Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Vuelta: Cort takmer získal ďalšiu etapu, napokon vyhral Roglič, Eiking naďalej červený

25.8.2021, 15:15 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Vuelta: Cort takmer získal ďalšiu etapu, napokon vyhral Roglič, Eiking naďalej červený
(© Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport)

tdf2020 banner update
11. 25.8. rovinata etapa ciel rovina Antequera > Valdepeňas Jaén 134 km Roglič
profil etapy, 2550 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Pred jedenástou etapou sa štartová listina Vuelty ochudobnila o ďalšie mená. Astana prišla o Alexa Aranbura. Druhý muž úvodnej časovky skončil vo včerajšom poslednom zjazde na zemi a odnieslo si to jeho koleno, ktoré muselo byť zašívané. Na poslednej Grand Tour už nepokračoval ani Jasper Philipsen (Alpecin - Fenix). Víťaza druhej a piatej etapy zastavila horúčka. 
Vedúca skupina sa vytvorila 106 kilometrov pred cieľom a nachádzali sa v nej Magnus Cort (EF Education - First), Harm Vanhoucke (Lotto Soudal), Jonathan Lastra (Caja Rural), Joan Bou (Euskaltel - Euskadi) a Edward Planckaert (Alpecin - Fenix). Už po niekoľkých kilometroch mal únik k dobru dve minúty na hlavnú skupinu, ktorú viedli pretekári Jumba - Visma BikeExchange
87 kilometrov pred cieľom skončili na zemi Quinn Simmons (Trek - Segafredo), Mikel Landa (Bahrain - Victorious) a Felix Grossschartner (Bora - hansgrohe). Všetci traja pretekári boli v poriadku. Víťaz Okolo Valónska po kolízii musel meniť koleso. Cyklistov aj dnes sprevádzalo slnečné počasie, teplota sa vyšplhala na dvadsaťsedem stupňov Celzia. Astana prišla po odstúpení Aranbura už o druhého pretekára, siedmu etapu nedokončil Óscar Rodríguez.
Na čele pelotónu sa začali otáčať aj pretekári Intermarché Wanty Gobert, ktorí chceli udržať červený dres. Defekt musel riešiť Juan Pedro López (Trek - Segafredo), ktorý sa po desiatich etapách nachádza na sedemnástom mieste v GC. Spomedzi pretekárov v úniku bol najlepším v celkovom poradí Jonathan Lastra, ktorému patrilo 45. miesto. 68 kilometrov pred páskou mal únik dobru minútu a dvadsaťpäť sekúnd. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Spomedzi pretekárov v úniku vyhral etapu na Vuelte iba Magnus Cort. Ak by dnes zvíťazil Joan Bou alebo Harm Vanhoucke, tak by to bolo pre nich premiérové víťazstvo medzi profesionálmi. Ku odstupujúcim pretekárom sa pridal aj Simon Carr (EF Education - First). Americké zoskupenie prišlo už o druhého pretekára. Prvým bol vlaňajší tretí muž celkového poradia Hugh Carthy.
Priemerná rýchlosť dnešnej hodiny po dvoch hodinách jazdy bola 43,5 km/h. Tridsaťjeden kilometrov pred páskou bola na programe jediná rýchlostná prémia dnešnej etapy. Ak by Cort získal dvadsať bodov, v súťaži o zelený dres by šiel na druhé miesto. Vedúca skupina si naďalej udržiavala minútu a päťdesiat sekúnd k dobru. Na šprintérskej prémii sa presadil Planckaert pred Cortom
- ponuka z nášho ehopu 
- ponuka z nášho eshopu -
Sedemnásť bodov stačilo víťazovi šiestej etapy na posun na druhé miesto v súťaži o bodovačku. Defekt postihol Diega Rubia (Burgos-BH). Na čelo pelotónu sa usadili pretekári MovistaruIneosu aj Astany. V zjazde pred horskou prémiou Puerto de Locubin (5%; 8,8 km) začal strácať Vanhoucke. Belgičan sa dokázal vrátiť späť, ale najsilnejšie nohy mal Cort, ktorý sa na čele osamostatnil. 
Lastra Bou sa vrátili do pelotónu štrnásť kilometrov pred páskou. O chvíľu neskôr bol dostihnutý aj Planckaert. V balíku začal pracovať aj dvanásty muž tohtoročného Gira Koen Bouwman (Jumbo - Visma). Súčasťou pelotónu sa stal aj Vanhoucke a v balíku začal udávať tempo aj Nick Schultz (BikeExchange). V hlavnej skupine sa už nenachádzal držiteľ zeleného dresu Fabio Jakobsen (Deceunick - Quick-Step). 
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Pelotón sa okresal na priblížne dvadsaťpäť cyklistov, ale naďalej sa v ňom držali všetci členovia Top 10 vrátane Eikinga. Odtrhol sa z neho vlaňajší siedmy muž David De la Cruz (UAE Team Emirates). Cort preťal vrchol s polminútovu na pelotón, kde sa vrátil De la Cruz. Po tri body si prišiel držiteľ bodkovaného dresu Damiano Caruso (Bahrain - Victorious). 
Magnus Cort bol napokon dobehnutý niekoľko metrov pred cieľom a zvíťazil Primož Roglič pred Enricom Masom Miguelom Lopézom. Španiel dostal tri sekundy, Kolumbíjčan päť. Sedem sekúnd dostali HaigYatesBardetGrossschartner Vlasov. Za nimi prišli do cieľa Bernal, Martin Eiking, ktorý tak nestratil nič zo svojho náskoku na svojho najväčšieho konkurenta. 
V Top 10 nastala jedna zmena. Adam Yates poskočil na ôsme miesto, kde vystriedal Seppa Kussa. Američan sa v závere etapy obetoval pre Rogliča, ktorý vybojoval druhé etapové víťazstvo na tohtoročnej Vuelte. Záver dnešnej etapy nezvládol Giulio Ciccone. Talian nakúpil dvadsaťtri sekúnd a prepustil jedenáste miesto Vlasovovi. Zelený a bodkovaný dres nemenili svojich majiteľov. 
- ponuka z nášho ehopu -
- ponuka z nášho eshopu -
Damiano Caruso dokázal navýšiť svoj náskok pred Romainom Bardetom na deväť bodov. Fabio Jakobsen prišiel o svojho najväčšieho súpera v boji o bodovačku aj v hromadných dojazdoch. Aleksandr Vlasov bol dnes lepší ako Egan Bernal, ale víťaz Gira má naďalej k dobru minútu a dvadsaťdva sekúnd v boji o biely dres. Zajtra je na programe ďalšia zvlnená etapa s dvoma horskými prémiami, kde by sa mohli presadiť klasikári aj vrchári.  
vyjadrenie ikonky ciernaPrimož Roglič (víťaz etapy, 3. miesto v GC)
"Bolo to naozaj veľmi tesné. Podobne, ako v šiestej etape, kde Cort vyhral a ja som bol druhý. Celá etapa bola ťažká a šlo sa rýchlo. Všetci trpeli vrátane mňa, ale, našťastie, som v závere dokázal vyhrať. Aj Enric Mas mal dnes veľmi dobré nohy, ale, chvalabohu, ja som mal viac síl v dojazde. Vyhrať je vždy fajn. Ten dojazd bol veľmi prudký. My sme vedeli, že mi to môže vyhovovať. Bola to veľká výzva a tím odviedol obrovský kus práce. Musím im naozaj poďakovať. Taktiež som rád, že som zabudol na včerajší pád. Napriek tomu to včera nebol zlý deň, ale dnes máme väčšiu radosť v cieli."
vyjadrenie ikonky ciernaAbby Engels (DS Jumbo - Visma)
"Čakali sme do poslednej chvíle. Vôbec neviem, čo sa dialo medzi Primožom Rogličom a Enricom Masom. Možno tam prehodili pár slov. My sme si pred etapou povedali, že sa nám páči a že pôjdeme po nej. Podarilo sa nám to, takže sme spokojní. Dnes to bolo ťažké pre všetkých. Myslím si, že všetci prišli do cieľa úplne vyčerpaní."
vyjadrenie ikonky ciernaEnric Mas (2. miesto v etape, 4. miesto v GC)
"Na chvíľu sme sa v závere zrazili, ale máme medzi sebou dobrý vzťah. Rozhodne sme nečakali, že dnešná etapa bude mať takýto priebeh a že sa pôjde tak rýchlo. Čakali sme, že zvíťazi niekto z úniku. Bola to naozaj tvrdá etapa." 
vyjadrenie ikonky ciernaRomain Bardet (6. miesto v etape)
"Dnes sme šli úplne naplno. V mojej kariére som odjazdil málo tvrdších etáp. Som celkom spokojný s tým, ako som šiel na konci. Nezmizol som z čela etapy. Na etapové víťazstvo to asi nebolo, ale v závere to nebolo z mojej strany vôbec zlé. Pre mňa je celkom ukľudňujúci fakt, že nemám zlé nohy. Snažil som sa byť v popredí. Vedel som, že tento dojazd mi môže sedieť, ale nohy na víťazstvo som prosto nemal."
vyjadrenie ikonky ciernaMagnus Cort (účasť v úniku)
"To stúpanie do cieľa bolo strašne ťažké a ja som dal do toho úplne všetko. Už som nemal odkiaľ brať sily. Oni museli mať viac síl, pretože nešli v úniku na rozdiel odomňa. Som spokojný s tým, čo som dnes predviedol. Nechal som úplne všetko v tom kategorizovanom stúpaní. To záverečné stúpanie zaberie nejaké dve minúty. Je to naozaj dlhý kopec. Ja som už vôbec nemal nohy, tak som to chcel iba prežiť. Nemám žiadne výčitky."
Výsledky etapy
1. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 03:11:00 100
2. MAS Enric Movistar Team 00:03 40
3. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 00:05 20
4. HAIG Jack Bahrain Victorious 00:07 12
5. YATES Adam INEOS Grenadiers 00:07 4
6. BARDET Romain Team DSM 00:07
7. GROßSCHARTNER Felix BORA-hansgrohe 00:07
8. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 00:07
9. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:11
10. CHRISTIAN EIKING Odd Intermarché-Wanty-Gobert 00:11
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. CHRISTIAN EIKING Odd Intermarché-Wanty-Gobert 41:48:57
2. MARTIN Guillaume Cofidis 00:58
3. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 01:56
4. MAS Enric Movistar Team 02:31
5. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 03:28
6. HAIG Jack Bahrain Victorious 03:55
7. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 04:46
8. YATES Adam INEOS Grenadiers 04:57
9. KUSS Sepp Jumbo-Visma 05:03
10. GROßSCHARTNER Felix BORA-hansgrohe 05:38
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step 180
2. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 101
3. CORT Magnus EF Education-NIPPO 84
4. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 74
5. DAINESE Alberto Team DSM 73
6. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 70
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 31
2. BARDET Romain Team DSM 22
3. STORER Michael Team DSM 17
4. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 16
5. HAIG Jack Bahrain Victorious 15
6. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 12
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 41:53:43
2. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 01:22
3. MÄDER Gino Bahrain Victorious 02:08
4. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 04:49
5. ROCHAS Rémy Cofidis 17:12
6. CRAS Steff Lotto Soudal 32:52
Prémie na trase etapy:
 31,1 km - ALCALÁ LA REAL (20-17-15-13-10)
 7,8 km - Puerto de Locubin: dĺžka 8,8 km; sklon 5,0 % (5-3-1) + bonifikačné sekundy 3-2-1
 Cieľ - VALDEPEŇAS JAÉN (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonifikačné sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Ďalšia horská etapa prináša niekoľko nehodnotených stúpaní najmä v jej prvej polovici. Po nich nasleduje rýchlostná prémia a sedemnásť kilometrov pred páskou začnú cyklisti stúpať na jedinú horskú prémiu jedenástej etapy Puerto de Locubin. Na jej vrchole sa budú rozdávať bonifikácie. 2600 metrov pred páskou sa začne stúpať do cieľa a mohli by sme vidieť podobný záver ako v šiestej etape, keď sa presadil Magnus Cort a medzi kandidátmi na GC sa vytvorili rozdiely. Dnešný deň bude výnimočný pre Odda Christiana Eikinga, ktorý si prvýkrát v kariére oblečie lídersky dres na Grand Tour. 
Jeho náskok na Rogliča je viac ako dvojminútový a dvojnásobného celkového víťaza Vuelty môže limitovať aj včerajší pád. Na druhom mieste v GC je pred dnešnou etapou Guillaume Martin a vlaňajší víťaz horskej súťaže sa bude chcieť udržať pred skupinou favoritov. Spomedzi kandidátov na celkové poradie včera ukázal zlepšenie Aleksandr Vlasov a štvrtý muž Gira bude chcieť skresať manko na Egana Bernala, ktorý, naopak, včera stratil. Po včerajšku si bude chcieť napraviť chuť aj Giulio Ciccone a spomedzi favoritov druhého sledu zatiaľ predvádzajú solídne výkony Louis Meintjes, Felix Grossschartner a Fabio Aru. 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop