vuelta 18
6. 30.8. zvlnena etapa ciel rovina Huércal-Overa > San Javier 156 km Bouhanni
 
etapa 01
profil etapy, 1120 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Šprintérskych etáp nie je na Vuelte veľa a v šiestom dni sú ešte prítomní všetci rýchlici, takže bola to ideálna príležitosť pre Eliu Vivianiho na druhý triumf a tiež razantné zvýšenie počtu bodov v zelenej súťaži, pretože Talian má ambíciu vyhrať ju, no doteraz bol iba siedmy, keďže Kwiatkowski bral už 46 bodov a Viviani za pondelňajší triumf iba 25. Peter Sagan by mu ale rád vzal vietor z plachiet, aby sa mohol s pretekmi rozlúčiť s triumfom. Samozrejme, ešte preteky neopúšťa, ale dnešok bol z tých ideálnych na úspech.
 
Quick-Step mal jasnú úlohu nepustiť dopredu silnú skupinu, aby sa príliš nenadreli a neboli v strese. Podarilo sa im to náramne. To, čo im bude na Okolo Slovenska trvať desiatky minút (vytvorenie ideálnej skupinky), sa tu odohralo okmažite po zahájení etapy. Vyštartoval Richie Porte (BMC) a po chvíli ho doplnili známi atakeri Luis Angel Mate (Cofidis) a Jorge Cubero (Burgos-BH).
 
Pohľad na unikajúceho Porta bol zábavný aj smutný zároveň. Bolo od neho úctyhodné, že sa vydal dopredu aj keď sa necíti najlepšie a ešte aj v takejto etape bez šance na uchopiteľný výsledok. Chcel sa ale aspoň takto ukázať svetu a hovorilo sa dnes o ňom oveľa viac ako by sa schovával v balíku. Všetci ale museli spomenúť základný fakt, že premrhal ďalší rok, v ktorom sa nedostal na pódium Grand Tour.
 
Luis Maté je dnes v úniku už tretí raz. Jeho boj o vrchársky dres je príkladný a treba povedať, že narozdiel od Tour de France je na Vuelte k dispozícii množstvo bodov už v prvom týždni, takže základ úspechu sa dá položiť už aj tu. Španiel mal pred dnešným dňom už 36 bodov a na dvoch trojkách pridal ďalších šesť. Pred druhým Rollandom tak má po novom 22-bodový náskok.
 
Náskok vedúceho tria sa nedostal cez tri a trištvrte minúty. Všetci vpredu i vzadu vedeli, ktorá bije. Pelotón ťahal Quick-Step, jedného pretekára tam nastrelili aj FDJ s Trekom, takže všetko bolo ideálne a tempo etapy nebolo vysoké. Navyše, kvôli opravám jedného úseku cesty museli organizátori etapu skrátiť o päť kilometrov.
 
Výborne sa dnes cítil Rudy Molard. Domestik FDJ nikdy nezažil takú poctu, aby si obliekol akýkoľvek dres lídra na pretekoch UCI a všetky okolnosti sa zohrali tak, že sa dostal až do toho tretieho najslávnejšieho v cyklistickej tradícii. Tento rok už bol pre neho najlepší tak či onak. Triumfoval v etape na Paríž - Nice, kde sa dostal do väčšej skupiny favoritov a keď nastúpil, všetci ho podcenili. Taktizovali a Molard zvíťazil.
 
Oveľa menej dôvodov na radosť mali v Cofidise. Nacer Bouhanni pokračuje v kontroverziách a včera rozhodcovia videli ako udrel svojho športového riaditeľa Jeana Luca Jonronda. Okrem pokuty pre oboch rozhodcovia preradili ich mechaničák na koniec konvoja. Tím tento incident kategoricky poprel, no keď sa jury rozhodla takto razantne konať, určite niečo videli...
 
Tempo bolo pomalé, organizátori čakali dojazd okolo 17:40, no priemerná rýchlosť etapy nesiahala ani k 40 km/h a dojazd sa posunul o viac ako dvadsať minút. Viacerí v záverečnej hodine poškuľovali po dramatizácii cez bočný vietor, a tak Quick-Step zvýšil rýchlosť. Už tridsať kilometrov pred páskou bolo po úniku a začal sa pozičný boj aj ľudí v celkovom poradí, takže všetko sa odohrávalo vo vysokej rýchlosti. Pád visel na vlásku a práve ako sme písali túto vetu nerazil do ostrovčeka v strede cesty Victor Campenaerts a poslal na zem viacerých domestikov. Neostal tam žiadny z favoritov.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo pádu Campenaertsa a spol.
 
 
Dvadsať kilometrov pred páskou Bora zvýšila tempo tak, že rozdelila pelotón na viacero skupiniek. Vpredu ostalo asi šesťdesiat ľudí. Kvôli defektu odtiaľ vypadol Kelderman zo Sunwebu. Strácali aj Bilbao (Astana) s Pinotom (FDJ). Vpredu sa ale držali Sagan (Bora) s Vivianim (Quick-Step) i Bouhannim (Cofidis). Tiež červený Rudy Molard (FDJ). Menším problémom bolo, že pichol aj Rafal Majka z Bory a Nemci prestali robiť vpredu, no pridali sa iné celky, a tak bolo jasné, že sa to opäť už spájať nebude.
 
V závere to netradične pokazili ľudia z Quick-Stepu. Viviani nemal dobrú pozíciu, špurtoval príliš zozadu a keďže mal na zadnom kolese Petra Sagana, bolo aj po jeho nádejách. Triumfoval Nacer Bouhanni (Cofidis), ktorý v samom závere mierne prešiel doľava a trochu zavrel Mattea Trentina (Mitchelton), cez ktorého sa tak dostali Danny van Poppel (LottoNL) aj Elia Viviani (Quick-Step). Taliansky šampión bol najrýchlejší, ale dorazil dopredu neskoro. Peter Sagan videl, že nemá šancu, a tak už v samom závere nešiel naplno, pripísal si deviatu pozíciu.
 
 
etapa 06 spurt bohfb
Špurt dnešnej etapy (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Etapa síce mala jednoduchý profil, no potvrdili sa chýry o možnosti vetra. Vieme, že Quick-Step takéto ponuky neodmieta a so všetkými siedmimi pretekármi sa natlačil dopredu. Balík bol už vtedy rozdelený kvôli pádu, a tak sa im to robilo jednoduchšie. Kelderman s Pinotom stratili 1:44 a Majka až tri minúty.
 
V celkovom poradí teda spomínaní traja ľudia vypadli z Top 15 a Majka už bude mať veľký problém s myšlienkami na celkový výsledok. Ešte viac pozornosti sa tak presmeruje na Buchmanna. Molard si počínal ako skúsený harcovník a ubránil dres. Ten zelený stále má Kwiatkowski, ktorého Viviani ani po dnešku nevytlačil. Možno to bude medzi nimi zaujímavý súboj nadiaľku. Mate si pekne buduje vrchársku súťaž.
 
 
 
Výsledky
1. BOUHANNI Nacer link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 3:58:35 100
2. VAN POPPEL Danny Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 40
3. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:00 20
4. CONSONNI Simone UAE Team Emirates link ikonka 00:00 12
5. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 4
6. GARCIA CORTINA Iván Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
7. FRAILE Omar Astana Pro Team link ikonka 00:00  
8. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:00  
9. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00  
10. MORKOV Michael Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. MOLARD Rudy Groupama - FDJ 22:26:15 20
2. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:41  
3. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:48  
4. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:51  
5. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:53  
6. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:11  
7. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 01:14  
8. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 01:14  
9. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:18  
10. MAS Enric Quick-Step Floors link ikonka 01:23  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. KWIATKOWSKI Michał Team Sky link ikonka 48
2. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 41
3. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 33
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 42
2. ROLLAND Pierre EF Education First - Drapac link ikonka 20
3. KING Ben Team Dimension Data link ikonka 12
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 98,4 km - Alto del Garrobillo: dĺžka 3,8 km; sklon 5,7 %
3 20 52,7 km - Alto del Cedadero: dĺžka 4 km; sklon 6,2 %
 
 
Krátke preview etapy:
Dnes to vyzerá na klasickú šprintérsku koncovku. Quick-Step bude mať eminentný záujem dostať Eliu Vivianiho do koncovky, pretože je najrýchlejší a môže si maximálne veriť. Pomôcť by mohli Cofidis alebo Bora, my budeme zvedaví na Petra Sagana, ktorý už v pondelok ukázal, že Viviani nie je až taký odskočený. Znepríjemniť by im to mohol únik, ak by sa v ňom predstavili viacerí dobrí tempári a mal by aspoň zo 7-8 členov, no Quick-Step určite na začiatku etapy bude dbať na to, aby sa taký nevytvoril.
 
 
Krátky opis trasy:
Len dve krátke stúpania tretej kategórie signalizujú, že etapu si zoberú pod patronát šprintérske zoskupenia. Z mesta Huércal-Overa sa bude putovať po pobreží Costa Cálida do prímorského strediska San Javier, kde bude všetko pripravené na hromadný špurt balíka. Obidve lezecké prekážky budú len osviežením pri kontrole utečencov, hlavná skupina bude mať dostatok času, aby vo finále eliminovala únik. Organizátori však upozorňujú na to, že šprintérsku idylku môže prekaziť vietor, ktorý tu zvykne razantne fúkať. V prípade hromadného dojazu pelotónu bude rozhodovať, ako si poradia šprintérske tímy s ostrou zákrutou, ktorá striehne len sedemsto metrov pred páskou.