(© A.S.O. / Pauline Ballet)
8. |
3.7. |
|
|
Oyonnax > Le Grand-Bornand |
151 km |
Teuns |
profil etapy, 3560 nastúpaných metrov (© letour.fr) |
Prvá horská etapa na tohtoročnej Tour de France odštartovala v meste Oyonnax, ktoré hostilo Starú dámu po druhýkrát v histórii po roku 2014. Vtedy vyhral etapu Tony Gallopin (AG2R Citroën Team) a dodnes je to jediné Francúzovo víťazstvo na Tour. Na štarte sprevádzalo cyklistov zamračené a daždivé počasie. Šiesty deň v žltom drese jazdil Mathieu van der Poel.
O vytvorenie vedúcej skupiny sa začalo bojovať hneď po štarte. Ako prvý vyrazil Thomas De Gendt (Lotto Soudal). Z pelotónu si okamžite začali vystupovať šprintéri ako Tim Merlier (Alpecin - Fenix) či Arnaud Démare (Groupama - FDJ).. Belgičan bol dobehnutý pelotónom. Tak nastúpil Quentin Pacher (B&B Hotels), ale ani on nebol úspešný. Na predných priečkach sa pohyboval aj včerajší víťaz Matej Mohorič (Bahrain - Victorious).
Pätnásť sekúnd k dobru si vybudoval Wout Poels (Bahrain - Victorious) a Tao Hart (Ineos). Šiesty muž vlaňajšej Vuelty neskôr utrhol vlaňajšieho víťaza Gira. Vzadu sa ocitol aj Mark Cavendish (Deceuninck - Quick-Step). Ku Hartovi sa dotiahol Mattia Cattaneo (Deceuninck - Quick-Step), Michael Woods (Israel Start-Up Nation), Kenny Elissonde (Trek - Segafredo), Stefan de Bod (Astana), Sergio Henao (Qhubeka NextTech) a Sepp Kuss (Jumbo - Visma).
Za Poelsom sa vydal Cattaneo, naopak, v problémoch sa ocitol Geraint Thomas (Ineos). Víťaz Tour z roku 2018 mal problém s tempom aj včera, ale podarilo sa mu prísť do cieľa bez straty. Talian sa po chvíli vrátil ku prenasledovateľom. Hlavná skupina sa poriadne trhala a dieru chytil aj Van der Poel. Po pár kilometroch boli všetci unikajúci pretekári dobehnutí. Thomas strácal už viac ako minútu.
Mimo pozornosti kamier sa na zemi ocitol Michael Woods. Kanaďan pokračoval v etape. V skupine s Thomasom jazdil aj Cavendish, Sagan a Froome. Van der Poel jazdil na konci pelotónu. Do problémov sa dostal aj Pierre Latour (TotalEnergies), ktorý jazdil medzi pelotónom a Thomasovou skupinou. Na mokrú vozovku doplatil Michael Gogl (Qhubeka NextHash), ktorý spadol.
Do úniku sa chcel prepracovať aj Van Aert. Z pelotónu už vypadol aj Primož Roglič, čo však bolo očakávané. Z vyjadrení športového riaditeľa tímu po včerajšej etape vysvitlo, že Slovincovo zaostávanie bolo očakávane vzhľadom na jeho zranenia. Roglič sa zaradil do skupiny s Latourom, kde bol aj Dan Martin či Hamilton. Steven Kruijswijk (Jumbo - Visma) sa bol ošetriť.
V balíku šiel na zem Miguel López (Movistar), ale pokračoval ďalej. Tempo pelotónu udával tím BikeExchange, ktorý pripravoval pozíciu Matthewsovi na šprintérsku prémiu. Okrem neho sa v hlavnej skupine nachádzal spomedzi šprintérov aj Colbrelli. Talian bol na prémií rýchlejší a získal dvadsať bodov, čím preskočil Sagana a Alaphilippa v boji o zelený dres. Po prémii začali cyklisti stúpať na prvú HP Côte de Copponex (4,4%; 6,5 km).
Sto kilometrov pred cieľom sa vrátil López. Následne sa utrhla skupina 28 cyklistov, kde bol aj Pogačar, Fuglsang, Guillaume Martin, Yates alebo Matthews. Skupina s Van der Poelom, Carapazom aj Van Aertom strácala len pätnásť sekúnd a medzera bola po chvíli zalepená. Do samostatného úniku sa vydal Poels a Roglič si vystúpil aj z Latourovej skupiny, kde jazdil aj Higuita.
Poels si vybudoval 35 sekúnd k dobru, ale za ním sa neustále nastupovalo. Za ním jazdil Elissonde a tak šiel pelotón. Holanďan vzal na vrchole dva body a ku pretekárovi Treku sa pridal Guillaume Martin a Guerreiro. Neskôr ich doplnil aj Quintana, Colbrelli, Van Aert a ďalší, ale pelotón túto skupinu nikde nepustil. Za Poelsom sa vydal Soren Kragh Andersen (DSM).
Poels začal stúpať na Côte de Menthonnex-en-Bornes (4,9%; 2,7 km). Kragha Andersena doplnila skupina šestnástich pretekárov. Na vrchole získal Poels tretí bod do súťaže o bodkovaný dres. Partiu prenasledovateľov tvoril Soren Kragh Andersen, Tiesj Bennot (2x DSM), Christopher Juul-Jensen, Simon Yates (2x BikeExchange), Sepp Kuss (Jumbo), Jonathan Castroviejo (Ineos), Michael Woods (Israel), Kenny Elissonde (Trek), Mattia Cattaneo (Deceuninck), Alejandro Valverde (Movistar), Bruno Armirail (Groupama), Guillaume Martin (Cofidis), Aurélien Paret-Peintre, Nans Peters (2x AG2R), Nairo Quintana (Arkéa), Ion Izagirre (Astana), Sergio Henao (Qhubeka) a Dylan Teuns (Bahrajn).
Partia Quintana rýchlo získala na svoju stranu tri minúty, ale Poels si pred nimi naďalej udržiaval štyridsať sekúnd k dobru. Na cieľovom kopci Col de la Colombiére počas etapy uviazol kamión, ale ten sa podarilo odtiahnúť a dnešný dojazd tak nebol ohrozený. Poels napokon počkal na skupinu prenasledovateľov a v pelotóne sa do udávania tempa pustili muži z UAE Team Emirates.
Ešte pred nájazdom na ďalšiu horskú prémiu Côte de Mont-Saxonnex (8,3%; 5,7 km) si z úniku vystúpil Valverde. Na vrchole bolo k dispozícii desať bodov pre víťaza, ktoré získal Poels a virtuálne sa obliekol do bodkovaného dresu. Balík tu strácal päť minút, skupina s Latourom deväť a Saganovci štvrťhodinu. Z vedúcej skupiny si vystúpil Izagirre, ktorý minul jednu odbočku, Peters a Armirail. Naopak, spoločne zaútočili jazdci DSM.
V pelotóne neustriehol zjazd Stefan De Bod a Juhoafričan tvrdo skončil na zemi. Vpredu sa osamostatil Kragh Andersen, ktorý útočil na žltý dres. Mimo kamier spadol aj Jonas Vingegaard (Jumbo - Visma), ale nič sa mu nestalo a rýchlo sa vrátil späť. Napokon pokračoval aj De Bod. Únik už začal stúpať na Col de Romme (8,9%; 8,8%). Kragha Andersena na čele vymenil Woods a pelotónu nestačil Buchmann. Rozbila sa aj skupina prenasledovateľov.
Z balíka si vycúval aj Nibali, Kruijswijk aj Van der Poel. O chvíľu neskôr už nestíhali ani Fuglsang, Urán, Bilbao a Van Aert. Žltý dres šiel v skupine s Nibalim. Urán sa neskôr vrátil späť a na tvrdé tempo doplatil aj Mollema. Za Woodsom sa spojili Cattaneo, Yates, Quintana a Yates. V hlavnej skupine začal ťahať Porte a ostalo tam zhruba pätnásť ľudí.
Tridsať kilometrov pred páskou nastúpil Pogačar a chytil sa ho len Carapaz. Obhajca titulu však nastúpil ešte raz a Ekvádorčan už nestíhal. Ku skupine Quintanu sa pridal aj Martin a Izagirre. Medzitým sa Van der Poel musel vyhýbať dáždniku, ale zvládol to bez problémov. Woods získal na vrchole desať bodov a pustil sa do zjazdu. Minútu strácal Cattaneo, Poels, Teuns, Martin, Izagirre a Quintana.
Na Carapaza už čakal Castroviejo. Skupina favoritov mala už viac ako dvojminútové manko na Pogačara. Dvojica z Ineosu strácala minútu a pätnásť sekúnd. Poslednou horskou prémiou dnešného dňa bola Col de la Colombiére (7,5 km; 8,5%). Šesťtisíc metrov pred vrcholom mal Woods minútu na prenasledovateľov. Medzi favoritmi už nebol Alaphilippe. Solídne sa držal Van Aert, ktorý strácal osemdesiat sekúnd na Carapaza.
Castroviejo nechal Carapaza osamote. Za Woodsom sa osamostatnil Teuns pre Izagirrem a Yatesom. Van der Poel už strácal dvanásť minút. Teuns sa spojil s Kanaďanom tri kilometre pred vrcholom. Dvadsať sekúnd na nich strácal Izagirre a za ním už bol Pogačar. Neskôr sa Teuns osamostatnil a Pogačar predbehol Izagirreho aj Woodsa. Belgičan vyhral poslednú prémiu a Poels si tu zabezpečil vrchársky dres.
V poslednom zjazde sa Izagirre spojil s Woodsom. Carapaz šiel spoločne s Henaom a v priebežnom GC mal päťminútovú stratu na Pogačara. Šesť kilometrov pred cieľom Woods a Izagirre dobehli Pogačara. Ku Carapazovi sa ešte dotiahol Cattaneo. Dylan Teuns zjazd zvládol bez problémov a vybojoval druhý triumf pre Bahrain - Victorious na Tour. Je to pre neho druhý etapový triumf na Tour. V roku 2019 bol najsilnejší na Planine krásnych dievčat.
Po druhé miesto si prišiel Ion Izagirre, tretí skončil Michael Woods. Hneď za ním prišiel do cieľa nový majiteľ žltého dresu Tadej Pogačar. Potom preťal pásku nový držiteľ bodkovaného dresu Wout Poels, ktorý si z dnešnej etapy zároveň odniesol cenu pre najbojovnejšieho pretekára. Skupina favoritov kde nechýbal Vingegaard, Lutsenko, Mas, Carapaz, Urán, Gaudu, Bilbao, Kelderman a O'Connor, dostala viac ako štyri minúty. Wout Van Aert prišiel do cieľa o minútu a pol neskôr.
Prvá horská etapa bola galapredstavením Tadeja Pogačara. Slovinec si neváhal nastúpiť viac ako tridsať kilometrov pred cieľom a na jeho pokus odpovedal iba Richard Carapaz. Ekvádorčan ale pri druhom útoku od tohtoročného víťaza Liége - Bastogne - Liége kapituloval a Pogačar postupoval sám. Napriek päťminútovej medzere dobiehal jedného súpera za druhým, no pochvalu si zaslúži celý tím. Najmä Davide Formolo poriadne okresal skupinu favoritov ešte pred Pogačarovym nástupom. Ekvádorčan dlho jazdil pred favoritmi, ale, podobne, ako včera, z toho nevyťažil žiadnu časovú výhodu.
Etapové víťazstvo Dylana Teunsa je čerešničkou na torte pre celý tím, nakoľko Wout Poels sa obliekol do bodkovaného dresu, Sonny Colbrelli naplno bodoval na šprintérskej prémii a Pello Bilbao udržal krok s favoritmi až do konca. Dnes si poradil s plejádou kvalitných vrchárov ako Woods, Guillaume Martin, Simon Yates, Ion Izagirre alebo Henao. V závere mal za sebou Pogačara, ale rozumnou jazdou v poslednom zjazde ostal pred ním a svoju rolu zohrala aj Slovincova únava po takomto výkone.
Videosumár etapy |
V dnešnej previerke so cťou obstáli jazdci Jumbo - Visma. Wout Van Aert sa nezľakol dnešnej trasy a vďaka bojovnému výkonu udržal druhé miesto v GC. Jonas Vingegaard napriek pádu držal krok s favoritmi a po dnešku mu patrí skvelá piata priečka. Pred ním je Alexej Lutsenko a Rigoberto Urán. Kazach dnes zatienil Fuglsanga a uvidíme, či bude držať krok v celkovom poradí aj v ďalších etapách. Líder EF Education mal spočiatku problémy, ale krízu dokázal prekonať a môžeme ho považovať za kandidáta na pódium. Novými prírastkami v Top 10 sú aj Carapaz, Kelderman, Mas, Gaudu a Bilbao. V celkovom poradí si polepšili aj Henao, Guillaume Martin, Paret-Peintre, O'Connor a Poels. Títo cyklisti ešte môžu prehovoriť do boja o elitnú desiatku.
Naopak, dnešná etapa nevyšla dvojici z Treku. Mollema ani Nibali nedokázali držať krok s ostatnými vrchármi. U Holanďana sa mohla prejaviť únava z Gira a Talian pre zmenu minul množstvo energie vo včerajšej etape, ktorá mu dnes chýbala. S celkovým poradím sa po dnešku môže rozlúčiť aj Julian Alaphilippe a dnešná etapa bola aj nad sily doteraz suverénneho Mathieua Van der Poela. Peter Sagan prišiel do cieľa na 99. mieste so stratou 35 minút a v súťaži o bodovačku klesol na deviate miesto.
Dylan Teuns (víťaz) |
"Víťazstvo je super. Ja som mal celkom ťažkú sezónu. Mal som niekoľko cieľov, ale nepodarilo sa mi ich splniť. Teraz to konečne vyšlo. Dnes nebolo jednoduché doviesť náš plán do úspešného konca. Na úvod etapy bolo množstvo stresu a tvorba úniku trvala strašne dlho. Stále sa nastupovalo. Bolo skvelé, že vpredu šiel Wout Poels a ja som si mohol v skupine za ním oraziť. Predposledné stúpanie celkom bolelo, pretože sme šli od jeho začiatku rýchlo, ale ja som dokázal ísť vlastné tempo a nakoniec som mal dostatok síl.
Na vrchole posledného stúpanie som počul, že Tadej je viac ako minútu za mnou. Vravel som si, že pokiaľ to stúpanie prekonávam s minútou k dobru, tak by to mohlo vyjsť. Toto víťazstvo vnímam takisto ako pred dvoma rokmi, pretože vyhrať na Tour je vždy výnimočné. Toto víťazstvo venujem svojmu dedkovi, ktorý nedávno zomrel. Týždeň pred Tour som bol na pohrebe, takže pre mňa to bolo emotívne víťazstvo aj posledných desať kilometrov. "
|
Vyjadrenie ďalších aktérov etapy vyjde vo večerných hodinách...
Výsledky etapy |
1. |
|
TEUNS Dylan |
Bahrain Victorious |
03:54:41 |
120 |
2. |
|
IZAGIRRE Ion |
Astana-Premier Tech |
00:44 |
50 |
3. |
|
WOODS Michael |
Israel Start-Up Nation |
00:47 |
25 |
4. |
|
POGAČAR Tadej |
UAE Team Emirates |
00:49 |
15 |
5. |
|
POELS Wout |
Bahrain Victorious |
02:33 |
5 |
6. |
|
YATES Simon |
Team BikeExchange |
02:43 |
|
7. |
|
PARET-PEINTRE Aurélien |
AG2R Citroën Team |
03:03 |
|
8. |
|
MARTIN Guillaume |
Cofidis |
03:03 |
|
9. |
|
CATTANEO Mattia |
Deceuninck - Quick-Step |
04:07 |
|
10. |
|
VINGEGAARD Jonas |
Jumbo-Visma |
04:09 |
|
124. |
|
SAGAN Peter |
BORA-hansgrohe |
35:01 |
|
11. |
|
LUCENKO Alexej |
Astana-Premier Tech |
04:09 |
|
12. |
|
MAS Enric |
Movistar Team |
04:09 |
|
13. |
|
CARAPAZ Richard |
INEOS Grenadiers |
04:09 |
|
14. |
|
URAN Rigoberto |
EF Education-NIPPO |
04:09 |
|
15. |
|
GAUDU David |
Groupama-FDJ |
04:09 |
|
16. |
|
BILBAO Pello |
Bahrain Victorious |
04:09 |
|
17. |
|
KELDERMAN Wilco |
BORA-hansgrohe |
04:09 |
|
18. |
|
O'CONNOR Ben |
AG2R Citroën Team |
04:09 |
|
19. |
|
HENAO Sergio |
Team Qhubeka NextHash |
04:13 |
|
20. |
|
FORMOLO Davide |
UAE Team Emirates |
04:18 |
|
21. |
|
VAN AERT Wout |
Jumbo-Visma |
05:45 |
|
22. |
|
QUINTANA Nairo |
Arkéa-Samsic |
08:34 |
|
23. |
|
CASTROVIEJO Jonathan |
INEOS Grenadiers |
08:34 |
|
24. |
|
CHAVES Esteban |
Team BikeExchange |
10:19 |
|
25. |
|
MOLLEMA Bauke |
Trek-Segafredo |
10:19 |
|
26. |
|
MEINTJES Louis |
Intermarché-Wanty-Gobert |
12:21 |
|
27. |
|
ARMIRAIL Bruno |
Groupama-FDJ |
12:23 |
|
28. |
|
PETERS Nans |
AG2R Citroën Team |
14:14 |
|
29. |
|
FUGLSANG Jakob |
Astana-Premier Tech |
15:50 |
|
30. |
|
FRAILE Omar |
Astana-Premier Tech |
15:50 |
|
31. |
|
ELISSONDE Kenny |
Trek-Segafredo |
16:01 |
|
32. |
|
KRAGH ANDERSEN Søren |
Team DSM |
17:00 |
|
33. |
|
BENOOT Tiesj |
Team DSM |
17:00 |
|
34. |
|
KRUIJSWIJK Steven |
Jumbo-Visma |
18:22 |
|
35. |
|
GEOGHEGAN HART Tao |
INEOS Grenadiers |
18:55 |
|
36. |
|
BONNAMOUR Franck |
B&B Hotels p/b KTM |
18:55 |
|
37. |
|
ALAPHILIPPE Julian |
Deceuninck - Quick-Step |
18:55 |
|
38. |
|
GUERREIRO Ruben |
EF Education-NIPPO |
18:55 |
|
39. |
|
PORTE Richie |
INEOS Grenadiers |
18:55 |
|
40. |
|
PACHER Quentin |
B&B Hotels p/b KTM |
21:15 |
|
41. |
|
NIBALI Vincenzo |
Trek-Segafredo |
21:47 |
|
42. |
|
LÓPEZ Miguel Ángel |
Movistar Team |
21:47 |
|
43. |
|
KUSS Sepp |
Jumbo-Visma |
21:47 |
|
44. |
|
VAN DER POEL Mathieu |
Alpecin-Fenix |
21:47 |
|
45. |
|
SCHELLING Ide |
BORA-hansgrohe |
22:19 |
|
46. |
|
DONOVAN Mark |
Team DSM |
23:18 |
|
47. |
|
DE LA PARTE Victor |
Team TotalEnergies |
23:18 |
|
48. |
|
GESCHKE Simon |
Cofidis |
25:30 |
|
49. |
|
ASGREEN Kasper |
Deceuninck - Quick-Step |
27:56 |
|
50. |
|
DOUBEY Fabien |
Team TotalEnergies |
27:56 |
|
51. |
|
MCNULTY Brandon |
UAE Team Emirates |
28:26 |
|
52. |
|
DE GENDT Thomas |
Lotto Soudal |
28:41 |
|
53. |
|
BALLERINI Davide |
Deceuninck - Quick-Step |
28:41 |
|
54. |
|
MEURISSE Xandro |
Alpecin-Fenix |
28:41 |
|
55. |
|
POLITT Nils |
BORA-hansgrohe |
28:41 |
|
56. |
|
MARTIN Daniel |
Israel Start-Up Nation |
28:41 |
|
57. |
|
BUCHMANN Emanuel |
BORA-hansgrohe |
28:41 |
|
58. |
|
RODRIGUEZ Cristian |
Team TotalEnergies |
28:41 |
|
59. |
|
ZIMMERMANN Georg |
Intermarché-Wanty-Gobert |
28:41 |
|
60. |
|
GESBERT Elie |
Arkéa-Samsic |
28:41 |
|
61. |
|
SWIFT Connor |
Arkéa-Samsic |
28:41 |
|
62. |
|
KÜNG Stefan |
Groupama-FDJ |
28:41 |
|
63. |
|
HOULE Hugo |
Astana-Premier Tech |
28:41 |
|
64. |
|
VALGREN Michael |
EF Education-NIPPO |
28:41 |
|
65. |
|
WRIGHT Fred |
Bahrain Victorious |
28:41 |
|
66. |
|
CHEVALIER Maxime |
B&B Hotels p/b KTM |
28:41 |
|
67. |
|
COLBRELLI Sonny |
Bahrain Victorious |
28:41 |
|
68. |
|
HAMILTON Lucas |
Team BikeExchange |
28:41 |
|
69. |
|
MOHORIČ Matej |
Bahrain Victorious |
28:41 |
|
70. |
|
JUUL-JENSEN Christopher |
Team BikeExchange |
28:41 |
|
71. |
|
PEREZ Anthony |
Cofidis |
28:41 |
|
72. |
|
KONRAD Patrick |
BORA-hansgrohe |
28:41 |
|
73. |
|
PÉRICHON Pierre-Luc |
Cofidis |
28:41 |
|
74. |
|
BERNARD Julien |
Trek-Segafredo |
28:41 |
|
75. |
|
HERRADA Jesus |
Cofidis |
28:41 |
|
76. |
|
VAN BAARLE Dylan |
INEOS Grenadiers |
29:52 |
|
77. |
|
TURGIS Anthony |
Team TotalEnergies |
30:21 |
|
78. |
|
LATOUR Pierre |
Team TotalEnergies |
30:21 |
|
79. |
|
ARANBURU Alex |
Astana-Premier Tech |
30:21 |
|
80. |
|
DE BOD Stefan |
Astana-Premier Tech |
31:25 |
|
81. |
|
FERNANDEZ Ruben |
Cofidis |
32:41 |
|
82. |
|
DURBRIDGE Luke |
Team BikeExchange |
34:04 |
|
83. |
|
MATTHEWS Michael |
Team BikeExchange |
34:06 |
|
84. |
|
OSS Daniel |
BORA-hansgrohe |
34:06 |
|
85. |
|
DEVENYNS Dries |
Deceuninck - Quick-Step |
34:34 |
|
86. |
|
COSTA Rui |
UAE Team Emirates |
34:46 |
|
87. |
|
KWIATKOWSKI Michal |
INEOS Grenadiers |
34:55 |
|
88. |
|
HIGUITA Sergio |
EF Education-NIPPO |
34:55 |
|
89. |
|
BOIVIN Guillaume |
Israel Start-Up Nation |
35:01 |
|
90. |
|
ROWE Luke |
INEOS Grenadiers |
35:01 |
|
91. |
|
VALVERDE Alejandro |
Movistar Team |
35:01 |
|
92. |
|
GARCIA Ivan |
Movistar Team |
35:01 |
|
93. |
|
BAKELANTS Jan |
Intermarché-Wanty-Gobert |
35:01 |
|
94. |
|
BARBERO Carlos |
Team Qhubeka NextHash |
35:01 |
|
95. |
|
BARTHE Cyril |
B&B Hotels p/b KTM |
35:01 |
|
96. |
|
SWEENY Harry |
Lotto Soudal |
35:01 |
|
97. |
|
ERVITI Imanol |
Movistar Team |
35:01 |
|
98. |
|
BARGUIL Warren |
Arkéa-Samsic |
35:01 |
|
99. |
|
ROLLAND Pierre |
B&B Hotels p/b KTM |
35:01 |
|
100. |
|
SBARAGLI Kristian |
Alpecin-Fenix |
35:01 |
|
101. |
|
VERONA Carlos |
Movistar Team |
35:01 |
|
102. |
|
GILBERT Philippe |
Lotto Soudal |
35:01 |
|
103. |
|
NAESEN Oliver |
AG2R Citroën Team |
35:01 |
|
104. |
|
HIRSCHI Marc |
UAE Team Emirates |
35:01 |
|
105. |
|
ZABEL Rick |
Israel Start-Up Nation |
35:01 |
|
106. |
|
GREIPEL André |
Israel Start-Up Nation |
35:01 |
|
107. |
|
STAKE LAENGEN Vegard |
UAE Team Emirates |
35:01 |
|
108. |
|
NIEUWENHUIS Joris |
Team DSM |
35:01 |
|
109. |
|
RUTSCH Jonas |
EF Education-NIPPO |
35:01 |
|
110. |
|
PHILIPSEN Jasper |
Alpecin-Fenix |
35:01 |
|
111. |
|
VAKOČ Petr |
Alpecin-Fenix |
35:01 |
|
112. |
|
GODON Dorian |
AG2R Citroën Team |
35:01 |
|
113. |
|
GAUTIER Cyril |
B&B Hotels p/b KTM |
35:01 |
|
114. |
|
LAPORTE Christophe |
Cofidis |
35:01 |
|
115. |
|
DILLIER Silvan |
Alpecin-Fenix |
35:01 |
|
116. |
|
COSNEFROY Benoît |
AG2R Citroën Team |
35:01 |
|
117. |
|
TEUNISSEN Mike |
Jumbo-Visma |
35:01 |
|
118. |
|
BISSEGGER Stefan |
EF Education-NIPPO |
35:01 |
|
119. |
|
EEKHOFF Nils |
Team DSM |
35:01 |
|
120. |
|
CORT Magnus |
EF Education-NIPPO |
35:01 |
|
121. |
|
RICKAERT Jonas |
Alpecin-Fenix |
35:01 |
|
122. |
|
COQUARD Bryan |
B&B Hotels p/b KTM |
35:01 |
|
123. |
|
MADOUAS Valentin |
Groupama-FDJ |
35:01 |
|
124. |
|
SAGAN Peter |
BORA-hansgrohe |
35:01 |
|
125. |
|
VAN DER SANDE Tosh |
Lotto Soudal |
35:01 |
|
126. |
|
VAN MOER Brent |
Lotto Soudal |
35:01 |
|
127. |
|
SCOTSON Miles |
Groupama-FDJ |
35:01 |
|
128. |
|
THEUNS Edward |
Trek-Segafredo |
35:01 |
|
129. |
|
STUYVEN Jasper |
Trek-Segafredo |
35:01 |
|
130. |
|
DE BUYST Jasper |
Lotto Soudal |
35:01 |
|
131. |
|
VAN POPPEL Danny |
Intermarché-Wanty-Gobert |
35:01 |
|
132. |
|
ARCAS Jorge |
Movistar Team |
35:01 |
|
133. |
|
HOLLENSTEIN Reto |
Israel Start-Up Nation |
35:01 |
|
134. |
|
WALLAYS Jelle |
Cofidis |
35:01 |
|
135. |
|
MCLAY Daniel |
Arkéa-Samsic |
35:01 |
|
136. |
|
GRUZDEV Dmitriy |
Astana-Premier Tech |
35:01 |
|
137. |
|
MEZGEC Luka |
Team BikeExchange |
35:01 |
|
138. |
|
SCHÄR Michael |
AG2R Citroën Team |
35:01 |
|
139. |
|
DELAPLACE Anthony |
Arkéa-Samsic |
35:01 |
|
140. |
|
RUSSO Clément |
Arkéa-Samsic |
35:01 |
|
141. |
|
ROTA Lorenzo |
Intermarché-Wanty-Gobert |
35:01 |
|
142. |
|
GUARNIERI Jacopo |
Groupama-FDJ |
35:01 |
|
143. |
|
VAN AVERMAET Greg |
AG2R Citroën Team |
35:01 |
|
144. |
|
VLIEGEN Loic |
Intermarché-Wanty-Gobert |
35:01 |
|
145. |
|
HALLER Marco |
Bahrain Victorious |
35:01 |
|
146. |
|
MERLIER Tim |
Alpecin-Fenix |
35:01 |
|
147. |
|
KOCH Jonas |
Intermarché-Wanty-Gobert |
35:01 |
|
148. |
|
GRÖNDAHL JANSEN Amund |
Team BikeExchange |
35:01 |
|
149. |
|
MARTIN Tony |
Jumbo-Visma |
35:01 |
|
150. |
|
MÖRKÖV Michael |
Deceuninck - Quick-Step |
35:01 |
|
151. |
|
CAVENDISH Mark |
Deceuninck - Quick-Step |
35:01 |
|
152. |
|
DECLERCQ Tim |
Deceuninck - Quick-Step |
35:01 |
|
153. |
|
BOASSON-HAGEN Edvald |
Team TotalEnergies |
35:01 |
|
154. |
|
WALSCHEID Max |
Team Qhubeka NextHash |
35:01 |
|
155. |
|
VAN POPPEL Boy |
Intermarché-Wanty-Gobert |
35:01 |
|
156. |
|
FROOME Christopher |
Israel Start-Up Nation |
35:01 |
|
157. |
|
GOLDSTEIN Omer |
Israel Start-Up Nation |
35:01 |
|
158. |
|
SIMON Julien |
Team TotalEnergies |
35:01 |
|
159. |
|
DLAMINI Nicholas |
Team Qhubeka NextHash |
35:01 |
|
160. |
|
CLARKE Simon |
Team Qhubeka NextHash |
35:01 |
|
161. |
|
BJERG Mikkel |
UAE Team Emirates |
35:01 |
|
162. |
|
PEDERSEN Casper |
Team DSM |
35:01 |
|
163. |
|
BENNETT Sean |
Team Qhubeka NextHash |
35:01 |
|
164. |
|
PÖSTLBERGER Lukas |
BORA-hansgrohe |
35:01 |
|
165. |
|
SKUJINŠ Toms |
Trek-Segafredo |
35:01 |
|
166. |
|
PEDERSEN Mads |
Trek-Segafredo |
35:01 |
|
167. |
|
MAJKA Rafal |
UAE Team Emirates |
35:01 |
|
168. |
|
BOL Cees |
Team DSM |
35:01 |
|
169. |
|
KLUGE Roger |
Lotto Soudal |
35:01 |
|
170. |
|
GOGL Michael |
Team Qhubeka NextHash |
35:01 |
|
171. |
|
BOUHANNI Nacer |
Arkéa-Samsic |
35:01 |
|
172. |
|
CAMPENAERTS Victor |
Team Qhubeka NextHash |
35:01 |
|
173. |
|
CABOT Jérémy |
Team TotalEnergies |
35:01 |
|
174. |
|
THOMAS Geraint |
INEOS Grenadiers |
35:01 |
|
175. |
|
ROGLIČ Primož |
Jumbo-Visma |
35:01 |
|
176. |
|
POWLESS Neilson |
EF Education-NIPPO |
35:01 |
|
177. |
|
DÉMARE Arnaud |
Groupama-FDJ |
35:34 |
|
Priebežné poradie pretekov po etape |
1. |
|
POGAČAR Tadej |
UAE Team Emirates |
29:38:25 |
25 |
2. |
|
VAN AERT Wout |
Jumbo-Visma |
01:48 |
|
3. |
|
LUCENKO Alexej |
Astana-Premier Tech |
04:38 |
|
4. |
|
URAN Rigoberto |
EF Education-NIPPO |
04:46 |
|
5. |
|
VINGEGAARD Jonas |
Jumbo-Visma |
05:00 |
|
6. |
|
CARAPAZ Richard |
INEOS Grenadiers |
05:01 |
|
7. |
|
KELDERMAN Wilco |
BORA-hansgrohe |
05:13 |
|
8. |
|
MAS Enric |
Movistar Team |
05:15 |
|
9. |
|
GAUDU David |
Groupama-FDJ |
05:52 |
|
10. |
|
BILBAO Pello |
Bahrain Victorious |
06:41 |
|
99. |
|
SAGAN Peter |
BORA-hansgrohe |
59:20 |
|
11. |
|
HENAO Sergio |
Team Qhubeka NextHash |
07:16 |
|
12. |
|
MARTIN Guillaume |
Cofidis |
07:28 |
|
13. |
|
PARET-PEINTRE Aurélien |
AG2R Citroën Team |
07:33 |
|
14. |
|
O'CONNOR Ben |
AG2R Citroën Team |
08:13 |
|
15. |
|
POELS Wout |
Bahrain Victorious |
08:51 |
|
16. |
|
MOLLEMA Bauke |
Trek-Segafredo |
11:35 |
|
17. |
|
YATES Simon |
Team BikeExchange |
12:13 |
|
18. |
|
TEUNS Dylan |
Bahrain Victorious |
12:35 |
|
19. |
|
CATTANEO Mattia |
Deceuninck - Quick-Step |
12:39 |
|
20. |
|
CHAVES Esteban |
Team BikeExchange |
12:51 |
|
21. |
|
MEINTJES Louis |
Intermarché-Wanty-Gobert |
17:09 |
|
22. |
|
FUGLSANG Jakob |
Astana-Premier Tech |
17:14 |
|
23. |
|
VAN DER POEL Mathieu |
Alpecin-Fenix |
17:20 |
|
24. |
|
ALAPHILIPPE Julian |
Deceuninck - Quick-Step |
18:51 |
|
25. |
|
KRAGH ANDERSEN Søren |
Team DSM |
19:03 |
|
26. |
|
NIBALI Vincenzo |
Trek-Segafredo |
21:32 |
|
27. |
|
PORTE Richie |
INEOS Grenadiers |
22:01 |
|
28. |
|
KRUIJSWIJK Steven |
Jumbo-Visma |
22:09 |
|
29. |
|
QUINTANA Nairo |
Arkéa-Samsic |
23:49 |
|
30. |
|
BONNAMOUR Franck |
B&B Hotels p/b KTM |
25:07 |
|
31. |
|
ASGREEN Kasper |
Deceuninck - Quick-Step |
25:18 |
|
32. |
|
LÓPEZ Miguel Ángel |
Movistar Team |
26:15 |
|
33. |
|
WOODS Michael |
Israel Start-Up Nation |
27:01 |
|
34. |
|
MOHORIČ Matej |
Bahrain Victorious |
27:15 |
|
35. |
|
CASTROVIEJO Jonathan |
INEOS Grenadiers |
28:02 |
|
36. |
|
ELISSONDE Kenny |
Trek-Segafredo |
28:19 |
|
37. |
|
IZAGIRRE Ion |
Astana-Premier Tech |
29:18 |
|
38. |
|
PACHER Quentin |
B&B Hotels p/b KTM |
29:45 |
|
39. |
|
FORMOLO Davide |
UAE Team Emirates |
30:05 |
|
40. |
|
LATOUR Pierre |
Team TotalEnergies |
30:57 |
|
41. |
|
HAMILTON Lucas |
Team BikeExchange |
31:48 |
|
42. |
|
BUCHMANN Emanuel |
BORA-hansgrohe |
32:20 |
|
43. |
|
DONOVAN Mark |
Team DSM |
35:20 |
|
44. |
|
MEURISSE Xandro |
Alpecin-Fenix |
35:49 |
|
45. |
|
THOMAS Geraint |
INEOS Grenadiers |
36:03 |
|
46. |
|
GUERREIRO Ruben |
EF Education-NIPPO |
36:12 |
|
47. |
|
SKUJINŠ Toms |
Trek-Segafredo |
36:28 |
|
48. |
|
HIGUITA Sergio |
EF Education-NIPPO |
37:09 |
|
49. |
|
HOULE Hugo |
Astana-Premier Tech |
38:01 |
|
50. |
|
BERNARD Julien |
Trek-Segafredo |
39:41 |
|
51. |
|
ROGLIČ Primož |
Jumbo-Visma |
39:45 |
|
52. |
|
BAKELANTS Jan |
Intermarché-Wanty-Gobert |
40:36 |
|
53. |
|
FRAILE Omar |
Astana-Premier Tech |
41:02 |
|
54. |
|
GESCHKE Simon |
Cofidis |
41:12 |
|
55. |
|
BENOOT Tiesj |
Team DSM |
41:13 |
|
56. |
|
ARMIRAIL Bruno |
Groupama-FDJ |
41:55 |
|
57. |
|
CORT Magnus |
EF Education-NIPPO |
42:04 |
|
58. |
|
COLBRELLI Sonny |
Bahrain Victorious |
42:29 |
|
59. |
|
KONRAD Patrick |
BORA-hansgrohe |
42:48 |
|
60. |
|
ROLLAND Pierre |
B&B Hotels p/b KTM |
42:51 |
|
61. |
|
VALGREN Michael |
EF Education-NIPPO |
43:50 |
|
62. |
|
KÜNG Stefan |
Groupama-FDJ |
43:52 |
|
63. |
|
GESBERT Elie |
Arkéa-Samsic |
43:59 |
|
64. |
|
MARTIN Daniel |
Israel Start-Up Nation |
44:17 |
|
65. |
|
VALVERDE Alejandro |
Movistar Team |
44:22 |
|
66. |
|
RODRIGUEZ Cristian |
Team TotalEnergies |
44:33 |
|
67. |
|
PETERS Nans |
AG2R Citroën Team |
44:50 |
|
68. |
|
POWLESS Neilson |
EF Education-NIPPO |
45:08 |
|
69. |
|
DE LA PARTE Victor |
Team TotalEnergies |
46:10 |
|
70. |
|
GARCIA Ivan |
Movistar Team |
46:17 |
|
71. |
|
VAN BAARLE Dylan |
INEOS Grenadiers |
46:25 |
|
72. |
|
VAN MOER Brent |
Lotto Soudal |
46:28 |
|
73. |
|
GODON Dorian |
AG2R Citroën Team |
47:26 |
|
74. |
|
GILBERT Philippe |
Lotto Soudal |
47:27 |
|
75. |
|
TURGIS Anthony |
Team TotalEnergies |
48:15 |
|
76. |
|
STUYVEN Jasper |
Trek-Segafredo |
48:27 |
|
77. |
|
VAN AVERMAET Greg |
AG2R Citroën Team |
48:46 |
|
78. |
|
ARANBURU Alex |
Astana-Premier Tech |
48:46 |
|
79. |
|
DE BOD Stefan |
Astana-Premier Tech |
50:13 |
|
80. |
|
KWIATKOWSKI Michal |
INEOS Grenadiers |
51:24 |
|
81. |
|
MAJKA Rafal |
UAE Team Emirates |
51:27 |
|
82. |
|
GEOGHEGAN HART Tao |
INEOS Grenadiers |
51:45 |
|
83. |
|
MADOUAS Valentin |
Groupama-FDJ |
52:29 |
|
84. |
|
MATTHEWS Michael |
Team BikeExchange |
53:04 |
|
85. |
|
DE GENDT Thomas |
Lotto Soudal |
53:23 |
|
86. |
|
FERNANDEZ Ruben |
Cofidis |
54:21 |
|
87. |
|
SWIFT Connor |
Arkéa-Samsic |
54:41 |
|
88. |
|
ERVITI Imanol |
Movistar Team |
54:43 |
|
89. |
|
BARGUIL Warren |
Arkéa-Samsic |
55:34 |
|
90. |
|
BARTHE Cyril |
B&B Hotels p/b KTM |
55:40 |
|
91. |
|
DELAPLACE Anthony |
Arkéa-Samsic |
55:50 |
|
92. |
|
DEVENYNS Dries |
Deceuninck - Quick-Step |
56:07 |
|
93. |
|
BOIVIN Guillaume |
Israel Start-Up Nation |
57:03 |
|
94. |
|
KUSS Sepp |
Jumbo-Visma |
57:21 |
|
95. |
|
DOUBEY Fabien |
Team TotalEnergies |
57:23 |
|
96. |
|
VAN POPPEL Boy |
Intermarché-Wanty-Gobert |
57:26 |
|
97. |
|
CAMPENAERTS Victor |
Team Qhubeka NextHash |
58:00 |
|
98. |
|
RICKAERT Jonas |
Alpecin-Fenix |
58:02 |
|
99. |
|
SAGAN Peter |
BORA-hansgrohe |
59:20 |
|
100. |
|
SCHÄR Michael |
AG2R Citroën Team |
59:25 |
|
101. |
|
MEZGEC Luka |
Team BikeExchange |
01:00:09 |
|
102. |
|
NAESEN Oliver |
AG2R Citroën Team |
01:00:25 |
|
103. |
|
COSNEFROY Benoît |
AG2R Citroën Team |
01:00:41 |
|
104. |
|
EEKHOFF Nils |
Team DSM |
01:01:35 |
|
105. |
|
BALLERINI Davide |
Deceuninck - Quick-Step |
01:01:46 |
|
106. |
|
GOGL Michael |
Team Qhubeka NextHash |
01:01:49 |
|
107. |
|
BOASSON-HAGEN Edvald |
Team TotalEnergies |
01:02:09 |
|
108. |
|
VLIEGEN Loic |
Intermarché-Wanty-Gobert |
01:02:11 |
|
109. |
|
HERRADA Jesus |
Cofidis |
01:02:31 |
|
110. |
|
LAPORTE Christophe |
Cofidis |
01:03:33 |
|
111. |
|
NIEUWENHUIS Joris |
Team DSM |
01:03:48 |
|
112. |
|
COSTA Rui |
UAE Team Emirates |
01:03:48 |
|
113. |
|
DILLIER Silvan |
Alpecin-Fenix |
01:03:57 |
|
114. |
|
CHEVALIER Maxime |
B&B Hotels p/b KTM |
01:04:12 |
|
115. |
|
POLITT Nils |
BORA-hansgrohe |
01:04:13 |
|
116. |
|
GAUTIER Cyril |
B&B Hotels p/b KTM |
01:04:43 |
|
117. |
|
MCNULTY Brandon |
UAE Team Emirates |
01:05:04 |
|
118. |
|
BISSEGGER Stefan |
EF Education-NIPPO |
01:05:34 |
|
119. |
|
VERONA Carlos |
Movistar Team |
01:05:54 |
|
120. |
|
SIMON Julien |
Team TotalEnergies |
01:06:14 |
|
121. |
|
ROTA Lorenzo |
Intermarché-Wanty-Gobert |
01:06:16 |
|
122. |
|
PÉRICHON Pierre-Luc |
Cofidis |
01:06:23 |
|
123. |
|
SWEENY Harry |
Lotto Soudal |
01:07:06 |
|
124. |
|
PEREZ Anthony |
Cofidis |
01:07:24 |
|
125. |
|
WRIGHT Fred |
Bahrain Victorious |
01:07:28 |
|
126. |
|
WALSCHEID Max |
Team Qhubeka NextHash |
01:08:06 |
|
127. |
|
SBARAGLI Kristian |
Alpecin-Fenix |
01:09:22 |
|
128. |
|
PHILIPSEN Jasper |
Alpecin-Fenix |
01:09:58 |
|
129. |
|
JUUL-JENSEN Christopher |
Team BikeExchange |
01:10:07 |
|
130. |
|
SCOTSON Miles |
Groupama-FDJ |
01:10:13 |
|
131. |
|
BARBERO Carlos |
Team Qhubeka NextHash |
01:10:14 |
|
132. |
|
TEUNISSEN Mike |
Jumbo-Visma |
01:10:26 |
|
133. |
|
GRUZDEV Dmitriy |
Astana-Premier Tech |
01:10:54 |
|
134. |
|
RUTSCH Jonas |
EF Education-NIPPO |
01:11:13 |
|
135. |
|
PÖSTLBERGER Lukas |
BORA-hansgrohe |
01:11:13 |
|
136. |
|
DURBRIDGE Luke |
Team BikeExchange |
01:11:26 |
|
137. |
|
STAKE LAENGEN Vegard |
UAE Team Emirates |
01:11:32 |
|
138. |
|
BENNETT Sean |
Team Qhubeka NextHash |
01:11:37 |
|
139. |
|
KOCH Jonas |
Intermarché-Wanty-Gobert |
01:11:41 |
|
140. |
|
VAN POPPEL Danny |
Intermarché-Wanty-Gobert |
01:12:10 |
|
141. |
|
DLAMINI Nicholas |
Team Qhubeka NextHash |
01:12:51 |
|
142. |
|
ARCAS Jorge |
Movistar Team |
01:13:12 |
|
143. |
|
VAN DER SANDE Tosh |
Lotto Soudal |
01:13:29 |
|
144. |
|
DECLERCQ Tim |
Deceuninck - Quick-Step |
01:13:48 |
|
145. |
|
WALLAYS Jelle |
Cofidis |
01:14:01 |
|
146. |
|
ZIMMERMANN Georg |
Intermarché-Wanty-Gobert |
01:14:10 |
|
147. |
|
MERLIER Tim |
Alpecin-Fenix |
01:14:17 |
|
148. |
|
VAKOČ Petr |
Alpecin-Fenix |
01:14:24 |
|
149. |
|
CLARKE Simon |
Team Qhubeka NextHash |
01:14:26 |
|
150. |
|
OSS Daniel |
BORA-hansgrohe |
01:15:48 |
|
151. |
|
MÖRKÖV Michael |
Deceuninck - Quick-Step |
01:16:03 |
|
152. |
|
SCHELLING Ide |
BORA-hansgrohe |
01:16:06 |
|
153. |
|
BOUHANNI Nacer |
Arkéa-Samsic |
01:16:36 |
|
154. |
|
ROWE Luke |
INEOS Grenadiers |
01:16:39 |
|
155. |
|
CAVENDISH Mark |
Deceuninck - Quick-Step |
01:17:20 |
|
156. |
|
GREIPEL André |
Israel Start-Up Nation |
01:17:25 |
|
157. |
|
GOLDSTEIN Omer |
Israel Start-Up Nation |
01:18:02 |
|
158. |
|
BJERG Mikkel |
UAE Team Emirates |
01:19:42 |
|
159. |
|
DE BUYST Jasper |
Lotto Soudal |
01:19:52 |
|
160. |
|
BOL Cees |
Team DSM |
01:20:16 |
|
161. |
|
COQUARD Bryan |
B&B Hotels p/b KTM |
01:20:36 |
|
162. |
|
DÉMARE Arnaud |
Groupama-FDJ |
01:20:36 |
|
163. |
|
GUARNIERI Jacopo |
Groupama-FDJ |
01:20:38 |
|
164. |
|
THEUNS Edward |
Trek-Segafredo |
01:20:49 |
|
165. |
|
ZABEL Rick |
Israel Start-Up Nation |
01:21:09 |
|
166. |
|
FROOME Christopher |
Israel Start-Up Nation |
01:21:12 |
|
167. |
|
CABOT Jérémy |
Team TotalEnergies |
01:22:11 |
|
168. |
|
PEDERSEN Casper |
Team DSM |
01:22:21 |
|
169. |
|
MARTIN Tony |
Jumbo-Visma |
01:22:33 |
|
170. |
|
HALLER Marco |
Bahrain Victorious |
01:22:41 |
|
171. |
|
HOLLENSTEIN Reto |
Israel Start-Up Nation |
01:25:20 |
|
172. |
|
GRÖNDAHL JANSEN Amund |
Team BikeExchange |
01:27:57 |
|
173. |
|
PEDERSEN Mads |
Trek-Segafredo |
01:28:00 |
|
174. |
|
HIRSCHI Marc |
UAE Team Emirates |
01:30:01 |
|
175. |
|
RUSSO Clément |
Arkéa-Samsic |
01:31:47 |
|
176. |
|
MCLAY Daniel |
Arkéa-Samsic |
01:32:39 |
|
177. |
|
KLUGE Roger |
Lotto Soudal |
01:33:33 |
|
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape |
1. |
|
CAVENDISH Mark |
Deceuninck - Quick-Step |
168 |
|
2. |
|
MATTHEWS Michael |
Team BikeExchange |
113 |
|
3. |
|
VAN DER POEL Mathieu |
Alpecin-Fenix |
103 |
|
4. |
|
PHILIPSEN Jasper |
Alpecin-Fenix |
102 |
|
5. |
|
BOUHANNI Nacer |
Arkéa-Samsic |
99 |
|
6. |
|
COLBRELLI Sonny |
Bahrain Victorious |
86 |
|
9. |
|
SAGAN Peter |
BORA-hansgrohe |
72 |
|
7. |
|
ALAPHILIPPE Julian |
Deceuninck - Quick-Step |
84 |
|
Všetky prémie na trase etapy:
106 km - FRANGY (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
88,9 km - Côte de Copponex: dĺžka 6,5 km; sklon 4,4 % (2-1)
78,3 km - Côte de Menthonnex-en-Bornes: dĺžka 2,7 km; sklon 4,9 % (1)
46,8 km - Côte de Mont-Saxonnex: dĺžka 5,7 km; sklon 8,3 % (10-8-6-4-2-1)
28,7 km - Col de Romme: dĺžka 8,8 km; sklon 8,9 % (10-8-6-4-2-1)
14,7 km - Col de la Colombière: dĺžka 7,5 km; sklon 8,5 % (10-8-6-4-2-1) (bonusové sekundy 8-5-2)
Cieľ - LE GRAND-BORNAND (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Po dlhej a náročnej etape prichádza pre cyklistov ďalšia ťažká skúška, ktorá opäť premieša poradie v Top 10 aj medzi kandidátmi na titul. Spomedzi nich si najlepšie vedie zatiaľ Tadej Pogačar. Obhajca titulu síce spadol na piate miesto, ale o to sa postaral Asgreen a Mohorič, ktorí nemajú papierové predpoklady na zvládnutie záverečných troch horských prémií s pelotónom. Otáznik visí nad Vincenzom Nibalim. Víťaz šiestich etáp na Tour sa po piatku vďaka úniku zaradil v GC hneď za Pogačara, ale vynaložená energia mu môže chýbať a dvojnásobný víťaz Gira v doterajšom priebehu sezóny nedosahoval na popredné umiestnenia. Trek má aj druhé želiezko v ohni v podobe Baukeho Mollemu, ktorý však má za sebou Giro a to sa môže v takýchto kopcoch prejaviť. Krok s favoritmi zatiaľ drží Julian Alaphilippe, ale majstra sveta čaká najnáročnejšia skúška a limitovať ho môže absencia podporného tímu do hôr. Aktívnou jazdou sa vo včerajšej previerke prezentoval tím TotalEnergies a Pierre Latour prakticky nemá čo stratiť.
Medzi adeptov na titul sa radí aj Rigoberto Urán a druhému mužovi tohtoročného Okolo Švajčiarska by mal profil etapy sedieť. Ružový tím má v talóne aj Sergia Higuitu, ktorý až na ITT zatiaľ podáva solídne výkony. Po včerajšej pohrome Primoža Rogliča povedie tím Jumbo - Visma Jonas Vingegaard. Dán prežíva životnú sezónu a na Okolo Baskicka dokázal konkurovať zvučným menám, ale oproti konkurentom mu chýbajú skúsenosti v pozícii lídra na Grand Tour. Plánom B pre Holanďanov je Steven Kruijswijk, ktorý však svojimi výkonmi zatiaľ nepresvedčil. Do formy sa postupne dostáva dvojica z Ineosu Thomas - Carapaz a obidvaja budú patriť medzi favoritov nielen na etapu, ale aj na posun v GC. Dvoch kvalitných pretekárov na celkové poradie majú aj v Bore. Wilco Kelderman až na ITT podáva slušné výkony a v spolupráci s Emanuelom Buchmannom môžu narobiť poriadny vietor. Aktívnou jazdou by sa mal prezentovať Movistar, kde si najlepšie vedie Enric Mas a v kombinácií s Lopézom a Valverdem bude útočiť na vysoké priečky. Nenápadne prechádza Tour Jakob Fuglsang a vysoko v poradí sa nachádza aj Alexej Lutsenko. Kazach však nepatrí medzi najsilnejších vrchárov na takomto profile. Domáci fanúšikovia okrem Alaphilippa upierajú svoje nádeje aj na Davida Gauda a dnešná etapa bude ozajstným testom pre nasledovníka Pinota v drese Groupamy - FDJ.
Po včerajšom neúspechu sa na súboj o bodkovaný dres môže sústrediť Nairo Quintana a v úniku by sa mal predstaviť aspoň jeden silný kôň z Israel Start-Upu. Dan Martin aj Michael Woods vo včerajšej etape nepredviedli žiadnu akciu a do dnešnej horskej previerky tak môžu nastúpiť v lepšej kondícii ako ich konkurenti. Vpredu by nemali chýbať ani zástupcovia prokontinentálnej scény. Vhodnými pretekárkmi na takýto profil sú napríklad Quentin Pacher, Elie Gesbert, Warren Barguil či Pierre Rolland. B&B Hotels ani Arkéa Samsic nemajú svojich kandidátov na GC a tak môžu ich pretekári dostať voľnú ruku. Zvedaví budeme na Primoža Rogliča, ako naloží s ďalším priebehom Tour potom, ako vypadol z poradia. Záležať bude aj na jeho zdravotnom stave, ktorý sa mohol podpísať pod jeho slabý výkon v piatkovej etape. Veľkou neznámou bude taktika Guillaumeho Martina. Víťaz bodkovaného dresu na vlaňajšej Vuelte síce prehlasoval, že sa chce zamerať na body do vrchárskej súťaže, ale v doterajšom priebehu Tour vždy jazdil s favoritmi na GC. O etapu z úniku môže zabojovať aj Poels, Herrada, Izagirre, Fraile, Meintjes, Bakelants, Yates alebo Formolo.
Krátky opis trasy etapy:
Na konci prvého týždňa sa dostane pelotón do Álp a pretekári si najskôr vyskúšajú kombináciu Col de Romme - Col de la Colombière. Horská etapa začína 5-kilometrovým stúpaním s priemerom vyše šesť percent a hneď od začiatku sa rozprúdi hektická bitka o celodenný únik. Potom sa dostanú pretekári na jednoduchší profil, v polovici etapy sa objavia dve menšie horské prémie a rozhodujúce momenty odštartuje kopec Côte de Mont-Saxonnex, kde sa objavia aj tvrdé sklony na úrovni deväť až desať percent. Po krátkom klesaní sa dostane pelotón na stúpanie Col de Romme, ktorého gradienty sa väčšinou pohybujú nad úrovňou deväť percent. Tento náročný kopec mierne povolí len tesne pred vrcholom a po krátkom zjazde vyvrcholí etapa na Col de la Colombière. Záverečné stúpanie ponúkne prevýšenie na úrovni deväť až desať percent a vytvára priestor na útok. Z vrcholu zostáva do cieľa pätnásť kilometrov v klesaní, čo má podporiť aktivitu jazdcov na GC v prvej horskej etape.
profil záverečných kopcov (© letour.fr) |
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe
tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 14:10 štúdio, následne živý prenos
moderátorka štúdia: Oľga Konečná
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
hosť, spolukomentátor: Peter Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko