Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Vuelta: Jasper Philipsen získal druhé etapové víťazstvo, Taaramäe prišiel po páde o červený dres

18.8.2021, 16:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Vuelta: Jasper Philipsen získal druhé etapové víťazstvo, Taaramäe prišiel po páde o červený dres
(© Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport)

tdf2020 banner update
5. 18.8. rovinata etapa ciel rovina Tarancón > Albacete 184 km Philipsen
profil etapy, 600 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Organizátori vytvorili druhýkrát za sebou profil určený pre šprintérov a v meste Albacete sa mal odohrať ďalší súboj medzi Fabiom Jakobsenom, Jasperom Philipsenom a Arnaudom Démarom. V okolí cieľového mesta však mohol fúkať vietor, čo mohlo vyvolať nervozitu najmä medzi jazdcami na GC.

Na úplne rovinatej trase sa dostali do brejku len traja jazdci zo španielskych pro-konti celkov. Pelayo Sanchez (Burgos), Oier Laskano (Caja Rural) a Xabier Mikel Azparren (Euskaltel-Euskadi) si vybudovali aj 7-minútový náskok, keď na čele balíka jazdil len tím Intermarché. Až približne po šesťdesiatich kilometroch sa zapojili do diania na trati aj šprintérske celky a manko pelotónu začalo klesať.
Postupne začali jazdiť na čele balíka Deceuninck - Quick-Step, Alpecin - Fenix a Groupama - FDJ, teda všetko zástupcovia dnešných troch hlavných favoritov. Vpredu sa pohybovali aj jazdci Intermarché, ktorí chceli udržať do najdlhšie červený dres. Pretekárom komplikovali situáciu vysoké teploty, ktoré sa pohybovali na úrovni 32 stupňov Celzia.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Na čele pretekov jazdili traja mladí španielski cyklisti, ktorí zažívali premiéru na Grand Tour. 21-ročný Oier Lazkano vyhral v minulej sezóne etapu na Volta a Portugal, rovnako starý Pelayo Sanchez skončil v aktuálnom ročníku na 14. mieste v GC na  Arctic Race of Norway. Všetci traja utečenci dnes využili príležitosť na prezentáciu na jednoduchom profile.
Na rýchlostnej prémii bol najrýchlejší Oier Laskano, keď porazil Pelaya Sancheza. V balíku sa zapojili do šprintu len Arnaud Démare a Jasper Philipsen. Trinásť bodov získal belgický cyklista a upevnil svoje druhé miesto v bodovacej súťaži. Majiteľ zeleného dresu Fabio Jakobsen šetril energiu na hromadný dojazd pelotónu.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Po prémii sa dostali pretekári na pasáž, kde sa mohol objaviť bočný vietor. Na čele balíka sa natlačili viaceré tímy, ktoré prišli na Vueltu bojovať v celkovej klasifikácii, a nervozita mala vydržať na trati až do konca etapy. Potrebný vietor na delenie balíka sa neobjavil, ale všetci zostávali ostražití. Z vedúcej skupiny vypadol Pelayo Sanchez.
V pelotóne sis trážili vedúce priečky Ineos, Jumbo alebo Movistar, ale na otvorenej ceste nefúkal silný vietor. Na čele pretekov to zabalil aj Xabier Mikel Azparren a vpredu zostal osamotený Oier Laskano. Hlavnú skupinu sa snažili rozdeliť Deceuninck alebo Astana, no tieto pokusy neboli úspešné. Oier Laskano bol chytený šestnásť kilometrov pred cieľom.
O štyri kilometre neskôr sa odohral hromadný pád, po ktorom zostala na čele pretekov približne len tretina pelotónu. Zaostal aj líder pretekov Rein Taaramäe a v bolestiach zostal na zemi aj Romain Bardet. Potom vedúca skupina mierne spomalila a mnohí jazdci sa vrátili späť. Bardet pokračoval, ale bol doudieraný, a Taaramäe mal stratu deväťdesiat sekúnd a tým pádom stratil červený dres. Vpredu zostali všetci šprintérski favoriti na etapový triumf. 
V záverečnom šprinte sa presadil Jasper Philipsen, keď jeho kolegovia predviedli veľmi dobrý výkon v poslednom kilometri. Druhý skončil Fabio Jakobsen, tretí finišoval Alberto Dainese.
V rovinatej etape sa šprintovalo a nenaplnili sa očakávania organizátorov na veternú bitku pred príjazdom do cieľového mesta. Na konci však rozdelil pelotón hromadný pád, ktorý obral o červený dres Reina Taaramäeho a po ktorom zostali výrazne dotlčení Romain Bardet alebo Mikel Nieve. Novým lídrom pretekov je Kenny Elissonde s nákokom piatich sekúnd pred Primožom Rogličom.
Na čele pretekov nechýbal nikto z najrýchlejších cyklistov a vo finále sa ukázal v najlepšoom svetle tím Alpecin - Fenix, korý vytvoril ideálnu pozíciu pre Jaspera Philipsena. Belgický cyklista využil, že sa šprintovalo po vetre a svoju koncovku mohol otvoriť z väčšej diaľky. Až na pásku udržal vysokú rýchlosť a získal druhý etapový triumf na podujatí.
Druhý v poradí Fabio Jakobsen nemal takú vysokú rýchlosť a prišiel aj o zelený dres, o jeden bod mu ho zobral práve Philipsen. V bodovacej súťaži dnes rozhodla aj rýchlostná prémia, do ktorej sa Jakobsen nezapojil, ale Philipsen tam zobral trinásť bodov. Tretí skončil Alberto Dainese a mladý taliansky cyklista sa dostal na stupne víťazov druhýkrát za sebou. Koncovka ani dnes nevyšla Arnaudovi Démarovi, ktorému vo finále chýbali kolegovia a nedostal sa do potrebnej pozície.
Nikto z favoritov na celkový triumf v cieli nezaostal, výnimku tvoril Romain Bardet, ktorého pokračovanie na podujatí je otázne. Väčšiu stratu zaknihovali Steven Kruijswijk alebo Ion Izagirre.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jaspera Philipsena (víťaz)
"Posledných päť kilometrov sme išeli perfektne. Nejazdíme spolu dlho, ale je neuveriteľné, ako dokážeme spolupracovať. Včera som bol sklamaný, že som nepredviedol svoj najlepší šprint, ale dnes mi všetko vyšlo a chcem si to užiť s mojimi kolegami. Nemyslím na víťazstvo v bodovacej súťaži na konci pretekov. Beriem to jeden deň za druhým a uvidím, ako ďaleko sa môžem dostať."
Výsledky etapy
1. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 04:24:41 100
2. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step 00:00 40
3. DAINESE Alberto Team DSM 00:00 20
4. MOLANO Sebastian UAE Team Emirates 00:00 12
5. ALLEGAERT Piet Cofidis 00:00 4
6. ABERASTURI Jon Caja Rural-Seguros RGA 00:00
7. MEEUS Jordi BORA-hansgrohe 00:00
8. MINALI Riccardo Intermarché-Wanty-Gobert 00:00
9. VAN RENSBURG Reinardt Team Qhubeka NextHash 00:00
10. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ELISSONDE Kenny Trek-Segafredo 17:33:57
2. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 00:05
3. CALMEJANE Lilian AG2R Citroën Team 00:10
4. MAS Enric Movistar Team 00:20
5. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 00:26
6. VALVERDE Alejandro Movistar Team 00:32
7. CICCONE Giulio Trek-Segafredo 00:32
8. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:32
9. LANDA Mikel Bahrain Victorious 00:44
10. MÄDER Gino Bahrain Victorious 00:45
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Fenix 131
2. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step 130
3. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 50
4. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 50
5. MATTHEWS Michael Team BikeExchange 43
6. DAINESE Alberto Team DSM 43
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. TAARAMÄE Rein Intermarché-Wanty-Gobert 10
2. ELISSONDE Kenny Trek-Segafredo 7
3. DOMBROWSKI Joe UAE Team Emirates 6
4. BAYER Tobias Alpecin-Fenix 5
5. KUSS Sepp Jumbo-Visma 3
6. CALMEJANE Lilian AG2R Citroën Team 3
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 17:34:29
2. MÄDER Gino Bahrain Victorious 00:13
3. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 00:16
4. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 00:59
5. CARR Simon EF Education-NIPPO 01:02
6. BAYER Tobias Alpecin-Fenix 01:12
Prémie na trase etapy:
 52,9 km - LA RODA (20-17-15-13-10) + bonifikačné sekundy 3-2-1 
 Cieľ - ALBACETE (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonifikačné sekundy 10-6-4
Krátky úvod k etape:
Ďalšia rovinatá etapa prináša ďalšiu príležitosť pre najrýchlejších mužov v balíku. Šprintéri si dokázali poradiť aj so včerajším zvlneným terénom a v cieli sa radoval Fabio Jakobsen. Zlepšený výkon oproti druhej etape predviedol Arnaud Démare a Francúz pricestoval na Vueltu v lepšej forme, v akej sa predstavil na Tour de France. Líder Groupamy - FDJ bude bojovať nielen o siedme tohtoročné víťazstvo, ale aj o prvý triumf na Vuelte, ktorým by sa zaradil do skupiny pretekárov s etapovým triumfom na každej Grand Tour. Naopak, včerajší deň nevyšiel Jasperovi Philipsenovi. Tohtoročný víťaz Scheldeprijs obsadil deviate miesto a navyše prišiel o zelený dres. V stredu má ideálnu príležitosť na reparát a zároveň sa môže bodovo priblížiť k Jakobsenovi. 
Opätovnú príležitosť na premiérový triumf v tejto sezóne má pred sebou Michael Matthews. Austrálčan včera skončil na piatom mieste, ale jeho kvality a dosiahnuté úspechy ho predurčujú k vyšším umiestneniam. Medzi pozitívne prekvapenia včerajšieho šprintu patril Alberto Dainese. Debutant na Grand Tour bude bojovať o prvé víťazstvo v tomto roku nielen pre seba, ale aj pre svoj tím na trojtýždňových podujatiach. Z Gira aj Vuelty odišiel niekdajší Sunweb bez etapového triumfu a zoskupenie okolo Iwana Spekenbrinka (generálny manažér DSM) sa z víťazstva v tejto sezóne radovalo iba štyrikrát. Včera zaujal svojim výkonom aj Magnus Cort a o najvyššie priečky bude bojovať aj Juan Sebastián Molano, ktorému utorňajší záver nevyšiel. Šprintérsku konkurenciu bude dopĺňať Meeus, Allegaert, Aberasturi alebo Minali. Pre adeptov na celkové poradie by dnešná etapa mala mať transportný charakter a Rein Taaramäe by napriek včerajšiemu pádu mal udržať červený dres. 

Diskusia

ifčopifčo (Neprihlásený užívateľ) - 18.08.2021 10:50:09
Dnes etapa, ktorá by mala Saganovi sadnúť. Predpokladám, že zajtra sa oblečie do zeleného dresu.
Shady (Neprihlásený užívateľ) - 18.08.2021 16:53:12
Dobra ironia
Bugno (Neprihlásený užívateľ) - 19.08.2021 19:58:54
Velmi dobreeeeee.....pre istotu Avenir bez moznosti komentarov.Posledne 3 etapy budu ako stvorene pre nase vrcharske hviezdy.
 
Náš eshop