Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Vuelta: V úniku zvíťazil Taaramäe a ide do červeného dresu, z favoritov najlepší Mas

16.8.2021, 15:00 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Vuelta: V úniku zvíťazil Taaramäe a ide do červeného dresu, z favoritov najlepší Mas
(© Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport)

tdf2020 banner update
3. 16.8. rovinata etapa ciel rovina St. Domingo > Picón Blanco 203 km Taaramäe
profil etapy, 2660 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Začiatok nového týždňa priniesol na poslednú tohtoročnú Grand Tour prvú horskú skúšku so záverečným výstupom na Picón Blanco (9,1%; 7,6 km), čo je stúpanie známe najmä z pretekov Vuelta a Burgos. Na štart dnešnej etapy už nenastúpil Alexander Cataford (Israel Start-Up Nation). Kanaďan si pri včerajšom páde tesne pred cieľom zlomil kľúčnu kosť a stal sa prvým odstupujúcim pretekárom. 
Do vedúcej skupiny sa prepracoval Joe Dombrowski (UAE Team Emirates), Lilian Calmejane (AG2R Citroën Team), Rein Taaramäe (Intermarché - Wanty - Gobert), Kenny Elissonde (Trek - Segafredo), Tobias Bayer (Alpecin - Fenix), Jetse Bol (Burgos - BH), Julen Amezqueta (Caja Rural) a Antonio Jesús Soto (Euskaltel - Euskadi). Na prvej horskej prémii Puero del Manquello (4,2%; 7,2 km) bol úspešný Francúz v drese amerického zoskupenia. 
Deväťdesiat kilometrov pred cieľom mala vedúca skupina osem minút k dobru. Na Vuelte už nepokračoval ani Frederik Frison (Lotto Soudal). Najvyššie postaveným cyklistom v úniku bol Antonio Jesús Soto, ktorý strácal dvadsaťdeväť sekúnd a patrilo mu celkové 34. miesto. Držiteľ jedného tohtosezónneho víťazstva sa včera zapojil do záverečného šprintu a obsadil jedenástu priečku. 
Viacerí kandidáti na celkové poradie, napríklad Hugh Carthy (EF Education), Simon Yates (Ineos) alebo Wout Poels (Bahrain - Victorious) včera neprišli do cieľa v pelotónu, pretože uviazli za pádom, ku ktorému došlo štyri kilometre pred páskou a už sa nestihli vrátiť späť. Vlaňajší tretí muž celkového poradia tak strácal pred dnešnou etapou už minútu a jedenásť sekúnd. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Počas etapy informoval tím Cofidis, že v nasledujúcich dvoch sezónach si oblečie dres francúzskeho zoskupenia Davide Cimolai. Pre Cofidis je to druhá potvrdená posila, pred troma dňami sa s tímom dohodol aj ďalší kvalitný šprintér Bryan Coquard. Tempo hlavnej skupiny udával tím Jumbo - Visma. Spomedzi pretekárov v úniku získal etapový triumf na Vuelte CalmejaneTaaramäe Elissonde
67 kilometrov pred cieľom stúpol náskok vedúcej skupiny na deväť minút. Posledný dojazd na Picón Blanco ovládol Romain Bardet (DSM), ktorý zajazdil veľmi dobrú časovku a vo včerajšej etape sa vyhol problémom. Únik sa blížil k rýchlostnej prémii v meste Medina de Pomar. Viac ako deväť minút balík vedúcej skupine nedoprial. Tobias Bayer si vyskúšal stúpanie na Picón Blanco na nedávnych etapových pretekoch Vuelta a Burgos a v danej etape obsadil slušné piate miesto. Vtedy sa ale nefinišovalo na vrchole stúpania. 
Tempo hlavnej skupiny naďalej diktovali spolujazdci Primoža Rogliča. Debutant na Vuelte Antonio Jesús Soto sa virtuálne obliekal do červeného dresu. Za pretekármi Jumba - Visma boli naskladaní zástupcovia tímu Bahrain - Victorious. Vedúca skupina ostávala naďalej kompletná. Na šprintérskej prémii sa presadil Julien Amezqueta, ktorý bol rýchlejší ako Lilian Calmejane
Po štyroch hodinách jazdy bola priemerná rýchlosť etapy 40,75 km/h. Pred samotným výstupom na Picón Blanco čakala pretekárov horská prémia Alto de Bocos (6,4%; 2,7 km), kde sa rozdávali aj bonifikačné sekundy. Dnes bolo chladnejšie ako včera, teplomer ukazoval dvadsaťjeden stupňov Celzia. Defekt musel riešiť Enric Mas (Movistar), ktorý sa vracal do pelotónu za pomoci kolegu Imanola Ervitiho
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
V pelotóne sa viaceré tímy začali posúvať na vedúce pozície. V cieli dnešnej etapy vládla hustá hmla a fúkal vietor. Na vrchole Alto de Bocos získal tri body a bonifikačné sekundy Tobias Bayer, ktorý sa tak virtuálne obliekol do bodkovaného dresu. Pelotón strácal päť minút a pätnásť sekúnd. Devätnásť kilometrov pred páskou nastúpil Lilian Calmejane, ale zvyšok skupiny ho nikam nepustil. 
Tempo v balíku prevzal Bahrain UAE. Vpredu sa opäť utrhol Calmejane a v pelotóne došlo k pádu niekoľkých cyklistov. Na zemi skončil Floris De Tier (Alpecin - Fenix), Sander Armée (Qhubeka NextHash) alebo James Piccoli (Israel Start-Up Nation). Víťaz etapy na Tour de France aj Vuelte Lilian Calmejane si vytvoril drobný náskok na zvyšok úniku. Jedenásť kilometrov pred páskou to bolo pätnásť sekúnd. 
Druhá skupina sa začala trhať a vypadol z nej Bol. Po ňom nestačil tempu ani Bayer a Calmejane sa vrátil späť. Odpadol aj Soto. Štyritisíc metrov pred cieľom si vystúpil aj Amezqzeta a tak nasledoval Calmejane. V okresanom balíku ťahali pretekári Bahrainu a vypadol z neho Sepp Kuss (Jumbo - Visma) aj Andrea Bagioli (Deceuninck - Quick-Step). Bolo jasné, že v cieli spoznáme nových majiteľov bodkovaného aj bieleho dresu. 
Vpredu sa osamostatnil Taaramäe a z pelotónu zaútočil David de la Cruz (UAE Team Emirates). Z balíka ale vypadol Richard Carapaz (Ineos) a hneď nato zaútočil kolega Adam Yates, ale nebol úspešný a De la Cruz sa vrátil späť. Po chvíli sa vrátil aj olympijsky víťaz v pretekoch. Ďalší nástup predviedol Óscar Cabero (Burgos-BH) a Carapaz sa opäť dostal do problémov. Cabero úspešný nebol a Rein Taaramäe sa po desiatich rokoch mohol radovať z druhého triumfu na Vuelte. 
Dvadsaťjeden sekúnd stratil Joe Dombrowski, tretí prišiel do cieľa Kenny Elissonde. Z jazdcov na GC prišiel do cieľa ako prvý Enric Mas so stratou 1:45. Tri sekundy za ním finišoval LópezRogličYatesLanda, CicconeBernal Valverde. Ďalších sedem sekúnd stratil Aru a stratu opäť zaznamenal Carthy, ktorý na Masa stratil dvadsaťštyri sekúnd a do cieľa prišiel s Caberom a Padunom.
Ešte viac nakúpil Vlasov Bardet, ktorí prišli do cieľa s viac ako polminútovým mankom na Španiela. Deväťdesiat sekúnd na Masa dostal Grossschartner Guillaume Martin. Hneď prvá horská etapa urobila poriadny prievan v Top 10. Vedie Taaramäe, polminútu stráca Roglič a výborne dnes šiel Movistar. Mas sa vyšvihol na piate miesto so 45 sekundami. 
Lopéz Valverde sú hneď za ním. Totožný čas ako španielsky veterán má aj Ciccone a nový majiteľ bieleho dresu Egan Bernal. Top 10 uzatvára Landa a do druhej desiatky sa prepadol Vlasov a Bardet. Hlavným porazeným dnešného dňa je Carapaz, ktorý už po troch etapách stráca minútu a dvadsaťpäť sekúnd na Rogliča. Bodkovaný dres vlastní Taaramäe, ale zajtra si ho oblečie Elissonde. Zelený dres zostáva u Philipsena. Najlepším tímom je po troch etapách UAE Team Emirates. Zajtra nás čaká zvlnená etapa, ktorá by nemala priniesť ďalšie zmeny v celkovom poradí. 
vyjadrenie ikonky ciernaRein Taaramäe (víťaz etapy, červený dres)
"Dnes som sa cítil dobre. Mám skvelého športového riaditeľa Valeria Pivu a vedeli sme, čo robíme. V úniku som si veril. Vedel som, že mám dobré nohy a bolo to v podstate o tom, či nás pelotón dostihne alebo nie. Pred stúpaním som veril, že budeme bojovať o víťazstvo. Bol to kvalitný únik. Kenny Elissonde a Joe Dombrowski boli najlepší pretekári v ňom a myslel som si, že budem bojovať s nimi.
Pamätám si etapu na Gire, kde som bol práve s Joem v úniku. Byť lídrom Vuelty je veľká udalosť pre mňa. Mám 34 rokov a už nemám pred sebou veľa rokov kariéry. Vyhral som etapy na Vuelte aj na Gire a vždy som chcel držať dres lídra celkového poradia. Som zvedavý, ako sa v ňom budem cítiť. Tento rok som bol celkom blízko na Gire, ale tá etapa mi nakoniec nevyšla."
vyjadrenie ikonky ciernaKenny Elissonde (3. miesto v etape, 2. miesto v GC)
"Chcel som skúsiť šťastie v tejto etape, pretože tu bola možnosť, že tímy v celkovom poradí dnes nepôjdu po červenom drese. Pokúsil som sa o víťazstvo, ale Rein Taaramäe bol silnejší. Únik fungoval dobre, ale bol tu veľký protivietor. Dnes to bolo ťažké, ale určite sa pokúsime vyhrať etapu. Máme tu silný tím."
vyjadrenie ikonky ciernaPrimož Roglič (7. miesto v etape, 3. miesto v GC)
"Dnes môžem byť spokojný so svojim výkonom. Dnes mi to vôbec nešlo zle.Ten protivietor v závere bol citeľný. Veľmi sa ochladilo, ale všetci sme sa s tým popasovali. Sami ste videli, že nám momentálne nejde o ten červený dres. My sme dnes šli celý deň na čele, aby sme si splnili svoju úlohu. To, že sme stratili dres, je v tejto chvíli fajn. Ja som spokojný s tým, ako som šiel na stúpaní. V poslednom čase mi síce idú lepšie časovky, ale aj v kopcoch ostávam s tými najlepšími, čo je pre mňa dobrá správa."
vyjadrenie ikonky ciernaAdam Yates (8. miesto v etape, 16. miesto v GC)
"Som trochu sklamaný po včerajšku, keď som stratil kvôli tomu, že som ostal za tým pádom. Dnes som chcel získať ten čas späť. Nemám zlé nohy. Musel som sa trochu vyrovnávať s časovým posunom z olympiády, ale dúfam, že moja kondícia nie je zlá. Ťažko povedať, či som lídrom Ineosu. My sme od začiatku hovorili, že tu máme troch lídrov. Včera som, bohužiaľ, trochu stratil. Stále máme rovnakú stratégiu."
vyjadrenie ikonky ciernaGiulio Ciccone (10. miesto v etape, 8. miesto v GC)
"Môžem byť spokojný po prvom cieli na vrchole. Prvá časť etapy bola relatívne pokojná. Kenny Elissonde šiel do úniku, čo bolo naším dnešným cieľom. Potom prišiel protivietor a bolo užitočné, že som sa skrýval v strede skupiny. Vedeli sme, že pred výstupom na Picón Blanco bude v balíku nervozita. Prvá etapa v kopcoch je vždy očakávanou skúškou a pre mňa prebehla podľa očakávaní. Stúpal som pravidelným tempom a nikdy som neopustil čelo skupiny. Juan Pedro Lopez mi veľmi pomohol, najmä v závere, keď bol protivietor."
Výsledky etapy
1. TAARAMÄE Rein Intermarché-Wanty-Gobert 05:16:57 100
2. DOMBROWSKI Joe UAE Team Emirates 00:21 40
3. ELISSONDE Kenny Trek-Segafredo 00:36 20
4. CALMEJANE Lilian AG2R Citroën Team 01:16 12
5. MAS Enric Movistar Team 01:45 4
6. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 01:48
7. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 01:48
8. YATES Adam INEOS Grenadiers 01:48
9. LANDA Mikel Bahrain Victorious 01:48
10. CICCONE Giulio Trek-Segafredo 01:48
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. TAARAMÄE Rein Intermarché-Wanty-Gobert 09:25:44
2. ELISSONDE Kenny Trek-Segafredo 00:25
3. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 00:30
4. CALMEJANE Lilian AG2R Citroën Team 00:35
5. MAS Enric Movistar Team 00:45
6. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 00:51
7. VALVERDE Alejandro Movistar Team 00:57
8. CICCONE Giulio Trek-Segafredo 00:57
9. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:57
10. LANDA Mikel Bahrain Victorious 01:09
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 50
2. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step 50
3. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 50
4. TAARAMÄE Rein Intermarché-Wanty-Gobert 33
5. CALMEJANE Lilian AG2R Citroën Team 30
6. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 29
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. TAARAMÄE Rein Intermarché-Wanty-Gobert 10
2. ELISSONDE Kenny Trek-Segafredo 7
3. DOMBROWSKI Joe UAE Team Emirates 6
4. BAYER Tobias Alpecin-Fenix 5
5. KUSS Sepp Jumbo-Visma 3
6. CALMEJANE Lilian AG2R Citroën Team 3
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 09:26:41
2. MÄDER Gino Bahrain Victorious 00:13
3. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 00:16
4. ROCHAS Rémy Cofidis 00:54
5. VANSEVENANT Mauri Deceuninck - Quick-Step 00:55
6. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 00:59
Prémie na trase etapy:
 163,6 km - Puerto del Manquello: dĺžka 7,2 km; sklon 4,2 % (3-2-1)
 36,2 km - MEDINA DE POMAR (20-17-15-13-10) 
 20 km - Alto de Bocos: dĺžka 2,7 km; sklon 6,4 % (3-2-1) + bonifikačné sekundy 3-2-1
 Cieľ - Picón Blanco: dĺžka 7,6 km; sklon 9,1 % (10-6-4-2-1)
 Cieľ - PICÓN BLANCO (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonifikačné sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Prvá horská etapa zároveň prináša prvý finish na vrchole. Viacerí vrchári vo včerajšej šprintérskej etape stratili čas a tak sa ich pozornosť môže sústrediť na etapový triumf, aj keď treba dodať, že sme na začiatku Vuelty a rozdiely sú naďalej minimálne. 51 sekúnd po dvoch etapách už stráca Adam Yates a ak sa by Brit dokázal odpútať od pelotónu, tohtoročný víťaz Okolo Katalánska by razom patril medzi favoritov na etapové víťazstvo a jeho tím by mohol čakať na kroky ostatných zoskupení. Včera stratil aj Jack Haig a Austrálčanovi by dnešný záver takisto mohol vyhovovať. Medzi ďalších silných vrchárov, ktorí už strácajú, patrí aj Sergio Henao, Jesús Herrada, Lucas Hamilton, Nick Schultz, Mikel Nieve či Wout Poels. V tíme BikeExchange včera stratili viacerí vrchári a uvidíme, či sa austrálsky celok rozhodne naďalej naháňať celkové poradie, alebo preorientuje svoju pozornosť na etapový triumf.  
Ak bude o výhru bojovať pelotón, pre Aleksandra Vlasova, Egana Bernala, Richarda Carapaza, Enrica Masa to bude príležitosť, aby ubrali z náskoku Primoža Rogliča. Najprv ale budú musieť olympijskeho víťaza v ITT dostať do ťažkostí a to nebude jednoduchá úloha. Carapazovi by mohli pomôcť skúsenosti z vlaňajšej edície, keď ešte v predposlednej etape dostal Rogliča pod tlak. Na druhej strane, v neprospech Ekvádorčana, Masa či Guillaumeho Martina môže hovoriť únava z Tour. Silná by mala byť aj dvojica v Bahraine Damiano Caruso a Mikel Landa. Druhý menovaný ukázal svoju pripravenosť na Vuelte a Burgos, kde vybojoval celkový triumf. Pondelkový záver by mal sedieť aj Valverdemu, ale v Movistare je hneď viacero lídrov na celkové poradie. Pre Grossschartnera, Champoussina a Arua to bude prvý vážny test ich pripravenosti v boji o celkové poradie. Rakúšan tu bol vlani celkovo deviaty a lúčiaci sa Talian predviedol na Vuelta a Burgos, že ešte nepatrí do starého železa, ale na poslednej tohtoročnej Grand Tour nepatria medzi papierovo najsilnejších vrchárov. 
profil najdôležitejšieho kopca (© lavuelta.com)

Diskusia

rado70 (Neprihlásený užívateľ) - 16.08.2021 05:37:49
Dnes by sme mali vidieť ako je na tom vlastne Roglič. Jeho tohtoročná forma je stabilná ako aprílové počasie.
shady (Neprihlásený užívateľ) - 16.08.2021 15:46:36
Verím mu mna pogacar aj roglic bavia sice pogacar viacej ale ked tu nieje tak jednoznacne roglicovi fandim
nuqnu (Neprihlásený užívateľ) - 16.08.2021 16:49:46
no na olympiade bol otrasny v pretekoch. Vsetci ho maju za favorita ale neviem neviem ci dokaze 3 tyzdne udrzat formu a hlavne nepadnut
 
Náš eshop