Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Na ťažkom cieľovom stúpaní triumf Lópeza, Roglič zvládol posledný horský deň, Storer opäť hrdinom

2.9.2021, 14:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Na ťažkom cieľovom stúpaní triumf Lópeza, Roglič zvládol posledný horský deň, Storer opäť hrdinom
(© Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport)

tdf2020 banner update
18. 2.9. rovinata etapa ciel rovina Salas > Altu d’El Gamoniteiru 163 km López
profil etapy, 4520 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Osemnásta etapa bola na Vuelte vymyslená poriadne náročne. Organizátori nasadili do itinerára tri náročné kopce a na úplný záver zaradili doslova šialené stúpanie Altu d'El Gamoniteiru, kde sa pretekári dostali za necelých pätnásť kilometrov takmer o 1500 výškových metrov vyššie. Také dlhé stúpanie s priemerom desiatich percent sa len tak nevidí a v profi pelotóne ani bežne nejazdí.
Bol to deň, keď ste museli mať na únik veľkú guráž. Hrozilo dokonca riziko, že ak by ste do toho priveľa investovali, v záverečnom kopci vás mohlo úplne vypnúť. Tlačiť sa do úniku bola veľká odvaha a odvážlivcov sa našlo veľa. Presnejšie 32 pretekárov sa po krátkom boji vpredu spojilo do úniku dňa. Boje netrvali príliš dlho. Boli tam ľudia mimo Top 20 celkového poradia, takže nikoho zásadnejšie nezaujímali a pelotón im doprial veľa priestoru.
V masívnej čelnej skupine boli Canal, Okamika, Sanchez (3x Burgos), Cherel, Dewulf (2x Ag2r), Cras, Vanhoucke (2x Lotto), Howson, Schultz (2x BikeExchange), Arensman, Storer (2x DSM),  Aru, Lindeman (2x Qhubeka), Brambilla, Nibali (2x Trek), De Tier, Planckaert (2x Alpecin), Martin, Mate (2x Euskaltel), Bouwman (Jumbo), G. Izagirre (Astana), Gamper  (Bora), Herrada (Cofidis), Keukeleire (EF Nippo), Le Gac (Groupama), Vansevenant (Deceuninck), Taaramäe (Intermarché), Puccio (Ineos), Piccoli (Israel), Erviti (Movistar), Majka (UAE) a Bagües (Caja Rural).
V skupine bolo množstvo silných vrchárov, ktorí si verili a poriadne do toho dupli ešte na rovinatom úseku etapy pred prvým stúpaním. Vybudovali si takmer päť minút náskoku na pelotón, ktorý sa snažil ísť s favoritmi na GC pokojne, no narušoval im to len tím Bahrain Victorious, ktorý veľmi prekvapujúco nedostal nikoho dopredu a ťahal balík, no rýchlo vedel, že sám proti takej presile to neutiahne. Bahrajnský celok bol jediný bez cyklistu v úniku. Veľkým paradoxom bolo, že je to práve tím, ktorý je v takýchto etapách silný.
Šlo sa veľmi rezko a už v prvom kopci Puertu de San Llaurienzu (10 km; 8,5 %) z úniku vypadli Gamper s Lindemanom, neskôr Vanhoucke. V pelotóne mali tiež viacerí problémy udržať sa vrátane piateho muža GC Guillaume Martina, takže sa potvrdzovalo, že v záverečnom kopci sa utvoria veľké rozdiely. Prvú prémiu a desať bodov si pripísal Michael Storer, ktorý sa vďaka tomu dotiahol už na sedem bodov za Romaina Bardeta. Už na nasledujúcom stúpaní ho tak mohol prekonať.
V zjazde aj nasledujúcej rovine sa nič zásadné nemenilo. Únik mal stále náskok niečo vyše štyroch minút. Nebolo to dostatočné na to, aby mohol pomýšľať na etapový triumf, ale všetko bolo ešte v hre. Nasledovalo stúpanie Altu de la Cobertoria (7,9 km; 8,7 %) pod ktorým mierne zrýchlil pelotón a už sa riedil. Náskok úniku po dlhej dobe padol pod štyri minúty.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Na konci stúpania sa dopredu vydal Storer, pretože chcel spomínaných desať bodov. Podarilo sa mu to a o tri sa dostal do čela vrchárskej súťaže. Bol to síce Bardetov kolega z DSM, ale Francúz chcel určtie dres pre seba. V zjazde sa o slovo prihlásil dážď, čo bolo opäť veľmi nepríjemné. Storer pokračoval sám aj dolu kopcom a vytvoril si niekoľko desiatok sekúnd náskoku na zvyšok úniku, ktorý sa rozdelil na viacero skupín. Mladý Austrálčan si vypracoval až dve minúty náskoku na únik, balík strácal 5:30, no šiel na rovine úplne sám, takže bolo jasné, že sa mu táto obrovská investícia ohlási na konci.
V pelotóne sa o tempo staral okrem Bahrainu aj Movistar, pretože im z úniku vypadol ich človek a vyhrať túto epickú etapu by bolo pre nich veľmi prestížne. Majú na to typy pretekárov, hoci bol tu hlavne Roglič ako ich najväčší súper, ktorého si ťahali so sebou. Storer prežíva životné tri týždne, vyhral už dve etapy, ale dnes si predsa len vzal na plecia priveľa. 30 km pred páskou stále držal náskok dvoch minút na zlomený zvyšok úniku, ale balík už na neho strácal len 2:30.
Napriek tomu, že tretie etapové víťazstvo bolo vylúčené, Storer si týmto atakom poisťoval bodkovaný dres. Pomohol mu ešte aj dvojkový kopec Altu la Segá o del Cordal (8,3 km; 5,7 %) pred samotným vyvrcholením. Zvyšok úniku bol dostihnutý 25 km pred cieľom. Dva kilometre pred vrcholom tohto kopca zaútočil z pelotónu Mikel Bizkarra z Euskaltelu a za jeho zadným kolesom sa objavil bodkovaný Romain Bardet. Trochu zvláštne rozhodnutie DSM prenasledovať vlastného človeka vpredu, ale Bardet si zrejme ešte chcel udržať šancu na dres, prípadne žeby útočil na víťazstvo v etape?
Storer teda bral päť, Bardet tri body, takže rozdiel medzi nimi bol päť bodov. Ak by dnes už body nebrali (niečo iné by bolo prekvapením), Bardetovi ešte ostala šanca cez úniky v nasledujúcich dvoch etapách. Nasledoval krátky zjazd pod záverečné stúpanie. Storer riskoval, šiel totálnu hranu a podarilo sa mu ešte pridať pol minúty náskoku, teda mal dve a pol minúty na favoritov. Tých pod kopec dotiahol Bahrain Victorious. Bardet šiel už sám pol minúty pred nimi. Po chvíli sa rozhodol vzdať a vrátiť späť.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
V pozostatku pelotónu ostávalo zhruba štyridsať ľudí, ale postupne sa riedili. Opäť začalo pršať. Storer žil celú prvú tretinu kopca len z náskoku, ktorý si vybudoval v zjazde z predposledného kopca. To bolo z jeho strany skvelé. Desať kilometrov pred páskou mal stále výhodu niečo vyše dvoch minút a za ním sa pustili David de la Cruz (UAE) spolu s Geoffreym Bouchardom (Ag2r). Favoriti ostávali bez atakov v skupine.
Ak De la Cruz neprecenil svoje sily, šiel perfektne. Za tri kilometre stiahol na Storera minútu a pokračoval. Z trinástej pozície v celkovom poradí to nemal ďaleko do Top 10. Medzi favoritmi sa nešla ešte hrana aj podľa toho, že sa tempo na čele vydali určovať Jan Hirt s Louisom Meintjesom, pretože Intermarché De la Cruz ohrozoval v GC na začiatku druhej desiatky, kde boli Eiking aj Meintjes. Skupiny sa stále držal Bardet, ktorý živil šancu na body, pretože v cieli bodovalo prvých pätnásť ľudí. Práve pätnásť ich tam ešte ostávalo.
De la Cruz si dorazil Storera, ktorý sa ho ešte na necelý kilometer chytil, ale ďalej už nevládal. Rozbehlo sa to už aj medzi favoritmi, ktorých stále viedli jazdci Intermarché, ktorí tu zanechávali skvelý dojem. Päť kilometrov pred páskou sa skupina prehnala okolo Storera vrátane Bardeta, ktorý ho nestihol ani pozdraviť a pokračoval ďalej za bodmi - naspäť do dresu.
Egan Bernal (Ineos) ako prvý vyskúšal niečo z favoritov v momente, keď z čela odstúpil Jan Hirt. Chytil sa ho Primož Roglič (Jumbo), no po ňom ostatných favoritov docvakol Miguel López (Movistar). Postupne sa to ale stenšovalo a ľudia sa strácali. Dockvali si to potom už len Enric Mas (Movistar) a Sepp Kuss (Jumbo). Jack Haig Bahrain Victorious) bol opäť mimo hry, ale včera sa dokázal dotiahnuť v závere.
- ponuka z nášho ehopu -
rusko satky 560x300
- ponuka z nášho eshopu -
Štyri kilometre pred vrcholom prišiel rad na Lópeza, ktorý to vyskúšal. De la Cruz mal v tomto momente už len dvadsať sekúnd výhody. Nevyzeralo to na etapový triumf, ale Top 10 bola ďalej možná. Potom sa stalo to, čo sme avizovali - Haig sa spolu s kolegom Mäderom vrátili do skupiny. A objavili sa tam aj Adam Yates (Ineos) a Luis Meintjes (Intermarché). Všetci chceli ísť minimálne cez Martina, ktorý odpadol už dávnejšie.
López sa prehnal okolo De la Cruza a šiel za etapovým triumfom. V celkovom poradí nemal veľmi kam ísť, na druhého kolegu Masa strácal takmer minútu. No pre pasivitu favoritov za ním si vybudoval 35 sekúnd náskoku až za to vzal Roglič, ktorý za sebou ťahal Bernala s Masom. Zdalo sa ale, že je už neskoro. Mas asi trochu očami tlačil Rogliča s Bernalom nech nastupujú, aby ešte neprišiel o druhú priečku v poradí. Čiastočne sa mu to plnilo, väčšinou nastupoval Kolumbijčan, ale obaja sa ho vedeli držať.
Miguel López to udržal až na pásku a pre Movistar konečne vyhral etapu na Grand Tour. Naposledy sa to španielskemu celku podarilo pred dvoma rokmi na Vuelte. Štrnásť sekúnd za ním finišoval Roglič, pár sekúnd neskôr Mas s Bernalom. Prvé tri priečky GC teda ostali bez porušenia. Minútu stratili Haig, Mäder, De la Cruz aj Meintjes. Tesne za nimi prišli hore aj Yates s Kussom.
Bardet bol napokon dvanásty, teda vzal štyri body do bodovacej súťaže a Storer ho teda vyzliekol o jediný bod! V cieli sa napokon nebralo toľko bodov, dvanásty muž nebodoval. Rozdiel medzi Storerom a Bardetom ostal päťbodový. Haig si o sedem sekúnd postrážil štvrtú priečku GC pred Bernalom. Ďalší sa už posúvali len cez Martina o jednu priečku. No i samotný Martin vydal zo seba absolútne maximum a v cieli bol ešte veľmi slušne osemnásty, teda klesol iba na deviatu priečku.
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
Osemnásta etapa splnila očakávania. Bola mimoriadne náročná a našťastie sa obišla bez pádov. López atakoval vo veľmi vhodný moment a súperi urobili chybu, že po ňom nešli. Movistar zúžitkoval aj svoju prevahu a prácu počas dňa. Sympatický pokus predviedol aj De la Cruz, ktorý sa napokon tesne nedostal do Top 10, pretože aj Meintjes a prekvapujúco Martin šli dobre. Hrdinom bol opäť Storer, ktorý si síce naložil priveľa a nemal šancu v závere stúpania, ale bojoval znova srdnato a definitívne sa zaradil medzi najväčšie postavy pretekov. Možno vyhrá aj bodkovaný dres. Bardet ho ale asi ešte nepustí.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Miguela Lópeza (víťaz etapy)
"Veľa to pre mňa i tím znamená. Vedeli sme, že to bude krásna etapa. Už štyri roky uplynuli od môjho posledného víťazstva na Vuelte. Teraz som vyhral kráľovskú etapu, takže to dopadlo úžasne. Veľmi sa teším."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primoža Rogliča (2. miesto, líder pretekov)
"Bola to kráľovská etapa, veľmi ťažká. Bolo to veľmi cítiť v nohách. Keď k tomu prirátam aj včerajšiu snahu, tak to bolo ozaj ťažké. Som veľmi šťastné, že ešte niečo vo mne zostalo a dokázal som vyjsť tento kopec tak ako som vyšiel. Mohli sme ísť trochu pomalšie, ale súperi nasadili vysoké tempo celý deň. Uľavilo sa mi, že už máme najťažšie kopce za sebou. Ešte niečo je pred nami, tak dúfam, že to už zvládneme do cieľa."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jacka Haiga (5. miesto, 4. v GC)
"Tím dnes pracoval úžasne. Som na všetkých veľmi hrdý. Tento cieľový kopec bol brutálny - veľmi prudký a ešte tu bola navrchole aj strašná zima. Celý deň sme ťahali kvôli tímovej klasifikácii, lebo vpredu boli ľudia, ktorí nás mohli ohroziť a tiež sme chceli súperom urobiť čo najťažší deň. Skúsili sme ísť tak, žeby možno mohol mať niekto problémy v poslednom kopci, ale nestalo sa. Nevadí. Celý náš tím bol skvelý, ešte raz im ďakujem a skláňam sa. S Ginom sme dvaja vysoko v GC. Ja som spokojný."
Výsledky etapy
1. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 04:41:21 100
2. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 00:14 40
3. MAS Enric Movistar Team 00:20 20
4. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:22 12
5. HAIG Jack Bahrain Victorious 00:58 4
6. DE LA CRUZ David UAE Team Emirates 00:58
7. MÄDER Gino Bahrain Victorious 00:58
8. MEINTJES Louis Intermarché-Wanty-Gobert 00:58
9. KUSS Sepp Jumbo-Visma 01:06
10. YATES Adam INEOS Grenadiers 01:07
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 73:24:25
2. MAS Enric Movistar Team 02:30
3. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 02:53
4. HAIG Jack Bahrain Victorious 04:36
5. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 04:43
6. YATES Adam INEOS Grenadiers 05:44
7. KUSS Sepp Jumbo-Visma 06:02
8. MÄDER Gino Bahrain Victorious 07:48
9. MARTIN Guillaume Cofidis 08:31
10. MEINTJES Louis Intermarché-Wanty-Gobert 09:02
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step 250
2. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 162
3. TRENTIN Matteo UAE Team Emirates 123
4. CORT Magnus EF Education-NIPPO 114
5. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 110
6. DAINESE Alberto Team DSM 109
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. STORER Michael Team DSM 59
2. BARDET Romain Team DSM 54
3. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 48
4. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 33
5. MAJKA Rafal UAE Team Emirates 33
6. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 28
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 73:29:08
2. MÄDER Gino Bahrain Victorious 03:05
3. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 13:20
4. ROCHAS Rémy Cofidis 34:31
5. CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team 47:32
6. CRAS Steff Lotto Soudal 01:05:55
Prémie na trase etapy:
 108,5 km - Puertu de San Llaurienzu: dĺžka 10,0 km; sklon 8,5 % (10-6-4-2-1)
 77,8 km - BÁRZANA (20-17-15-13-10)
 68,2 km - Altu de la Cobertoria: dĺžka 7,9 km; sklon 8,7 % (10-6-4-2-1)
 21,9 km - Altu la Segá o del Cordal: dĺžka 8,3 km; sklon 5,7 % (5-3-1) + bonifikačné sekundy 3-2-1
 Cieľ - Altu d’El Gamoniteiru: dĺžka 14,6 km; sklon 9,8 % (20-15-10-6-4-2)
 Cieľ - ALTU D’EL GAMONITEIRU (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonifikačné sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Štvrtok prinesie na Vuelte ďalšiu horskú etapu a po včerajšku sa bude opäť finišovať na vrchole stúpania. Výkonnosť vrchárov otestuje najprv stúpanie Puertu de San Llaurienzu, kde na pelotón čakajú dvojciferné sklony. Ďalšou horskou prekážou bude Altu de la Cobertoria. Dva kilometre pred vrcholom druhej horskej prémie sa nachádza úsek so štrnásťpercentným sklonom. Predkrmon pred záverečným výstupom bude Altu la Segá o del Cordel, kde sa bude bojovať aj o bonifikácie. Stúpanie na Altu d'El Gamoniteiru začína už pätnásť kilometrov pred páskou a od jeho začiatku sa vrchári budú musieť vysporiadať s viac ako desaťpercentnými sklonmi. 
Do červeného dresu sa opäť navliekol Primož Roglič a Slovinec včera ukázal, že jeho forma je na vysokej úrovni. Na pódiu sa aktuálne nachádzajú obidvaja lídri Movistaru, no Enric Mas aj Miguel López sa budú chcieť priblížiť k prvému miestu. Kvalitné výkony na ceste za prvým umiestnením v Top 10 predvádza Jack Haig a otázka visí nad Guillaumom Martinom. Vlaňajší držiteľ bodkovaného dresu včera spadol na piatu priečku a navyše jazdí so zdravotnými ťažkosťami. Egan Bernal včera útočil, ale víťaz Gira zo svojho pokusu nič nevyťažil a to sa mu môže, ale nemusí dnes vypomstiť. Papierové predpoklady na vyššie priečky má aj Simon Yates a Jumbo - Visma sa okrem obrany červeného dresu zameria aj na udržanie ôsmej priečky Seppa Kussa. Felix Grossschartner bude brániť deviatu priečku pred Ginom Mäderom a do Top 10 by sa chcel pozrieť aj Louis Meintjes či David De La Cruz. V úniku by o etapový triumf mohli bojovať Aleksandr Vlasov, Simone Petilli, Steven Kruijswijk, Damiano Caruso či Romain Bardet.
profil najdôležitejšieho kopca (© lavuelta.com)

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop