(© A.S.O. / Alex Broadway)
19. |
16.7. |
 |
 |
Mourenx > Libourne |
207 km |
Mohorič |
profil etapy, 1220 nastúpaných metrov (© letour.fr) |
Pred zajtrajšou časovkou, ktorá definitívne určí podobu Top 10, prišla predposledná príležitosť pre najrýchlejších mužov v pelotóne. Do dnešnej etapy už nenastúpil Miguel López (Movistar) ani Michael Woods (Israel Start-Up Nation). Kolumbíjčana uvidíme na Vuelte a Kanaďan by sa mal predstaviť na Olympijskych hrách. Narodeniny dnes oslavoval jeho kolega André Greipel.
Po štarte začali pretekári stúpať na Côte de Bareille (5,3%; 1,9 km) a na zemi skončil Geraint Thomas (Ineos), Harry Sweeny (Lotto Soudal), Sergio Henao (Qhubeka NextHash) a Clément Russo (Arkéa Samsic). Všetci cyklisti pokračovali. Do úniku sa vydal Julien Bernard (Trek - Segafredo), Jonas Rutsch (EF Education), Matej Mohorič (Bahrain - Victorious), Simon Clarke (Qhubeka NextHash), Georg Zimmermman (Intermarché - Wanty - Gobert) a Franck Bonnamour (B&B Hotels).
Na vrchole prémie vzal jeden bol Rutsch. Neskôr skončilo na zemi ďalších desať jazdcov, kde bol aj Guillaume Martin, Christophe Laporte (2x Cofidis) Sonny Colbrelli (Bahrain - Victorious) alebo Enric Mas (Movistar). Do pádu sa opäť zaplietol Thomas. Všetci pretekári pokračovali, ošetrenie potreboval Jesús Herrada (Cofidis). Vo vedúcej skupine šprintoval o dvadsať bodov Zimmermann s Bonnamourom a úspešnejší bol Nemec.
V pelotóne získal najviac bodov Michael Matthews (BikeExchange) pred Colbrellim, Lukom Mezgecom (BikeExchange) a Markom Cavendishom (Deceuninck - Quick-Step). Austrálčan tak znížil stratu v bodovačke na 35 bodov. Po prémii sa snažil utrhnúť z balíka Michal Kwiatkowski (Ineos), Edward Theuns (Trek - Segafredo) alebo Brent Van Moer (Lotto Soudal), ale zoskupenie UAE Team Emirates všetky pokusy zalepilo.
Ďalší pokus o únik predviedol Nils Politt (Bora - hansgrohe) a Theuns. Problémy s reťazou musel riešiť Jonas Rickaert (Alpecin - Fenix). Najvyššie postaveným cyklistom vo vedúcej skupine bol Bonnamour. Debutantovi na Tour patrí 25. miesto. Pelotón sa začal deliť a ku Polittovi s Theunsom sa pridalo ďalších šestnásť ľudí, medzi ktorými boli najmä klasikári, ale aj šprintéri.
Skupinu prenasledovateľov tvoril Valverde, García, Arcas (3x Movistar), Fraile, Gruzdev, Izagirre (3x Astana), Stuyven, Theuns (2x Trek), Teunissen (Jumbo), Ballerini (Deceuninck), Politt (Bora), Laporte (Cofidis), Valgren (EF Education), Van Avermaet (AG2R), Pedersen (DSM), Van Moer (Lotto Soudal), Walscheid (Qhubeka), Turgis (TotalEnergies), Gésbert (Arkéa) a Dillier (Alpecin).
Na vzniknutú situáciu zareagovali tímy Israel Start-Up a Bahrain - Victorious, ktoré poslali svojich zástupcov na čelo pelotónu. Medzi prenasledovateľmi ale viazla spolupráca a pretekári Movistaru, Fraile, Gruzdev a Van Avermaet sa vrátili späť do hlavnej skupiny. Priemerná rýchlosť etapy po dvoch hodinách bola 47,4 km/h. Sto kilometrov pred cieľom sa vedúce sexteto spojilo s prenasledovateľmi.
V pelotóne naďalej pracovali zoskupenia okolo Greipela a Matthewsa, no náskok vedúcej skupiny napriek tomu stúpal. Spomedzi pretekárov v úniku vyhrali etapu na Tour Mohorič, Izagirre, Politt a Teunissen. V hlavnej skupine prestali pracovať domestici tímu BikeExchange a o chvíľu neskôr tak urobili aj ľudia z izraelského zoskupenia. Vpredu boli najrýchlejšími cyklistami Walscheid, Laporte, Ballerini a Theuns.
V pelotóne signalizoval zdravotné problémy Sonny Colbrelli, ktorý si z pádu pravdepodobne odniesol zranenie. Tempo balíka udával UAE Team Emirates, ktorý v dnešnej etape nemal žiadne ambície. Včerajším víťazstvom sa Tadej Pogačar stal šiestym pretekárom, ktorý vyhral tri etapy v dvoch ročníkoch po sebe. Naposledy to pred ním dokázal Bernard Hinault v rokoch 1978 a 1979.
Najviac odjazdených dní v tejto sezóne spomedzi pretekárov v úniku mal na konte Max Walscheid. Šprintér Qhubeky strávil tento rok na pretekoch 63 dní. Nasledoval Edward Theuns a Simon Clarke, ktorí odjazdili na pretekoch 56 dní. Na opačnom konci v tejto štatistike je Mike Teunissen. Víťaz prvej etapy na Tour de France 2019 pretekal tento rok len na 32 etapách. Vpredu sa začalo nastupovať. 43 kilometrov pred páskou tak urobil Élie Gesbert, ktorý počas nástupu stratil okuliare.
Piateho muža Okolo Valencie vpredu vymenil Ballerini, Stuyven, Valgren a Pedersen. Ani táto skupina si nevytvorila náskok a následne zaútočil Walscheid. O chvíľu ho doplnil Rutsch a Dillier. Tento pokus dopadol neúspešne a celá skupina zostávala pohromade. Nemec v službách EF Education to o chvíľu neskôr skúsil opäť a pridal sa k nemu Bonnamour. Zaostávať začal Clarke, Walscheid aj Van Moer.
Ku vedúcej dvojici sa prepracoval aj Gésbert a stíhaciu jazdu viedol Trek. Napokon priviedol skupinu späť Mohorič. Ďalší útok podnikol Ballerini, ale víťaz Omloop Het Nieuwsblad nebol úspešný. Po ňom vyskúšal samostatný únik Laporte, ale ani jeho snaha nepriniesla ovocie. Vedúca skupina sa ale rozdelila a do problémov sa dostal Ballerini, Bernard aj Izagirre.
- ponuka z nášho eshopu - |
Vedúca skupina sa zmenšila na dvanásť cyklistov a na ďalší útok sa podujal Mohorič. Za víťazom siedmej etapy sa vydal Laporte. Ten sa napokon vrátil ku prenasledovateľom. Dvadsať kilometrov pred páskou mal Slovinec k dobru 35 sekúnd na skupinu Stuyvena a minútu na skupinu Balleriniho. Okrem Stuyvena a Laporta ostal v druhej skupine aj Politt, Valgren, Theuns, Teunissen, Zimmermann, Pedersen, Turgis a Bonnamour.
Nástup Politta dostal do problémov Bonnamoura, ktorý stratil kontakt s druhou skupinou a prepadol sa do skupiny Balleriniho. Desať kilometrov pred páskou opäť nastúpil Politt, ale víťaz dvanástej etapy bol neúspešný. Úspech nepriniesol ani pokus Valgrena a po ňom to skúsil Zimmermann. Štyritisíc metrov pred cieľom mal Mohorič minútu k dobru a bolo rozhodnuté.
Matej Mohorič po sólovej jazde získal druhé etapové víťazstvo na tohtoročnej Tour a priniesol tímu tretiu výhru. Druhý skončil Christophe Laporte, ktorý si s Casperom Pedersenom vytvoril drobný náskok na zvyšok skupiny. Spokojný môže byť aj Dán, ktorý vybojoval najlepší výsledok pre svoj tím na tohtoročnej Starej dáme. Štvrtý skončil Mike Teunissen a elitnú päticu uzavrel Nils Politt.
Politt sa viackrát snažil rozbiť skupinu, ale jeho súperi boli zakaždým pripravení. Nikto ale nezachytil únik Mateja Mohoriča a majster Slovinska priniesol do zoskupenia Bahrain - Victorious už piate víťazstvo na tohtoročných Grand Tour. Na Gire sa radoval Mäder a Caruso a okrem Mohoriča zvíťazil vo Francúzsku aj Dylan Teuns. Výsledky dnešnej etapy nepotešia pretekárov Treku, ktorí z početnej prevahy vyťažili iba šieste miesto Edwarda Theunsa.
Christophe Laporte skončil druhý v etape na TdF po troch rokoch, keď v šprinte osemnástej etapy vtedy nestačil na Arnauda Démara. Francúzsky klasikár tak neprerušil dlhoročné čakanie Cofidisu na triumf zo Starej dámy, ale, podobne, ako Pedersen, dosiahol najlepší výsledok pre svoj tím v doterajšom priebehu Tour. Pelotón priviedol do cieľa Marc Hirschi (UAE Team Emirates) s viac ako dvadsaťminútovým mankom a kandidáti na celkové poradie dnes predovšetkým šetrili sily na zajtrajšiu časovku. V súťaži o zelený dres znížil Michael Matthews manko na Marka Cavendisha, ale Britovi k definitívnej istote stačí, aby sa v Paríži zapojil do záverečného šprintu.
Matej Mohorič (víťaz) |
"Víťazstvo je super. Nemôžem tomu uveriť. Chcel som tam dnes nechať všetko. Chceli sme byť v úniku, ale nevedeli sme, či Deceuninck Quick-Step a Alpecin - Fenix budú chcieť šprintovať, alebo nie. Od štartu to bolo hore-dole. Chcel som ostať na čele a dostať sa do úniku, takže som vyrazil trochu neskôr z pelotónu a bolo dosť ťažké sa dostať do vedúcej skupiny. V úniku som sa snažil zorganizovať spoluprácu, aby sme stále šli rýchle.
Neskôr nás došiel ďalší únik, kde som ale nemal žiadných tímových kolegov. Takže mi nezostávalo nič iného, len bojovať osamote. Viackrát som bol na hrane, najmä vtedy, keď útočil Nils Politt. Keď som sa vrátil do skupiny, tak som si povedal, že skúsim prekvapiť svojich súperov. Keby som to nedotiahol a skončil niekde v priekope, tak by som vedel, že som tam nechal všetko a nemal by som žiadne výčitky. Bol som strašne unavený a bolo veľmi horúco, ale stále som sa snažil držať tempo a, našťastie, som zlomil odpor skupiny.
V posledných kilometroch som premýšľal, čo sa stalo pred dvoma dňami, keď nás v hoteli navštívila polícia a chovala sa k nám ako ku kriminálnikom. Je, samozrejme, dobré, že ten pelotón je stále pod kontrolou, ale my nemáme čo skrývať a oni nič nenašli. Takže z jedného uhla pohľadu je to fajn, ale boli sme sklamaní, resp. urazení. Nie je to pekné, keď vás prehľadáva polícia. Nikdy sa mi to predtým nestalo."
|
Sumár reakcií aktérov dnešnej etapy vyjde vo večerných hodinách...
Všetky prémie na trase etapy:

194,9 km - Côte de Bareille: dĺžka 1,9 km; sklon 5,3 % (1)

152,9 km - SAINT-SEVER (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)

Cieľ - LIBOURNE (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Pred rozhodujúcou individuálnou časovkou prichádza tranzitná etapa pre kandidátov na celkové poradie a ďalšia príležitosť na triumf pre šprintérov. Veľkú výzvu má pred sebou Mark Cavendish. Brit už stihol vyrovnať rekord Eddyho Merckxa a teraz má šancu na to, aby sa v počte etapových triumfov na Starej dáme osamostatnil na prvom mieste. O zelený dres ho môže obrať už len Michael Matthews a ak si chce Austrálčan udržať šancu až do poslednej etapy, musí vziať čo najviac bodov na rýchlostnej prémii, ale aj v cieli. Po piatich umiestneniach v Top 3 by chcel získať tretie víťazstvo pre Alpecin Jasper Philipsen. Sonny Colbrelli sa v bodovačke nachádza na treťom mieste, ale majster Talianska zbieral body predovšetkým v horských a zvlnených etapách. Vynikajúci šprint predviedol v desiatej etape Wout Van Aert, ale majster Belgicka minul v horských etapách viac síl ako iní šprintéri a dnes môže plniť povinnosti domestika. Nie najlepší dojem z doterajších šprintov bude chcieť napraviť André Greipel, Christophe Laporte aj Cees Bol.
Krátky opis trasy etapy:
Prvá zo šprintérskych etáp tretieho týždňa odhalí formu najrýchlejších jazdcov v balíku na konci pretekov. Úvodná horská prémia môže vytvoriť zaujímavý únik a šprintérske celky si musia postrážiť, kto sa dostane do vedúcej skupiny. Na konci Grand Tour bude panovať v pelotóne únava, a keďže etapa meria vyše dvesto kilometrov, šprintéri nemôžu pustiť dopredu silnú skupinu, aj keď je profil etapy rovinatý. Koncovka v meste Libourne neobsahuje žiadne technické komplikácie.
mapa záveru (© letour.fr) |
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe
tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 13:30 štúdio, následne živý prenos
moderátorka štúdia: Oľga Konečná
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
hosť, spolukomentátor: Martin Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko