alexej |
Astana-Premier Tech |
11:22 |
|
8. |
|
MARTIN Guillaume |
Cofidis |
12:46 |
|
9. |
|
BILBAO Pello |
Bahrain Victorious |
13:48 |
|
10. |
|
URAN Rigoberto |
EF Education-NIPPO |
16:25 |
|
11. |
|
GAUDU David |
Groupama - FDJ
|
18:42 |
|
12. |
|
CATTANEO Mattia |
Deceuninck - Quick-Step
|
23:36 |
|
13. |
|
CHAVES Esteban |
Team BikeExchange
|
32:07 |
|
14. |
|
MEINTJES Louis |
Intermarché - Wanty-Gobert
|
35:55 |
|
15. |
|
PARET-PEINTRE Aurélien |
Ag2r Citroën Team
|
37:21 |
|
16. |
|
POELS Wout |
Bahrain Victorious
|
47:00 |
|
17. |
|
TEUNS Dylan |
Bahrain Victorious
|
49:33 |
|
18. |
|
GUERREIRO Ruben |
EF Education - Nippo
|
52:26 |
|
19. |
|
VAN AERT Wout |
Jumbo - Visma
|
58:09 |
|
20. |
|
HENAO Sergio |
Qhubeka NextHash
|
58:26 |
|
21. |
|
MOLLEMA Bauke |
Trek - Segafredo
|
01:00:04 |
|
22. |
|
HIGUITA Sergio |
EF Education - Nippo
|
01:03:01 |
|
23. |
|
VALVERDE Alejandro |
Movistar Team
|
01:04:24 |
|
24. |
|
CASTROVIEJO Jonathan |
Ineos Grenadiers
|
01:05:30 |
|
25. |
|
BONNAMOUR Franck |
B&B Hotels p/b KTM
|
01:18:14 |
|
26. |
|
KONRAD Patrick |
BORA - hansgrohe
|
01:22:39 |
|
27. |
|
WOODS Michael |
Israel Start-Up Nation
|
01:25:37 |
|
28. |
|
QUINTANA Nairo |
Arkéa - Samsic
|
01:28:24 |
|
29. |
|
IZAGIRRE Ion |
Astana - Premier Tech
|
01:38:25 |
|
30. |
|
ALAPHILIPPE Julian |
Deceuninck - Quick-Step
|
01:38:29 |
|
31. |
|
MEURISSE Xandro |
Alpecin - Fenix
|
01:39:05 |
|
32. |
|
BUCHMANN Emanuel |
BORA - hansgrohe
|
01:46:06 |
|
33. |
|
ELISSONDE Kenny |
Trek - Segafredo
|
01:47:06 |
|
34. |
|
KUSS Sepp |
Jumbo - Visma
|
01:47:17 |
|
35. |
|
LÓPEZ Miguel Ángel |
Movistar Team
|
01:48:32 |
|
36. |
|
MAJKA Rafal |
UAE Team Emirates
|
01:51:01 |
|
37. |
|
PACHER Quentin |
B&B Hotels p/b KTM
|
01:51:18 |
|
38. |
|
FUGLSANG Jakob |
Astana - Premier Tech
|
02:01:04 |
|
39. |
|
PORTE Richie |
Ineos Grenadiers
|
02:02:55 |
|
40. |
|
MARTIN Daniel |
Israel Start-Up Nation
|
02:04:33 |
|
41. |
|
MOHORIČ Matej |
Bahrain Victorious
|
02:04:51 |
|
42. |
|
THOMAS Geraint |
Ineos Grenadiers
|
02:07:40 |
|
43. |
|
MADOUAS Valentin |
Groupama - FDJ
|
02:08:44 |
|
44. |
|
DONOVAN Mark |
eam DSM |
02:11:10 |
|
45. |
|
POWLESS Neilson |
EF Education - Nippo
|
02:12:14 |
|
46. |
|
FORMOLO Davide |
UAE Team Emirates
|
02:12:15 |
|
47. |
|
RODRIGUEZ Cristian |
Team TotalEnergies
|
02:16:03 |
|
48. |
|
LATOUR Pierre |
Team TotalEnergies
|
02:17:48 |
|
49. |
|
BAKELANTS Jan |
Intermarché - Wanty-Gobert
|
02:18:10 |
|
50. |
|
ROLLAND Pierre |
B&B Hotels p/b KTM
|
02:18:14 |
|
51. |
|
BERNARD Julien |
Trek - Segafredo
|
02:18:24 |
|
52. |
|
COLBRELLI Sonny |
Bahrain Victorious
|
02:20:36 |
|
53. |
|
KÜNG Stefan |
Groupama - FDJ
|
02:22:22 |
|
54. |
|
STUYVEN Jasper |
Trek - Segafredo
|
02:25:29 |
|
55. |
|
VAN BAARLE Dylan |
Ineos Grenadiers
|
02:26:43 |
|
56. |
|
FRAILE Omar |
Astana - Premier Tech
|
02:29:19 |
|
57. |
|
CORT Magnus |
EF Education - Nippo
|
02:30:20 |
|
58. |
|
SCHÄR Michael |
Ag2r Citroën Team
|
02:31:50 |
|
59. |
|
GESCHKE Simon |
Cofidis
|
02:32:32 |
|
60. |
|
GEOGHEGAN HART Tao |
Ineos Grenadiers
|
02:33:00 |
|
61. |
|
ROTA Lorenzo |
Intermarché - Wanty-Gobert
|
02:36:34 |
|
62. |
|
HOULE Hugo |
Astana - Premier Tech
|
02:38:39 |
|
63. |
|
POLITT Nils |
BORA - hansgrohe
|
02:39:01 |
|
64. |
|
VALGREN Michael |
EF Education - Nippo
|
02:39:44 |
|
65. |
|
KWIATKOWSKI Michal |
Ineos Grenadiers
|
02:43:07 |
|
66. |
|
ASGREEN Kasper |
Deceuninck - Quick-Step
|
02:43:38 |
|
67. |
|
RUTSCH Jonas |
EF Education - Nippo
|
02:44:49 |
|
68. |
|
ERVITI Imanol |
Movistar Team
|
02:45:37 |
|
69. |
|
DILLIER Silvan |
Alpecin - Fenix
|
02:48:49 |
|
70. |
|
NAESEN Oliver |
Ag2r Citroën Team
|
02:49:09 |
|
71. |
|
SKUJINŠ Toms |
Trek - Segafredo
|
02:49:23 |
|
72. |
|
MCNULTY Brandon |
UAE Team Emirates
|
02:50:15 |
|
73. |
|
DE LA PARTE Victor |
Team TotalEnergies
|
02:50:42 |
|
74. |
|
GESBERT Elie |
Arkéa - Samsic
|
02:51:24 |
|
75. |
|
ARANBURU Alex |
Astana - Premier Tech
|
02:52:34 |
|
76. |
|
GODON Dorian |
Ag2r Citroën Team
|
02:54:08 |
|
77. |
|
COSTA Rui |
UAE Team Emirates
|
02:56:07 |
|
78. |
|
VAN MOER Brent |
Lotto Soudal
|
02:56:26 |
|
79. |
|
DOUBEY Fabien |
Team TotalEnergies
|
02:57:00 |
|
80. |
|
TURGIS Anthony |
Team TotalEnergies
|
02:59:05 |
|
81. |
|
MATTHEWS Michael |
Team BikeExchange
|
03:00:01 |
|
82. |
|
GAUTIER Cyril |
B&B Hotels p/b KTM
|
03:04:13 |
|
83. |
|
HERRADA Jesus |
Cofidis
|
03:05:48 |
|
84. |
|
FERNANDEZ Ruben |
Cofidis
|
03:06:07 |
|
85. |
|
DE GENDT Thomas |
Lotto Soudal
|
03:06:14 |
|
86. |
|
SWEENY Harry |
Lotto Soudal
|
03:07:21 |
|
87. |
|
ARMIRAIL Bruno |
Groupama - FDJ
|
03:09:09 |
|
88. |
|
BARTHE Cyril |
B&B Hotels p/b KTM
|
03:09:17 |
|
89. |
|
PEREZ Anthony |
Cofidis
|
03:09:48 |
|
90. |
|
ARCAS Jorge |
Movistar Team
|
03:10:58 |
|
91. |
|
SWIFT Connor |
Arkéa - Samsic
|
03:12:02 |
|
92. |
|
PÉRICHON Pierre-Luc |
Cofidis
|
03:12:38 |
|
93. |
|
CHEVALIER Maxime |
B&B Hotels p/b KTM
|
03:13:44 |
|
94. |
|
TEUNISSEN Mike |
Jumbo - Visma
|
03:13:54 |
|
95. |
|
GARCIA Ivan |
Movistar Team
|
03:17:48 |
|
96. |
|
ZIMMERMANN Georg |
Intermarché - Wanty-Gobert
|
03:19:40 |
|
97. |
|
VAN AVERMAET Greg |
Ag2r Citroën Team
|
03:20:14 |
|
98. |
|
HIRSCHI Marc |
UAE Team Emirates
|
03:20:50 |
|
99. |
|
VERONA Carlos |
Movistar Team
|
03:21:10 |
|
100. |
|
RICKAERT Jonas |
Alpecin - Fenix
|
03:21:14 |
|
101. |
|
WRIGHT Fred |
Bahrain Victorious
|
03:23:20 |
|
102. |
|
GILBERT Philippe |
Lotto Soudal
|
03:24:18 |
|
103. |
|
MEZGEC Luka |
Team BikeExchange
|
03:25:57 |
|
104. |
|
DURBRIDGE Luke |
Team BikeExchange
|
03:26:18 |
|
105. |
|
COSNEFROY Benoît |
Ag2r Citroën Team
|
03:28:24 |
|
106. |
|
BOIVIN Guillaume |
Israel Start-Up Nation
|
03:29:07 |
|
107. |
|
SBARAGLI Kristian |
Alpecin - Fenix
|
03:30:27 |
|
108. |
|
BISSEGGER Stefan |
EF Education - Nippo
|
03:31:48 |
|
109. |
|
LAPORTE Christophe |
Cofidis
|
03:32:54 |
|
110. |
|
PHILIPSEN Jasper |
Alpecin - Fenix
|
03:37:27 |
|
111. |
|
JUUL-JENSEN Christopher |
Team BikeExchange
|
03:39:13 |
|
112. |
|
GRUZDEV Dmitriy |
Astana - Premier Tech
|
03:40:21 |
|
113. |
|
STAKE LAENGEN Vegard |
UAE Team Emirates
|
03:40:36 |
|
114. |
|
BJERG Mikkel |
UAE Team Emirates
|
03:42:26 |
|
115. |
|
VAKOČ Petr |
Alpecin - Fenix
|
03:43:19 |
|
116. |
|
PÖSTLBERGER Lukas |
BORA - hansgrohe
|
03:43:24 |
|
117. |
|
SCHELLING Ide |
BORA - hansgrohe
|
03:43:32 |
|
118. |
|
OSS Daniel |
BORA - hansgrohe
|
03:43:52 |
|
119. |
|
VAN POPPEL Boy |
Intermarché - Wanty-Gobert
|
03:46:54 |
|
120. |
|
THEUNS Edward |
Trek - Segafredo
|
03:48:21 |
|
121. |
|
VAN POPPEL Danny |
Intermarché - Wanty-Gobert
|
03:49:22 |
|
122. |
|
BALLERINI Davide |
Deceuninck - Quick-Step
|
03:49:53 |
|
123. |
|
GOLDSTEIN Omer |
Israel Start-Up Nation
|
03:52:22 |
|
124. |
|
BARBERO Carlos |
Qhubeka NextHash
|
03:55:31 |
|
125. |
|
GREIPEL André |
Israel Start-Up Nation
|
03:57:09 |
|
126. |
|
PEDERSEN Casper |
eam DSM |
03:57:55 |
|
127. |
|
HALLER Marco |
Bahrain Victorious
|
03:58:05 |
|
128. |
|
NIEUWENHUIS Joris |
eam DSM |
03:58:33 |
|
129. |
|
EEKHOFF Nils |
eam DSM |
03:59:54 |
|
130. |
|
CLARKE Simon |
Qhubeka NextHash
|
04:00:44 |
|
131. |
|
SIMON Julien |
Team TotalEnergies
|
04:01:23 |
|
132. |
|
BENNETT Sean |
Qhubeka NextHash
|
04:02:30 |
|
133. |
|
CABOT Jérémy |
Team TotalEnergies
|
04:04:07 |
|
134. |
|
WALLAYS Jelle |
Cofidis
|
04:06:13 |
|
135. |
|
FROOME Christopher |
Israel Start-Up Nation
|
04:07:30 |
|
136. |
|
ZABEL Rick |
Israel Start-Up Nation
|
04:09:32 |
|
137. |
|
WALSCHEID Max |
Qhubeka NextHash
|
04:10:14 |
|
138. |
|
DEVENYNS Dries |
Deceuninck - Quick-Step
|
04:17:44 |
|
139. |
|
HOLLENSTEIN Reto |
Israel Start-Up Nation
|
04:20:20 |
|
140. |
|
PEDERSEN Mads |
Trek - Segafredo
|
04:25:50 |
|
141. |
|
MÖRKÖV Michael |
Deceuninck - Quick-Step
|
04:30:00 |
|
142. |
|
CAVENDISH Mark |
Deceuninck - Quick-Step
|
04:31:03 |
|
143. |
|
BOL Cees |
eam DSM |
04:32:13 |
|
144. |
|
DECLERCQ Tim |
Deceuninck - Quick-Step
|
04:53:15 |
|
Všetky prémie na trase etapy:
119,1 km - Côte de Notre-Dame de Piétat: dĺžka 2,6 km; sklon 5,6 % (1)
75,1 km - Côte de Loucrup: dĺžka 2 km; sklon 7 % (1)
67 km - POUZAC (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
35,6 km - Col du Tourmalet: dĺžka 17,1 km; sklon 7,3 % (20-15-12-10-8-6-4-2)
Cieľ - Luz Ardiden: dĺžka 13,3 km; sklon 7,4 % (40-30-24-20-16-12-8-4)
Cieľ - LUZ ARDIDEN (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
V stúpaní na Col du Portet potvrdil Tadej Pogačar svoju dominanciu, no je veľkým otáznikom, kto ho na pódiu doplní. Ani po včerajšej previerke sme nezistili, či jazdí v lepšej forme Jonas Vingegaard a Richard Carapaz. Medzi druhým mužom tohtoročného Okolo Baskicka a víťaza tohtoročného Okolo Švajčiarska je iba štvorsekundový rozdiel. V prospech Ekvádorčana hovoria skúsenosti, ale aj lepšia tímová sila. Víťaz Gira z roku 2019 mieri na celkové poradie už po štvrtýkrát a k ruke má ľudí ako Thomasa, Harta, Porteho, Kwiatkowského či Castrovieja. Naopak, druhý muž Okolo Baskica prišiel na Tour de France pôvodne ako záloha ku Primožovi Rogličovi. Lenže dvojnásobný víťaz Vuelty sa zranil a Vingegaard dostal životnú šancu, ktorú zatiaľ pevne drží v rukách. Po včerajšom odstúpení Kruijswijka má okolo seba už len Kussa, Van Aerta a Teunissena. Posledný menovaný navyše nepatrí medzi vrchárov. Do boja o pódium sa bude chcieť vrátiť Rigoberto Urán. Druhý muž TdF z roku 2017 včera nestačil na O'Connora, Keldermana či Bilbaa a mohlo to byť aj horšie, nebyť obetavého výkonu Sergia Higuitu. Len sedemnásť sekúnd na neho stráca víťaz deviatej etapy, ktorý navyše jazdí v životnej forme. Nevyrovnané výkony zatiaľ podáva Enric Mas, ktorý síce preskočil Alexeja Lutsenka, ale na najväčších favoritov naďalej stráca a ak chce pomýšľať na piate miesto z vlaňajška, mal by v zostávajúcich etapách pridať. Pre druhého muža z Critérium du Dauphiné bude prvoradým cieľom nestratiť postavenie v Top 10 a to isté platí o Guillaumem Martinovi. Obidvaja včera nakupovali a zozadu sa na nich tlačí Bilbao, ktorý sa postupne zlepšuje.
Ak by o etapu dostali šancu bojovať ľudia mimo elitnej spoločnosti, svoju dobrú formu by mohol využiť David Gaudu. Víťaz etapy na Okolo Baskicka sa pozviechal zo žalúdočných problémov a včera prišiel do cieľa za Carapazom. Prípadným víťazstvom by zlepšil náladu v tíme Groupama - FDJ, ktorý na Tour zatiaľ nič nedosiahol. Na triumf čakajú aj v celku Lotto Soudal a to by mohol zmeniť Thomas De Gendt, ktorý zatiaľ zaostáva za svojou povesťou pravidelne unikajúceho pretekára. O víťazstvo by mohol zabojovať aj Chavés, Meintjes, Henao alebo Rolland. Vidina ďalších bodov do súťaže o bodkovaný dres bude hnať do úniku Woodsa, Poelsa a Quintanu. Šiesty muž vlaňajšej Vuelty naďalej drží dres najlepšieho vrchára, ale okrem Kanaďana a Kolumbijčana sa na neho doťahuje aj majiteľ žltého dresu. Ak by Pogačar získal aj bodkovaný dres, zopakovala by sa situácia z vlaňajška, keď víťaza Liége - Bastogne - Liége v Paríži obliekli hneď do troch dresov.
Krátky opis trasy etapy:
Posledná horská etapa je pomerne krátka a obsahuje iba dve stúpania. Od štartu to bude len čakanie na Col du Tourmalet, dovtedy môže zaujať prejazd cez rýchlostnú prémiu. Kopec Col du Tourmalet je dostatočne náročný, aby vytvoril ponuku pre útok niektorého z favoritov na titul. Pred vrcholom sa nachádzajú sklony presahujúce osem percent a to by mohli využiť vrchári, ktorí sú nespokojní so svojou pozíciou v klasifikácii. Nasledujúce klesanie meria vyše dvadsať kilometrov a etapa vyvrcholí na stúpaní Luz Ardiden. Cieľový kopec ponúkne na celej dĺžke sklony osem percent a štyri kilometre pred vrcholom sa objaví aj 9-percentný kilometrovú úsek. Potom sa prevýšenie ustáli na siedmich percentách. V horskej etape s dvomi kopcami musia vrchári útočiť, ale na takomto profile budú vo výhode tí favoriti, ktorým stačí obrana pozície v GC.
profil predposledného kopca (© letour.fr) |
profil posledného kopca (© letour.fr) |
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe
tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 14:50 štúdio, následne živý prenos
moderátorka štúdia: Oľga Konečná
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
hosť, spolukomentátor: Martin Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko