Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Kopcovitú 12. etapu Vuelty dva tímy zrežírovali na špurt, no Matthewsa s Trentinom napálil opäť Cort

Kopcovitú 12. etapu Vuelty dva tímy zrežírovali na špurt, no Matthewsa s Trentinom napálil opäť Cort
(© Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport)

tdf2020 banner update
12. 26.8. zvlnena etapa ciel rovina Jaén > Córdoba 175 km Cort
profil etapy, 2030 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Dvanásty súťažný deň bol opäť vhodný pre únik, každý tím tam chcel niekoho mať. No a čakalo sa, že vrchárske schopnosti potom rozhodnú na poslednom kopci o tom, kto bude a nebude mať šancu na etapový triumf.
Od úvodu sa šlo rýchlo a tvorilo sa množstvo skupín, ktoré sa snažili odísť hlavnému poľu, ale nie a nie sa to podariť. Stále bolo viacero tímov nespokojných. Nechceli pustiť malé ani veľké skupiny. Šlo sa priemernou rýchlosťou viac ako 50 km/h. Až po 86 kilometroch pustili malú trojčlennú skupinu, no bolo jasné, že to nebude všetko a atakovali ďalšie.
- ponuka z nášho ehopu -
- ponuka z nášho eshopu -
Až 85 km pred páskou sa spojili dokopy dve čelné skupiny a vytvoril únik dňa. Bolo v ňom osem ľudí - Sebastian Berwick (Israel), Sander Armee (Qhubeka), Stan Dewulf (Ag2r), Maxim van Gils (Lotto), Chad Haga (DSM), Mikel Segurola (Euskaltel), Jetse Bol (Burgos) a Julen Amezqueta (Caja Rural). Napriek tomu, že to neboli ľudia v poradí, pelotón ich výraznejšie nepúšťal. Najmä tímy UAE a Intermarché chceli, aby nemali veľkú výhodu, ktorá by bola riešiteľná v dvoch stredne náročných stúpaniach. 70 km pred cieľom mali len 70 sekúnd náskoku.
Únik prišiel pod prvé stúpanie s náskokom len jednej minúty. Kopec Alto de San Jeronimo mal 13,2 km, no sklon v priemere len 3,2 %, pretože sa tam rátala aj dlhšia rovinatá pasáž v druhej polovici. Dalo sa čakať, že v tomto kopci sa ešte nič zásadné diať nebude, aby si všetci šetrili sily na ten druhý. V prvej časti kopca sa ešte tímy v pelotóne potrebovali zoskupiť a dopĺňali si energiu, takže im únik trochu ušiel. Tam už šlo o veľa, potrebovali náskok, aby mali šancu.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
54 km pred páskou došlo v stúpaní k pádu v jednej zo zákrut. Šlo to tam takmer úplne z čela a padlo tam veľa pretekárov Jumba, Movistaru aj Ineosu. Opäť sa na zemi ocitol aj Primož Roglič. Nevyzeral veľmi otlčený, ale rozhodne to nebolo prijemné. Zdržal sa tam niekoľko desiatok sekúnd. Spolu s ním sa zo zeme dvíhali aj ľudia ako Van Baarle s Yatesom, Oliveira či Rogličov kolega Gesink.
S aktuálnym stavom minimálneho náskoku úniku nesúhlasil Mikel Iturria a nastúpil unikajúcej skupine bola to viac-menej show domáceho tímu, ktorý chcel byť na kamerách. Skupina za ním ostávala kompaktná a tak nasledoval pelotón s odstupom 45 sekúnd. Bol už vytriedený o mnohých domestikov a rovinárov.
30 km pred cieľom sa prechádzalo priestorom dojazdu, odkiaľ sa ešte konvoj presunul na jedno kolo v okolí Córdoby. Na jeho začiatku bol pripravený kopec s príznačným názvom Alto del 14 % s dĺžkou dĺžka 7,3 km a sklonom 5,7 %. 14 % bol jeho maximálny sklon.
 
Pôvodný únik bol rýchlo minulosťou a vpredu ostal len Maxim van Gils (Lotto), ktorý dnes pekne ukázal potenciál do budúcna. Šiel za ocenením najbojovnejšieho jazdca. Bolo otázkou času, kedy dopredu vystrelí niektorý z borcov v skupine favoritov. Ako prvý to bol Jhonatan Lastra (Caja Rural), no silnejší bol nástup Giulia Cicconeho (Trek). Dialo sa to až na konci stúpania a až vtedy odtiaľ vypadol Michael Matthews (BikeExchange), ktorý chcel veľmi vyhrať. Rovnako Matteo Trentin, pre ktorho UAE celý deň ťahalo. Ešte mali šancu docvaknúť to v zjazde.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Tesne pred vrcholom doplnili Cicconeho vpredu Romain Bardet (DSM), Jay Vine (Alpecin) a Sergio Henao (Qhubeka). Francúz prešiel prvý prémiou a znížil manko na Carusa v čele bodkovanej súťaže na štyri body. Kvarteto zjazdovalo s náskokom cez 20 sekúnd. V balíku sa dávali tímy dokopy potom, ako sa tam Matthews s Trentinom vrátili.
Po zjazde sa čelná štvorka ocitla s náskokom 35 sekúnd a do cieľa ostávalo desať kilometrov. Vyzeralo to pre nich veľmi nádejne. BikeExchange bol jediný tím, ktorý sa kompaktne snažil ťahať balík. Až do cieľa to bol urpútny boj. Štvorka vpredu si nemohla dovoliť taktizovať. Zaujímavá štvorka to nedokázala, dostihnutá bola kilometer pred páskou a očakával sa veľký súboj Matthewsa s Trentinom.
- ponuka z nášho ehopu -
- ponuka z nášho eshopu -
No zatiaľ čo Talian nemal nohy, Austrálčana päťsto metrov pred páskou úplne zaskočil mini vlak EF Education, ktorý sa tam zjavil, Keukeleire prevzal iniciatívu a Magnus Cort mimoriadne dlhým špurtom vyhral. Spoza neho vystrelil Andrea Bagioli z Deceunincku, ale Dán bol prisilný. Matthews všetko sledoval len z tretej pozície, nevykukol ani z háku. Štvrtý Trentin už mal väčšiu stratu.
Fúzatý Dán vyhral už druhú etapu na tejto Vuelte. V celkovom poradí sa nič nezmenilo. Christian Odd Eiking sa oba tieto kopcovité dni udržal s najlepšími a predĺžil pobyt v červenom drese, kde by mal ostať aj po piatkovej rovinatej etape.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Magnusa Corta (víťaz)
"Pred etapou sme sa v tíme bavili, že by to takto mohlo dopadnúť, teda, že by to mohol byť špurt okresaného pelotónu. Tím mi veľmi verí v takýchto etapách, podporoval ma a urobili úžasnú robotu. Ja som dnes ostával väčšinu etapy vzadu a snažil sa šetriť sily. Sítil som trochu v nohách včerajšok, ale zvládol som tie dva kopce a v závere Jens Keukeleire urobil úžasnú robotu. Som veľmi šťastný, že sme to takto zmanažovali v závere."
 
Výsledky etapy
1. CORT Magnus EF Education-NIPPO 03:44:21 100
2. BAGIOLI Andrea Deceuninck - Quick-Step 00:00 40
3. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 00:00 20
4. TRENTIN Matteo UAE Team Emirates 00:00 12
5. KRON Andreas Lotto Soudal 00:00 4
6. GROßSCHARTNER Felix BORA-hansgrohe 00:00
7. SOTO Antonio Euskaltel-Euskadi 00:00
8. ROUX Anthony Groupama-FDJ 00:00
9. BRAMBILLA Gianluca Trek-Segafredo 00:00
10. TUSVELD Martijn Team DSM 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. CHRISTIAN EIKING Odd Intermarché-Wanty-Gobert 45:33:18
2. MARTIN Guillaume Cofidis 00:58
3. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 01:56
4. MAS Enric Movistar Team 02:31
5. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 03:28
6. HAIG Jack Bahrain Victorious 03:55
7. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 04:46
8. YATES Adam INEOS Grenadiers 04:57
9. KUSS Sepp Jumbo-Visma 05:03
10. GROßSCHARTNER Felix BORA-hansgrohe 05:38
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step 180
2. CORT Magnus EF Education-NIPPO 114
3. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 106
4. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 92
5. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 74
6. TRENTIN Matteo UAE Team Emirates 73
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 31
2. BARDET Romain Team DSM 27
3. STORER Michael Team DSM 17
4. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 16
5. HAIG Jack Bahrain Victorious 15
6. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 12
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 45:38:04
2. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 01:22
3. MÄDER Gino Bahrain Victorious 02:08
4. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 04:49
5. ROCHAS Rémy Cofidis 17:12
6. CRAS Steff Lotto Soudal 32:52
Prémie na trase etapy:
 69 km - CÓRDOBA (20-17-15-13-10)
 49 km - Alto de San Jeronimo: dĺžka 13,2 km; sklon 3,2 % (3-2-1)
 18,8 km - Alto del 14%: dĺžka 7,3 km; sklon 5,7 % (5-3-1) + bonifikačné sekundy 3-2-1
 Cieľ - CÓRDOBA (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonifikačné sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Vo štvrtok nás čaká ďalšia zvlnená etapa. Prvá polovica etapy priniesie niekoľko nekategorizovaných stúpaní, ktoré by ale nemali preriediť hlavnú skupinu. Prvý ostrý test príde viac ako šesťdesiat kilometrov pred páskou. Najprv pelotón prekoná nehodnotené stúpanie, kde ich čaká aj deväťpercetný úsek. Hneď po tomto kopci začnú cyklisti stúpať na Alto de San Jeronimo a následne budú môcť načerpať sily v zjazde, ktorý bude trvať takmer dvadsať kilometrov. Najťažšou skúškou dňa bude druhá horská prémia Alto del, kde čakajú na pelotón aj dvojciferné sklony. Z vrcholu bude do cieľa ostávať ešte devätnásť kilometrov. Etapa by tak mohla vyhovovať klasikárov, vrchárom a nie je vylúčený ani úspech úniku.
Veľmi dobré výkony vo zvlnených etapách zatiaľ predvádza Magnus Cort. Škandinávsky víťaz piatich etáp na Grand Tour síce nedotiahol svoju včerajšiu snahu do úspešného konca, ale poriadne potrápil pelotón napriek tomu, že si denný únik za celý deň nevypracoval viac ako dve minúty k dobru. Na etapové víťazstvo naďalej čaká Michael Matthews a Austrálčanovi bude vyhovovať fakt, že etapa končí v zjazde. Ak sa mu podarí prežiť druhú horskú prémiu v pelotóne, tak sa zaradí medzi najväčších favoritov na triumf. Po ďalšie bonusové sekundy by si mohol prísť Primož Roglič. Slovincovi nerobí problém ani šprint malej skupiny. Ďalší deň v červenom drese má pred sebou Odd Christian Eiking. Nór včera úspešne sekundoval Bernalovi či Martinovi a pred Francúzom a Rogličom má dostatočný náskok, aby udržal priebežné líderstvo aj naďalej. Vylúčený nie je ani úspech unikajúcej skupiny, ktorá sa už niekoľkokrát radovala na tohtoročnej Vuelte.  

Diskusia

Slovák Slovenka Slovensko (Neprihlásený užívateľ) - 26.08.2021 22:01:37
Chalani z redakcie, vďaka. :) Už toho trolovania zo strany jednej osobky bolo dost.
Hotentot Hotentonka Hotentonsko (Neprihlásený užívateľ) - 28.08.2021 15:02:25
Ujo máte pravdu.
Elado (Neprihlásený užívateľ) - 27.08.2021 08:10:34
MM a Trentin to dobre prespali:-) EF super robotka, palec hore:-)
Palec (Neprihlásený užívateľ) - 27.08.2021 10:03:41
Trentin mi príde, že už je málinko za zenitom... Mathews podobne,hodne sa snaží,od víťazstva nie je ďaleko,ale za posledné dva roky neviem, či dačo vyhral vôbec
 
Náš eshop