Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Vuelta a Espaňa: Trinástu etapu vyhral v šprinte Sénéchal, zastúpil Jakobsena, Eiking udržal červený dres

27.8.2021, 15:30 | Preteky vo svete | Juraj Janoťák
Vuelta a Espaňa: Trinástu etapu vyhral v šprinte Sénéchal, zastúpil Jakobsena, Eiking udržal červený dres
(© Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport)

tdf2020 banner update
13. 27.8. rovinata etapa ciel rovina Belmez > Villanueva Serena 204 km Sénéchal
profil etapy, 1420 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Posledný pracovný deň v záverečnom augustovom týždni pokračoval trinásty diel 76. ročníka pretekov Vuelta a Espaňa. Všetci účastníci podujatia absolvovali rovinatú etapu, ktorá končila v meste Villanueva Serena. Cyklisti v piatok prešli 204 kilometrov po skoro úplnej rovine, bola to teda najdlhšia etapa v tohtoročnej edícii pretekov. Počas nej pretekári nemuseli zdolať ani tisícpäťsto výškových metrov, takže z pohľadu náročnosti išlo o veľmi jednoduchý deň, pred dvomi náročnými víkendovými previerkami. 

Úspech celodenného úniku sa príliš neočakával, keďže šprintéri mali dnes jednu z posledných možností pobiť sa o etapový triumf. Najväčším favoritom na zisk etapového víťazstva bol Fabio Jakobsen, majiteľ zeleného dresu a suverénny líder v bodovacej súťaži. Jeho najväčšími vyzývateľmi mali byť Alberto Dainese a Arnaud Démare. Obaja už na Vuelte ukázali svoju rýchlosť v šprinte. Do širšej skupiny favoritov sa radili aj Michael Matthews, ktorému etapový triumf prekĺzol pomedzi prsty v dvanástom dni, Magnus Cort a Sacha Modolo.  
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Straviť trinásty deň v úniku nebol pre väčšinu cyklistov veľmi lákavý, ukázať sa chceli aspoň domáce celky a ich jazdci. Hneď po odmávaní etapy sa dopredu dostali Diego Rubio z Burgos - BH, Alvaro Cuadros z Caja Rural - Seguros RGA a Luis Angel Mate z Euskaltel - Euskadi. Šprintérske tímy v pelotóne ich od úplného začiatku stále držali na dostrel, utečenci si počas dňa nevytvorili ani trojminútový náskok. Ešte pred začiatkom etapy z podujatia odstúpili Maximilian Schachmann z Bora - hansgrohe a Omar Fraile z Astany. 
Úvodná polovica etapy nepriniesla žiadne dramatické udalosti. Na čele balíka pracovali tímy, ktoré vo svojich zostavách schovávali esá do finále. Po jednom jazdcovi v čele pelotónu mali Deceuninck Quick - Step, Groupama - FDJ a Team DSM. Tempo nebolo vôbec rýchle, čo využil aj líder pretekov Eiking (Wanty-Gobert) a zastavil sa v aute po občerstvenie. Do cieľa bolo treba prejsť ešte sto kilometrov. Rubio (Burgos), Cuadros (Caja Rural) a Mate (Euskaltel) v úplnom čele ideálne spolupracovali, na rozdiel od jazdcov v balíku však sily vôbec nešetrili.
- ponuka z nášho ehopu -
- ponuka z nášho eshopu -
Na ceste sa stále nedialo nič zaujímavé. Viacerí jazdci sa objavovali za balíkom a chodili si po občerstvovanie, patril medzi nich aj Bernal (Ineos). Jakobsen (Quick-Step) využil domestika. Ostatní si krátili čas na bicykli diskusiou so súpermi po pravej a ľavej ruke. Ešte na méte 85 kilometrov od cieľa panovala na ceste úplná idylka. Traja utečenci nemali na ružiach ustlané a snažili sa zväčšiť medzeru medzi nimi a balíkom. Tá bola stále okolo dvoch minút.  
Hra mačky s myšou pokračovala aj na ďalších kilometroch. Rubio (Burgos), Cuadros (Caja Rural) a Mate (Euskaltel) v úniku získali k dobru celú pol minútu, ale iba na krátky čas, pokým Vansevenant (Quick-Step), Arensman (DSM) a Ludvigsson (FDJ) v čele balíka nezrýchlili. Najmä Belgičan v službách belgického celku vyzeral, že ho to už nebaví a najradšej by celodenný únik už zlikvidoval. Do cieľa bolo treba prejsť ešte 75 kilometrov, náskok úniku sa stenčil na jednu minútu.  
Potom sa ale hlavné pole opäť zastavilo a utečenci začali získať sekundy na svoju stranu. Rubio (Burgos), Cuadros (Caja Rural) a Mate (Euskaltel) mohli byť spokojní, aspoň na krátku chvíľu. V týchto okamihoch sa na chvoste pelotónu objavil Carapaz (Ineos), v prejave ktorého sa dala čítať únava a bolesť. Bol tak jedným z mála cyklistov, ktorí si dnešní deň neužívali. Po jeho boku pedáloval Puccio (Ineos). 
Lenže na méte 60 kilometrov od pásky sa do pelotónu oprel vietor a hlavne cyklisti Lotto Soudal sa snažili rozdeliť balík. Do práce sa zapojil aj Yates (Ineos), ale z adeptov na celkové víťazstvo sa nenechal nachytať ani jeden z nich. Vpredu boli Roglič (Jumbo), Mas a López (obaja Movistar) alebo Eiking (Wanty - Gobert). Chýbal tam iba Martin (Cofidis), ktorý sa nachádzal v druhej skupine, kde bol aj Jakobsen (Quick-Step).
- ponuka z nášho ehopu -
- ponuka z nášho eshopu -
Menšie vzrušenie na ceste netrvalo dlho, presne dva kilometre. Potom sa všetky skupiny pospájali a opäť sa vytvoril súdržný pelotón. Rubio (Burgos), Cuadros (Caja Rural) a Mate (Euskaltel) však stratili veľkú časť zo svojho náskoku a tiež sprievodné autá, ktoré hlavné rozhodca musel odvolať. Totiž trio utečencov viedlo už iba o 25 sekúnd. Do cieľa bolo treba prejsť ešte cez 50 kilometrov a hlavné pole sa znovu zastavilo. 
Trápenie troch utečencov ešte pár kilometrov pokračovalo. Hneď ako Rubio (Burgos), Cuadros (Caja Rural) a Mate (Euskaltel) získali k dobru celú minútu sa tempo pelotónu znovu zvýšilo a ich náskok opäť rýchlo klesol. Keďže hlavné pole strácalo iba pol minútu, za utečencov neboli pustené sprievodné autá a tí museli v horúcom počasí šetriť svojimi zásobami. U svojho športového riaditeľa sa medzitým zastavili Bardet, Dainese a Haga (všetci traja z DSM).   
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Obe skupiny sa pomaly blížili k jedinej prémii v itinerári trinástej etapy. Na nej sa nerozdávali iba body do bodovacej súťaže, ale aj bonifikačné sekundy. Dvadsať kilometrov pred prémiou bolo jasné, že jej hranicu prejdú ako prví jazdci v pelotóne, pretože Rubio (Burgos), Cuadros (Caja Rural) a Mate (Euskaltel) mali k dobru iba dvadsať sekúnd. Predpoklady sa naplnili na méte 28 kilometrov pred cieľom, v tom bode troch utečencov pohltil pelotón. 
Šprintérska a zároveň bonusová prémia sa nachádzala v meste Don Benito, len jedenásť kilometrov od cieľa. Pelotón na ňu prišiel oddýchnutý, keďže posledných desať kilometrov v jeho čele žiaden tím nehýril aktivitou. Síce sa poskladali viaceré vláčiky, ale nešlo sa žiadne rýchle tempo. Očakávana generálka pred záverom etapy sa ale nekonala. Bagioli (Quick-Step) vyviezol Jakobsena (Quick-Step), nikto z balíku sa na nich nezavesil a obaja prešli cez prémiu na prvých dvoch miestach.  
Posledné kilometre sa rozhodli kontrolovať kolegovia Eikinga (Wanty-Gobert), ktorý bol čoraz bližšie k tomu, aby aj v sobotu na sebe mal dres pre priebežného lídra pretekov. Pomaly sa dopredu dostávali aj ďalšie zoskúpenia. Vidieť bolo kolegov Démara (FDJ), Matthewsa (BikeExchange), ale svoje dresy zviditeľnili tiež pretekári Israel Start-Up Nation. Spolujazdci Jakobsena (Quick-Step) a Daineseho (DSM) sa dopredu dostali až na méte sedem kilometrov od pásky. 
Boli to práve kolegovia muža v zelenom, ktorí priviedli balík do hromadného dojazdu. Lenže Fabio Jakobsen sa neudržal za vláčikom a pre technické problémy sa vôbec nezapojil do bitky o etapu. Z práce belgického celku ťažil Florian Sénéchal, ktorý v záverečných metroch odrazil útok Mattea Trentina, Talian finišoval na druhom mieste. Tretí bol ďalší Talian Alberto Dainese. Medzera medzi druhým a tretím mužom bola už niekoľko metrov.  
Veľmi prekvapujúceho víťaza mala trinásta etapa. Z hlavných kandidátov na zisk etapového triumfu sa do záverečného šprintu dostal iba mladý Talian. Nakoniec najrýchlejším mužom vo finále bol Florian Sénéchal, ktorý spočiatku mal rozbehnúť šprint zelenému mužovi, ale nakoniec od tímu dostal zelenú a využil to na výbornú. Sénéchal získal prvé etapové víťazstvo na podujatí Grand Tours a iba tretie v profesionálnej kariére. 
Z pohľadu celkovej klasifikácie dnešná etapa nepriniesla žiadne zmeny. Síce v závere sa pelotón potrhal na niekoľko častí, aj zajtra povezie červený dres Christian Eiking. Nór tak ponesie najcennejšie tričko na podujatí už piaty deň po sebe. Druhé miesto v priebežnej klasifikácii udržal Guillaume Martin, tretí je Primož Roglič. Celkovo v Top 10 nenastali žiadne, ani kozmetické zmeny. 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Florian Sénéchal (víťaz 13. etapy)
"Všetko sme robili perfektne. Zrazu som dostal hlásenie, že Fabia sme stratili. Myslím, že mal defekt. Ani si teraz neuvedomujem, čo som dosiahol. Stále som si myslel, že ma niekto predbehne, ale nikto tam neprišiel. Mal som ohromné šťastie. Ďakujem tímu, odviedol skvelú prácu."
Výsledky etapy
1. SÉNÉCHAL Florian Deceuninck - Quick-Step 04:58:23 100
2. TRENTIN Matteo UAE Team Emirates 00:00 40
3. DAINESE Alberto Team DSM 00:02 20
4. MEZGEC Luka Team BikeExchange 00:03 12
5. DEWULF Stan AG2R Citroën Team 00:03 4
6. ALLEGAERT Piet Cofidis 00:03
7. EINHORN Itamar Israel Start-Up Nation 00:03
8. SOTO Antonio Euskaltel-Euskadi 00:03
9. OLIVEIRA Rui UAE Team Emirates 00:03
10. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:06
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. CHRISTIAN EIKING Odd Intermarché-Wanty-Gobert 50:31:52
2. MARTIN Guillaume Cofidis 00:58
3. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 01:56
4. MAS Enric Movistar Team 02:31
5. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 03:28
6. HAIG Jack Bahrain Victorious 03:55
7. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 04:41
8. YATES Adam INEOS Grenadiers 04:57
9. KUSS Sepp Jumbo-Visma 05:03
10. GROßSCHARTNER Felix BORA-hansgrohe 05:38
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step 200
2. CORT Magnus EF Education-NIPPO 114
3. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 106
4. TRENTIN Matteo UAE Team Emirates 103
5. DAINESE Alberto Team DSM 93
6. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 92
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 31
2. BARDET Romain Team DSM 27
3. STORER Michael Team DSM 17
4. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 16
5. HAIG Jack Bahrain Victorious 15
6. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 12
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 50:36:33
2. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 01:27
3. MÄDER Gino Bahrain Victorious 02:13
4. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 05:22
5. ROCHAS Rémy Cofidis 17:29
6. CRAS Steff Lotto Soudal 32:57
Prémie na trase etapy:
 11,2 km - DON BENITO (20-17-15-13-10) + bonifikačné sekundy 3-2-1 
 Cieľ - VILLANUEVA SERENA (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonifikačné sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Po piatich dňoch čaká cyklistov na Vuelte ďalšia rovinatá etapa, na konci ktorej by mali o víťazstvo bojovať najrýchlejší muži v pelotóne. Na trase trinástej etapy sa nenachádzajú žiadne horské prémie a jedinou úlohou šprintérskych zoskupení tak bude ukontrolovať únik, kde by sa mali predstaviť najmä zástupcovia domácich prokontinentálnych celkov. Najlepšiu pozíciu na ceste za zeleným dresom má zatiaľ Fabio Jakobsen. Holanďan bude mať v piatok príležitosť pridať už svoje tretie víťazstvo po triumfoch v štvrtej a ôsmej etape. Jeho najväčším konkurentom v boji o bodovačku je po doterajšom priebehu Vuelty Magnus Cort.
Dánsky univerzál ovládol dve etapy a v štvrtej etape ukázal, že dokáže konkurovať klasických šprintérom aj v hromadných dojazdoch. Na prvý kariérny triumf na španielskej Grand Tour naďalej čaká Arnaud Démare, ktorý by sa v prípade piatkového víťazstva zaradil do skupiny jazdcov s etapovým triumfom na všetkých trojtýždňových pretekoch. Prvé tohtoročné víťazstvo naďalej naháňajú Michael Matthews, Matteo Trentin a Alberto Dainese. Kým prví dvaja menovaní nepatria medzi klasických šprintérov, mladý Talian v službách tímu DSM bol už dvakrát v Top 3 a ako debutant na Grand Tour predvádza v hromadných dojazdoch solídne výkony. Miešať kartami by mali aj Meeus, Allegaert, Minali alebo Aberasturi. Po odstúpení Jaspera Philipsena by šancu v Alpecine mohol dostať Sasha Modolo. Kandidáti na celkové poradie budú chcieť prísť do cieľa bez komplikácií v podobe pádu alebo časovej straty.  

Diskusia

Palec (Neprihlásený užívateľ) - 27.08.2021 17:55:31
Vravel som, že Trentin je už za zenitom,ale tak pomalý šprint som od neho ešte nevidel
Elado (Neprihlásený užívateľ) - 27.08.2021 19:30:31
Vcera si strazil MM:) a dnes nemal rychlost. Vyzeral totalne unavene.
Pikulik (Neprihlásený užívateľ) - 27.08.2021 20:18:05
Oni dvaja sa zlepšili v kopcoch ale stratili rýchlosť v špurtoch,ja to tak vidím
yor (Neprihlásený užívateľ) - 27.08.2021 18:55:58
Už to tak vyzerá, že na víťazstvo stačí si obliecť dres Quick- Step.
 
Náš eshop