TDF: Van Aert vyhral šprint na Champs-Élysées, Cavendish rekord Merckxa neprekonal, Pogačar oslavuje žltý dres

TDF: Van Aert vyhral šprint na Champs-Élysées, Cavendish rekord Merckxa neprekonal, Pogačar oslavuje žltý dres
(A.S.O. / Romain Laurent)

tdf2020 banner update
21. 18.7. rovinata etapa ciel rovina Chatou > Champs-Élysées 108 km Van Aert
zprofil etapy
profil etapy, 620 nastúpaných metrov (© letour.fr)
Nedeľu všetci účastníci Tour de France dali definitívnu bodku za 108. ročníkom podujatia. Na programe bola tradičná previerka na úplný záver pretekov s cieľom na Champs-Élysées. Cyklisti dnes museli prejsť iba niečo cez sto kilometrov na skoro úplne rovinatom profile. Dnešný deň už nemohol nič zmeniť v celkovej klasifikácii, vo vrchárskej súťaže a ani v boji o biely dres. Jedinou individuálnou súťažou, ktorú dnešná previerka rozlúštila bola bodovacia súťaž, keďže v hre bolo ešte 70 bodov. 

Adeptov na etapové víťazstvo bolo niekoľko, najmä zo skupiny šprintérov, pre nich má etapa končiaca na Champs-Élysées zaujímavú príchuť. Najvážnejším kandidátom na zisk piateho etapového víťazstva v 108. ročníku Tour bol Mark Cavendish. Majiteľ zeleného dresu v tomto roku dominoval vo všetkých šprintérskych dojazdoch, pričom ťažil z výrobnej práce svojho tímu. Bez výhry z Tour nechcel odísť ani Jasper Philipsen, zaujímavým menom v koncovke mohol byť Wout van Aert. Do širšej skupiny favoritov patrili Sonny Colbrelli, Cees Bol, Michael Matthews a možno aj André Greipel
- reklama -
- reklama -
Dôležitou správou posledného dňa bola neúčasť Jakoba Fuglsanga z Astany. Dánsky cyklista totiž neprišiel na štart a z podujatia definitívne odstúpil. Do dnešného dňa mu patrila 38. pozícia v priebežnej klasifikácii. Všetci ostatní účastníci podujatia poslednú etapu nevynechali. Ešte pred ostrým štartom muž v žltom drese, Tadej Pogačar, podpísal kameru. Jeho kolegovia mali dnes na sebe špeciálne dresy. 
Úvod etapy nebol vôbec rýchly, podobne ako v predchádzajúcich edíciách. Prvé kilometre patrili tradične oslavám. Vpredu sa tak nepohyboval ani jeden utečenec. Pelotón pokope prišiel na jedinú horskú prémiu v itinerári dnešného dňa. Nachádzala sa na vrchole Côte des Grès (1,9 km - 5 %). Išlo o prémiu štvrtej kategórie, takže na vrchole sa dával posledný symbolický bod. Získal ho Bjerg (UAE).
Zaujímavý 108. ročník podčiarkol fakt, že prvé a druhé miesto v celkovej klasifikácii obsadili jazdci mladší ako 26 rokov. Naposledy sa niečo podobné udialo v roku 1958. Postarali sa o to cyklisti Charly Gaul z Luxemburska a Vito Favero z Talianska, obaja mali v danom ročníku 25 rokov. Tadej Pogačar a Jonas Vingegaard sú ešte o niečo mladší. Slovinec má 23 a Dán 24 rokov.  
Bez ocenenia z Francúzska neodišiel ani Chris Froome z Israel Start-Up Nation. Síce nezasiahol ani do jednej zo súťaží a v úniku nestrávil ani jeden deň, organizátori ocenili Brita cenou pre najslušnejšieho pretekára na tohtoročnej "starej dáme". Svojho majiteľa poznala už aj cena pre najbojovnejšieho cyklistu 108. ročníka Tour. Dostal ju Franck Bonnamour z celku B&BHOTELS P/B KTM. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Na méte 75 kilometrov pred cieľom sa stále išlo ešte pokojné tempo, vo veľkom sa oslavovalo v tíme UAE Team Emirates, ktorý dokončil Tour v plnej sile. Zostave v zložení Tadej Pogačar, Mikkel Bjerg, Rui Costa, Davide Formolo, Marc Hirschi, Vegard Laengen, Rafal Majka a Brandon McNulty sa síce nevyhli rôzne problémy vrátane pádov, avšak ani jedno z vyššie spomenutých mien z Tour nakoniec neodstúpilo. 
Tesne pred šiestou hodinou poobede pelotón vstúpil do Paríža, cyklistov tak od definitívneho konca Tour delilo už iba osem kôl. Do cieľa tak bolo treba prejsť 65 kilometrov. Práve v tomto čase sa pri aute lekára objavil Carapaz (Ineos), tretí muž v priebežnej klasifikácii si vyžiadal ošetrenie. Vpredu sa stále nešlo rýchlo a stále sa čakalo na to, pokým niektorý z cyklistov zaútočí. 
Pelotón už krúžil na okruhu v Paríži a už v prvom kole sa začali rodiť útoky. Ako prví to skúsili Rutsch (EF), Van Moer (Lotto) a Fraile (Astana), ale nepodarilo sa im uniknúť na viac ako len pár metrov. Hneď po nich sa vpredu ocitla ďalšia trojica cyklistov. Boli to Bissegger (EF), Pedersen (Trek) a Sweeny (Lotto). Toto trio bolo o niečo úspešnejšie, získali k dobru desiatky metrov. 
Ešte pred šprintérskou prémiou z úniku vypadol Pedersen (Trek), ale vymenil sa s ním Konrad (Bora). Vedúca skupina prišla na prvom mieste na šprintérskú prémiu, plný počet bodov zobral Bissegger (EF). Veľkú snahu dotiahnuť únik mali jazdci Alpecin Fénix, ale nepodarilo sa im to. Pre šprintérov tak zostalo 13 bodov, ktoré získal Cavendish (Quick-Step). Za ním skončil jeho rozbiehač Morkov, Matthews (BikeExchange) získal desať bodov. 
banner kolekciaCI
Únik v zložení Konrad (Bora), Bissegger (EF) a Sweeny (Lotto) sa vetral vpredu do méty 30 kilometrov od cieľa. Následne boli pohltení hlavným poľom, kde sa stále útočilo. Záujem ukázať sa pred hlavným poľom mali aj Alaphilippe (Quick-Step), Gilbert (Lotto) alebo Schelling (Bora). Posledný menovaný sa zviditeľnil najvýraznejšie, neskôr sa ku nemu pripojili Van Moer (Lotto) a Valgren (EF).
Schelling (Bora), Van Moer (Lotto) a Valgren (EF) k dobru získali dvadsaťpäť sekúnd, potom sa za nimi prestalo útočiť a slova sa ujali pretekári z tímu Deceuninck Quick-Step. Tí už začali pracovať pre svoje eso do finále. Cavendish (Quick-Step) by v prípade víťazstva prekonal rekord Eddyho Merckxa v počte etapových vavrínov. Brit na Champs-Élysées vyhral už štyrikrát. 
Veľké finále sa blížilo. Na méte dvanásť kilometrov pred cieľom sa pred pelotónom objavil Bonnamour (B&B), najbojovnejší pretekár v 108. ročníku podujatia. Do úplného čela sa nedostal. V nájazde do posledného kola bolo rozhodnuté aj o osude celodenného úniku. Schelling (Bora), Van Moer (Lotto) a Valgren (EF) krátko potom, ako vošli do posledného okruhu boli pohltení hlavným poľom. 
Následne kilometre už režírovali šprintérske tímy. Takmer dokonalý vláčik mal vpredu Deceuninck Quick-Step, päťtisíc metrov pred cieľom ich ťahal Alaphilippe. Skladali sa aj iné tímy. Vpredu boli jazdci z Alpecin - Fénix, BikeExchange alebo Cofidisu. Bojovalo sa o pozíciu na poslednej zákrute, ktorá často rozhoduje o úspechu alebo neúspechu. Všetci šprintéri a ich domestici si túto skutočnosť uvedomovali.  
Kolegovia Marka Cavendisha svoju prácu zvládli skoro na výrobnú a boli to oni, ktorí priviedli balík do záverečného šprintu. Ten otvoril Mike Teunnissen, ktorý rozbehol Wouta van Aerta. Belgičana v závere ohrozoval najmä Jasper Philipsen, ale Van Aert svoju pozíciu ubránil a získal ďalšie víťazstvo na tohtoročnej Tour. Cavendish bol v závere zatvorený a preto sa mu ušla iba tretia pozícia. 
Wout van Aert dokázal nemožné. Na tohtoročnej Tour zvíťazil v kráľovskej etape, počas ktorej sa až dvakrát liezlo na Mont Ventoux, podarilo sa mu ovládnuť aj súboj s chronometrom a na úplný koniec predbehol všetkých šprintérov a ukradol im víťazstvo na pre nich najprestížnejšom mieste vôbec. Van Aert tak získal tri etapové prvenstvá v 108. ročníku Tour a stal sa tak jednou z najväčších ozdob práve skončeného podujatia. Van Aert potvrdzuje, že na bicykli dokáže zdolávať akékoľvek prekážky. 
Jedným zo smoliarov celého podujatia bol Jasper Philipsen. Opäť sa pre neho ušlo iba druhé miesto. Philipsen nebol ďaleko od víťazstva, lenže v úplnom finále nedokázal prekonať belgickú kométu. Najväčší smútok sa dal čítať v tvári Marka Cavendisha, pretože jeho kolegovia režírovali celé posledné kolo, lenže dvetisíc metrov pred cieľom sa modré dresy stratili z popredia a aj keď sa do čela vrátili, zelený muž sa musel predierať dopredu. Nakoniec sa zapojil do šprintu, lenže bol zatvorený, nedalo sa mu ísť ani dopredu, ani doprava. Nakoniec skončil tretí, vyhral bodovaciu súťaž. 
Z pohľadu ďalších individuálnych súťaží už dnešná etapa nič nezmenila. Žlté tričko vyhral Tadej Pogačar, ktorý svoj úspech už počas dňa patrične oslávil. Odkedy si ho obliekol po prvýkrát, tak ho nestratil. Vlani sa do žltého dresu navliekol až na samom konci, v tomto roku ukázal, že vie brániť svoju pozíciu na prvom mieste a dokonca vyhral dve etapy v žltom drese. Slovinec si zo 108. ročníka odváža aj biely dres a podobne ako vlani ovládol aj horskú súťaž. Súťaž tímov vyhralo zoskupenie Bahrajn Victorious
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Wouta van Aerta (víťaz)
"Nemôžem tomu uveriť. Táto Tour de France bola úžasná. Bola to taká horská dráha. Skončiť s tromi víťazstvami vo vrecku je naplnenie mojich očakávaní. Takéto víťazstvo je na nezaplatenie, aj keď som som mal dnes večer letieť do Tokia. Vyhral som vďaka môjmu tímu a hlavne Mikeovi Teunissenovi, ktorý ma dostal do perfektnej pozície. Bolo kľúčové dostať sa do dobrej pozície po poslednej zákrute. Bol som si istý, že to Mike dokáže, a urobil to perfektne."
Vyjadrenia ďalších aktérov Vám prinesieme zajtra v ranných hodinách.
Výsledky 21. etapy
1. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 02:39:37 120
2. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 00:00 50
3. CAVENDISH Mark Deceuninck - Quick-Step 00:00 25
4. MEZGEC Luka Team BikeExchange 00:00 15
5. GREIPEL André Israel Start-Up Nation 00:00 5
6. VAN POPPEL Danny Intermarché-Wanty-Gobert 00:00
7. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 00:00
8. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 00:00
9. BARTHE Cyril B&B Hotels p/b KTM 00:00
10. WALSCHEID Max Team Qhubeka NextHash 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie pretekov
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 82:56:36
2. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 05:20
3. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 07:03
4. O'CONNOR Ben AG2R Citroën Team 10:02
5. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 10:13
6. MAS Enric Movistar Team 11:43
7. LUCENKO Alexej Astana-Premier Tech 12:23
8. MARTIN Guillaume Cofidis 15:33
9. BILBAO Pello Bahrain Victorious 16:04
10. URAN Rigoberto EF Education-NIPPO 18:34
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie bodovacej súťaže
1. CAVENDISH Mark Deceuninck - Quick-Step 337
2. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 291
3. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 227
4. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 216
5. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 171
6. MOHORIČ Matej Bahrain Victorious 163
Konečné poradie vrchárskej súťaže
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 107
2. POELS Wout Bahrain Victorious 88
3. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 82
4. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 68
5. QUINTANA Nairo Arkéa-Samsic 66
6. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 56
Konečné poradie súťaže do 25 rokov
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 82:56:36
2. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 05:20
3. GAUDU David Groupama-FDJ 21:50
4. PARET-PEINTRE Aurélien AG2R Citroën Team 39:09
5. HIGUITA Sergio EF Education-NIPPO 01:09:16
6. MADOUAS Valentin Groupama-FDJ 02:11:39
Všetky prémie na trase etapy:
4-20 101 km - Côte des Grès: dĺžka 1,9 km; sklon 5 % (1)
sprint-20 39,9 km - PARIS - HAUTS DES CHAMPS ÉLYSÉES (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
ciel Cieľ - PARIS - CHAMPS ÉLYSÉES (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
V poslednom šprinte budeme znovu sledovať tie isté obrázky, ktoré sme videli na začiatku pretekov. Najrýchlejším jazdcom v poriadne oklieštenom pelotóne zostáva Mark Cavendish, ktorý dnes dostane možnosť prekonať zápis Eddyho Merckxa v počte vyhraných etáp na Tour de France. Na výsledok britského pretekára bude mať tradične veľký dopad výkon Michaela Morkova. Keď ho Morkov dostane na pozíciu na poslednej zákrute, Cavendish pôjde za etapovým triumfom. Najväčším súperom pre Cavendisha by mal byť Jasper Philipsen, ktorý stále čaká na prvé víťazstvo na Tour. Belgičan bude v závere podporovaný celým svojim tímom. Pravdepodobne pred poslednou zákrutou uvidíme bitku Deceuninck Quick-Stepu a Alpecinu – Fénix o najlepšiu pozíciu. Svoje prvé víťazstvá na tohtoročnej Tour budú chcieť zaznamenať aj Michael Matthews a Sonny Colbrelli. Hlavne Austrálčan má ešte teoretickú šancu získať zelený dres, lenže mu ho zaistí iba víťazstvo v etape, pričom Cavendish nesmie skončiť v najlepšej desiatke. Ešte pred veľkým finále je v ponuke dvadsať bodov na prémii, ktoré tiež môžu pomôcť Matthewsovi získať zelený dres. Colbrelli bude mať šancu ukázať svoju rýchlosť ak si vyberie správny vláčik. Z ostatných šprintérov sa o víťazstvo nebude môcť pobiť pravdepodobne nikto ďalší. 
Krátky opis trasy etapy:
Preteky nemôžu končiť inde ako na Champs-Élysées. Oslava žltého dresu a iných úspechov skončí tesne pred príchodom do Paríža, ale ešte predtým sa objaví na trati jedna horská prémia. V samotnom hlavnom meste Francúzska bude pripravených osem tradičných okruhov, na ktoré sa budú špeciálne sústrediť najrýchlejší šprintéri. Triumf na Elyzejských poliach je mimoriadne prestížnou záležitosťou. Úspech v poslednej etape vedie cez potrebnú pozičnú jazdu a prechod cez známu záverečnú zákrutu nachádzajúcu sa tesne pred páskou.
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 17:30 štúdio, následne živý prenos
moderátorka štúdia: Oľga Konečná
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
hosť, spolukomentátor: Peter Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop