Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Vuelta: Prvú šprintérsku etapu ovládol Jasper Philipsen a obliekol sa do zeleného dresu

15.8.2021, 15:00 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Vuelta: Prvú šprintérsku etapu ovládol Jasper Philipsen a obliekol sa do zeleného dresu
(© Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport)

tdf2020 banner update
2. 15.8. rovinata etapa ciel rovina Caleruega > Burgos 167 km Philipsen
profil etapy, 1040 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Po otváracej časovke jednotlivcov bola na programe prvá klasická etapa, ktorá bola profilovo vhodná pre šprintérov. O triumf tak mali zabojovať Fabio JakobsenArnaud DémareJasper Philipsen a ďalší. Dnešná etapa odštartovala v obci Caleruega, kde sa v 12. storočí narodil svätý Dominik Guzmán, rímskokatolícky kňaz, teológ a zakladateľ dominikánskej rehole.  
Do úniku sa dostal Diego Rubio (Burgos - BH), Sergio Roman Martín (Caja Rural) a Xabier Mikel Azparren (Euskaltel - Euskadi). 121 kilometrov pred cieľom malo vedúce trio k dobru tri minúty a pätnásť sekúnd. V pelotóne sa do sťahovania náskoku pustili tímy Deceuninck Quick-Step Groupama FDJ. Pre Rubia to bola štvrtá Vuelta, zvyšní účastníci úniku na Grand Tour debutovali. 
Cyklisti sa dnes museli vyrovnať s horúcim počasím, teplota presahovala tridsaťjeden stupňov Celzia. Ku Deceunincku a Groupame sa pridal aj tím DSM, ktorý mohol v závere šprintovať s Albertom Dainesem. Najvyššie postaveným unikajúcim cyklistom v úniku bol Azparren, ktorý včera stratil tridsaťdva sekúnd na Rogliča a v celkovom poradí mu patrilo 59. miesto. 
Jediná dnešná šprintérska prémia sa nachádzala na trati šestnásť kilometrov pred páskou a rozdávali sa na nej aj bonusobé sekundy. Vo včerajšej časovke skončil na zemi jeden z dnešných favoritov Jasper Philipsen, ale jeho zamestnávateľ informoval, že tohtoročný víťaz Scheldeprijs je v poriadku. Na čele pelotónu sa otáčal aj včerajší piaty muž Josef Černý (Deceuninck - Quick-Step). 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
95 kilometrov pred cieľom mala vedúca trojica k dobru už len osemdesiat sekúnd, ale pelotón následne spomalil a náskok únik šiel smerom nahor. Pred dnešnou etapou panovali medzi cyklistami obavy z možného bočného vetra. Ten sa zatiaľ o slovo nehlásil. Priemerná rýchlosť etapy bola 40,7 km/h. Tím Groupama - FDJ dnes bojoval aj o prvé tohtoročné víťazstvo na Grand Tour, nakoľko z Gira aj Tour odišli bez etapového triumf. 
Pokojný priebeh etapy narušil pád, po ktorom skončil na zemi Jay Vine (Alpecin - Fenix). Druhý muž tohtoročného Okolo Turecka bol v poriadku a pokračoval ďalej. Všetci traja členovia úniku čakali na prvý tohtoročný triumf. Diego Rubio skončil druhý v úvodnej etape na Boucles de la Mayenne, kde sa z celkového víťazstva radoval Arnaud Démare. Zvyšní dvaja pretekári sa ani raz nedostali do Top 3. Mesto Burgos je cieľovou destináciou etapy na Vuelte už po devätnásty krát. 
Na čele hlavnej skupiny sa začali otáčať aj zástupcovia tímu Alpecin Fenix a dopredu sa posúvali aj zoskupenia s kandidátmi na celkové poradie, napríklad Movistar alebo Trek - Segafredo. Náskok vedúcej trojice klesol na polminútu, ale balík následne spomalil a únik začal opäť navyšovať svoju výhodu. 48 kilometrov pred cieľom mal náskok minúty a dvadsiatich sekúnd. 
Diego Rubio pôsobí v Burgose už štvrtý rok a vo fialovom drese bude pretekať aj v nasledujúcej sezóne. Xabier Mikel Azparren je nováčikom vo svete profesionálnej cyklistiky. Na etapových pretekoch L'Etoile d'Or, kde boli aj slovenskí reprezentanti do 23 rokov, obsadil celkové deviate miesto. Pre Sergia Romana Martína ide o druhú sezónu medzi profesionálmi. Na Okolo Slovinska bojoval o celkové poradie a skončil pätnásty. 
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
31 kilometrov pred cieľom vypadol z úniku Azparren a o chvíľu neskôr ho nasledoval aj Martín. Vpredu tak ostal iba Rubio, ktorý si šiel po cenu pre najbojovnejšieho pretekára. V balíku sa otáčali najmä pretekári Groupamy - FDJ. Preriedenie úniku bola dobrá správa aj pre pelotón, ktorý vďaka tomu mohol bojovať o bonifikačné sekundy na rýchlostnej prémii. Azparren Martín sa rýchlo vrátili do balíka. 
Diego Rubio sa zaradil do pelotónu dvadsať kilometrov pred páskou a tempo prevzala Astana. Dvadsať bodov získal Fabio Jakobsen pred Alexom Aranburom (Astana). Tretí bol Bert Van Lerberghe (Deceuninck - Quick-Step). Kandidáti na GC sa do boja o bonifikácie nezapojili a Aranburu šiel virtuálne do zeleného dresu. Samotný dojazd v Burgose bol na čistej rovine, bez zákrut či kruhových objazdov. 
Záverečné kilometre prebiehali vo vysokom tempe. Časť zoskupení potrebovala dostať svojich lídrov na celkové poradie bezpečne do cieľa a ďalšie tímy vytvárali svojim špintérom pozíciu na záver. Štyritisíc metrov pred páskou sa odohral v balíku pád, po ktorom ostal na zemi Jordi Meeus Patrick Gamper (2x Bora). Zamotali sa tam aj pretekári Israel Start-Upu či Lotta Soudal. Pád obišiel kandidátov na GC. 
Pred záverečným šprintom mal najlepšiu pozíciu JakobsenMolanoPhilipsen Matthews. Z druhého triumfu na Vuelte sa radoval Jasper Philipsen pred Fabiom Jakobsenom Michaelom Matthewsom.  Štvrté miesto obsadil Juan Sebastián Molano a elitnú päticu uzavrel Alex Aranburu. Záver etapy nezvládol Arnaud Démare, ktorý sa nezapojil do boja o víťazstvo. 
Pre Philipsena to bolo štvrté tohtoročné víťazstvo a Alpecin - Fenix sa stal prvým tímom, ktorý tento rok získal etapový triumf na každej Grand Tour. Tim Merlier sa presadil na Gire aj na Tour de France, kde ho doplnil Mathieu van der Poel. Ďalší dobrý výsledok po zranení zaznamenal Fabio Jakobsen, ktorý získal aj dvadsať bodov na šprintérskej prémii. Michael Matthews nechal za sebou viacero klasických šprintérov, napriek tomu, že Austrálčanovi viac sedia kopcovitejšie dojazdy.  
Okrem Démara si na lepší výsledok trúfal aj Alberto Dainese, ktorý obsadil dvanáste miesto. V prvom šprintérskom dojazde sa nepresadil ani Clément Venturini Davide Cimolai. V celkovom poradí nastali drobné zmeny. Do Top 10 sa dostal Sepp Kuss Romain Bardet. Neočakávanú stratu 38 sekúnd zaknihoval vlaňajší tretí muž Hugh Carthy (EF Education - First) aj Mikel Nieve (BikeExchange). Vďaka výhre sa Jasper Philipsen oblečie do zeleného dresu. Majitelia červeného, bieleho ani bodkovaného dresu sa nezmenili. Všetci pretekári, ktorí ostali v páde, prišli do cieľa. Zajtra sa pelotón prvýkrát pozrie do hôr, čaká ich výstup na Picón Blanco.
vyjadrenie ikonky ciernaJasper Philipsen (víťaz, zelený dres)
"Chceli sme, samozrejme, vyhrať, ale nechceli sme o tom veľmi hovoriť. Očakávania boli veľké. Myslím si, že môžeme byť na seba naozaj hrdí. Som rád, že sme na konci boli skoro všetci vpredu. Mal som obrovskú podporu. Odviedli sme tam dobrú prácu. Boli sme v dobrej pozícii. Našťastie, som to dokázal využiť a dnes môžeme oslavovať. Je skvelé, že nám to vyšlo už na začiatku. Teraz sa môžem ukľudniť. Dúfam, že to nie je koniec našej cesty. Máme ambície aj v ďalších etapách."
vyjadrenie ikonky ciernaFabio Jakobsen (2. miesto)
"Som sklamaný. Môj šprint nebol perfektný, pretože som musel vynaložiť veľké úsilie na to, aby som prešiel cez chlapa predomnou a na zlomok sekundy som som stratil rýchlosť. Ale nemôžem sa sťažovať. Byť tu v Top 3 je vždy skvelý výsledok a som si istý, že v nasledujúcich dňoch môžem vyhrať."
vyjadrenie ikonky ciernaMichael Matthews (3. miesto v etape aj v GC)
"Nie sú tu najsilnejší šprintéri, ale tí, ktorí tu prišli, sú rýchli. Mojim cieľom bolo Top 3 a to sme dnes dosiahli. Očakávali sme ťažký deň. Mysleli sme si, že niektorí z čistokrvných šprintérov budú unavenejší, ale napokon to bol veľmi ľahký deň s priemerom srdcového tempu sto úderov za minútu. Bol to štardardný šprintérsky deň. Som spokojný s pódiom a zajtra je ďalší deň. Nie je tu množstvo šprintérskych vláčikov, takže je to pre nás o niečo jednoduchšie. "
Výsledky etapy
1. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 03:58:57 100
2. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step 00:00 40
3. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 00:00 20
4. MOLANO Sebastian UAE Team Emirates 00:00 12
5. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 00:00 4
6. ABERASTURI Jon Caja Rural-Seguros RGA 00:00
7. LAAS Martin BORA-hansgrohe 00:00
8. MINALI Riccardo Intermarché-Wanty-Gobert 00:00
9. VERMEERSCH Florian Lotto Soudal 00:00
10. ALLEGAERT Piet Cofidis 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 04:07:29 20
2. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 00:04
3. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 00:10
4. ČERNÝ Josef Deceuninck - Quick-Step 00:10
5. VAN BAARLE Dylan INEOS Grenadiers 00:11
6. BAGIOLI Andrea Deceuninck - Quick-Step 00:12
7. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 00:14
8. POLANC Jan UAE Team Emirates 00:15
9. KUSS Sepp Jumbo-Visma 00:15
10. HAGA Chad Team DSM 00:17
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 50
2. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step 50
3. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 50
4. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 27
5. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 20
6. MOLANO Sebastian UAE Team Emirates 18
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. KUSS Sepp Jumbo-Visma 3
2. VANMARCKE Sep Israel Start-Up Nation 2
3. OLIVEIRA Rui UAE Team Emirates 1
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BAGIOLI Andrea Deceuninck - Quick-Step 04:07:41
2. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 00:02
3. CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team 00:08
4. MÄDER Gino Bahrain Victorious 00:11
5. VERMEERSCH Florian Lotto Soudal 00:13
6. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:15
Prémie na trase etapy:
 16,7 km - TARDAJOS (20-17-15-13-10) + bonifikačné sekundy 3-2-1
 Cieľ - BURGOS (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonifikačné sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Prvá klasická etapa zároveň prináša prvú príležitosť pre najrýchlejších mužov v balíku. Na dnešnej trase sa nenachádza žiadna horská prémia a jedinou úlohou pelotónu tak bude eliminácia denného úniku, kde by sa mali prezentovať najmä zástupcovia prokontinentálnych stajní. Príjemné spomienky na vlaňajší ročník má Jasper Philipsen. Belgičan dokázal vyhrať prvú etapu na Grand Tour a svoje kvality ukázal aj na tohtoročnej Starej dáme. Z Francúzska ale odšiel bez etapového víťazstva a v nedeľu má ideálnu príležitosť na to, aby ukončil takmer štvormesačné obdobie bez triumfu. Pozornosť bude pútať aj Fabio Jakobsen, ktorý sa úspešne vrátil po hrozivej nehode na Okolo Poľska a na Okolo Valónska ukázal, že jeho šprintérske kvality sú naďalej na vysokej úrovni.  
Bora sa v hromadných dojazdoch bude spoliehať na Martina Laasa a Jordiho Meeusa. Estónec tento rok vyhral etapu na Arctic Race of Norway a debutant na Grand Tour bol pre zmenu úspešný na Okolo Maďarska. Svoju premiéru na Vuelte absolvuje aj Arnaud Démare, ktorému Tour de France absolútne nevyšla a držiteľ cykláménového dresu na Gire z roku 2020 sa môže pridať ku pretekárom, ktorí majú na svojom konte etapové víťazstvo z každej GT. Na tohtoročnom Gire predvádzal slušné výkony Davide Cimolai, ale Talian v službách Israel Start-Up Nation nevyhral už dva roky a jeho motivácia by tak mala byť na vysokej úrovni. Kvalitný prológ zajazdil Michael Matthews, ktorý taktiež čaká na prvé víťazstvo v tejto sezóne. Konkurenciu dopĺňa víťaz dvoch etáp na Okolo Burgosu Juan Sebastián Molano, ďalší debutant na Grand Tour Alberto Dainese a spomedzi domácich pretekárov by popredné priečky mohol atakovať aj Jon Aberasturi. 

Diskusia

Elado (Neprihlásený užívateľ) - 15.08.2021 20:12:25
Skoda, ze Jacobsen musel spomalit pri obchadzani uhorky MM, mohla to byt vyhra. Inak dost chaoticky posledny km na to, ze isli rovno za nosom. Demare je dost tragicky ak tam nema vlacik, nie prvy raz tento rok.
rado70 (Neprihlásený užívateľ) - 15.08.2021 20:28:19
Prečo škoda, vyhral lepší. Keby nešprintoval 16 km pred cieľom na prémii mal by viac síl.
Elado (Neprihlásený užívateľ) - 15.08.2021 21:46:49
preto škoda, lebo by som mu to doprial. V prémii problém nevidím, jednoducho bol pozičňe horší ako víťaz, z čoho pramenilo aj nútené spomalenie za MM. A áno, vyhral ten, čo to z nich spravil najsprávnejšie.
yor (Neprihlásený užívateľ) - 16.08.2021 10:49:30
Ja si myslím, že Philips aj Jakobsen mali rovnocenné podmienky. Bolo to vidieť pri pohľade z vrchu, kde sa ešte Jakobsen trochu vyviezol v zakryte, ale mal o trošku dlhšiu dráhu.
 
Náš eshop