Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Vuelta a Espaňa: Michael Storer vyhral svoju druhú etapu, Roglič prišiel o červený dres, útočil a aj spadol

24.8.2021, 15:10 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
tdf2020 banner update
10. 24.8. zvlnena etapa ciel rovina Roquetas Mar > Rincón Victoria 189 km Storer
profil etapy, 2330 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Po voľnom dni čakal na pretekárov len jeden kopec, ale Puerto de Almáchar bol nepríjemnou záležitosťou. Druhá časť stúpania dosahovala priemerný sklon cez osem percent a maximum trinásť percent, takže na konci etapy malo výťazne prehovoriť do výsledkovej listiny. Favoritmi na víťazstvo boli odolní a rýchli cyklisti ako Michael Matthews, Magnus Cort, Alex Aranburu, ale na takýchto sklonoch mohli atakovať aj vrchári.

Hneď na začiatku sa nepodarilo vytvoriť únik a vyše osemdesiat kileomtrov sa odohrávala vyčerpávajúca bitka o miesto na čele pretekov. Skúšali to Gamper, Bagioli a aj Carapaz, sľubný náskok si vytvorila trojica Tratnik, Meeus, Sénéchal, ale vždy sa našiel niekto v pelotóne, kto chytil vedúcich cyklistov. Napokon sa objavilo pred balíkom až 31 jazdcov.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Šancu na víťazstvo v etape dostali Bouchard, Calmejane, Champoussin (všetci Ag2r), Cort, Craddock, Keukeleire (všetci EF), Aranburu, LL Sánchez (obaja Astana), Benedetti, Schachmann (obaja Bora), Lastra, Amezqueta (obaja Caja Rural), Martin, Jesus Herrada (obaja Cofidis), Vansevenant, Bagioli (obaja Deceuninck), Van Baarle, Narvaez (obaja Ineos), Howson, Schultz (obaja BikeExchange), Arensmann, Storer, Tusveld (všetci DSM), Oliveira, Trentin (obaja UAE Emirates), Elissonde (Trek), Vermeersch (Lotto), Eiking (Intermarché), Le Gac (FDJ), Azparren (Euskaltel) a De Tier (Alpecin).
Potom začal pracovať v pelotóne tím Jumbo - Visma ako držiteľ červeného dresu a holandský celok mohol byť spokojný so zložením vedúcej skupiny, keďže z utečencov sa nachádzal najvyššie v poradí Eiking so stratou cez deväť minút. Vzhľadom na početnosť vedúcej skupiny bolo takmer isté, že o etapový triumf budú súperiť jazdci na čele pretekov.
 
Vo vedúcej skupine sa nachádzalo niekoľko jazdcov, ktorým mohol vyhovovať dnešný dojazd. Cort, Aranburu a Trentin patrili medzi rýchlych jazdcov, ktorí sa mohli spoľahnúť na svoju koncovku. Vo výbornej forme jazdí Bagioli a na poslednom kopci mohli atakovať Schachmann, Martin, Narvaez alebo Elissonde, ktorí sú dostatočne výbušní na kratších kopcoch.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Päťdesiat kilometrov pred cieľom dosiahol náskok brejku na desať minút a vyzeralo to tak, že tím Jumbo - Visma nemusí brániť červený dres za každú cenu. Žiadny ďalší tím nemal dôvod pracovať v balíku a bolo len na holandskej zostave, s akým náskokom prídu do cieľa utečenci.
Náskok vedúcej skupiny ešte narastal a Christian Eiking mal veľkú šancu získať červený dres. Novým lídrom pretekov sa mohol stať aj Guillaume Martin, ktorý v klasifikácii strácal na nórskeho cyklistu 29 sekúnd. Rýchlostnú prémiu získal Matteo Trentin a potom taliansky jazdec zaútočil. Pridali sa k nemu Floris de Tier, Alex Aranburu a Jesus Herrada.
Na kopci Puerto de Almáchar sa rozbila vedúca skupina a na čelo pretekov sa dostali aj Storer, Bagioli a Craddock. V polovici stúpania sa však únik opäť spojil a objavili sa nové ataky. V náročnejšej časti stúpania predviedol silný útok Michael Storer a vybudoval si 35-sekundový náskok na vrchole stúpania. Víťaz siedmej etapy mal výbornú šancu získať ďalší etapový triumf. Za ním bojovali Champoussin, Martin, Eiking, Bouchard, Tusveld a Calmejane.
V pelotóne na prudkých úsekoch zaútočil aj Primož Roglič a líder pretekov ušeil všetkým svojím súperom. Za ním sa sformovala skupinka Mas, López, Kuss a Haig. Roglič získal na túto skupinu dvadsať sekúnd. Slovinský jazdec išiel na hrane rizika aj v klesaní a spadol. Hoci ihneď vysadol na bicykel, dobehli ho Mas, López a Haig
Etapový triumf získal Michael Storer, ktorý svoj náskok udržal až do cieľa. Druhý skončil Mauri Vansevenant, tretí finišoval Clément Champoussin. Na konci sa pridali do Rogličovej skupiny aj Grossschartner, Vlasov, Kuss, ale v hlavnej skupine favoritov chýbali borci Ineosu a UAE Emirates. Egan Bernal s Adamom Yatesom tak stratili v cieli na ostatných favoritov cez tridsať sekúnd.
Vo zvlnenej etape sa vytvoril početný brejk a pelotóm mu prenechal možnosť získať etapový triumf. Hlavná akcia sa rozbehla na kopci Puerto de Almáchar, kde ukázal najlepšie nohy Michael Storer. Austrálsky cyklista vyhral aj siedmu etapu s vrcholom na Balcón de Alicante a aj dnes predviedol výbornú formu.
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy

V úniku sa nachádzal aj Christian Eiking, ktorý využil príležitosť, aby sa dostal do červeného dresu, hoci na začiatku etapy strácal na Rogliča cez deväť minút. Tím Jumbo - Visma sa zbavil aj druhýkrát červeného dresu a opäť ho získal jazdec celku Intermarché.
Na jedinej horskej prémii sa rozhodol atakovať Primož Roglič a v kopci bol spomedzi všetkých favoritov najsilnejší. V klesaní však urobil chybu a spadol. Na prvý pohľad nevyzeral byť príliš zranený, ale prišiel o dôležitý náskok na Masa, Lópeza a Haiga. Dvojica z Movistaru aj dnes pôsobila koncentrovane a aktuálne sú hlavnými súpermi Primoža Rogliča. Na horskej prémii sa neukázali lídri tímu Ineos a Bernal s Yatesom dostali 37-sekundovú stratu v GC.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Michaela Storera (víťaz)
"Toto víťazstvo je pre mňa ešte emotívnejšie ako to v siedmej etape. Bol to jeden z epických dní, keď sa únik tvoril veľmi dlho, a ja som v ňom nechcel chýbať. Na poslednom kopci som vedel, čo mám robiť. Potreboval som zaútočiť v tom správnom čase a to som presne urobil. Cítil som sa dobre a vedel som, že musím byť rýchly aj v klesaní. Je neuveriteľné, že som vyhral dve etapy za desať dní."
Výsledky etapy
1. STORER Michael Team DSM 04:09:21 100
2. VANSEVENANT Mauri Deceuninck - Quick-Step 00:22 40
3. CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team 00:22 20
4. VAN BAARLE Dylan INEOS Grenadiers 00:22 12
5. CHRISTIAN EIKING Odd Intermarché-Wanty-Gobert 00:22 4
6. NARVAEZ Jhonnatan INEOS Grenadiers 00:51
7. SCHULTZ Nick Team BikeExchange 00:51
8. BOUCHARD Geoffrey AG2R Citroën Team 00:51
9. CALMEJANE Lilian AG2R Citroën Team 00:51
10. ELISSONDE Kenny Trek-Segafredo 00:51
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. CHRISTIAN EIKING Odd Intermarché-Wanty-Gobert 38:37:46 20
2. MARTIN Guillaume Cofidis 00:58
3. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 02:17
4. MAS Enric Movistar Team 02:45
5. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 03:38
6. HAIG Jack Bahrain Victorious 03:59
7. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 04:46
8. KUSS Sepp Jumbo-Visma 04:57
9. YATES Adam INEOS Grenadiers 05:01
10. GROßSCHARTNER Felix BORA-hansgrohe 05:42
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step 180
2. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 164
3. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 74
4. DAINESE Alberto Team DSM 73
5. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 71
6. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 70
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 28
2. BARDET Romain Team DSM 22
3. STORER Michael Team DSM 17
4. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 16
5. HAIG Jack Bahrain Victorious 15
6. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 12
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 38:42:32
2. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 01:26
3. MÄDER Gino Bahrain Victorious 02:08
4. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 04:37
5. ROCHAS Rémy Cofidis 16:54
6. CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team 19:10
Prémie na trase etapy:
 39 km - TORRE DEL MAR (20-17-15-13-10)
 16,1 km - Puerto de Almáchar: dĺžka 10,6 km; sklon 5,0 % (5-3-1) + bonifikačné sekundy 3-2-1
 Cieľ - RINCÓN VICTORIA (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonifikačné sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Po jednodňovej prestávke čaká na pretekárov zvlnená etapa. Šprintérov potrápi niekoľko neklasifikovaných stúpaní a 21 kilometrov pred cieľom začne pelotón stúpať na Puerto de Almácher. Najstrmšie pasáže tohto stúpania majú viac ako jedenásť percent a pre najrýchlejších mužov v balíku by malo byť priťažké. Z vrcholu, kde sa budú rozdávať bonifikácie, pôjdu cyklisti dolu kopcom až do cieľa. Šancu na etapový triumf by mali mať klasikári, vrchári s kvalitným šprintom alebo úspešný únik. Po ďalšie bonifikácie by si mohol prísť Primož Roglič, ktorý postavil svoj vlaňajší titul práve na častom zbere bonusových sekúnd. Kvalitnú vrchársku formu spomedzi klasikárov už predviedol Magnus Cort a Dán bude chcieť pridať piaty etapový triumf na Vuelte. Stúpanie pred cieľom vyhovuje aj Maximilianovi Schachmannovi a Nemec by si mohol pripísať ďalšie etapové víťazstvo na Grand Tour po Gire 2018. Ďalší triumf pre Deceuninck by mohol vybojovať Andrea Bagioli. Ak stúpanie pred cieľom vydrží v pelotóne aj Michael Matthews, tak sa Austrálčan zaradí do skupiny kandidátov na víťazstvo desiatej etapy.  

Diskusia

pikulik (Neprihlásený užívateľ) - 24.08.2021 17:15:18
Ten Storer predvádza paradne výkony,priznám sa doteraz som o nom nepočul,každopadne klobuk dole mladý :) Roglič už klasika,pomaly neni zavod kde by sa nezjebal,Egan,na tom cítiť že kovid mu ubral paru,škoda.
shady (Neprihlásený užívateľ) - 24.08.2021 17:31:34
no roglic som myslel že ma klepne ked zase spadol snad bude v pohode a ineos zase nič to ma teší :-D
ALF (Neprihlásený užívateľ) - 24.08.2021 19:33:36
Roglič je nabušený, ale chýba mu to, že nebicykluje od mala, ale prešiel k cyklistike až neskôr. Na smolu padá až príliš často. Ale vyzeral v pohode, takže by šou mala pokračovať.
 
Náš eshop