TDF: Po suverénnom ataku triumfoval Mathieu van der Poel a získal žltý dres, Sagan stratil

27.6.2021, 14:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
TDF: Po suverénnom ataku triumfoval Mathieu van der Poel a získal žltý dres, Sagan stratil
(© A.S.O. / Charly Lopez)

tdf2020 banner update
2. 27.6. zvlnena etapa ciel rovina Per.-Guirec > Mur-de-Bretagne 183 km cieľ: 17:40
zprofil etapy
profil etapy, 2150 nastúpaných metrov (© letour.fr)
Druhá etapa mala veľmi podobný profil tej prvej. Pretekári počas nej nastúpali 2150 výškových metrov a finiš bol naplánovaný na známom stúpaní Mûr-de-Bretagne (2 km; 6,9%). Jeho vrchol museli pretekári prekonať dvakrát, no najväčšia aktivita fovoritov na zisk etapového triumfu sa očakávala až v úplnom závere.
Do žltého dresu sa obliekol víťaz včerajšieho dojazdu Julian Alaphilippe a Francúz mal príležitosť napodobniť svoj úspech aj dnes. Cestu za ďalším víťazstvom mu chceli znepríjemniť predovšetkým Mathieu van der Poel a Wout van Aert. Bez šance nebolo ani slovinské duo. Primož Roglič včera dokonca v cieli ukoristil štyri bonusové sekundy. Boli sme zvedaví aj na výkon Petra Sagana, pre ktorého bol včerajší dojazd príliš ťažký. Do toho dnešného si však veril, pretože samotný záver veľmi dobre poznal.
Do dnešnej etapy nenastúpilo kvarteto pretekárov, ktoré sa zaplietlo do včerajšieho hromadného pádu. Menovite to boli Jasha Sutterlin (DSM), Ignatas Konovalovas (Groupama-FDJ), Marc Soler (Movistar) a Cyril Lemoine (B&B Hotels). Viacerí jazdci strávili včerajší večer v nemocnici, vrátane štvornásobného víťaza Tour Chrisa Frooma, no ten sa napokon na dnešný štart postavil, aj keď bol riadne dokaličený.
 
Krátko po štarte atakovala trojica cyklistov: Ide Schelling (Bora), Loïc Vliegen (Intermarché - Wanty) a Julien Bernard (Trek). Táto skupina síce úspešná nebola, no najmä Schelling ukazoval veľké úsilie naskočiť si opäť do brejku. Jazdec Bory si našiel cestu aj do ďalších neúspešných pokusov. V jednom z nich bol dokonca spoločne s Andrém Greipelom. Technické problémy mal, naopak, Miguel López, no s pomocou tímových kolegov sa nemal problém vrátiť späť do balíka.
Schellingovi to napokon po viacerých pokusoch vyšlo. Dobre zareagoval na pohyb pätice pretekárov pred ním a únik dňa bol na svete. Tvorili ho Ide Schelling (Bora), Anthony Perez (Cofidis), Edward Theuns (Trek), Simon Clarke (Qhubeka), Jonas Koch (Intermarché - Wanty) a Jérémy Cabot (TotalEnergies). Pred pelotónom vedeným Quick-Stepom si vypracovali štyri minúty náskoku.
- reklama -
- reklama -
Pelotón nedal šesťčlennej skupine priveľký priestor a svoju stratu udržiaval na úrovni troch minút. Situácia na jeho čele sa nijako významne nemenila, tempo diktoval skúsený Tim Declercq. Na prvom kategorizovanom stúpaní zviedli súboj o jeden bod Anthony Perez, Ide Schelling a Edward Theuns. Uspel pretekár Cofidisu, ktorý ukázal dobrú výbušnosť, a tá mu na prémii priniesla jeden bod.
Nasledovala rovinatá pasáž a 98 kilometrov pred cieľom bola v meste Plouha k dispozícii šprintérska prémia. Ovládol ju Edward Theuns pred Jonasom Kochom, ktorý sa ho pokúsil prekvapiť dlhým atakom, no na skúsenejšieho Belgičana nevyzrel. V pelotóne sa šprintovalo o deväť bodov a zapojili sa doň všetci šprintéri. Najlepšie nohy mal opäť Caleb Ewan, ktorý tesne pokoril Marka Cavendisha. Šprintér Quick-Stepu však opäť ukázal výborné zrýchlenie a jeho spolupráca s Michaelom Morkovom vyzerá do ďalších dní veľmi nádejne. Peter Sagan si vybral zadné koleso Arnauda Démara, no súperi ho nakoniec zavreli. Slovák získal iba tri body.
 
Ešte pred nájazdom do druhého stúpania začalo pršať, no šlo len o krátku prehánku. Pelotón výrazne zrýchlil a náskok úniku klesol na minútu a štvrť. Na čelo balíka padol tím UAE Emirates, ktorý nechcel na mokrej vozovke zbytočne riskovať a radšej zvolil predné pozície. Na druhej strane frontu sa bojovalo o body na prémii. Opäť to bol súboj medzi Schellingom a Perezom. Tentokrát bol však úspešnejší holandský pretekár v službách Bory, ktorý v dlhom súboji doslova udoloval Pereza.
V čelnej skupine nefungovala spolupráca tak ako mala, pretože Schelling s Perezom sa navzájom strážili a nikto z nich sa nechcel otáčať na čele. Nastúpil si preto Edward Theuns a vzdialil sa súperom. Za ním zostávali ešte Cabot a Koch. Ostatní členovia pôvodného úniku sa vrátili do hlavného poľa. Theuns získal na vrchole stúpania jeden bod. V krátkom zjazde sa k nemu dotiahol Jérémy Cabot a táto dvojica pokračovala ďalej spoločne.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Nasledovala pokojnejšia pasáž. Šlo sa prevažne po rovine, pretože tie ťažšie stúpania striehli na pretekárov až v závere a opäť zasvietilo slnko. Pelotón mierne zvolnil a čelnej dvojici nechal dvojminútový náskok. Jeho rýchlosť počas dňa dosahovala 42,2 kilometrov za hodinu, no pred ním stále bola rozhodujúca časť, kde sa malo výrazne zrýchliť a v závere rozhodnúť o víťazovi. Theuns mohol pomýšľať na vrchársky dres, ktorý mohol vyfúknuť Schellingovi, ak by na nasledujúcich dvoch stúpaniach získal plný počet bodov. Všetko záležalo od toho, kedy zapne pelotón svoj plný motor.
20 kilometrov pred cieľom sa Theuns zbavil Cabota, no pelotón mu už dýchal na chrbát. Pretekár Treku stihol prejsť vrcholom stúpania ako prvý, no následne už zvesil nohy a denný únik bol definitívne minulosťou.
- ponuka z nášho eshopu -
eshop tarmac sl6 v2update
- ponuka z nášho eshopu -
Sedemnásť kilometrov pred cieľom zaútočil Mathieu van der Poel. Opäť to skúšal ďaleko pred cieľom. Na jeho útok nikto bezprostredne nereagoval, no na čelo hlavnej skupiny prišiel tím UAE Emirates pre Tadeja Pogačara a cielil na osem bonusových sekúnd, ktoré čakali na vrchole Mûr-de-Bretagne. Tie si na svoje konto pripísal van der Poel a za ním si to rozdalo slovinské duo. Úspešnejší bol mladší Pogačar, ktorý získal päť sekúnd, dve ukoristil Roglič. Alaphilippe a Carapaz zostali na prázdno.
Hlavná skupina sa značne preriedila a už pri prvom prejazde Mûr-de-Bretagne s ňou stratil kontakt Peter Sagan. V následnom zjazde sa mierne rozrástla, no slovenský pretekár si do nej cestu nenašiel, pretože Ineos šiel na čele veľmi tvrdé tempo.
Britský tím kontroloval aj posledný výjazd na Mur. Richie Porte výborne vytvoril pozíciu pre Richarda Carapaza. Kilometer pred cieľom zaútočil Nairo Quintana, no podstatný bol až útok Mathieu van der Poela. Na prvýkrát mu to nevyšlo, no druhý pokus bol už úspešnejší a po dlhom útoku si suverénne prišiel po etapový triumf aj žltý dres! Na druhom mieste finišoval Tadej Pogačar pred Primožom Rogličom a Wilcom Keldermanom.
 
Julian Alaphilippe prišiel o žltý dres hneď po prvom dni. Musel sa skloniť pred fantastickým Mathieu van der Poelom. Ten mal dnes jasný cieľ, za ktorým si sebavedome išiel a nebál sa útočiť. Kľúčový nástup podnikol osemsto metrov pred cieľom a súperi ho už nedostihli. Dnes bol jednoducho nedostihnuteľný a na Tour de France si pripísal premiérové víťazstvo. Venoval ho starému otcovi Raymondovi Poulidorovi.
Mûr-de-Bretagne potvrdil svoju náročnosť a aj medzi favoritmi nastali drobné rozdiely. Bitku o druhé miesto zviedlo slovinské duo. Úspešnejší bol ten mladší - Pogačar. Finišoval s nimi iba líder Bory Kelderman, ktorý takisto ukazuje, že je vo veľmi dobrej forme. Väčšina ostatných favoritov finišovala za nimi s osemsekundovým odstupom. Z klasikárov sa dlho výborne držal Sonny Colbrelli, skúšal aj útočiť, no napokon o vysoké umiestnenie nebojoval. Aj na neho to bolo až príliš ťažké. Geraint Thomas, Miguel López či Jakob Fuglsang si pripísali 23-sekundovú stratu.
Záver bol napokon priťažký aj pre nášho Petra Sagana, ktorý prišiel do cieľa na okrúhlom 100. mieste s takmer päťminútovou stratou. Trojnásobný majster sveta dostane šancu v zajtrajšej etape, ktorá bude mať profilovo jednoduchší záver.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mathieu van der Poela (víťaz)
"Nemám slov. Je to vysnívané víťazstvo, po ktorom som veľmi túžil. Riskoval som a chcel som získať aj ten žltý dres. Preto som útočil už na prvom stúpaní s vidinou zisku bonifikácie. Som nadšený, že mi to vyšlo aj na konci."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Juliana Alaphilippa
"S Mathieuom proti sebe súťažíme po celý rok, no máme sa radi. Zdieľame aj rovnaký spôsob jazdy. Mathieu teraz píše svoj vlastný príbeh po starom otcovi. Je pre neho skvelé, keď si môže hneď pri svojej premiére na Tour obliecť žltý dres."
Výsledky etapy
1. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 04:18:30 120
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 00:06 50
3. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 00:06 25
4. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 00:06 15
5. ALAPHILIPPE Julian Deceuninck - Quick-Step 00:08 5
6. MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo 00:08
7. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 00:08
8. HIGUITA Sergio EF Education-NIPPO 00:08
9. LATOUR Pierre Team TotalEnergies 00:08
10. HAIG Jack Bahrain Victorious 00:08
100. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 04:49
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 08:57:25 25
2. ALAPHILIPPE Julian Deceuninck - Quick-Step 00:08
3. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 00:13
4. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 00:14
5. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 00:24
6. HAIG Jack Bahrain Victorious 00:26
7. MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo 00:26
8. HIGUITA Sergio EF Education-NIPPO 00:26
9. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 00:26
10. GAUDU David Groupama-FDJ 00:26
82. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 08:16
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. ALAPHILIPPE Julian Deceuninck - Quick-Step 66
2. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 50
3. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 45
4. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 44
5. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 40
6. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 34
13. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 18
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 4
2. SCHELLING Ide BORA-hansgrohe 4
3. PEREZ Anthony Cofidis 3
4. ALAPHILIPPE Julian Deceuninck - Quick-Step 2
5. THEUNS Edward Trek-Segafredo 2
6. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 2
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 08:57:38
2. HIGUITA Sergio EF Education-NIPPO 00:13
3. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 00:13
4. GAUDU David Groupama-FDJ 00:13
5. HAMILTON Lucas Team BikeExchange 01:03
6. PARET-PEINTRE Aurélien AG2R Citroën Team 02:36

Všetky prémie na trase etapy:
4-20 110,7 km - Côte de Sainte-Barbe: dĺžka 0,9 km; sklon 6,6 % (1)
sprint-20 98,5 km - PLOUHA: (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 80,3 km - Côte de Pordic: dĺžka 2,1 km; sklon 3,2 % (1)
4-20 68,3 km - Côte de Saint-Brieuc: dĺžka 1 km; sklon 8 % (1)
4-20 18,3 km - Côte du village de Mûr-de-Bretagne: dĺžka 1,6 km; sklon 4,1 % (1)
3 20bonus tdf 20 15,3 km - Mûr-de-Bretagne: dĺžka 2 km; sklon 6,9 % (2-1) (bonusové sekundy 8-5-2)
3 20 Cieľ - Mûr-de-Bretagne: dĺžka 2 km; sklon 6,9 % (2-1)
ciel Cieľ - MÛR-DE-BRETAGNE GUERLÉDAN (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Po úvodnej etape, ktorá bola poznačená dvoma hromadnými pádmi, je v pelotóne množstvo nespokojných pretekárov. Včerajšia previerka skončila pohromou pre Israel Start-Up Nation, ktorých najsilnejší jazdci Dan Martin a Michael Woods doplatili na kolízie a vypadli z GC. Obidvaja pretekári sa však hodia práve na takýto terén a írsky pretekár má príjemné spomienky na posledný finiš na Mûr-de-Bretagne z roku 2018, keď vybojoval etapový triumf pre Latourom a Valverdem. Francúz a Španiel sú súčasťou aj tohtoročnej edície a druhý menovaný taktiež dostal veľkú stratu v prvej etape. Bez šance nebude ani Greg Van Avermaet, ktorému vyhovujú takéto zvlnené etapy a spomedzi pretekárov, ktorí v prvej etape stratili množstvo času, sa o etapový triumf môžu pobiť Ion Izagirre, Valentin Madouas alebo Simon Yates. 
Najspokojnejším mužom po úvodnej etape je Julian Alaphilippe, ktorého prvoradým cieľom bude udržanie si žltého dresu. V sobotňajšej previerke ale jeho konkurenti videli, v akej forme sa čerstvý otecko nachádza a druhá etapa mu prináša ďalšiu vhodnú príležitosť na triumf. Spomedzi odolných šprintérov si s nástrahami prvej etapy poradil Michael Matthews a Austrálčan bude bojovať nielen o etapový triumf, ale aj o ďalšie body do súťaže o zelený dres. S výsledkom v prvej etape nebol spokojný Mathieu Van der Poel a hneď v nasledujúci deň má ďalšiu príležitosť na zisk prvého triumfu na Starej dáme. Medzi pretekármi, ktorí prišli do cieľa v hlavnej skupine, disponuje kvalitným šprintom Higuita, Lutsenko alebo Roglič. Slovinec by mal útočiť na ďalšie bonusové sekundy a v prvej etape jasne ukázal, že mu nerobí problém ani šprint po dlhej etape. Cieľom všetkých pretekárov na celkové poradie bude nestratiť ďalší čas a vyhnúť sa pádom a zraneniam. Veď len prvý deň sa s Tour museli rozlúčiť štyria pretekári - Sütterlin, Konovalovas, Soler a Lemoine. 
Krátky opis trasy etapy:
V Bretónsku nemohli organizátori vynechať výstup na známy Mûr-de-Bretagne, po ktorom prebehne pelotón dvakrát. Profil etapy je o čosi jednoduchší ako v úvodnej etape, ale koncovka je náročnejšia. Pozičnú bitku favoritov odštartuje príchod na kopec Côte du village de Mûr-de-Bretagne, po ktorom bezprostredne nasleduje prvý prejazd cez Mûr-de-Bretagne. Po jeho prekonaní sa ešte objaví 1400-metrový úsek so sklonom necelých šesť percent a na cieľový kopec sa dostanú pretekári po klesaní. Mûr-de-Bretagne je najťažší v prvej časti, kde sa nachádza 600-metrová pasáž s priemerom necelých dvanásť percent, a aj keď potom priemerný sklon klesne na päť - šesť percent, na konci stúpania budú všetci vyčerpaní a etapu vyhrajú len výborne pripravení klasikári alebo rýchli vrchári.
profil dojazdu (© letour.fr)
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 14:20 štúdio, následne živý prenos
moderátorka štúdia: Oľga Konečná
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
hosť, spolukomentátor: Martin Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko
 
Náš eshop