TdF: V úniku zvíťazil Mohorič, Van der Poel ostal v žltom, Roglič a Quintana stratili

2.7.2021, 13:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký, Jakub Hlubek
TdF: V úniku zvíťazil Mohorič, Van der Poel ostal v žltom, Roglič a Quintana stratili
Matej Mohorič (© A.S.O. / Pauline Ballet)

tdf2020 banner update
7. 2.7. rovinata etapa ciel rovina Vierzon > Le Creusot 249 km Mohorič
zprofil etapy
profil etapy, 3100 nastúpaných metrov (© letour.fr)
Siedma etapa tohtoročnej Tour de France bola zároveň najdlhšou previerkou v tohtoročnom harmonograme. Cyklisti museli prejsť 249 kilometrov z Vierzonu do Le Creusot. Dlhšia etapa na Starej dáme sa šla naposledy v roku 2000. Etapa mohla sadnúť úniku, klasikárom, ale aj odolným šprintérom. Už piatu etapu mal oblečený žltý dres Mathieu van der Poel (Alpecin - Fenix), pre ktorého to aj dnes mohla byť zaujímavá príležitosť.
Z hľadiska etapového úspechu sa javili byť rozhodujúce stúpania Signal d'Uchon (5,7 km; 5,7 %) a Côte de la Gourloye (2,4 km; 5,3 %), ktorého vrchol bol situovaný iba necelých osem kilometrov pred páskou. Okruh favoritov bol veľmi široký. Radili sa doň predovšetkým šikovní klasikári ako Wout van Aert, Mathieu van der Poel, Jasper Stuyven, Kasper Asgreen, Philippe Gilbert, Soren Kragh Andersen alebo aj Peter Sagan.
 
Etapa začala zhurta. Napriek veľkej porcii kilometrov sa pretekári nebáli hneď zo začiatku útočiť. Sprvu to skúšali najmä Victor Campenaerts a Thomas De Gendt. Ich útoky však nikam neviedli. Následne sa vzdialili van Aert, Asgreen a Pedersen. Ani ich skupina však od pelotónu zelenú nedostala. Peter Sagan jazdil pomerne v kľude a strážil si svojich najväčších súperov na zelený dres.
V nasledujúcich okamihoch nástup striedal nástup a pelotón jazdil natiahnutý. Neodišla ani silná osemčlenná skupina s cyklokrosármi a Alaphilippom. Následne sa to však už podarilo. Natiahnutý pelotón sa v jednom momente roztrhol a čelná 29-členná skupina sa vzdialila zvyšku. Boli tam mnohé veľké mená a bolo jasné, že ak túto skupinu niekto rýchlo nestiahne, pobije sa o dnešný triumf.
- reklama -
- reklama -
Boli tam  Gilbert, Sweeny, Van Moer (3x Lotto), Nibali, Skujinš, Stuyven (3x Trek), van Aert, Teunissen (2x Jumbo), Asgreen, Cavendish (2x Quick-Step), Erviti, Cortina (2x Movistar), van der Poel, Meurisse (2x Alpecin), Guerreiro, Cort (2x EF Education), Godon, Schär (2x AG2R), Bakelants, Van Poppel (2x Intermarché), Andersen (DSM), Mohorič (Bahrain Victorious), Yates (BikeExchange), Houle (Astana), Campenaerts (Qhubeka), Konrad (Bora), Laporte (Cofidis), Van Baarle (Ineos), a Bonnamour (B&B Hotels). Pelotón ich najprv naháňal, no keď sa ich náskok prehupol cez hranicu jednej minúty, po chvíli kapituloval.
Nebýva zvykom, že sa do úniku dostane muž v žltom, no pre van der Poela to bola dnes dobrá príležitosť. V úniku bol tiež Mark Cavendish, ktorý behom tejto Tour už dvakrát zvíťazil, zásluhou čoho obliekal aj zelený dres. Britský šprintér dnes za favorita považovaný nebol, no jeho cieľom bola predovšetkým rýchlostná prémia.
 
Tempo hlavnej skupiny bolo veľmi vysoké. Náskok úniku sa napriek tomu vyšplhal na hranicu štyroch minút. Na šprintérskej prémii sa podľa očakávania presadil Mark Cavendish a získal na svoje konto ďalších 20 bodov. Vyzvali ho napokon iba Mohorič a Van Poppel, ostatní o body záujem nemali a všetky si rozdelili borci z brejku. Šprintér Quick-Stepu navýšil svoj bodový zisk na 162 bodov a jeho náskok pred Petrom Saganom bol už 96 bodový.
Následne zaútočil Philippe Gilbert a čelná skupina sa rozdelila. Medzi odpadlíkmi bol aj Mark Cavendish, no obe skupiny sa čoskoro opäť spojili. Odpadol však Ruben Guerreiro, ktorý sa vrátil späť do balíka. V pelotóne musel pracovať tím UAE Emirates, ktorému spôsoboval vrásky najmä Vincenzo Nibali. Ten sa nachádzal v prednej skupine a na Tadeja Pogačara strácal pred štartom iba necelé tri minúty. Náskok úniku sa medzičasom prehupol cez hranicu šiestich minút. Rýchlosť balíka počas prvých 150 kilometrov dosiahla 49,1 km/h.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Na prvom hodnotenom stúpaní prejavili najväčšie úsilie o zisk bodov Brent Van Moer a Matej Mohorič. Uspel druhý menovaný a pripísal si svoje prvé dva body do vrchárskej klasifikácie. Táto dvojica následne zostala na čele, ale iba s drobným náskokom pred zvyškom skupiny. 80 kilometrov pred cieľom prebrali na čele balíka iniciatívu Jumbo-Visma. No trvalo to len chvíľu. Dopredu sa posunul aj Ineos a Movistar. Ich líder Enric Mas skončil v úvode dňa na zemi, no bol schopný pokračovať.
Vedúca dvojica svoj náskok naďalej zvyšovala. Na druhú skupinu si vybudovala viac než minútu. Spolupráca medzi nimi zatiaľ fungovala dobre a aj druhé stúpanie si podmanil Matej Mohorič. Vincenzo Nibali sa nechcel zmieriť so situáciou vpredu a v zjazde si nastúpil. Chcel predovšetkým rozhýbať druhú skupinu, v ktorej viazla spolupráca.
- ponuka z nášho eshopu -
eshop tarmac sl6 v2update
- ponuka z nášho eshopu -
54 kilometrov pred cieľom zaútočila dvojica Campenaerts a Stuyven. Za nimi sa opäť taktizovalo, čo využil Philippe Gilbert k útoku. Neuspel, no útoky pokračovali. Ako ďalší to skúsil Christophe Laporte. Ani on však neodišiel. Naopak, vystúpil si Mark Cavendish, ktorý si dnešnú úlohu do bodky splnil a mohol prísť do cieľa vo vlastnom tempe. Victor Campenaerts a Jasper Stuyven sa medzitým dotiahli do čela a spoločne s Matejom Mohoričom a Brentom Van Moerom vytvorili štvoricu.
Na Côte de la Croix de la Libération (5,3%; 4,3 km) sa rozdávali dva body a ak by ich získal Mohorič, tak by sa Slovinec dotiahol v súťaži o bodkovaný dres na Schellinga. V balíku sa do práce pustili zástupcovia Ineosu, UAE a TotalEnergies. Vo vedúcej skupine začal zaostávať Campenaerts. Medzi prenasledovateľmi zaútočil Konrad, ale jeho útok nebol úspešný. 
Neskôr zaútočil Nibali a zo skupiny prenasledovateľov si vystúpil Erviti. Na vrchole podľa očakávania bodoval Mohorič. V pelotóne došlo k pádu a na zemi skončil Jonas Vingegaard (Jumbo - Visma) a cyklista Israel Start-Upu. Medzi prenasledovateľmi už nefiguroval ani TeunissenMeurisseSweenyHouleBakelants, Godon Van Poppel. Naopak, ku vedúcej trojici sa chcel pripojiť Bonnamour
Medzi prenasledovateľov sa zaradil aj Campenaerts a vrátil sa tam aj Meurisse, Godon a Erviti. Ďalšou horskou prémiou na trati bol kopec Signal d'Uchon (5,7%; 5,7 km), ktorý mal na Tour premiéru a  na vrchole sa rozdávali aj bonusové sekundy. Bonnamour sa vrátil do skupiny s Van der Poelom. 3500 metrov pred vrcholom zaútočil Konrad a vystúpil si Meurisse.  
Za majstrom Rakúska sa vydal Cort Nielsen, Houle, Godon, Skujinš a Kragh Andersen. Tak nastúpil Nibali, ktorého neúmyselne takmer vytlačil z cesty Asgreen. Dán sa, samozrejme, ospravedlnil. Vo vedúcej trojici mal najsilnejšie nohy Mohorič a preriedila sa aj skupina prenasledovateľov. Slovinec si defintívne zabezpečil bodkovaný dres, za ním prešiel prémiou Konrad a tak skupina so žltým dresom. 
V hlavnej skupine zaútočil Pierre Latour a do problémov sa dostal Primož Roglič. Ineos držal Latoura na dohľad a následne sa utrhol Richard Carapaz. Medzi Mohoričom a Konradom ešte ostával Stuyven a Van Moer. Dvojnásobný víťaz Vuelty a tretí muž Gira šiel v malej skupine bez domestikov. V balíku skončil v kríkoch Neilson Powless, ale vyviazol bez zranení. 
Ku Konradovi sa dotiahol Cort, Bonnamour, Asgreen, Skujinš a Godon. Táto skupina už mala na dohľad Van Moera a v skupine za nimi zaútočil Van Aert. Van der Poel sa však nenechal zaskočiť a šiel s ním. Cez poslednú HP Côte de la Gourloye (5,3%; 2,4 km) prešiel Mohorič s viac ako minútou k dobru na skupinu Konrada. Carapaz si udržiaval polminútu k dobru na pelotón, kde udával tempo Movistar. 
Matej Mohorič sa po výbornom výkone zaradil do skupiny cyklistov s etapovým víťazstvom na každej Grand Tour. Za ním prišiel do cieľa Jasper Stuyven, ktorý dostal 1:20. Tesne pred cieľom dorazil do Konradovej skupiny Van der Poel s Van Aertom, tretie miesto ale vybojoval Magnus Cort Nielsen. Po nich prišiel do cieľa Godon so Skujinšom a takmer tri minúty dostal Nibali, Yates a Houle
Skupina favoritov dorazila Carapaza tesne pred páskou a Ekvádorčan si tak nevybojoval žiaden náskok. Šprint hlavnej skupiny vyhral Julian Alaphilippe a v pelotóne prišlo 32 cyklistov. Roglič prišiel do cieľa s Barguilom a Geschkem s viac ako deväťminútovou stratou a vypadol tak z boja o GC. Jeho zamestnávateľ by sa mal v ďaľšom priebehu Starej dáme zamerať na úspech v celkovom poradí s Jonasom Vingegaardom. Okrem Slovinca sa nedarilo ani Nairovi Quintanovi, ktorý dostal osemnásť minút a prišiel do cieľa v skupine so Saganom. 
Siedma etapa urobila prievan v Top 10, do ktorej vstúpili členovia dnešného úniku. Na prvých dvoch miestach sa nič nezmenilo. Tretia priečka po dnešku patrí Asgreenovi a hneď za ním je víťaz etapy. Na piate miesto klesol Pogačar a na šiestu priečku sa už posunul Nibali. Talian však na dnešnú snahu môže doplatiť v nasledujúcich horských previerkach. V Top 10 ostali aj AlaphilippeLutsenkoLatour Urán. Naopak, vypadli z nej VingegaardCarapaz Roglič
video v clanku ikonka ciernaVideosúhrn etapy
Mohorič okrem zisku etapy a posunu na štvrté miesto v GC si obliekol na pódiu aj bodkovaný dres. Zároveň sa stal najbojovnejším pretekárom etapy. V súťaži o biely dres sa nič nezmenilo. Aj do ôsmej etapy si ho oblečie Tadej Pogačar. Ani zelený dres nemenili majiteľa, ale Mark Cavendish vďaka účasti v úniku a rýchlostnej prémií navýšil svoj náskok na čele súťaže o dvadsať bodov a Peter Sagan zo siedmej priečky na neho stráca už 96 bodov. 
vyjadrenie ikonky ciernaMatej Mohorič (víťaz etapy, bodkovaný dres, 4. miesto v GC)
"Dnešnú etapu som si dôkladne naštudoval. Vedel som, že mi bude sedieť. Dostal som sa do úniku, kde však boli skvelí súperi. Tak som si vravel, že nemôžem čakať. Vyskúšal som to veľmi skoro a potom som skrátka šiel až do cieľa. Už som vyhral etapu na Gire aj na Vuelte, ale toto je úplne niečo iné."
Výsledky etapy
1. MOHORIČ Matej Bahrain Victorious 05:28:20 120
2. STUYVEN Jasper Trek-Segafredo 01:20 50
3. CORT Magnus EF Education-NIPPO 01:40 25
4. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 01:40 15
5. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step 01:40 5
6. BONNAMOUR Franck B&B Hotels p/b KTM 01:40
7. KONRAD Patrick BORA-hansgrohe 01:40
8. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 01:40
9. VAN MOER Brent Lotto Soudal 01:44
10. GODON Dorian AG2R Citroën Team 02:45
119. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 18:37
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 25:39:17
2. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 00:30
3. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step 01:49
4. MOHORIČ Matej Bahrain Victorious 03:01
5. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 03:43
6. NIBALI Vincenzo Trek-Segafredo 04:12
7. ALAPHILIPPE Julian Deceuninck - Quick-Step 04:23
8. LUCENKO Alexej Astana-Premier Tech 04:56
9. LATOUR Pierre Team TotalEnergies 05:03
10. URAN Rigoberto EF Education-NIPPO 05:04
88. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 28:46
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. CAVENDISH Mark Deceuninck - Quick-Step 168
2. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 103
3. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 102
4. BOUHANNI Nacer Arkéa-Samsic 99
5. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 96
6. ALAPHILIPPE Julian Deceuninck - Quick-Step 84
7. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 72
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. MOHORIČ Matej Bahrain Victorious 11
2. SCHELLING Ide BORA-hansgrohe 5
3. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 4
4. STUYVEN Jasper Trek-Segafredo 4
5. PEREZ Anthony Cofidis 3
6. VAN MOER Brent Lotto Soudal 3
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 25:43:00
2. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 01:35
3. GAUDU David Groupama-FDJ 02:27
4. HIGUITA Sergio EF Education-NIPPO 02:58
5. HAMILTON Lucas Team BikeExchange 03:51
6. PARET-PEINTRE Aurélien AG2R Citroën Team 05:14
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 133,7 km - SAINT-BENIN-D'AZY (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
3 20 87,6 km - Côte de Château-Chinon: dĺžka 3,2 km; sklon 5,3 % (2-1)
4-20 70,9 km - Côte de Glux-en-Glenne: dĺžka 2,6 km; sklon 4,2 % (1)
3 20 35,3 km - Côte de la Croix de la Libération: dĺžka 4,6 km; sklon 5,3 % (2-1)
2 20bonus tdf 20 18,1 km - Signal d'Uchon: dĺžka 5,7 km; sklon 5,7 % (5-3-2-1) (bonusové sekundy 8-5-2)
4-20 7,9 km - Côte de la Gourloye: dĺžka 2,4 km; sklon 5,3 % (1)
ciel Cieľ - LE CREUSOT (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Piatková etapa bude lákadlom pre klasikárov, ale aj pre záujemcov o bodkovaný dres. Profil etapy je vhodný aj pre únik, ale aby bola vedúca skupina úspešná, musia ju tvoriť pretekári, ktorí v GC neohrozujú popredné miesta. Tieto predpoklady spĺňa kvalitná dvojica z Israel Start-Upu Michael Woods a Dan Martin. Najmä prvý menovaný podával v doterajšom priebehu sezóny kvalitné výkony a napriek tomu, že sa nepresadil v celkovom poradí, patrí medzi adeptov na etapový triumf. Útok na bodkovaný dres hlási Guillaume Martin, ktorý si vlani vybojoval takýto dres na Vuelte. Svoju časovú stratu by mohol využiť aj Alejandro Valverde a profil etapy sedí aj Konradovi, Cosnefroyovi či Jesúsovi Herradovi. 
Ak by bojoval o etapový triumf pelotón, medzi najväčších favoritov bude patriť Julian Alaphilippe. Deceuninck jazdí vo veľkej pohode a Francúz bude chcieť znížiť stratu na žltý dres, ktorý naďalej vlastní Mathieu van der Poel. Holanďan vie na takomto profile držať krok s favoritmi a ak bude o triumf bojovať okresaný balík, tak bude patriť medzi hlavných favoritov. O triumf by mohol zabojovať aj Wout Van Aert, ale len v tom prípade, ak dostane voľnú ruku a nebude si musieť plniť povinnosti domestika. Zabúdať nesmieme ani na Primoža Rogliča, ktorý svojim výkonom v ITT ukázal, že dokáže podávať výborne výkony aj so zraneniami. Šprint do kopca v druhej etape ukázal v dobrej forme Wilca Keldermana, ktorý by chcel ukrojiť zo straty, ktorú nabral v časovke. Prvá polovica etapy je jednoduchá a pre šprintérov bude dôležitým bodom rýchlostná prémia, na ktorej bude chcieť získať ďalšie body aj Peter Sagan. 
Krátky opis trasy etapy:
Kopcovitý profil s dvoma strmými kopcami na konci si môžu podmaniť utečenci, alebo sa presadia klasikári ardenského typu v okresanej hlavnej skupine. Náročnosť siedmeho dňa umocní aj mimoriadna dĺžka trasy. Dve tretiny etapy prebehnú na jednoduchom profile, prvé dve horské prémie naštartujú pretekárov a rozhodovať sa bude na posledných troch kopcoch. Stúpanie Côte de la Croix de la Libération obsahuje dva kilometrové úseky s priemerom deväť percent a bonusový kopec Signal d'Uchon končí dlhšou pasážou s prevýšením jedenásť percent. Z jeho vrcholu zostáva do cieľa len osemnásť kilometrov a môže znamenať vhodnú príležitosť na útok. Po svižnom klesaní sa objaví na ceste posledná horská prémia, ktorá dosahuje priemerný sklon cez päť percent a na konci vyčerpávajúceho dňa môže byť takisto dobrým priestorom na akceleráciu. Záverečný kilometer obsahuje 4-percentné stúpanie, preto vo finále bude potrebné vytiahnuť aj kvalitný šprint do kopca.
zprofil etapy
profil najťažšieho kopca (© letour.fr)
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 12:15 štúdio, následne živý prenos
moderátorka štúdia: Oľga Konečná
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
hosť, spolukomentátor: Peter Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop