Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Vuelta: Caruso vyhral etapu po úniku, Roglič a Mas zničili Bernala a Ineos, Landa vypadol z Top 10

tdf2020 banner update
9. 22.8. rovinata etapa ciel rovina Puerto Lumbreras > Alto Velefique 188 km Caruso
profil etapy, 4600 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Počas nedele na španielskej Grand Tour prebiehala záverečná etapa prvého týždňa. Cyklisti pred odpočinkom museli ešte ukázať, koľko sily si dokázali našetriť v uplynulých ôsmich dňoch. Dnes totiž účastníkov podujatia čakala náročná etapa s cieľovým stúpaním na Alto Velefique (13 km – 7,2 %). Ešte pred ním museli vyliezť na niekoľko ďalších hodnotených a nehodnotených kopcov. Celkovo vyliezli cez viac ako štyritisícpäťsto výškových metrov. 

Deviata etapa mala niekoľko scenárov. Jedným z nich bol úspech celodenného úniku v prípade, ak by utečencom pelotón doprial veľké kvantum času. Lenže to sa neudialo, preto hlavnými adeptami na zisk etapového prvenstva boli adepti na celkové víťazstvo. Najvážnejším kandidátom na etapu bol Primož Roglič, ktorý dnes mal ďalšiu dobrú príležitosť upevniť si vedúce miesto v priebežnej klasifikácii.
- ponuka z nášho ehopu -
- ponuka z nášho eshopu -
Do celodenného úniku sa dostali Romain Bardet z Team DSM a Damiano Caruso z Bahrajn - Victorious. Lilian Calmejane z Ag2r Citroën, Angel Madrazo z Burgos - BH, Julen Amezqueta z Caja Rural - Seguros RGA, Olivier Le GacRudy Molard z Groupama - FDJ, Robert Stannard z Team BikeExchange, Martijn Tusveld z Team DSM, Kenny Elissonde z Trek - Segafredo a Rafal Majka z UAE Team Emirates. V úniku tak bolo niekoľko kvalitných vrchárov, lenže Ineos ich ďaleko nepustil. 
Utečenci nemohli slobodne dýchať, britský celok na nich vytváral tlak. Pod Alto Collado Venta Luisa (29,2 km - 4,3 %) síce prišli o tri a pol minúty skôr ako pelotón, lenže už v polovici kopca sa náskok vedúcej skupiny zmenšil o celú polovicu. Silnejší vrchári v úniku pochopili, že nie je na čo čakať. Najskôr sa odpútali Caruso (Bahrajn) a Bardet (DSM), na méte 68 kilometrov od cieľa sa Talian osamostatnil v čele. Za ním sa vytvorila skupina, v ktorej boli okrem Bardeta ešte Majka (UAE), Tusveld (DSM) a Amazqueta (Caja Rural).  
Pretekári z tímu Ineos Grenadiers išli v stúpaní prvej kategórie veľké tempo a za pelotónom sa začínali objavovať viacerí cyklisti. Roglič (Jumbo), Mas a López (obaja Movistar) a Vlasov (Astana) medzi nimi nefigurovali. Súčasťou balíka bol aj Grosschartner (Bora). Na opačnom fronte, v čele, sme sledovali spanilú jazdu Carusa (Bahrajn), ktorý bol spomedzi jedenástich utečencov najsilnejší a každým metrom sa vzďaľoval skupine prenasledovateľov. Pelotón si ho držal na strate do dvoch minút. 
Caruso (Bahrajn) sa dostal na vrchol Alto Collado Venta Luisa o minútu a pol pred najbližšími súpermi a získal tak desať bodov do horskej súťaže. Následne ho čakal zjazd s nebezpečnými technickými pasážami. Druhý hranicu prémie prešiel Bardet (DSM), ktorému šesť bodov stačilo k tomu, aby sa dostal na priebežné prvé miesto v súťaži o bodkovaný dres. Celkovo už mal dvadsať bodov. SivakovVan Baarle (obaja Ineos) doviedli balík na vrchol o dve minúty neskôr. 
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Klesanie žiadnu drámu neprinieslo, ani športovú tragédiu. Caruso (Bahrajn) v ňom zväčšil medzeru medzi ním a hlavným poľom, v ktorom operovalo okolo štyridsať cyklistov vrátane všetkých adeptov na celkové víťazstvo. Bardet, Tusveld (obaja DSM), Majka (UAE) a Amazqueta (Caja Rural) sa ešte v zjazde udržali pred pelotónom, lenže dych jazdcov britského Ineosu už museli poriadne cítiť. Všetkým štyrom cyklistom bolo jasné, že dnes sa o etapu nepobijú.  
Lenže už na začiatku kopca Alto de Castro de Filabres (dĺžka 7,1 km - 3,9 %), na vrchole ktorého sa udeľovali aj bonifikačné sekundy, sa situácia na ceste zmenila. Caruso (Bahrajn) pokračoval v čele úplne sám a vo výbornom tempe. Za ním sa skupina prenasledovateľov rozdelila, Bardet (DSM), Majka (UAE) a Amazqueta (Caja Rural) opustili Tusvelda (DSM). V pelotóne zas z čela odišiel Ineos, ktorého nahradilo Jumbo - Visma. Bola to dobrá správa pre všetkých cyklistov pred pelotónom, pretože ich šanca na zisk etapy sa zvýšila.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Práve v okamihu striedania stráži v čele balíka ho opustil Bouchard (Ag2r) a snažil sa dostať do druhej skupiny. Podarilo sa mu to ešte v treťom hodnotenom kopci, takže Carusa (Bahrajn) opäť prenasledovali štyria cyklisti. Talian v ňom ale opäť získal zopár sekúnd na druhú skupinu a celé dve minúty na pelotón. Do cieľa mu chýbalo prejsť už iba 26 kilometrov a pod posledné stúpanie presnú polovicu. Caruso vedel, že ak by pod cieľový kopec prišiel s týmto náskokom, pravdepodobne by vyhral etapu.  
Caruso (Bahrajn) splnil svoju misiu na výbornú. Nielenže udržal svoj náskok na rovnakej úrovni, ešte ho dokázal zväčšiť na päť minút. Oomen a Bouwman (obaja Jumbo) diktujúci tempo pelotónu cyklistom pred balíkom vôbec nešliapali na päty, práve naopak. Bardet (DSM), Bouchard (Ag2r), Majka (UAE) a Amazqueta (Caja Rural) tiež dostali zopár minút k manipulovaniu, ale na Carusa strácali už tri minúty, prakticky boli z hry o etapu. 
Bouchard (Ag2r), Majka (UAE), Amazqueta (Caja Rural) a Bardet (DSM) dlho pokope nevydržali. Zrýchliť sa rozhodol prvý menovaný, ktorý bol najčerstvejší. Majka a Bardet po zmene tempa nezaváhali, Amazqueta už bol na limite a pomaly vypadával zo skupiny prenasledovateľov. Pár metrov na to z druhej skupiny vypadol aj priebežný líder horskej súťaže, pretože mu spadla reťaz. Caruso (Bahrajn) zatiaľ smeroval do cieľa, ešte musel prejsť desať kilometrov.  
Lenže presne na rovnakej méte sa vrátili jazdci Ineosu do čela pelotónu a začali ísť znovu vysoké tempo. Takmer okamžite odpárali z balíka Landu (Bahrajn), a to pomerne skoro. Správu o zmene režimu v hlavnom poli dostali do uší aj jazdci pred pelotónom, Bouchard (Ag2r) preradil ešte na vyšší prevod a zbavil sa Majku (UAE). Dokonca začal sťahovať Carusa (Bahrajn), ktorý už bol na limite, ale stále ďaleko od cieľa. Jeho víťazné ambície sa začali komplikovať, za kilometer prišiel o celú minútu. 
Pomerne skoro začali adepti na celkové víťazstvo testovať svoje sily. Ako prvý skúsil dostať do problémov Rogliča (Jumbo) Yates (Ineos). Za ním sa vyviezol López (Movistar). Lenže Slovinec po chvíľke doskočil duo a zaútočil. Do cieľa bolo treba prejsť ešte sedemtisíc metrov. Bernal (Ineos) zatiaľ všetko kontroloval. Yates skúsil zaútočiť ešte raz a nakoniec sa za neho zavesili Bernal, Roglič, López a Mas (Movistar). Všetci ostatní adepti strácali. Spolupráca však v skupine viazla a nakoniec ju skupiny za nimi dobehli.  
Testy jazdcov v priebežnom poradí hrali do kariet Carusovi (Bahrajn), ktorý sa pomaly blížil k cieľu, musel prejsť už iba päť kilometrov. Medzičasom Majka (UAE) a Bardet (DSM) už boli pohltení skupinou favoritou. Bouchard (Ag2r) sa ešte držal pred nimi. Lenže Yates (Ineos) mal dnes dobré nohy a štyri a pol kilometra pred koncom opäť zaútočil a Francúza predbehol. López a Mas (obaja Movistar) a Roglič (Jumbo) spoločne pracovali na jeho stiahnutí, Bernal (Ineos) bol v problémoch. 
Caruso (Bahrajn) na méte dva a pol kilometra pred páskou viedol ešte o dve minúty a začínal cítiť vôňu víťazstva. Posledné dva kilometre už neboli náročné. Za ním už boli Mas (Movistar) a Roglič (Jumbo), Slovinec nemusel spolupracovať, ale sem-tam prišiel vystriedať Španiela. Yates (Ineos), ktorý všetko začal, už operoval u Bernala (Ineos) a pomáhal mu vyliezť do cieľa, v jeho okolí sa pohybovali ešte López (Movistar) a Haig (Bahrajn). Ostatní adepti sa nachádzali až za touto skupinou.
Účastník celodenného úniku nakoniec získal ďalší etapový triumf v prebiehajúcom ročníku Vuelty. Damiano Caruso záverečné kilometre zvládol a udržal za sebou adeptov na celkové víťazstvo. Druhé miesto a šesť bonifikačných sekúnd získal Primož Roglič, ktorý v závere prešprintoval Enrica Masa. Pre Španiela zostalo tretie miesto a štyri bonifikačné sekúndy. Duo stratilo na etapového víťaza niečo cez minútu, o ďalšiu pol minútu finišovali Jack Haig, Miguel Ángel López a Adam Yates. Egan Bernal finišoval o minútu za Rogličom. 
Hrdinom dnešnej etapy bol bezpochyby Damiano Caruso, ktorému sa po ťažkom začiatku etapy podarilo dostať do celodenného úniku a od stúpania Alto Collado Venta Luisa pokračoval v čele úplne sám. Talianovi kopce v itinerári deviatej etapy chutili, liezol na ne s veľkou chuťou a nakoniec si vytvoril dostatočný náskok, aby získal druhé etapové víťazstvo na Grand Tour a vôbec prvé na Vuelte. Carusová jazda v nedeľu mu vyniesla aj prvé miesto v horskej súťaži. 
Posledná previerka prvého týždňa priniesla prvých víťazov, ale aj porazených. Primož Roglič urobil ďalší dôležitý krok k tomu, aby tretíkrát po sebe vyhral celé podujatie. Slovinec bol v záverečnom stúpaní chladnokrvný, vôbec nedal na sebe badať žiadnu slabosť. Výborný výkon predviedol aj Enric Mas a Miguel Ángel López. Obaja jazdci Movistaru po deviatom dni okupujú pozície na stupni víťazov. Mas je druhý, stráca na Rogliča 28 sekúnd, López minútu a dvadsaťjeden sekúnd. Na štvrté miesto sa dostal Jack Haig
Roglič a Mas (© Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport)
Najviac porazených po prvom týždni nájdeme v tíme Ineos Grenadiers. Práve borci tohto celku dnes robili úniku zo života peklo a aj všetkým účastníkom Vuelty, lenže v cieľovom kopci skúsili potrápiť muža v červenom a výsledkom toho bol veľký prepadák Egana Bernala. Cyklista z Kolumbie nemal dnes vôbec deň a jeho kolegovia mu príliš nepomohli. Bol to Adam Yates, ktorý vyprovokoval Rogliča a Movistar k zvýšenej aktivite. Bernal nakoniec stratil celú minútu a po prvom týždni nebude vôbec spokojný. Patrí mu piate miesto s takmer dvojminútovou stratou. Yates je šiesty. 
Obeťou deviatej etapy bol aj Aleksandr Vlasov, líder Astany sa do súboja najlepších vôbec nezapojil, pretože mal čo robiť, aby sa dostal do cieľa s priateľnou stratou. Nakoniec sa prepadol na desiate miesto, pričom jeho strata sa zvýšila na skoro štyri minúty. Zopár miest stratil aj Félix Grosschartner, ani on dnes neukázal svoju lepšiu tvár. V cieľovom kopci stratil tri minúty na Rogliča. Najväčšou obeťou nedeľňajšej etapy bol Mikel Landa, ktorý si vystúpil zo skupiny už skoro na začiatku cieľového kopca a nakoniec prišiel do cieľa o štyri minúty za Slovincom. Vypadol tak z najlepšej desiatky v priebežnom hodnotení podujatia. 
Caruso v cieli (© Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport)
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Damiano Caruso (víťaz 9. etapy)
"Považujem za neuveriteľné, čo sa mi dnes podarilo. Je to úžasný pocit. Vyhrať v jednom roku etapu na Gire a Vuelte. Je to fantastické. Zaútočil som skoro, pretože som počul, že jazdci Ineosu za nami idú veľké tempo. Posledné stúpanie bolo veľmi dlhé, celý čas som sa snažil sústrediť na svoje tempo. Až na posledných kilometroch som si uvedomil, že môžem vyhrať. Je mi ľúto Mikela. Niečo som počul v tímovom rádiu, ale v tom čase som sa sústredil sám na seba. Dnešný deň bol pre všetkých ťažký."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primož Roglič (1. miesto v priebežnej klasifikácii)
"Bol to náročný deň, zaslúžime si teraz voľno. Celý čas bolo veľmi horúco a počas etapy sme museli prejsť cez niekoľko veľkých stúpaní. Takže sa teším na zajtra. Chlapci v tíme odviedli dnes skvelú prácu. Ineos nasadil veľké tempo v najdlhšom stúpaní a rovnako aj v úplnom poslednom kopci. Bola to veľká sila, ktorú ukázali. Našťastie som mal dobré nohy a dokázal som reagovať. Prekvapil ma Enric Mas, dnes bol super silný."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Enric Mas (2. miesto v pribežnej klasifikácii)
"Som veľmi šťastný, už je to dlho, čo som sa na bicykli cítil tak dobre. Aj tím bol úžasný. Miguel odviedol fakt fantastickú prácu, v záverečnom stúpaní ma vyviezol a na mne zostalo len vydať zo seba úplné maximum, aby som vydržal jazdiť po boku Rogliča. Spolupracovalo sa mi s ním dobre. Samozrejme, je lídrom pretekov a nemusí sa snažiť útočiť a ani mi nemusel striedať, ale pomáhal mi. Je vždy dobré, ak sa dokážem udržať za Rogličom, pretože to znamená, že som na jeho úrovni."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Egan Bernal (5. miesto v priebežnej klasifikácii)
"Dnes sme sa rozhodli ísť do toho. Vedeli sme, že etapa bude šialená a chceli sme nasadiť silné tempo v najdlhšom stúpaní, ale pravdou je, že tu boli silnejší pretekári. Nám nezostáva nič iné, iba obrátiť list a skúsiť to ďalší deň. Dnes som sa cítil dobre, ale pri zmene tempa som cítil, že rýchlejšie už ísť nemôžem. Adam sa mi snažil pomôcť, ale v jednom bode som mu povedal, aby išiel za seba. Zajtra si oddýchneme a uvidíme ako sa nám bude dariť."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Gorazd Štangelj (športový riaditeľ Bahrajn - Victorious)
"Bolo dnes ťažké pozerať sa na to, ako Mikel trpí. Ale aby sme povedali úplnú pravdu, tak Mikel sa od rána necítil vôbec dobre. Rozhodli sme sa teda, že pár chlapcov bude na neho dávať pozor. Stále je to náš šampión a jeden z našich najlepších jazdov. Wout a Mark ho budú naďalej podporovať. Jack ukázal v prvom týždni výbornú formu. Jeden cieľ sme dnes splnili, ďalšie ciele s Mikelom a Jackom ešte chceme dosiahnúť."
Výsledky etapy
1. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 05:03:14 100
2. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 01:05 40
3. MAS Enric Movistar Team 01:06 20
4. HAIG Jack Bahrain Victorious 01:44 12
5. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 01:44 4
6. YATES Adam INEOS Grenadiers 01:44
7. MÄDER Gino Bahrain Victorious 02:07
8. CICCONE Giulio Trek-Segafredo 02:10
9. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 02:10
10. DE LA CRUZ David UAE Team Emirates 02:40
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 34:18:53
2. MAS Enric Movistar Team 00:28
3. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 01:21
4. HAIG Jack Bahrain Victorious 01:42
5. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 01:52
6. YATES Adam INEOS Grenadiers 02:07
7. CICCONE Giulio Trek-Segafredo 02:39
8. KUSS Sepp Jumbo-Visma 02:40
9. GROßSCHARTNER Felix BORA-hansgrohe 03:25
10. DE LA CRUZ David UAE Team Emirates 03:55
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step 180
2. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 164
3. DAINESE Alberto Team DSM 73
4. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 72
5. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 71
6. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 70
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 28
2. BARDET Romain Team DSM 22
3. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 16
4. HAIG Jack Bahrain Victorious 15
5. STORER Michael Team DSM 12
6. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 12
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 34:20:45
2. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 02:03
3. MÄDER Gino Bahrain Victorious 02:08
4. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 04:00
5. ROCHAS Rémy Cofidis 16:17
6. CRAS Steff Lotto Soudal 22:39
Prémie na trase etapy:
 113,5 km - Alto de Cuatro Vientos: dĺžka 10,6 km; sklon 3,6 % (5-3-1)
 86,8 km - TÍJOLA (20-17-15-13-10)
 57 km - Alto Collado Venta Luisa: dĺžka 29,2 km; sklon 4,3 % (10-6-4-2-1)
 28,9 km - Alto de Castro de Filabres: dĺžka 7,1 km; sklon 3,9 % (3-2-1) + bonifikačné sekundy 3-2-1
 Cieľ - Alto de Velefique: dĺžka 13,1 km; sklon 7,2 % (15-10-6-4-2)
 Cieľ - ALTO DE VELEFIQUE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonifikačné sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Posledná etapa pred prvým dňom voľna prinesie ďalší súboj adeptov na celkové poradie. Najprv čaká pretekárov Alto de Cautro Vientos, ktoré má viac ako desať kilometrov, ale prijateľný sklon. Po krátkom zjazde a šprintérskej prémii začnú pretekári stúpať na najdlhšie stúpanie doterajšieho priebehu. Alto Collado Venta Luisa má takmer tridsať kilometrov a to môže vyselektovať skupinu hlavných favoritov v prípade, ak si jeden z nich vyberie horší deň. Pred samotným finále etapy sa cyklistom postaví do cesty Alto de Castro de Filabres s bonifikáciami a na konci čaká pelotón Alto de Velefique. Primoža Rogliča čaká doposiaľ najťažšia skúška na ceste za tretím titulom. 
V poslednej horskej etape sa do GC vrátil Felix Grossschartner. Rakúšan nepatrí medzi najväčších favoritov na Top 10, ale vlani ukázal, že dokáže podávať vyrovnané výkony aj na trojtýždňových pretekoch a jeho forma sa zlepšuje. S dvoma lídrami disponuje Movistar. Enric Mas a Miguel López zatiaľ prechádzajú Vueltou bez väčších zaváhaní a obidvaja majú kvality aj na etapový triumf. Proti ním bude stáť držiteľ bieleho dresu Egan Bernal, zlepšujúci sa Simon Yates a olympijsky víťaz Richard Carapaz. Miešať karty bude chcieť aj Aleksandr Vlasov, Mikel Landa či Giulio Ciccone. V elitnej desiatke sa nachádza aj Jan Polanc, Sepp Kuss či Jack Haig. Slovinec ale nepatrí medzi najsilnejších vrchárov a Holanďan s Austrálčanom môžu byť zviazaní tímovou taktikou, nakoľko vo svojich zoskupeniach majú papierovo lepších pretekárov. Súťažiť sa bude aj o bodkovaný dres. V nedeľu je v ponuke 75 bodov a Pavel Sivakov bude mať čo robiť, aby si dres najlepšieho vrchára udržal aj cez voľný deň. 
profil prvého dôležitého kopca (© lavuelta.com)
profil posledného dôležitého kopca (© lavuelta.com)

Diskusia

ifčopifčo (Neprihlásený užívateľ) - 22.08.2021 08:49:09
Škoda, že Sagan vynechal Vueltu. Dnes mohol zamiešať celkovým poradím.
Shady (Neprihlásený užívateľ) - 22.08.2021 15:36:06
Trapak si dobrý
ifčopifčo - 22.08.2021 19:28:37
Márna snaha ťuťmáčik plagiátor, originál má žltého panáčika.
Palec (Neprihlásený užívateľ) - 22.08.2021 17:10:20
Takto nejak to bude vypadať po ére Sagana, príspevky pri Grandtour takmer na nule..
Jeden príspevok ironicky, ďalší nechapavy a môj zbytočný tiež
Caky (Neprihlásený užívateľ) - 22.08.2021 17:25:46
Ja som ho pochopil len mne to pride trapne jeho a ostatnych prispevky co sa furt navažaju do sagana a pritom by nevyšlapali boha ani 5 km v profesionalnom pelotone
Etan Taurotroll (Neprihlásený užívateľ) - 24.08.2021 14:55:31
Boha jeho, reagovať by mal iba ten, čo vyšliape minimálne 5 kilometrov. A kritizovať by mohol iba ten, čo vyšliape aspoň 10 kilometrov.
nuqnu (Neprihlásený užívateľ) - 22.08.2021 17:19:49
pekny trapas od ineosu :DDDD utocia jedna radost hlavne ze ich lider nema nohy. Naopak movistar uplne skvelo dneska. Tieto dva timy si zrejme vymenili role
Caky (Neprihlásený užívateľ) - 22.08.2021 17:21:25
Roglic krasne dneska znicil bernala radost pozerat slovincov
ifčopifčo - 22.08.2021 19:30:34
Bernala zničil skôr prekonaný kovid ako dnes Roglič.
Etan Taurotroll (Neprihlásený užívateľ) - 23.08.2021 20:41:22
Nejako sa strácam v tej najprestížnejšej súťaži o zelený dres. A aj všetci dvaja diskutujúci ho ignorujú. To si tento klenot Tour nezaslúži.
Etan Taurotroll (Neprihlásený užívateľ) - 23.08.2021 20:50:46
Aj žltý panáčik to má na háku.

Budem musieť dať tu na stránke nejaké odborné školenie ohľadom tohto klenotu Tour, ktorý je zároveň vysoko finančne ohodnotený, s cieľom prinavrátiť mu zašlú slávu, ktorú ešte v 15. storočí mal.
 
Náš eshop