Posledná horská etapa Tour sa skončila triumfálnym víťazstvom Vingegaarda na Hautacame, Jumbo vyhrá tri dresy

21.7.2022, 13:30 | Preteky vo svete | Peter Matis
Posledná horská etapa Tour sa skončila triumfálnym víťazstvom Vingegaarda na Hautacame, Jumbo vyhrá tri dresy
Jonas Vingegaard a Tadej Pogačar (© A.S.O. / Pauline Ballet)

tdf2020 banner update
18. 21.7. rovinata etapa ciel rovina Lurdy > Hautacam 143 km Vingegaard
zprofil etapy
profil etapy, 4040 nastúpaných metrov (© letour.fr)
Posledná horská etapa Tour de France bola zároveň aj najťažšou pyrenejskou skúškou a náročnosťou sa smelo mohla rovnať alpským previerkam z minulého týždňa. Obľúbený horský priesmyk Col d'Aubisque, prudký kopec Col de Spandelles nasledovaný veľmi technickým zjazdom a záverečné slávne stúpanie na Hautacam vytvárali perfektnú bojovú arénu pre najlepším vrchárov sveta. Z nich vyčnievali dvaja - Tadej Pogačar a Jonas Vingegaard.
Dánsky pretekár vstupoval do etapy s relatívne pohodlným náskokom 2:18 na slovinského fenoména a držiteľa bieleho dresu. Pogačar mal k dispozícii už len trojicu domestikov, ktorými boli bezformy jazdiaci Hirschi, rovinár Bjerg a posledný horský domestik McNulty. Aj s touto trojicou ale dokázalo včera UAE úplne rozbiť preteky a podobný frontálny útok sľubovali aj dneska. Vingegaard mal stále piatich pomocníkov, medzi ktorými boli aj skvelý vrchár Sepp Kuss a fenomenálny Wout Van Aert. Pripomíname, že Pogačar je síce lepší v časovke, no pred jazdou proti chronometru musel ešte výrazne odkrojiť zo svojej straty aby mal v sobotu šancu na žltý dres.
Po trošku chladnejšom včerajšku mali dnes teploty opäť prekročiť 30 stupňov. Štartovalo sa v Lourdes, Meste zázrakov. Rovnako ako včera, etapa opäť začínala dlhou rovinatou pasážou, kde sme mali sledovať veľký boj o únik. Bolo ale veľkou otázkou, či má dnes brejk šancu. Väčšina odborníkov predpokladala skôr súboj favoritov o etapu, čo malo byť priamym následkom predpokladanej poslednej ofenzívy tímu UAE. Aj dnes pokračovala postupná eliminácia pretekárov pre pozitívne testy na Covid-19. Dnešnými obeťami boli Imanol Erviti (Movistar), Damiano Caruso (Bahrain Victorious) a Chris Froome (Israel).
Etapa začala zhurta a hneď po štartovom výstrele vyšprintoval dopredu Van Aert. Bolo to dobrá taktika Jumba, mať ho vpredu sa mohlo ukázať ako rozdielový faktor v neskorších pasážach etapy. S ním išiel Neilson Powless (EF), no dvojica sa ale ďaleko nedostala. Podľa predpokladov sme videli v úvode etapy veľkú prestrelku útokov a dlho sa nedarilo žiaden únik vytvoriť. Na konci balíka sa ale trápil Mikkel Bjerg, čo mohlo byť kľúčové pre dnešný vývoj.
Po polhodine pretekania predviedli nádejný nástup Laporte (Jumbo), Dewulf (Ag2r), Leknessund (DSM), Bisseger (EF), Vermeersch (Lotto) a Matthews (BikeExchange). Získali asi 30 sekúnd náskoku, ale odísť ich nenechával Cofidis. Simon Geschke držal bodkovaný dres, no mal len malý náskok na Vingegaarda s Pogačarom a potreboval dnes byť v úniku. Francúzsky tím napokon opäť spojil celý pelotón. 
Po hodine pretekania sa z pelotónu napokon odpojila obrovská skupina ktorá pripomínala druhý menší pelotón. Boli tu Van Aert i Benoot z Jumba, či napríklad Gulio Ciccone (Trek). Talian mohol ešte veľmi zamiešať súboj o vrchársku klasifikáciu, pretože práca Cofidisu prišla na vnimoč a Simon Geschke sa opäť nedostal ani do tejto obrovskej skupiny. Najvyššie postavenými jazdcami vpredu boli Valentin Madouas (Groupama-FDJ) a Bob Jungels (Ag2r) so stratou polhodiny.
- reklama -
- reklama -
Ešte stále však nemuselo byť hotovo. Nastala totiž prapodivná situácia keď sa na čele pelotónu zložila štvorica rovinárov tímu Quick-Step. Belgický tím nielen že nemal v zostave nikoho, kto by dnes mohol uspieť, nielenže potreboval práveže čo najpomalší priebeh pre Fabia Jakobsena, aby sa ich šprintér dostal úspešne do cieľa, no ešte mal aj vpredu svojho najlepšieho vrchára Mattia Cattanea. Tento ťah belgického tímu jednoducho nedával zmysel, ale s pomocou Cofidisu držal únik dlho na dvadsiatich sekundách.
Skupina vpredu to dotiahla do Laruns na šprintérsku prémiu, kde si tradične ukoristil 20 bodov Wout Van Aert. Hneď po nájazde do legendárneho Col d'Aubisque sa z pelotónu zdvihol Simon Geschke. Za ním sa vyviezla ďalšia veľká skupina aj s Pidcockom (Ineos), Lutsenkom (Astana) či Latourom (Total). Pred pelotónom sa v tomto bode nachádzalo viac ako 40 ľudí. V hlavnom balíku začal diktovať pohodlné tempo Nathan Van Hooydonck. Hneď za vlakom Jumba číhal Tadej Pogačar, so svojou pravou rukou McNultym. Bjerg a Hirschi už z balíku odpadli.
Geschkemu sa napokon nepodarilo dostať do prvej skupiny a sen o bodkovanom drese sa mu rozplýval. Na trase bol kvôli obrovskému úniku, roztrúsenému po celom stúpaní Aubisque, nesmierny chaos. V pelotóne však začala tempo diktovať Arkéa pre Naira Quintanu. Pred pelotón sa totižto nenápadne prešmykol Louis Meintjes (Intermarché). Juhoafričan si vypracoval minútu a pol náskoku na pelotón a virtuálne sa posúval už na štvrté miesto v GC.
Na vrchol prvého kopca etapy dorazila spolu ako prvá sedemnástka ľudí v zložení Benoot a Van Aert (2x Jumbo), Martínez (Ineos), Schachmann (Bora), Mas a Verona (2x Movistar), Teuns (Bahrain Victorious), Madouas a Pinot (2x Groupama-FDJ), Leknessund (DSM), Lutsenko a Riabushenko (2x Astana), Urán (EF), Ciccone (Trek), Schultz (BikeExchange), Woods a Houle (2x Israel). Prémiou prešiel ako prvý Gulio Ciccone pred Thibautom Pinotom. Talian sa dotiahol za Geschkeho na tri body.
Minútu za vedúcou skupinou prešiel Aubisqom Meintjes, ktorý mal náskok už dvoch minút na skupinu hlavných favoritov. V klesaní mal veľké problémy Enric Mas, ktorý sa z čela prepadol práve k Meintjesovi. Španiel mal v tomto roku niekoľko pádov v zjazdoch a ako sa zdá, výrazne sa to na ňom podpísalo. Predposledným kopcom Tour bol Col de Spandelles (10,3 km; 8,3 %), ktorý bol na Starej dáme použitý po prvýkrát v histórii a na celej svojej dĺžke disponoval prudkými sklonmi. Na čelo sa vrátil Bauke Mollema, ktorý ťahal v prospech Cicconeho. Trek mal z ničoho nič veľkú šancu vyhrať prestížny dres na Tour de France.
42 kilometrov pred páskou padol na čelo hlavnej skupiny Brandon McNulty. Veľmi rýchlo prišla selekcia a odpadali Pidcock či Powless. Na čele diktoval tempo Van Aert a za ním zostalo asi desať ľudí, podobne ako v skupine favoritov za McNultym. Náskok Louisa Meintjesa sa raketovo rozplynul. Veľmi zlý deň dnes mali Enric Mas a opäť aj Romain Bardet, obaja odpadli a za oči zo skupiny visel aj Adam Yates.
Po troch kilometroch McNultyho tempa nastúpil Tadej Pogačar. Za jeho zadným kolesom bol ale prilepený Jonas Vingegaard. Po chvíli sa tam vrátil aj Sepp Kuss, za nimi jazdili Thomas a Quintana so stratou dvadsiatich sekúnd. Po chvíli sa to ale opäť pospájalo a nič natom nezmenil ani druhý pokus Pogačara. Na ten už ale dokázali odpovedať všetci a Tadej začínal vyzerať bezradne. Van Aertovo tempo na špici vydržali iba Pinot a Martínez.
Pogačar to skúsil aj tretíkrát no opäť bez účinku. Neustále ataky už nebavili Gerainta Thomasa, ktorý po prvýkrát na tejto Tour dvojici nastúpil. Brit si ale iba išiel svoje tempo a čoskoro ho opäť dvojica predbehla. A následne prišiel dlhoočakávaný útok naplno od Tadeja Pogačara na víťazstvo na Tour de France. Slovinec diktoval zničujúce tempo a raketovo obiehal jazdcov z úniku, no so žltým mužom na zadnom kolese.
Wout Van Aert vyhral aj horskú prémiu na Col de Spandelles a útočil aj na bodkovaný dres. Rovnako tak aj Pinot, ktorý prešiel vrcholom hneď za ním. Naopak, Ciccone z toho napokon úplne vypadol. Po tomto kopci následovalo veľmi technické klesanie, kde prekvapivo Pogačar vytvoril tlak na Vingegaarda a Dán v infarktovom momente spravil chybu a takmer sa porúčal na zem. So všetkým šťastím sveta to však ustál.
Napokon to ale bolo naopak a o pár momentov neskôr sa porúčal na zem Pogačar. Neskutočná dráma medzi týmito dvomi. Vingegaard ale počkal a tým si zrejme zaistil, že Pogačar už vo zvyšku zjazdu nič neskúsi. Tak či onak, sledovali sme pamätný duel o žltý dres. V zjazde sa už nič viac nestalo a dvojica išla spolu. Na čele nepochopiteľne Van Aert ťahal Pinota s Martínezom pod cieľový kopec, Thomasa naopak ťahali Kuss a Benoot. Jumbo bolo všade a preteky malo pod kontrolou.
Posledným kopcom celej Tour bol Hautacam (13,6 km; 7,8 %), ktorý bol náročným stúpaním a mal ponúknuť poslednú možnosť Tadejovi Pogačarovi znížiť svoju stratu na žltý dres pred časovkou. Dvojicu najlepších na tohtoročnej Tour dobehli po zjazde Kuss, Benoot, Thomas, Meintjes a Houle. Minútku za touto partiou jazdili Yates, Quintana, Gaudu či Vlasov. Bardet a Mas strácali. Do Hautacamu nabehli s náskokom dvoch a pol minút ako prví Van Aert, Pinot a Martínez.
Na cieľovom kopci sa ako prvá rozbila skupina zvyšných favoritov kde sa všetkých zbavil Gaudu a Francúz chcel na diaľku ubrániť štvrté miesto pred Meintjesom. 9 kilometrov pred cieľom vpredu drtivo nastúpil Van Aert a s ním išiel iba Martínez, Pinot to zabalil. Súboj o etapu i bodkovaný dres tak prišiel o jedného z uchádzačov. Sepp Kuss medzitým utrhol Thomasa i Meintjesa a Jumbo chcelo evidentne etapu i vrchársku klasifikáciu. Bez ohľadu nato, či s Woutom Van Aertom alebo Jonasom Vingegaardom.
Päť kilometrov pred cieľom sme sledovali zvláštnu situáciu, keď Sepp Kuss dobehol Wouta Van Aerta. Dvojica sa iba vymenila na čele skupiny a Van Aert pripravoval finálny atak pre žltého muža. Skvele jazdila Groupama-FDJ, keď sa postupne Madouas a potom Pinot vrátili k Gauduovi a vrátili ho k Meintjesovi. Štyri kilometre pred cieľom Wout Van Aert zlomil Tadeja Pogačara. Jumbo-Visma si išlo triumfálne pre etapu aj tri dresy.
O kilometer neskôr sa skončila práca Wouta Van Aerta, ktorý sa zastavil na kraji cesty a vypustil Jonasa Vingegaarda. Dán jasne ukazoval, že je najsilnejším vrchárom na tejto Tour de France. V tom istom momente musel meniť bicykel tretí Thomas, ku ktorému sa stiahol Martínez a dobehol ho Gaudu. Quintana a Vlasov na nich strácali už takmer dve minúty.
Jonas Vingegaard dotiahol svoj útok do cieľa a vyhral na Hautacame s obrovským náskokom. Dán sa ubránil všetkým pokusom Tadeja Poagačara a potvrdil, že na tejto Tour bol najsilnejší. Ako bonus vyhral aj bodkovaný dres, ktorý teda skončí v správnych rukách najlepšieho vrchára. Druhý prišiel do cieľa Pogačar, tretí Wout Van Aert. Dnešok bol reklamou na cyklistiku.
Vingegaard si do časovky privezie náskok cez tri minúty na druhého Pogačara. Slovinec aspoň pevne drží biely dres. S obrovskou stratou troch minút prišiel do cieľa Geraint Thomas, ktorý v závere utrhol Davida Gauduho a potvrdil svoje právoplatné tretie miesto v GC. Francúz skončí štvrtý, ak vo svojej nenávidenej časovke úplne nevyhorí. Bude mať ale veľký náskok na Meintjesa, Quintanu i Vlasova. Svoje miesto v Top 10 dnes aj napriek chorobe potvrdil Adam Yates a do elitnej desiatky sa dostal aj Alexey Lutsenko.
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
Bodkovaný i zelený dres si uchmatne tím Jumbo-Visma prostredníctvom Vingegaarda a Van Aerta. Geschkemu sa jeho bodkovaný sen rozplynul až na poslednom kopci celých pretekov. V zelenej súťaži je Belgičan suverénny a zrejme zlomí aj Saganov historický rekord z roku 2018, kedy Slovák nazbieral 477 bodov. Van Aert ich má momentálne 451 a pred ním sú dve šprintérske etapy a časovka. Tímová klasifikácia pripadne Ineosu.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jonasa Vingegaarda (víťaz)
"Je to neskutočné... Dnes ráno som povedal partnerke aj mojej dcére že dnes vyhrám pre nich. Toto víťazstvo im venujem. Bol to neskutočne ťažký dojazd. Ešte ale nie je hotovo, čakajú nás ťažké dva dni. Musíme sa sústrediť. Keď Tadej spadol, musel som počkať, nebolo by to vporiadku vtedy zatlačiť. Chcel by som za dnes i celú Tour poďakovať tímu. Do jedného boli úžasní. Nechcem hovoriť o tom, či som už vyhral. Až v Paríži sa o tom môžeme porozprávať.."
Výsledky etapy
1. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 03:59:50 120
2. POGACAR Tadej UAE Team Emirates 01:04 50
3. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 02:10 25
4. THOMAS Geraint INEOS Grenadiers 02:54 15
5. GAUDU David Groupama-FDJ 02:58 5
6. LUTSENKO Alexey Astana Qazaqstan Team 03:09
7. MARTINEZ Daniel INEOS Grenadiers 03:09
8. KUSS Sepp Jumbo-Visma 03:27
9. VLASOV Aleksandr BORA-hansgrohe 04:04
10. PINOT Thibaut Groupama-FDJ 04:09
109. SAGAN Peter TotalEnergies 34:10
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 71:53:34
2. POGACAR Tadej UAE Team Emirates 03:26
3. THOMAS Geraint INEOS Grenadiers 08:00
4. GAUDU David Groupama-FDJ 11:05
5. QUINTANA Nairo Team Arkéa-Samsic 13:25
6. MEINTJES Louis Intermarché - Wanty - Gobert 13:43
7. VLASOV Aleksandr BORA-hansgrohe 14:10
8. BARDET Romain Team DSM 16:11
9. LUCENKO Alexej Astana Qazaqstan Team 20:09
10. YATES Adam INEOS Grenadiers 20:17
123. SAGAN Peter TotalEnergies 04:34:08
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 451
2. POGACAR Tadej UAE Team Emirates 219
3. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Deceuninck 196
4. PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 158
5. JAKOBSEN Fabio Quick-Step Alpha Vinyl 155
6. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 135
9. SAGAN Peter TotalEnergies 104
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 72
2. GESCHKE Simon Cofidis 64
3. CICCONE Giulio Trek-Segafredo 61
4. POGACAR Tadej UAE Team Emirates 61
5. VAN AERT Wout Jumbo-Visma 59
6. PINOT Thibaut Groupama-FDJ 52
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. POGACAR Tadej UAE Team Emirates 71:57:00
2. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 49:34
3. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates 01:20:14
4. JORGENSON Matteo Movistar Team 01:27:56
5. LEKNESSUND Andreas Team DSM 01:49:54
6. STORER Michael Groupama-FDJ 02:07:30
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 84,9 km - LARUNS (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
hc 20 66,5 km - Col d'Aubisque: dĺžka 16,4 km; sklon 7,1 % (20-15-12-10-8-6-4-2)
1 20 33,2 km - Col de Spandelles: dĺžka 10,3 km; sklon 8,3 % (10-8-6-4-2-1)
hc 20 Cieľ - Hautacam: dĺžka 13,6 km; sklon 7,8 (20-15-12-10-8-6-4-2)
ciel Cieľ - HAUTACAM (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + 10-6-4 bonusové sekundy
Krátky úvod k etape:
Po perfektnej jazde UAE to v záverečný horský deň vyzerá skôr na ich problémy, pretože tak to v cyklistike chodí. Ak sa tempa chytí Jumbo, nebude mať zásadný záujem držať ho vysoké a možno sa podarí odísť úniku, kde by mohli byť pokojne aj viacerí ľudia z Top 10.  Únik bude opäť veľmi ťažké vytvoriť a potreboval by slušný náskok, aby mal šancu. Veľkou otázkou je, kto má ešte nohy na to, aby vzdoroval Vingegaardovi s Pogačarom. Je vysoko pravdepodobné, že zvíťazí jeden z tejto dvojice. My by sme si skôr stavili na Vingegaarda. Pre Simona Geschkeho bude cieľom celých pretekov už Col d'Aubisque. Ak tam bude prvý, vyhrá vrchársku súťaž.
Priebežné poradie pretekov PRED ETAPOU
1. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 67:53:54
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 02:18
3. THOMAS Geraint INEOS Grenadiers 04:56
4. QUINTANA Nairo Team Arkéa-Samsic 07:53
5. GAUDU David Groupama-FDJ 07:57
6. BARDET Romain Team DSM 09:21
7. MEINTJES Louis Intermarché - Wanty - Gobert 09:24
8. VLASOV Aleksandr BORA-hansgrohe 09:56
9. YATES Adam INEOS Grenadiers 14:33
10. MAS Enric Movistar Team 16:35
Krátky opis trasy etapy:
Osemnásta etapa bude poslednou príležitosťou pre vrchárov na etapový triumf, ale aj na vylepšenie si pozície v priebežnom poradí pred rozhodujúcou časovkou. K slovu sa môžu dostať aj šprintéri, ak sa dostanú do vedúcej skupiny alebo zostanú body na šprintérskej prémii aj pre pelotón. Potom sa pozornosť zameria aj na vrchárov a hneď prvé stúpanie nebude jednoduché, pretože ich čaká Col d'Aubisque, kde priemerný sklon na posledných desiatich kilometroch neklesne pod 8%. Favoriti môžu preveriť svojich konkurentov už na Col de Spandelles a víťaza etapy spoznáme na vrchole Hautacamu, kde niektoré úseky presahujú 11%.  
profil prvého kopca (© letour.fr)
profil druhého kopca (© letour.fr)
profil záverečného kopca (© letour.fr)
 Vysielanie na Športe RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Športe od 14:55 štúdio, následne živý prenos
moderátorka štúdia: Oľga Konečná
komentátori: Vladimír Genda, Marek Marušiak
hosť, spolukomentátor: Peter Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko
 
Náš eshop