Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Vuelta: Z úniku zvíťazil Storer, Roglič udržal červený dres, Valverde a Carthy odstúpili

20.8.2021, 15:20 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Vuelta: Z úniku zvíťazil Storer, Roglič udržal červený dres, Valverde a Carthy odstúpili
(© Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport)

tdf2020 banner update
7. 20.8. rovinata etapa ciel rovina Gandia > Balcón de Alicante 152 km Storer
profil etapy, 3670 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Siedma etapa na Vuelte priniesla päť horských prémií a cieľ na stúpaní Balcón de Alicante. Staronový majiteľ červeného dresu Primož Roglič (Jumbo - Visma) sa tak musel mať na pozore najmä pred pretekármi Movistaru. No nebezpečná bola aj dvojica Ineosu Egan Bernal Simon Yates. Kolumbíjčanovi dýchal v GC na chrbát Aleksandr Vlasov (Astana), ktorý bol navyše jeho súperom v boji o biely dres.
Do vedúcej skupiny sa napokon dostalo tridsať jazdcov. Pred balíkom sa usadili Romain BardetThymen ArensmanChris HamiltonMichael Storer Martijn Tusveld (5x DSM), Andreas KronSteff CrasHarm Vanhoucke (3x Lotto Soudal), Stan DewulfGeoffrey Bouchard (2x AG2R Citroën Team), Fernando BarcelóJesús Herrada (2x Cofidis), Jan PolancMatteo Trentin (2x UAE Team Emirates), Sepp KussSam Oomen (2x Jumbo - Visma), Gorka IzagirreAlex Aranburu (2x Astana), Nelson OliveiraCarlos Verona (2x Movistar), Diego Andrés CamargoLawson Craddock (2x EF Education), Andrey Zeits (BikeExchange), Kenny Elissonde (Trek - Segafredo), Felix Grossschartner (Bora - hansgrohe), Pavel Sivakov (Ineos), Simone Petilli (Intermarché - Wanty - Gobert), Jack Haig (Bahrain - Victorious), Jay Vine (Alpecin - Fenix) a Jonathan Lastra (Caja Rural). 
Na prvej horskej prémii Puerto la Llacuna (6,2%; 9,4 km) bol úspešný Haig. Kopec Puerto de Benilloba (3,6%; 3 km) priniesol tri body Bardetovi. Medzitým sa do pelotónu vrátil Oomen, defekt musel riešiť Lastra a z pretekov odstúpil Emmanuel Morin (Cofidis). Spomedzi unikajúcich pretekárov bol najvyššie postaveným cyklistom v GC Jan Polanc. Slovinec mal na svojho krajana Rogliča manko minúty a 42 sekúnd. 82 kilometrov pred páskou sa virtuálne obliekal do červeného dresu. 
V hlavnej skupine udávali tempo traja zástupcovia tímu Jumbo - Visma. Okrem Polanca patril medzi nebezpečných jazdcov aj Felix Grossschartner. Vlaňajší deviaty muž celkového poradia sa pred etapou nachádzal na pätnástom mieste v GC. O etapu mohol zabojovať HaigBardetSivakovKussGorka IzagirreElissondeJosé Herrada alebo Craddock
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
76 kilometrov pred páskou mala vedúca skupina k dobru takmer tri minúty a stúpala na Puerto de Tudons (5,2%; 7,1 km). Ak by opäť bodoval Haig, tak by sa virtuálne obliekal do bodkovaného dresu. To sa ale nestalo a päť bodov získal Jan Polanc. Z pretekov odstúpil aj Hugh Carthy (EF Education). Brit tak nezopakuje minuloročné tretie miesto. V pelotóne naďalej udávali tempo domestici tímu Jumbo - Visma
Vedúca skupina začala stúpať na štvrtú horskú prémiu Puerto El Collao (4,7%; 9,4 km). V úniku už nebol LastraArensman ani víťaz bodkovaného dresu spred dvoch rokoch Geoffrey Bouchard. Táto trojica jazdila s mankom minútu a dvadsiatichpiatich sekúnd na únik. V súťaži o bodkovaný dres mali traja pretekári po desať bodov - HaigElissonde Rein Taaramäe (Intermarché - Wanty - Gobert). 
Problémy s prehadzovačkou musel riešiť Kuss a viacero pretekárov v úniku malo problém s nastoleným tempom. Technické problémy mal aj Elissonde. Z vedúcej skupiny vypadol AranburuIzagirreBarceló Zeits. V pelotóne sa začalo útočiť. Zo sedla sa zdvihol Richard CarapazAdam Yates (2x Ineos), Gino Mäder (Bahrain - Victorious), Alejandro Valverde (Movistar) a David de la Cruz (UAE Team Emirates). 
Jednu pravotočivú zákrutu nezvládol majster sveta z roku 2018, preletel cez zvodidlá a skončil na zemi. Po chvíli ho prišiel ratovať kolega José Rojas a Valverdeho dostal späť na cestu. Španielsky veterán ale nevyzeral dobre a do opatery ho vzali lekári. Medzitým sa ku Carapazovi pridal Miguel López (Movistar) a Primož Roglič (Jumbo - Visma). 41 kilometrov pred páskou sa táto trojica vrátila späť. 
- ponuka z nášho ehopu -
- ponuka z nášho eshopu -
Na vrchole získal päť bodov Romain Bardet a virtuálne sa obliekol do bodkovaného dresu. Alejadro Valverde ešte vysadol na bicykel, ale po chvíli to definitívne vzdal. Medzitým zaútočil vo vedúcej skupine Craddock. Za Američanom sa vydal Sivakov Storer. Aktuálny majster Spojených štátov Amerických v ITT si vybudoval polminútu na skupinu s Bardetom. Rus a Austrálčan sa k nemu pridali 28 kilometrov pred cieľom.
Vedúco trio začalo stúpať na Puerto de Tibi (5,3%; 5,3 km) s takmer minútovým náskokom na skupinu prenasledovateľov. Tam sa už nenachádzal Jan Polanc a červený dres mu začal utekať. Problémy s radením zastavili Sivakova, ale Rus si rýchlo opravil bicykel a pokračoval ďalej. Na čele sa osamostatnil Storer a ku Austrálčanovi sa po chvíli pridal Sivakov
Aktuálna situácia vyhovovala Grossschartnerovi, ktorý mal šancu na červený dres. Sivakov získal na vrchole tri body a v súťaži o bodkovaný dres sa vyrovnal Bardetovi. V skupine prenasledovateľov zaútočil Verona a ku vedúcej dvojici sa dotiahol Craddock. Vedúce trio začalo stúpať na Balcón de Alicante (6,4%; 8,4 km). Na začiatku stúpania odpadol Američan po druhýkrát. 
V pelotóne prevzala opraty Astana. Tempo nevydržal siedmy muž v GC Lilian Calmejane (AG2R Citroën Team). Ku vedúcej skupine sa dotiahli aj Kron Verona. 4500 metrov pred páskou mali k dobru polminútu. Medzi prenasledovateľov sa vrátil Polanc a vpredu zaútočil Verona. Sily došli Kronovi a ku Španielovi sa pridal Storer. Austrálčan následne zaútočil sám.  
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Michael Storer udržal Veronu a Sivakova za sebou a mohol sa radovať z premiérového triumfu na Grand Tour. Pre tohtoročného víťaza Tour de l'Ain je to druhé etapové víťazstvo v tejto sezóne. Carlos Verona stratil dvadsaťjeden sekúnd a tretí prišiel do cieľa nový držiteľ bodkovaného drese Pavel Sivakov. Na záverečnom stúpaní sa rozdelil aj pelotón, kde ostalo zhruba desať ľudí a chýbal tam Giulio Ciccone aj Mikel Landa, ktorí šli v ďalšej skupine.
Neskôr odpadol aj Aleksandr Vlasov. MasLopézBernalYatesRogličDe la Cruz Meintjes dostali tri minúty a 33 sekúnd. Líder Astany napokon dostal trinásť sekúnd, polminútu nakúpil CarapazAruLandaCiccone Guillaume Martin. Viacero pretekárov z úniku sa vrátilo do celkového poradia. Na druhé miesto poskočil Felix Grossschartner, pričom na Rogliča stráca len osem sekúnd.
Elitnú päticu uzatvára Jan Polanc. Novým členmi Top 10 sú HaigKuss Yates. Naopak, vypadli z nej CicconeLanda Aru. Do bodkovaného dresu sa obliekol Sivakov. Storer získal aj cenu pre najbojovnejšieho pretekára etapy. Spomedzi kandidátov na GC si dnes polepšil aj MeintjesDe La Cruz či Guillaume Martin. Na dnešný deň nebude v dobrom spomínať Valverde, ktorý mal nepríjemný pád a musel skončiť. Movistar na sociálnej sieti informoval, že ďalšie podrobnosti prinesie vo večerných hodinách. Dnešná etapa znamenala konečnú aj pre Hugha Carthyho. Zajtra budú v permanencii šprintéri, čaká nás ďalšia rovinatá etapa. 
vyjadrenie ikonky ciernaMichael Storer (víťaz etapy, najbojovnejší jazdec)
"Nečakal som, že sa stanem víťazom etapy na Vuelte. Vedel som, že som v dobrej forme, len som musel využiť svoju šancu. Som naozaj šťastný a prekvapený, že som dnes vyhral. Bola to veľmi ťažká etapa. Tímovým plánom bolo ísť veľmi aktívne. Ostal som ohromený tým, ako pracovali moji spolujazdci. Neurobili sme ani jeden prešľap. Bolo to neuveriteľné kolektívne úsilie. Dúfam, že toto je len začiatok mojej kariéry. Ešte neviem, čoho všetkého som schopný. Mojim cieľom bolo vyhrať etapu na úrovni World Tour. Teraz si musím stanoviť nový cieľ."
vyjadrenie ikonky ciernaPavel Sivakov (3. miesto v etape, bodkovaný dres)
"Možno som trochu podcenil Storera. Ľutujem, že mi v predposlednom stúpaní spadla reťaz. Chcel som zaútočiť a možno by bolo všetko inak. Ale to sú preteky. Nakoniec sa ale rozhodlo v tom poslednom stúpaní, kde mi sily trochu chýbali. Musel som predviesť veľký výkon, aby som sa dostal na čelo, potom, ako mi spadla reťaz. Dnes bolo naozaj teplo. Som rád, že som mohol útočiť na víťazstvo. Aj tím si viedol dobre. Už od začiatku sme si viedli dobre. Mali sme množstvo pretekárov na čele a zo všetkých tímov sme tam mali najsilnejšie zastúpenie. Preto si myslím, že táto etapa bola pre nás dobrá."
vyjadrenie ikonky ciernaPrimož Roglič (16. miesto v etape, červený dres)
"Bol to pre mňa náročný deň. Bolo veľmi teplo a už v prvom stúpaní sme šli naplno. Dnes sme videli množstvo útokov a to isté môžeme očakávať v nasledujúcich dňoch najmä s tímami, ktoré majú viac kandidátov na GC. Naši chlapci ale odvádzajú skvelú prácu a urobíme maximum. Čo sa týka Valverdeho, ja som bol tesne za ním, keď spadol. Neviem, ako sa mu darí. Je to jedno z najväčších mien cyklistiky, takže dúfam, že bude v poriadku a že sa čoskoro vráti."
vyjadrenie ikonky ciernaSepp Kuss (4. miesto v etape, 8. miesto v GC)
"Pôvodne sme neplánovali ísť do úniku. Po štarte tam ale bolo ťažké stúpanie a ja som sa snažil ostať na špici, pretože tam boli aj pretekári, ktorí boli blízko Rogliča v celkovom poradí. Zo začiatku som tam nechal množstvo síl. Bola to naozaj ťažká etapa. Snažil som sa ostať na čele a myslím si, že Storer si to víťazstvo dnes zaslúžil. Bolo odvážné útočiť v poslednej hodine etapy. Je to pekný úspech pre neho.
My sme vedeli, že dnešná etapa bude pre nás ťažká a že po nás pôjdu. Pre nás to bola napokon úspešná etapa. Ustáli sme veľký tlak od ostatných tímov. Takže si myslím, že môžeme byť naozaj spokojní. Tieto stúpania nepoznáme. Posledný kopec bol naozaj ťažký. My tu trénujeme, poznáme to tu, ale tento kopec sme nepoznali."
vyjadrenie ikonky ciernaAbby Engels (DS Jumbo - Visma)
"Mať Kussa v úniku nebol plán, ale keď sa vytvoril tak veľký únik, tak sme tam chceli niekoho mať. Sepp na tom nebol zle ani v celkovom poradí. V úniku mal dávať pozor najmä na pretekárov, ktorí boli vysoko v GC. Samozrejme, mohli sme ho využiť aj ako domestika, ktorý by sa vrátil za Primožom, ale okolo Primoža sme mali pretekárov, ktorí dnes mali dobrý deň a ostali tam s ním až do konca. Takže sme nemuseli Seppa volať späť. Hlavným cieľom bolo, samozrejme, udržať Primoža na čele. Etapa od začiatku prebiehala veľmi rýchlo. Hneď sme stratili troch ľudí a neboli sme sami. Množstvo tímov tam stratilo pretekárov. Našťastie, v hlavnej skupine sme mali silných pretekárov, ktorí boli schopní kontrolovať priebeh, ako Sam Oomen či Robert Gesink. Držíme sa s tými najlepšími a je to pre nás dobrá pozícia."
Výsledky etapy
1. STORER Michael Team DSM 04:10:13 100
2. VERONA Carlos Movistar Team 00:21 40
3. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 00:59 20
4. KUSS Sepp Jumbo-Visma 01:16 12
5. HAIG Jack Bahrain Victorious 01:24 4
6. BARDET Romain Team DSM 01:32
7. GROßSCHARTNER Felix BORA-hansgrohe 01:32
8. KRON Andreas Lotto Soudal 01:37
9. CRAS Steff Lotto Soudal 02:17
10. POLANC Jan UAE Team Emirates 02:29
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 25:18:35
2. GROßSCHARTNER Felix BORA-hansgrohe 00:08
3. MAS Enric Movistar Team 00:25
4. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 00:36
5. POLANC Jan UAE Team Emirates 00:38
6. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:41
7. HAIG Jack Bahrain Victorious 00:57
8. KUSS Sepp Jumbo-Visma 00:59
9. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 01:06
10. YATES Adam INEOS Grenadiers 01:22
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 131
2. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step 130
3. CORT Magnus EF Education-NIPPO 67
4. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 58
5. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 54
6. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 52
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 16
2. STORER Michael Team DSM 12
3. HAIG Jack Bahrain Victorious 11
4. BARDET Romain Team DSM 11
5. ELISSONDE Kenny Trek-Segafredo 10
6. TAARAMÄE Rein Intermarché-Wanty-Gobert 10
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 25:19:16
2. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 00:25
3. MÄDER Gino Bahrain Victorious 02:11
4. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 02:22
5. CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team 04:54
6. ROCHAS Rémy Cofidis 07:36
Prémie na trase etapy:
 135,6 km - Puerto la Llacuna: dĺžka 9,4 km; sklon 6,2 % (10-6-4-2-1)
 91,5 km - Puerto de Benilloba: dĺžka 3,0 km; sklon 3,6 % (3-2-1)
 72 km - Puerto de Tudons: dĺžka 7,1 km; sklon 5,2 % (5-3-1)
 50 km - RELLEU (20-17-15-13-10)
 39 km - Puerto El Collao: dĺžka 9,4 km; sklon 4,7 % (5-3-1)
 13,7 km - Puerto de Tibi: dĺžka 5,3 km; sklon 5,3 % (3-2-1) + bonifikačné sekundy 3-2-1
 Cieľ - Balcón de Alicante: dĺžka 8,4 km; sklon 6,4 % (10-6-4-2-1)
 Cieľ - BALCÓN DE ALICANTE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonifikačné sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Prvý týždeň na Vuelte zakončí najťažšia etapa doterajšieho priebehu. Hneď od začiatku začne pelotón stúpať na Puerto la Llacuna, kde sa môže, ale aj nemusí vytvoriť únik dňa. Po následnom zjazde prichádza zvlnený profil a ďalšie stúpanie na Puerto de Benilloba, ktoré nie je tak náročné ako úvodné stúpanie dňa. Nasledovať bude výstup na najvyšší bod dnešnej etapy - Puerto de Tudons. Potom si pretekári rozdelia body na šprintérskej prémii a čaká ich ďalší výstup na Puerto El Collao. Ako predkrm pre samotným cieľom je pripravená horská prémia na Purto de Tibi, kde sa budú rozdávať aj bonifikácie. Cieľ etapy obstará stúpanie Balcón de Alicante. Po siedmej etape budeme pravdepodobne vidieť ďalšie zmeny v elitnej desiatke a nie je vylúčené, že biely, červený a bodkovaný dres zmenia svojich majiteľov.  
profil najdôležitejšieho kopca (© lavuelta.com)

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop