ITT v Romandii: Cavagna najrýchlejší, Thomas s prehľadom získal žltý dres

2.5.2021, 13:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
ITT v Romandii: Cavagna najrýchlejší, Thomas s prehľadom získal žltý dres
(© LaPresse/Marco Alpozzi)

5. 2.5. rovinata etapa ciel rovina Fribourg > Fribourg 16 km Cavagna
Etapy tohto ročníka pretekov:
P12345
zprofil etapy
profil etapy, 332 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Záverečný deň v Romandii sľuboval zaujímavú zápletku, pretože rozdiely neboli veľké a najlepšiu osmičku delilo len 49 sekúnd. Navyše líder Michael Woods nie je dobrým časovkárom, takže ani nesníval o udržaní žltého dresu. Ten mal za normálnych okolností pripadnúť Geraintovi Thomasovi, no videli sme včera, že niekedy sa normálne okolnosti nedejú. Pomerne nevyspytateľne sa javila dvojka O'Connor - Porte a ani Izagirre s Hamiltonom neboli bez šance na pódium. Dalo sa čakať, že v Top 10 neostane na svojej pozícii zo soboty nikto.
V prvej časti sa bojovalo o etapový triumf medzi pretekármi, ktorí sa v sobotu šetrili. Ako jeden z prvých bol na trati Josef Černý, no prekvapujúco neviedol po príjazde do cieľa. Asi sa nezohralo všetko ako malo. Tiež mu viac sedia dlhšie časovky. Podľa očakávania zajazdil najrýchlejší čas Stefan Bissegger z EF Education. 16-kilometrovú zvlnenú trať vo Fribourgu zvládol presne za 22 minút.
Filippo Ganna sa nepresadil ani dnes. Menším prekvapením bolo, že majster sveta v prológu skončil až desiaty a dnes na Bisseggera stratil výrazných 31 sekúnd. Za neho sa v tom čase dokonca zaradil kolega z Ineosu Andrej Amador, ktorý bol iba o štrnásť sekúnd pomalší. To dávalo tušiť, že Ganna nemá teraz ideálnu formu. To už dlho platí o veteránovi Tonymu Martinovi, ktorý dostal až minútu.

Peter Sagan bol na trati 24 minút a 10 sekúnd, teda vyzeralo to na umiestnenie v strede poľa. Jurajovi to trvalo 25:41, a to bol jeden z najslabších časov. Samozrejme, ani jednému zo Slovákov o nič nešlo. Pripomíname, že Juraj nás má reprezentovať na OH v časovke, takže v poslednej etape etapáku, keď sa už nemá na čo šetriť, by si už plný výkon skúšať mohol...
Všetky časy zmietol zo stola svojím výkonom Rémi Cavagna z Deceunincku. S časom 21:54 sa prihlásil do boja o víťazstvo. O to viac, keď ho neprekonal ani Stefan Küng (Groupama), ktorý sa zaradil až za Amadora. Treba podotknúť, že veľmi tesný súboj medzi Cavagnom a Bisseggerom sa odohral na Paríž - Nice, kde bol rýchlejší Švajčiar, takže dnes si to otočili.
Potom sa už čakalo na Rohana Dennisa. Na medzičase strácal štyri a pol sekundy. Takmer to isté zajazdil aj jeden z objavov týchto pretekov Ilan Van Wilder z DSM, ktorého sme mali vlani aj na Okolo Slovenska. Až včera vypadol z Top 10. No Dennis druhú polovicu časovky nezvládol dobre. Spolu stratil až 35 sekúnd, takže len veľmi tesne sa dostal cez Gannu. Až šokujúco vyznievalo to, že Van Wilder si lepšie rozložil tempo a dostal sa cez celú enklávu Ineosu na tretiu priečku s odstupom len 17 sekúnd.
Ďalší skvelý výkon predviedol Mattia Cattaneo z Quick-Stepu, ktorému patrilo štrnáste miesto v poradí. Stratu už mal väčšiu, teda na prienik do Top 10 to nevyzeralo, ale štvrté miesto pred Dennisom i Gannom vyzeralo neuveriteľne.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Z ôsmich najvyššie postavených ľudí v celkovom poradí bol na medzičase najrýchlejší Geraint Thomas (Ineos), ktorý atakoval čas Cavagnu. Výborne šli aj Richie Porte (Inoes) a Fausto Masnada (Deceuninck). Zdalo sa, že medzi nimi sa rozhodne o najvyšších priečkach v poradí. Ineos mal veľkú šancu na double. Masnada aj Porte boli v cieli s odstupom 19, resp. 20 sekúnd na Cavagnu.
Marc Soler (Movistar) tiež nešiel zle, ale hoci aj on porazil Dennisa s Gannom, konečné pódium mu ušlo o jednu sekundu, keď ho odtiaľ vytlačil Masnada. Ľudia ako Caruso, O'Connor či Hamilton sa k najlepším nedostali a čakal ich pokles dole.
Geraint Thomas v závere stratil 17 sekúnd na víťaza etapy Cavagnu, ale až tak ho to mrzieť nemuselo. Stačilo mu to s prehľadom na celkové víťazstvo v pretekoch Okolo Romandie. Michael Woods (Israel) v cieli dostal až 71 sekúnd a to ho tesne stálo pódium, kam sa prepracovali Porte a Masnada. Tesne pred Kanaďana sa vklínil ešte Soler. Šiesty napokon skončil Ben O'Connor z Ag2r. Pretekárov od tretieho po šieste miesto delilo len sedem sekúnd!
Ineos prežil zvláštnu časovku. Aj keď mal piatich ľudí v najlepšej štrnástke, Ganna a Dennis nešli ako sa čakalo. Najdôležitejšie ale bolo, že zabrali starí mazáci Thomas s Portem, ktorí obsadili prvé dve priečky celkového poradia a prihlásili sa o pozornosť pred Tour de France. Zdá sa, že z nich asi pôjde strach. Jumbo sa v apríli neukázalo až v takom silnom svetle.
Úžasne ale šli celý týždeň talianskí skúsení pretekári Masnada s Cattaneom. Je až neuveriteľné, že Lefevere vie vzkriesiť úplne kohokoľvek. Veď u Cattanea sa zdalo, že už len kariéru končí v Androni Giocattoli a dnes v časovke porazil majstra sveta? Pódium u o niečo mladšieho Masnadu je v tejto konkurencii tiež veľkým prekvapením. To asi nečakal nikto. Veď na pódiu v GC bol len v Turecku.
Výsledky
1. CAVAGNA Rémi Deceuninck - Quick-Step 0:21:54 60
2. BISSEGGER Stefan EF Education - Nippo 00:06 25
3. THOMAS Geraint link ikonka Ineos Grenadiers 00:17 10
4. VAN WILDER Ilan Team DSM 00:18
5. PORTE Richie link ikonka Ineos Grenadiers 00:20
6. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step 00:21
7. CATTANEO Mattia Deceuninck - Quick-Step 00:29
8. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 00:34
9. DENNIS Rohan link ikonka Ineos Grenadiers 00:35
10. GANNA Filippo Ineos Grenadiers 00:37
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie pretekov
1. THOMAS Geraint link ikonka Ineos Grenadiers 17:59:57 500
2. PORTE Richie link ikonka Ineos Grenadiers 00:28 400
3. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step 00:38 325
4. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 00:39 275
5. WOODS Michael Israel Start-Up Nation 00:43 225
6. O'CONNOR Ben Ag2r Citroën Team 00:45 175
7. IZAGIRRE Ion Astana - Premier Tech 01:08 150
8. HAMILTON Lucas Team BikeExchange 01:22 125
9. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 01:30 100
10. KELDERMAN Wilco link ikonka Bora - Hansgrohe link ikonka 02:20 85
Zobraziť kompletné poradie
 
Konečné poradie bodovacej súťaže
1. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 98
2. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 77
3. CORT Magnus EF Education - Nippo 76
4. SAGAN Peter Bora - Hansgrohe link ikonka 70
5. THOMAS Geraint link ikonka Ineos Grenadiers 69
6. PORTE Richie link ikonka Ineos Grenadiers 54
 
Kopce na trase etapy:
1 20 14 km - Chemin de Lorette: dĺžka 0,8 km; sklon 13,3 %
9 km - dĺžka 1,1 km; sklon 5,6 %
1 km - dĺžka 0,8 km; sklon 7 %
Krátky úvod k etape:
Záverečná časovka jednotlivcov sa odohrá na dynamickej trase s tromi krátkymi stúpaniami. Pretekári urobia vo Fribourgu okruh. Po klesajúcej pasáži sa dostanú na strmý kockový úsek s prevýšením trinásť percent a až do cieľa sa bude jazdiť na mierne zvlnenej trase. V polovici ITT sa postaví pretekárom do cesty ďalší krátky kopec so sklonom cez päť percent a v samotnom finále po klesajúcom úseku sa dostanú na záverečný výstup, ktorý obsahuje aj dvojciferné prevýšenie. Na zaujímavej trase sa môže stále bojovať aj v celkovom poradí.

Diskusia

OLEG (Neprihlásený užívateľ) - 03.05.2021 18:42:02
Pred tým než začnete kritizovať napríklad Ganu že nemá formu by bolo fajn si uvedomiť, že cely závod ineos kontroloval a Gana bol jedným z nich, ktorý bol stále v predu.
 
Náš eshop