vuelta 18
1. 25.8. rovinata etapa ciel rovina Málaga > Málaga 8 km Dennis
 
etapa 01
profil etapy (© lavuelta.com)
 
 
Posledná Grand Tour v roku, Vuelta a Espaňa, naposledy odštartovala individuálnym súbojom s chronometrom pred deviatimi rokmi. Organizátori tak po inak atraktívnom type začiatku siahli po veľmi dlhej dobe. Favoritom úvodného dňa bol Rohan Dennis. Jeho časovkárske schopnosti však chceli preveriť ďalší skvelí pretekári v súboji s chronometrom, ktorí do Španielska prišli. Prvá etapa tiež mala vytvoriť určité odstupy medzi adeptmi na celkové víťazstvo.   
 
Podľa pravidiel UCI môže mať prológ maximálnu dĺžku osem kilometrov. Práve toľko mala úvodná skúška na poslednej Grand Tour v tomto roku. Vôbec prvým pretekárom, ktorý sa pustil zo štartovej rampy bol Jorge Cubero z domáceho celku Burgos – BH a to krátko po piatej hodine večernej. Jeho výsledný čas nebol príliš oslnivý, v cieli priebežné prvé miesto dlho neudržal.
 
Už v úvode štartovej listiny sa nachádzalo niekoľko zaujímavých mien. Medzi prvými cyklistami, ktorí museli prejsť nástrahami trate v Málage, bol Richie Porte. Líder BMC Racing Team možno aj kvôli žalúdočným problémom nezanechal najlepší dojem a už v úvodnom dni čo-to nakúpil. Napokon to bolo až 97. miesto s mankom 51 sekúnd. To holandskú časovkársku školu výborne reprezentoval Dylan Van Baarle zo Sky, ktorý v drese národného šampióna dlho sedel na mieste určenom pre najrýchlejšieho pretekára dňa. Bol vôbec prvým jazdcom, ktorý osemkilometrovú trať stihol prejsť pod desať minút, presnejšie za 9:59.  
 
Thibault Pinot začal svoju púť na španielskej GT lepšie ako Porte. Francúzsky cyklista stratil na priebežne vedúceho Van Baarla dvadsať sekúnd, na Austrálčana tak mal jedenásť sekúnd k dobru. Ešte lepšie si v uličkách Málagy viedol Bauke Mollema. Ten do cieľa prišiel v čase 10:06. Minimálnu stratu mali tiež dvaja kľúčoví domestici. Andrej Amador z Movistaru a Gorka Izagirre z Bahrainu Merida. Prvý menovaný zvládol prológ prejsť za 10:03, druhý menovaný bol o sekundu pomalší.  
 
BMC patrí medzi najlepšie tímy, čo sa týka tímových časoviek. Ich jazdci sú preto s týmto druhom pretekania dokonale vžití. Ukázali to aj Alessandro De Marchi a Brent Bookwalter, ktorí po prejazde cieľovou páskou okupovali miesta v Top 5. Radosťou mohli explodovať tiež v nemeckom celku BORA - Hansgrohe. Ich líder, Emanuel Buchmann, zajazdil prológ v čase 10:08.
 
Po takmer polovici štartového poľa stále prvé miesto okupoval Van Baarle (Sky). Z kresla tak sledoval počínanie svojho mladšieho kolegu. Tao Geoghegan Hart opäť ukázal svoje časovkárske schopnosti, no bohužiaľ v poslednej zákrute stratil rýchlosť a aj šancu na etapové víťazstvo. O dve sekundy rýchlejší čas v cieli ako on mal Dylan Teuns. Belgičan rozšíril enklávu BMC v najlepšej desiatke. Na priebežne prvého jazdca Sky však stratil štyri sekundy. 
 
Iný talentovaný mladík s možnými ambíciami na celkové hodnotenie taký rýchly nebol. Richard Carapaz ukázal, že v Movistare súboj s chronometrom asi veľmi netrénujú. Ekvádorčan ukončil prológ v čase 10:27. Skvelý medzičas mal už tradične kvalitný časovkár. Lars Boom nastavené tempo ale udržať nedokázal a nakoniec finišoval v čase 10:13. 
 
Potom sa na trati objavila zaujímavá skupina jazdcov. Rafal Majka, Ilnur Zakarin a Nicholas Roche sa potulovali uličkami v rovnaký čas. Rus osemkilometrovú trasu absolvoval za 10:09, Ír za 10:14 a Poliak za 10:13. Hneď za nimi išiel jeden z hlavný favoritov dňa. Ani Jonathan Castroviejo však nedokázal zosadiť svojho tímového kolegu z priebežného prvého miesta. Stratil na neho jednu sekundu. 
 
Až po takmer hodine a pol sa zmenil priebežne najrýchlejší čas. Dosiahol ho Nelson Oliveira, ktorý predsa ukázal, že aj pretekár Movistaru môže v súboji s chronometrom miešať kartami. Čas Portugalčana bol 9:56. Hranicu desiatich minút chceli atakovať Wilco Kelderman alebo George Bennett. Líder Sunwebu na celkovú klasifikáciu to dokázal, jeho výsledný čas bol 10:01, Bennett sa na trati trápil viac. Novozélanďan však nakoniec mohol byť spokojný, na svojich najväčších konkurentov príliš nestratil. 
 
Najatraktívnejší pretekári z pohľadu etapového, ale tiež celkového víťazstva štartovali až po ôsmej hodine. Plejádu kvalitných pretekárov odštartoval Michal Kwiatkowski. Nedávny víťaz Okolo Poľska začal veľmi rýchlo, na medzičase bol doposiaľ najrýchlejší a rýchle tempo udržal až do cieľa. Kwiatkowski predbehol Oliveiru o jedenásť sekúnd. Jeho výsledný čas bol 9:45.  
 
Po ňom do cieľa prišiel Alejandro Valverde. Španielsky matador síce na trati nevyzeral, že šiel na hrane, no cieľovú pásku preťal vo fantastickom čase. Časomer ukázal 10:03. To úplne iné starosti mal Rigoberto Urán. Kolumbijčan vie zajazdiť kvalitné časovky, no dnes sa mu to nepodarilo a zaradil sa tak medzi pretekárov, ktorí dnes pripisovali veľké straty.
 
Veľmi netradičný pohľad si "užili" slovenskí fanúšikovia. Peter Sagan totiž obliekal dres nemeckej Bory, nie dúhový. Sagan dnes nemohol prehovoriť do boja o etapové víťazstvo, do cieľa prišiel za 10:17. To Victor Campenaerts chcel vyhrať a urobil preto všetko. Na cieľovej rovinke skoro vypľul dušu, ale Kwiatkowskeho zosadiť nedokázal. Stratil na neho jednu sekundu.  
 
Následne na trati v Málage vyčíňal hurikán s menom Rohan Dennis. Najväčší favorit úvodného dňa počas celého prológu získaval na priebežne vedúceho Kwiatkowskeho nejaké sekundy. Nakoniec ich dokázal nahromadiť šesť a ako jediný tak dnes dokázal prejsť osemkilometrovú trasu za menej ako 9:45! Dennis tak potvrdil, že patrí medzi najlepších časovkárov nielen v tomto roku a zaznamenal už 24. profesionálne víťazstvo. 
 
Austrálčana mohlo z priebežného prvého miesta zosadiť už len pár pretekárov. Simon Yates síce absolvoval slušnú časovku, ale na výhru mu to stačiť nemohlo. Brit sa však na to vôbec nesústreďoval. Rovnako ani ďalší adepti na celkové víťazstvo, ktorí sa nachádzali na konci štartového poľa a snažili sa najmä minimalizovať straty. Nairo Quintana tiež nepatril medzi najhorších, práve naopak. Jeho cieľový čas bol 10:10. Bol tak rýchlejší ako Vincenzo Nibali alebo Fabio Aru. Prvý menovaný prišiel do cieľa v čase 10:20, druhý menovaný o dve sekundy skôr.
 
Úvodný deň v Malage dopadol podľa očakávaní. Vyhral najväčší favorit, všetci kandidáti na celkovú Top 10 až na Porta sa poukladali do polovice výsledkovej listiny. Našťastie nepršalo, nikto nespadol, všetci môžu pokračovať. Domnievame sa, že z tejto pozície bude v prvom týždni ťažiť Kwiakotwski, ktorému terény budú pripomínať poľský etapák. Nemusí tu výhradne pracovať a má aj dobré spomienky na La roja spred dvoch rokov, takže bude mať veľkú šancu sa do dresu obliecť znova. Dennis ho ale bude srdnato brániť zatiaľ čo ostatní sa budú pomaly hrýzť priebežným poradím nahor.
 
 
Výsledky aj priebežné poradie po etape
1. DENNIS Rohan link ikonka BMC Racing Team link ikonka 09:39 100
2. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:06 40
3. CAMPENAERTS Victor Lotto Soudal link ikonka 00:07 20
4. OLIVEIRA Nelson Movistar Team link ikonka 00:17 12
5. VAN BAARLE Dylan Team Sky link ikonka 00:20 4
6. DE MARCHI Alessandro BMC Racing Team link ikonka 00:21  
7. CASTROVIEJO Jonathan Team Sky link ikonka 00:21  
8. GESCHKE Simon Team Sunweb link ikonka 00:21  
9. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:22  
10. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:22  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Ak sa na štarte takejto krátkej jazdy proti chronometru objaví Rohan Dennis, okamžite sa musí pasovať do úlohy najväčšieho favorita, pretože býva veľmi silný v intenzívnej časovke. Na Gire prehral podobnú otváraciu ITT o dve sekundy pred Dumoulinom, teraz bude chcieť získať najcennejší dres hneď v prvej etape. Vo výbornej forme aktuálne jazdí Victor Campenaerts. Po triumfe na európskom šampionáte si poradil veľmi dobre aj s časovkou na BinckBank Tour, takže si bude veriť, že môže atakovať tie najvyššie priečky. V tíme Sky sa vždy kvalitne pripravia na jazdu proti chronometru na Grand Tour, momentálne by sa mohli vytiahnuť Michal Kwiatkowski alebo Jonathan Castroviejo, ktorí si udržujú potrebnú výkonnosť aj po TdF, a zlepšenú formu predvedenú na BinckBank Tour môže potvrdiť aj Van Baarle. Podobný krátky profil môžu zvládnuť aj Brändle, Fellini alebo Boom. V hľadiska celkovej klasifikácie môžu získať časovú výhodu Ion Izagirre či Wilco Kelderman, z ostatných favoritov na titul sa môžu tešiť Richie Porte alebo Alejandro Valverde. Obaja vedia, ako majú jazdiť počas svižnej ITT. A na Gire predviedol parádny výkon v krátkej časovke na začiatku pretekov Simon Yates. Jeho dobrý výkon v Málage bude znamenať dobrú formu. Krátke časovky s niektorými technickými úsekmi obľubuje aj Peter Sagan, no tentoraz ho môže limitovať, že na štarte sa ešte nepredstaví vo svojej najlepšej forme. Jeho výsledok veľa napovie o tom, v akom skutočnom stave dorazil na španielske podujatie.     
 
 
Krátky opis trasy:
Individuálna časovka odštartovala Vueltu naposledy v roku 2009, odvtedy zakaždým otvárala podujatie jej tímová verzia. Úvodný súboj o červený dres sa odohrá na juhu krajiny, v autonómnom spoločenstve Andalúzia, v prístavnom meste Málaga. Krátka jazda proti chronometru nemá parametre na vytvorenie smerodajných rozdielov, no organizátori aj tak prepašovali na trasu krátke stúpanie. Prvé tri kilometre sú rovinaté a väčšinou prebehnú na pobreží, kde naberú pretekári vysokú rýchlosť, následne sa jazdci dostanú na 1500-metrový kopec s priemerom šesť percent a po krátkom zjazde je pripravené ešte jedno malé stúpanie. Až potom zídu cyklisti na úroveň mora a záverečných 1500 metrov sa znovu odohrá na rovine. Časovka je síce krátka, ale poskytuje rýchlu pasáž, krátke stúpania a aj technické momenty, čo zaujímavo okorení prvý deň na španielskych pretekoch.