vuelta 18
12. 6.9. rovinata etapa ciel rovina Mondoñedo > Faro de Estaca 181 km Geniez
 
etapa 01
profil etapy, 2250 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Náročnosť pretekov nepoľavovala ani v dvanástej etape. Profil mohol za istých okolností vyhovovať šprintérom, ale všetko záviselo od podmienok na trati. Navyše, ak by sa aj pelotón udržal pokope, na konci by sme nevideli klasický hromadný šprint, lebo cieľová čiara vedúca k majáku Faro de Estaca bola veľmi úzka, kde by sa len ťažko sformovali šprintérske vláčiky.
 
Situáciu skomplikovalo aj počasie. Výrazne sa ochladilo, jazdilo sa pod zamračenou oblohou a na pobreží fúkal pomerne silný vietor, čo dnešnú etapu priblížilo viac ku klasikárskej bitke, ako k šprintérskemu predstaveniu. Na rozdiel od včerajšieho dňa sa nečakalo na únik veľmi dlho, ten sa vytvoril na prvej horskej prémii.
 
Na vrchole Alto de Cadeira odišla dopredu 18-členná skupina, do ktorej sa dostali Geniez (Ag2r), Nibali, Padun (obaja Bahrain Merida), Teuns (BMC), Formolo (Bora-hansgrohe), Campenaerts, De Gendt (obaja Lotto-Soudal), Devenyns (Quick-Step Floors), Gebregziabher (Dimension Data), Machado (Kaťuša-Alpecin), Van Baarle (Sky), Brambilla (Trek-Segafredo), Conti (UAE Emirates), Torres (Burgos-BH), Lastra, Mas (obaja Caja Rural), Herrada (Cofidis) a Bizkarra (Euskadi-Murias). Horskú prémiu uchmatol De Gendt.
 
Na túto silnú vedúcu skupinu musel reagovať najmä tím Mitchelton - Scott, pretože Jesus Herrada strácal v poradí iba 5:45. Ale austrálska zostava, podobne ako včera, nechcela príliš plytvať silami na čele balíka, akoby jej neprekážalo, že červený dres by putoval do iného zoskupenia. Jej pozvoľný prístup doprial brejku takmer desať minút, preto sa čakalo na to, kedy zasiahne do vývoja aj Movistar. Španielsky celok bol však nahnevaný na pasivitu Mitcheltonu vo včerajšej etape, preto len ticho sledoval, ako sa to všetko vyvinie. A únik si vybudoval vysoký náskok.
 
Pred etapou sa špekulovalo, že brejk môžu ustrážiť len Bora - hansgrohe, Quick-Step Floors a Trek - Segafredo, ak by sa chceli na konci presadiť so svojimi rýchlymi cyklistami, ale tieto tímy dostali do vedúcej skupiny svojich zástupcov, preto zákonite neťahali na čele balíka. Na čele pretekov patrili k najrýchlejším jazdcom Van Baarle a Teuns, ktorí by mali dobré šance na výhru, ak by sa rozhodovalo v špurte vedúcej skupiny. Vpredu sa pohybovali skúsení borci ako De Gendt, Devenyns, Brambilla alebo Conti, ktorí vedeli, ako sa správať vo finále etapy, keď sa udržia pred balíkom až do cieľa. A boli sme zvedaví na Nibaliho a jeho prvú poriadnu akciu na Vuelte, ako sa mu bude dariť na tomto zaujímavom profile. Utečenci mali dobré vyhliadky na úspech, ich 10-minútový náskok zostával v platnosti.
 
Pelotón nezrýchľoval, Mitchelon - Scott jazdil stabilným tempom a nezdalo sa, že v blízkom čase sa malo na tom niečo zmeniť. Najviac si to užíval Jesus Herrada, ktorý bol veľmi blízko k tomu, že si vybojuje červený dres. Na poslednej horskej prémii sa ešte udržala pokope vedúca skupina, ale už bolo vidno náznaky, že niektorí jazdci sú netrpezliví a čoskoro sa začne atakovať. Maximum bodov opäť získal De Gendt. Keď sa rozdiel medzi skupinami vyšplhal na jedenásť minút, Movistar sa vytiahol na čelo balíka.
 
Na nasledujúcom nehodnotenom kopci sa odohralo v úniku niekoľko atakov, ale skupina zostávala kompaktná. Vzadu zostali iba Torres a Machado, toho však zastavili mechanické problémy. Pelotón sa snažil rozhýbať Movistar, ale 11-minútová strata odolávala. Španielske zoskupenie nechcelo poslať taký veľkorysý darček Jesusovi Herradovi.
 
Dvadsať kilometrov pred cieľom sa vedúca skupina rozdelila. Vpredu zostali Devenyns, Brambilla, Van Baarle, Teuns, Brambilla, Formolo, Campenaerts a Padun a ich náskok pred prenasledovateľmi vzrástol na päťdesiat sekúnd. Na čele pôsobil aktívne najmä Formolo, ktorý sa snažil ešte viac okresať svoju skupinu na krátkych stúpaniach, ale jeho súperi jazdili pozorne. Tú druhú ťahal najmä Herrada, aby jeho náskok pred balíkom mal v cieli čo najvyššie parametre.
 
Na čele pretekov sa nastupovalo vo veľkom, ale s výnimkou Brambillu s Devenynsom zostala útočiaca skupina pokope a o etapový triumf bojovalo šesť jazdcov. Technické a úzke finále napokon zvládol najlepšie Alexandre Geniez, ktorý pred páskou nepustil pred seba Dylana van Baarleho. Holandský jazdec mal výborne pripravenú pozíciu za jazdcom tímu Ag2r, ale v tesnej koncovke sa pred neho nedostal. Za cieľovou čiarou sa odohral incident, keď traja najsilnejší jazdci v úzkom priestore narazili do jedného z usporiadateľov vo vysokej rýchlosti a spadli.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPád po víťaznom šprinte
     
 
Druhá skupina a Jesus Herrada stratili v cieli dve a pol minúty. Potom španielsky jazdec čakal, s akým náskokom sa oblečie do červeného dresu. Hlavný balík finišoval so stratou 11:39 a na úzkej ceste sa poriadne natiahol. Herrada získal vedenie v GC 3:22.
 
Pretekári sa zapotili aj druhej galícijskej etape, vyzývavý profil opäť svedčil utečencom. Silná skupina si vybudovala potrebný náskok, aby mohla súperiť o etapu, a z pôvodného úniku bojovalo o výhru iba šesť jazdcov. Koncovku najlepšie zvládol Alexandre Geniez, ktorý na konci zbytočne nemíňal energiu, ale vždy sa pohyboval presne tam, kde potreboval, a na páske potom vytiahol najlepší šprint. Je to jeho tretí etapový triumf na Vuelte, na tento aktuálny čakal dva roky.
 
 
geniez 18 vuelta triumf asofv
Životný triumf Genieza (© ASO / Unipublic / Luis Ángel Gómez / Gomez Sport)
 
 
Vo finále si verili v šprinte Dylan van Baarle a Dylan Teuns, no francúzsky súper bol nad ich sily. Výborný výkon v úniku predviedol talentovaný Mark Padun. Pri svojej premiére na Grand Tour si počínal v tejto náročnej etape na čele pretekov nebojácne. Na konci tlačil vedúcu skupinu Davide Formolo, no taliansky jazdec potreboval o čosi náročnejšie kopce, aby sa zbavil svojich protivníkov.
 
Hlavnou postavou dňa bol Jesus Herrada, ktorý neprekážal tímu Mitchelton - Scott v úniku, a z 22. pozície sa prepracoval až na čelo klasifikácie. Pretekár tímu Cofidis si vybudoval pekný náskok v GC, no ak by zachytil rozhodujúci náskok tých jazdcov, ktorí dobyli etapu, mohlo to byť z jeho strany ešte veselšie. Uvidíme, ako si bude počínať v nasledujúcich troch horských etapách, po dnešnom výkone bude cítiť veľkú únavu. Ale určite aj radosť, lebo je to stále veľký úspech, ktorý dosiahol.
 
Mitchelton - Scott sa dnes dobrovoľne vzdal červeného dresu, v cieli to priznal Michael Albasini. Austrálska zostava využila príležitosť, aby sa pred tromi náročnými etapami zbavila tejto zodpovednosti, a vďaka tomuto prístupu nemali utečenci najmenšie problémy presadiť sa v dvanástej etape. Albasini tvrdil, že Herrada pre nich neznamená hrozbu v GC, preto sú spokojní, ako to dopadlo. Vo finále sa ešte snažil skorigovať situáciu na trati a Herradov náskok tím Movistar a podarilo sa mu to celkom dobre. Všetci favoriti na titul prekonali etapu bez problémov. V poradí si výraznejšie polepšil aj Gianluca Brambilla, ktorý sa posunul na štrnáste miesto, a pomohol si aj Davide Formolo. Jeho tímový kolega Peter Sagan finišoval na 95. mieste so stratou 12:16, keď si vystúpil z tempa balíka len na konci v nepríjemnom dojazde.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alexandra Genieza (víťaz)
"Na Gire som išiel na poradie, sem som prišiel bojovať o etapu. Toto je presne ten deň, ktorý si dokážem vychutnať, ale nebol som presvedčený, že môžem vyhrať. Bolo nás vpredu mnoho jazdcov a každý mal šancu. Keď sa vedúca skupina rozdelila, moje ambície vzrástli, ale musel som sa mať na pozore. Campenaerts bol veľmi silný a Van Baarle zase rýchly. Bola to ťažká koncovka."
     
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jesusa Herradu (líder GC)
"Je to odmena pre celú moju námahu, ktorú som vynaložil. Som tak šťastný a vďačný za to, že som lídrom tohto tímu."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Yatesa (2. miesto v GC)
"Úniku sme sa snažili dávať rozumný náskok. Kolegovia pracovali dobre, no zajtra nás čakajú skutočné hory. Cítim sa dobre, musím sa však dovtedy ešte viac zregenerovať. V pelotóne bolo už množstvo unavených jazdcov, bolo tak náročné kontrolovať, kto zaútočí, a niekedy musíte pri tom aj trochu riskovať. Rozhodli sme sa, že nebudeme prenasledovať úniky stopercentne, chceli sme len to, aby to bolo zvládnuteľné a nezáležalo na tom, kto tam bol. Teraz sa vraciame späť k pôvodnému plánu hry z prvého dňa. Už nemusíme nič kontrolovať, keďže je pred nami víkend a tri etapy, ktoré budú pre vývoj pretekov rozhodujúce."
 
 
Výsledky
1. GENIEZ Alexandre Ag2r La Mondiale link ikonka 4:22:59 100
2. VAN BAARLE Dylan Team Sky link ikonka 00:00 40
3. PADUN Mark Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 20
4. TEUNS Dylan BMC Racing Team link ikonka 00:00 12
5. CAMPENAERTS Victor Lotto Soudal link ikonka 00:02 4
6. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 00:05  
7. BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo link ikonka 00:24  
8. DEVENYNS Dries Quick-Step Floors link ikonka 00:48  
9. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 02:27  
10. CONTI Valerio UAE Team Emirates link ikonka 02:29  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits 50:28:56 20
2. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 03:22  
3. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 03:23  
4. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 03:36  
5. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 03:39  
6. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 03:46  
7. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 03:46  
8. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 03:49  
9. URÁN Rigoberto EF Education First - Drapac link ikonka 03:54  
10. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 04:05  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 85
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 83
3. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 66
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 60
2. KING Ben Team Dimension Data link ikonka 33
3. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 30
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 170,3 km - Alto de Cadeira: dĺžka 5,8 km; sklon 6,4 %
3 20 49,4 km - Alto de San Pedro: dĺžka 7,7 km; sklon 5,1 %
 
 
Krátke preview etapy:
Na cyklistov nečaká nič jednoduché ani v dvanástej etape, hoci na prvý pohľad to jasne vyzerá ako šprintérska ponuka. Na pobreží Atlantického oceánu hrozí silný vietor a počas celého dňa môže pršať, a keď sa k tomu pridá nepríjemný galícijský profil, najmä v druhej časti etapy, vo finále sa presadia len skutočne odolní a dobre pripravení cyklisti s rýchlou koncovkou. Hromadný dojazd balíka uvidíme len v tom prípade, ak sa nedostane dopredu silná skupina, inak môže mať pelotón veľké problémy, aby chytil únik. V takomto dojazde a po náročnom priebehu býva veľmi silný Peter Sagan a svetový šampión určite pôjde za etapovým triumfom. A to bude znamenať koncentrovaný výkon jeho kolegov počas celého dňa a práve Bora - hansgrohe by mal byť hlavným motorom pri kontrole vedúcej skupiny. Sagan predviedol dobrý šprint na konci desiatej etapy, ale na konci ťažkých pretekov býva jeho koncovka ešte údernejšia, a to by mala byť jeho výhoda proti Vivianimu a Nizzolovi. Jazdec tímu Quick-Step Floors je kvalitne pripravený a bude si veriť, že zvládne aj túto prekážku, jeho záverečný šprint však ovplyvní, ako sa bude jazdiť počas celého dňa. Nizzolo má takisto dobrú formu, inak by neskončil na piatom mieste v ôsmej etape, a taliansky cyklista môže vyťažiť z toho, keď sa bude na trati letieť od začiatku do konca. Náročnejší vývoj môže využiť aj Danny van Poppel a na takéto výzvy je pripravený Matteo Trentin, ktorý si bude želať, aby sa počas dňa odohrala čo najväčšie selekcia medzi rýchlymi pretekármi.                
 
 
Krátky opis trasy:
Galícia ponúkne zaujímavý finiš aj v dvanástej etape, zdanlivo jednoduchý profil obohatí niekoľko nenápadných stúpaní. Únik sa vytvorí na prvej horskej prémii, ktorá sa vyšvihne na necelých šesť percent. Potom budú pripravené jednoduché pasáže, pelotón sa dostane na pobrežie Atlantického oceánu, ale v pokojnom tempe sa nebude pokračovať až do konca. Druhá časť etapy prebehne na zvlnenom profile, štyri stúpania môžu zabrzdiť snahu hlavného balíka pri kontrole utečencov. Šprintérske celky budú bojovať o to, aby zariadili hromadný dojazd v meste Maňón, ale ak chcú byť úspešné, vedúcu skupinu musia eliminovať skoro, pretože posledných dvadsať kilometrov obsahuje ďalšie štyri menšie stúpania, kde bude veľmi ťažké chytiť rozbehnutý únik. Cieľová čiara sa nachádza v najsevernejšom bode Španielska, pri majáku Estaca de Bares pochádzajúceho z osemnásteho storočia.