Vuelta skončila v Santiagu časovkárskym triumfom Rogliča pred Cortom, medzi najlepšími sa už nič nemenilo

5.9.2021, 18:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
(© Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport)

tdf2020 banner update
21. 5.9. rovinata etapa ciel rovina Padrón > Santiago de Compostela 33,8 km Roglič
profil etapy, 630 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Posledný deň na Vuelte patril tak ako v roku 2014 časovke do slávneho Santiaga de Compostela. V čase pandémie sa teda nahrádzal Madrid. Pred siedmimi rokmi zasa organizátori oslavovali toho známe pútnické miesto, ale aj ohlasovali blížiace sa neďaleké MS v Ponferrade. Z vtedajších aktérov tu dnes prvé husle nehral takmer nik, možno okrem Adama Yatesa.
Paradoxné bolo, že najväčším favoritom bol posledný muž na štarte Primož Roglič, ale ohroziť ho chcel úplne prvý, ktorý sa šetril na tento deň a aj preto veľmi strácal v celkovom poradí. Bol to Josef Černý (Deceuninck), ktorý štartoval takmer tri hodiny pred slovinským lídrom. V cieli sa po 33 800 metroch objavil po 45 minútach a 19 sekundách jazdy.
rusko satky 560x300
Podľa očakávania ho hodinu nikto nevedel prekonať, a to ani mená ako Haga, Denz či Tratnik. Mimochodom, úplne všetci i s Černým, ktorí výborne šli aj časovky na Okolo Slovenska. No prišiel suverén tejto Vuelty v životnej forme Magnus Cort Nielsen (EF), ktorý trhal asfalt a časom 44:16, teda o minútu lepším ako Černý, hodil rukavicu aj Rogličovi.
Medzi pretekármi v strede poľa celkovej klasifikácie sa našiel Holanďan Thymen Arensman z DSM, ktorý šiel perfektnú časovku. Na Corta stratil len 38 sekúnd a zaradil sa pred Černého. Aj keď mal už predtým pár dobrých časovkárskych výsledkov, v Top 10 bol v tejto disciplíne len na žilinskom vodnom diele minulý rok, a to ôsmy. Dnes to vyzeralo na kariérne maximum.
Postupne sa začali pripravovať ľudia z najlepšej desiatky celkového poradia. Vzhľadom na dlhú trať boli ešte možné posuny, no nepredpokladali sa na pódiových miestach či v Top 7. Isté to nemal ešte Guillaume Martin pred Davidom de la Cruzom (8 sekúnd) a desiatu priečku by si asi za aktivitu zaslúžil Odd Christian Eiking, ktorý potreboval byť o 16 sekúnd rýchlejší ako Felix Grosschartner.
Od úvodu to ale ešte zaujímavo vyzeralo medzi tretím Jackom Haigom a štvrtým Adamom Yatesom, ktorých delila minúta. Brit si ukrajoval sekundu k sekunde napriek tomu, že Austrálčan nešiel zle, ale porovnateľne s viacerými ďalšími ľuďmi z Top 10 či druhým Masom. Zároveň Grosschartner rýchlo zavrhol Eikingovu šancu na desiatu priečku. Dokonca to vyzeralo tak, že ho na trati predbehne, teda nadelí dve minúty. To isté sa dalo čakať, že urobí Roglič Masovi.
- naše najprestížnejšie preteky -
Zato De la Cruz urobil s Martinom rýchly proces a bolo jasné, že sa posunie na ôsmu priečku. Adam Yates zo začiatku držal až Rogličovo tempo, no všetci boli zvedaví, na akej úrovni to bude v porovnaní s Cortom na čo slúžil medzičas na vrchole najťažšieho kopca na trinástom kilometri. Tam to úplne rozbil Roglič, ktorý získal obrovský náskok. Cort +0:19, Yates +1:02, Mas +1:09, Bernal +1:09, Haig +1:28, Mäder +1:29. Na základe týchto výsledkov by sa poradie medzi najlepšími nemenilo.
V ďalšom priebehu navyše Haig začal znižovať stratu na Yatesa, ktorý si inak rozložil sily. Zároveň Roglič mierne stratil z náskoku, po druhom medzičase to bolo 16 sekúnd na Corta. Z ostatných vrchárov skočil dopredu Bernal +1:15, Mas mal +1:25, Yates +1:46 a Haig s Mäderom +2:00. Roglič sa v jednej zákrute mierne pozabudol a takmer neodbočil správne, čo ho mohlo stáť dve sekundy, no bolo to málo na to, aby sa mohol Cort tešiť. Jeden z nich si šiel po štvrté víťazstvo na tejto Vuelte.
Bol to Primož Roglič. V cieli sa objavil s časom 44:02 a o 13 sekúnd zdolal dánsku kométu posledných troch týždňov. Potiahol ho v záverečnom kopci aj vizuálne Mas, musela to byť obrovská motivácia vidieť ho pred sebou. Chytiť a predbehnúť. Yates naozaj neudržal tempo a zrejme mal informácie, že Haiga nezdolá, a tak v závere aj psychicky odišiel. Stratil až 3:18. Zdolal ho aj samotný Haig s odstupom 2:51. Výborne šli Bernal (+1:49), Grosschartner (+1:52) aj Mas (+2:04), no Slovinec ukázal, prečo je olympijskym víťazom v tejto disciplíne.
O jediné zmeny v Top 10 sa postaral De la Cruz, ktorý napokon preletel nie len Martina, ale aj Kussa, ktorý tú časovku poňal trochu exhibične a stratil až päť minút. Primožovi Rogličovi sa podaril unikátny kúsok, keď španielsku Grand Tour vyhral tretí raz po sebe iba ako tretí pretekár histórie po Herrasovi a Romingerovi i s najväčším rozdielom na druhého pretekára za 24 rokov. Mas stratil napokon až 4:42. Haig 7:40.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primoža Rogliča (víťaz)
"Opäť to bol pre mňa skvelý deň a úžasné pocity, som hrdý na svoj výkon, ale aj výkon celého tímu, ktorý bol pri mne. Bola to ťažká časovka tak na konci pretekov po tomto týždni. Ale určite som si aj užil fanúšikov popri trati, vnímal som ich. Snažil som sa sústrediť čisto na svoj výkon a nekalkulovať, či vyhrám etapu, alebo ako na tom budú ostatní z GC. Chcel som do toho dať maximum.
Celé je to neuveriteľné a bláznivé. Že som vyhral s takým veľkým rozdielom? Niekedy je to tak, inokedy je to tesné. Je to ale skrátka víťazstvo, netreba to riešiť. Som veľmi hrdý na toto víťazstvo."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jacka Haiga (tretie miesto v GC)
"Ešte mi to asi nedochádza. Pred desiatimi týždňami som ležal vo franvúzskej nemocnici po páde na Tour a nemôžem uveriť tomu, že som na pódiu Grand Tour. Bol to vždy môj sen. Bol som kľudný v tom súboji s Adamom Yatesom. Myslel som si, že bude silný v tom prvom kopci, ale vedel som, že ak pôjdem dobre celý čas, bude to v pohode a ustrážim si to.
Užívam si to veľmi. Ďakujem všetkým, ktorí mi pomohli. Nie len posledný rok-dva. Je to práca posledných pätnástich rokov a keď som uvidel v cieli manželku a dieťa v cieli, boli to neskutočné pocity."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Gina Mädera (5. v GC, víťaz súťaže do 25 rokov)
"Misia splnená. Musím povedať, že dnes som veľmi trpel, nebol to vôbec dobrý deň. Veľmi dlhá cesta bola do cieľa. Ale našťastie som to pred Eganom zvládol. Bola to veľmi ťažká Vuelta. V poslednom týždni už nebol žiadny ľahší deň. Na oslavy už snáď ani nemám sily."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Michaela Storera (víťaz vrchárskej súťaže)
"Som veľmi šťastný. Podarilo sa mi viac ako som kedy očakával. Som veľmi hrdý na seba aj celý tím, nebolo to len o mne, ale kolegoch, ktorí mi každý deň pomáhali. Dúfal som, že by sa mohla podariť etapa, ale všetko ostatné už bolo navyše. Všetkým kolegom ďakujem!"

Krátky úvod k etape:
Poslednú Grand Tour sezóny definitívne uzavrie druhá časovka jednotlivcov. Od začiatku etapy budú pretekári stúpať a pred prvým medzičasom ich čaká necelé dvojkilometrové stúpanie s priemerným sklonom sedem a pol percenta. Následne sa cyklisti pustia do mierneho zjazdu a pred druhým medzičasom ich čaká kilometrový kopec s priemerným šesťpercentným sklonom. Posledných deväť kilometrov boja proti chronometru prebehne po miernom stúpaní, kde sklon neprekročí päť percent. Primož Roglič má pred poslednou previerkou komfortný náskok na Enrica Masa a o tretí titul ho pripraví len pád, mechanické problémy alebo mimoriadny výkon Španiela v službách Movistaru.
V Top 10 ešte nie je rozhodnuté o ôsmej a desiatej pozícii. Aktuálne ôsmy Guillaume Martin má iba osem sekúnd k dobru na Davida De la Cruza. Vlaňajší siedmy muž je papierovo lepším časovkárom a v posledných etapách disponuje lepšou formou. V neprospech Francúza hovorí aj jeho zranenie rebra. Na konci elitnej desiatky sa aktuálne nachádza Felix Grossschartner, ktorý môže obhájiť postavenie v Top 10 po vlaňajšom deviatom mieste. Šestnásť sekúnd ale stráca Odd Christian Eiking a Nór by mohol zavŕšiť životnú Vueltu prienikom do najlepšej desiatky. Časovkárske kvality tentoraz hovoria v prospech Rakúšana. Medzi favoritov na etapové víťazstvo okrem Rogliča patria aj Josef Černý, Tom Scully, Ion Izagirre, Nelson Oliveira, Jan Tratnik či Tobias Ludvigsson.