Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

8. etapa Vuelty priniesla špurt na pobrežnej lagúne, Jakobsen oslavoval a dostal sa aj do zeleného

21.8.2021, 15:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
8. etapa Vuelty priniesla špurt na pobrežnej lagúne, Jakobsen oslavoval a dostal sa aj do zeleného
(© Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport)

tdf2020 banner update
8. 21.8. rovinata etapa ciel rovina St. Pola > Manga Mar Menor 174 km Jakobsen
profil etapy, 1040 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Etapy na konci prvého týždňa, zvlášť tie víkendové, bývajú divácky atraktívne - kopcovité alebo horské. Organizátorom Vuelty tento rok ale na sobotu takáto etapa nevyšla. Bola pripravená úplná rovina na juhovýchodnom pobreží Pyrenejského poloostrova. Viac ako cyklistika lákala miestna scenéria letuchtivých dovolenkárov.
Ku slovu sa opäť chceli dostať šprintéri. V prvom týždni sa zatiaľ presadili len dvaja - Jasper Philipsen (2x) a Fabio Jakobsen. Oboch delil len jediný bod v bodovacej súťaži. Presadiť sa konečne chcel aj Arnaud Démare, no i ďalší. Na to všetci menovaní potrebovali mať pod kontrolou únik, aby sa tam nedostal niekto nebezpečný, pretože úniky tu už vyhrali viacero etáp.
- ponuka z nášho ehopu -
- ponuka z nášho eshopu -
Hneď po odmávaní ostrého štartu vyrazili dopredu traja Španieli z Pro tímov Ander Okamika (Burgos), Mikel Iturria (Euskaltel) a Aritz Bagües (Caja Rural). Pelotón vedený šprintérskymi tímami ich okamžite pustil. Predstavovali ideálny únik. Už po pätnátich kilometroch sa Alpecin s Deceuninckom rozhodli začať ťahať a nedopustili nárast výhody cez štyri minúty. Z toho bolo jasné, ako veľmi chcú špurtovať.
Už sto kilometrov pred páskou sa náskok čelnej skupiny skresal len na 2:20 a tempo bolo na takúto jednoduchú etapu pomalé. Konečne sa zdalo, že by nemuselo dôjsť k žiadnemu hromadnému pádu, čo by sa stalo prvý raz na tomto ročníku. Podporoval to aj fakt, že do cieľového mesta Cartagena neďaleko Murcie prišiel konvoj už v polovici etapy, ale dal si taký veľký okruh v okolí, teda vietor dnes nehral žiadnu rolu.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Pelotón takmer polovicu etapy ťahal verný domestik Quick-Stepu James Knox. Tohto Brita si dobre pamätáme z Okolo Slovenska pred piatimi rokmi ešte v tíme Wiggins. Bol to posledný ročník pred posunom dopredu a účasťou veľkých tímov. Paradoxne sa na naše cesty už v drese Deceunincku nevrátil.
Únik aj pelotón šli etapou vo veľkom zmieri, dvojica domestikov na čele hlavnej skupiny vedela stratu stlačiť až na minútu bez nejakej obrovskej snahy. Bolo to aj kvôli tomu, že sa chystala šprintérska prémia, kde chceli bojovať ešte dvaja z pelotónu, teda tempo sa prirodzene zvýšilo. Najrýchlejší tam bol Philipsen pred Démarom, ktorí vzali body Jakobsenovi s Matthewsom. Belgičan na čele zelenej súťaže tak zvýšil náskok už na 14 bodov, čo mu dalo lepšiu pozíciu pred dojazdom. Holanďan zasa pošetril nejaké sily, keďže veľmi skoro pochopil, že nezaboduje a vypustil záver prémie.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Potom sa situácia opäť výrazne upokojila a ešte sa náskok čelného tria dostal trochu vyššie. 50 km pred páskou to bolo 80 sekúnd, ktoré delili skupiny. Neskôr zaútočila Astana, keď sa to mierne otvorilo a ohlásil vietor. No zbavili sa len pár unavených domestikov a slabších ľudí, ktorých v prvom týždni zastihli pády a podobne. Únik bol dostihnutý už 37 km pred páskou.
Medzitým prišla informácia, že z pretekov odstúpil výborný šprintér Davide Cimolai, ktorý ako posledný vzdoroval Saganovi na Gira v boji o cyklámenový dres. Tu ale nemal ísť, mal sa iba pripravovať na záver sezóny. Israelu ale vypadli niektorí pretekári, a tak to museli hasiť aj Talianom. Tu na Vuelte ale nemal šprintérske ambície, len pomáhal tímu. Toto odstúpenie ho zároveň vracia do hry o Okolo Slovenska, ktoré mal pôvodne v pláne.
Postupne sa tímy pripravovali na dojazd, ktorý mal veľmi atraktívny charakter. Odohrával sa na La Manga del Mar Menor, teda svetoznámej pobrežnej lagúne, najväčšej v Španielsku. Ako to býva štandardnom, s blížiacim sa cieľom sa veľmi zrýchlilo, no nepadalo sa dnes. Dopredu sa tlačili aj tímy Astana alebo Ineos, ktoré nešli špurtovať, chceli "len" ochrániť svojich lídrov. Záver bol na širokej hlavnej ceste cez lagúnu, nebolo to technické, takže dalo sa dopredu tlačiť a miešať.
Dva kilometre pred páskou boli najviac vpredu Groupama s Borou, Alpecin s Deceuninckom šli trošku zozadu, ale mali tam priestor. Ich tímy to zvládli a špurtovalo sa. Najlepšie načasovanie, ale aj silu, predviedol Fabio Jakobsen a zvíťazil. Jasper Philipsen tentoraz ani nevyšiel z háku svojho najväčšieho súpera, jednoducho bol borec z Deceunincku prisilný. Dokonca sa medzi nich vklínil Alberto Dainese z tímu DSM, čo znamenalo pre doterajšieho lídra bodovacej súťaže menšiu pohromu.
Štvrtý bol Jordi Meeus, ktorý si so záverom poradil dobre, ale nemal už v posledných metroch klasicky podporu Bory. Tú mal Démare, ktorý sa ale opäť nepresadil, spolu s Matthewsom skončili až v druhej polovici Top 10, takže ešte zväčšili medzeru v zelenej súťaži, po ktorej obaja poškuľovali, no prvá dvojka im už ušla na kilometer.
V celkovom poradí žiadne zmeny nenastali, konečne sa favoriti nezbierali zo zeme a odškrtli si ďalší transportný deň. V nedeľu to už bude náročnejšie. Jakobsen sa vďaka druhému triumfu a v tejto sezóne už 50-temu pre Quick-Step vrátil do čela jersey verde. Má 180 bodov, Philipsen 164. Dainese, Démare a Matthews sa už približujú k stobodovej strate.
Jakobsen a Knox (© Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport)
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Fabia Jakobsena (víťaz)
"Byť tu znova je výnimočný pocit. Tím odviedol dokonalú prácu. Udržiavali vysoké tempo a napriek tomu, že som mierne trošku v závere nebol tam, kde som chcel, v poslednej zákrute som to odštartoval svoj šprint a bol som asi najrýchlejší. Dnešok bol o sile, načasovaní a rýchlosti. Už dvakrát som sa neskoro zbadal, ale dnes mi všetko presne vyšlo a mohol som tak rovno špurtovať až do cieľa.
Veľmi veľa to pre mňa znamená, ozaj ďakujem celému tímu, aj Patrick Lefevere je tu dnes s nami. Určite sa teší. Som veľmi šťastný a naďalej budeme robiť to, čo nám ide - vyhrávať špurty."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alberta Daineseho (2. miesto)
"Bolo to tesné dnes, zlepšujeme sa. Bol som štvrtý, tretí a teraz druhý. Snažil som sa čakať a byť za kolesom Jaspera Philipsena, no potom som v závere preskočil za Fabiana Jakobsena, ale bol strašne rýchly, nemal som šancu ho predbehnúť. Jasné, že som rád za ďalšie pódium, ale viete ako, chcete vyhrať.
Som na prvej GT, ale celkom sa zlepšujem, dnes som mal aj dobrý deň. Celkovo keď sa pozriem na túto Vueltu, tak musím byť spokojný z pekných výsledkov."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primoža Rogliča (líder pretekov)
"Pre nás jazdcov je úžasné cítiť také množstvo podpory od ľudí, ktorí tu teraz dovolenkujú.  Vďaka prítomnosti divákov máme z pretekov úplne iný pocit než minulý rok. Bol to výborný deň. Vyhli sme sa problémom. Nech je moja situácia v GC akákoľvek, v pondelok oddychujem. Zajtra máme veľkú horskú etapu a kolegovia už včera ukázali, že sú veľmi silní. Aj ja mám teraz dobré nohy, takže sa určite pobijeme o červený dres."
Výsledky etapy
1. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step 03:56:05 100
2. DAINESE Alberto Team DSM 00:00 40
3. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 00:00 20
4. MEEUS Jordi BORA-hansgrohe 00:00 12
5. MOLANO Sebastian UAE Team Emirates 00:00 4
6. EINHORN Itamar Israel Start-Up Nation 00:00
7. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 00:00
8. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 00:00
9. LAAS Martin BORA-hansgrohe 00:00
10. ALLEGAERT Piet Cofidis 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 29:14:40
2. GROßSCHARTNER Felix BORA-hansgrohe 00:08
3. MAS Enric Movistar Team 00:25
4. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 00:36
5. POLANC Jan UAE Team Emirates 00:38
6. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:41
7. HAIG Jack Bahrain Victorious 00:57
8. KUSS Sepp Jumbo-Visma 00:59
9. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 01:06
10. YATES Adam INEOS Grenadiers 01:22
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step 180
2. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 164
3. DAINESE Alberto Team DSM 73
4. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 72
5. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 70
6. CORT Magnus EF Education-NIPPO 67
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 16
2. STORER Michael Team DSM 12
3. HAIG Jack Bahrain Victorious 11
4. BARDET Romain Team DSM 11
5. ELISSONDE Kenny Trek-Segafredo 10
6. TAARAMÄE Rein Intermarché-Wanty-Gobert 10
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 29:15:21
2. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 00:25
3. MÄDER Gino Bahrain Victorious 02:11
4. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 02:22
5. CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team 04:54
6. ROCHAS Rémy Cofidis 07:36
Prémie na trase etapy:
 69,2 km - CARTAGENA (20-17-15-13-10) + bonifikačné sekundy 3-2-1
 Cieľ - MANGA MAR MENOR (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonifikačné sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Po dvoch etapách, ktoré boli určené najmä vrchárom, sa k slovu dostanú najrýchlejši muži v pelotóne. Na trase ôsmej previerky sa nenachádzajú žiadne vrchárske prémie a jedinou úlohou šprintérskych zoskupení bude eliminovať únik a ochrániť svojich lídrov pred pádmi. Už dve etapové víťazstvá má na konte Jasper Philipsen a Belgičan si bude chcieť udržať zelený dres pred Fabiom Jakobsenom. Holanďan zatiaľ predvádza vyrovnané výkony a v doterajších hromadných dojazdoch neskončil horšie ako na druhom mieste. V posledných etapách sa v dobrom svetle ukázal aj Magnus Cort Nielsen. V prospech dánskeho klasikára by mohol hrať fakt, že po odstúpení Hugha Carthyho by sa mal stať hlavným lídrom tímu, nakoľko americké zoskupenie nemá ďalších kandidátov na GC. Okruh favoritov dopĺňa Matthews, Démare a Dainese. Do hromadného šprintu by sa mali zapojiť aj Meeus, Aberasturi alebo Minali, ale ich prienik na pódiové priečky alebo do elitnej pätice by bol pozitívnym prekvapením. Pre Rogliča, Bernala, Masa a ďalších kandidátov na titul by mala mať sobotňajšia etapa transportný charakter. Úlohou ich zoskupení bude priviesť svojich lídrov do cieľa bez pádov a časovej straty. V doterajšom priebehu poslednej Grand Tour sme nevideli ani jednu etapu bez pádov a kolízii. 

Diskusia

meno (Neprihlásený užívateľ) - 21.08.2021 18:32:04
Neviete, preco bol Molano odsunuty na posledne miesto v baliku? Co urobil?
Elado (Neprihlásený užívateľ) - 21.08.2021 18:58:32
Ten preklad slov Jacobsena je des, si to opravte. Gramatika aj štylistika príšerná . Translator treba ucesat, nie iba kopírovať ;)
 
Náš eshop