Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Vuelta: Na Alto de la Montaňa zvíťazil Cort, Roglič sa vrátil do červeného dresu

19.8.2021, 15:15 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
tdf2020 banner update
6. 19.8. rovinata etapa ciel rovina Requena > Alto de Cullera 158 km Cort
profil etapy, 1250 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Šiesta etapa poslednej Grand Tour zaviedla pretekárov na Alto de la Montaňa de Cullera (8,6%; 1,9 km), kde mali mať navrch odolní klasikári a vrchári. Dnešná previerka bola treťou najkratšou v tohtoročnom itineári Vuelty. Všetci pretekári, ktorí sa včera ocitli na zemi, pokračovali v pretekoch. Cyklistov dnes opäť sprevádzalo slnečné počasie, teplota sa blížila k tridsiatim stupňom Celzia. 
Vedúca skupina sa vytvorila až po päťdesiatich kilometroch a tvorili ju Magnus Cort (EF Education - Nippo), Ryan Gibbons (UAE Team Emirates), Bert-Jan Lindeman (Qhubeka NextHash), Jetse Bol (Burgos - BH) a Joan Bou (Euskaltel - Euskadi). Do úniku sa snažil dostať aj Guy Niv (Israel Start-Up Nation). Debutant na Vuelte osamotene jazdil medzi dvoma skupinami a napokon sa vrátil späť. 
95 kilometrov pred cieľom mala vedúca skupina k dobru päť minút a štyridsať sekúnd na pelotón, kde udávali tempo zástupcovia tímu Trek - Segafredo. Spomedzi unikajúcich cyklistov bol najvyššie postaveným pretekárom v GC Jetse Bol. Holanďanovi patrila 71. priečka so stratou deviatich minút a sedemnástich sekúnd. V balíku sa ku pretekárom Treku pridal aj zástupca tímu BikeExchange
Michael Matthews naposledy zvíťazil na Vuelte v roku 2014 a ak by dnes zvíťazil, bolo by to jeho štvrté etapové víťazstvo. Spomedzi pretekárov v úniku sa z výhry na španielskej Grand Tour radoval Cort Lindeman. Domestici Matthewsa poriadne natiahli pelotón, ale diery v balíku sa zatiaľ nevyskytovali. Náskok vedúcej skupiny šiel dole, 67 kilometrov pred páskou to boli štyri minúty a štyridsať sekúnd. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Ani dnešná etapa sa nezaobišla bez pádu. Na zemi sa ocitol Julen Amezqueta (Caja Rural), ktorý sa po chvíli postavil a pokračoval ďalej. Cyklisti sa blížili k rýchlostnej prémii vo Valencii. Dvadsať bodov tam bez boja získal Jetse Bol. Na jednom z kruhových objazdov sa na zem porúčal Luxemburčan Alex Kirsch (Trek - Segafredo). O dva kilometre neskôr spadol v balíku jeden z domestikov BikeExchange a Alpecinu. 
Na čele pelotónu sa otáčali pretekári IneosuJumba-Visma a ďalších zoskupení. Hlavná skupina sa na vetre začala deliť. V prvej skupine sa udržal YatesBernalRogličLopézMas aj Valverde. V druhej skupine ostal Kenny Elissonde aj Hugh Carthy. Obidvaja pretekári sa po niekoľkých minútach vrátili späť. Vedúca skupina mala dve minúty a desať sekúnd k dobru. 
V pelotóne sa chopil tempa MovistarAlejandro Valverde patril medzi favoritov na dnešný triumf. Za hlavnou skupinou sa ocitol ďalší kandidát na dnešný triumf Maximilian Schachmann (Bora - hansgrohe). Po druhýkrát jazdil za balíkom aj Hugh Carthy (EF Education), ktorý mal pri sebe trojicu domestikov. Na čele pelotónu sa usadili pretekári Deceunincku - Quick-Step
Desať kilometrov pred páskou sa v zákrute pošmykol Tobias Ludvigsson (Groupama - FDJ). Skupina s Carthym strácala dvadsať sekúnd. Brit sa napokon stal súčasťou pelotónu sedemtisíc metrov pred cieľom. Vedúca skupina začala stúpať na Alto de la Montaňa s dvadsiatimi sekundami k dobru a v balíku sa začali tvoriť medzery. Odpadol aj Elissonde, ktorý tak prichádzal o červený dres. 
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Najsilnejšími členmi úniku boli Cort Lindeman. Dánsky klasikár sa napokon utrhol a z pelotónu vyrazil MatthewsMagnus Cort napokon dotiahol svoju snahu do víťazného konca. Hneď za ním prišiel do cieľa Primož Roglič, tretí skončil Andrea Bagioli. Štyri sekundy stratil Aleksandr Vlasov (Astana) a Enric Mas (Movistar). Osem sekúnd stratil Egan Bernal (Ineos) a Alejandro Valverde. Za nimi prišiel do cieľa Miguel López  (Movistar) a solídny výkon podal aj Felix Grossschartner (Bora - hansgrohe), ktorý so šestnásťsekundovým mankom uzavrel Top 10.
Dvadsaťpäť sekúnd dostal Giulio Ciccone (Trek - Segafredo) a Adam Yates (Ineos). Ešte o dve sekundy viac nakúpil Mikel Landa (Bahrain - Victorious) a Fabio Aru (Qhubeka NextHash). Do červeného dresu sa vrátil Primož Roglič. Výborne si naďalej počína Movistar. MasLópez Valverde sú v GC hneď za obhajcom titulu. Na piate miesto sa posunul Bernal a do elitnej desiatky sa vrátil Vlasov. Sympatické výkony naďalej podáva Fabio Aru, ktorý uzatvára Top 10. 
Hugh Carthy na cieľovom stúpaní dostal takmer tri minúty a dnešná etapa nevyšla ani Kennymu Elissondovi, ktorý nakúpil štyri a pol minúty. Majitelia ostatných dresov sa nemenili. Egan Bernal sa ale v súťaži o biely dres musí mať na pozore, pretože Aleksandr Vlasov po dnešnej etape na neho stráca iba dvanásť sekúnd. Vrchári budú v permanencii aj zajtra, kedy ich čaká šesť horských prémií a dojazd na Balcón de Alicante
vyjadrenie ikonky ciernaMagnus Cort (víťaz etapy)
"Pred cieľom som sa obzrel za seba a 150 metrov za sebou som uvidel Rogliča. Do šprintu som dal všetko, čo bolo vo mne a dokázal som ho, našťastie, udržať za sebou. Tento triumf je pre mňa špeciálny, pretože som ho dosiahol odlišným spôsobom, ako obvykle. Etapy, ktoré vyhrám, sú vždy v šprintoch a som veľmi rád, že som mohol dokázať, že to zvládnem aj na inom profile."
vyjadrenie ikonky ciernaAndrea Bagioli (3. miesto v etape)
"Od začiatku etapy som si bol istý, že dnes mám šancu na dobrý výsledok a tím preto pracoval pre mňa. Stúpanie bolo náročné, ale cítil som sa dobre a urobil som maximum. Som spokojný s pódiom, ale víťazstvo by bolo lepšie. Toto je naše tretie umiestnenie v Top 3 od začiatku Vuelty a dúfam, že v nasledujúcich dňoch dosiahneme ďalšie dobré výsledky."
vyjadrenie ikonky ciernaPrimož Roglič (2. miesto v etape, červený dres)
"Z druhého miesta nie som vôbec sklamaný. Magnus Cort bol silnejší. Mal veľmi dobré nohy a zaslúžil si víťazstvo. Čo sa týka mňa, na víťazstvo som nemyslel. Chcel som najmä ostať v bezpečí, vyhýbať sa problémom a potom si užiť záverečný výstup. Mal som dobré nohy. Mať červený dres na sebe je príjemná starosť. V Santiagu de Compostela uvidíme, kto je najsilnejší. Pred nami je ešte dlhá cesta. Toto je len začiatok. Pokúsime sa zostať sústredení a budeme si robiť svoju prácu."
vyjadrenie ikonky ciernaMichael Matthews (6. miesto v etape)
"Škoda, že som bol na poslednom stúpaní dosť vzadu. Hneď, ako som sa ujal vedenia v pelotóne, som videl, že chlapci v celkovom poradí sa na seba veľa pozerajú. Preto som si myslel, že moja jediná šanca na víťazstvo v etape je zaútočiť. Tak som to skúsil. Mohol som ostať v pelotóne a dokončiť etapu na druhom mieste, ale my sme sem prišli vyhrať."
vyjadrenie ikonky ciernaEgan Bernal (7. miesto v etape, 5. miesto v GC)
"Etapa bola od začiatku veľmi ťažká. Od štartu sa šlo rýchlo. Fúkalo a prevládala nervorzita. Pravdou je, že sa musíte snažiť, keď ste vpredu a vidíme príležitosť. Musíte ísť. Grand Tour sa nedá vyhrať iba v horách, ale na akomkoľvek profile. Chceli sme začať posledné stúpanie na dobrej pozícii. Išli sme tak rýchlo, že sme sotva držali krok s Jonathanom Narváezom. Možno som opäť urobil malú chybu, ale s výsledkom som spokojný."
Výsledky etapy
1. CORT Magnus EF Education-NIPPO 03:30:53 100
2. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 00:00 40
3. BAGIOLI Andrea Deceuninck - Quick-Step 00:02 20
4. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 00:04 12
5. MAS Enric Movistar Team 00:04 4
6. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 00:06
7. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:08
8. VALVERDE Alejandro Movistar Team 00:08
9. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 00:09
10. GROßSCHARTNER Felix BORA-hansgrohe 00:16
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 21:04:49
2. MAS Enric Movistar Team 00:25
3. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 00:36
4. VALVERDE Alejandro Movistar Team 00:41
5. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:41
6. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 00:53
7. CICCONE Giulio Trek-Segafredo 00:58
8. CALMEJANE Lilian AG2R Citroën Team 01:04
9. LANDA Mikel Bahrain Victorious 01:12
10. ARU Fabio Team Qhubeka NextHash 01:17
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 131
2. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step 130
3. CORT Magnus EF Education-NIPPO 67
4. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 58
5. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 54
6. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 52
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. TAARAMÄE Rein Intermarché-Wanty-Gobert 10
2. ELISSONDE Kenny Trek-Segafredo 7
3. DOMBROWSKI Joe UAE Team Emirates 6
4. BAYER Tobias Alpecin-Fenix 5
5. KUSS Sepp Jumbo-Visma 3
6. CORT Magnus EF Education-NIPPO 3
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 21:05:30
2. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 00:12
3. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 01:24
4. MÄDER Gino Bahrain Victorious 01:32
5. BAYER Tobias Alpecin-Fenix 01:57
6. CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team 02:03
Prémie na trase etapy:
 60 km - PINEDO (20-17-15-13-10) + bonifikačné sekundy 3-2-1 
 Cieľ - Alto de la Montaña de Cullera: dĺžka 1,9 km; sklon 8,6 % (3-2-1)
 Cieľ - ALTO DE LA MONTAŇA DE CULLERA (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonifikačné sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Prvá polovica šiestej etapy prebehne po zvlnenom teréne. Na pelotón čaká niekoľko nehodnotených stúpaní, ktoré by nemali okresať hlavnú skupinu. Po sedemdesiatich kilometroch prídu cyklisti na rovinatý terén, ale štvrtková etapa nebude pre najrýchlejších mužov v balíku. Dôvodom je stúpanie Alto de la Montaňa de Cullera, ktoré začne len tri kilometre pred páskou a jeho najtvrdšie sklony majú viac ako desať percent. O výhru by tak mali bojovať odolní klasikári, ardénski vrchári a kandidáti na celkové poradie. Veľký deň má pred sebou Kenny Elissonde. Niekdajší pretekár FDJ alebo Sky sa oblečie do červeného dresu, nakoľko jeho predchádzajúci držiteľ Rein Taaramäe sa včera zaplietol do hromadného pádu a už sa nestihol vrátiť späť. Víťaz tretej etapy sa tak prezlečie do bodkovaného dresu. 
Kopcovitý záver by mal sedieť Michaelovi Matthewsovi. Austrálčan bude bojovať nielen o prvé víťazstvo v tejto sezóne, ale aj o zníženie manka v boji o zelený dres. Podobný záver mala aj otváracia etapa na tohtoročnej Starej dáme a jazdec BikeExchange vyhral špurt okresaného balíku za Alaphilippom. Ďalšia možnosť na pekný výsledok sa črtá pre Alexa Aranbura, ktorý čaká na premiérové víťazstvo na Vuelte. Za Elissondem sa v GC nachádza Primož Roglič a dvojnásobný víťaz Vuelty vlani získal titul najmä pre svoj pravidelný zber bonifikácií. Slovinec stráca na Francúza iba päť sekúnd a tak sa mu naskytá príležitosť na opätovný zisk červeného dresu. V prvej horskej previerke predviedol pekný výkon Alejandro Valverde a nestarnúci Španiel môže získať svoj trinásty etapový triumf na poslednej Grand Tour. Konkurenciu by mali dopĺňať Carapaz, Cort, Venturini, Schachmann, Bagioli či Trentin.

Diskusia

RIP (Neprihlásený užívateľ) - 19.08.2021 15:44:08
Pri tréningu v okolí Trenčína zomrel vo štvrtok predpoludním iba 18 ročný talentovaný cyklista Róbert Nagy mladší.

https://trencin.zoznam.sk/mimoridnas-sprava-neskutocna-tragedia-pri-treningu-zomrel-iba-18-rocny-slovensky-reprezentant-v-cyklistike/

Caky (Neprihlásený užívateľ) - 19.08.2021 15:47:03
Co ma toto s vueltou spoločne
LL (Neprihlásený užívateľ) - 19.08.2021 22:31:13
Veľmi veľa.
 
Náš eshop