Tour: Na šotoline sme videli veľa akcie a víťazstvo Turgisa z úniku, vrchári sa nerozdelili

7.7.2024, 15:00 | Preteky vo svete | Jozef Klačan
Tour: Na šotoline sme videli veľa akcie a víťazstvo Turgisa z úniku, vrchári sa nerozdelili
Scenéria etapy (© A.S.O. / Billy Ceusters)

9. 7.7. rovinata etapa ciel rovina Troyes > Troyes 199 km Turgis
profil etapy, 2000 nastúpaných metrov (© letour.fr)
Prvý súťažný blok uzavrela „pavé“ etapa. Obsahovala 14 nespevnených sektorov celkovej dĺžky 32 kilometrov. Veľa pretekárov na celkové poradie nemá takéto etapy rada, dokonca sa objavujú hlasy, že do etapákov nepatria. Každý pád, defekt alebo mechanický problém môže totiž veľmi skomplikovať situáciu, keďže nie je logisticky jednoduché obsiahnúť všetky úseky s limitovaným počtom členov podporných tímov a sprievodných vozidiel. Na druhú stranu cyklistika je aj o šťastí a tímovej práci, ktorej veľká časť tu leží na pleciach nepretekajúcich členov. 

Čakali sme, či niektorý z favoritov skúsi pred dňom voľna získať náskok alebo to pre nich bude iba o prežití. Tadej Pogačar (UAE), víťaz Strade Bianche je na podobných terénoch ako doma, Jonas Vingegaard (Visma) s Primožom Rogličom (RedBull-Bora) boli tak trochu neznáma no a Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step) v podobnej etape na Gire pred tromi rokmi stratil na konkurenciu dve minúty. Na druhú stranu v pelotóne bolo veľa „špecialistov“, ktorí si mohli túto etapu vyhliadnúť.
Záujem o únik bol veľký, atakovalo sa hneď od štartu. Keď už to vyzeralo, že nejaká skupinka odíde, zabrali nespokojné tímy v pelotóne a zišli to. Situácia sa tak nejako ustabilizovala až okolo štyridsiateho kilometra. Vpredu sa nachádzala veľká skupina, za ňou potom niekoľko malých stíhacích skupiniek a nakoniec pelotón. To už jazdci mali za sebou prvý pavé úsek.
Situácia sa stále prelievala. Na trinástom pavé úseku zabrali pretekári Vismy a obeťou sa stal Primož Roglič, ktorý z úseku odchádzal zo stratou 30 sekúnd. RedBull-Bora mal čo robiť.
Skupina na čele mala nasledujúce zloženie - Javier Romo, Alex Aranburu, Oier Lazkano (3x Movistar), Alexej Lutsenko (Astana), Jasper Stuyven (Lidl-Trek), Gianni Vermeersch (Alpecin), Axel Zingle (Cofidis), Derek Gee (Israel Premier Tech), Maxim Van Gils (Lotto) a Anthony Turgis (Total Energies). Bolo medzi nimi viacero klasikárov. Jazdci RedBull-Bora tvrdo pracovali, aby dotiahli Primoža Rogliča späť ešte pred dvanástym úsekom. Medzitým jazdci prešli rýchlostnou prémiou, o body sa veľmi nebojovalo. 
Ďaleko za pelotónom sa ocitli viacerí jazdci, z favoritov napríklad Felix Gall (Decathlon - Ag2r) alebo Simon Yates (Jayco). Aj šprintér Fabio Jakobsen (dsm - firmenich) bol veľmi vzadu a začínalo mu hroziť, že nestihne limit, keďže etapa bola klasifikovaná ako rovinatá. Medzitým balík stiahol druhú skupinu.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Do balíka sa vracali jazdci zozadu, podarilo sa to aj Felixovi Gallovi. Vzadu stále ostával Simon Yates v skupine zhruba tridsiatich jazdcov, s ním aj Richard Carapaz (EF) a Louis Meintjes (Intermarché). Prišiel úsek číslo dvanásť. Tentokrát zabralo UAE. Jonas Vingegaard dostal defekt. Zaujímavé bolo vidieť ako funguje plán Vismy - okamžite dostal bicykel od Jana Tratnika, ktorý následne odmieta neutrálnu pomoc a čaká na tímové auto. Pár desiatok sekúnd a Vingegaard bol späť. Perfektná robota.
Tempo v pelotóne výrazne znížilo odtsup vedúcej skupiny a zároveň zťažilo možnosť návratu skupine okolo Simona Yatesa.
Prišiel najťažší, jedenásty úsek. Po defekte vypadol z vedúcej skupiny Oier Lazkano. Prišla vrchárska prémia, ale ani o tieto body sa dnes nebojovalo. Z vedúcej skupiny si vystúpil Gianni Vermeersch. Na čele balíka sa objavil Tadej Pogačar, nebolo jasné, či neútočí, skôr ale chcel vystresovať konkurenciu. Dotiahol ho aj Remco Evenepoel. Domestici dostávali zabrať.
Tak ak si niekto myslel, že nedeľná etapa bude nudná, iba o prežití, nemal pravdu. Obrovské tempo, jeden atak za druhým, technické problémy favoritov, skrátka bolo sa na čo pozerať. Pred desiatym pavé úsekom sa situácia trochu ukľudnila. To umožnilo vrátiť sa do balíka aj Arnaud De Liemu (Lotto), ktorý mal problém s vysokým tempom.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
V desiatom úseku to znovu skúsila Visma. Wout van Aert (Visma) eliminoval dosť jazdcov UAE. V balíku zatiaľ vyčkávali dvaja z veľkých favoritov na zisk etapy - Mathieu van der Poel (Alpecin) a Alberto Bettiol (EF). Na vrchole jedného stúpania pre zmenu zaútočil Remco Evenepoel. Visma, Pogačar ani Roglič vôbec nereagovali.
Tak nie, Pogačar si iba počkal na hlbšiu šotolinu a zabral. Nasledoval ho Vingegaard. Trojica sa dotiahla do čelnej skupiny. Roglič ostal v balíku. Vo vedúcej skupine sa ale prestalo striedať a situácia sa opäť menila. Na čele sa osamostatnili Gee, Healy, Pidcock, Stuyven a Lutsenko. Potom päť prenasledovateľov a pelotón vrátane všetkých favoritov. Ako keby prvá trojka plytvala silami a Roglič s Carlosom Rodriguezom (Ineos) naopak šetrili.
Do vedúcej skupiny sa vrátili Aranburu, Romo a Turgis. ZingleVan Gils počkali na balík. Vo ôsmom sektore mal drobné problémy Remco Evenepoel. Bolo vidieť, že je nervózny a snaží sa k sebe stiahnúť tímového kolegu Mikela Landu
Tvrdý pád v balíku mal Aleksandr Vlasov (RedBull-Bora), nechal sa ošetrovať, ale vyzeralo to, že bude pokračovať. Potom zaútočila z pelotónu sedemčlenná skupina s van der Poelom (Alpecin) a Girmayom (Intermarché). Nechýbali ani Rui Costa (EF), Michael Matthews (Jayco AlUla), David Gaudu (Groupama - FDJ), Jakob Fuglsang (Israel - Premier Tech) a Rasmus Tiller (Uno-X). Zozadu sa do balíka vracali niektorí domestici. Do cieľa ešte ostávalo šesť pavé sektorov, už ale žiadne kopce.
Odstupy neboli veľké. Čakali sme, čo vymyslia jazdci vpredu. Boli tu slušní šprintéri, ale aj jazdci ako Ben Healy, ktorí museli útočiť. Ten to skúsil vo štvrtom sektore, ale nestačilo to. V pelotóne ešte raz zaútočil Pogačar. Dostal do problémov aj Vingegaarda a Evenepoela. Visma v skupine ešte malo Jorgensona Laporta. Po chvíľkovom naťahovaní vrátili Vingegaarda k Pogačarovi. Evenepoel si to musel oddrieť sám, naopak ťahal Almeidu a Ayusa z UAE.
Vo vedúcej skupine využil druhý sektor na útok Anthony Turgis. Pogačarovi samozrejme nik nestriedal a tak sa balík opäť spojil. Vpredu prišiel útok Jaspera Stuyvena, ten vyzeral celý deň výborne. Nabehol na posledný pavé sektor. Deväť kilometrov pred cieľom mal náskok deväť sekúnd.
Skupina s van der Poelom rezignovala, Alpecin opäť etapu nevyhrá. Stuyven išiel výborne. V skupine sa nastupovalo, čo stálo Stuyvena náskok. Postaral sa o to Lutsenko. A tak sa špurtovalo. K veľkej radosti domáceho publika vyhral Anthony Turgis (Total Energies) pred Tomom Pidcockom (Ineos) a Derekom Gee (Israel Premier Tech). Druhú skupinu priviedol Girmay (Intemarché), čím navýšil náskok v súťaži o zelený dres. Favoriti pre celkové poradie prišli pokope.
Videli sme krásnu etapu plnú akcie. Favoriti sa vôbec nešetrili, testovali sa vzájomne a okrem Pogačara sa každý aspoň na chvíľu dostal do problémov. Nakoniec prišli všetci pokope. Ktovie, možno zbytočne plytvali silami. Životné víťazstvo dosiahol Anthony Turgis z úniku, smútiť môže Jasper Stuyven, ktorý vyzeral veľmi silný, pravdepodobne ale zaútočil priskoro. V celkovom poradí si definitívne vystúpili Simon Yates a Richard Carapaz, ktorí nakúpili veľkú stratu. Biniam Girmay si víťazným šprintom v druhej skupine poistil zelený dres, bodkovaný sa neriešil, ostáva Abrahamsenovi. Na víťazstvo stále čaká Alpecin, aj keď dnešná etapa papierovo sedela Mathieu van der Poelovi. Nasleduje deň voľna a od utorka druhý súťažný blok.
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Anthony Turgis (víťaz)
"Je to samozrejme obrovský úspech. Vždy som veril, že je to v mojich silách. Bola to ťažká etapa, v skupine boli výborní jazdci a išli sme veľmi rýchlo. Musel som odolávať akceleráciám, ale mám dobrú techniku. Čakal som na šprint, na ktorý som si veril. Pocit v cieli je neopísateľný. Toto víťazstvo je veľmi cenné aj pre náš tím. Túto klasikársku etapu som si vybral, no a teraz teda bude šampanské."
Výsledky etapy
1. TURGIS Anthony TotalEnergies 04:19:43
2. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 00:00
3. GEE Derek Israel - Premier Tech 00:00
4. ARANBURU Alex Movistar Team 00:00
5. HEALY Ben EF Education - EasyPost 00:00
6. LUCENKO Alexej Astana Qazaqstan 00:00
7. ROMO Javier Movistar Team 00:12
8. STUYVEN Jasper Lidl - Trek 00:18
9. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 01:17
10. MATTHEWS Michael Team Jayco - AlUla 01:17
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 35:42:42
2. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:33
3. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 01:15
4. ROGLIČ Primož link ikonka Red Bull - Bora 01:36
5. AYUSO Juan UAE Team Emirates 02:16
6. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 02:17
7. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 02:31
8. LANDA Mikel Soudal Quick-Step 03:35
9. GEE Derek Israel - Premier Tech 04:02
10. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 04:03
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 224
2. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Deceuninck 128
3. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 107
4. TURGIS Anthony TotalEnergies 96
5. DE LIE Arnaud Lotto Dstny 92
6. COQUARD Bryan Cofidis 86
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 33
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 20
3. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ 16
4. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 15
5. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 12
6. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 10
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 35:43:15
2. AYUSO Juan UAE Team Emirates 01:43
3. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 01:58
4. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 03:30
5. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 05:20
6. HEALY Ben EF Education - EasyPost 06:40
Všetky prémie na trase etapy:
pavé 14, 152 km - Bligny á Bergères
4-20 147 km - Côte de Bergères: dĺžka 1,7 km; sklon 5,2 % (1)
pavé 13, 132 km - Baroville
4-20 129 km - Côte de Baroville: dĺžka 2,8 km; sklon 4,8 % (1)
sprint-20 115 km - FONTETTE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
pavé 12, 102 km - Hautes Forêts
pavé 11, 94 km - Polisy à Celles-sur-Ource
4-20 91 km - Côte de Val Frion: dĺžka 2,2 km; sklon 5 % (1)
pavé 10, 80 km - Loches-sur-Ource á Chacenay
4-20 78 km - Côte de Chacenay: dĺžka 3 km; sklon 4,3 % (1)
pavé 9, 67 km - Plateau de la côte des Bar
pavé 8, 58 km - Thieffrain à Magnant
pavé 7, 47 km - Briel-sur-Barse
pavé 6, 33 km - Ru de Paradis
pavé 5, 30 km - Fresnoy-Le-Château á Clérey
pavé 4, 24 km - Verrières
pavé 3, 21 km - Daudes
pavé 2, 17 km - Montaulin à Rouilly-Saint-Loup
pavé 1, 10 km - Saint-Parres-aux-Tertres
ciel Cieľ - TROYES (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bon. sek. 10-6-4
 Vysielanie na Športe RTVS:
od 15:40 priamy prenos
komentátori: Vladimír Genda, Samuel Brečka
spolukomentátor: Martin Fraňo
 
Náš eshop