Na Tour znovu úradoval Kittel, Sagan finišoval hneď za ním

21.6.2014, 10:20 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Po vypätej kopcovitej bitke prišla na rad veľmi jednoduchá etapa, v ktorej sme mali vidieť prvý poriadny hromadný dojazd, pretože ten v úvodnej etape bol pred cieľom poznačený krátkym stúpaním. Tentoraz si mohli šprintéri v závere vychutnať dlhý bulvár pod oknami Buckinghamského paláca.
   
3. etapa Tour de France 2014 (UCI World Tour, Francúzsko)
7.7. pondel. rovinatá ciel rovina Cambridge > Londýn 155 km víťaz: Kittel
 
Na trati sa nenachádzala ani jedna vrchárska prémia, takže záujem o únik mohol byť veľmi chabý, keďže všetci vedeli, že to dnes muselo skončiť záverečným špurtom. Premiéru v žltom drese si užíval Vincenzo Nibali a jeho tímoví spolujazdci boli tiež radi, že sa počas etapy určite mohli spoľahnúť na podporu tímov Lotto-Belisol a Giant-Shimano.
 
Astana a šprintérske tímy sa hneď v neutrálnej zóne usadili na čele hlavného balíka, aby si podrobne prehliadli záujemcov o dnešný únik.
ÚNIK DŇA
.tne14. Jan Bárta
(NettApp)
.bse14. Jean-Marc Bideau
(Bretagne-Séché)
Po oficiálnom otvorení tretej etapy vyrazil dopredu Jean-Marc Bideau (Bretagne-Séché), ku ktorému sa rozhodol pripojiť Jan Bárta (NetApp). Keďže nikto iný sa k nim nepridal, pelotón zvoľnil tempo a náskok vedúcej dvojice začal pomaly narastať.
 
Obidvaja pretekári si uvedomovali, že ich pobyt pred pelotónom sa musí raz skončiť, ale aj tak sa rozhodli poriadne využiť ponúknutú šancu na zviditeľnenie tímových farieb a sponzorov. Jan Bárta je čerstvým časovkárskym majstrom svojej krajiny, takže jeho tempárske schopnosti mohli udržať únik dlho nad vodou. Spoločníkom mu bol 30-ročný francúzsky borec, ktorý pokračoval v aktívnej jazde svojho celku, ktorý sa zatiaľ v každej etape prezentoval v brejku.
 
Kazašský celok sa na čele pelotónu pohyboval osamote len malú chvíľku, pretože Lotto-Belisol a Giant-Shimano nasadili dopredu svojich mužov, ktorými boli podľa predpokladov Lars Bak a Cheng Ji. Tretí veľký tím pre šprinty OPQS síce stratil svojho najrýchlejšieho pretekára, ale dnes dostal
19°C
šancu presadiť sa v závere Mark Renshaw, na ktorého bude jazdiť celé belgické zoskupenie. Jeho špurtérsky kolega Alessandro Petacchi mal počas etapy problémy, pretože ešte pred jej začatím ho uštipla včela a objavila sa u neho alergická reakcia.
 
Na trati sme potom videli statickú situáciu, keď vedúca dvojica obhajovala 4-minútový náskok. Ale aj tak bola dnešná prvá hodina s priemerom 42 km/h najrýchlejším začiatkom spomedzi všetkých odjazdených etáp. Videli sme menší pád Jana Bakelantsa, ale belgický jazdec sa nezranený dokázal vrátiť späť. Vynikajúci domáci fanúšikovia sa tentoraz prezentovali najmä v malých mestečkách, keďže tak obľúbené stúpania chýbali v programe dnešnej etapy, ale aj tak ich účasť na trati bola viac ako príkladná.
 
Príkladne a usilovne pracovala aj vedúca dvojica, ktorá v polovici etapy jazdila s výhodou tri minúty, ale pelotón si s týmto náskokom mohol robiť, čo chcel. Pre všetkých jazdcov na trati to bola ideálna pozícia, pretože neohrozovala záverečný dojazd a všetci favoriti na celkové poradie mohli zatiaľ v balíku odpočívať a premýšľať napríklad o blížiacich sa mačacích hlavách.
 
Postupne sa na čele hlavného balíka začal ukazovať aj tím FDJ, ktorý dnes chcel v Londýne dostať konečne do špurtu Arnauda Démara, pre ktorého by to bola premiérová rýchlostná bitka na Tour de France.  Bideau a Bárta si udržiavali dostatočný náskok, aby preťali šprintérsku prémiu ako prví, pre pelotón teda zostalo v ponuke maximálne 15 bodov, čo určite nebola zlá ponuka. Z úniku bral najviac bodov Jean-Marc Bideau. V hlavnej skupine sa preto dopredu vytiahli aj tímy Cannondale a Europcar, ktoré sa nechceli vzdať týchto bodov.
 
V pelotóne bol najrýchlejší Bryan Coquard, ktorý porazil Petra Sagana. Slovenský jazdec si tak pripísal 13 bodov. Saganovi pomáhal rozbehnúť testovací  špurt Elia Viviani. Do tohto súboja sa zapojili aj Démare a van Avermaet, André Greipel zostal tentoraz v hlavnom balíku. Potom už zostalo tempo vyššie, ale náskok vedúcej skupiny nezačal hneď klesať, pretože utečenci dávali do týchto kilometrov úplne všetko. Cyklisti sa dostali na predmestie Londýna, kde ich sprevádzalo hlasité povzbudzovanie fanúšikov.
 
Do menšej kolízie sa dostali Andy Schleck, Ben King a Roger Kluge. Aj preto sa začala pozičná bitka o čelné pozície, kde sa chceli dostať hlavne jazdci na GC. Bárta a Bideau vôbec nepôsobili odovzdane, ale jazdou na plný plyn nútili pelotón robiť to isté. Nepríjemnou správou ale bolo, že začalo pršať. Jan Bárta bol na konci silnejším jazdcom v úniku, ale ich náskok aj tak začal strácať stabilitu. Na mokrých cestách mali jazdci na celkovú klasifikáciu ešte väčšiu motiváciu, aby sa pohybovali vpredu, takže šprintérske tímy museli uvoľniť túto pozíciu.
 
Český pretekár mal v závere ešte dostatok síl, aby pred pelotónom zostával bojovať aj osamotený, ale ten zničil jeho snahu šesť kilometrov pred cieľom. Potom pokračoval veľmi rýchly dojazd do cieľa, v popredí sa začali znovu ukazovať špurtérske celky.
 
Na cieľovej čiare bol napokon prvý Marcel Kittel, Peter Sagan finišoval hneď za ním na druhom mieste. Tretí dorazil Mark Renshaw, francúzsky jazdec Bryan Coquard prišiel štvrtý a Alexander Kristoff skončil hneď za ním. Peter Velits dosiahol rovnaký čas ako víťaz etapy.
 
kittel-marcel-tdf-2014Marcel Kittel dnes jasne potvrdil pozíciu najrýchlejšieho pretekára na Tour de France, keď sa v závere mohol navyše spoľahnúť aj na parádne fungujúci šprintérsky vláčik. Peter Sagan vsadil všetko na jednu kartu a držal sa jeho zadného kolesa ako kliešť, za ktorým sa napokon vyviezol až na cieľovú pásku. Pre slovenského jazdca to bola v špurte najvyššia priečka, ktorú mohol získať, pretože nemecký jazdec momentálne nemá vo svetovom pelotóne konkurenciu.
 
Peter Sagan si aj po dnešnom dni udržal svoje dva dresy, v bodovacej súťaži má pred dvojnásobným víťazom etáp Marcelom Kittelom 27-bodový náskok. Rozostupy v celkovej klasifikácii zostávajú nezmenené. V cieli si ale pripísali minútovú stratu Frank Schleck a český borec Leo Konig, ktorú im pravdepodobne spôsobil pád v ochrannej zóne, takže ich výsledný čas by mal byť totožný s Kittelovým. Ešte dnes sa presunie celá cyklistická karavána na francúzske územie, kde sa zajtra jazdci predstavia v ďalšej špurtérskej etape.
 
 
Marcel Kittel (Giant-Shimano): "Túto výhru môžem prirovnať k tej minuloročnej v Paríži. Zvíťaziť na The Mall je to, o čom som sníval. Mal som síce dobrú šancu, ale nikdy to nie je samozrejmosť. Na cieľovej páske boli diváci jednoducho neuveriteľní. Toto bol jeden z najrýchlejších šprintov, ktorý sa mi podaril. Musel som ísť 500 metrov, ale to sme už mali najťažší boj za sebou. Moji spolujazdci dnes boli úžasní. V jednom momente som stratil svoj vláčik, ale vrátili ma späť. Pretože pršalo, všetci mali strach. Ale ja som sa nenechal rozhodiť a nakoniec to bol pre nás veľký deň. Máme dve víťazstvá z troch etáp. Nemám presný cieľ, koľko chcem vyhrať etáp."
 
 
 
 
VÝSLEDKY 3. ETAPY:
1. vlajka KITTEL Marcel TEAM GIANT - SHIMANO 3h 38' 30''
2. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 00''
3. albansko RENSHAW Mark OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
4. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR + 00' 00''
5. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM + 00' 00''
6. vlajka VAN POPPEL Danny TREK FACTORY RACING + 00' 00''
7. albansko HAUSSLER Heinrich IAM CYCLING TEAM + 00' 00''
8. vlajka ROJAS José MOVISTAR TEAM + 00' 00''
9. vlajka FEILLU Romain BRETAGNE - SECHE ENVIRON. + 00' 00''
10. vlajka

OSS Daniel

BMC RACING TEAM + 00' 00''
57. vlajka

VELITS Peter

BMC RACING TEAM + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
   
 

CELKOVÉ PORADIE PO 3. ETAPE:

1. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM 13h 31' 13''
2. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 02''
3. vlajka ALBASINI Michael ORICA GREENEDGE + 00' 02''
4. vlajka VAN AVERMAET Greg ORICA GREENEDGE + 00' 02''
5. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 02''
6. vlajka MOLLEMA Bauke BELKIN PRO CYCLING TEAM + 00' 02''
7. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 02''
8. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 00' 02''
9. albansko VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO BELISOL TEAM + 00' 02''
10. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 00' 02''
34. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 35''
 
 
PORADIE BODOVACEJ SÚŤAŽE PO 3. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 117 bodov
2. vlajka KITTEL Marcel TEAM GIANT - SHIMANO 90 bodov
3. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR 88 bodov
      
 
PORADIE VRCHÁRSKEJ SÚŤAŽE PO 3. ETAPE:
1. vlajka LEMOINE Cyril COFIDIS SOLUTIONS CREDITS 6 bodov
2. vlajka KADRI Blel AG2R LA MONDIALE 5 bodov
3. vlajka VOIGT Jens TREK FACTORY RACING 4 body
 
 
PORADIE SÚŤAŽE DO 25 ROKOV PO 3. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 13h 31' 15''
2. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 00' 00''
3. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
 
 
Rýchlostná prémia:
sprint-20 47 km - Epping Forest (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
body v cieli: 45-35-30-26-22-20-18-16-14-12-10-8-6-4-2
 
 
Krátke preview etapy:
Žiaľ, žlté tričká v prvý pracovný deň týždňa Slovensko nezaplavia. Druhé miesto po prvom dni ostalo v platnosti aj po dojazde v Sheffielde a hrozí, že sa bude Peter Sagan pozerať na Nibaliho z najmenej lichotivej druhej pozície nie jeden deň. Zelený je však doma a Žilinčan môže nasadiť svoju povestnú udržiavaciu taktiku. Odstúpenie Cavendisha sa stretlo s veľkým potleskom u fanúšikov, ktorí ho nemajú v láske, no na mieste je otázka, kto bude súperom Marcela Kittela?! André Greipel nám ešte neukázal svoju formu. Predpokladáme teda nemecký súboj o Buckinghamský palác a zvedaví budeme, samozrejme, na Sagana aj čiperného Coquarda.
 
 
Krátky opis trasy:
Najjednoduchšia etapa britského triptychu štartuje v slávnom univerzitnom meste Cambridge, odkiaľ sa pelotón vydá smerom na juh do najväčšieho mesta krajiny. Na trase nie sú žiadne vrchárske prekážky, z toho dôvodu by bolo veľkým prekvapením, keby sa záver tretieho dňa neskončil prestížnym súbojom skvelých šprintérov pred Buckinghamským palácom na svetoznámej promenáde The Mall. Pred dvomi rokmi presne na tomto mieste finišovali aj olympijské preteky v cestnej cyklistke, ale najrýchlejší jazdci nedostali možnosť predviesť svoju akceleráciu. Teraz by to malo byť iné. Pri prejazde cez Londýn budú pretekári ukazovať celého svetu aj jeho najkrajšie pamiatky, vrátane Olympijského parku a rieky Temža. Po skončení trojdňovej ostrovnej anabázy sa potom celá cyklistická družina okamžite presunie za Lamanšský prieliv.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 14:10 živý prenos, koniec cca. 17:05
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť - spolukomentátor: Roman Broniš
 
 
tdf-2014-profil-03
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop