Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Vuelta: Na Pico Villuercas dominoval Bardet, okrem etapy získal aj dres pre vrchára, Eiking stratil, no dres udržal

28.8.2021, 15:00 | Preteky vo svete | Juraj Janoťák
Vuelta: Na Pico Villuercas dominoval Bardet, okrem etapy získal aj dres pre vrchára, Eiking stratil, no dres udržal
(© Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport)

tdf2020 banner update
14. 28.8. rovinata etapa ciel rovina Don Benito > Pico Villuercas 166 km Bardet
profil etapy, 3440 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Sobotňajšia etapa opäť preverila sily všetkých zúčastnených pretekárov na podujatí Vuelta a Espaňa. Pelotón totiž znovu zamieril do veľkých hôr. Štrnásta etapa merala 166 kilometrov a po horskom profile priviedla hlavné pole na horu Pico Villuercas (14,4 km – 6,3 %), na najvyšší vrch pohoria Sierra de Villuercas. Celkovo museli cyklisti absolvovať takmer tritisícpäťsto výškových metrov, čím sa štrnásta etapa zaradila medzi najnáročnejšie previerky v itinerári 76. ročníka španielskej Grand Tour. 

Dnešný deň ponúkal dva scenára. V jednom hrali hlavnú úlohu adepti na celkové víťazstvo, cieľové stúpanie im ponúkalo veľa priestoru na ďalšie ich preťahovanie sa o sekundy. V hre bola aj bitka o etapové víťazstvo, lenže získať etapový vavrín chceli aj iní cyklisti, ktorí sa rozhodli stráviť náročný deň v celodennom úniku. Práve úspech úniku bol očakávanejší ako úspech niektorého z adeptov na celkové víťazstvo, pretože všetci elitní jazdci počas dňa chceli šetriť sily na veľké finále a dalo sa očakávať, že pelotón pustí únik ďaleko.  
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -

Druhý scenár sa začal napĺňať hneď od začiatku etapy. Do úniku sa dostali Clément Champoussin a Nicolas Prodhomme z Ag2r Citroën, Jay Vine z Alpecin – Fénix, Jan Tratnik z Bahrajn - Victorious, Dani Navarro z Burgos - BH, Aritz Bagües z Caja Rural - Seguros RGA, Jesus Herrada z Cofidisu, Jens Keukeleire z EF Education - Nippo, Xabier Mikel Azparren z Euskaltel - Euskadi, Arnaud Démare a Kevin Geniets obaja z Groupama - FDJ, Tom Pidcock z Ineos Grenadiers, Sep Vanmarcke z Israel Start-Up Nation, Matthew Holmes z Lotto Soudal, Andrej Zeits z BikeExchange, Romain Bardet z Team DSM, Dylan Sunderland z Qhubeka NextHash a Ryan Gibbons z UAE Team Emirates.

Vpredu tak bola početná skupina, celkovo sa do úniku dostalo 18 cyklistov zo 16 tímov, teda v pelotóne nebolo veľa zoskupení, ktoré by mali záujem sťahovať celodenný únik. Aj z tohto dôvodu si utečenci vytvorili náskok viac ako desať minút na 70. kilometri, teda pod prvým hodnotením kopcom, a v tomto okamihu bolo jasné, že víťaza etapy spoznáme práve z úniku. Na čele hlavného poľa zatiaľ pracovali jazdci tímu Intermarché - Wanty - Gobert, teda kolegovia priebežného lídra pretekov. Christian Eiking mal dnes pred sebou ťažkú výzvu, ubrániť červený dres. 
- ponuka z nášho ehopu -
- ponuka z nášho eshopu -
Úvodnou prémiou v programe dnešného dňa bol kopec tretej kategórie. Na Puerto Berzocana (7,7 km - 5,8 %) sa neudiali žiadne zmeny. Vrchol stúpania sa nachádzal na méte 79 kilometrov od pásky, teda ešte poriadne ďaleko. Únik preliezol úvodný hodnotený kopec pokope, vyliezol ho aj Démare (FDJ) bez väčších komplikácii. Na samotnom vrchole Bardet (DSM) a Gibbons (UAE) zviedli menšiu bitku o tri body, vyhral ich Francúz. 
Pelotón vyliezol na úvodnú horskú prémiu o desať minút neskôr. V jeho čele stále pracovali kolegovia Eikinga (Wanty - Gobert), ale za nimi boli pripravení domestici Rogliča (Jumbo - Visma) a Bernala (Ineos). Hlavné muži v žltých dresoch vyzerali, že aktuálne tempo balíka ich nebaví a najradšej by ho porýchlili. V čase, keď sa hlavné pole púšťalo do krátkeho zjazdu, utečenci už začali stúpať na druhú horskú prémiu, v nezmenenom zložení. 
Kopec Alto Collado de Ballesteros (2,9 km - 13,4 %) bol kratší ako jeho predchodca, ale bol oveľa prudší a náročnejší. V najprudšej pasáži, tesne pred koncom, museli cyklisti zdolať prevýšenie v hodnote dvadsať percent. Práve v tejto časti sa celodenný únik potrhal, vypadli z neho Démare (FDJ), Keukeleire (EF) a Bagües (Caja Rural). Naopak, Bardet (DSM) využil finále k tomu, aby si vytvoril menší náskok a prišiel si po desať bodov. V pelotóne prevzalo kontrolu Jumbo - Visma
V dlhšom klesaní spojili sily Keukeleire (EF) a Bagües (Caja Rural) a snažili sa vrátiť do úniku, v ktorom sa vôbec nešlo žiadne tempo, všetci účastníci v ňom sa občerstvovali a aj preto sa obom borcom podarilo vrátiť do hry. Dlho to vyzeralo, že Démare (FDJ) to zabalil a už sa naspäť vrátiť nedokáže, ale aj jeho utečenci "počkali" a tak vpredu znovu operovalo osemnásť jazdcov. Pomaly sa približovali k jedinej šprintérskej prémii, kde boli v hre aj bonifikačné sekundy.  
- ponuka z nášho ehopu -
- ponuka z nášho eshopu -
Lenže cieľ sa blížil a v čelnej skupine začali vystrkovať rožky niektorí cyklisti. Nehodnotené stúpanie pred šprintérskou prémiou využili Prodhomme (Ag2r), Navarro (Burgos) a Holmes (Lotto) a odskočili od ostatných účastníkov úniku. Posledný menovaný sa po krátkej chvíli vrátil naspäť do druhej skupiny, takže vpredu pokračovalo iba duo cyklistov. Tri bonifikačné sekundy a víťazstvo na šprintérskej prémii nakoniec získal Navarro, Prodhomme o to vôbec nejavil záujem.  
Prodhomme (Ag2r) a Navarro (Burgos) vyrazili na zvlnenú časť etapy a ich náskok sa neustále zväčšoval. Na méte 35 kilometrov od cieľa mali k dobru celú minútu pred skupinou obsahujúcou pätnásť cyklistov. Vypadol z nej Vine (Alpecin), ktorý si bol po občerstvenie a preberal si ho tak nešikovne, že sa oprel o vlastné sprievodné auto a spadol na zem. Z pádu si odniesol odreniny a definitívne vypadol z bitky o etapu. Pelotón strácal už skoro dvanásť minút.  
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Situácia na ceste sa o chvíľku opäť zmenila. Prodhomme (Ag2r) a Navarro (Burgos) už nepokračovali v čele sami, pridali sa ku nim znovu Holmes (Lotto) a Vanmarcke (ISN), ktorí sa nemohli pozerať na neochotu spolupracovať v druhej skupine a radšej ju opustili. Rovnaký kúsok zopakovali Keukeleire (EF), Zeits (BikeExchange), Herrada (Cofidis), Champoussin (Ag2r), Geniets (FDJ), Tratnik (Bahrajn) a Bardet (DSM), ktorí rozbili druhú skupinu a snažili sa vrátiť do čela. 
Holmes (Lotto) ešte pred vrcholom posledného nehodnoteného kopca poputoval z čela do druhej skupiny, ktorá strácala dvadsať sekúnd na vedúce trio. Lenže ani to nezostalo pokope dlho, pretože v zjazde Navarro (Burgos) narazil do Vanmarcka (ISN) a obaja zleteli z bicyklov do kríkov vedľa cesty. Belgický cyklista ležal vedľa cesty pomerne dlho, Španiel pri ňom stál ako stráž a čakal na svoje sprievodné auto. Vpredu tak zostal osamotený Prodhomme (Ag2r). Pelotón strácal dvanásť minút. 
Prodhomme (Ag2r) prišiel pod cieľové stúpanie o minútu skôr pred skupinou prenasledovateľov. Ešte medzi ňou a vedúcim mužom bol Zeits (BikeExchange), ktorý strácal na Francúza pol minútu. Skupinu prenasledovateľov tvorilo desať jazdcov, Vine (Alpecin), Herrada (Cofidis), Gibbons (UAE), Navarro (Burgos), Pidcock (Ineos), Champoussin (Ag2r), Geniets (FDJ), Holmes (Lotto), Démare (FDJ) a Bardet (DSM). Hneď na začiatku stúpania si jazdci v skupine začali nastupovať. 
Stúpanie Pico Villuercas (14,4 km - 6,3 %) nebolo príliš náročné, skoro celý čas cyklisti zdolávali rovnaké prevýšenie. Prvé kilometre v úplnom čele nepriniesli žiadnu zmenu. Prodhomme (Ag2r) išiel sám, za ním bol ďalší osamotený jazdec, Zeits (BikeExchange). Len v skupine prenasledovateľov sa neustále situácia menila, zmenšila sa. Vypadli Navarro (Burgos), ktorý bol otlčený po páde a Démare (FDJ), ktorý vpredu vydržal poriadne dlho. Zostalo v nej teda osem jazdcov. 
Sedem kilometrov pred vrcholom kopca sa batoha v podobe súperov zbavil Bardet (DSM) a vyrazil za etapovým víťazstvom. Pred ním stále operovali Prodhomme (Ag2r) a Zeits (BikeExchange), ktorí spojili svoje sily. Lenže Francúz okolo nich preletel akoby stáli a pokračoval v čele sám. Herrada (Cofidis), Vine (Alpecin) a Champoussin (Ag2r) sa zatiaľ dostali ku vyššie spomínanej dvojici a vytvorili skupinu zloženú z piatich cyklistov. V pelotóne medzičasom prevzali kontrolu pretekári Movistaru, ktorí začali trápiť balík. 
Bardet (DSM) skoro okamžite získal na svoju stranu celú pol minútu, ktorú mal aj na méte tri kilometre od pásky. Francúz zažíval veľký deň, už v priebehu etapy sa dostal do čela v horskej súťaži. Herrada (Cofidis), Zeits (BikeExchange), Vine (Alpecin), Champoussin a Prodhomme (obaja Ag2r) každým metrom nakupovali čoraz väčšiu stratu a tritisíc metrov od cieľa vedeli, že budú môcť bojovať iba o druhé miesto. Pochopil to Vine a Herrada, ktorí sa vzdialili od zvyšných troch jazdcov. V pelotóne zatiaľ panoval pokoj. 
Už iba športová tragédia mohla pripraviť Bardeta (DSM) o víťazstvo v etape. Dvetisíc metrov od pásky vyzeral, že si dnes cyklistiku užíva. Za ním sa síce drali Herrada (Cofidis) a Vine (Alpecin), ale stále strácali viac ako pol minúty. Za to v hlavnom poli sa začali rozohrávať mini súboje. Do pedálov zabrali jazdci Cofidisu, ktorí potrhali hlavnú skupinu. Úloha bola jasná, vyzliecť Eikinga (Wanty - Gobert) z červeného dresu. Martin (Cofidis) bol odhodlaný, rovnako ako jeho tím. 
Záverečné metre už žiadnu zmenu nepriniesli. Etapové víťazstvo získal Romain Bardet, ktorý bol spomedzi členov celodenného úniku suverénne najsilnejší. Bardet využil prudšiu časť kopca a odpáral všetkých súperov. Upevnil si zároveň prvé miesto v horskej súťaži. Po druhé miesto si prišiel Jesus Herrada, ktorý si oň zašprintoval proti Jayovi Vineovi. Obaja borci finišovali za etapovým víťazom a hrdinom dnešného dňa o 44 sekúnd neskôr. Pelotón bol opäť pokope. 
Víťaz etapy už bol dávno v cieli, keď rozohrali ďalšie minisúboje adepti na celkové víťazstvo. Tritisíc metrov pod vrcholom sa zo sedla zdvihol López (Movistar) a na jeho atak okamžite reagovalo zoskupenie okolo Rogliča (Jumbo). Nebola to dobrá správa pre červeného Eikinga (Wanty - Gobert), pretože sa síce držal v skupine s hlavnými favoritmi, ale operoval na chvoste. Tesne pred ním točil pedálmi Martin (Cofidis). Obaja viseli v skupine už iba za oči. 
López (Movistar) nakoniec preťal cieľovú čiaru o desať minút po víťazovi, ale len o tri sekundy pred Rogličom (Jumbo), Masom (Movistar), Bernalom (Ineos) a Haigom (Bahrajn). Tí v záverečných metroch ušli od Eikinga (Wanty - Gobert) a Martina (Cofidis), lenže obaja na nich stratili len zopár sekúnd, Nór finišoval za Rogličom presne o dvadsať sekúnd. Medzi nimi sa nachádzali všetci ďalší adepti na celkové víťazstvo. Bolo tak jasné, že Eiking udrží prvé miesto v priebežnej klasifikácii.  
Sobotu zdobili Romaina Bardeta výborné nohy. Líder tímu DSM sa dnes prezentoval rozumným prejavom, zbytočne neútočil a čakal na najvhodnejší moment. Ten prišiel až v cieľovom kopci, kde naštartoval svoje motory a od svojich súperov odletel akoby nesedel na bicykli, ale na motorke. Pripomínal tak starého Bardeta, ktorý svojho času útočil na najvyššie ciele na Grand Tours. Dnešné víťazstvo bolo jeho druhé v tejto sezóne, ale najcennejšie. Nielen pre neho, ale aj pre jeho tím. 
Očakávané prezliekanie sa nekonalo. Christian Eiking opäť zobral papierové predpoklady a roztrhal ich. Nór síce v závere neukázal, že patrí medzi najsilnejších hráčov v horách, ale ukázal, že červený dres bude brániť do poslednej sily. Druhé miesto v priebežnej klasifikácii naďalej okupuje Guillaume Martin, aj on dnes čo-to stratil zo svojho náskoku. Tretí zostal Primož Roglič, ktorý naopak zopár sekúnd získal na vyššie uvedených mužov. Štrnásta etapa nepriniesla žiadne zmeny v Top 10.  
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Romain Bardet (víťaz 14. etapy)
"Dnes ráno som mal dobré pocity, nohy boli v poriadku. Skúsil som sa dostať do úniku,. Keď sme ušli, nikto nechcel spolupracovať. Bolo to ťažké, musel som používať rozum, aby som vyhral. Každý krok som konzultoval s riaditeľom. Som rád, že som súčasťou tohto tímu. Je to pre nás skvelá Vuelta. Robíme maximum, všetci sme koncentrovaní, preto sme vyhrali už tretiu etapu. Sme výborná skupina."
Výsledky etapy
1. BARDET Romain Team DSM 04:20:36 100
2. HERRADA Jesus Cofidis 00:44 40
3. VINE Jay Alpecin-Fenix 00:44 20
4. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 01:12 12
5. CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team 01:14 4
6. HOLMES Matthew Lotto Soudal 01:16
7. ZEITS Andrey Team BikeExchange 01:19
8. GENIETS Kevin Groupama-FDJ 01:46
9. PRODHOMME Nicolas AG2R Citroën Team 02:04
10. TRATNIK Jan Bahrain Victorious 02:15
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. CHRISTIAN EIKING Odd Intermarché-Wanty-Gobert 55:03:17
2. MARTIN Guillaume Cofidis 00:54
3. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 01:36
4. MAS Enric Movistar Team 02:11
5. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 03:04
6. HAIG Jack Bahrain Victorious 03:35
7. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 04:21
8. YATES Adam INEOS Grenadiers 04:49
9. KUSS Sepp Jumbo-Visma 04:59
10. GROßSCHARTNER Felix BORA-hansgrohe 05:31
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step 200
2. CORT Magnus EF Education-NIPPO 114
3. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 106
4. TRENTIN Matteo UAE Team Emirates 103
5. DAINESE Alberto Team DSM 93
6. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 92
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BARDET Romain Team DSM 50
2. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 31
3. STORER Michael Team DSM 17
4. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 16
5. HAIG Jack Bahrain Victorious 15
6. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 12
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 55:07:38
2. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 01:43
3. MÄDER Gino Bahrain Victorious 02:26
4. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 05:47
5. ROCHAS Rémy Cofidis 22:20
6. CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team 31:43
Prémie na trase etapy:
 79 km - Puerto Berzocana: dĺžka 7,7 km; sklon 5,8 % (3-2-1)
 68,2 km - Alto Collado de Ballesteros: dĺžka 2,9 km; sklon 13,4 % (10-6-4-2-1)
 42,2 km - ALIA (20-17-15-13-10) + bonifikačné sekundy 3-2-1
 Cieľ - Pico Villuercas: dĺžka 14,4 km; sklon 6,3 % (10-6-4-2-1)
 Cieľ - PICO VILLUERCAS (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonifikačné sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Po rovinatej etape pre šprintérov prichádza náročná horská skúška, ktorá opäť narobí zmeny v celkovom poradí. Prvá polovica etapy bude prebiehať na rovinatých cestách. Následne sa pelotónu postaví do cesty stúpanie Puerto Berzocana, ktoré má osempercentné sklony a pár kilometrov po ňom bude nasledovať kratší, ale tvrdší kopec Alto Collado de Ballesteros. Sklon na druhej horskej prémii neklesne pod desať percent. Následne prejdú cyklisti cez šprintérsku prémiu a niekoľko nehodnotených stúpaní a na konci etapy ich čaká štrnásťkilometrový výstup na Pico Villuercas. Posledný výstup štrnástej etapy má desaťpercentné sklony. Odd Christian Eiking má pred sebou najťažšiu skúšku v červenom drese a vzhľadom na vrchárske kvality Rogliča, Masa či Bernala nebude prekvapujúce, ak na konci etapy spoznáme nového lídra. 
Guillaume Martin predvádza tento rok kvalitné vrchárske výkony a ak by ôsmy muž Tour de France nestratil veľa na Rogliča, mohol by sa prvýkrát v kariére obliecť do najcennejšieho dresu na španielskej Grand Tour. Olympijsky víťaz v časovke Primož Roglič zatiaľ predvádza výborné výkony, ale musí si dať pozor na prípadné kolízie, ktorým sa v posledných etapách nevyhol. Z dvojice lídrov Movistaru sa v lepšej forme zatiaľ prezentuje domáci Enric Mas, ale kvalitné výkony podáva aj Miguel Ángel López. Ďalšiu horskú skúšku má pred sebou Jack Haig. Výhodou Austrálčana bude silný tím zložený zo špičkových vrchárov. Niekdajší pretekár Mitcheltonu bude mať pri sebe Carusa, Mädera, Landa aj Poelsa. Prvý menovaný ale bojuje o bodkovaný dres a preto nebude prekvapením, ak druhého muža Gira uvidíme vo vedúcej skupine. V elitnej desiatke má dvojnásobné zastúpenie okrem Movistaru a Jumba - Visma aj Ineos, ale Bernal s Yatesom zatiaľ na Rogliča a Movistar nestačia. Do elitnej desiatky sa budú chcieť vrátiť Vlasov a Ciccone a zlepšiť svoje postavenie by chcel aj vlaňajší siedmy muž David De la Cruz. Ak by o etapové víťazstvo bojoval únik, tak medzi silných vrchárov, ktorí už nefigurujú v celkovom poradí, patrí Landa, Majka, Aru, Oomen, Nieve, Henao alebo Bardet. 
profil prvého dôležitého kopca (© lavuelta.com)
profil posledného dôležitého kopca (© lavuelta.com)

Diskusia

tatik (Neprihlásený užívateľ) - 28.08.2021 20:15:56
dnes ma zaujala informacia v tv prenose, ze Jakobsen vcera nestacil vlaciku a teda ziadny technicky problem. zaujimave, ze nestihal v haku...
vraj aj bol nahnevany na Senechala (potom zagratuloval a ospravedlnil), ze mu na kruhacoch utiekli a par krat musel stahovat, co ho odpalilo.
majlo (Neprihlásený užívateľ) - 29.08.2021 09:57:08
Demare prisiel v horskej etape pred Roglicom zaujimave.
yor (Neprihlásený užívateľ) - 29.08.2021 11:09:05
On bol v úniku.
 
Náš eshop