Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Vuelta: V ITT zvíťazil Roglič a obliekol si červený dres, dobre šli aj Vlasov či Bardet

14.8.2021, 19:00 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Vuelta: V ITT zvíťazil Roglič a obliekol si červený dres, dobre šli aj Vlasov či Bardet
(© Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport)

tdf2020 banner update
1. 14.8. rovinata etapa ciel rovina Burgos > Burgos 7,1 km Roglič
profil etapy, 130 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Posledná Grand Tour tejto sezóny odštartovala krátkou časovkou jednotlivcov, ktorá štartovala aj finišovala v Burgose a mala sedem kilometrov. Už v prvej etape sa medzi kandidátmi na celkové poradie mohli vzniknúť časové rozdiely. Prvým pretekárom na štarte bol domáci cyklista Pelayo Sanchez (Burgos-BH), štartovú listinu uzatváral obhajca celkového víťazstva Primož Roglič (Jumbo - Visma). 
Po úvodnej hodine jazdy sa v kresle pre priebežného lídra usadil Dylan Van Baarle (Ineos). Holanďan prišiel do cieľa za osem minút a 43 sekúnd. Necelých deväť sekúnd stratil jeho kolega Adam Yates, priebežné tretie miesto patrilo druhému mužovi Giro d'Italia Damianovi Carusovi (Bahrain - Victorious). Fabio Aru (Qhubeka NextHash) stratil na Holanďana dvadsaťšesť sekúnd, Mikel Landa (Bahrain - Victorious) mal o necelé dve sekundy väčšie manko. 
Dobrý výkon podal aj taliansky klasikár Matteo Trentin (UAE Team Emirates), ktorý tu v roku 2017 získal hneď štyri etapové triumfy. Druhému mužovi MS v Harrogate patrilo priebežné siedme miesto, pričom na Van Baarleho stratil necelých pätnásť sekúnd. Dôvod na úsmev mal Jacopo Guarnieri (Groupama - FDJ), ktorý dnes oslavoval 34. narodeniny. Do priebežnej Top 10 sa dostal Chris Hamilton (DSM). Austrálčan sa so stratou šestnástich sekúnd zaradil na deviate miesto. 
Na trati sa už nachádzal aj Čech Zdeněk Štybar (Deceuninck - Quick Step). Novým lídrom sa stal Alex Aranburu (Astana), ktorý Van Baarleho porazil o päť sekúnd. Španielovi zatiaľ chýbal triumf na Vuelte, v roku 2019 bol dvakrát druhý. Do elitnej desiatky sa dostal aj Simon Carr (EF Education), debutantovi na Vuelte patrilo ôsme miesto s devätnásťsekundovým mankom na vedúceho pretekára. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Na skvelý výsledok siahal práve Štybar, ktorý mal na medzičase lepší čas ako Aranburu. Poradie v Top 10 premiešal Gino Mäder (Bahrain - Victorious). Víťaz etapy na Gire sa zaradil na siedme miesto, pričom bol o necelé dve sekundy lepší ako Carr. Svoju časovku odštartoval ďalší kandidát na GC Giulio Ciccone (Trek - Segafredo). Zdeněk Štybar napokon o víťazstvo nebojoval, na Aranbura stratil takmer štyridsať sekúnd. Ciccone prišiel do cieľa s mankom 21 sekúnd na Španiela. 
Na priebežné štvrté miesto šiel Clément Champoussin (AG2R Citroen Team). Talentovaný francúzsky vrchár dostal štrnásť sekúnd. Na trati sa už nachádzal aj vlaňajší šiesty muž v GC Wout Poels (Bahrain - Victorious). Zmenu na popredných priečkach spôsobil Tom Scully (EF Education), ktorý na Aranbura stratil len štyri sekundy a šiel na druhé miesto. Slušný výkon podal aj Ryan Gibbons (UAE Team Emirates). Juhoafričanovi patrilo piate miesto, na Yatesa stratil len niekoľko stotín.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Poels zaznamenal v cieli takmer identický čas ako jeho kolega Landa. Kvôli technických problémom musel meniť bicykel Tobias Ludvigsson (Groupama - FDJ). O pár minút neskôr odštartoval Ion Izagirre (Astana). Švédsky časovkár sa napriek výmene bicykla zaradil do tretej desiatky. Na prvom medzičase mal skvelý čas Lawson Craddock (EF Education). Do možno poslednej Grand Tour sa vydal Alejandro Valverde (Movistar). 
Najlepší čas na medzičase dosiahol Rui Oliveira (UAE Team Emirates). Oproti Yatesovi bol lepší o tri sekundy. Craddock sa v cieli zaradil na štvrté miesto, od prvej priečky ho delilo sedem sekúnd. Oliveiru prekonal Sepp Kuss (Jumbo - Visma). Víťaz etapy na Vuelte 2019 bol na medzičase o sekundu rýchlejší. Rui Oliveira mimo záberov televíznych kamier menil bicykel a v cieli zaknihoval viac ako minútové manko. 
Naopak, Kuss predviedol dobrú časovku a na Aranbura stratil desať sekúnd, čo mu stačilo na piate miesto. Dnešná ITT sadla aj Michaelovi Matthewsovi (BikeExchange), ktorý odsunul Kussa na šiestu priečku a šiel na piate miesto. Spomedzi kandidátov na GC čakal na štarte ešte CarapazKruijswijkBardetVlasovMartinCarthyGrossschartnerDe la CruzMasBernal Roglič
Veľmi dobrú časovku zajazdil debutant na Grand Tour Andrea Bagioli (Deceuninck-Quick Step). Talianovi v cieli patrila štvrtá priečka, na vedúceho Španiela stratil len šesť sekúnd. Miguel López (Movistar) zvládol dnešnú časovku so cťou, na Aranbura stratil osemnásť sekúnd. Romain Bardet (DSM) nie je časovkárom a v boji proti chronometru zvykne skôr strácať, no dnes tomu tak nebolo a siedmy muž Gira sa dokonca zmestil do priebežnej Top 10. Na lídra stratil len dvanásť sekúnd.
Alex Aranburu (© Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport)
Spokojný mohol byť aj Aleksandr Vlasov (Astana), ktorý v cieli stratil deväť sekúnd na Aranbura. Na mále mal Enric Mas (Movistar). Španiel v jednej zo zákrut dostal šmyk, ale situáciu ustál a pokračoval ďalej. Na priebežné druhé miesto šiel Jan Tratnik (Bahrain - Victorious), ktorý bol pomalší len o tri sekundy. Výborný výkon podal aj Josef Černý (Deceuninck - Quick-Step). Víťaz etapy na vlaňajšom Gire stratil na prvé miesto len štyri sekundy. 
Alex Aranburu sa napokon nestal víťazom prvej etapy, o čo sa postaral Primož Roglič. Olympíjsky víťaz v ITT pokoril Aranbura o päť sekúnd a najlepším možným spôsobom vykročil na cestu k tretiemu červenému dresu. Pre jazdca Astany ostal aspoň zelený dres, ktorý patrí Rogličovi, ale Aranburu ho ponesie v zajtrajšej etape. Vďaka najlepšiemu medzičasu sa do bodkovaného dresu oblečie Sepp Kuss a najlepším mladíkom je po prvom dni Andrea Bagioli.  
Z favoritov na celkové poradie najmenej stratil Vlasov štrnásť sekúnd a v druhej desiatke šli dobre aj Bardet, Mas či Yates, no tá ich strata tesne pod 20 sekúnd je nepríjemná. O to viac, že aj v závere pretekov je ďalšia časovka. Ďalší blbý deň majú za sebou Juhoameričania. Bernal má už po prvom dni 27-sekundové manko. Carapaz a dokonca aj López to dnes zvládli lepšie.
vyjadrenie ikonky ciernaPrimož Roglič (víťaz, červený a zelený dres)
"Som veľmi šťastný, že mi to vyšlo a že môj výkon stačil na výhru. Dnes to bolo iba sedem kilometrov, ale bolo to dosť ťažké. To víťazstvo je cenné. Od začiatku som šiel úplne naplno. Ani neviem, aký som mal medzičas. Je to jednoduché - musíte ísť rýchlo a potom ešte zrýchliť. Uvidím, či budem červený dres brániť. Zatiaľ je potrebné, aby som si to užil."
vyjadrenie ikonky ciernaAlex Aranburu (2. miesto)
"Samozrejme, som trochu sklamaný potom, čo som bol tak blízko ku etapovému triumfu. Na druhej strane, Primož Roglič bol dnes najväčším favoritom. Zajazdil som dobrú časovku a musím povedať, že sa mi veľmi páčila. Milujem krátke a výbušné etapy a bol som motivovaný dnes zajazdiť dobrú etapu. V stúpaní, ale aj v záverečnej časti, som sa snažil urobiť maximum. Myslím si, že pre výsledok to bolo kľúčové. Udržať vysoké tempo v záverečných kilometroch nebolo jednoduché, ale podarilo sa mi to a skončil som s najlepším priebežným časom. V horúcom kresle som musel dlho čakať a na konci dňa mi ušlo víťazstvo. Na svoj dnešný výkon však môžem byť hrdý a myslím si, že je to dobrý štart pre mňa."
vyjadrenie ikonky ciernaJan Tratnik (3. miesto)
"Chcel som do toho dať všetko a pripraviť sa, aby som bol na trati stopercentný. Vo svojom tíme som mal skvelú podporu, aby som sa mohol sústrediť len na svoju jazdu. Po časovke som mal pocit, že som do toho dal všetko. Myslím, že s výkonom môžem byť spokojný. V stúpaní som šiel naozaj rýchlo a na poslednom kilometri som trochu trpel, ale to je normálne, pretože do cieľa musíte prísť úplne prázdny."
vyjadrenie ikonky ciernaRomain Bardet (14. miesto)
"Dnes to bola pre mňa naozaj dobrá časovka. Som spokojný s tým, ako to pre mňa dopadlo. Vo svojej kariére som vždy bojoval s tým, aby som začal preteky s dobrou časovkou. Po všetkej tvrdej práci, ktorú sme s tímom na časovke doposiaľ urobili, mám pocit, že som tu prišiel v dobrej forme. Je to dobrý výsledok a mám z toho dobrý pocit. Preteky pokračujú a budeme sa snažit získať etapy. "
vyjadrenie ikonky ciernaEnric Mas (15. miesto)
"Nebolo to super, ale nie je to ani zlé. Uvidíme, čo bude zajtra. Malo by nepríjemne fúkať, takže tam bude dosť stresu. Je to iba začiatok Vuelty. Toto nie je obvyklý štart Vuelty. Prvý týždeň je na Vueltu neštardartný. Ak mám byť úprimný, dosiahol som čas, aký som s tímom plánoval a som s ním veľmi spokojný. Strata iba sedemnástich sekúnd za Primožom je dobrá, napriek tomu, že to bola krátka časovka. Ak by sme boli vyššie v GC, boli by sme šťastnejší, ale ako som povedal, s výsledkom sme spokojná.  ."
vyjadrenie ikonky ciernaFelix Grossschartner (18. miesto)
"Dnes som sa cítil celkom dobre a bol to solídny štart do pretekov. Bolo dôležité si dobre prejsť trať a neriskovať, že niekde spadnem. Celkovo som ale dopadol dobre a tak sa teším na nasledujúce dni."
Výsledky etapy
1. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 08:32 100
2. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 00:06 40
3. TRATNIK Jan Bahrain Victorious 00:08 20
4. SCULLY Thomas EF Education-NIPPO 00:10 12
5. ČERNÝ Josef Deceuninck - Quick-Step 00:10 4
6. VAN BAARLE Dylan INEOS Grenadiers 00:11
7. BAGIOLI Andrea Deceuninck - Quick-Step 00:12
8. CRADDOCK Lawson EF Education-NIPPO 00:13
9. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 00:14
10. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 00:14
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 08:32
2. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 00:06
3. TRATNIK Jan Bahrain Victorious 00:08
4. SCULLY Thomas EF Education-NIPPO 00:10
5. ČERNÝ Josef Deceuninck - Quick-Step 00:10
6. VAN BAARLE Dylan INEOS Grenadiers 00:11
7. BAGIOLI Andrea Deceuninck - Quick-Step 00:12
8. CRADDOCK Lawson EF Education-NIPPO 00:13
9. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 00:14
10. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 00:14
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 20
2. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 17
3. TRATNIK Jan Bahrain Victorious 15
4. SCULLY Thomas EF Education-NIPPO 13
5. ČERNÝ Josef Deceuninck - Quick-Step 11
6. VAN BAARLE Dylan INEOS Grenadiers 10
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. KUSS Sepp Jumbo-Visma 3
2. VANMARCKE Sep Israel Start-Up Nation 2
3. OLIVEIRA Rui UAE Team Emirates 1
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BAGIOLI Andrea Deceuninck - Quick-Step 00:08:44
2. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 00:02
3. CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team 00:08
4. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 00:10
5. MÄDER Gino Bahrain Victorious 00:11
6. VERMEERSCH Florian Lotto Soudal 00:13
Prémia na trase etapy:
 4,6 km - Alto del Castillo: dĺžka 2,1 km; sklon 3,4 % (3-2-1)
 Cieľ - BURGOS (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
76. ročník španielskej Grand Tour odštartuje individuálnou časovkou, ktorá sa odohrá vo večerných hodinách v Burgose. Prvá polovica trasy je prevažne kopcovitá a to by malo vyhovovať kandidátov na GC, ktorí nepatria medzi špičkových časovkárov. Po výstupe na Alto del Castillo začnú cyklisti klesať a záverečné kilometre sú rovinaté, čo nahráva špecialistom na boj proti chronometru. Medzi nich patrí Josef Černý, Tom Scully, Primož Roglič, Nelson Oliveira, Chad Haga alebo Tobias Ludvigsson. Tretí menovaný si už v prvý deň môže vytvoriť náskok pred svojimi konkurentami v boji o červený dres. Dvojnásobný víťaz Vuelty v sobotu večer zároveň započne svoju cestu za tretím celkovým víťazstvom v rade. Po zranení, ktoré si privodil na Tour de France, by mal byť v poriadku a v Španielsku si bude chcieť napraviť chuť po nevydarenom účinkovaní na Starej dáme. 
V tíme Ineos sú hneď traja kandidáti na celkové víťazstvo a Bernal, Carapaz a Adam Yates sa v časovke budú snažiť najmä eliminovať straty, aj keď Yates dokáže zajazdiť kvalitnú časovku. Svoju cestu za vlaňajším tretím miestom odštartuje Hugh Carthy, ktorý nepatrí medzi špecialistov a jeho prvoradým cieľom bude ostať v kontakte s ostatnými kandidátmi na titul. So silnou zostavou sa ukáže aj Movistar a uvidíme, kto z trojice Mas, López, Valverde zajazdí najlepší čas. Špecifickú príchuť bude mať dnešná časovka pre Fabia Arua, ktorý po skončení Vuelty zavesí tretry na klinec. Na nedávnych etapových pretekoch Vuelta a Burgos ale víťaz Vuelty z roku 2015 ukázal, že ho netreba dopredu odpisovať. Medzi sledovaných pretekárov bude patriť aj Majka, Ciccone, Bardet, Hamilton, Landa, Vlasov alebo Meintjes. 

Diskusia

majlo (Neprihlásený užívateľ) - 15.08.2021 10:54:39
Aramburu a Cerny na paradu skoda ze mu to nevyslo na bednu
 
Náš eshop