Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Vuelta: Predposlednú etapu vyhral Champoussin, strávil deň v úniku a v závere ušiel favoritom, López z podujatia odstúpil

4.9.2021, 15:40 | Preteky vo svete | Juraj Janoťák
Vuelta: Predposlednú etapu vyhral Champoussin, strávil deň v úniku a v závere ušiel favoritom, López z podujatia odstúpil
(© Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport)

tdf2020 banner update
20. 4.9. rovinata etapa ciel rovina Sanxenxo > Castro de Herville 202 km Champoussin 
profil etapy, 3450 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Sobotu sa súťažilo aj na španielských cestách, na programe Vuelty a Espaňa bola dvadsiata previerka. Oproti stredajšej a štvrtkovej etape bola dnešná skúška miernejšia, merala síce cez dvesto kilometrov a ponúkala viac ako trtisíc výškových metrov, ale organizátori ju ohodnotili "iba" ako kopcovitú. Z pohľadu boja o červený dres nemala zohrať veľkú úlohu. 

Papierové predpoklady dávali najväčšiu šancu na úspech pretekárom v úniku. Záujem naskočiť si do neho mali cyklisti, ktorí bojovali o tričko pre kráľa hôr. Medzi favoritov preto patrili Romain Bardet, Damiano Caruso, Wout Poels, Rafal Majka, Michael Storer alebo iný pretekár, ktorý ešte chcel niečo ukázať na záverečnej Grand Tour v roku. Úspech niektorého z adeptov na celkové víťazstvo sa neočakával.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -

Do celodenného úniku nakoniec naskočilo veľké množstvo pretekárov. Boli nimi Lilian Calmejane, Clément Champoussin a Stan Dewulf všetci traja z Ag2r Citroën, Floris de Tier z Alpecin-Fénix, Mark Padun z Bahrajn Victorious, Dani Navarro z Burgos - BH, Jesus Herrada z Cofidisu, Mikel Bizkarra z Euskaltel Euskadi, Jan Hirt z Intermarché-Wanty-Gobert, Sylvain Moniquet z Lotto Soudal, Nick Schultz z Team BikeExchange, Romain Bardet, Chris Hamilton a Michael Storer všetci traja z Team DSM, Ryan Gibbons a Matteo Trentin obaja z UAE Team Emirates.
Veľmi početná skupina prišla pokračovala spolu cez prvé dva hodnotené kopce. Šesť bodov na nich získal Storer (DSM), jeho kolega Bardet (DSM) naopak využil lekársku asistenciu a nechal sa ošetriť. Situácia vpredu sa zmenila v klesaní z Alto de Mabia, Trentin (UAE) sa predviedol a získal na svoju stranu zopár sekúnd. Presnejšie celú pol minútu. Ku koncu zjazdu sa utrhol aj Padun (Bahrajn). V pelotóne sa nič zaujímavé nedialo.  
- ponuka z nášho ehopu -
- ponuka z nášho eshopu -
Trentina (UAE) čakalo najnáročnejšie stúpanie v programe dnešného dňa. Bol ním kopec Alto de Mougás (9,7 km - 6,1 %) a prišiel pod neho o pol minútu skôr ako skupina prenasledovateľov. Po troch kilometroch sa ku nemu dostali Calmejane (Ag2r), Padun (Bahrajn), Bardet (DSM) a Gibbons (UAE), teda vpredu operovalo päť jazdcov. Pelotón, v ktorom sa už slova ujali cyklisti okolo Bernala (Ineos) prišiel pod tretí hodnotení kopec o päť minút neskôr. 
Lenže všetky papierové predpoklady hodili do koša jazdci Ineosu, Yates (Ineos) na méte 60 kilometrov pred cieľom sa zdvihol a za ním sa udržalo iba sedem jazdcov. Boli medzi nimi Bernal (Ineos), Roglič a Kruijswijk (obaja Jumbo), López a Mas (obaja Movistar), Haig (Bahrajn) a Grosschartner (Bora). V úplnom čele sa situácia upokojila, z prvej skupiny vypadol Trentin (UAE), ale dostali sa do nej Storer (DSM) a Champoussin (Ag2r). 
Situácia na ceste sa menila každou sekundou. Vpredu sa osamostatnil Gibbons (UAE), za ním sa vytvorila deväťčlenná skupina. Veľké veci sa diali aj medzi adeptmi na celkové víťazstvo. Bernal (Ineos), López (Movistar), Kruijswijk (Jumbo), Grosschartner (Bora) a De la Cruz (UAE) už nestačili tempu Rogliča (Jumbo), Masa (Movistar), Yatesa (Ineos), Haiga a Mädera (obaja Bahrajn). V hre tak bolo tretie miesto v priebežnej klasifikácii.  
Na šprintérsku prémiu prišiel Gibbons (UAE) o skoro celú minútu skôr ako skupina za ním. Nachádzali sa v nej Calmejane (Ag2r), Padun (Bahrajn), Bardet a Storer (obaja z DSM), Hirt (Wanty - Gobert), Champoussin (Ag2r), Trentin (UAE), Herrada (Cofidis) a Moniquet (Lotto). Skupina Rogliča (Jumbo) strácala štyri minúty, skupina Lópeza (Movistar) a Bernala (Ineos) mala stratu skoro sedem minút. 
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Gibbons (UAE) sa blížil pod predposledné stúpanie 76. ročníka podujatia. Prišiel pod neho o minútu skôr ako skupina prenasledovateľov a o tri a pol minúty skôr ako skupina Rogliča (Jumbo). Okrem lídra v nej boli Mäder a Haig (obaja Bahrajn), Mas (Movistar) a Yates (Ineos). Bernal (Ineos) a López (Movistar) sa nachádzali v skupine, ktorej strata prerástla sedem minút a dlho sa v nej hľadal borec, ktorý by sadol na špicu.  
Stúpanie Alto de Prado (5,5 km - 6,2 %) nebolo dlhé, ale náročné bolo. V niektorých pasážach cyklisti zdolávali sklon štrnásť percent. Napriek tomu Gibbons (UAE) ním prechádzal ako nôž maslom a každým metrom sa vzdaľoval od skupiny za ním. Viac ako druhá skupina ho musela trápiť skupina Rogliča (Jumbo), pretože tá letela. Naopak, skupina Lópeza (Movistar) nešla tak dobre a na priebežné stupne víťazov sa dostal Haig (Bahrajn).  
O etapovom víťazovi stále nebolo rozhodnuté. Gibbons (UAE) vyšiel na Alto de Prado o minútu skôr ako skupina za ním, pripísal si na konto nielen päť bodov do horskej súťaže, ale aj tri bonifikačné sekundy. Za ním boli sedmi jazdci, Bardet a Storer (obaja z DSM), Hirt (Wanty - Gobert), Champoussin (Ag2r), Trentin (UAE), Herrada (Cofidis) a Moniquet (Lotto). Skupina Rogliča (Jumbo) strácala dve minúty. 
López (Movistar) si musel kalich horkosti vypiť až do samého dna. Kolumbijsky cyklista nestačil ani tempu v skupine Bernala (Ineos), a nakoniec sa porúčal do ďalšej partie. Jeho strata na vrchole Alto de Prado bola presne osem minút a neustále sa prepadával poradím v celkovej klasifikácii. Naopak, veľmi dobrý deň prežíval Haig (Bahrajn), ktorý stále robil spoločnosť Masovi (Movistar) a Rogličovi (Jumbo). 
Medzičasom Gibbons (UAE) začal liezť na záverečnú horskú prémiu v 76. ročníku pretekov. Pod kopec Alto Castro de Hervill (9,7 km - 4,9 %) si nepriviedol veľký náskok, iba minútu a pol. Ešte pred začiatkom stúpania sa za ním spojili druhá a tretia skupina, v ktorej diktoval tempo Padun (Bahrajn), Haig (Bahrajn) mal po ruke ešte Mädera (Bahrajn). Roglič (Jumbo) zatiaľ neútočil a iba kontroloval svoju pozíciu. 
Na méte šesť kilometrov pred cieľom zachraňoval česť svojho tímu Yates (Ineos), ale na jeho útok dokázali reagovať Roglič (Jumbo), Mas (Movistar) a aj Haig (Bahrajn). Útoku britského cyklistu predchádzal ataka Bizkarru (Euskaltel), ktorý však nemal šancu udržať sa s adeptmi na celkové víťazstvo. Zásluhou útoku Yatesa sa náskok Gibbonsa (UAE) zmenšil na pol minútu a Brit bol naďalej hladný. 
Na méte tri a pol kilometra pod vrcholom kopca Gibbons (UAE) dosníval svoj sen o etapovom víťazstve, adepti na celkové víťazstvo sa mu zavesili na zadné koleso. Vpredu tak figurovalo šesť adeptov na etapu, ale cyklista z Južnej Afriky už nemal toľko síl ako najsilnejší jazdci na podujatí. Okrem Gibbonsa boli vpredu Roglič (Jumbo), Mas (Movistar), Haig (Bahrajn) a Yates (Ineos). Dopredu sa vrátil aj Champoussin (Ag2r).
Kilometer a pol pred koncom etapy sa zo sedla zdvihol práve Clément Champoussin, a nikto na neho nereagoval. Francúz prišiel do posledného kilometru s náskokom okolo desiatich sekúnd. Lenže za ním sa taktizovalo, nikto nechcel ísť a Francúz nakoniec získal etapové víťazstvo. Druhé miesto v etape obsadil Primož Roglič, opäť raz deklaroval svoju silu na podujatí. Na pomyselné stupne víťazov sa dostal ešte Adam Yates
Francúzsky cyklista dnes prežil najväčší úspech svojej kariéry, totiž do dnešného dňa ešte nikdy nevyhral etapu medzi profesionálmi. Clément Champoussin bol počas celého dňa veľmi aktívny, síce rozhodujúce selekcie nezvykol prežiť, postupom času sa vždy vrátil dopredu. Bolo tomu tak aj v cieľovom kopci, keď sa dokázal vrátiť do hry, vrátil sa do skupiny adeptov na celkové víťazstvo a v závere im aj ušiel. Na dnešný deň preto nebude spomínať iba preto, že získal svoje prvé víťazstvo, ale aj preto, že získal etapu na Grand Tours a porazil Primoža Rogliča
Slovinského cyklistu na konci dňa nemusí nič mrzieť. Preťal cieľovú čiaru na druhej priečke a upevnil si prvé miesto v priebežnej klasifikácii. Dnes sa neočakávali veľké zemetrasenia v priebežnej klasifikácii, avšak opäť sa ukázalo, že papier veľa znesie. Všetko to rozpútal Ineos, ktorý sa snažil dostať svojho jazdca na stupne víťazov. Enric Mas bol výborný, ako počas celých troch týždňov. Výborné nohy mal aj Jack Haig, ktorý sa v závere mohol oprieť o skvelý tím. Práve oni dvaja robia spoločnosť Rogličovi na priebežnom stupni víťazov. Štvrtý je Adam Yates, na piate miesto sa posunul Gino Mäder, nový líder súťaže do 25 rokov.
Medzi obete dnešnej previerky patril Egan Bernal. Jeho tím tlačil na pílu, avšak kolumbijský cyklista v rozhodujúcich okamihoch nemal silu na to, aby dokázal reagovať a kontakt s najlepšími stratil už ďaleko pred cieľom. Nakoniec sa snažil svoje straty eliminovať a prišiel do cieľa o sedem minút neskôr ako víťaz. V priebežnej klasifikácii sa prepadol o jednu priečku, ale prišiel o vedenie v súťaži do 25 rokov. Najväčším sklamaním však bol Miguel Ángel López, ktorému sa dnes vôbec nešlo dobre a doplatil na to. Podľa informácii z trate dokonca z podujatia odstúpil. 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Clément Champoussin (1. miesto v etape)
"Ak mám byť úprimný, keď sme boli pohltení na začiatku kopca, myslel som si, že je koniec. Boli sme celý deň pred balíkom, ale myslím si, že aj adepti na celkové víťazstvo boli unavení. Keď zaútočili v strmej časti, bolo to pre mňa príliš rýchle tempo. Potom som mal šťastie, narazil som na Gina Mädera, ktorý nás priviedol späť do skupiny. Zavesil som a niečo vyše kilometra od cieľa som mal šťastie, že sa pozerali po sebe. Keďže nie som nebezpečný, povedal som si, že to musím skúsiť. Posledný kilometer nebol príliš ťažký a dokázal som sa udržať vpredu až do konca. Je to trochu neočakávané, pretože som za tieto tri týždne zažil niekoľko vzostupov a pádov. Včera mi naozaj nebolo dobre."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primož Roglič (1. miesto v GC)
"Som veľmi šťastný z miesta, na ktorom som dnes skončil, s tým, ako to išlo. Nemohol som si priať viac. Pozeral som sa hlavne na Yatesa a Enrica, ale vo finále bolo okolo nás oveľa viac chlapcov. Držal som všetko viac-menej pod kontrolou. Prvá polovica etapy bola pekná. Išli sme si svoje tempo. Ineos išiel tvrdo a preteky explodovali. Teším sa na zajtrajšiu časovku."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jack Haig (3. miesto v GC)
"Celý týždeň hovorím, že hľadáme príležitosti, ako sa posunúť o jedno miesto vyššie. Museli sme k tomu pristupovať opatrne. Keď dnes popoludní prišla príležitosť, okamžite som sa jej chopil. S Ginom a Markom to skutočne vyšlo perfektne. O pódiu ešte nechcem hovoriť, pretože zajtra je časovka."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Adam Yates (4. miesto v GC)
"Bol som dosť ďaleko v GC, tak som skúsil vyhrať dnešnú etapu, lenže stále ma prenasledovali. Snažil som sa, ako som mohol, ale nestačilo to. Ak sa pokúšate vyhrať etapu, musíte ujsť, najmä keď sú v skupine ešte nejakí rýchli chlapci. Skúsil som to niekoľkokrát. To bolo všetko, čo som mohol urobiť, snažil snažil som sa zo všetkých síl."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Gino Mäder (5. miesto v GC)
"Bol to perfektne zrealizovaný plán, až po čiaru. Dostal som Jacka na pódium a seba k bielemu dresu. Bolo to naozaj ťažké. V úniku sme mali Marka Paduna, bol skutočne silný, možno by mohol vyhrať etapu, keby sme ho nepožiadali, aby počkal. Odviedol neskutočnú prácu, aby mi a Jackovi pomohol. Myslím si, že sme na túto Vueltu prišli pre pódiové umiestnenie a nakoniec ho máme. Pred mesiacom som si ani nebol istý, či budem jazdiť na tejto Vuelte. Po očkovaní som sa necítil veľmi dobre, ale moje pocity sa každým dňom zlepšovali. Včera som takýto výsledok nečakal, naozaj."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Egan Bernal (6. miesto v GC)
"Bol to skutočne ťažký deň. Vedeli sme, že druhá časť etapy bude veľmi ťažká, a preto sme sa pokúsili urobiť maximum. V pretekoch sme sa pokúsili urobiť veľký šou, aby sme mohli hrať svojimi kartami, s Adamom. Myslím, že sa nám to podarilo, tím odviedol úžasnú prácu. Adam išiel vpredu s malou skupinou. Bol som vzadu, ale myslím si, že je to v poriadku. Cítim sa dobre, pretože si myslím, že som urobil maximum."
Výsledky etapy
1. CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team 05:21:50 100
2. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 00:06 40
3. YATES Adam INEOS Grenadiers 00:08 20
4. MAS Enric Movistar Team 00:08 12
5. HAIG Jack Bahrain Victorious 00:12 4
6. HAMILTON Chris Team DSM 00:16
7. BIZKARRA Mikel Euskaltel-Euskadi 00:23
8. GIBBONS Ryan UAE Team Emirates 00:26
9. MÄDER Gino Bahrain Victorious 00:26
10. DE TIER Floris Alpecin-Fenix 00:50
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 83:11:27
2. MAS Enric Movistar Team 02:38
3. HAIG Jack Bahrain Victorious 04:48
4. YATES Adam INEOS Grenadiers 05:48
5. MÄDER Gino Bahrain Victorious 08:14
6. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 11:38
7. KUSS Sepp Jumbo-Visma 13:42
8. MARTIN Guillaume Cofidis 16:11
9. DE LA CRUZ David UAE Team Emirates 16:19
10. GROßSCHARTNER Felix BORA-hansgrohe 20:30
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step 250
2. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 179
3. TRENTIN Matteo UAE Team Emirates 145
4. CORT Magnus EF Education-NIPPO 144
5. DAINESE Alberto Team DSM 120
6. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 114
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. STORER Michael Team DSM 80
2. BARDET Romain Team DSM 61
3. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 51
4. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 33
5. MAJKA Rafal UAE Team Emirates 33
6. HAIG Jack Bahrain Victorious 23
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. MÄDER Gino Bahrain Victorious 83:19:41
2. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 03:24
3. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 18:04
4. ROCHAS Rémy Cofidis 39:33
5. CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team 43:51
6. CRAS Steff Lotto Soudal 01:10:04
Prémie na trase etapy:
 90,6 km - Alto de Vilachán: dĺžka 6,6 km; sklon 5,4 % (3-2-1)
 75,4 km - Alto de Mabia: dĺžka 5,9 km; sklon 5,7 % (5-3-1)
 56 km - Alto de Mougás: dĺžka 9,7 km; sklon 6,1 % (10-6-4-2-1)
 44,6 km - BAIONA (20-17-15-13-10)
 25,3 km - Alto de Prado: dĺžka 5,5 km; sklon 6,2 % (5-3-1) + bonifikačné sekundy 3-2-1
 Cieľ - Alto Castro de Hervill: dĺžka 9,7 km; sklon 4,9 % (5-3-1)
 Cieľ - ALTO CASTRO DE HERVILLE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonifikačné sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
V sobotu majú pretekári, ktorí nepatria medzi kvalitných časovkárov, poslednú šancu na etapový triumf. Od začiatku etapu bude absolovať pelotón nehodnotené stúpania a prvá horská prémia ich čaká až po sto kilometroch. Stúpanie na Alto de Vilachán má najťažšie sklony na úrovni ôsmich percent a hneď nato nasleduje Alto de Mabia, kde cyklistov potrápia dvojpercentné sklony. Najvyšším bodom predposlednej etapy bude Alto de Mougás, kde balík neminie úsek s desaťpercentným sklonom. Pred samotným finále etapy ich ešte čaká Alto de Prado, kde sa okrem bodov do súťaže o najlepšieho vrchára nachádzajú aj bonifikácie. Záverečné stúpanie na Alto Castro de Hervill začne deväť kilometrov pred páskou a najťažšie úseky sa nachádzajú zhruba v jeho polovici, kde sa cyklisti budú musieť vysporiadať s takmer trinásťpercentným sklonom.
Po dvadsiatej etape definitívne spoznáme držiteľov zeleného a bodkovaného dresu. Kým v súťaži o zelený dres jasne velí Fabio Jakobsen, z bodkovaného dresu môžu víťaza dvoch etáp Michaela Storera vyzliecť viacerí pretekári. Na trati môžu vrchári získať dokopy 48 bodov a šancu na bodkovaný dres majú klasickí vrchári (Bardet, Caruso, Majka, Aru), ale aj kandidáti na celkové poradie (Roglič, López, Haig, Kuss). Na záverečnom stúpaní sa rozdáva dvadsať bodov a ak by dvojnásobný víťaz Vuelty ovládol horský dojazd, mohol by sa obliecť do bodkovaného dresu, ale to by Storer nesmel získať viac ako deväť bodov. V boji o celkové poradie stráca Egan Bernal na štvrtého Jacka Haiga len sedem sekúnd a veľkú stratu nemá ani Sepp Kuss na Adama Yatesa. Američan by ale musel dostať voľné ruky od svojho tímu a nemínať sily v prospech Rogliča. V Top 10 sa bude chcieť udržať so zranením rebier jazdiaci Guillaume Martin. Primož Roglič má pred poslednými dvoma etapami komfortnú pozíciu. Pred Masom má dva a pol minútový náskok a v jeho prospech hovorí záverečný boj proti chronometru. V ITT sa nedávno stal olympijskym víťazom.

Diskusia

Shady (Neprihlásený užívateľ) - 04.09.2021 17:40:57
To je taka vyhra toho francuza ???????? jaj primož kurňa škoda prial som 4 vitazstvo
 
Náš eshop