TDF: V časovke zvíťazil Wout van Aert pred Asgreenom, Vingegaard si poistil druhé miesto

17.7.2021, 14:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
TDF: V časovke zvíťazil Wout van Aert pred Asgreenom, Vingegaard si poistil druhé miesto
(© A.S.O. / Pauline Ballet)

tdf2020 banner update
20. 17.7. rovinata etapa ciel rovina Libourne > Saint-Émilion 30,8 km van Aert
zprofil etapy
profil etapy, 240 nastúpaných metrov (© letour.fr)
Posledné roky to už býva viac menej zvykom, že do finálneho poradia prehovorí na záver individuálna časovka. Jej dĺžka bola tentoraz 31 kilometrov, no v porovnaní s minulým rokom nebolo jej súčasťou žiadne náročné stúpanie. V minulej edícii ho využil na ukoristenie žltého dresu Tadej Pogačar. Mladý Slovinec bol však pred dneškom v úplne inej pozícii. Žltú mal pevne v rukách, jeho náskok pred druhým Jonasom Vingegaardom sa vyšplhal vysoko nad päť minút a iba prípadný ťažký pád ho dnes oň mohol pripraviť.
Profil časovky bol rovinatý a nemal fúkať ani silný vietor, čo mohlo vyhovovať predovšetkým kvalitným tempárom. Medzi favoritov sa radili najmä Stefan Küng, Wout van Aert, Kasper Asgreen, Stefan Bissegger či Tadej Pogačar. Bolo otázne, či bude mať slovinský kanibal, ako ho nazval legendárny Eddy Merckx, chuť riskovať, alebo radšej zvolí jazdu na istotu. Zaujímavo vyzeral súboj o druhú priečku, o ktorú bojovali Jonas Vingegaard s Richardom Carapazom. Pred štartom bolo medzi nimi iba šesť sekúnd. Takisto Wilco Kelderman si mohol trúfať na štvrtú priečku. Na Bena O'Connora strácal iba 32 sekúnd, čo bolo hrateľné.
- reklama -
- reklama -
Ešte pred štartom časovky oznámil ukončenie kariéry André Greipel. Nemecký šprintér tak spraví na konci tohto roka. Po úvodnej hodine bol na prvej priečke Dries Devenyns z Quick-Stepu v čase 37:59. Nasledovali však väčšie esá, vrátane Mikkela Bjerga a Stefana Bisseggera. Bjerg sa podľa očakávania dostal do vedenia na prvom aj druhom medzičase. Pred druhým Devenynsom mal po dvadsiatich kilometroch už 38-sekundový náskok. Poľahky predbehol aj Lucasa Postlbergera, ktorý štartoval tri minúty pred ním.
Stefan Bissegger šiel spočiatku veľmi podobne a na prvom medzičase bol len o pár stotín sekundy od dánskeho pretekára rýchlejší. Svoj náskok naďalej pomaličky navyšoval a cieľovú pásku napokon preťal ako prvý v čase 36:38. Usadil sa tak do horúceho kresla. "Oproti prvej časovke, kde mi vôbec nevyšlo počasie, mi dnes nechýbalo šťastie. Cítil som sa zle, no po dvadsiatich dňoch sa asi nikto nemôže cítiť dobre. Spravil som však všetko, čo bolo v mojich silách," vravel v cieli mladý Švajčiar. Za najväčších súperov označil Kunga, Pogačara a van Aerta.
 
Následne sa do cieľa dostali Luke Durbridge (BikeExchange) a Fred Wright (Bahrain Victorious). Obaja zajazdili solídne, Austrálčan bol priebežne piaty a mladučký Brit dokonca tretí. Za vedúcim Bisseggerom však v cieli zaostal o viac než minútu. Veľmi podobne šiel aj pretekár Groupama - FDJ Bruno Armirail. Ten vystriedal Freda Wrighta v top 3. Onedlho ho na tejto pozícii vystriedal horský domestik Pogačara Brandon McNulty.
Kasper Asgreen odštartoval časovku vo veľkom štýle a už na prvom medzičase sa dostal do vedenia. Drobný náskok si udržal aj pri prejazde druhým medzičasom. Nasledoval krátky zjazd a dojazd do cieľa, ktorý dánskemu klasikárovi sadol oveľa lepšie ako jeho konkurentom a s časom 36:14 sa dostal do priebežného vedenia.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Stefan Küng šiel v súboji s Kasperom Asgreenom veľmi vyrovnane. V úvode bol od Dána rýchlejší, no postupne začal ťahať za slabší koniec a v cieli napokon počítal šestnásťsekundovú stratu. Nepripísal si tak vytúžené prvé víťazstvo na Tour de France. Geraint Thomas aj Richie Porte patria k ukážkovým časovkárom, no dnes nešli naplno a o vysoké umiestnenie nezabojovali.
Miláčik domáceho publika, Julian Alaphilippe, naopak, dnešok nevypustil. Na zvlnených pasážach sa nebál riskovať, no na druhom medzičase strácal až päťdesiat sekúnd a bolo jasné, že sa medzi najlepších nezaradí. Wout van Aert si počíňal o poznanie lepšie. Na oboch medzičasoch dominoval, pričom jeho náskok na tom druhom sa vyšplhal až na 25 sekúnd. Pohodlný náskok si udržal až do cieľa a ako prvý z favoritov sa dostal pod hranicu 36 minút.
 
Následne sa už na trať dostali favoriti celkového poradia. Mattia Cattaneo dosiahol veľmi dobré časy na oboch medzičasoch a do cieľa nakoniec prišiel na šiestom mieste. Ešte lepšie šiel podľa predpokladov Jonas Vingegaard. Už po prvom medzičase sa zdalo byť jasné, že bitku o druhé miesto s Richardom Carapazom zvládne. Tadej Pogačar šiel s rezervou, v zákrutách neriskoval a bolo jasné, že na etapový triumf útočiť nebude. Súboj o štvrtú priečku prebiehal lepšie pre Bena O'Connora. Wilco Kelderman si na neho pred štartom trúfal, no časovka mu nevychádzala podľa predstáv a v porovnaní s Austrálčanom šiel takmer totožne.
Alexej Lutsenko aj Enric Mas prišli do cieľa s väčšou stratou, no ich pozícia v celkovom poradí bola už pred štartom vyriešená. Wilco Kelderman stratil až 2:20 a od Bena O'Connora bol napokon iba o dvadsaťjeden sekúnd rýchlejší, čo mu na posun na štvrtú priečku nestačilo. Richard Carapaz odviedol dobrý výkon, no na Jonasa Vingegaarda nedosiahol. Ten šiel fantasticky, najlepšie zo všetkých favoritov. Na oboch medzičasoch sa umiestnil v najlepšej trojke a v cieli to pre neho bolo tretie miesto. Ako posledný preťal cieľovú pásku žltý Tadej Pogačar, ktorý v závere mohol oslavovať. V dvadsiatich dvoch rokoch sa stal po druhýkrát víťazom Tour de France.
 
Etapovým víťazom sa stal Wout van Aert, ktorý porazil špecialistov na túto disciplínu aj favoritov. Rozosmutnil predovšetkým mnohými podceňovaného Kaspera Asgreena, ktorý skončil druhý. Dnešná časovka zároveň stanovila konečné poradie jazdcov v celkovom poradí. Tadej Pogačar sa zajtra stane najmladším jazdcom v histórii, ktorý obháji víťazstvo na Tour de France.
Bojovalo sa ešte o druhé a štvrté miesto, no poradie napokon zostalo nezmenené. Druhú priečku si výborným výkonom poistil Jonas Vingegaard a tú štvrtú si zubami-nechtami udržal Ben O'Connor. Wilcovi Keldermanovi dnešná časovka opäť nevyšla a napriek tomu, že bol od O'Connora rýchlejší, nedokázal stiahnuť svoju stratu dostatočne.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Wouta van Aerta (víťaz)
"Je to neuveriteľný pocit. Vyhrať časovku na Tour bolo mojim cieľom. Ak to porovnám s tou prvou časovkou, táto mi sadla viac, lebo nebola taká výbušná. Bol to skvelý deň, napriek tomu, že bolo horúco. Bol som prehriaty už po prvých kilometroch a v závere som s napätím čakal ako pôjdu favoriti. Bola to ťažká Tour pre náš tím. Stratili sme nášho lídra a skončili sme iba vo štvorici. Máme však tri víťazstvá a Jonas skončil druhý. Som hrdý na náš tím, ako statočne bojoval."
Výsledky etapy
1. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 35:53 120
2. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step 00:21 50
3. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 00:32 25
4. KÜNG Stefan Groupama-FDJ 00:38 15
5. BISSEGGER Stefan EF Education-NIPPO 00:44 5
6. CATTANEO Mattia Deceuninck - Quick-Step 00:49
7. BJERG Mikkel UAE Team Emirates 00:52
8. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 00:57
9. CORT Magnus EF Education-NIPPO 01:00
10. VAN BAARLE Dylan INEOS Grenadiers 01:21
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 80:16:59 25
2. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 05:20
3. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 07:03
4. O'CONNOR Ben AG2R Citroën Team 10:02
5. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 10:13
6. MAS Enric Movistar Team 11:43
7. LUCENKO Alexej Astana-Premier Tech 12:23
8. MARTIN Guillaume Cofidis 15:33
9. BILBAO Pello Bahrain Victorious 16:04
10. URAN Rigoberto EF Education-NIPPO 18:34
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. CAVENDISH Mark Deceuninck - Quick-Step 304
2. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 269
3. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 216
4. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 186
5. MOHORIČ Matej Bahrain Victorious 163
6. ALAPHILIPPE Julian Deceuninck - Quick-Step 155
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 107
2. POELS Wout Bahrain Victorious 88
3. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 82
4. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 68
5. QUINTANA Nairo Arkéa-Samsic 66
6. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 56
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 80:16:59
2. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 05:20
3. GAUDU David Groupama-FDJ 21:21
4. PARET-PEINTRE Aurélien AG2R Citroën Team 39:09
5. HIGUITA Sergio EF Education-NIPPO 01:05:27
6. MADOUAS Valentin Groupama-FDJ 02:11:39
Všetky prémie na trase etapy:
ciel Cieľ - SAINT-ÉMILION (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Pred individuálnou časovkou visí otáznik nad niektorými pozíciami v Top 10. Tadej Pogačar má viac ako päť minút k dobru na Jonasa Vingegaarda a iba pád, alebo závažné technické problémy by ho mohli obrať o žltý dres. Medzi Dánom a Richardom Carapazom je iba šesťsekundový rozdiel. V úvodnej časovke, ktorá mala podobný charakter, porazil Vingegaard víťaza Gira 2019 o minútu a sedemnásť sekúnd. Záležať bude aj na tom, ako sa na obidvoch pretekároch prejaví únava z trojtýždňových pretekoch. Štvrtý Ben O'Connor má 32 sekúnd k dobru na Wilca Keldermana a časovkárske schopnosti sú na strane Holanďana. Víťaz deviatej etapy však na Tour predviedol množstvo prekvapujúcich výkonov a uvidíme, koľko síl mu zostalo. O priečku vyššie sa môže posunúť aj majster Španielska v ITT Pello Bilbao, ktorý má pred sebou Guillaumeho Martina. Ten si s časovkou veľmi nerozumie a ak mu Bilbao naloží viac ako minútu, ako v piatej etape, tak sa posunie na ôsme miesto. 
Spomedzi pretekárov, ktorí nebojujú o GC, budú francúzski fanúšikovia upierať pozornosť na Stefana Künga. Ten v prvej ITT nestačil len na Pogačara a pokúsi sa napraviť biedny výkon svojho tímu na tohtoročnej Tour. O etapový triumf sa uchádzajú aj tímy Lotto Soudal a EF Education. Ich nádejami sú Thomas De Gendt a Stefan Bissegger. Druhý menovaný tento rok ovládol časovku na Paríž - Nice aj na Okolo Švajčiarska. Zvedaví budeme aj na Juliana Alaphilippa a Wouta Van Aerta. Obidvaja sú skvelí časovkári, ale množstvo síl stratili v horách a to sa môže prejaviť na ich výslednom čase. Vysoké priečky môže atakovať aj Bjerg, Asgreen, Porte, Durbridge, alebo Izagirre.  
Krátky opis trasy etapy:
Aj druhá ITT na podujatí je dlhá, rovinatá a vyhovuje časovkárskym špecialistom, čo môže vytvoriť zaujímavé zmeny v klasifikácii. Celý deň sa odohrá vo vinárskom regióne Bordeaux a cyklisti prebehnú cez svetoznáme vinárske oblasti Pomerol a Saint-Émilion. Trasa je priamočiara, rýchla a len v polovici sa nachádza 500-metrové stúpanie s priemerom päť percent. Trasa vyžaduje silné časovkárske kvality a na konci Grand Tour preverí schopnosť regenerácie jazdcov na celkové poradie.
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 14:10 štúdio, následne živý prenos
moderátorka štúdia: Oľga Konečná
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
hosť, spolukomentátor: Peter Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop